Flat aan Seinpostduin bezet uit protest tegen bouwbeleid in badplaats Leidschendam weigert mee te werken aan bouwlocatie Dikke miljoen extra voor fietser en voetganger 'Brede zone ronc NAVO-pijpleidinj in Stevenshof' I PNNEM-.EE 1 BV Actie in Scheveningen door politie beëindigd Architecten Fori zouden PB-viadu^- liever kwijt zijn i Beatrix opent nieuw Haags hoofdbureau Gemeenteraad wijst groeikemstatus af Arrestaties na autobotsingen en 'tewaterlating' Leidse raad beslist: Haags raadslid Duivesteijn: Woningbouwverenigingen kunnen veel actiever zijn in de oude wijken' Inspectie voor volksgezondheid: Overvallers geldtransport veroordeeld U TEL. 070/60.39.05 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 REGIO OEN HAAG TROUW/KWARTET NS Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Een van de leegstaande luxe flats aan het Seinpostduin in Schevenin gen is gisteren uit protest tegen het bouwbeleid dat de gemeente Den Haag in de badplaats voert bezet gehouden door leden van de Socialistische Partij. Na een uur zijn de bezetters er door de politie uitgehaald. Om even voor twaalf uur meldden zich de vier SP-leden in gezelschap van een KRO-radioverslaggever bij de flat aan het Seinpostduin. Zij vroe gen de hostess, die namens de eige naar (het Consortium Scheveningen) de flats verkoopt, een modelwoning te kunnen bezichtigen. Eenmaal in de showflat aangeland, deelde het viertal de hostess mee dat het een bezettingsactie betrof, en ver dochten haar het appartement te ver laten. Nadat zij hieraan gevolg had gegeven sloten de bezetters de deur en gaven haar de boodschap mee dat het slechts een tijdelijke actie was. en het zeker niet de bedoeling was het appartement te kraken. Buiten de flat werd inmiddels een verklaring uitgegeven namens de be zetters. Volgens deze verklaring heeft het gemeentebestuur de greep op de ontwikkelingen in Scheveningen ver loren. Scheveningen is tegen de wil van de bewoners uitgeleverd aan de bouwgigant Bredero, aldus het schrij ven van de actievoerders. ontrole Op een enkele uitzondering na heb ben de politieke partijen in de ge meenteraad verzuimd de afspraken tussen Bredero en het college van burgemeester en wethouders te con troleren. Hierbij doen de bezetters een vingerwijzing naar het overschrij den van Bredero van de contractueel vastgelegde bouwvolumes, waardoor er in Scheveningen meer kantoorge bouwen zullen verrijzen dan afge sproken is, en dus minder plaats is voor woningen. Iets dat onlangs door PvdA-fractievoorzitter Van Ootterloo werd aangetoond, maar bestreden wordt door Bredero en de andere Consortium-deelnemers. De bezetters lieten door hun buiten staande mede-S.P.-leden contact op nemen met burgemeester Schols en wethouder van stadsontwikkeling Hardon. die zij verantwoordelijk stel len voor de naar hun idee verkeerde ontwikkelingen in Scheveningen. Beiden waren echter niet bereikbaar voor commentaar, omdat zij zich op maakten voor de opening van het nieuwe hoofdbureau van politie, dat diezelfde middag door Koningin Bea trix geopend zou worden. In hun verklaring van de bezetting wilden de SP'ers nu juist met de stadbestuurders praten over het feit dat er ondanks de woningnood nog steeds van zulke dure appartementen gebouwd kunnen worden. Met name de flats aan het Seinpostduin, die snli Een radiomedewerker van de KRO, die de bezettingsactie van de luxe flat aan het Seinpostduin in Scheveningen meemaakte, loopt vrijwillig mee naar een gereedstaande politie-auto. variëren van twee- tot zevenhonderd duizend gulden per stuk, zijn volgens de bezetters duidelijke voorbeelden dat het gemeentebestuur geen, ernst maakt met de bestrijding van de wo ningnood, en dat er ten minste zulke grote beleidsfouten zijn gemaakt dat zowel burgemeester Schols als wet houder Hardon zouden moeten op stappen. Om even over half twee duwden poli tieagenten de deur van de modelwo ning die op een kier stond voor overleg fnet geweld open en hiel den de bezetters en de KRO-radio verslaggever aan. Zij werden ver voerd naar het politiebureau aan de Duinstraat in Scheveningen Daar werd na verhoor proces verbaal opge maakt en zijn de bezetters en de verslaggever in de loop van de mid dag en avond weer op vrije voeten gesteld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tekenend voor de, soms wat koud aandoende, efficiëntie van het nieuwe hoofdbu reau van politie in Den Haag zijn de cellen in het gebouw. Opgesloten in een politiecel kun je via een spiegelconstructie in het plafond zien hoe de wolken er aan het hemel- dek bijstaan. De gangen in het cellenblok zijn overigens niet veel minder kleur rijk dan van een modern duur hotel. En zo oogt het gehele nieu we hoofdbureau van binnen in ieder geval kleurrijker dan de grimmige buitenwand aan de Burgemeester Patijnlaan. Het nieuwe hoofdbureau dat giste ren officieel werd geopend, be staat in feite uit een aantal vleu- gels die, jaren later dan was voorzien, werden vastgekoppeld aan het oude bureau, dat na een opknapbeurt ook weer in ge bruik zal worden genomen. In het bureau bevinden zich ui terst moderne meldkamers. Er is een speciale communicatieka mer ingericht van waaruit groots opgezette politieacties worden geleid bij onlusten of bij gebeur tenissen als Prinsjesdag. Gebeu ren er grote rampen in en om Den Haag. dan kunnen verant woordelijke politici en topfunc tionarissen van de politie zich terugtrekken in een speciale fall- outruimte, een zenuwcentrum dat zich naast de parkeergarage onder het gebouw bevindt. Het politiebolwerk werd gisteren geopend door koningin Beatrix. Zij werd bij aankomst toegezon gen door kleuters van een naar haar genoemde school in Sche veningen, nadat ze bloemen had ontvangen van dochter Elke van burgemeester Schols. De konin gin verrichtte de openingshan deling door een oproep te doen aan alle op straat surveillerende Haagse politieambtenaren. Onmiddellijk nadat de toekomstwens via de mobilo foon was uitgesproken, trokken motoragenten erop uit om ver schillende buurtverenigingen in de stad uit te nodigen voor een bezoek aan het bureau. De nieuwbouw, waarvoor architect W. S. van de Erve in acht jaar maar liefst zeventien verschil lende plannen heeft moeten ont werpen, heeft totaal meer dan 76 miljoen gulden gekost. Hoofdcommissaris Peyster salueert voor koningin Beatrix die zijn nieuwe hoofdbureau komt openen. Burgemeester Schols kijkt toe. Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM Het gemeentebestuur van Leidschendam wijst pertinent de bouw van een grote woonwijk op Leidschendams grondgebied, voor de opvang van de Haagse bevol kingsoverloop, af. Alle fracties in de gemeenteraad noemden gisteravond een groot aantal „onoverkomelijke" bezwaren tegen de woningbouw in de bouwlocatie Leidschendam-Noot- dorp. De gemeenteraad heeft met zijn af wijzing standgehouden tegen de ster ke politieke druk, die het provinciaal bestuur van Zuid-Holland op hem heeft uitgeoefend. De weigering om mee te werken aan de bouw van de 8000 tot 11000 woningen in de polder tussen Leidschendam en Nootdorp doorkruist het verstedelijkings be leid, dat het provinciaal bestuur wil voeren. Hierin neemt de bouwlocatie Leidschendam-Nootdorp een sleutel positie in. DEN HAAG De Haagse politie heeft in de nacht van zondag op maandag drie Hagenaars aangehou den, die tweemaal met een auto een aanrijding hadden veroorzaakt en de auto daarna het water inreden. Op het Spui en later op het Stations plein was de auto met drie inzitten den bij een aanrijding betrokken, maar men zag er geen aanleiding in te stoppen. Later zagen omstanders het drietal de auto op de Laakkade in het water rijden. De mannen stapte over in een andere auto, die kort daarop door de politie tot staan werd ge bracht. Alle fractiewoordvoerders vrezen dat Leidschendam in een hachelijke fi nanciële positie terechtkomt, wan neer de gemeente de officiële status van „groeikern" krijgt. Volgens de gemeenteraad hebben ervaringen met andere groeikernen in Nederland uitgewezen dat het rijk financieel niet genoeg bijdraagt in de omvan grijke kosten, die de bouw van grote overloopwij ken vergt. De afwijzing van de bouwlocatie door Leidschendam volgt op een eerdere afwijzing door de tweede betrokken gemeente, Nootdorp, dat ten behoeve van de overloopwijk een fiks deel van zijn grondgebied aan zijn buurge meente zou moeten afstaan. De Leid- schendamse gemeenteraad bleek gis teren veel van de Nootdorp se bezwa ren te delen Zo zeiden de fractiewoordvoerders sterke twijfels te koesteren over de vraag of de woningbouw in Leid schendam-Nootdorp. pal in het ver lengde van een aanvliegroute van het vliegveld Ypenburg, wel milieu-hy giënisch verantwoord is. Verder had den de raadsfracties felle kritiek op het ontbreken van enige zekerheid over de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg (rijksweg 14), die de bouwlocatie zou moeten ont sluiten. CDA-fractievooreitter De Ruyter zei dat de nieuwe woonwijk nooit een volwaardig leef- en woongebied zou kunnen worden. Hij wees erop dat de wijk ingeklemd zou liggen tusseh druk bereden autosnelwegen en spoorbanen, waardoor er een grote barrière met andere wijken zou ont staan. PvdA-voorman IJmkers deelde deze bezwaren en zei verder dat de wijk het draagvlak van Den Haag zou on dermijnen. Door de betere weg- en railverbindingen met Zoetermeer zouden de bewoners van de bouwlo catie vooral die stad gaan bezoeken, in plaats van Den Haag. Ook WD- woordvoerder mevrouw Van Nievelt geloofde niet dat er een sterke relatie tussen de nieuwe wijk en Den Hag zou kunnen ontstaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Alle drie de ten die stedebouwkundige sch hebben ingeleverd voor de op van het Forum-gebied in het cei van Den Haag. zouden gelukkl] met afbraak van het Prins Bern viaduct. Architect Quist zei gisteren informatieavond voor de gemé raad dat hij in zijn plan het vii niet heeft ingebouwd of andere c lt singen heeft bedacht, omdat meent dat de raad eerst maar ft! principiële besluiten moet n>»n over de toekomst van het bouw*.- dat volgens velen nogal ongelu 'n de binnenstad van Den Haag bij steekt. Ook architect Weber he zijn ontwerp voor Forum nietafjj het Prins Bernhardviaduct g Hij zei van mening te zijn dat eventuele afbraak van het viadui vrijkomende grond vanuit de R ln renbuurt (de zuidkant van het duet) zou moeten worden vt n' bouwd. Afbraak zou in zijn visie grenswijziging van het Forumge n ten gevolge moeten hebben. Alleen Herzberger is in zijn s; n bouwkundige schetsen licge#0* van bebouwing deels op het viae Hij zei dat verkozen te hebben Cr hij verwacht dat er in de pra nooit een besluit genomen zal wo om dit verkeersbouwwerk weer breken, hoewel hij dat persoc wel zou wensen. Quist zei het „pi pieel verkeerd" te vinden om hel duct met woningen in te pak zoals Herzberger deed. „Ik ben dat je dan een slecht woonn creëert, om een stede bo j: fout te verdoezelen", meende Qi PvdA-raadsleden hebben in hetv den een initiatiefvoorstel voor braak van het viaduct ingedi Daarna zijn de mogelijkheden oo zocht maar een definitieve besüi daartoe is in de gemeenteraad niet genomen. Quist en Weber hebben wel het M viaduct, een trambaan naar het( traal Station, ingepakt met kanta Omdat het hier om werkruimtes i vinden ze dat wel verantwoord raadsleden van Den Haag mod gisteravond vragen stellen over drie plannen als stedebouwkuni blauwdruk voor het grotend braakliggende gebied tussen het( traal Station en het Spui. In dit bied, waar nu alleen twee torent ministeriegebouwen staan, mor ondermeer een concertzaal en bibliotheek verrijzen en wil het meentebestuur verder graag groot aantal woningen an kanto zien. Alledrie de architecten hebl de concertzaal, zoals was aangege in het programma van eisen, g eerd op de hoek van het Spuiend Prins Bernhardviaduct. Ze zeiden teravond dit ook naar hun eigen ning een geschikte plaats binnen Forumgebied te vinden. Het Algemeen Burgerlijk Pensio fonds moet het Forumproject fli cieel van de grond tillen, maar de tieve contracten daarvoor zijn i niet afgesloten. Eind oktober moei gemeenteraad een keuze maken de drie ingediende ontwerpen LEIDEN De Leidse ge meenteraad besloot gister avond voor ruim een miljoen gulden extra voorzieningen te treffen voor het (brom)fiets- verkeer in de gemeente en ex tra faciliteiten ten behoeve van voetgangers. De nu aangenomen voorstellen tot verbetering van de verkeersveiligheid en het comfort van deze categorieën verkeersdeelnemers richten zich on der meer op goed aangeduide en ver lichte voetgangersoversteekplaatsen in de Meren wijk. Daarnaast is er nu geld beschikbaar voor de aanleg van zogenaamde ontbrekende schakels in belangrijke, intensief gebruikte fiets- verbindingen in de stad zoals in de fietsroute Merenwijk-Stationsplein en in de fietsroute Merenwijk- bin nenstad, via de Huigbrug. Op acht plaatsen in de Leidse binnen stad zullen voetgangersoversteek plaatsen veiliger worden gemaakt met behulp van extra verlichting, eventueel een vluchtheuvel als rust punt en verkëersgeleiders. Tot de kostbaarste en omvangrijkste verbe teringen voor (brom)fietsers behoort de reconstructie van de kruising Lan- gegracht'Pelikaanstraat die totaal rond 840.000 gulden gaat bedragen. Deze reconstructie omvat onder meer de aanleg van vrijliggende fietspaden op de kruising waardoor tevens recht- safslaand verkeer Langegracht/Peli- kaanstraat buiten de verkeerslichten om kan worden afgehandeld. Voor 230.000 gulden kan gerealiseerd wor den dat de fietsroute van de Meren wijk naar het station langs de Oegst- geesterweg in twee richtingen kan worden bereden. Dit wordt gedaan om op dit stuk tussen Stationsplein en Maredijkvia- duct het aantal overstekingen dat (brom)fietsers moeten maken tot een minimum te beperken. Eveneens voorzien de plannen in het aansluiten van het fiets/voetpad aan de noordzij de van de Wassenaarseweg met de Rijnsburgerweg. De verhuizing van het TBC-consultatiebureau dat hier aansluiting in de weg stond, maakt dit nu mogelijk. DEN HAAG De woningbouwverenigingen in Den Haag zouden veel actiever kunnen zijn bij de aanpak van de stadsvernieuwing in de oude wijken in de binnenstad. Het gemeentebestuur moet stimuleren dat de corporaties met name bij de bouw op braakliggende terreinen in de stad zelf initiatieven ontplooien qua aankoop of eventuele onteige ningsprocedures op basis van een ontwikkeld bouwplan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De regionale inspecteur van de volksgezond!» in Zuid-Holland heeft de gemeente Leiden opgedragen afstand van enkele honderden meters te bewaren tussen toekomstige woningbouw in de Stevenhofjespolder en ondergrondse brandstofleiding van de NAVO in het gebi Inspecteur Krul schrijft aan de gemeente dat hij de offici norm van drie meter volstrekt onvoldoende vindt. Tot 3 en 3,5 jaar DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren drie Amster dammers wegens het plegen van en kele gewapende overvallen veroor deeld tot gevangenisstraffen van 3.5 en 3 jaar. De procureur-generaal bij het hof had bevestiging gevraagd van de vonnissen van de Haagse recht bank. waarbij de overvallers eerder dit jaar werden veroordeeld tot vijf en 3,5 jaar. Samen met een ander beroofde het drietal ln februari j.I. een geldtrans portauto van de PTT in Den Haag. Daarbij werd ongeveer vier ton buit gemaakt. Verder achtte het hof bewe zen dat zij zich onder meer schuldig hebben gemaakt aan een overval op een supermarkt in Aalsmeer en het beroven van een geldloper van een supermarkt in Amstelveen. De veroordeelden zijn de 21-jarige J. H„ de 23-jarige N. B. en de 22-jarige R. d.R. Hen werd respectievelijk 3, 5, 3, en 3,5 jaar cel opgelegd. HERMAN VAN VEEN - Herman van Veen brengt zijn nieuwe pro gramma „Onderwater" vandaag en woensdag in de Stadsdoelen van Delft. Aanvang beide avonden: 20.15 uur, woensdag is er ook een voorstel ling om 14 uur. Toegang: 10 gulden (matinee) en 27,50 gulden (avond voorstelling). Dit stelt het raadslid Duivesteijn (PvdA) in schriftelijke vragen aan het college van b. en w. Het raadslid heeft hoop geput uit onlangs gedane uit spraken door de voorzitter van de Algemene Woningbouwvereniging, J. van Driel. Deze verklaarde in een interview van mening te zijn dat de „woningcorporaties hun passieve rol in de stadsvernieuwing moesten om zetten in een actieve" Naar de opvatting van de heer Van Driel kunnen de woninbouwvereni- gingen best zelf geld in de stadsver nieuwing steken, omdat bij sommige verenigingen flinke financiële reser ves bestaan. De corporaties zouden er dan zelf op uit moeten gaan om de hand te leggen op open gaten in de stad en er een bouwplan voor ontwik kelen. Duivesteijn wijst erop dat binnen de gemeenteraad al lange tijd een dis- cussie plaatsvindt over wat de rol van de woningbouwverenigingen is en wat haar rol in het Haagse stadsver nieuwingsbeleid kan zijn. Het raads lid constateerde zelf al enige jaren geleden dat de activiteiten van de corporaties eenzijdig gericht zijn; dat wil zeggen dat zij zich vooral bezig houden met het verbeteren en ver vangen van het eigen woningbestand en het realiseren van nieuwbouw. Wethouder Tesselaar (volkshuisves ting) heeft gisteren in een commen taar gezegd dat hij de door de inspec teur gevraagde breedte van de veilig heidszones „uit de lucht gegrepen" vindt. Tesselaar wees erop dat in an dere gevallen wel bebouwing op ge ringe afstand van de pijpleiding is toegestaan De wethouder kondigde aan in overleg met de inspecteur te zullen treden. Voorlopig zal hij zich niets van de aanbevelingen van de inspecteur aantrekken De bouw van een volwaardige wijk in de Stevenhofjespolder. het laatste grote uitbreidingsgebied binnen de Leidse gemeentegrenzen, zou onmo gelijk zijn, indien er werkelijk een brede zone ter weerszijden van de pijpleiding onbebouwd zou blijven. In het bestemmingsplan, dat de ge meente voor de polder heeft opge steld, wordt een afstand van 5 meter tussen de toekomstige woningbfl en de leiding aangehouden. Meer woningen Het zware en moeilijke werk in oude stadswijk wordt daarmee I de gemeente overgelaten. Slecht* het stadium van de uitplaatsing 1 de bewoners en bij nieuwbouwpro] ten worden de woningbouwvereiül gen actief. Dat is volgens Duivesteijn te laatl verwijt b. en w. nooit de moeite hebben genomen op een reeds enl jaren geleden door hem ingediet motie betreffende deze zaak te real ren. Naar aanleiding van de i uitlatingen van de heer Van D spoort Duivesteijn het college i ook bij andere woningbouwvert gingen te onderzoeken of zij op( meer actieve manier ingeschat kunnen worden. ADVERTENTIE BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING alle formaliteiten verz. advertenties eigen rouwkamers eigen rouwdrukkerij eigen rouw volgauto's dag en nacht §1 HOOIKADE 43-46 LI OEN MAAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6