Renners in etalage op WK Combines verminderen kans op goud MOP moet nog wennen JU 3 JIJ&JECLUB: WIN GELD MET GALA THEE, Eredivisie basketbal in tweeën verdeeld Vijf gewonden bij races in Assen Dubbele zege Van de Velde Louche makelaars beheersen op achtergrond verziekte markt Generatieconflict bij Nederlandse beroepsstayers Bezwaren rond dubbelfunctie coach Gijs van Heumen Hockeybond verwelkomt 100.000e lid Chris Lloyd win Amerikaanse tit- PKC en DOS'46 samen op kop rmi DEPAUZEPEPPER BLAAS UIT. TANKBU. MET GALA THEE. MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET Van onze basketbalmedewerker AMSTERDAM De Nederlandse basketballielfhebber doet er dit sei zoen %het beste aan de eredivisie voor zichzelf in twee delen op te splitsen. Aan de ene kant zijn dat de vier bovenste ploegen, die elkaar straks in de playoffs het kampioenschap gaan betwisten en nu al bekend zijn. Daar naast zijn er nog zes teams die om de Jtitel „beste van de slechtsten" gaan basketballen. Het is in de diverse Voorbeschouwingen al vaak gesteld: het gaat bergafwaarts met de basket balcompetitie. De rijken worden rijker en de armen worden armer. Het eerste competitie- weekeinde was een vrij aardige af spiegeling van die verhoudingen. Nieuwkomer Tonego uit Haaksber gen bijvoorbeeld mocht in Leiden meehollen tegen de club van die naam. maar kwam getuige de 107-63 nederlaag niet tot enig acceptabel weerwerk onder de gegeven omstan digheden. Wat Leiden betreft liegen die er niet om. In een soort alles of niets-offensief heeft sponsor Parker deze zomer stevig met de geldbuidel gerammeld om weer eens tot een landskampioenschap, maar liever nog tot langverwacht Europees suc ces te komen. Uit het spelersmateri aal wat door coach Han Wallaert in het veld kan worden gebracht, kan met gemak een tweede eredivisie team worden samengesteld, dat hoogstwaarschijnlijk zelfs een play- off-plaats zou kunnen bemachtigen. Tegen de ploeg uit Haaksbergen, waarvan de sponsor deze week nog in de lokale pers uitriep ermee te zullen stoppen, indien zijn naam niet wat meer in relatie met de plo.eg werd gebracht, werd er door Leiden een tijdlang stevig gebasketbald, waarna er tegen het einde nog ruimte was voor enig variétéwerk om de 1200 toeschouwers te blijven boeien. Voor dat doel hebben de Leidenaren Tony Parker uit Haarlem aangetrokken en zaterdag al bleek de Amerikaan in dat opzicht niet teleur te stellen. Amstelveen tegen BOB was zo moge lijk een nog ongelijkere krachtme ting. Een voortijdig terugtrekken van de Oud-Beijerlanders kon woensdag nacht nog ternauwernood door de topsportliga van de NBB worden voorkomen. Maar of men nou zo blij moet zijn met het blijven van de eilandbewoners is nog maar de vraag. Een 96-55 overwinning bracht Am- stelveen-coach Kinsbergen al tot de opmerking, dat er dit seizoen geen enkele ploeg van BOB zal verliezen. Kinsbergen had bij die ruime zege nog niet de beschikking over de veel geroemde Amerikaanse Nederlander Scott Runia, die is geblesseerd. Wel had BOB de topscorer van deze eer ste spelerronde in zijn gelederen: Wim Benschop. De multifunctionele Benschop; trainer, coach, center, op- brenger van de bal etc. kwam tot liefst 35 punten. Alleen de overwinning van landskam pioen Den Bosch op Landlust (84-75) deed wat mager aan. De Bossenaren lijken nog niet helemaal de zaak on der controle te hebben, al moet er aan die ontmoeting tegen de Amsterdam se ploeg niet al te veel conclusies worden geknoopt. Tenslotte is Land lust er met het aantrekken van top scorer van vorig seizoen. Dave Dow ney (hij scoorde 26 punten) in plaats van Harris, wel wat op vooruit ge gaan. Play-foff kandidaat nummer 4 tenslotte Donar kwam dit weekeinde nog niet in actie. Het spannendste duel vond plaats in Delft, waar Punch na een wedstrijd lang sterker te zijn geweest toch nog met 67-69 van Ro- wic verloor. Voor de Dordtse ploeg de eerste stap op weg naar het reeds eerder gememoreerde B-kampioen schap van de eredivisie. MANNEN ERE DIVISIE Letden-Tonego 107-63. Den Bosch Landlust 84-75, Amstelveen-BOB 06 57. Punch-Rowle 67-69. ASSEN Bij de wedstrijden om de KNMV-cup, motorraces, die op het circuit van Assen zijn gehouden, vie len tijdens de training en de wedstrij den vijf gewonden. Zaterdag moesten vier rijders, Peter van Niel (Breda, hielbeenbreuk en middenvoetsbeen tje gebroken). Harm Sans (Amster dam, gebroken sleutelbeen), Fokke Akkermans (Krimpen aan de IJssel, handwortelbeenbreuk) en Peter Ver- hulsdonk (Zaandam, knieblessure), in het ziekenhuis worden opgenomen. Zondag moest na een valpartij de zijspanrijder Ait Bonder uit Eslo met een kaakverwonding naar het zieken huis. Voor Roland Kopf uit Kehl zijn de voorlaatste motorraces in de strijd om de Westduitse kampioenschap pen gisteren tragisch geëindigd. Na dat Kopf op de Nilrburgring de natio nale titel in de 250 cc-klasse in de wacht gesleept had, kwam hij een uur later in de 350 cc-klasse op het tot 2300 meter ingekorte circuit ernstig ten val. De coureur werd per helikop ter naar het militair hospitaal in Ko blenz overgebracht. Artsen consta teerden na een eerste onderzoek een gebroken rugwervel en verlammings verschijnselen in de rug. De kersverse kampioen verkeert niet in levensge vaar. PLAYA DE ARO Johan van de Velde heeft gisteren het eerste en het tweede gedeelte van de vierde etappe in de Ronde van Catalonië gewonnen. De eerste rit ging over 25,1 kilometer door de straten van Barcelona. Het ■tweede gedeelte voerde het peloton over 116 kilometer van Mollet naar Playa de Aro. De derde etappe kwam zaterdag op naam van de Belg Lau rens. De Spanjaard Lopez Carron, die een belangrijke slag sloeg in de twee de etóppe, blijft leider in het alge méén klassement. door Johan Woldendorp BESANcON De wereldkampi oenschappen op de baan vormen, waar het de beroepsrenners aan gaat, het voorportaal van de zes- daagses. Op het mondiale onderon sje moeten de vette contracten voor de reeks circusvoorstellingen in de winter worden verdiend. Niet voor niets lopen de Cor Corsters van het wielerwereldje. de Nederlander Jan Derksen, de Belg Verhelst en de Fransen Piel en Dousset, in Besan gon rond. Samen beheersen ze de verziekte markt, ieder voor zich pro beren ze elke nieuwe vedette onder hun hoede te krijgen. Het is immers een weelderige bron van inkomsten, tien procent van ieder contract. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat het fair-play in de finales ver is te zoeken. De ene combine is nog niet uitgevoerd of de andere ontoelaat bare vorm van samenspannen wordt al geboren. Danny Clark was in de finale van het keirin drie ronden gangmaken, waarna er een volle omloop wordt lesprint één van de organisators van een ver bond tegen de Japanners. Daaren tegen kreeg de Austrsaliër in de puntenkoers. Daarentegen kreeg de Australiër in de puntenkoers een koekje van eigen deeg gepresen teerd. De uiteindelijke wereldkampioen Stan Toume vormde met de Italia nen Giovanni Mantovanl en Dante Morandi een blok tegen Clark, die pas na afloop in de gaten kreeg hoe het spel gespeeld werd. Onwetend van de capaciteiten van de Italia nen ze laten zich nauwelijks op de baan zien had de in Gent wonende Australiër niet door dat het de Belg geruime tijd werd „toe gestaan" om als vooruit geschoven- post (achter de tweede groep) pun ten te verzamelen. Dat vliegertje ging lang genoeg op om Tourne aan de wereldtitel te helpen. Voor Clark maakt het in wezen wei nig uit. Als een van de toppers op de zesdaagses evenementen, waar van de uitslagen altijd van te voren worden bepaald zit hij qua ver diensten aan het plafond. Derksen verdient diens procenten gemakke lijk. Voor de makelaars is het moei lijker om de kleine renners voor zich te winnen. Die categorie zit in een vicieuze cirkel. Neem als voorbeeld Herman Ponsteen. Vrijdagnacht werd hij tweede in de finale prof achtervolging. Hij wil die zilveren plak uiteraard vergulden in enkele aantrekkelijke zesdaagses, maar krijgt daarvoor niet de kans. Voor zijn contracten is hij afhankelijk van Derksen. In de Britse hoofdstad moeten minimaal tien Engelsen hun rondjes rijden. Eén van hen ls uiteraard Anthony Doyle, de verras sende wereldkampioen bij de ach tervolgers. Verder dient er plaats te worden ingeruimd voor de zogehe ten vedetten, waarna een erg grote groep de kruimels mag verdelen. Waar Derksen en zijn collega's be weren, dat de zesdaagsemarkt over vol is, houden de kleine renners staande, dat zij onvoldoende aan hun trekken komen. Want naast weinig startgelegenheid zijn de ga ges ook niet om over naar huis te schrijven. Ponsteen: „Een zesdaag se levert mij vierduizend gulden op. Dat is geen vetpot, als je bedenkt, dat ik daarvan een mecanicien, de keuken, de makelaar en het vervoer moet betalen. Ik mag blij zijn als er tweeduizend bruto van over blijft." Renners als Ponsteen staan tijdens wereldkampioenschappen dan ook voor de keus: trachten een titel te halen of een wedstrijd aan een con current verkopen. Dit jaar viel er niets te handelen wie kent nu Doyle of Visentini? in Amster dam ging dat gemakkelijker Fran cesco Moser kreeg van de Italiaanse wielerbond 35000 gulden, indien hij bereid zou zijn aan het baan toer nooi deel te nemen. Moser, hoe dan ook een naam in de wielerwereld en als zodanig aantrekkelijk voor orga nisatoren van zesdaagses, ging met lires lopen leuren, omdat hij slecht op de hoogte was van zijn kwalitei ten als pistier. Ponsteen koos eieren voor zijn geld. Een zeker bedrag en twee contracten, dat was een aan trekkelijke ruil voor een halve fina lewedstrijd. Bij Bert Oosterbosch boekte Moser minder succes. De coming-man uit de ploeg-Post had het geld niet nodig. Dit in tegenstel ling tot Ponsteen. die sponsors heeft gehad, die de wielersport en zijn dienaren als een wegwerparti kel gebruikten. „Maar", zegt Pon steen ter geruststelling, „zo veel zes daagses hoef ik ook weer niet te rijden. Al met al zal ik wel aan mijn trekken komen." Zo gaat dat op de professionele on derdelen van de baantitelstrijd. Daarnaast werd een toernooi zelden zo getekend door hypocrisie, onver mogen in de jurering en een organi satievorm, waarbij de Franse slag soms serieus was, als het evene ment in Besangon. Een uitloop van enkele uren, het dagelijks door el kaar husselen van het programma, te laat bellen voor de laatste ronde, het toleren van ongeoorlo sprints, niets was te dol Ove schijnheiligheid zou de Deen l Fredborg, derde in het keirin, treffend staaltje kunnen verte Hij verscheen met het training van zijn sponsor op het erepod en kreeg daarvoor een boete zesduizend gulden. De Fransen nard Hinault en Daniël Morelos het reglement ook een keer respecteerden, kwamen zogez met de schrik vrij. Zij kregen berisping. Voor Fredborg was helemaal triest, omdat zijn spa het contract van tienduizend den een dag eerder had opgezeg hijzelf zijn auto total-loss reed^ bij thuiskomst ook nog blijkt," mijn huis is afgebrand, kan ik maal de woestijn wel in gas merkte de Deen wrang op. Op ogenblik hadden de sponsor» lang vrije doortocht genoten om stadion Leo Lagrange vol te p ken met reclameteksten. door Johan Woldendorp BESANCON Met één gouden medaille, drie zilveren plak ken en een bronzen onderscheiding kwam de Nederlandse wielerdeputatie aanzienlijk slechter uit de wereldkampioen schappen te voorschijn dan vorig jaar, toen het goud zes keer blonk. Het eremetaal werd in twee categorieën verdiend: de achtervolging en het stayeren. Het eerste onderdeel is van alle baandisciplines het meest oneigenlijke nummer op de piste, het stayeren leverde twee wereldkampioenen op, die dichter bij de veertig dan bij de dertig zijn. Aan de verdiensten van de Nederlanders, die sterk acteerden, deed het niets af, maar in vergelijking met vorig jaar is het slechts een doekje voor het bloeden. Het ls nu eenmaal een gegeven, dat het baantoernooi in Besangon, even als vele andere kampioenschappen, danig te lijden had van de armoede, die dit onderdeel van de wielersport al jaren teistert. Het is een denkfout om te veronderstellen, dat eik nieuw gezicht automatisch een wereldtalent is. Daarvoor heeft het baanfietsen in het verleden te veel eendagsvliegen gekend. Ze konden het worden, om dat het gebrek aan ontwikkeling uit nodigend werkte. Disciplines, die in de vorige eeuw al op het programma prijkten (sprinten, stayers) kregen oud gedienden als wereldkampioen. Bij de amateurstayers werd de bijna 36-jarige Gaby Minneboo voor de vierde keer drager van de regenboog trui. Bij de professionals scoorde Wil- fried Peffgen (38) een hattrick en in het sprint-milieu was Koichi Nakano voor de vierde keer in successie onge naakbaar. Het is alleen niet denkbeeldig, dat de achtervolging bij de vrouwen voor enkele jaren het specialsisme van de 24-jarige Russin Nadegeda Kibardina wordt. De studente pedagogie, ruim een week geleden een onopvallende verschijning op de weg (25e), debu teerde met zogeheten wereldtijden op het achtervolgingstoernooi en gezien de waarde, die de Sowjet-Unie aan sportprestaties op wereldniveau hecht, is het aannemelijk, dat Kibar dina dat specialisme gaat perfectio neren. „Besangon" was „slechts" haar debuut. Die opmerking kan evenzeer aan het adres van Petra de Bruin worden gericht. Bij wijze van grap deed de vroegere wereldkampioene op de weg mee aan het nationale baankampi- oenschap, vervolgens, proefde ze op de betonnen piste van Besangon op bescheiden wijze sfeer en ontdekte uiteindelijk, dat er een verbluffende progressie in haar tijden schooL Van 4.04,61 in de serie naar 3.56,63 in de halve eindstrijd. Gaat in dit geval het al sinds de gouden eeuw gebezigde gezegde „mysterieuze krachten in de sport" op? Nee. Het is gewoon een kwestie van niet weten hoe hard je kunt fietsen. En het is inherent aan een jong. dus niet wetenschappelijk uitgebalanceerd onderdeel van een beoaalde tak van sport. In de meer bejaarde disciplines ko men dergelijke doorbraken amper tot stand. De, wat betreft de stayers, letterlijk oude garde heeft geen be hoefte aan indringers en ziet de favo riete sport bij wijze van spreken lie ver in huize Bronbeek sterven, dan dat er nieuw bloed wordt ingespoten. In het Nederlandse kamp werd daar van een treffend staaltje ten beste gegeven, toen amateur Theo van Tol zich als brutaal binnenkomertje liet ontvallen, dat Minneboo en Pronk te oud voor het metier waren. Dit overi gens nadat de oude rotten wat over jonge broekjes hadden geschamperd. De combine Minneboo-Pronk tegen Van Tol was snel gevormd. De oner varen amateur mocht in de beginfase geen meter zelfvertrouwen opdoen. De Westduitser Wilfried Pfeffgen passeert René Kos (r.), het beslissende moment in de stayersfinale bij de profs. BESANcON De internationale wielerfederatie CUCl) heeft bij de wereldkampioenschapppen op de baan in Besangon de Rotterdamse gangmaker Joop Zijlaard een maand geschorst en hem een boete opgelegd van 1500 Zwitserse franken, zo'n 1800 gulden Zijlaard werd schuldig bevonden aan het opzettelijk hinderen van tegenstanders, ter wijl hij met zijn renner Theo van Tol al een grote achterstand had Het duo Zijlaard/Van Tol werd twaalf ronden voor het einde van de finale voor amateur-stayers uit de strijd genomen. Minneboo, die dit Jaar serieuzer heeft getraind dan in de twee afgelopen seizoenen, veroverde onmiddellijk de leiding. Pronk nam even snel de twee de plaats in. De eerste aanval van de wereldkampioen van 1979 op Minne boo kwam pas vijf ronden voor het einde. De optocht was de meest sma keloze finale van de tien die op het programma stonden. Minneboo was aanvankelijk zelfs zeer geprikkeld: „Gefeliciteerd? Waarmee dan? Van Tol is toch veel beter dan ik? Ik ben toch te oud? Van Tol rijdt goed, maar dat betekent niet, dat ik de fiets maar in de schuur moet zetten." De Nederlandse beroepsstayers de den hun werk nog minder professio neel. Hoewel drie van de acht finalis ten (Venix, Kos, Rietveld) vertegen woordigers van een natie waren, werd een eenling (Peffgen) kampioen. De verklaring ligt voor de hand. Het ver brokkelde akkoord reduceerde de kans op succes. Venix en Kos beslo ten tot een niet aanvalsverdrag, met behoud van eigen mogelijkheden. De achtergrond van het niet tekenen van een volledig pact ligt bij de gangma kers. Van Duivenbode zag de samen werking met Koch en Walrave niet zitten. Dat werd voor iedereen duide lijk, toen hij en stayer Martin Riet veld de Westduitser Peffgen geen te genstand boden, op het moment, dat ze op een ronde achterstand werden gezet. Reglementair mag een koppel niet worden gehinderd bij een inhaal- poging, maar het is daarna uiteraard wel toegestaan de verloren gegane positie in dit geval dezelfde omloop te heroveren. Van Duivenbode deed geen moeite, hetgeen alles heeft te maken met een generatieconflict. Koch en Walrave zijn al Jaren toon aangevend in het bezoedelde stayers wereldje. Indringers zijn niet ge wenst. Dat dat bij de Nederlandse stayers zelf niet geldt, komt door gebrek aan meubelstukken. Cees Stam vierde vo rig jaar zijn afscheid, diens „opvol ger" Martin Venix is nog maar enkele seizoenen professional. De onttroon de wereldkampioen kwam door een door Onno Zeisman VUGHT De benoeming van Gijs van Heumen tot coach van het natio nale vrouwenhockey kwam eind juni als een sensatie. Vooral de Oranje speelsters werden, als naastbetrokke nen. voor een verrassing geplaatst. Daar monkelen ze nog over na. Gijs van Heumen heeft dan ook nogal wat tegen. Hij is een zoon van de bekende mannencoach, zodat het woord „vriendjeswerk" snel en sterk op kwam Ook is hij met zijn 28 jaar Jonger dan elke van de meest ervaren internationals, al geeft zijn postuur automatisch een zeker overwicht. En ook nog: hij beschikt over geen enke le ervaring met het vrouwenhockey. evenmin overigens als zijn voorgan ger Huib Timmermans toen die begon. Gijs van Heumen verdiende zijn stre pen bij MOP, waarvan hij het eerste mannenteam sinds twee jaar leidt. Met succes, want de ploeg uit Vught treedt nu de hoofdklasse binnen na een Jaar waarin ze slechts één neder laag leed tegen het ook gepromoveer de Gooise, maar wel vijf keer gelijk speelde en nogal wat tegengoals toe stond. Maar de uitbreiding van de hoofdklasse maakte de toegang dit keer niet moeilijk. Voor het hoofdbestuur was Van Heu- mens uitverkiezing bij de vrouwense lectie blijkbaar een klein probleem, want veel ruggespraak kwam er niet aan te pas. laat staan een open sollici tatie. Juist dat laatste steekt velen, ook wanneer ze de onmiskenbare ca paciteiten van de Jonge coach waar deren. Er is dan ook sprake van dat er tijdens de komende jaarvergadering van de bond op 20 september opmer kingen over de procedure zullen wor den gemaakt. De bondsvergadering moet de benoeming namelijk nog of ficieel bekrachtigen, maar dat lijkt op zichzelf een formaliteit Ook MOP is bepaald niet blij dat de keuze op Van Gijs van Heumen viel. Als een der negen nieuwelingen in de vergrote hoofdklasse kijkt de club toch al wat onzeker aan tegen het avontuur, mede omdat voor volgend jaar een massale degradatie is aange kondigd. De coach heeft beloofd zijn club trouw te blijven en zelfs laat hij daarom de scouting van speelsters voor Oranje over aan anderen. MOP beseft evenwel terdege dat het ook offers zal moeten brengen. Over enkele weken gaat het Nederlands elftal naar Schotland, Van Heumen reist mee. In oktober is er een trip naar de Verenigde Staten, mét Van Heumen. Hetgeen inhoudt dat MOP het bij een aantal niet onbelangrijke competitiewedstrijden zonder zijn leidsman zal moeten doen. Van Heu men wuift die bezwaren luchthartig weg. Hij verwijst naar zijn assistent Floor van de Sande, in wie hij, naar hij zegt, het volste vertrouwen heeft. Sinds twee weken beschikt MOP over een veld van kunstgras, alsmede over een lichtinstallatie die de beste van het land wordt genoemd. Een hele luxe voor een vereniging die van de toch niet armlastige gemeente niet meer loskreeg dan (te lage) hekken achter de doelen. Misschien zijn de spelers nog wat beduusd over het nieuwe bezit, want in hun eerste wed strijd van de competitie speelden ze alsof ze een boerekoolveld beploeg den. Terwijl de tegenstander DKS, dat het thuis nog altijd met natuur- gras moet doen. zich van de eerste minuut af heel behagelijk op toonde. DEN HAAO Paul Verschoor (33) is aangesteld als conditie- en looptrainer van de selectie vooi het Nederlands vrouwen hockeyelftal Verschoor in het dagelijks leven docent aan de Haagse academie voor lichamelijke oefening, is reeds an derhalf Jaar in een soortgelijke functie werkzaam bij Klein Zwitserland in Den Haag De wekelijkse training wordt donderdags gehouden in Amstel veen. Met een 0-2 achterstand bij rust en zowaar een tegengoal in de voorlaat ste minuut viel de nederlaag voor MOP nog mee, maar veel perspectief geeft het niet. Van Heumen jr heeft het al uitgerekend: dit jaar wordt er twaalf keer op kunst- en zes keer op natuurgras gespeeld. Voor dat laatste zullen we extra moeten trainen, zei hij vooraf. Na afloop van de verloren wedstrijd zal hij er wel bijgedacht hebben: en voor de andere wedstrij den niet minder intensief. HOCKEY MANNEN HOOFDKLASSE: A Oron. Stud-Laren 2-1. Amsterdam-Or Zwart 2-2. Breda Sch'weijde 1-1, KI. Zwlta -Tilburg 7-2. MOP-DKS 1-2 B BI daal-MEP 3-1, Oeel Zwart-HOC 1-4. SCHC Hattem 0-1, Kampong-Wagenlngen 6-1. Ooolsche- HDM 1-4. VROUWEN WE8TEN EER8TE KLASSE: HOC Ooolsche 2-0, Amsterdam-HDM 3-1, Plnoke-Hll- versum 0-1. Bldaal-Klevlten 00 ZUIDEN EER STE KLASSE: EMHC-Uden 1-0, MOP-Push 0-1, Or ZwarteVcnlo 0-0, Were Dl-HTCC 2-2. OOSTEN EERSTE KLASE Deventer-PW 0-4. Wagenlngcn- Upwaxd 0-1, DKS-Unlon 2-0, Amhem-Nljmegen 1- 5. NOORDEN EERSTE KLASSE Oron. Stud- Oronlngen 1-3. OHBS-HVA 7-0, Oraspiep-Leeu warden 1-0, COHC-HMC 0-2. AMSTELVEEN De Konin klijke Nederlandse Hockey bond (KNHB) verwelkomde za terdagmiddag en het Wagener stadion te Amstelveen het 100.000e lid. Uit een grabbelton vol namen trok mevrouw Esca de Josselin-De Jong (81), de peetmoei van het Nederlandse hockey, de naam van Leonie Hoekstra van de hockeyvereni- ging Graspiepers uit Drachten, een van de 400 deelnemers aan een mini-hockeydag in het Am- stelveense stadion. Paul Litjens trok vervolgens de nummer van de tweede 100.000, Emiel van den Heuvel van de hockeyvereniging de Waele uit Ridderkerk. Paul Litjens en de zijnen speel den ter opluistering een de monstratiewedstrijd tegen een Batavieren-combinatie. Bondscoach Wim van Heumen had zijn Oranje-team moeten aanvullen met enkele spelers van Jong Oranje, door afwezig heid van de spelers van Klein Zltserland. Tim en Ron Steens en Maarten van Gimbergen woonden te Antwerpen de be grafenis bij van Joost Claus huis' moeder die deze week on verwacht is overleden. De Batavieren wonnen de ont moeting met 2-1. volslagen off-day (zijn gangmaker Nop Koch: „Na drie kwartier viel hij helemaal weg, hij wilde zelfs afstap pen") -niet aan het verdedigen van zijn kans toe en dat maakte het nieuwkomer René Kos gemakkelijk te stunten. De Noordhollander werd een week voor de Nederlandse titel strijd op de baan beroepsrenner, na in de winter door de nieuwe bonds coach Cees Stam te zijn ontdekt. De tweede plaats van Kos was zijn eerste succes als bondscoach. Het allemaal bekijkend vanaf de kant is de Zaan- kanter er wel achter, dat het stayeren gebaat is met vers bloed. Vrouwen, eindstand achtervolging: 1. Nadia Ki bardina (Sov) 3 minuten 59,66 2. Karin Strong (Can) 4 00,57 3. Petra de Bruin (Ned) 3.59,70 4. Jeannie Longo (Fra) 4.05,70. Mannen, eindstand puntenkoers: 1 Gary Sutton (Aus) 49 punten. 2. Viktor Manakov (Sow) 45.3. Josef Kristen (W-Dld) 43 4 Igor Slama (TsJ)41 11. Marcel Kamerling (Ned) 11 19. Eddy Dorgerlo (Ned) 6. Mannen, eindstand achtervolging: i. Anthony Doyle (OB) 6.04.79 2. Herman Ponsteen (Ned) 6 14,77 3 Hans-Heinrich Orsted (Den) 6 06,58 4 Luciano Borgognoni (Ita) 6.16,95. Mannen, finale amateurstayen: 1. Oaby Minne boo (Walrave) (Ned) 50 km in 42 minuten 5,41 seconden, gemiddelde snelheid 71,150 km/uur. 2 Mathé Pronk (Koch) (Ned), 3. Bartoiome Calden- tey (Mora) (Spa). 4 Jean Breuer (Dlppel) (W-Dld) 5 Rainer Podlesch (Dunt) (W-Dld). Theo van Tol werd wegens onregelmentair rijden uit de koers genomen Mannen, finale profstayers 1 Wilfried Peffgen (DOrst) (W-Dld) 69. 170 km in 1 uur 37,91 seconden 2 René Kos (Walrave) (Ned) 3 Bruno Vlcino (De Lillo) (Ita) 4.Martln Rietveld (Van Duivenbode) (Ned) 5 Roland Vögeli (Luglnbühl) (Zwi). 7. Martin Venix (Koch) (Ned) op vijf ronden. Mannen, sprintfinale professionals: 1 Koichi Na kano (Jap) 11 54 en 11.42 seconden over de laatste 200 meter. 2. Mazahito Ozaki (Jap). Mannen, sprintfinale tandems amateurs 1 Kuci- rek/Martinek (TsJ). 10.43 en 10.34.2. Cloarec/Depl- ne (Fra). SCHIETEN Willy Hillen is in Hengelo Nederlands kampioen vuurbuks indoor 40 schoten staand, knielend en liggend geworden. De schutter uit Winterwijk behaalde 1130 punten. FLUSHING MEADOW - D? kaanse Chris Evert-Lloyd hei de vijfde keer in zes jaar hetvi Inkelspel bij de open Ama kampioenschappen gewonnei Evert versloeg in de eindstri Mandlikova uit Tsjecha met 5-7, 6-1 en 6-1. Betty Stöve heeft met haar Pam Shriver de finale in hetv dubbelspel verloren van King/Navratilova. De Nedf Amerikaanse combinatie werd 7 en 5-7 verslagen. Betty Stöve heeft ook haar finale op Flushing Meadow vi In de eindstrijd van het i dubbelspel verloor zij met afrikaan Frew Mcmillan metJ 2-6 van de Australisch/Ameri combinatie Wendy Tumbui Riessen. De finale van het mannendut is gewonnen door de Amei Bob Lutz en Stan Smith. Zij den met 7-6, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3 ov landgenoten Peter Fleming et McEnroe. Eric Wilborts is er tegen de kaan Mike Falberg niet in ge de eerste open Amerikaanse te tel voor Nederland te behale eerste set tussen de als derde ge ste Nederlander en de Am ging volkomen gelijk op totM borts won de tie-break, mairve daarna met tweemaal 6-3. Van onze korfbalmedewerker AMSTERDAM Onder het „Hardlopers zijn doodlopers" de ploegen in de competitie klasse veldkorfbal alles weer gareel getrokken. Dat betekf de twee teams die vorig seiz dienst uitmaakten, landska PKC en DOS'46. nu weer sam kop gaan. DOS'46 zelf zorgde vorige week stuntelende de Dalto met 8-5 werd verslage overklaste Fortuna met 4-10. ge verrassing was de 8-10-a debutant Rohda bij het gekor Dee tos behaalde. Dat PKC bij Fortuna zou i was geen verrassing. Wel de zege. De Papendrechtse ploeg het verjongen geslagen. Kf Drimmelen en Ad Simons nen. Het raffinement kwam het vak Jacques Euser/Shirl bracht. Zij zorgden voor zes l De nieuwe Fortuna-coach, Eibernest-international Theo kon zijn ploeg niet motiven kwam evenmin met zijn fun lid van de keuzecommissie ii tensconflicten. Geen van de deelnemers haalde een volda Hoofdklasse Deetos-Rohda 8-10, ArcIX Wit 7 9. DOS 46-Dalto 8-5. Allen W1 Fortuna-PKC 4-10 PKC 2 2 0 DOS '46 2 2 0 Allen W 2 10 Blauw Wit 2 10 Rohda 2 1 0 Dalto 2 1 0 Archipel 2 0 1 Deetos 2 0 1 Fortuna 2 0 1 Lu to 2 0 1 OVEROANOSKLASSE A DKOD-A pidiLas-SCO 3-4. Wordt Kw -StanfrieaM ger-LDO 7-9 ADVERTENTIE f250,- voor jou inde rare-bjjnamen-wedstrjjd. f350,- voor je club in de spaar-de-puzzel- stukjes-actie. Lees er alles over op de Gala thee zakjes verpakking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 12