mm Mochtu deze klok tegenkomen Rabobank Crematieresten zijn oms nog waardevol i De Klokkenberg ook problemen et Duitse chirurg M mik m$im ÊËÊSik Mni tmw Êiiim ikunde verplicht t achterstand meisjes tegen' Deze meneer is het slachtoffer van een betreurenswaardige onderverzekering. Zo noemen wij dat op de bank. Toen zijn fraaie klok werd ontvreemd, bleek deze onvoldoende door zijn verzekering te zijn gedekt. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Want ongemerkt schaffen wij ons vaak meer aan, dan wij ons realiseren. Al hebben we dan een geïndexeerde verzekering, we kunnen ons toch nog een lelijke buil vallen. Want premie en verzekerd bedrag worden weliswaar automatisch aangepast, maar.alle kostbaarheden waarmee huis en haard uitgebreid worden, kunnen wij niet ruiken. Dat zult u ons moeten laten weten Wij kunnen u dan ook waardevolle tips geven over mogelijke uitbreidingen van de verzekering voor woon huizen en inboedels! Bijdetijdse verzekeringen. Fred Lammers TERDAM Vorig jaar werden er in ons land 37.754 overledenen gecremeerd. Dat waren ina achtduizend meer dan in 1975 toen het aantal 29.863 was. In 1965 waren er 6.349 atles. in 1955: 2 457 en in 1950: 1.520. De sterk toenemende belangstelling voor cremeren jrm van lijkbezorging, die uit deze cijfers spreekt, brengt problemen mee Een ervan is er moet worden gedaan met de restanten van edele metalen (goud en zilver) die bij les niet worden vernietigd. jn de ovens achterblijft na één is te verwaarlozen, maar ^op dit gebied resteert na een intal crematies is toch wel de faard Vandaar dat deze zaak igenblik over de hele linie i van discussie en studie is crematoria oninklijke vereniging voor fa leve crematie in Den Haag. die ee oudste Nederlandse cremato- felsen en Dieren, omvat en de atoriumvereniging Nederland. Groningen. Ockenburgh (Den Daelwijk (Utrecht), Leeuwar- Schagen, Heesch (Eindhoven) en ndam-Zuid onder ressorteren, meeste ervaring op dit jaar heeft men zes jaar gele- laak al geregeld. De edele Idie in de as worden aange- Cgaan naar een essayeur, die - en zilvergehalte vaststelt, n die bij de beide overkoepe- rematoria organisaties in dit j binnenkomen gaan eens in ir jaar naar het Koningin Wil- a Fonds. „Tot nu toe is dat eer gebeurd. Binnenkort kan ukerbestrijding weer een stor- gemoet zien," aldus de heer J. n Eek, directeur van zowel de iriumvereniging Nederland Vereniging voor facultatieve J?en aat niet om indrukwekkende ;en. hoogstens om enkele dui- guldens. De gestegen goud- :e parlementsredactie HAAG Indien wiskunde I, Nederlands en een moderne nd» taal, een verplicht vak zou iMdit de achterstand van meis- «pzichte van jongens waar- t helpen verminderen. Dit zei uw ir. B. ten Zeldam-Harlust. rervangend secretarispgene- ihet ministerie van onderwijs tenschappen, bij de installatie adviesgroep keuzevrijheden. adviesgroep moet nagaan in rre de keuze un het onderwijs beïnvloed door het geslacht leerling. Verder heeft de ad- oep als taak het onderwijs te eren over mogelijkheden om iloed terug te dringen. luw Ten Zeldam zei dat de haar invloed moet kunnen nden om het traditionele rolpa- te helpen doorbreken. Als voor noemde zij het verplicht stellen et vak wiskunde I. Het blijkt hjk dat meisjes die het alge- voortgezet onderwijs verlaten, iet algemeen een vakkenpakket n met minder doorstromings- ijkheden dan jongens. en zilverprijzen maken het echter steeds meer de moeite waard op dit terrein oplettend te zijn. Het nateri- aal dat wordt uitgeselecteerd betreft restanten van kiezen en tanden, zilve ren pennen die bijvoorbeeld bij heup operaties worden aangebracht en ook wel sieraden die de overledenen wor den meegegeven in de kist. Na het crematieproces zijn deze za ken nauwelijks meer herkenbaar. Bij het cremeren blijven na verloop van tijd vormeloze restanten achter, die je volgens de heer Van Eek het best kunt vergelijken met slakken in hoogovens. Vroeger werden die steen achtige klompen samen met de as volgens de wensen van de overlede nen of de familie verstrooid of begra ven. Uit milieutechnische overwegin gen kleven daar bezwaren aan. Dat was de feitelijke aaleiding eens te gaan bekijken wat er anders mee kon worden gedaan. Verontwaardigd „Omdat we niet weten van welke overledenen bepaalde restanten van zilveren pennen of sieraden afkom stig zijn is het ondoenlijk de baten daarvan aan nabestaanden uit te ke ren, vooropgesteld dat zij dit op prijs zouden stellen. We hebben toen be sloten dat de opbrengst voor een al gemeen doel zou worden gebruikt en waar kun je dat geld beter aan beste den dan aan de kankerbestrijding, een van de ziekten waar nog weinig tegen te doen is en waar iedereen in Nederland vroeg of laat van nabij mee wordt geconfronteerd." Het is een netelig onderwerp om over te praten. Dat heeft de heer Van Eek de afgelopen paar jaar wel gemerkt. „Er zijn wel mensen geweest die toen ze er over hoorden hevig verontwaar digd waren. Zij dachten dat in de crematoria de gouden kiezen er voor de crematie werden uitgetrokken en eveneens dat hun gestorven familie leden voordat de kist de verbran dingsoven werd ingeschoven van eventuele sieraden werden ontdaan. Niets is minder waar. De kisten zijn verzegeld. Daar komt niemand meer bij. Vandaar dat wij de herkomst van de restanten van die edele metalen, al zouden we het willen, niet kunnen vaststellen." Al het materiaal dat niet is thuis te brengen uit de negen crematoria waar de heer Van Eek bemoeienis mee heeft, wordt centraal verzameld en gaat dan naar de firma Shöne in Amsterdam, die het verder behan delt. Het goud en zilver dat uiteinde lijk vrij komt is weer bruikbaar voor allerlei doeleinden, meestal voor de industrie. „De kans dat het in een ring of ander sieraad terecht komt is zeer gering. Het zou dan theoretisch om milligrammen gaan." aldus een woordvoerder van de firma Schone. Reumafonds Er zijn echter meer crematoria in Nederland dan de negen hier boven genoemde. Hoe pakken zij dit pro bleem aan? In het gemeentelijk cre matorium Westgaarde in Amsterdam DA (ANP) Hoewel het supervisorenteam van De Klok- lerg dit weekeinde liet weten dat de interne verhoudingen het vertrek van hartchirurg Van der Schaar aanzienlijk n verbeterd, blijken er nog problemen te zijn Al vorige heeft de enig overgebleven hartchirurg in vaste dienst, Beddermann. om juridische bijstand verzocht bij de aat van Van der Schaar, mr Van den Boome. mann mag, hoewel hij een half »ng onder Van der Schaar als wurg heeft gewerkt, geen hart- iflte meer uitvoeren. Zijn werk is gbracht tot het niveau van chi- Öie assistentie. Maandag heeft litse arts zich schriftelijk bij de Bemingsraad beklaagd. toelaar professor dr. J. Greep het een raadsel waarom Bed- Bnn deze stappen heeft geno- Greep lichtte toe dat Bedder- als Duitse arts geen Nederland- 'ntie heeft en dat de gastchirur- die de operaties in De Klokken- Eaande houden geen verant- «dijkheid over de arbeid van de f chirurg willen dragen indere centra ld is dat Beddermann zich W andere Nederlandse hartcen- R,aar opleidingsfaciliteiten zijn) Utchirurg moet bewijzen voor- "J in het register van de specia- fegistratiecommissie wordt in- teven. „Zo werkt dat nu een bij ons, er is niets van een •de bodem aldus Greep. Hij dat het hier slechts om een "kwestie gaat. krmann heeft op het hoogte van het laatste grote conflict N dat ook hij niet langer meer Van der Schaar kon samenwer enkele weken later, heeft hij daarover tegenover Van der Schaar zijn verontschuldigingen aangebo den en heeft hij zelfs diens advocaat in de arm genomen om juridische bijstand. Morgen komt er waarschijn lijk een gesprek tussen de onderne mingsraad en Beddermann in aanwe zigheid van advocaat Van der Boome en bemiddelaar Greep. .Onverstandig' Greep zei maandag dat Beddermann onverstandig handelt. „Ik begrijp dat opgewonden gedóe niet". Volgens Greep doet de Duitse chirurg er beter aan om rustig het oordeel van de specialisten registratie-commissie af te wachten. Ongeveer een maand ge leden nog zei Greep dat Beddermann na het vertrek van Van der Schaar de verantwoordelijkheid van de opera ties zou krijgen. Nu is hij ervan over tuigd dat Beddermann nog minstens een half tot driekwart jaar in een ander centrum moet meelopen om zijn Nederlandse inschrijving te ver krijgen. De stappen van de Duitser werken naar de visie van Greep al leen in diens nadeel „Nu gaan ze het volstrekt formeel spelen" Overigens blijkt uit zojuist bekend geworden gegevens dat sinds het ver trek van Van der Schaar (29 juli) er in totaal vijftien hartoperaties zijn ver richt. Dat is ongeveer drie per week. Deze week staan er weer twee of drie op het programma (in juni 1971 begonnen met nu gemid deld 4800 crematies per jaar) vloeien de, naar de leiding benadrukt „uiterst geringe baten", in de gemeentekas. Het Rotterdamse gemeentelijke cre matorium Hofwijk (geopend eind 1977 met nu zo'n tweeduizend crema ties per jaar) heeft onlangs besloten de opbrengst van crematieresten te bestemmen voor het nationaal reu mafonds. Het crematorium Twente in Ensche de (gesticht in 1971, gemiddeld aantal crematies per jaar ook tweeduizend) behield tot voor kort niets wat over bleef na crematies. Momenteel wordt echter overwogen of men een proef moet gaan nemen om na te gaan of de edelmetaalresten die in Enschede overblijven de moeite waard zijn ze uit te selecteren. „Wij draaien nog te kort (sinds mei van dit jaar met tot nu toe 140 crema ties) om iets zinnigs te kunnen zeggen over de edele metalen bij crematies." zegt de beheerder van crematorium „de Boskamp" in Assen, een stich ting, waar de gemeente veel in te zeggen heeft. Navraag bi het stadsbe stuur van Assen wijst uit dat deze kwestie toch in studie is. „Het is de bedoeling eventuele baten via het ge meentebestuur een goede bestem ming te geven," aldus een woordvoer der op het raadhuis. Op het gemeentelijk crematorium „Moskowa" in Arnhem zijn de vond sten zeer gering. Wat er op dit gebied JamDOtj0 overblijft wordt echter bewaard en r zal mogelijk in de toekomst ook een waardige bestemming krijgen. „Mos- Het oudste crematorium in Neder land is dat in Velsen. waar men al een jaar of zes geleden een bevredigende oplossing heeft gevonden voor de be stemming van resten van edele meta len, die bij crematies vrijkomen. (foto: Erwin Verheyen) kowa" heeft zo'n vijftienhonderd cre maties per jaar. Het bestuur van de „Stichting crema torium Breda" wil op zeer korte ter mijn een regeling treffen. In het bijna twee jaar in exploitatie zijnde crema torium zijn nu ongeveer twaalfhon derd crematies per jaar. „Het is goed voor de toekomst vast te leggen, wat er met dit soort crematieresten moet gebeuren. Tot nu toe kunnen we ech ter alles wat we hebben gevonden in een jampotje bewaren," is de reactie in Breda. De stichting die in Heerlen sinds fe bruari 1980 een crematorium heeft met tot op heden ruim zevenhonderd crematies, bewaart niets. „We menen dat ook de restanten van edele meta len die de overledenen bij zich dragen bij die personen horen. We vinden echter wel eens wat. bijvoorbeeld overblijfselen van zilveren rozenkran sen die mensen bij zich hebben. We denken er nu over daar een andere bestemming aan te geven en dat zal dan vermoedelijk ook het Koningin Wilhelmina Fonds worden," aldus de beheerder. Op „Nieuw Eykenduinen" in Den Haag (geopend in 1962 met zo'n twaalfhonderd crematies per jaar) m 0AG 9 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET 13 stemming opbrengst edele metalen in discussie Een vraag die daaraan kan worden gekoppeld is wat er gebeurt met de sieraden die bij het ruimen van de graven tevoorschijn komen Ook daarover doen de betrokkenen niet geheimzinnig. Wat er op het gebied van sieraden uit graven komt is voor degenen die dit verre van prettige werk verrichten. wordt niets bewaard, omdat er vol gens dit crematorium vrijwel niets wordt gevonden. „De begrafenison dernemers verwijderen alles op dit gebied voor de uitvaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13