A tekunst Pi tekeur Twaalf orkesten houden dapper stand ét w - Uit en thuis met Cisca UIT THUIS WSOAG 9 SEPTEMBER 1980 25 Theo Joling Tot voor kort combineerde Theo Jo ling mime en jazz. Hij werkt onder meer samen met Maarten van Reste ren en Michel Waiszvisch en met Mo- niek Toebosch vrolijkte hij daarbij menig jazz-avondje op. Zijn bekend ste jazz-mime-comblnatie werd Ploink waarna nog programma's als Willem de Zwijger en Raffia volgden. Nu heeft Joling de Jazz achter zich gelaten en ingeruild voor een aantal clowns met wie hij in zijn nieuwste programma „Dr. Tutti Pruddl" de hedendaagse populaire psychothera pie op de hak neemt. Première wordt in oktober verwacht. Peter Faber Ooit begonnen als mlmer heeft Peter Faber vele facetten van het theater vak uitgeprobeerd. Hij was Jaren lid van het Werkteater, deed mee in ver schillende films en werkt sinds vorig jaar weer alleen. In zijn solo-program ma's lijkt hij al die theaterervaringen te combineren. Ook zijn nieuwste programma „Langzaam haasten" is weer opgebouwd uit teksten, liedjes, mime en variété. Freek de Jonge Vorig seizoen maakte Freek de Jonge zijn eerste soloprogramma, „De Ko miek". Het hield het midden tussen een zelfonderzoek en beginselverkla ring en daar komt nu een vervolg op onder de titel „De Tragiek". Concertgebouworkest Series in Amsterdam en Den Haag. Bernard Haitink chef-dirigent, Kyrill Kondrasjin vaste dirigent, Colin Da- vis vaste gastdirigent en Carlo M. Giulinl, Nikolaus Harnoncourt, Eu- gen Jochum, Hans Vonk en Vladimir Ashkenazy gastdirigenten. „Een groot schip heeft een grote zee nodig" verklaarde artistiek directeur Hein van Royen eens, aangevend dat het orkest zich moet bewegen op de hoog ste niveaus van het internationale muziekleven. In de beeldspraak blij vend: op dat schip Is een dek bijge bouwd. het koor van het Concertge bouworkest; op 15, 16 en 19 oktober treedt het, na een maandenlange grondige training door Arthur Old ham, aan voor Beethovens Negende en Strawinksy's Psalmensymfonie. De programma's zijn gevuld met be roemde componisten en hun grote werken. Barokvorser Harnoncourt komt de Water Music van Hftndel restaureren (5 april), samen met een celloconcert van Vivaldi en een diver timento van Mozart. Het avontuur zit in de C (moderne) serie met interes sante bijdragen van gastorkesten, zoals de Lukas Passie van Penderecki door het orkest van Krakau (2 decem ber). Het Concertgebouworkest werkt aan een opera mee, nl de reprise van Peter Schats Houdini (2 t/m 13 febru ari). Wie we definitief niet meer zullen zien bij het Concertgebouworkest: Herman Krebbers, concertmeester. Peter Schat Anton Kersjes Amsterdams Philharmonisch Orkest Series in Amsterdam. Anton Kersjes chef-dirigent, Hubert Soudant, Hans Vonk, Herbert Blomstedt, Ken-Ichiro Kobayashi, Willem F. Bon, Michael Tilson Thomas, Roberto Benzi en Frans Brüggen gastdirigenten. Op vallend in dit rijtje de terugkeer van de Nederlander Soudant op een con certpodium in de Randstad (om on duidelijke redenen werd deze interna tionaal furore makende orkestleider geboycot) en van Roberto Benzi. Uit de programmering blijkt een flinke stap naar de grootste werken uit de Romantiek, een gedurfde greep uit de voorraad muziek van deze eeuw (Le Sacre van Strawinsky. Wonderbaar lijke Mandarijn van Bartok. Pelleas van Schönberg. Lulu-symfonie van Berg. Erik (wereldpremiere op 21 ok tober) naar Bomans van W.F. Bon en Time Machine van Otto Ketting), ter- De ronde, veelhoekige concertzaal van Muziekcentrum Vredenbnrg. Hier herleeft sinds 1978 het als provinciaal geklasseerde Utrechts Symfonie Orkest, ln de jaren zeventig op sterven na dood en in rapporten al weggesaneerd. Nu vast van wil zich op te werken tot het vierde grootstedelijk orkest met een provinciaal neventaakje. door Franz Straatman Aan het begin van het seizoen 1980-'81 kan men de verbazingwekkende constatering doen dat ze er alle twaalf nog zijn. de twaalf door het Rijk en lagere overheden zwaar gesubsidieêrde symfonie-orkesten. Een miljoenen slurpend bedrijfstakje met circa 1500 muzlekmakende werknemers. Alle aanvallen tijdens de zeventiger Jaren op het zogeheten orkestenbestel ln de vorm van metershoge stapels rapporten, rapporten, aanbevelingen, en nog weer eens rapporten en aanbevelingen aan de ministers van CRM, veranderden niets. Alleen minister Van Doorn leek even zijn slag te slaan toen hij bekend maakte het Nederlands Kamerorkest (geheel door het Rijk betaald) te willen opheffen en het Amsterdams Philharmonisch Orkest wenste te verkleinen en samen te voegen met een andere formatie. Dat was in 1976. Maar zie: het NKO heeft net uitbundig het zilveren bestaansfeest gevierd en gaat trots naar het Jaar 2005 en ook het APhO houdt fier de blik op een zelfstandige toekomst gericht. De situatie is eigenlijk alleen maar doller geworden omdat ln een onbewaakt ogenblik CRM ook geld toezegde aan een betrekkelijke nieuwkomer: het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland. CRM weigert die toezegging van volwaardige rijkssubsidie gestand te doen, zo is het orkest na vier jaar wachten vorige week meegedeeld, waardoor zijn toekomst zeer onzeker is geworden. En de tachtiger Jaren zijn uiteraard begonnen met wéér een nieuw rapport waarin weer andere orkesten worden voorgedragen voor opheffing of samenvoeging; nu liggen de drie (buiten de overheidssubsidies vallende) radio orkesten onder vuur. Alle rapporten bijeikaar, blijkt dat elk orkest minstens een keer is opgeheven; behalve aan het Concertgebouworkest heeft nog niemand durven peuteren. Wat zouden al die hoorzittingen, vergaderingen en onderzoekingen gekost hebben? Toch is er wel wat veranderd: de dirigenten zijn nergens meer alleenheersers; de orkestleden spreken nu mee in artistieke commissies. Onder de druk van dreigende opheffing hebben „Mijnheer, ik wil naar de opera De grijze zeewolf, waarover ik in uw krant een recensie heb gelezen. Maar bij het VW in Amsterdam MARKT weten ze niet waar die speelt." Een uit de vele vragen van lezers die in Amsterdam een concert, toneelstuk, ballet of opera willen bijwonen, maar niet weten waar de kaartjes te halen zijn. Kan de kunstredactie van Trouw helpen. Vaak lezers in de provincie die niet op dè hoogte zijn van het voortreffelijke Cultureel Informatie en Service Centrum Amsterdam, kortweg Cisca geheten. Cisca houdt kantoor aan het Leidseplein in het gebouw van de Stadsschouwburg (hoek Marnixstraat). Daar kan men van maandag tot en met zaterdag tussen 10 en 18 uur alle inllciitlngen inwinnen over culturele evenementen in de hoofdstad. Ook telefonisch 020 - 229011. Wie een kaartje wil kopen, moet dat persoonlijk doen aan de balie. Telefonisch kaarten bestellen kan alleen rechtstreeks bij het theater of de concertzaal waar de voorstelling van uw keuzp gaat. Cisca heeft die telefoonnummers paraat. Cisca verzorgt ook een rtiaandelijkse Uitkrant met gedetailleerde opgaven van wie, wat, waar speelt, zingt, danst of mimt (en alle vormen daartussen) in Amsterdam. Die krant is gratis overal in Amsterdam mee te pakken. Wie weinig in de hoofdstad komt en toch wil weten waar we cultureel naar toegaan in Nederland (dat wordt nog steeds in Amsterdam bepaald), kan een abonnement nemen. Kost 7,50 gulden voor tien nummers. Bestellen bij Cisca 020 - 229011, correspondentieadres: Kleine-Gartmanplantsoen 10, 1017 RR, Amsterdam. Op 13 en 14 september bij en voor de Stadsschouwburg wordt een zogenaamde uit- en thuismarkt gehouden met veel gezelligheid en stalletjes waar allerlei kunstgezelschappen inlichtingen over het komende seizoen geven. Men kan er ook kaarten kopen. orkesten ander werk erbij genomen: educatieve taken zoals dat zo mooi heet, oftewel in kleine groepjes spelen voor schoolklassen, uitleg geven, schoolconcerten voorbereiden. Enkele orkesten boeken daar nogal succes mee: in Friesland, Overijssel, Limburg. Elders begint men voorzichtig. Bij verschillende orkesten is het muzikale terrein verbreed: series moderne muziek, opera (met name ln Limburg), of worden verbindingen gelegd naar populaire muziek (onder de vlag van Promenade-concerten). Hier en daar Is de kamermuziek op de lessenaar gekomen, zoals in Den Haag. Maar het belangrijkste blijft toch: het symfonische werk. En dan blijkt er echt niet zoveel veranderd met tien jaar geleden vergeleken. De Top Tien van de concertzaal reikt nog steeds van Mozart tot en met Tsjalkofski. Komend seizoen is" Mozart met veertig verschillende werken de borst- en schouderyülllng van het concertpak. En het meest gespeelde stuk heet Symfonie in D van César Franck; zeven symfonie-orkesten zetten dat op hun seizoenslijst. Nog een paar publiekstrekkers: Berlioz' Symphonle fantastlque bij zes orkesten, net als Schuberts Negende; Dvoraks celloconcert, Beethovens Eerste pianoconcert, Rimski's Sheherazade, Tsjaikowski's vioolconcert en zijn Vierde symfonie, allemaal door vijf orkesten op het programma geplaatst. Toch ook enkele vrolijke trekjes in het vaak eenvormige patroon. Er wordt komende seizoen behoorlijk wat van J.8. Bach gespeeld; zelfs vier kerkcantates in de concertzaal. De Derde suite is populair: bij drie orkesten te horen. Dat Is verheugend want sinds de activiteiten van Harnoncourt c.s. dorst geen dirigent zich meer aan barokmuziek te wagen. De laatste jaren ging men daar zogeheten specialisten voor vragen. Enkelen van die kenners zien we weer verschijnen: Nikolaus Harnoncourt bij het Concertgebouworkest, Frans Brüggen bij het Amsterdams Philharmonisch, Jos van Immerseel bij het Radio Kamer Orkest. Maar elders pakten de vaste dirigenten dit hete hangijzer vast. Davld Zinman in Rotterdam bijvoorbeeld. Hopelijk hebben al die normale orkestleiders vijftien jaar ontwikkeling en vernieuwing goed in hun oren en hersens geknoopt zodat Bach weer herkenbaar zal zijn als vroeg-achttlende eeuwer. Opvallend Is dat Franse muziek uit het begin van deze eeuw heel erg in trek is. Van Ravel gaan vijftien verschillende stukken, van Debussy tien. Zonder enige aanleiding van een mooi passend geboorte- of sterfjaar. Die toevalligheid helpt Bartok een flinke hand: op 25 maart 1981 zou hij honderd jaar zijn geworden. Zijn beroemde, toch al populaire Concert voor orkest staat bij vier orkesten genoteerd, de Wonderbaarlijke Mandarijn drie keer en verder nog 19 andere stukken. Het Frysk Orkest afficheert de herdenking met: Bartok boppe. En de modernen? Zoals altijd: mondjesmaat. Duidelijke koplopers zijn Schönberg met negen werken (maar vooral de laatromantische) en Messiaen (acht werken). De laatste wordt uitvoerig belicht bij het Residentie Orkest en het Noordelijk Filharmonisch Orkest. De Pool Penderecki scoort dankzij Rotterdamse aandacht ook hoog. Tot slot, het zorgenkindje van de Nederlandse muziek: de eigen componisten. Het is schande, maar waar, dat de meeste orkesten hier verzaken; in hun series die veel publiek trekken doen zij net of er helemaal geen Nederlandse muziek bestaat. Terwijl een rijk verleden (dat inzicht begint langzaam toch door te breken sinds het pionierswerk van het Residentie Orkest) voor ieder concert wel een Nederlands stuk biedt dat veler oren een plezier doet. Hier en daar druppelen de namen van toen door: Fodor, Meder, Graaf, Verhulst. Zweers, Röntgen. Maar een gigant als Matthijs Vermeulen wordt nog steeds alleen in Den Haag gezien. Van de nu levende, jongere componisten blijkt Otto Ketting het best verkoopbaar. Met vier werken (Time Machine, Symfonie voor vier saxofoons en orkest, Fanfare en Symfonie nr 1). bij verschillende orkesten gespeeld, voert hij de lijst aan. Andere collegas mogen büj zijn als ze één keer op het programma voorkomen. En dan zitten ze vaak nog in het reservaat van een speciale serie. Want het dreigen met het snoeimes door CRM heeft de orkestdirecties nog harder tot een politiek van overleven gebracht: de zaal moet vol. „Wij hebben de entreeprijsen voor het nieuwe seizoen aan de lage kant gehouden," to deelt het Frysk Orkest zijn klanten mee. In Leeuwarden be talen ze dan toch nog 95 gulden voor acht concerten, oftewel 11,87 gulden per knip. Wie beweert dat het leven in de Randstad zoveel duurder is dan in de provincie, moet even kijken naar een abonnement voor vijf con certen bij het Amsterdams Philhar monisch (toch een klasse beter ais orkest en je zit in de mooiste concert zaal): 36 gulden, oftewel 7,20 gulden per keer. Maar het kan nog goedko per. Ais we de gratis concerten op zondagmiddag bij de KRO in Hilver sum even buiten beschouwing laten, is de Vara-matinee de goedkoopste. Wie een abonnement neemt op alle 24 concerten betaalt 98 gulden, ofte wel 4,07 gulden per concert. Een prijskraker. In het Concertgebouw, met toporkesten. Losse kaarten zijn ook heel zacht geprijsd bij Muziek meester Rode Haan: 7,50 tot 15 gul den. Het dunrzt zit je bij het Concert gebouworkest: alle 28 concerten voor 426 golden, oftewel 15,22 gulden per knip. Bij abonnementen op deel- series is dat wat meer, terwijl losse kaarten op 30 gulden komen. Maar vergelijk dat eens met het buiten land (Parijs, Londen) waar men niet opkijkt van entreeprijsen tot 100 gulden. Franz Schubert César Franck wijl onder de hoede van Frans Brüg gen een eerlijke sprong wordt ge maakt in de barok en achttiende eeuw. (24. 25 oktober). Behalve het Toonkunstkoor brengt het APhO ook het Groot Omroepkoor. Bijzon dere concerten rond trompettist Maurice André en componist Beet hoven. Residentie Orkest Series ln Den Haag en Leiden. Hans Vonk chef-dirigent (zijn eerste jaar), en zeer veel gastdirigenten onder wie Alain Lombard, Miklós Erdelyi en Ferdinand Leitner. Tegenover gehei de programma's in de A-serie staat de avontuurlijke K(euze)-serie (iedereen vult zijn abonnement, daarmee aan) terwijl het orkest zeer veel creativi teit legt in twee korte series: Vanuit Max Reger oktober)-en vanuit Olivier Messiaen (februari). Het RO kan trots wijzen op een bloeiende serie Jeugd- concerten en op een kamermuziekse rie die dit jaar verdubbeld wordt. In de solistenploeg de nieuwe concert meester: Zino Vinnikov. Wie een abonnement neemt krijgt een lp ca deau met de Vuurvogel (Strawinsky) onder leiding van Hans Vonk. Rotterdams Philharmonisch Orkest Series in Rotterdam. David Zinman chef-dirigent. Simon Rattle vaste gastdirigent. Klaus Tennstedt, Euge ne Ormandy. Edo de Waart gastdiri genten. Het RPhO is een steeds gro ter groeiend schip dat driftig de oce- aanlueht snuift, maar door CRM fi nancieel (nog) aan de ketting wordt gehouden. Gastorkesten van for maat: Gewandhaus onder leiding van Kurt Masur. Saarlands Radio Orkest met Hans Zender en Südwestfunkor- kest met Kazlmir Kord. De series zien er gevarieerd degelijk uit met enkele bijzonderheden als. Berg vioolcon cert, Mahlers Negende, Schuberts Mis in G, de Bach-kantate Tönet, ihr Pauken, (geleid door.Ormandy). De moderne Z-serie (nu weer op redelijke lengte met vijf concerten) biedt her nieuwde kennismaking met de mu ziek van de Poolse componist Krysz- tof Penderecki onder diens leiding (24 oktober; op 23 oktober in Den Haag). Première van een werk geschreven door de jonge Nederlander Klaas de Vries; verder (te) weinig aandacht voor muziek van eigen bodem. Utrechts Symfonie Orkest i!K Corneliu Dumbraveanu Series in Utrecht en Amersfoort. Cor neliu Dumbraveanu chef-dirigent, Christopher Seaman vaste gastdiri gent, Hans Vonk, Bohumil Gregor. Miklós Erdelyi Christobal Halffter, Otto Ketting, gastdirigenten. Het USO zet de komende jaren alles op alles op alles om de kwaliteitsverbe tering dankzij de nieirwe zaal eri uit stekende nieuwe musici, verder uit te bouwen. Een te formeren strijkorkest vormt het belangrijkste onderdeel in het plan. De programmering is niet avontuurlijk; 'n volle zaal en bekend heid bij het publiek staan voorop. Vandaar een Familie-serie met Wil lem Duys als uitlegger. Bijzóndere dingen doet het USO in de Promenos- serie waarin het naast de radio-orkes ten een volwaardige rol gaat spelen. Het orkest doet opvallend veel aan theatermuziek: in een eigen serie o.a Ravel (met Het Nationale Ballet er bij) en de opera Blauwbaard van Bar tok geënsceneerd voor dc Opera Stichting Satyagraha van Philipp Glass en Hans en Grietje van Hum- perdinck. Mooie solistenploeg met onder andere de vier leden van het Orlando-kwartet, de pianist Joeri Jegorof en de violist Jaap van Zweden. Noordhollands Philharmonisch Orkest Series in Haarlem en Alkmaar, Jerzy Katlewiez vaste dirigent. Christopher Adey, Miklós Erdelyi, Otakar Trhlik. Roelof van Driesten. Adam Gate house, Jan Stulen gastdirigenten. In de schaduw van de grote broers in Amsterdam probeert het NPO een eigen gezicht te maken door opval lende zaken te kiezen. Voorbeeld, op Vervolg op pagina 29

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25