Medische kosten niet te beheersen via tarieven WAAROM KOOPT UU NOG GEEN ABONNEMENTEN MET30%K0RTING?M 'Met pistool op borst geen loonoffer' WAAROM KOOPT UM NOG GW* ENKELTJES MTT 50% KORTING? H j 'remies koopwoningen opnieuw omhoog Prof. dr. B. M. S. van Praag over specialisten Compromis in de maak voor ontwikkelingshulp Burgemeester van Den Haag tegen provinciale politie Weinig donors ondanks zeer veel sympathie Speciale zitting Verenigde Naties Voorzitter Jan van den Bosch van Algemene Bond Onderwijzend Personeel taatssecretaris: ijstandtrekkers ir niet op achteruit Vogelstruys Hoger loon voor bemanning Isher JINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ran een onzer verslaggevers EIDEN Ingrijpen in de sneven van medische specia- iten kan uit een oogpunt jan inkomensbeleid belang- jk zijn, maar het helpt ver- t sssend weinig om de kosten jfan de gezondheidszorg te he in. Dat weet prof. dr. B. I S. van Praag al nog vóór- b at het Wereldcongres over economie van de gezond- Idszorg vandaag in Leiden rdt geopend. )t beslissingen van de specialist over ae een patiënt onderzocht en behan- tld zal worden, zijn economisch veel elangrijker dan zijn rol als ontvan- tr van honorarium „hoewel dat ook itlkiet niks ls"), aldus Van Praag, dlrec- a^eur van het Centrum voor onderzoek l! an onze parlementsredactie EN HAAG De premies voor het kopen van een huis zullen ,1 inieuw worden verhoogd. De duizend gulden die kopers van i,duurdere premiekoopwoningen in mei in het vooruitzicht nferden gesteld zullen met ingang van 15 september worden ■rdubbeld tot tweeduizend gulden. al is een van de nieuwe maatregelen staatssecretaris Brokx gisteren de Tweede Kamer heeft bekend maakt ter stimulering van de wo rn. Voorts zullen er premlekoop- onlngen aan het programma wor- m toegevoegd, en komt er extra ild beschikbaar voor de bouw van ooneenheden voor kleine huishou- totaal is daarvoor een bedrag van J.fceehonderd miljoen gulden ultge- okken door het kabinet. In mei, len Brokx zijn eerste pakket van laatregelen ter stimulering van de onlngbouw afkondigde, werd hon- erd miljoen gulden uitgetrokken. van de economie van de publieke sector, dat het congres aan de univer siteit van Lelden organiseert. Zo'n internationale conferentie er zijn 250 deelnemers uit negentien lan den ls erg nuttig omdat de Neder landse problemen op dit terrein niet uniek zijn, zegt Van Praag. In alle rijke landen legt de gezondheidszorg beslag op negen tien procent van het nationale inkomen en vertoont nog steeds de neiging om door te groeien. Invloed Het is op zijn minst leerzaam om te zien hoe het andere landen vergaat met andere organisatievormen En geland waar in principe ledereen in het ziekenfonds zit en de artsen In loondienst zijn, Zwitserland dat ge heel particulier verzekerd ls. Frank rijk dat een ziekenfondsverzekering heeft maar met een eigen bijdrage in de orde van 10 tot 25 procent. De invloed van Invoering van een eigen risico („hier net uit de politieke taboe-sfeer geraakt) kan dus in het buitenland al bezichtigd worden. Dr. J. van der Gaag van de wetenschap pelijke programmacommissie van het congres, is ln economische zin niet optimistisch over de invloed van een eigen risico. Het remt de eerste bezoeken aan de huisarts, maar nau welijks het terugkomen en de door verwijzing naar de specialist. De alge mene indruk is dat de besparing in de eerste lijn wegvalt tegen meer specia listische behandeling, en volgens sommige onderzoeken zouden de to tale kosten zelfs stijgen. Van der Gaag, die sinds enige tijd aan de universiteit van Wisconsin in Ame rika werkt, verwacht van eenvoudige afremmende maatregelen in het alge meen nauwelijks effect. Voorzover het is nagegaan vooral in de Vere nigde Staten blijkt de groei van het medische systeem altijd via zijwegen door te gaan. Als Je het aantal zieken huisbedden beperkt, zie je de investe ring per bed toenemen. Als Je de tarieven in de tang neemt, loopt het aantal verrichtingen op. Alleen een beleid dat alle factoren tegelijk be strijkt, kan succes boeken, maar „dat is een geweldig probleem" Je moet er in feite voor zorgen dat de arts geen belang heeft bij „omzet" maar bij goede patiëntenzorg. Van der Gaag wijst op de Amerikaanse verzekeringsvorm waarin, voor een vast bedrag per persoon, de medici zich verplichten om de mensen zo gezond mogelijk te houden en te ma ken. Die „gezondhelds-onderhouds- organisatles" schijnen ongeveer twin tig procent goedkoper te werken dan het traditionele verrichtingen-sys teem. „En dat is erg veel." Koningin Beatrix opende gisteren officieel het nieuwe Haagse hoofdbureau van politie. Haar gelukwens werd uitgezonden via de radio-installaties van alle surveillerende politieauto's. Links burgemeester Schols van Den Haag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Burgemeester Schols van Den Haag is er fel op tegen de gemeentepolitie onder te brengen in grotere provinciale korpsen, zoals wordt voorgesteld in het ontwerp voor een nieuwe politiewet De Haagse burgemeester uitte zijn kritiek op het wetsontwerp in een toespraak die hij hield ter gelegen heid van de opening van het nieuwe hoofdbureau van politie, door konin gin Beatrix. Schols zei te menen dat het grootste deel van de politietaken in de lokale sfeer ligt, dat het Haagse politiekorps juist aan het proberen is zich open tegenover de burgerij op te stellen en dat een provinciaal korps te weinig binding heeft met de gemeente om dat proces naar behoren af te werken. Een politiekorps als het Haagse, met 2400 man. heeft volgens de burge meester geen schaalvergroting nodig. Hij noemde het een slechte zaak wan neer er alleen uit overwegingen van efficiëntie en specialisatie zou wor den overgegaan tot provinciale korp sen „Mijn fundamentele bezwaar is dat het vraagstuk van de politiereor ganisatie. in de vele jaren dat hieraan gedokterd wordt, vaak benaderd is als een overwegend technocratisch probleem." jaar voor vijftienduizend van deze premie-woningen bouwvergunningen te kunnen afgeven, terwijl 7500 op het programma stonden. Dat programma wordt daarom verhoogd. Staatssecretaris Brokx Positief Eveneens positief kunnen de ontwik kelingen in de bouw van wooneenhe den voor kleine huishoudens worden beoordeeld (waaronder jongeren). Dit aantal eenheden zal worden ver hoogd met duizend tot dertiendui zend, terwijl er eveneens extra geld ter beschikking komt om wat te dure plannen te laten passeren. Voor de overige sectoren van de wo ningbouw zijn de cijfers van het mi nisterie duidelijk somberder: de be langstelling voor de duurdere premie koopwoningen blijft ondanks de pre mie van duizend gulden extra achter bij de verwachtingen. Vandaar dat die premie wordt verdubbeld. De nieuwe maatregelen doen Brokx ver wachten, dat het programma van 17.500 kan worden gehaald en zelfs nog kan worden opgevoerd tot 19.000 woningen. De tienduizend huurwoningen die door beleggers moeten worden ge bouwd lijken er op geen stukken na te komen. Het ministerie heeft nog slechts 2700 plannen van een vergun ning voorzien. Toch schrijft Brokx dat „de hoop op een kentering in deze ontwikkeling niet uit de lucht is ge grepen." Hij baseerde dat op geluiden uit de beleggerswereld. Veel belangstelling is er voor het om zetten van koopwoningen in huurwo ningen. Beleggers hebben daartoe al 6500 verzoeken ingediend, die op kor te termijn zullen worden gehono reerd. De 44.000 huurwoningen die door corporaties moeten worden ge bouwd, lijken er te komen, ai schrijft Brokx. dat nog wel inspanning van alle betrokkenen nodig is, om dat aantal te halen. LEIDEN (ANP) Zesennegen tig procent van de Nederlandse bevolking staat positief tegen over het na de dood afstaan van organen en weefsels voor transplantatiedoeleinden, maar slechts zes procent (onge veer 700.000 mensen) voegt de daad bij het woord en heeft zich als donor opgegeven. Dat blijkt uit een enquête die onlangs ls gehouden in op dracht van de werkgroep do norwerving van de stichting Euro transplant in Leiden, die bemiddelt bij orgaantrans plantaties, hoofdzakelijk van nieren. De stichting wijt het niet daadwerkelijk opgeven als donor aan het feit. dat veel mensen de gedachte aan de dood verdringen. Van een onzer verslaggevers NEW YORK Op de speciale zitting van de Verenigde Naties in New York was gisteravond een compromis in de maak over de ontwikkelingshulp. Een aantal westerse landen wilde zich tot nu toe niet vastleggen op 0,7 procent van het bruto nationaal produkt) aan steun voor de derde wereld. In het voorgestelde compromis staat nu dat de westerselanden „hun uiterste best zullen doen" de 0,7 procent in 1985 te halen en ln ieder geval niet later dan in 1990. Harde toezeggingen worden dus niet gedaan; het blijft bij het uitspreken van goede voornemens. Naar het zich laat aanzien zijn de meest behoudende landen op het ter rein van ontwikkelingssamenwerking (de Verenigde Staten. Groot Brittan- nië, West-Duitsland, Japan) daartoe wel bereid. Wat betreft een verdere verhoging van de ontwikkelingssteun Ie nieuwe aanvullende maatregelen H lorden door Brokx bekend gemaakt een brief over de situatie in de öefionlngbouw per 1 september. Die taiatle geeft ook na de maatregelen arfran mei „aanleiding tot grote zorg", mprfjft Brokx. Op basis van het aan- afgegeven bouwvergunningen tot met augustus blijkt dat van het rspronkelijk programma van ,000 woningen er met moeite 000 kunnen worden gehaald. essimistisch ach meent de staatssecretaris dat eerder genomen maatregelen „in langrijke mate aan de verwachtin- hebben voldaan". Volkshulsves- igsspecialisten van de grote partij- in de Tweede Kamer zijn op basis i^kn de cijfers uit de brief duidelijk i ttimistischer in hun oordeel en me- jj en dat de maatregelen van mei maar dele effect hebben gesorteerd vdA-Kamerlld Van Dam noemt de euwe maatregelen evenals de vori- „gerommel in de marge". „Denkt staatssecretaris nu heus dat de ensen vanwege die duizend gulden [tra ineens huizen gaan kopen, dat bben ze in mei ook niet gedaan. De tkomsten zijn slechter dan we ichten." fD-Kamerlid De Beer: „Wij zijn idelijk sceptischer. De knelpunten mei zijn onverkort van kracht." 'A-Kamerlid Van Dijk noemt zijn wdeel over de brief van Brokx in tste instantie „mild. Hij is matig Wimistisch op sommige punten. Op Jdere punten blijft een vraagteken Dat laatste geldt onder meer sector van de duurdere premiewo- ngen, die minder goed loopt", e malaise in de bouw wordt veroor- aakt door gebrek aan belangstelling oor koopwoningen en de geringe be- üdheid van beleggers in de woning bouw te investeren. Brokx heeft dit oorjaar zowel de rendementen van ileggers in de woningbouw met een alf procent verhoogd, als extra pre- fes >eloofd aan kopers van wonin- en. Daarnaast werd in het program 's het aantal te bouwen koopwonin- verlaagd, ten gunste van het aan- Ji huurwoningen, de brief van Brokx blijkt dat Udaten voor de goedkoopste te premiewoningen gunstig heb- gereageerd op de premie van luizend gulden belastingvrij, die ovenop de normale premie werd ge- even. Het ministerie verwacht dit ADVERTENTIE Anders gezegd; waarom heeft u nog geen NS-Kortingkaart? Kost u f 375,- per jaar. Eventueel mag u ook f31.25 per maand betalen. Voor dat bedrag krijgt uw hele gezin* liefst 5096 korting op enkeltjes, 40% korting op retourtjes en vanaf I oktober 30% op abonnementen. Komt bij dat iedereen z'n eigen kaart krijgt. Meer informatie? Op ieder NS-station ligt 'n folder klaar. Voor omschrijving gezin zie folder. door Hanneke Wijgh AMSTERDAM „Je zult ons niet horen zeggen, dat we nimmer over een loonoffer willen praten. Ik kan me situaties voorstellen, waarin de bereidheid om loon in te leveren voor werk wel degelijk aanwezig is. Maar nu. met het pistool op de borst en zonder een algemeen Inkomensbeleid, is de discussie over een loonoffer uitgesloten. Pais heeft altijd geweigerd over het arbeids plaatsenplan van de NFO te praten, waarin een salarisoffer onder bepaalde voorwaarde best bespreekbaar was." en g IWul en onze parlementsredactie EN HAAG Bijstandstrekkers zijn f vorig jaar 106 gulden ofwel 0,7 tocent ln koopkracht op vooruit ge- tan- Dit heeft staatssecretaris Jaaijeveld-Wouters van CRM ge- Jtwoord op Kamervragen naar a an ting van een aflevering van KR O's landpunt, waarin werd beweerd dat groep er vorig jaar ongeveer wpguiden op achteruit is gegaan. te bewindsvrouwe ontkent dat er in ler jaar 325 miljoen op bijstandsuit- er'ngen is bespaard. Integendeel. J°°r het optrekken van de uitkering aar het minimumloon is er in totaal J3 miljoen gulden meer uitgegeven, aldus Kraaijeveld-Wouters. Voorzitter Jan van den Bosch van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) is erg voorzichtig, zo dra het woord .Joonoffer" valt. Hij is namelijk faliekant tegen het voorstel van minis ter Pais, die 250 miljoen wil bezuinigen op de salarissen van het onderwijzend perso neel. Chris van Beek veld, be- leidsadviseur van de 'ABOP, valt hem bij. „Als we zeker konden zijn, dat een discussie over een salarisoffer een posi tief effect zou hebben op de werkgelegenheid verandert de zaak. Maar die zekerheid heb ben we nu niet." Van den Bosch stelt dat ge meenschapsvoorzieningen als het onderwijs door de ge meenschap moeten worden gefinancierd. „Het is nog maar de vraag of er onvol doende geld voor onderwijs is. Dit kabinet geeft geen priori teit aan onderwijs. Het is geen kwestie van Pais alleen. Wij zeggen dan ook niet dat Pais had moeten aftreden." Gegoochel Chris van Beek veld: „Het gaat niet om één persoon. Het gaat om het hele kabinetsbe leid. Dat deugt niet. Het is hetzelfde kabinet dat de soci ale minima uitkleedt, dat wei gert een goed werkgelegen heidsbeleid te voeren en dat aanstuurt op een sociaal-eco nomisch failliet Het heeft geen zin om Pais weg te stu ren en de rest te laten zitten." Beiden zijn ronduit verbolgen over de keuze, die Pais aan de leerkrachten voorlegt: salaris of werkgelegenheid. Van Beekveld betoogt dat de vijf duizend arbeidsplaatsen, die per 1 augustus zijn verloren, niet kunnen worden gered door dit loonoffer. „Het gaat om pakweg vierduizend ar beidsplaatsen extra, die op de tocht komen te staan. Die zouden bezet kunnen blijven ais de leerkrachten 250 mil joen willen inleveren Pais wekt echter de suggestie, dat hij de vijfduizend van augus tus wil redden. We vinden dat een valse voorstelling van za ken. Het is een gegoochel met cijfers." De ABOP voelt niets voor dit loonoffer. Zowel Van den Bosch als Van Beekveld vin den dat het onderwijzend per soneel al genoeg heeft ingele verd. Jan van den Bosch: „Wij zijn al dubbel gepakt. Leer krachten doen mee aan de al gemene matiging en worden als ambtenaar nog eens extra gekort. Als we nu als leer kracht nog meer moeten inle veren, worden we driedubbel gepakt." Melkkoetje Chris van Beekveld: „Pais denkt dat het onderwijzend Beleidsadviseur van de Algemene Bond van On derwijzend Personeel, Chris van Beekveld. personeel een melkkoetje is, maar het koetje staat wel bij na droog." Hij heeft berekend dat een 25-jarige kleuterleid ster nu al per jaar duizend gulden bruto Inboet op haar salaris, een onderwijzer van die leeftijd zelfs meer dan dui zend gulden, een tweede graadsleraar twaalfhonderd gulden en een eerste graadsle raar veertienhonderd gulden De bedragen, die dezelfde leerkrachten betalen als ze Voorzitter van de Alge mene Bond van Onderwij zend Personeel, Jan van den Bosch. vijfenveertig zijn variëren van achttienhonderd tot vijfen dertighonderd gulden Van Beekveld: „Dat zijn de bedragen, die de leerkrachten nü reeds inleveren. Als de 250 miljoen er bovenop komen, betekent dat nog eens dui zend gulden per man extra Dat is echt te gek." Staking De ABOP beraadt zich even als de andere bonden over ac ties. Aanstaande vrijdag komt de bondsraad bijeen. Zeker is al dat voor de algeme ne beschouwingen er een gro te demonstratieve bijeen komst wordt gehouden. Sta kingen acht voorzitter Van den Bosch evenmin uitgeslo ten. Maar hij denkt niet dat het gehele onderwijs plat gaat. „We zien meer in speer puntenacties, kleine prikac- ties verspreid over de regio's In Engeland is dat beleid heel effectief geweest Als onderwijsvakbond heeft de ABOP bovendien eer. alter natief economisch plan ont wikkeld. In de komende alge mene vergadering staat het plan ter discussie. Als de le den het hebben aangenomen, zal het plan naar buiten wor den gebracht Jan van den Bosch: „We hadden geen zin in welles/nietes spelletjes als het over het financieringsbe leid gaat. Het is beter om met een eigen plan te komen, dan telkens te horen dat iets fi nancieel niet mogelijk is. Nu kunnen we aantonen dat met een ander economisch beleid in Nederland wel arbeids plaatsen kunnen worden ge schapen ADVERTENTIE Anders gezegd; waarom heeft u nog geen NS-Kortingkaart-" Kost u f 375,- per jaar. Eventueel mag u ook f 31,25 per maand betalen. Voor dat bedrag krijgt uw hele gezin* liefst 50% korting op enkeltjes, 40% korting op retourtjes en vanaf I oktober 30% op abonnementen. Komt bij dat iedereen z'n eigen kaart krijgt Meer informatie? Op ieder NS-station ligt 'n folder klaar Voor omschrijving gezin zie folder. tot 1% wordt in het voorgestelde compromis alleen gezegd dat dit streefcijfer „zo spoedig mogelijk" moet zijn bereikt Wat betreft het andere hete hangijzer op de speciale zitting de voorberei ding van een marathon over ontwik kelingssamenwerking volgend jaar worden nog steeds pogingen in het werk gesteld overeenstemming te be reiken. Ondanks de moeizame gang van zaken tot nu toe, heeft de minis ter De Koning „het vertrouwen" dat er zoveel schot in de zaak komt dat hij vanavond terug kan keren naar Nederland. Een initiatief van Neder land en andere gelijkgezinde landen, de Scandinavische landen en Canada onder meer. wordt niet overwogen zolang nog over een op papier staand compromis voor de ontwikkelings marathon wordt gepraat. Mocht dit compromis echter stranden, dan sluit minister De Koning niet uit dat de gelijkgezinde landen alsnog met een eigen initiatief komen. Knelpunt bij het overleg blijft welke rol bij de ontwikkelingsonderhande lingen volgend jaar moet worden toe bedeeld aan de Verenigde Naties, waar de derde wereld sterk staat, en aan gespecialiseerde organen als het IMF. het internationale geldfonds. dat op het westen geënt is. Meer nieuws op pagina 5. Vervolg van pagina 1 Aan weerszijden van het pand ont stonden felle schermutselingen tus sen de politie en de krakers met hun .sympathisanten. De inmiddels ver sterkte ME verspreidde de stenen gooiers en het toekijkende publiek binnen een uur in de richting van de Dam met gebruik van grote hoeveel heden traangas. Ook werd een water- werper ingezet Op het Rokin werd een aantal bouw keten omgegooid en in brand gesto ken. terwijl elders barricades werden opgeworpen met behulp van stenen, verkeersborden en ander materiaal Een groep van ongeveer honderd mensen richtte in en om de Dam, met name bij De Bijenkorf, Het Konink lijk Paleis en het stadhuis waar rui ten werden ingegooid een flinke rava ge aan. Later deden zich nog enkele moeilijkeden voor op de Prins Hen drikkade nabij de onlangs ontruimde luxe-flats In de daarop volgende uren ontspon zich een kat- en muisspel tussen de politie en de betogers, die zich op nieuw ln de richtig van De Vogel struys begaven. Op diverse plaatsen binnen de grachtengordel werden tot laat in de avond charges uitgevoerd door de Mobiele Eenheid Het zag er bij het sluiten van deze editie naar uit dat de ernstigste ongeregeldheden achter de rug waren ROTTERDAM De internationale vervoersfederatle ITF heeft ln Rot terdam een akkoord bereikt met de eigenaars van het Panamese vracht schip Isher over een loonsverhoging van driehonderd procent voor de be manning Met de overeenkomst komt een eind aan een staking die de 28 opvarenden ruim drie weken hebben gehouden De bemanning krijgt voortaan vol gens de ITF-norm ongeveer 1300; gulden per maand betaald

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3