Actievoerders kregen geen voet aan de grond in de VN-zitting Trouw ijsland, eiland van vuur en ijs Commentaar ymbolisch(l) ymbolisch(2) S'er legt zich neer bij vonnis 'and van NVV in Heerlen gekraakt 'Het is erg moeilijk de delegaties te interesseren' Als dit merk op uw polyether matras staat dan hebt u een béste. nachthemd afgeslankt moegetergd school' [IJSDAG 9 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET p zichzelf is de val van de Poolse irtijlcider Gierek logisch Het is n democratisch beginsel dat poli- Ie leiders die niet langer het rtrouwen genieten van de mondi- burgerij behoren op te stappen, t massale stakingen van de afge- pen weken in Polen zijn onmis- nbaar een motie van wantrouwen in het adres van de Poolse leiders, ei is alleen maar toe te juichen als ilke overduidelijke uitingen van igenoegen gevolgen hebben voor rr i politieke leiderschap. In dat a gjchl is er niet zoveel verschil ssen de val van Gierek. als partij- ider het symbool van een falend leid. en bijvoorbeeld de val van n Nederlands kabinet dat stuit op inifest ongenoegen in brede lagen i n de maatschappij, ai [v eze vergelijking tussen West- en osteuropese machtswisselingen ordt veel ingewikkelder als we jken naar de manier waarop zij )i stand komen èn naar de gevol- -n. De vervanging van Gierek leert i aide Oosteuropese volksdemocra- Kd een normaal publiek debat de kwaliteiten van de gaande lende leiding niet kunnen •agen. Is Giereks vervanging daad pas vrijdag geregeld of die al voorbereid? Is er wezen- te kritiek op zijn beleid geformu- rd? Heeft hij zich daartegen kun- n verweren0 Zal de nieuwe leider ist op die punten een verbetering it zijn allemaal vragen waarop de irger in een volwassen democratie iwoord wil hebben, maar waar- :r nu in Polen naar hartelust kan irden gespeculeerd. Zulke specu- lies kunnen boeiend en zelfs leer- am zijn. maar ze zijn een slecht rrogaat voor de vrije uitwisseling n gedachten, die voor ons het rt van de democratie uitmaakt. grond van bovenstaande kan orlopig aan de vervanging van erek door Kania niet veel meer an symbolische betekenis worden {gekend. Of de komst van Kania imen valt met een wezenlijke oerswijziging kan pas veel later orden vastgesteld. Of de machts- srfïng meer dan symbolische be- liiis krijgt hangt in hoge mate af nde reacties van de Poolse bevol- ng. Neemt zij genoegen met het baar en zal zij vervolgens accep- ren dat de pas verworven rechten ikje bij beetje weer zullen worden pbroken door het partij-appa- t? Dat kan, maar het hoeft niet. Deze onvolmaakte manier waarop in Polen de wacht is afgelost leidt onvermijdelijk tot onvolmaakte re sultaten Door het ontbreken van iedere openbaarheid bij de vervan ging van Gierek door de onbekende Kania ontbreekt ook vrijwel ieder zicht op de materiële betekenis van deze wisseling. Is er met het aantreden van een nieuwe leider een nieuwe koers te verwachten? Opnieuw een onderwerp voor boei ende speculaties maar niemand, buiten een zeer beperkt aantal leden van de Poolse communistische par tij, kan er iets met zekerheid over zeggen. Het verstandigst lijkt wel de verwachtingen op dit punt voor lopig maar zo laag mogelijk te stellen en dat heeft dan weer alles te maken met de geslotenheid van het Oosteuropese systeem. In dat systeem is het ondenkbaar dat de nieuwe leiders voortkomen uit de oppositie, die in vrijheid tegenover het machtscentrum een ander beleid heeft kunnen beden ken en formuleren. Nee. die nieuwe leiders komen nadrukkelijk voort uit datzelfde machtscentrum, dat is de communistische partij. Kania heeft zich een groot deel van zijn leven staande moeten houden in de hiërarchie en structuren van de partij en dat zal zonder twijfel diepe sporen hebben gedrukt op zijn persoonlijkheid en ideeën. Echte nieuwe visies zijn er daarom van hem niet te verwachten. Daar komt nog bij dat Kania zal moeten werken met precies dezelfde beperkingen als waarmee Gierek te kampen had. De overheersende rol van de Sowjet-Unie in Oost-Euro pa (tijdens de afgelopen stakingen in Polen ook van het westen uit eigenlijk geen moment ter discussie gesteld) is daarvan de opvallendste en belangrijkste. De Polen kunnen de val van Gierek' ook uitleggen als bewijs dat het partij-apparaat niet volstrekt onge voelig is voor wat er onder het volk leeft. Er is kennelijk beweging in te krijgen als er maar hard genoeg wordt gewrikt Als de Poolse arbeiders de val van Gierek inderdaad gaan beschouwen als hun succes en door gaan met wrikken, dan zal de partijleiding steeds naakter komen te staan. Dan zal steeds beter zichtbaar worden dat het niet alleen aan Gierek lag. maar dat het systeem zelf niet deugt. ISS 1ELDORF (DPAl De voorma- e Nederlandse SS'er SB., die in iruari in het Westduitse Hagen nordrijnland-Wesfalen) tot zeven gevangenisstraf werd veroor- heeft zijn verzoek om cassatie [etrokken. Hij aanvaardt daarmee vonnis. igens het openbaar ministerie in ;n heeft verklaard dat hij tot stap heeft besloten om zuiver unomische redenen. Het intrekken het verzoek om cassatie mag niet tERLEN (ANP) Vier leden van l Heerlense leegstandsverzetgroep Siben gistermiddag een in het cen- van Heerlen gelegen pand ge it. Het huis is eigendom van de Écentrale NW. Volgens de bezet en de buurtbewoners staat het l al jaren leeg. Dit terwijl in Heer minstens duizend jongeren in on vrede leven met hun huidige woonsi tuatie. Omdat de FNV onlangs heeft laten weten de zorgen van de krakers over het falende volkshuisvestingsbeleid te delen, hebben de Heerlense bezet ters zich inmiddels in een brief aan het NW gewend. door Nico Kussendrager NEW YORK Tegenover het gebouw van de Verenigde Na ties in Nèw York staat een centrum van de kerken. De afgelopen weken diende het als hoofdkwartier voor „IC DA", de internationale coali tie voor ontwikkelingsactie, die probeerde enige invloed uit te oefenen op de speciale zitting van de Verenigde Na ties over ontwikkelingssa menwerking. De afgevaardigden uit meer dan 150 landen hebben zich er echter niet bijster veel van aangetrokken. „Het is heel erg moeilijk delegaties te inte resseren." zegt Nico Schrijver. Samen met Mariëtte van Hall en Bram van Ojik nam hij deel aan de alternaüeve bijeenkomst, als afgevaardigden van de NI O. de Nederlandse vereniging voor een nieuwe internationale orde. De afgevaardigden op de VN-zitting hadden kunnen weten dat buiten de officiële conferentie niet-gouverne- mentele organisaties actief waren. ICDA een bundeling van actiegroe pen uit de kringen van kerken en vakbeweging en onafhankelijke groe pen als NIO uit een aantal westerse landen gaf regelmatig een confe rentiekrant uit, gelijkheid (Equity). Daarin werd de stand van zaken weergegeven en dank zij hun vele internationale contacten waren de ICDA-leden goed op de hoogte van de stand van zaken Verder verschenen in de krant kritische verhalen, onder meer over de negatieve rol van multi nationals in ontwikkelingslanden. Bij voorbeeld de vestiging van een zui velfabriek in het zuiden van Peru. waardoor de kleine bedrijfjes in de dorpen voor de produktie van kaas en yoghurt konden worden opgedoekt. Ook het kleinschalig maken van zeep en schoenen verdween in veel geval len door de komst van grote multi- Actievoerders voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York. nationale ondernemingen (Bata en Unilever in dit geval). Multi-nationals scheppen werkgele genheid voor een betrekkelijk kleine groep mensen, die noodgedwongen in de buurt van de fabriek moeten wo nen en na terugkeer in het eigen dorp niet meer geaccepteerd worden; een nieuw proletariaat is geboren. In de fabrieken zijn de arbeidsomstandig heden abonimabel. bij voorbeeld voor vrouwen in de elektronica in Azië. Accent legde ICDA op de produktie van landbouwzaden. Die komt steeds meer in handen van westerse landen, met Nederland zeker niet op de laat ste plaats. Ontwikkelingslanden wor den voor vergroting van hun land- bouw-opbrengsten op die manier steeds meer afhankelijk van het westen. Babyvoeding Een ander aandachtspunt was de ba by-voeding voor de derde wereld. Door onvoldoende kennis bij de moe ders en het aanlengen met vuil water kost dat veel baby's in ontwikkelings- Tekeningen. bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. uitgelegd worden als een erkenning van ziln schuld. iB. Kreeg in februari zeven jaar, om dat hij samen met een andere SS'er luttele dagen voor het einde van de tweede wereldoorlog in Delfzijl de joodse broers Mejer en Lazarus Sleu- telberg doodgeschoten had. B. werd hiervoor, en voor deelneming aan drie andere moorden, in 1949 In Nederland bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was echter inmiddels al naar Duits land uitgeweken, waar hij meer dan 30 jaar in Breckerfeld (Westfalen) heeft gewoond. landen het leven. Levensmiddelenbe- •drijven gaan desondanks door met het uitvoeren naar een aanprijzen van babyvoeding in ontwikkelings landen. Multi-nationals in ontwikkelingslan den dragen zonder duidelijke voor schriften en voorwaarden niet bij aan een evenwichtige ontwikkeling van de derde wereld. Vaak vergroten zij zelfs de ongelijkheid, aldus de bood schap die ICDA heeft gepoogd te laten doordringen op de speciale zit ting van de Verenigde Naties. „Hoe zit het met multi nationals?" („How about transnationals?") was de retorische vraag die ICDA een paar weken lang aan de speciale zit ting van de Verenigde Naties heeft voorgelegd. Wie in het gebouw ie mand tegenkwam met een speldje met die tekst wist wat voor vlees hij in de kuip had. Voor het VN-gebouw werd een beto ging gehouden, waar borden werden meegedragen met dezelfde tekst. Aanvankelijk zag ICDA nogal op te gen de demonstratie. Het is verboden betogingen te houden binnen een mijl van het gebouw van de Verenig de Naties. De wachten voor de poor ten lieten de demonstranten echter ongemoeid. Het was een geduchte knauw voor het revolutionair elan van sommigen van hen. Afgevaardig den die op weg waren naar de verga dering, keurden de betogers nauwe lijks een blik waardig De derde manier waarop ICDA pro beerde een bijdrage te leveren aan de speciale zitting van de Verenigde Na ties, was het „lobbyen". Door zoveel mogelijk met delegatieleden te pra ten worden geprobeerd het ICDA- standpunt bij voorbeeld ten aan zien van multinationals of het moei zame verloop van de VN-zitting uit te dragen. „Om enige delegatie écht te interes seren is echter mislukt." aldus ICDA- secretaris Jos Lemmers. De Neder landse ICDA-vertegenwoordigers maken „eerlijkheidshalve een uitzon dering voor Nederland. Het is duide lijk dat in de Nederlandse delegatie over de rol van ICDA is gesproken Minister De Koning heeft aan zijr rede een paar regels toegevoegd, het is natuurlijk wel de vraag of dat de verdienste van ons is. NIO is niet echt tevreden over dr toespraak van De Koning. Hij sprak onvoldoende over de handel en wan del van multinationale ondernemin gen en over veranderingen die nodir zijn in de afzonderlijke landen om ti komen tot een ontwikkelingsstrate gie die de belangen van de armsti mensen voorop stelt. De ministei gaat er, aldus de NIO. te veel vanuit dat economische groei in het wester vanzelfsprekend ontwikkeling zal brengen in ontwikkelingslanden De rede van De Koning wordt „veel vager" genoemd dan zijn „opzienba rende" toespraak tijdens de vergade ring van de commissie-Brandt in Dei Haag. Hij geeft, aldus NIO, niet aar hoe de olielanden meer zeggenschap moeten krijgen binnen het interna tionale geldfonds (IMF) Er wordt geen duidelijke steun betuigd aan het voorstel van de Cubaanse president Castro voor een extra overdracht var zeshonderd miljard gulden van de rijke naar de arme landen. Ook. spreekt de minister zich niet meer uit voor doelstellingen voor vergroting van de invoer uit ontwikkelingslan den. maar heeft, hij het slechts over een „lange-termijnhandelsstrategie", zo staat in de kritische verklaring var de NIO. (Aan de VN-zitting wordt uitgebreid aandacht geschonken ui de Ander Nederland Krant, die NIO ter gelegenheid van de speciale zit ting drie maal laat verschijnen. NIO- vereniging. Leliegracht 21. 1016 GR Amsterdam, tel. 020-278888) ICDA als actiebeweging heeft on danks alle pogingen niet echt een voet aan de grond gekregen tijdens de VN-zitting. Is het zinnig door te gaan op deze marginale manier? „Wat is het alternatief?" vraagt Lem mers zich af. De aanwezigheid van ICDA kost geld en menskracht, maar „wij vinden dat je er als ICDA niet omheen kunt dat, als op internatio nale fora beslissingen worden geno men, je daar bij bent. Daar zit iets van plichtmatigheid in, maar het al ternatief is dat je er gewoon niet bent" Van Ojik meent dat ondanks de druk van ICDA de rol van de multinationale ondernemingen niet echt aan de orde is geweest op de VN- zitting. Desondanks noemt ook hij de aanwezigheid en het praten met dele gatieleden „de moeite van het probe ren waard Het is een investering voor de toekomst. Je weet steeds beter hoe het VN-apparaat werkt Bovendien zijn we ook actief in afzonderlijke landen, bij voorbeeld door contacten met parlementariërs" Toch blijft de vraag in hoeverre de aanwezigheid van actievoerders door de afgevaardigden op deze VN-zitting en andere internationale conferenties wordt aanvaard, zonder dat ze echt serieus hoeft te worden genomen. In de jaren zestig heette dat „repressie ve tolerantie" ICDA heeft aan het volgen van de speciale VN-zitting ongeveer 80.000 gulden uitgegeven. Van de Neder landse regering kwam 30.000 gulden. Nationale coalities, zoals de NIO, hebben hun eigen kosten moeten be talen, doorgaans uit subsidies van nationale overheden „De overheid betaalt zijn eigen critici." zegt Bram van Ojik ADVERTENTIE Illlllll Vorige maand was het dus weer zo ver met de Hekla: de IJslandse vulkaan kwam voor de zoveelste keer tot uitbarsting. Al in de veertiende eeuw stond de vulkaan bekend als „steeds bran dende berg" (mons perpetuo ar de ns), een naam die hij alle eer heeft aangedaan. Van de 23 be kende uitbarstingen van de He kla was die van 1104 een van de zwaartste, maar ook die van 1300, 1389, 1693 en 1766-1768 mochten er wezen. Bij de eruptie van 1766 kon je van een hecht samenspel spreken: niet minder dan acht tien kraters deden er vol vuur aan mee Tijdens al dat natuur geweld werd een ongeveer één kilo zware steen wel twintig kilo meter weggeslingerd De voor laatste keer was de Hekla in 1970 druk doende. En die langdurige uitbarsting van ruim dertig jaar geleden, die het van maart 1947 tot april 1978 volhield, zullen niet alleen de IJslanders zich herinne ren. Op de Orkadische Eilanden, benoorden Schotland, was de as- regen nog merkbaar, en zelfs uit Brussel. Parijs en Cannes kwa men meldingen van rode stof deeltjes die afkomstig moesten zijn van IJsland. De Hekla had de wind mee. zullen we maar zeggen. Wie IJsland zegt. zal het eerst aan ijs en daarna aan lekker war me, stomende geisers denken. Maar niet voor niets wordt IJs land „eiland van vuur en ijs" ge noemd. want de Hekla is niet de enige vuurspuwende berg. Sinds Europeanen er in de negende eeuw voor het eerst voet aan wal zetten hebben niet minder dan veertig vulkanen er samen voor honderdvijftig uitbarstingen ge zorgd. Meermalen werden grote delen van het eiland verwoest, waardoor ze vaak tientallen jaren onbewoond en onbewoonbaar bleven. En toch hebben die vul kanen soms zulke vriendelijke namen, net als wervelstormen. Askja bijvoorbeeld klinkt hele maal niet onaardig, maar wel liep er in de loop van de jaren het laatst in 1961 een zeker niet aardige stroom gloeiende lava uit haar bijna dertig kilometer brede krater-)mond. De Craefajökull klinkt onbetrouwbaar, en dat klopt ook wel: deze op de Etna na hoogste vulkaan van Europa ge droeg zich in 1727 heel onbehoor lijk. Alsof kokende lava niet ge noeg was, kwamen er in dat jaar ook nog eens gloeiende rolstenen en grint van de 2119 meter hoge helling naar beneden. Veertig boerderijen gingen er aan. en dui zenden schapen werden onder het grazen hoogst onaangenaam verrast. Onbetrouwbaar is ook de Helgafell op het eiland Heimaey ten zuiden van Reykjavik. Nie mand had daar nog iets kwaads van verwacht, omdat de berg in eeuwen niet meer gewerkt had. Maar in januari, zeven jaar gele den, ja hoor: vijf maanden ach tereen bleek de vulkaan in totaal 250 miljoen kubieke meter lava uitbraken, vergezeld van as en puimsteen. De eilandbevolking kon nog net op tijd met de vis sersvloot mee Er is ook wel eens een nieuw eiland als gevolg van een vul kaanuitbarsting ontstaan Op 14 november 1963 vond veertig kilo meter ten zuiden van IJsland een onderzeese eruptie plaats en ver scheen wat later Surtsey ge noemd werd. boven water Tien jaar later was het nieuwe eiland op :'n hoogste punt al 172 meter en had het een omvang gelijk aan half Gibraltar. Wat geen IJslan der zich meer uit eigen ervaring herinnert was de ramp met de vulkaan Laki die aan een vijfde deel van de bevolking van IJs land het leven kostte. Dat kan ook niet, want die uitbarsting ge beurde in 1783 en duurde negen maanden. Het begon in een 25 kilometer lange tufsteenspleet in de grootste gletsjer van Europa (de vatnajökull), 75 kilometer noordelijker dan de Hekla. In die gleuf ontstonden wel honderd kraters en de lava die uit die kraters kwam. bedekte een ge bied van 565 vierkante meter. Niet lekker om op zo'n eiland te wonen? Er zijn altijd nog een dikke tweehonderdduizend die het er wèl lekker vinden. Maar misschien komt dat wel doordat ze er zoveel ruimte hebben: een hele vierkante kilometer met z'n tweeën Dat iemand een fototoestel ver geet of een sleutel verliest is ta melijk voor de hand liggend. Dat je ergens je horloge laat liggen, een oorbel laat vallen of dat een ketting breekt zonder dat je het merkt, er valt in te komen. Mis schien dat de eerlijke vinder even gek opkijkt als ie ergens een paar bruine kousen vindt, maar wie verliest er nou „een blauw nacht hemd en een pyjama, bestaande uit een blauwe broek en een blauw met rood gebloemd jasje"? Een slaapwandelaar misschien? Het is wel echt gebeurd, want de politie van het Overijselse Nieuwleusen maakt officieel mel ding van deze gevonden voorwer pen in het dorpsblad „Raadhuis- klanken". Vorig jaar zag Hilary Hardman er nog uit als op die gTote foto. Ze woog toen ruim 85 kilo. zonder baby natuurlijk, die tellen we niet mee. Dit jaar besloot ze te vermageren. Het resultaat: ruim 58 kilo. waarmee ze in Londen de titel „afslank-miss 1980" won. Hi lary liet zich onmiddellijk trots nog eens fotograferen, in badpak, waar een miss niet buiten schijnt te kunnen. Welzijnswerkers uit het Belgi sche Brugge lopen met het plan rond om in hun stad een toe vluchtsoord voor wat ze daar „moegetergde mannen" noemen, te openen. Zoiets dus als de „Blijf van m'n lijf-huizen voor vrou wen. waarvan ze er in België in tussen ook een stuk of wat heb ben, maar dan met dit verschil: die vrouwen zijn lichamelijk, de mannen geestelijk mishandeld volgens de initiatiefnemers ten minste. die een beetje uit het oog dreigen te verliezen dat lichame lijke mishandeling meestal sa mengaat met geestelijke mishan deling. Net als bij de vrouwenhui zen gaat het hier om mensen die een slechte relatie met de partner achter de rug hebben en er zelf niet uit komen. De man gaat na zo'n geschiedenis volgens de wel zijnswerkers vaak het huis uit en trekt zich in een eng hotelkamer tje terug, vereenzaamt en ver vreemdt. Die heeft dus hulp van het „vluchthuis" nodig, waar hem in de eerste plaats onderdak geboden wordt, waar specialisten klaar staan om hem te begelei den en waar aan een nieuwe toe komst met en voor hem gewerkt wordt. Hij vindt er bovendien medemannen in dezelfde situatie die samen over hun problemen en de oplossingen kunnen pra ten. En misschien wel vrouwen ook. want die worden in het man nenhuis niet bij voorbaat buiten gesloten. „Integendeel, we zou den het zelfs appreciëren wan neer op een bepaald ogenblik een vrouw komt aankloppen en zeg gen dat ze moegetergd is door haar man. We willen niet de schuld, wanneer een conflict op treedt, dadelijk op de rug gaan werpen van de vrouw," aldus een van de initiatiefnemers. Voorlo pig blijft het nog bij plannen, maar volgens de welzijnswerkers is er zeker een markt voor moege tergde mannen. Moegetergde mannen zijn er genoeg En nu het mannenhuis nog Ans boenders, dertien jaar. be schrijft op de pagina Achter werk in de VPRO-gids kort en krachtig hoe ze haar eerste dag op de middelbare school be leefde .50 lokalen - 100 leraren - 1200 leerlingen - en ik." Alcoholisme Van alle Euro peanen zijn de Ieren de zwaarste drinkers. Uit een overheidsonder- zoek is gebleken, dat de inwoners van de republiek wel dertien pro cent van hun inkomen aan alco hol besteden De ziekenhuizen krijgen dan ook steeds meer pa tiënten binnen die een ontwen ningskuur moeten ondergaan of voor ziekten, voortvloeiend uit overmatig drankgebruik, behan deld moeten worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5