VVD sluit regeren met PvdA en D'66 niet uit rode# 'Vergunning aan gemeente overlaten' Den Uyl: Koopkracht minimum-inkomens dit jaar handhaven Ogem staakt proces om gouden handdruk Directeur Christoffel wil opnieuw beginnen Liberalen voor uitbreiding van de NAVO Liberalen keuren manifest goed 'Kerncentrales bouwen als ze nodig blijken' Ruzie kost man uit Dronten het leven Met ex-soldaten Eigenaar wilde Groote Keyser zelf bestormen Alle ambassades nu uit Jeruzalem Udink krijgt anderhalf miljoen Dijkman (CDA) bezorgd over vernietiging anti-speculatiemaatregel Jan Terlouw sluit premierschap voor zichzelf niet uit Rita MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze parlementsredactie ENSCHEDE De WD wil regeringssamenwerking met Par tij van de Arbeid en D'66 voor de toekomst niet uitsluiten. Het congres van de liberalen, dat zaterdag in Enschede na drie weekeinden confereren uiteindelijk het liberaal manifest goedkeurde sprak zich in die zin uit. Het liberaal manifest is 5 een soort verkiezingsprogram voor tien jaar. Weliswaar werd met name over D'66 buitengewoon schertsend gesproken, maar volgens de voorzitter van de commissie die het liberaal manifest heeft opgesteld, de heer Geertsema, is die partij toch zeker een realiteit ,1 waarmee rekening gehouden dient te worden. En er is in de toekomst wel licht best mee te regeren. Men stelde ook dat de WD echt niet de enige liberale partij in Nederland hoeft te zijn. Vooralsnog is ze dat echter naar de mening van de congresgangers wel, zij menen dat geen andere partij in Nederland nu kan zeggen liberaal te zijn. De commissie-Geertsema gaat ervan uit dat met name door het beginsel- programma, dat vorig weekeinde al 5l in Rotterdam door het congres is hi vastgesteld, in de toekomst de echt yaaldenkenden uit andere partij en naar de WD zullen stromen. Daar door wordt de Partij van de Arbeid naar links gedreven: de gematigden K vertrekken. Het CDA daarentegen zal naar rechts glijden, omdat daar de meest libertijnse geesten verdwijnen. In de toekomst zal op die manier een groot en gulden midden zijn wegge legd voor de WD, meent de heer Geertsema. NAVO ken voor uitbreiding van de NAVO. Die uitbreiding dient tweeledig te zijn. Toetreding door Spanje tot de organisatie, achtten de liberalen „dringend gewenst". Verder meenden zij dat de taken van de marine binnen de NAVO tot buiten het verdragsge- bied moeten worden uitgebreid. Vooral de olieroutes zouden daarbij onder wakend oog van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie moe ten gaan vallen. De vergadering dwong de commissie er zaterdag toe beide punten mee te nemen in de herschreven Versie van het liberaal manifest, dat overigens waarschijn lijk pas volgend jaar definitief in druk zal kunnen verschijnen. De drie jongste congressen bleken immers el ke punt en komma te willen contro leren. De vergadering stond nadrukkelijk en lang stil bij de betekenis van de NAVO, die volgens een applaudisse rende massa een organisatie is, waar- VmilWPn ill lpprpr binnen „de Nederlandse veiligheid vruuwei! ,n Ie&er het best is gewaarborgd" Van onze parlementsredactie ENSCHEDE Het congres van de WD heeft zich met een krappe meerderheid uitgespro ken voor de eventuele bouw van nieuwe kerncentrales. De vergadering meent dat nieuwe centrales gebouwd moeten worden als daaraan be hoefte blijkt, los van de brede maatschappelijke discussie of de afronding van een studie naar alle problemen van de af- valproblematiek. Het voorstel te wachten tot „de kust echt veilig is" werd weggestemd. Dit standpunt van de liberalen staat overigens haaks op een ander voorstel, dat eveneens werd aangenomen. Daarin spreken zij zich, met de nodige reserves, uit voor uitbreiding van kernenergiewinning. uit voor conventionele wapens, maar stelde daarbij tevens dat moderne kernwapens eventueel ook in Ne derland gestationeerd noodzake lijk zijn in deze tijd. e$ Verder heeft de WD zich uitgespro- De partij sprak verder een voorkeur Op het nippertje besloot het congres, dat in de toekomst een eventuele HEI, (ANP) Nu de inflatie dit jaar ongeveer één procent hoger zal zijn dan de regering aanvankelijk had geraamd, is i het zaak dat het kabinet nu maatregelen treft om de koop- tocht van de minimuminkomens in 1980 te handhaven. 10en-. m ajn woonplaats doodgescho- d Daarmee zou het kabmet gehoor geven aan de wens die de ten. De vermoedelijke dader, de 28- p Tweede Kamer in juni van dit jaar heeft uitgesproken. Dit zei de leider van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, Den Uyl, in Tiel op een herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van Ïet 75-jarige bestaan van de sociaal-democratische partij lanvankelijk de SDAP, na de tweede wereldoorlog de PvdA). Gebruikers van de Amsterdamse metro mogen sinds zaterdag hun, fiets meenemen. Per trein is hiervoor een toegang gereserveerd. Het gaat hier om een poref, maar als deze slaagt zullen er wellicht meer faciliteiten voor wielrijders komen. Het kabinet Van Agt heeft de bezuini- ring van achthonderd miljoen gulden voor volgend jaar op volstrekt wille keurige wijze ten laste gebracht van verschillende groepen uitkeringstrek kers en het onderwijspersoneel, zo zei Den Uyl. Daardoor worden diverse groepen tegen elkaar opgezet en neemt de bereidheid tot inkomens verlaging af. De regering heeft zelf el melding gemaakt van een uittocht van belastinginspecteurs en accoun tants die bij particuliere consulenten- J bureaus meer kunnen verdienen. Dat 1' onderstreept het gebrek aan samen- bang in het inkomensbeleid, meent Den Uyl Inkomensverlaging is slechts aan vaardbaar en uitvoerbaar als er een d concreet werkgelegenheidsprogram- ma voor de verschillende economi sche sectoren wordt opgesteld. Dat geldt zowel voor de maatschappelijke dienstverlening als voor de industrie. Minister Van der Stee heeft reeds gezegd dat het financieringstekort van de overheid volgend jaar zal wor den beperkt tot 5,25 procent. Werkloosheid Wat betreft het aantal werklozen is mets meer geboden dan het vooruit zicht van een toeneming tot 270.000 a 280,000. Minister Albeda heeft nage laten om ook maar iets mee te delen over verlaging van de werkloosheid, aldus Den Uyl De PvdA zal het regeringsbeleid be oordelen op de mate waarin een eer lijke verdeling van de lasten wordt nagestreefd. Als de modale inko menstrekker er een k anderhalf pro cent op achteruit gaat, zal een inko menstrekker die vier maal zo veel verdient er vier k zes procent op ach- Hij werd opgenomen in een zieken- teruit moeten gaan, zei Den Uyl. huis in Zwolle. DRONTEN (ANP) De 28-jarige L. Flietstra uit Dronten is zaterdag avond in het restaurant „Het Gal joen" in zijn woonplaats doodgescho- jarige M. IJ. O. uit Dronten, is door de politie gearresteerd. Flietstra en O. kregen zaterdagavond in het restaurant ruzie, waarop O. een pistool trok en enige malen op Fliet stra vuurde. In veband met het on derzoek wilde de politie zondag nog geen nadere mededelingen doen. Bij de schietpartij werd de 28-jarige J Kalis, eveneens uit Dronten. gewond. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De eigenaar van de kraakpanden „De Groote Keyser" aan de Amsterdamse Keizersgracht is van plan geweest zijn eigendom afgelopen donderdag met behulp van honderd ex-mariniers, ex-comman do's en onderwereldfiguren te ontrui men. De projectontwikkelaar P. J. M. Bee rents zegt dit in een interview met een landelijk ochtendblad. Volgens Bee rents zou die ontruiming niet onrechtmatig zijn geweest. Hij verwijst naar een regel in het ontrui mingsbevel van 26 oktober 1979, waarin het Hof Beerents machtigt de ontruiming zelf te doen uitvoeren. Pas op het laatste moment, één dag voor de geplande inval, zag Beerents van de actie af, omdat „het risico levensgroot was geworden dat ik tot mijn nek in de beerput was komen te staan." De projectontwikkelaar meldt echter in het interview dat hij alweer een nieuw plan achter de hand heeft. Volgens Beerents kan hij ook steun vragen bij het Openbaar Minis terie, dat dan het leger beschikbaar zou kunnen stellen. Op die manier wil Beerents burgemeester Polak „uit schakelen." dwang voor vrouwen om de wapen rok te gaan dragen niet is uitgesloten. De stemming hierover verliep in eer ste instantie rumoerig en chaotisch, uiteindelijk wees een schriftelijke stemming over dit voorstel uit, dat het een geringe meerderheid oogstte. Daarentegen verwierpen de congres leden een voorstel, inhoudende dat er een constitutioneel hof zou moeten komen, waar gewone wetten aan de grondwet worden getoetst. Wel moét men op niet te lange termijn komen tot een staatscommissie, die een sys teem van referenda zal moeten gaan ontwikkelen. Een amendement, waarmee dit idee werd ingebracht werd daarbij van harte aanbevolen door het Kamerlid Kappeyne van de Coppello, die een vanouds fervent voorstander is van deze vorm van volksuitspraken over precaire kwes ties. De opstellers van het program hadden eerder het referendum van de hand gewezen, omdat zij meenden dat daarmee het parlement een gevoelige klap zou krijgen. Discriminatie Het enige waarover voorzitter Geert sema op het eerste congres ontevré den was betrof het schrappen van gronden voor discriminatie. Achter grond daarvan was dat het congres in navolging van de afdeling Den Haag het begrip seksuele geaardheid als beladen typeerde, en dat men het derhalve liever niet in het beginsel programma had. In tweede instantie echter, bij het vaststellen van het liberaal manifest, heeft de vergade ring deze voorbeelden tóch weer inge bracht. Daarbij is nog toegevoegd dat discriminatie van burgers op grond van de taal die zij spreken, even ver werpelijk is als alle andere vormen van discriminatie. HOOGEVEEN Opnieuw is er in Hoogeveen een pyromaan aan het werk geweest. In de nacht van vrijdag op zaterdag brandde een schuurtje, behorend bij een woonhuis, af. Deze Het Noordhollandse Langedijk heeft zijn 900-jarig bestaan zaterdag gevierd met een massale zuurkoolmaaltijd: 12000 eters aan tafels over een lengte van zeven kilometer. In de feestdis werden 3000 kilo zuurkool en 6000 worsten verwerkt. ADVERTENTIE Anders fietsen is óók van 't Rijn en Moezeldal genieten GUATEMALA (AFP. Reuter) Als brand brengt het aantal branden laatsten hebben Guatemala en de waarbij opzet in het spel is op ruim Dominicaanse Republiek dit week- 25. De politie zoekt nog steeds naar» einde besloten hun ambassades uit de pyromaan. De meeste branden wa- Jeruzalem over te plaatsen naar Tel ren in en om het centrum van Hooge- Aviv. Eerder al gingen elf andere lan- veen, in het eerste half jaarf 1980. De den. waaronder Nederland, hiertoe schade was ditmaal gering. over. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De direc teur van de drie weken gele den failliet gegane reisorgani satie Christoffel, André Ver linden, wil met ingang van 20 mei 1981 met een nieuwe reis organisatie op de Nederland se markt komen. brengt: het garantiefonds is nog druk bezig de brokken van het debficle op te ruimen. Dat de Belgische touroperator drie weken geleden niet meer bereid was met Verlinden in zee te gaan en dit nu wel blijkt te willen verklaart men uit het feit, dat Verlinden door het faillis sement meteen van zijn miljoenen schulden af is. van onze redactie economie ROTTERDAM De Ogem (Handel, Electrotechniek en Bouw) heeft haar pogingen de „gouden handdruk" aan drs. B J. Udink op zak te houden, gestaakt. Ongeveer één maand geleden is het bedrag van rond de anderhalf miljoen gulden aan Udink uitbetaald, alsmede de rente daarover sinds febru ari van dit jaar en de proceskosten. Tot een uitspraak van de rechter is het niet gekomen. Toen drs. Udink in februari van dit jaar de Ogem verliet daartoe mede aangezet door de raad van commissa-' rissen werd de handdruk inzet van een proces tussen Udink en de Ogem. Daarbij stond de beschuldiging, dat Udink zich aan wanbeleid had schul dig gemaakt, centraal. „Uit het feit dat Ogem de zaak gestaakt heeft, mag inderdaad worden afgeleid dat de klacht „wanbeleid" is teruggeno men" aldus lid van de raad van be stuur dr. L. Koopmans in een reactie. Koopmans deelt mee dat het feit dat de Ogem het proces staakt, los staat van het onderzoek dat professor P. Kuin op dit moment uitvoert naar het bij de Ogem gevoerde beleid van de afgelopen jaren. Koopmans: „Dat onderzoek graaft veel dieper in het verleden. Weliswaar zal ook Udinks beleid daarbij aan de orde komen, maar wij beschouwen „de zaak Udink" als definitief gesloten". Een Indonesische onderaannemer. Konsultasi Pembanganan, heeft de zer dagen in Parijs een schadeclaim ingediend tegen de Ogem. Het gaat om een bedrag van vier miljoen gul den, waarop de aannemer recht zegt te hebben op grond van voor de Ogem uitgevoerd werk. Het concern legde tussen 1975 en 1978 elektriciteit aan in een hele serie dorpen in Indo nesië. De onderaannemer zegt allerlei Hij kondigt dit aan in een brief aan een groot aantal reisagenten en zegt al contacten te hebben met een grote buitenlandse touroperator. Hoewel hij de naam niet wil noemen, wordt aangenomen, dat hiermee de Belgi sche reisorganisatie Sun Internatio nal wordt bedoeld. Nog voor het faillissement was be kend, dat Verlinden met deze organi satie zou gaan samenwerken. Dit zou gebeuren per 1 november, maar door de plotselinge ondergang van Chris toffel, werden deze plannen ge schrapt. De bedoeling was, dat er een nieuwe reisorganisatie zou komen, waarin Sun International 85 procent en Verlinden zelf vijftien procent van de aandelen zou hebben. In de brief aan de reisagenten schrijft Verlinden het als een morele plicht te beschouwen hun verliezen als gevolg van het faillissement van Christoffel zoveel mogelijk terug te betalen. Dit zou gespreid over een aantal jaren en met vier procent rente moeten ge beuren Verlinden zegt voor volgend jaar te mikken op 50.000 vliegpassagiers, 10.000 bus- en 2500 trein toeristen. In de reiswereld heeft men nogal ver ontwaardigd gereageerd, vooral van wege het noment, waarop directeur van Christoffel zijn plan naar voren ADVERTENTIE extra kosten te moeten hebben ma ken, die door de Ogem niet zijn ver goed. Dr. L. Koopmans zegt in een reactie dat het hier om een gewone „meer- werknota" gaat, en dat van een scha declaim in het geheel geen sprake is." Wij hebben destijds in Indonesië een opdracht gekregen van een omvang van zo'n 270 miljoen gulden. Uiter aard hebben we niet alles zelf gedaan, maar een deel van het werk uitbe steed. Het project wordt op dit mo ment afgerond. Het genomen bedrag van vier miljoen gulden is schrome lijk overdreven. „Koopmans geeft toe dat het aannemersbedrijf nog wel iets tegoed heeft, maar zeker geen vier miljoen. Hoeveel dan wèl, deelt hij begrijpelijkerwijs liever niet mee. „Als ik dat bedrag noem, ben ik het meteen kwijt ook". Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. DEN HAAG (ANP) Fractievoorzit ter Jan Terlouw van D'66 sluit een premierschap voor zichzelf in een vol gend kabinet niet uit, als PvdA en CDA in een coalitie van PvdA, CDA en D'66 hierover geen overeenstem ming mochten bereiken. De eerste verantwoordelijkheid voor het aan wijzen van de premier ligt volgens Terlouw bij de twee grote partijen, maar in geval van moeilijkheden wil D'66 zijn verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan. Terlouw. die dit gisteren zei voor de AVRO-radio, vindt dat werkgevers en werknemers gezamenlijk tot een be leid moeten komen waarin de inko mens gematigd worden. Mocht dit niet lukken dan zal de overheid moe ten ingrijpen, eventueel via een loon maatregel, aldus Terlouw. Terlouw constateert een verandering ten goe de binnen de vakbeweging, gezien de matigingsvoorstelien onlangs van FNV-industriebond-voorzitter Groe- nevelt. Terlouw betwijfelt of de geluiden uit de achterban, die te hoop loopt tegen de voorstellen van Groenevelt, wel representatief zijn voor de hele vak beweging. Terlouw meent overigens ook dat de werkgevers zich wel wat constructiever zouden mogen opstel len bij het scheppen van meer werk en het tegemoetkomen aan wensen uit de vakbeweging voor meer zeg genschap in de bedrijven Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de vernietiging door de Kroon van een Amsterdamse verordening, die het mogelijk maakte op te tfeden tegen horizontale splitsing en verkoop van woningen, hebben minister Wiegel (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) geen rekening gehouden met de feitelijke situatie op de woningmarkt. Daardoor is een „ernstige situatie" ontstaan. Dit zei het CDA-Tweede Ka merlid Dijkman gisteren voor de IKON-radio. Zoals gemeld werd de verordening vernie tigd omdat deze op een aantal punten in strijd was met de wet en het algemeen belang. Volgens Dijkman moeten de gevolgen van het Koninklijke Besluit zo snel mogelijk wor den teruggedraaid. Nu drei gen tal van „broodnodig' huurwoningen" aan het distri butiebestand te worden ont trokken, terwijl volgens Dijk man gemeenten juist de mo gelijkheid moeten hebben om ook voor koopwoningen bo ven de 260.000 gulden en huur woningen boven de 570 gul den een vergunningenstelsel in te voeren. Bij een strikte toepassing van de Woonruim- tewet is dat niet mogelijk. „Door een ruime interpretatie van de wet kan deze kwestie op korts termijn geregeld wor den. Voor de langere termijn is een aanpassing van de wet onontkoombaar," aldus de CDA'er voor de IKON-micro- foon. Hij vindt het onjuist om nog langer financiële maxima in wettelijke regelingen op te nemen. Aan het lokale be stuur moet worden overgela ten hoe men het vergunnin genbeleid gestalte wil geven, aldus Dijkman. Hij kondigde aan dit standpunt donderdag naar voren te brengen wan neer de Kamer over deze zaak debatteert. Huurders ontsteld Het Nederlands Verbond van Huurders is ontsteld over de maatregel van de bewindslie den. In een telegram zegt het NVH dat Wiegel en Brokx niet in staat zijn gebleken een wet geving te construeren die er voor zorgt dat verordeningen als die van Amsterdam niet langer in strijd zijn met de wet. „Vele gemeenten veron derstellen dan ook terecht dat Mr. S. Dijkman <woning)nood wetten breekt," aldus het verbond. De be windslieden worden dringend verzocht het genomen besluit weer in te trekken in afwach ting van een door hen te ont wikkelen noodwetgeving om aan deze vorm van speculatie met goedkope huurwoningen een einde te maken. Ook de Landelijke Organisa tie Belangengroepen Huisves ting (LOBH) heeft aangekon digd zich te zullen verzetten tegen „deze ernstige verslech tering in de volkshuisvesting voor de woningzoekenden met de lagere inkomens". Vol gens de LOBH heeft Amster dam zich terecht op het stand punt gesteld dat het zijn ver antwoordelijkheid is zoveel mogelijk huurwoningen bin nen haar distributiebestand te houden. „Is het nou per se nodig om binnen de lucht te verontreinigen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3