Meer wedden buiten de paardenrenbaan Uit brieven van lezers amro bank Braks eensgezind met VVD en CDA: Libanees jongetje overreden door Nederlandse auto Als je nog op school zit, lijken zakelijke beslommeringen ver van je bed. Maar ben je eenmaal van school, af dan ligt dat wel anders. Dan heb je voor het eerst van je leven een eigen inkomen Dat kan een salaris zijn Of een beurs. Of een uitkering In ieder geval méér geld dan je ooit hebt gehad. En dat zal je ergens moeten onderbrengen Kijk en dan wordt 't de moeite waard om aan een bank te denken Wat ons betreft bij voorkeur aan de Amro Bank Want wij stellen belang in je. Zakelijk belang Wij hebben je graag als klant En we kunnen heel wat voor je doen. Nu al, maar zeker ook in de toekomst als je geldzaken zich uitbreiden Kortom we zien je als een serieuze klant En dat willen we best laten merken Niet alleen met woorden we doen er ook wat aan Zo kun je bij ons om te beginnen een salarisrekening nemen Daar kun je je geld opzetten en afhalen. Daar kun je al je betalin gen mee doen. En je kunt er ook cheques mee krijgen Maar we hebben nog iets bijzonders vooi je in petto als je tussen de 15 en 25 jaar bent: het Amro Hus Pakket Dat is een soort dub bele rekening Naast een salarisrekening heb je dan meteen een spaarrekening met extra hoge rente. En daar zetten we ook nog f 7,50 op. Die moet je daar wel een maand op latei staan Dat is ons aanbod voor nu. En 't is nog maar het begin. WE HEBBEN JE GRAAG ALS KLANl DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Braks (landbouw) erkent dat er rond de paardensport in ons land „op vrij grote schaal" illegaal wordt gewed. Braks hoopt dat die „immorele bezigheid" kan worden teruggedrongen door de mogelijkheden voor wedden- buiten-de-renbaan uit te breiden. CDA en WD. de beide regeringspar tijen, drongen er gisteren bij Braks op aan het ..spelen op de sport to tali- sator ook buiten de baan mogelijk te maken". Een motie-Evenhuis (VVD) voerde als reden aan: de weinig roos kleurige financiële positie, waarin de Nederlandse paardenhouderij en fokkerij verkeert. Evenhuis stelde dat de opbrengsten van de totalisator door de minister over deze bedrijfs tak waarin zo'n 4 a 5000 mensen wer ken moeten worden verdeeld. De CDA-er Wis se link. die de motie mede ondertekende, stelde een „har de voorwaarde" aan de uitbreiding van de wed-mogelijkheden, te weten: bestrijding van het dopinggebruik in de paardensport. Ook Terlouw (D'66) hield de minister voor. dat de over heid de paardensport slechts nieuwe financiële impulsen kan geven als er ook iets tegen het kwaad van het dopinggebruik wordt gedaan. Voort man (PvdA) toonde zich huiverig voor een „paardentoto" op grote schaal. Mocht het er tóch van komen, dan zouden de deelnemers-formulie ren slechts op een bescheiden aantal „vertrouwde adressen" verkrijgbaar moeten zijn. Dopinggebruik Volgens minister Braks valt het wel mee met het door de Kamer-commis sie voor landbouw verfoeide doping gebruik in de paardensport, op een totaal aantal monsters van vijfhon derd werd vorig jaar slechts één maal het gebruik van verboden middelen geconstateerd, aldus Braks gisteren in een gedachtewisseling met de Ka merleden. Onderwerp van die discus sie was de zogeheten „paardennota die er vooral op gericht is bestaande faciliteiten van het ministerie (onder wijs. onderzoek, voorlichting) meer ten goede te laten komen aan de paardenhouderij. De oprichting van speciale paardencentra moet daar aan bijdragen. De minister lijkt nog steeds een rol te zien voor de Limburgse stal Zangers- heide. In de tijd dat de zakenman Oeze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en met voor open brieven gedichten oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Inleveren (3) Melchior eigenaar van deze stal was. waarschuwden „kleine" paardenhou- ders in ons land voor een grootschalig project, met Zangersheide als de spil. Zij voelden niets voor een „nationaal paardencentrum" Een opvatting die in de Kamercommissie voor land bouw wordt gedeeld. In de huidige opzet van minister Braks is er toekomst voor tenminste een drietal centra: in Limburg („ik ben in contact getreden met de eige naar van Zangersheide"), Ermelo en Winschoten („de plannen daartoe moeten nog verder op hun winstkan sen doorgelicht worden"). De kamercommissie kon zich met die opzet verenigen, vooral omdat de werkgelegenheid in de probleemge bieden van Limburg en het noorden des lands ermee gediend is. DEN HAAG (ANP) De marechaus see in Zuid-Libanon en de Libanese politie stellen een onderzoek in naar een ongeval in Haris met een vracht wagen van het Nederlandse Unifil- detachement, waarbij een twaalf-ja rig Libanees jongetje om het leven is gekomen Volgens het ministerie van defensie reed de vrachtwagen in de hoofdstraat van Haris achteruit, toen plotseling het slachtoffertje de weg overstak en onder de truck terechte kwam SNEEK (ANP) De politie heeft de roofoverval op een postagentschap in de Noorderhoek in Sneek op 21 au gustus. waarbij 51.000 gulden werd buitgemaakt, opgelost. In samenwer king met de politie te Harderwijk werden de 20-jarige A. E. S. en de 24- jarige R. R. I. uit Harderwijk aange houden. Het tweetal heeft bekend. Een groot deel van het geld was al vergokt of gebruikt voor de aanschaf van heroïne Dat de economische toestand van ons land zeer slecht is. kan niet ont kend worden. Dat een ieder verplicht is een financieel offer te brengen, zal een ieder ook wel inzien. Maar dat de overheidsdienaar weer als sluitpost moet dienen, hadden vooral zij die lang in staatsdienst zijn geweest, niet voor mogelijk gehouden Men meen de vast en zeker dat het begrip „sluit post" nu in deze moderne tijd reeds lang was begraven en tot ontbinding was overgegaan. Maar het blijkt nog steeds springlevend te zijn. Zo levend dat D'66 het in haar verkiezingspro gram heeft opgenomen en het ook in de boezem van de regering begint te herleven. Nijverdal A. Rang Inleveren (4) Ik kan wel voorspellen dat het de regering niet zal lukken de inkomens van artsen en specialisten terug te brengen tot een redelijk niveau. Zij vormen een goed georganiseerd machtsblok en zijn bovendien zeer intelligent, zodat ze precies weten hoe zij het spel moeten spelen. Regel matig misbruiken zij, als hun inko men op de tocht komt te staan, de volgende argumenten: 1. Hun dure opleiding! Deze wordt praktisch in zijn geheel door de ge meenschap betaald (60.000 gulden per student per jaar!) 2. De tere verhouding arts-patiënt! Ook nu weer wordt door de hoofdre dacteur van Medisch Kontakt ge dreigd met: „Ernstige gevolgen voor de patiënt als er niet spoedig een eind komt aan het konflikt!" Over beroepsethiek gesproken! In feite wordt ook nu weer het pistool op de slaap van de patiënt gedrukt onder het motto: „Als onze eisen niet inge willigd worden zal hij de dupe wor den!" De zorg voor het eigen inkomen schijnt toch zwaarder te wegen dan de zorg voor de patiënt. 3. Lange werktijden? Probeer 's avonds na 6 uur of tijdens het week eind uw huisarts maar te bellen voor een dringend geval. U krijgt steevast een antwoordapparaat waarmee u wordt verwezen naar de dokterspost 4. Hun grote verantwoordelijkheid! Dit argument is zonder meer juist, maar hetzelfde geldt voor een bus chauffeur. of een automonteur die remmen of stuurinrichting nakijkt Het type arts van vijftig jaar geleden is verdwenen. Deze was meestal niet onbemiddeld en wel bereid om een arme drommel voor niets te helpen. Nu zijn het veelal keiharde zaken mensen De term „zelfstandige onder nemer" die zij graag gebruiken, bete kent voor deze groepen niet dat ze bang behoeven te zijn voor concur rentie. Zij zorgen er wel voor dat de spoeling niet te dun wordt door een te grote toeloop van collegae. Ze mogen wat mij betreft een goed inkomen verdienen, maar de wildgroei waar door dit inkomen een veelvoud gaat bedragen van een topsalaris vind ik in strijd met de medische ethiek. Arnhem W. v. Efferink Inleveren (5) Jaren vijftig Dr De Pous stelt: dat werkgevers en werknemers gezamenlijk moeten op treden. zoals in de jaren 50. Er is een maatschappelijke overeenstemming nodig over wat we op lange termijn moeten doen: de kracht van onze industrie en van de diensten sector moet worden hersteld. De liberaal politieke-economische en strategi sche interpretatie van de vrije onder nemingsgewijze produktie heeft de westerse wereld geleid vanaf 1945 tot. de situatie van anno 1980. met in West-Europa 16 miljoen werklozen een stagnerende produktie. een on derlinge dodelijke concurrentie, een enorme verspilling van grondstoffen, arbeid en kapitaal aan oorlogsindus trie en haar eindprodukten en een gevaarlijke milieuverontreiniging. Dit alles resulterend in een verarming van de zgn 3e wereld landen met hun schreeuw om een nieuwe economi sche orde. Nieuwsgierig ben ik of mijnheer De Pous een blauwdruk heeft van een verdelings-economie op wereldschaal want daar gaat het om! Ommen J. Wezenaar Stelling (3) Terecht merkt de heer Timmermans op (Trouw, 2 sept.) dat er bij ons onderwijsmensen best een begin ge maakt kan worden met de zo noodza kelijke bezuinigingen. Vergelijk onze salarissen eens met die van andere beroepen! Wij hebben dan zeker geen reden tot klagen en we kunnen best met wat minder toe. Iemand moet toch beginnen, er blijven ons nog vele voorrechten over. In welke beroep heeft men 60 doorbetaalde vakantie dagen? AOW/AWW premie worden door het rijk betaald. Het pensioen is waardevast enzovoorts. De kreet van „meer opleiding gevolgd" gaat ook niet op want dit gebeurt op kosten van de gemeenschap. Laten onder wijsmensen eens eerlijk bij zichzelf te rade gaan en ruiterlijk toegeven dat het best met wat minder kan Kampen T. Zeilstra Wij behoeven door de beroepsofficier Stelling niet overtuigd te worden van de afschuwelijke gevolgen van het kernwapen, maar helaas de omstan digheden maken het noodzakelijk de ze wel „in de kast" voor handen te hebben, nu de Warschaupact-landen (lees de Sovjet-Unie) voort blijven gaan met kemraketten hun aanvals positie op ons te vergroten. Volgens de heer Stelling moet het kernwapen wijken voor de humaniteit dat wil zeggen te capituleren voor een niets en niemand ontziende vijand en daar door te verdwijnen in één groot we reld-concentratiekamp vol onder drukking en terreur. De keuze tussen het gebruik van kernwapens en dié vorm van humaniteit is voor ons niet moeilijk, hoezeer wij de consequen ties ook verafschuwen. Maar .het lie ver rood dan dood" spreekt ons niet aan Kapitein Stelling mag genist tegen kernwapens zijn zijn collega aande andere kant zou om dezelfde reden worden opgenomen in een psy chiatrische inrichting en kan zijn mi litaire carrière wel vergeten maar laat hij dan niet deloyaal handelen door te stoken in en buiten de strijd krachten. waartoe hij zelf behoort en zijn werkkring elders zoeken. Berkel en Rodenrijs P. J. G. A. Ego Stelling (4) dreiging van buitenaf de mogelijk heid van gelijke repressaille te stel len. een methode die bewezen heeft in de praktijk preventief te werken Nu wil de heer S. deze heilzame mogelijk heid in de grond boren. Feind hórt mit.. zei men in Wereldoorlog 2. Iets anders is of iemands geweten hem verhindert, maar dan moet hij de consequentie daarvan aanvaarden en uittreden. De bewering, dat de meer derheid achter het streven van IKV zou staan lijkt mij een wensdroom van hem. Wij zijn een vrijheidslieven de natie en zijn bereid daarnaar onze houding te bepalen. Rotterdam C. P. v. Renssen Belasting Eerst laat men een belastinginspectie jaren lang klagen over belasting, ge brek aan personeel Wanneer dat per soneel dan goeddeels toevlucht heeft genomen in het beroep belast ing-con- svilent dit in een tegenwoordige troe bele sfeer, van zwart geld wit kunnen maken, staat men opeens versteld over onder meer spectaculaire faude (via spaarbrieven enzovoortsi Een re gering verwijt men dan de problemen op de lange baan te schuiven of weg te wimpelen, maar wat te denken van een voor deze problemen mede ver antwoordelijke volksvertegenwoordi ging Die wekt toch de indruk al die jaren minstens even maf te zijn ge weest. Of even leep. Scheveningen E. Land Melkprijs De heer Stelling beroept zich op het Verdrag van Oenève van 1949. Zon der op dit afgeleide verbod diep in te gaan wijs ik op het feit dat massa- bombardementen met conventionele bommen op steden op hetzelfde neer komen. ook dan worden ziekenhuizen niet ontzien (R'dam '40). De eed schijnt dit de heer S. niet te verbie den. Wat leert de oorlogspraktijk? De mooiste en plechtigste verdragen blijken dan waardeloos. Er is immers geen hogere instantie die macht en- middelen heeft de overtreder te straf fen. Sinds jaar en dag is daarom gebruikelijk tegenover een bepaalde Voor de zoveelste maal krijgen bui tenstaanders een scheef beeld van de melkhandel in de straat. Ik ben in '73 in de melkhandel begonnen, toen we er inderdaad niet zo best voorston den Het is na een (te ver doorgezette» koude sanering in de jaren 73. '74. '75 een redelijk gezond bedrijfstak ge worden. door de harde kern die is overgebleven, (hier ligt trouwens een enorm stuk werkgelegenheid braak» De overgebleven klantenkring stelt onze service In het algemeen zeer op prijs en is ook bereid enig prijsver schil met supermarkten te betalen. Dit niet in het minst door de bij ons nog steeds verkrijgbare melk in mili euvriendelijke glazen flessen. Het is echter de vrij negatieve publiciteit die bij de consument bedenkingen opwerpt omtrent onze levensvatbaar heid. Juist doordat deze kwestie te vaak de kop opsteekt gaat de consu ment aan onze continuïteit twijfelen en juist dit werkt ondermijnend voor onze concurrentiepositie en de nood zakelijke opvolging in onze branche. Amstelveen P. Schrenders Geschiedenis joden Schrijvend over het Symposium in Amsterdam over de geschiedenis van de Joden in Nederland, merkt uw medewerker op. dat er nauwelijks iets over deze n nis is gepubliceerd Dit Q m enenmale onjuist. Ik behot 7 te noemen het alom beker* mentale Memorboek van M die op grond van dit werk p een jaar in Leiden gasthooi i de geschiedenis van de Jod derland is geweest. Vooral vi der te noemen de zeer talrij katies op dit gebied van' I Meyer die helaas op dit i I um afwezig was en van 1 Van niet-joodse zijde zijn h jaren te vermelden verschei nografieën van R. Laansma m ren. over joodse gemeenten i# de Tweede Wereldoorlog in terhoek en Overijsel als Bo omgeving. Zutphen. Deven: en het Westland. Het enige met de situatie tot voor kort a thans van officiële universifc y belangstelling voor dit onde i hetgeen overigens niet bc betekenen dat het peil van dusverre verschenen studies (j tenschappelijk was Badhoevedorp dr. Hendrie Leningrad Uw TV-medewerkster Riet houdt niet vol. dat in de So« kinderen worden ingeblikt, g zij over de Sowjet-Unie en de schrijft is niet minder fantast de zeker: alleraardigste, in ve film van Ustinov en Wo de Hermitage te hebben i< schrijft ze namelijk zonder bï blozen „Het vroegere St. Pe; herbergt namelijk een enorm ponerende verzameling schat kunst en bouwwerken, die n vankelijk niet in een cornnu land. waar de gelijkschata wet geldt, zou verwachten.' niet treurig, dat het steeds ver anti-Sowjetisme ik aan de vele kwaadaardige van Woldendorp tijdens de sche Spelen tot ziilke leidt, en dat dit dan ook r gepubliceerd? Amsterdam Wim Klitd Abortus U noemt het in uw com (Trouw, 4 sept.) „een uiterst troost" de erkenning dat wij de weerbarstigheid van onze leving onze nonnen maar niet meer moeten stellen. Zeer jui ieder zijn eigen norm en daj wetten die dat verbieden. Ab vrijheid zijn twee begrippen met elkaar rijmen schrijft u. trekt een verkeerde conclusi tus en vrijheid horen bij elks heid voor iedere vrouw om beslissen. Als u daar tegen I dat in strijd met de mensen voor iedereen. Appingedam J. WAAR KOMT JE SALARIS TERECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14