me' Gerrit Boonen, de eldwachter van Hoograven Lekker fris ADVERTENTIES OOK HET ONZE Diks B.V. ADVERTEERT IN ANDAG 8 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET Fred Lammere BCHT Het zal wel wennen zijn in de wijk graven dat Gerrit Boonen meer bij de politie is. Ze len jaar ls hij er wijk- lt geweest. Eigenlijk nog langer, maar toen hadden He mooie aanduiding van n-hoofdagent nog niet evonden. Zelf had Boo- het niet op die benaming zien en de buurt nog min- Daar werd hij „ome" Ger- Zelfs kleuters spreken zo aan. Zijn collega's bij loUtte zijn hem toen ook r zo gaan noemen. In ze- zin is het een eretitel. Zo Oerrit Boonen het ook. houd niet van de harde lijn. Al- ali het niet anders kan, zoals in terdam. Daar maken ze het wel li te bont. Tactisch optreden is jen politieman het belangrijkste g is. Dat zou iedereen die bij de t is wel als een leus boven zijn logen hangen," zegt Oerrit Boo- inds een paar dagen gepensio- DOgraven wonen echt geen lie- es, maar Boonen wist hoe hij ze aanpakken. Hij heeft zijn werk pi als een soort veldwachter, is jn afscheid door de buurt ge- Boonen vond dat wel grappig, al heeft hij dat niet aan de ten verteld: het was een veld- ter die hem er onbewust toe t een loopbaan bij de politie te en een boerenzoon uit Hierden arderwijk. Thuis moesten we al ia schooltijd helpen op het land. re daar zo bezig waren zag ik achter Van de Brink dikwijls op Ietsje langs komen. Hij kon met een goed overweg, maakte een Je hier en een praatje daar en ■brak zijn route zo nu en dan bij loerdenj voor een kopje koffie. >b het er nooit met hem over I, maar al gauw stond mijn be- vast: ik wilde ook politieman en en dan net zo een als veld- jhter Van de Brink." enendaal ïrrit wachtte zijn kans af. Die meteen na de oorlog in Vee- daal waar Boonen na zijn huwe- met een Veenendaalse schone aan wonen. Via Arnhem en NiJ- n belandde hij in Jutphaas. „Op ek van mijn vroegere chef in tndaal, de heer Van Riessen. Hij *n mannetje nodig die protes- was. Ja, dat klinkt nu heel gek, destijds werd streng op die reli- achtergrond gelet. Er was per 3 lente precies vastgelegd hoeveel Jtanten en hoeveel rooms-kat- ten er bij de politie mochten Jet ging altijd om die twee groe- gen. Dat je niks was kwam toen eel niet voor," verduidelijkt ome laas werd geannexeerd en Boo- kwam van de ene dag op de re in Utrechtse gemeentedienst, bij de recherche. Later bij de illance. maar steeds was zijn de wijk Hoograven. Die nam n omvang toe en met de komst honderden nieuwe bewoners Wen ook de problemen. Om die het hoofd te kunnen bieden ot de toenmalige hoofdcommis- Offers in navolging van Rotter- het begrip wijkagent in te len was een van de zes, overigens tr er naar te hebben gesollici- „Dat wilde ik niet, omdat ik de ng huldigde dat als mijn superi- mij voor die baan geschikt von- le me maar moesten vragen." In ilijke zaken is Boonen heel ei- „Ome" Gerrit Boonensamen met zijn Jongens genwljs. Voordat hij in functie kwam deed zich een nieuwe moeilijkheid voor. Een wijkagent mocht niet in zijn werkgebied wonen en dat wilde ome Oerrit nu juist wel. „Jullie kun nen mij wel schrappen als ik dat niet mag. Dan doe ik het niet," was zijn recalcitrante reactie. Ook dit keer kreeg Gerrit zijn zin, al had hij wel begrip voor de achtergrond van deze maatregel, dat Je nooit klaar bent als je In de wijk zelf woont Gerrit had het echter met Jo, zijn vrouw, bespro ken en die was het volkomen met hem eens. Zij groeide uit tot een echte veldwachtersvrouw, bij wie de koffie altijd bruin was. Tot aan haar dood, nu vijf jaar geleden, kon de buurt ook bij haar terecht als er pro blemen waren. Vaak was zij het die de mensen in eerste instantie opving en niet zelden trok zij zelf de wijk In als ze vond dat er eens gepraat moest worden. Het was 24 uur per dag be schikbaar zijn, dat geeft Boonen tóe, maar dat trok hem nou juist zo aan. FC Utrecht Overal was hij te vinden: als de wijk- vereniging de bloemetjes bulten zet te, de jeugd van FC Utrecht in actie kwam en zomers bij de buurtkermls. Als „ome" Gerrit er niet rondliep was de zaak incompleet en kreeg hij de volgende dag te horen waar hij had uitgehangen. „Je moet kunnen luiste ren, dat is belangrijk. Dat raad ik jonge agenten vaak aan als ze mij advies komen vragen. Als je de men sen laat praten komen ze al een beet je tot rust, want ze willen het toch kwijt en intussen krijg je de gelegen heid vast na te denken over je ant woord. Een andere kant van de me daille is dat veel mensen als je be langstelling voor ze toont met allerlei zaken bij je komen, die helemaal niet meer op het terrein van de politie liggen. Als Je in de gelegenheid bent achter de schermen te kijken krijg Je heel wat te zien. Er is me een ellende, ook in zo'n stukje Utrecht." Ter gelegenheid van het afscheid van ome Gerrit heeft het jongerencen trum „AoxomoxoA" hem het eerste exemplaar aangeboden van een boekje dat de Jongeren zelf op de markt hebben gebracht. „De helden van Hoograven." Er staan verhalen in die wijkbewoners hebben verteld. Gerrit Boonen zou er veel aan toe kunnen voegen, maar hij zal het niet doen. „Daarvoor is hetgeen ik heb meegemaakt te persoonlijk. Het ver trouwen dat mensen me hebben ge schonken wil lk niet misbruiken. Als je bepaalde dingen vertelt gaan ze zoeken om uit te vinden wie er achter schuilgaat." Agressiever In de afgelopen 35 jaar is er ook voor een politieagent veel veranderd. „Het is veel moeilijker geworden. Ook al worden de jongeren die bij de politie gaan nu beter opgeleid, toch ben ik ervan overtuigd dat ze het in deze tijd veel zwaarder hebben dan toen ik begon. De mensen zijn veel agressie ver geworden en het is niet gemakke lijk daarop in te spelen. Je krijgt als politieman veel te horen. Ook minder plezierige dingen worden Je naar het hoofd geslingerd. Daar moet Je tegen kunnen. Je moet kunnen verdragen dat je beledigd wordt. Iemand die een bekeuring krijgt zegt geen dankjewel. Zoiets kost geld en het ls een teer punt als je aan de mensen hun porte- monnaie komt. Hun woede daarover moeten ze afreageren en als politie ben Je dan het slachtoffer. Daarmee wil lk niet zeggen, dat Je je alles moet laten aanleunen. Maar je moet wel proberen beleefd te blijven. Als Je als- politieman moeilijk doet krijg je on herroepelijk moeilijkheden." Gerrit trekt zijn jasje uit, hangt het keurig over de stoelleuning en ver volgt: „Politiemannen kunnen vrese lijk kwaad doen. Immers, een politie man heeft macht. Die moet hij niet misbruiken. Het ls geen kunst ie mand drie keer achter elkaar een bekeuring te geven, maar als je ziet dat iemand zich van een bekeuring blijkbaar niets aantrekt zit er meest al meer achter. Dan moet je met zo iemand gaan praten." „Waarom doe je toch zo?" heeft „ome" Gerrit de afgelopen Jaren heel wat keertjes gevraagd en meestal was dat een eerste stap om weer een pro bleem uit de wereld te helpen. „Soms ben ik ook heel cru geweest. Je hebt lamstralen, een ander woord is er niet voor, die hele flatgebouwen terrorise ren. Die hadden aan mij een kwaaie. Als praten niet hielp heb ik niet eer der gerust voordat zulke figuren de wijk uit waren." Geen geintjes De jeugd van Hoograven („mijn jon gens", noemt „ome" Gerrit ze) draagt Boonen op de handen. Niet alleen (foto: Jaap Herschel) omdat hun wijkagent er steeds van uit is gegaan dat een branieschopper meestal maar een klein hartje heeft. „Toen ik mijn werk begon, heb ik tegen de Jongens hier gezegd, dat ze altijd op mij konden rekenen, maar dat ik niet gediend was van het be krassen van auto's, het afbreken van antennes en dat soort geintjes." Het heeft indruk gemaakt, want in Hoog raven komt dat nauwelijks voor. Van zijn kant heeft „ome" Gerrit zijn be lofte ook gehouden door de Jon gens waar hij maar kon te helpen bij het verwezenlijken van hun plannen een eigen centrum te krijgen. Vorig Jaar heeft hij er de eerste paal voor de grond ingedreven en juist voor zijn afscheid is het jongerencentrum ge reed gekomen met „ome" Gerrit als eregast. „Dat waren dan de leuke momenten. Er waren ook veel ogenblikken dat lk enigszins zorgelijk heb gekeken, zoals de mensen hier dan zelden: een echt politlekopple had. Maar ik heb het met plezier gedaan- Ze hebben me mijn gang laten gaan en daarvoor ben lk vooral de hoofdcommissaris reuze dankbaar. Een geweldige vent is die Van Doesburg. Dat mag wel eens gezegd worden: ik ga nu toch weg dus ze kunnen me niet verwijten dat ik een wit voetje bij hem probeer te halen." „Ome" Gerrit vindt het niet leuk met zijn werk te moeten stoppen. ,,Het ls een afgang. Dag en nacht ben ik er mee bezig geweest. Dat werk In de wijk was mijn leven." Het is extra moeilijk, omdat Gerrit Boonen mis stelregel heeft dat een politieman nergens banden mee aan moet knopen, van geen vereniging of club lid moet worden. „Je loopt dan de kans dat ze je voor hun karretje gaan spannen en dat je dat later op je brood krijgt." Nu hij weggaat kan „ome" Gerrit zeggen dat hij voor zover hij weet geen vijanden heeft. DegeneN van wie hij dacht dat ze hem niet zo goed gezind waren, omdat hij hen nogal hard had aangepakt zijn bij zijn af scheid ziln hand komen drukken of hebben een bloemetje gestuurd. Dus wat dat betreft kan hij gerust zijn. Hoograven raakt hem niet kwijt. „Ik blijf bij mijn mensen. Misschien heb ben ze nog wel wat voor me te doen, want zestig Jaar is veel te jong om met je armen over elkaar te gaan zitten en bij mij is het nu eenmaal praten en breien." door Mink van Rijsdijk Het is met herinneringen vreemd gesteld. Soms wil je gezichten, situaties of geuren van vroeger oproepen en mislukt dat helemaal. Een andere keer worden dingen waar je eigenlijk nooit meer aan dacht plotseling heel concreet. Neem nou die zwart fluwelen jurk. Ik kreeg hem als tweedehandsje van een van mijn tantes. Zwart was voor een zestienjarige in die periode een rouwkleur, maar ja een jurk was een jurk en daar dacht ik toen niet gering over Mijn vindingrijke moeder kocht een bolletje rode angorawol. haakte een leuk pluzig randje rond de hals. Ze zette hier en daar een oude rode knoop en haalde vervolgens een rommelsloop tevoorschijn. Daarin vond ze tussen brandebourgs mooie dingen waren dat toch corsetveters en andere kostbaarheden een rood cein tuurtje. Zo ging ik in een zwart/rode creatie naar school Dat angora randje kriebelde als de ziekte, maar dat ongerief mocht de ijdelheid niet drukken. Mijn moeder had echter nog iets uit dat befaamde sloop opgedoken en dat stempelde de jurk tot een ware ramp. te weten een oud stel sous bras. Een mooi Frans woord voor met dunne stof beklede gummi lapjes, die dienden om te voorkomen dat er transpiratiekrinen in je goeie goed kwamen. Zo'n zwart fluwelen jurk, reken maar dat je daar zuinig op moest zijn, vandaar die sous bras. De ellende van die dingen was helaas dat ze veel te lang bewaard gebleven waren: het gummi was lichtelijk ver teerd. Bij iedere armbeweging schuurde er iets kruimeligs in mijn oksels en steeg er een weeë rubberlucht onder het fluweel op. Ik was natuurlijk een heel braaf en oppassend meisje, edoch geneigd tot elk kwaad. Dat bracht mij ertoe stiekem de zweetopvangers weg te slopen, met het gevolg dat ik danig in de rats zat over de zwarte randen in mijn hemd. Dit kleine leed was zomaar, compleet met kleuren en geuren, weer present toen een racefietsend tweetal ons erf op reed. Een zoon van kennissen met zijn vriendin Ze droegen allebei een rood T-shirt. duidelijk doorweekt van heh zweet. Maar ja, wat wil je, fietsen door Brabant met wind tegen dat was zwaar afzien geweest, dan kwam het luie zweet er wel uit. Op dat moment voelde ik die rottige sous bras weer. Ja, ze wilden erg graag thee en een douche leek verrukkelijk We dronken thee en ondertus sen bekende ik dat ik het stel eerst niet had herkend. „Droegen jullie niet allebei een bril?" vroeg ik Dat was inderdaad het geval. „Maar we zijn erg trendgevoelig," legde de jongen uit. „lenzen en een racefiets, dat is het nu helemaal hè We dronken nog meer thee en daarna gingen ze douchen. Met glimmend schone gezichten en lekker druphaar kwamen ze weer tevoorschijn. Nu in grijze T-shirts. Maar tot mijn grenzeloze verbazing zaten deze kledingstukken ook al vol transpiratieplekken. „Hebben jullie het nog steeds zo warm," vroeg ik argeloos Dat bleek een mallotige vraag te zijn, waar ze erg om moesten lachen, maar ze waren wel zo coulant mij in te lichten over het aller-allernieuwste modesnufje. Ze waren namelijk gehuld in T-shirts met nep-zweetplek ken onder de oksels en op de rug- en borsikant Een tante van het meisje had de shirts uit Amerika gestuurd, waar de „zweet-look" al een hele rage was. Lekker sportief leek je erin. alsof je zojuist grote lichamelijke prestaties had geleverd Het zou beslist niet zo lang duren voordat deze kleertjes ook in Nederlandse winkels te koop waren. Ik geloofde geen klap van het hele verhaal en aaide voorzich tig over de zweetplekken op de rug van het meisje. Kurkdroog, nepzweet, kon ik constateren. De plekken waren ingeweven. Laten we wel wezen het is een lange weg geweest van sous bras, via hoed-u-voor-body-odeur-zeep naar deodo rants. En nu dit. Ik begon een beetje aan mijn verstand te twijfelen. Trendgevoelig was ik ook al niet. Het afschuwe lijkste was wel. dat zelfs de ijsjes die ik uit de diepvries haalde naar zweet smaakten, maar dat kan ook wel verbeelding zijn geweest. Personenauto's te koop gevraagd Personenauto's met spoed gevr. v.a. 71 t/m '80, dir. contant geld, beslist de hoog ste prijs. Tel 02290-15986. T.k. gevr. loop- en sloopau to's. Tel. 020-949295. Personenauto's te koop aangeboden Mooie OPEL Ascona 1.6, 78, 55.000 km. kleur met. groen met zeer goed recent ANWB- keuringsrapp. pr. 7.950. tel. 023-335184. Jaquar 4.2./7B. blauw. Prijs 26 500. Alfa Romeo 2000 GTV, 48.000 km. '77. 7 000. Tel. 020-799784 na 18.00 uur. T.k. Austin Allegro 1300 de luxe 76, i. St. v. nw.. weg. overcompl. 2400. Tel. 020- 253340 Rijscholen Sarphati sinds 1928 wegens NOVA kan enige leerlingen uitbreiding weer plaats 020- plaatsen. Tel. 020-641822 o< 827453 644129. Autofinanciering en verzekering AUTOVERZEKERING premies kunnen omlaag. W.A. vanaf/177, All risk v a. 372. Dorsman Assurantiën, Zandvoort. 02507-4534. Verhuur auto's enz. ZEEBURG hjxe en bestelver- huur A'dam-Oost. Tel. 020- 929391, Zeeburgerdijk 209 NWE. BESTELWAGENS vrachtwagens tot 26 nf div. mod. kampeerwagens 9-PERS. VW-FORD BUSSEN Opel, Volvo 1980 Datsun, Ford stationwagen 020-723366/183767 VAN OSTADESTRAAT 280 Zo. geop. v 9-13/20-23 uur W. DE ZWUGERLAAN 101 KAV Autoverh., Hoofdweg 410. A'dam. Citroen, Opel, Ford. Volvo, Mere. Pers. en bestel. Tel 020-163535*. VERHUUR van luxe wagens, busjes en bestelauto's tot 19 m®. Tevens verhuur van een autoambulance. W Blauw, Heemraadschapslaan 75, Amstelveen. T. 020-417683. Veni bestelwagens vracht- en luxewagens Middenweg 69 Tel. 020-651446-929197 Service en reparatie Auto-redame is goedkoop en doeltreffend. Wij zijn specia listen in ontwerpen en aan brengen Neesman Design Amsterdam Tel. 020-155577. Diversen PASFOTO'S DIRECT GE REED. STUDIO HENO. KAL- VERSTR. HK. MUNTPL. Zelf VERHUIZEN door geheel Nederland. G. Hulshoff Zn. B.V. Tel. 020-323630/369392. Onder redactie van Heieen van Batenburg Vragen uitsluitend in de envelop en dus niet per briefkaart sturen aan postbus 93313, 2509 AH Deo Haag. Per vraag een gulden in postzegels bijvoegen, het liefst in waarden van 60 en 40 cent. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding is verzekerd. IT Ik vond aan het Italiaanse W een wulkschelp Het weekdier '«i is) nog in de schelp (dood). kan ik het diertje eruit krijgen? U graag een hanger van de schelp en ►oord: Om de schelp leeg te krij- ®oet u deze gedurende vier vijf n weken in een oplossing van «line (verkrijgbaar bij de dro- 40 pet en water één deel allne op tien delen water. Daar net een heel fijn scherp haakje lartshaakje) het diertje zoveel J'ljk verwijderen. Het laatste I® krijgt u er niet uit. maar dit t u ook rustig laten zitten, het 'kt niet. Ik hoop dat het op deze lukt. M- Ik ben in het bezit van een ivoren kralensnoer dat erg geel ge worden ls. Is er een manier om het snoer weer wit te krijgen, of in ieder geval minder geel? Antwoord: Ivoor kunt u het beste schoonmaken op een zonnige dag. U legt het snoer eerst een poosje in spiritus en vervolgens in het volle zonlicht. Helpt deze behandeling niet (als het ivoor erg geel is lukt het niet altijd) dan kunt u in plaats van spiri tus waterstofperoxyde gebruiken (zes tot tien procent). Het ivoor wordt prachtig glanzend door het met ko perpoets te wrijven. Vraag: Variaf mijn geboorte wonend aan de Oosterschelde vraag lk mij af waarom de Ooster- en Westerschelde deze naam hebben gekregen. Ze lig gen respectievelijk ten noorden en zuiden van de Bevelanden. De Wes terschelde tevens ten noorden van Zeeuws-Vlaanderen, de Oosterschel de ten zuiden van Schouwen-Duive- land. Bovendien zijn het zeearmen van de Noordzee. Waarom dan deze benaming? Antwoord: Aardrijkskundige namen berusten, behalve in het geval van drooglegging e.d.. zelden op een af spraak of besluit. Geen wonder dat de herkomst vaak onzeker is. Ik denk dat de namen Ooster- en Westerschel de niet ontstaan zijn in relatie tot de Bevelanden, Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland en Tholen, maar dat men stroomafwaarts gaan de deze zeearmen ervoer als splitsin gen van de ene Schelde. De Schelde loopt vanaf Antwerpen ongeveer van het zuidoosten naar het noordwesten, en de Westerschelde is dan de meest westelijke arm. In de Romeinse tijd was de tegenwoordige Oosterschelde de eigenlijke Scheldemond; de Wes terschelde bestond in die tijd vermoe delijk nog niets eens. Vraag: Het was tot voor kort onze gewoonte na de maaltijd „goede be komst" te zeggen. Nu waren wij te gast bij kennissen en kregen hier ver schil van mening over. Zij vonden dit heel vreemd en onjuist. Wat is uw mening hierover? tekenis: wens na het gebruik van spijs en drank Deze gewoonte om elkaar na het eten een goede bekomst te wensen gaat er langzamerhand wat uit; vooral door Jongeren wordt het niet veel meer gebruikt. Mogelijk ver warren uw kennissen deze zo goed bedoelde wens met de uitdrukking „Zijn bekomst van iets hebben", wat de onaangename betekenis heeft van „er meer dan genoeg van hebben", „er niets meer van willen weten". En als je „goede bekomst" daarmee as socieert, kan ik me voorstellen dat je zo'n gezegde na de maaltijd maar heel vreemd vindt. Vraag: In mijn tuin staan een paar gele kornoeljestruiken. Ze bloeien in de winter en in de herfst zijn de kersachtige vruchten rijp. Zijn deze vruchten ook eetbaar? Antwoord: De vruchten van de gele kornoelje (Cornus mas) zijn inder daad eetbaar, in tegenstelling tot de vruchten van andere leden van de kornoeljefamilie, de rode en de witte kornoelje, waarvan wél giftigheid ver moed wordt. De kersachtige vruchten van de gele kornoelje smaken nogal zuur. Antwoord: Wij waren deze zomer met onze Groningse vrienden op vakantie en na elke maaltijd zeiden ze: „Goede bekomst". Iedereen begreep de be doeling en niemand vond het gek of onjuist. Vroeger bij ons thuis zeiden we „Wel bekome het u". Als kinderen maakten wij daarvan „kommetje". Beide gezegden hebben dezelfde be vraag: Wij kochten op een bazaar een grote platte schaal, middellijn 28 cm, blauwachtig wit. In het midden een witte roos met rose erin. Achter op staat: Floraplateel Gouda. Kunt u ons ook zeggen hoe oud dit bord is? Wat zou de waarde zijn? Antwoord: Dit bord is de grote scho tel van een gebakstel. Het werd onge veer twintig jaar geleden gemaakt. Antiek waarde heeft het niet. maar er is momenteel wel enige belangstel ling voor verouderd aardewerk. Bij de Florafabriek zei men: „Het is waard wat een gek ervoor geeft. Vraag: Het is bekend dat één van de lievelingsboeken van Charles de Gaulle was: Le silence de la mer. Weet u wie de schrijver is, wanneer hij leefde en of hij nog meer boeken heeft geschreven? Antwoord: Le silence de la mer (Ne derlandse vertaling: De stilte van de zee) is het eerste en tevens beroemd ste werk van de Franse schrijver Ver- cors (zijn echte naam is Jean Bruller). Hij werd 26 februari 1902 in Parijs geboren. Hij schreef niet alleen boe ken, maar was ook graficus en ingeni eur. Vercors is een dorp in de Franse Alpen en de schrijver koos dit pseu doniem omdat dit dorp in de tweede wereldoorlog een bolwerk was van het verzet. Hij was een van de uitge vers van de clandestiene uitgeverij Editions de Minuit en zijn eerste uit gave was de door hem zelf geschreven novelle Le silence de la mer (1942). Hij schreef vele andere werken, romans zowel als essays. Bekend zijn o m zijn La marche l'étoile, dat in 1943 verscheen, zijn toneelstuk Zoo (1964) en een boek waarin hij discussieert met biologen: Questions sur la vie (1973). Vraag: Ik heb een aantal kostbare boeken gekaft en daarna vastgeplakt met sellotape. De sellotape-strookjes hebben een ware ramp veroorzaakt. Ze lieten na verloop van tijd een vettige en bruine afdruk achter op de schutbladen. Bestaat er een middel om het euvel te herstellen? Antwoord: Sellotape is maar beperkt houdbaar. De lijm lost na enige tijd op De aanwezige zuren en vetten veroorzaken de smerige vlekken en daar deze in het papier trekken, zijn ze niet meer uit te wissen. U zou kunnen overwegen de boeken van nieuwe schutbladen te voorzien of te laten voorzien. Een goede boekbinder weet hier zeker wel raad mee. Vraag: Bestaat er nog belangstelling voor oude brilmonturen, en zo ja. waar moet ik ze dan naartoe zenden? Antwoord: Oude niet meer gebruikte brillen kunt u zenden naar het Lion- instltuut, Emmalaan 17. 3581 HM Utrecht. Vraag: Als 65-plusser zou ik graag een motorvoertuig willen aanschaf fen. Ik ben niet in het bezit van een rijbewijs. Wat zijn de mogelijkheden? Ik bedoel niet een brom- of snorfiets. Antwoord: Er zijn voor een gezond mens geen mogelijkheden om ge bruik te maken van een overdekt motorvoertuig wanneer men niet in het bezit ia van een geldig rijbewijs. De motorrijtuigen die zonder rijbe wijs bereden mogen worden zijn be doeld voor invaliden. Ook bij niet zichtbare invaliditeit is men gerech tigd een dergelijk voertuig (met een maximum snelheid van 20 km per uur) te berijden. Een niet-invalide mag er wel gebruik van maken voor het vervoer van invaliden. Zowel de politie als het ministerie van verkeer en waterstaat raden sterk af bij niet- invallditeit een dergelijk voertuig aan te schaffen. Het is, zo zegt men, moeilijk aanvaardbaar. U zou er last mee kunnen krijgen. De wagentjes mogen trouwens uitsluitend binnen de bebouwde kom gebruikt worden, tenzij hiervoor om dringende redenen ontheffing is verleend. Gezien het steeds drukker wordende verkeer wil men het gebruik van deze wagentjes juist beperken. Ze zijn door hun ge ringe snelheid vaak een gevaar op de weg. «MMMd

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9