NCRV-televisie en radio houden het bij het oude Prikkelende voorstelling door persoonlijke aanpak Risicoloze middelmatighek Festival gewijd aan homo-subcultuur Titanic boven water Werkteater speelt Tsjechows Oom Wanja TV-satelliet niet interessant voor Nederland Nieuw: Jan de Hartog-verhalen, kunstkwis en De Witte Raaf CAMERA EN PROJECTOR KOOPGIDS Jasperina de Jong en Erik Herfst HIFI-STEREO TV|VIDEO KOOPGIDS ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door André Rutten AMSTERDAM. Het Werktes ter Is het vorige seizoen bij wijze van training bezig ge weest met „Oom Wanja" van Tsjechow. Omdat de spelers er zoveel plezier aan hadden hebben ze dat ook wel eens aan publiek laten zien. De reacties waren zo animerend dat er nu In de maanden september en oktober een kleine reeks voorstellin gen van gegeven wordt in Amster dam (Kattengat), Arnhem, Rotter dam (De Lantaren), Haarlem (Toneel schuur). Utrecht (Blauwe zaal). Lel den (Lak-theater. Waarschijnlijk is Tsjechow in Neder land vaker gespeeld dan zelfs Shakes peare of Brecht. Altijd in grote schouwburgen, behalve „De Meeuw" van het Onafhankelijk Toneel. Eigen lijk pakt het Werkteater Oom Wanja nog gewoner aan, a-theatraler, per soonlijker. Alhoewel niet alle rollen hetzelfde. Bij de hoofdfiguren Oom Wanja, (Herman Vlnck), zijn nichtje Sonja (Darla Mohr), de dokter Astrow (Cas Enklaar), de professorsvrouw Jelena (Shlreen Strooker) zijn de spelers klaarblijkelijk bezig geweest met een zelf-verkenning: hoe beleef ik per soonlijk de situaties en de verhoudin gen waarin Tsjechow die mensen op getekend heeft, en wat zijn mijn na tuurlijke reacties daarop naar buiten toe. Zij spelen grotendeels zichzelf en dat is iets wat zij in jarenlange trainingen uitstekend geleerd heb ben. Er komt een soort persoonlijke ontmoeting met het publiek uit voort, die zeer animerend werkt. De bijrollen stellen iets andere eisen. De oude min Marina bijvoorbeeld wordt gespeeld door de jonge auteur René Groothof Schröder, die zijn jeugd niet verbergt maar wel een en kel hulpmiddel gebruikt om het moe derlijk gedrag van de oude vrouw uit te beelden. Dat heeft lichtelijk-komi- Sche effecten, die niet worden uitge buit, zodat er toch een persoonlijk getekend serieus beeld van die vrouw ontstaat. Frank Groothof Schröder behandelt op een vergelijkbare ma nier de kinderlijke, verarmde landei genaar Telegin. Toch is er een duidelijke relatie in hun speelwijze met die van de ande ren, die in hun zelfverkenning tot een soort afstandelijkheid zijn gekomen: de spelers zijn zich bewust, waar hun figuren zich te zeer door hun gevoe lens laten meeslepen, brengen dat in hun spel in, wat het begrip voor de figuren met humor laadt en de voor stelling prikkelend maakt. Daria Mohr is als Sonja bijzonder goed ge slaagd. HILVERSUM (ANP) Op dit f ment is een eigen omroepsate voor Nederland nauwelijks ind sant. Tot deze conclusie is een N projectgroep gekomen in een sti] „De omroep in het satelliettijdpi] die vrijdag aan het NOS-bestuuri worden voorgelegd. Volgens de projectgroep is een eii satelliet op dit ogenblik uit progrj matisch en financieel oogpunt i noodzakelijk, gezien de goede coi tie van ons aardse zendernet en voldoende aantal aardse frequenl waarover Nederland beschikt. Di bij wijst men er op, dat Nederli thans al ruimte heeft voor bijna i televisienetten. De kostenafweging kan volgens projectgroep tot een ander result leiden, wanneer grotere landen satellietomroep overgaan en kunstmanen in serie en dan ge koper worden geproduceerd. Di om moeten volgens de studie pe diek financiële vergelijkingen won gemaakt tussen de kosten van i aardzendernet en van satelliet* Harman Vlnck als Oom Wanja, Darja Mohr als Sonja, Shlreen Strooker ala Jelena bij het Werkteater. F(Ho Kora van Beaiwkom Voorts wijst de projectgroep ei dat industrie-politieke belangen een schommel, een bruine theepot en In het Kattengat liep het meteen al doorslag kunnen geven om toch i wat kommen, wat wijn. En als Sonja weer storm en het publiek was heel de satellletontwikkeling mee te gj de dokter iets laat eten maakt zij een geestdriftig. doen. Beslissingen daarover zoui bruine boterham met kaas voor hem op nationaal-politiek niveau moei klaar. plaatsvinden. Dit alles is ook mogelijk, omdat in de kleine ruimte de uiterlijke hulpmid delen tot het strikt noodzakelijke zijn beperkt en ook „gewoon" gehouden: een grote tafel, een bank, wat stoelen. Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM Naast een aantal nieuwe ideeën voor programma's, zoals op het ge bied van televisie-documen taires, houden zowel NCRV- radio als -televisie het in het seizoen 1980/'81 voor een be langrijk deel bij het oude. Een aantal primeurs zijn echter te verwachten van de afdeling informa tieve televisie-programma's. „Schrik barend" is de naam van een ervan en de samenstellers, Henk Mochel en Hans Sleeuwenhoek. willen er zowel een licht Informerend als amuserend programma van maken. Bij de opna men in studio Concordia in Bussum zal ook publiek aanwezig zijn. Regisseur Jan Pieter Visser zal voor de maandelijkse maandagavond die zijn omroep ter beschikking krijgt „portretten" maken. Eind deze maand komt er in verband met de Vredesweek een uitzending over prof. Bart Landheer en In oktober een over Ida Oerhard, die onlangs de P.C. Hooftprljs kreeg. Jan de Hartog De auteur Jan de Hartog werkte mee aan twintig programma's met herin neringen aan Amsterdam. De Hartog vertelt ze afwisselend op emotionele, humoristische en bijtende wijze. Het televisiedrama van de NCRV zal, voortgaand op de traditie van de af gelopen Jaren, hoofdzakelijk bestaan uit enkele spelen. Daarbij wordt uit gegaan van het thema „Schuld en schuldbesef". De eerste uitzending ls Beide hoofdrolspelers uit de Ierse serie „Strumpet City": Angela Harding en Bryan Murray. 26 september met een coproduktie met de BRT ln „Mijn vriend de moor denaar" naar het verhaal van Marnix Gijssen. „Met de complimenten van God" is een NCRV-spel over het leven van Jan de Liefde, die 125 Jaar geleden de Vereniging tot Heil des Volks opricht te. Naar het korte verhaal van Top Naeff „Kerstgeschenk" ls het gelijk namige televisiespel bewerkt, dat wordt geregisseerd door Aart Staart jes en op eerste kerstavond wordt uitgezonden. Van de specifiek eigen versie van het Publlekstheater van Vendels Lucifer maakte de NCRV te levisie-opnamen. De gekochte filmseries zijn alle En- ADVERTENTIE een massa tips, wen ken, suggesties en ideeën voor aanschaf en gebruik foto- en filmappara Prijs- en produktin- Speciaal vandaag tuur. formatie over 121 mer ken. Overal verkrijgbaar. 180 pagina's f 475. Andere Welke-koopgidsen: Keukens, Badkamers, Tuin, Vloeren, Electr. orgels. Hobby gereedschap, Hifi- Stereo en TV/video. Accres Uitgevers. Telefoon 0294018181' Speciaal morgen gelstalig, dat wil zeggen er zijn er twee afkomstig uit Engeland en een uit Nieuw-Zeeland, dat blijkbaar ach ter Australië aan ook de Europese markt en misschien ook wel andere probeert te veroveren. „Children of Fire Mountain" is een avontuurlijke Jeugdserie over wetenschappelijke onderzoekers en mysterieuze Maori's die zich aan het begin van deze eeuw op Nieuw-Zeelandse bodem afspeelt. Jane Austen Naar het bekende boek „Pride and Prejudice" (vertaald in Trots en voor oordeel) van de in Engeland nog al tijd herdachte en gevierde schrijfster Jane Austen, maakte de BBC een vijfdelige produktie. Daarnaast heeft de NCRV ook een Ierse serie in petto met „Strumpet City", een roman van recentere datum 1969 van James Plunkett Omgeving: een arbeiders milieu in Dublin. De godsdienstige tv-programma's van de NCRV gaan op dezelfde voet verder met Ander Nieuws, Kerkbuurt en Werelddiakonaat. Nieuw ls echter „niet te geloven", een serie van acht programma's over stromingen en sek ten. Zo werd gefilmd in India, Zwit serland, de Verenigde Staten en Frankrijk, bij aanhangers van Bagh- wan, transcedente meditatie, Mormo nen en de Moonles. De samenstellers, Slpke van der Land en Jaap van den Huk, willen een aanzet geven tot een gesprek: hoe verhouden deze stro mingen zich tot het christendom. „Het volk van Menno" is de titel van drie programma's over de beweging van de doopsgezinden, 450 jaar gele den. In de zomer van 1981 zal Kerke- pad worden voortgezet. Het aantal nog niet genoemde kerken is onuit puttelijk. zodat nog jaren doorge gaan kan worden. wordt overgenomen door ir. Jan Just Bos, verbonden aan de Landbouwho geschool te Wageningen. Vanwege fa cilitaire problemen zal Eddy Beckers „Kwistig met muziek" een seizoen uitblijven, maar hij zal „Cum Laude" presenteren. Cum Laude is onze ver sie van het Engelse Mastermind, een kwis met vragen over algemene ont wikkeling en gespecialiseerde onder werpen. Voor de Jeugd schreef Johan Uit den Bogaard, bekend van Swiebertje en Pommetje Horlepiep „De Witte Raaf", avonturen romdom een hotel, waar heel wat wonderlijke figuren hun opwachting maken. Na de serie cabaretprogramma's voor kinderen komt de serie „De familie Knots" met herkenbare situaties van kinderen. De bekende kinderprogramma's blijven. Radio Maar heel weinig grote veranderin gen worden voorgesteld in het pro grammaschema voor radio in het sei zoen 1980/81. Een van de argumenten is dat bij de aanvang van de zender kleuring de afspraak zou zijn ge maakt zo weinig mogelijk de pro gramma's te wisselen. Wel nieuw eigenlijk terug van ja renlang weggeweest is „Tot ziens in Jeruzalem", waarin Gerard van den Berg een aantal Nederlanders onder vraagt over hun kennis en inzicht ln de bijbel. Op 7 juli 1981 wordt in Jeruzalem de finale gespeeld van de ze uiteindelijk internationale bijbel- kwis. Een uitbreiding is een sportprogram ma op donderdagavond (22 00-22.50 uur op Hilversum I), waarin de actue le sportverslaggeving centraal staat, maar waarin de sport veel meer be schouwend. kritisch en uitdiepend wordt bekeken. NCRV-Zaterdag- Sport blijft gewoon doorgaan. Dat laatste geldt voor praktisch alle be kende NCRV-radio-programma's, zoals Plein Publiek, Globaal en Lite- rama. Dit spectaculaire gezicht biedt van de Amerikaanse filmstudio's n menteel waar opnamen worden maakt voor een film naar de rom Raise the Titanic. Clive Cussler, 1 teur van deze bestseller, heeft fictief verhaal gemaakt waarin hij in 1912 op zijn eerste tocht vergi Titanic laat bergen. Een expedil die het wrak trachtte te vinden he onlangs op de plaats waar de Titai moet liggen, ongeveer 350 mijl van kust van Newfoundland, met ed apparatuur de omtrekken en waarschijnlijk waargenomen. Er I staan plannen om het destijds j zinkbaar" genoemc'e schip in dei mer van 1981 weer boven water krijgen. Op de foto trekt een dull aan een 16 meter lang model van 1 schip. Alleen al dit scheepsmodel, d voorzien is van eigentijdse elektra ca heeft tien miljoen gulden gekoi door Dirkje Houtman AMSTERDAM In „Tussen zomer en winter" zoeken Jas perina de Jong en Eric Herfst naar richting en houvast. De toekomst ziet er somber uit, we zitten in een overgangs tijd. Wat komt er na deze zo merse welvaart, een winters debacle? Dat is het vraagteken waarop deze nieuwste Lurelei-produktie, die don derdag in het Amsterdamse Nieuwe de la Mar-theater in première ging, is gebaseerd. In een reeks sketches en liedjes ko men items aan de orde waar kranten vol mee staan of stonden en die lucht moeten geven aan een gevoel van onzekerheid over het verval van deze Kunstquiz WK wielrennen op de baan in Besancon Ned. 1/ 18.05 Ned. 2/ 23.55 Film thuis (Vara) Les No- ces Rouges (Bloedbruiloft) van' Claude Chabrol speelt in een dorpje aan de Loire, waar in de besloten gemeenschap men sen alles van elkaar trachten te weten te komen. Daartussen manouvreren Pierre Maumj, een van de notabelen, en de vrouw van de burgemeester, die een verhouding met elkaar hebben. Ned. 21 21.15 Fransen, als jullie eens wis ten (KRO) in de tweede afle vering van de Franse docu mentaires over de politiek tij dens de Gaulle wordt de keus gesteld: generaal Pétain of De Gaulle Ned. 1/ 21.55 Achter het Nieuws Va ra's actualiteitenrubriek be steedt aandacht aan de ar beidssituatie bij de Neder landse Spoorwegen Ned. 2/ 22.50 Noorse jeugdfilm (NCRV) Acht kinderen en hun groot moeder, naar het boek van An- ne-Cath Vestly, is een verhaal dat bijna ieder Noors kind kent. Van haar boek zijn één miljoen exemplaren verkocht en het verscheen in tien talen. In de film naar het boek speelt de schrijfster de rol van oma. Ned.2/15.35 Dolf van der Linden (NOS) Op de Firato in Amsterdam wordt een programma ge bracht waarin dirigent Van der Linden een overzicht pre senteert van de vele en ver schillende soorten muziek die hij met het Metropole Orkest de afgelopen 35 jaar heeft ge bracht. Van der Linden neemt daarmee afscheid wegens zijn pensionering. Ned.2/18.36 Samuel Fuller (VPRO) Documentaire over de Ameri kaanse regisseur Fuller, een van de natuurgetrouwste ak- tiefllmers na de Tweede We reldoorlog met oorlogs-, gang sters- en westernfilms. Ned.2/22.10 Omdat bij de NCRV de mening be staat dat het onbevredigend is om kunstprogramma's-sec te maken gooit men het nu over een andere boeg. De bekende presentator Kick Stokhuyzen zal een quiz gaan presen teren over deze materie „Wat 'n kunst" geheten. Uitgegaan wordt van ontspanning en anekdotes. De presentatie van „Ja, natuurlijk" Nieuwe kinderboeken Bij Callenbach, Nijkerk, verschenen de volgende (kinder)boeken: Maud en Rik en de bof door Coby Bos, deeltje uit de Maud en Rik-serie (6-8 j., ƒ4,10); Een spannend najaar door Ans v. d. Sluijs (meisjes 6-8 j., 4,10); Mieke en Marijke door Nita Veeren (m. 7-9 j., ƒ4,10); En toen werd het kerstfeest door T. v. d. Roest-Klein- meijer (m. 8-10 j., ƒ5,10); Wout, de scheepsjongen door W. G. v. d. Hulst (j. 10-12 j., 5,30); De vakantie van Bartho door Ingrid v. d. Heijden (9-11 j., 5,80); Het ezeltje van Matthias (j. 9-12 j.. 5,80); Saskia door C. M v. d. Berg-Akkerman (m. 11 j. en ouder, ƒ7,30); Pepi, het bergindlaantje door Thijs Veenstra <8-11 j.. 7,30); Panok- ko en de witte mensen door Anne de Vries, deel 3 v. serie (10 j. en ouder. 7,80); De witte wereld door Tineke Dooge-Verra (j. 10 j. en ouder, 8.60). Van een onzer verslaagevers. ROTTERDAM Van 9 tot en met 14 september wordt in Rotterdam het „Potten en Flikker Festival" gehou den. Het festival wordt georganiseerd door de stichting flipofes (FLIkker en POtten Festival) in samenwerking met de Rotterdamse Kunst Stich ting. Dat negerslaven prachtige liederen zongen en Joden in het ghetto schit terden grappen verzonnen is alge meen bekend. Men leest daarin de wil tot overleven af en ook wel iets van een slim bewustzijn dat de omringen de wereld vijandig is. Dat groepen die maatschappelijk op één hoop geworpen worden een eigen cultuur ontwikkelen zal niemand ver bazen. Een maatschappij als de onze die zozeer door het man-vrouw-rollen patroon getekend is, moet dan ook wel een homo-subcultuur tegenover zich vinden. En ze is er. levendiger dan ooit. Het zelfbewustzijn van potten (lesbische vrouwen) en flikkers groeit. Het uit zich in een verbluffende toename van theaterprodukties, films, muziek, schilderijen, boeken, dichtbundels en liederen. Door het initiatief van een aantal Rotterdamse potten en flik kers zal dat ook in de Maasstad te merken Zijn. In de Lantaren, 't Ven ster en 't Filmhuis in de Gouveme- straat wordt in het kader van het Potten en Flikker Festival het vol gende programma gehouden. Dins dag 9 tot en met 13 september film voorstellingen met o.a. „Word is out". „Zwiellcht", „Mfidchen in Uniform", „Getting ready", en „Ocana" Dit be tekent in totaal zeven premières voor Nederland. Op dezelfde lokaties zijn er verder theater- en muziekmanifestaties met o.a. „Hard softies", „Jam Today", Werktheater, „Haarband" en de spe ciaal voor het festival gemaakte thea- terproduktie. In het Lijnbaancentrum wordt van 6 tot en met 27 september een tentoon stelling gehouden die de vele kanten van het potten- en flikkerleven be licht. Deze expositie draagt de titel „Komt HET zien, zegt HET voort In de expositieruimte van de Doelen exposeren Inez van Beusekom (schil derijen en tekeningen), Anke Men- sink (schilderijen), Marina Radius (schilderijen), Jurjen de Haan (foto montages en schilderijen), Maarten van Dreve (tekeningen) en Marcel Joosen (metaalreliëfs). Vrijdag 12 september heeft op het terrein van Utopia (Honingerdijk) een speciale vrouwendag over pottencul- tuur plaats. Het programma omvat: vanaf 17 uur films, literatuur, muziek en theater. Zaterdag 13 september is er vanaf 10 uur in de Eduard Flipsezaal van de Doelen een literaire dag met homo- dichters en -schrijvers. Presentatie James Holmes en Els Korver. Boven dien ls er deze dag een optocht door de binnenstad van Rotterdam onder het motto „dat maken we zelf wel uit". Bij de Sint Laurenskerk eindigt de wandeling rond 16.30 uur in een manifestatie. De start is om 15.30 uur in de Conradstraat. Zondag 14 september wordt vanaf 12 uur op het watertorenterrein van Uto pia een slotmanifestatie gehouden. De opening van het Potten en Flikker Festival is 9 september om 19.30 uur in te Lantaren door Annemarie Grewel. tijd. Dat de makers hun huiswerk goed gedaan hebben, weten wat er omgaat in de wereld is vanzelfspre kend. „Tussen zomer en winter" is tenslotte cabaret, een vorm waarin kwalijke tendenzen in de samenle ving gehekeld worden. En dat ge beurt ook wel, maar zo mild en on schuldig dat het nauwelijks iets toe voegt aan hetgeen de modaal geïnfor meerde lezer al wist. Het maakt hem niet kwaad of onze ker en het stelt zijn grijze massa evenmin in werking. Integendeel, de voorstelling geeft de toeschouwer een behagelijk-verantwoord gevoel Hij wordt met de actualiteit geconfron teerd op een speelse manier, zijn denkbeelden worden niet aangetast en hij heeft toch het veilige gevoel zich niet louter met pretentieloos ver maak af te geven. Want gevaarlijk is dit programma geenszins, waarin energie, olie en Is lam aan de orde komen, naast de Bagw an-cultuur als nieuwe strohalm, de toenemende agressie, de verloede ring van Amsterdam, woningnood, werkeloosheid en niet te vergeten het koninklijk huis. De meeste teksten zijn van Ivo de Wijs en vanuit verschillende maat schappelijke lagen worden de proble men bekeken. De kortzichtige gegoe den. die hun diepvries kist, solarium en sauna moeten ontberen maar in die terug naar het primitieve iets ge zelligs zien of het welgestelde echt paar dat door eigen domheid misleidt voor niets in de huiselijke schuilkel der zit en filosofeert over de leuke ploeg waarmee ze zullen overleven. Die welvaart staat dan weer lijnrecht tegenover het echtpaar dat lijdt on der de woningnood of het slachtoffer van de groeiende agressie, die waar dan ook altijd in elkaar wordt gesla gen ln de trant van: ze moeten mij altijd hebben. Meestal ligt in de overdrijving die de figuren zo vanzelfsprekend uitstralen de ironie. Een veelgebruikt procédé: je laat een woningspeculant zijn kra kersleed op eigen toon vertellen, zegt genoeg. Nee, veel verrassingen heeft dit gramma niet in petto. De ontwil ling die Jasperina maakte van Lurelei-cabaret uit de jaren ze naar de grote zalen waar ze floret en furore maakte, lijkt tot staan bracht, en eerder teruggeworpen een Lurelei-verleden toen zij ook Erik Herfst optrad. Na acht jaar sl hij haar opnieuw terzijde met 1 ingehouden droog-monotome expi sie. Hij beantwoordde hiermee 1 Japerina's wens om meer tegena] dat zij in haar vorige programa moest ontberen. Wat mij betreft ligt zijn kracht v eer achter het toneel vanwaar hi; het verleden zijn vrouw stuurde, w deze vertrouwde combinatie ie) weinig meer op dan wat slappe menspraken van een echtpaar dat jaren in een café hun huwelijk 11 aan te scherpen of uit olie-oppoi nisme de Islam aanhangt. Daarna steken de weinig spirituele mom gen van Herfst wat flauw af teg over de gedrevenheid van zijn teg speelster, die hoe dan ook over 1 enorme techniek beschikt waar zoals in het nummer „De hit" wel kend aanstekelijk mee aan het w is. Met het teruggaan naar de inder prikkelende Lurelei-formule, die middels gemeengoed is, lijkt echtpaar Herst-De Jong de onzel heid waar zij door beheerst wordt te willen bannen. Daarbij ls het U lei-publiek van toen meegegroeid,! haakte af of bleef trouw waarn bijvoorbeeld een enorme goodl overbleef. En een dergelijk publ moet je niet afstoten met ment, maar koesteren met rtsici cabaret-amusement. We zullen li maar op houden dat de katten diel echtpaar regelmatig uitdeelt aani perimentele theatergroepjes voort men uit onzekerheid. Want het ged ven zoeken naar nieuwe theatt vormen heeft nog altijd meer te lx kenen dan dit verzanden in risico! middelmatigheid. ADVERTENTIE Rijk geïllustreerd. Boorde vol tips. wenken, ioeeén, checklists. Prijs- en pro- duktinformatie over 136 merken. Overal verkrijgbaar. 148 pagina's f 475 Andere Welke-koopgidsen; Keukens. Badkamers. Vloeren. Electr. orgels. Camera's. Tuin, Hobby gereedschap. Accres Uitgevers. Telefoon 0294018181

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4