VVD vindt regeling euthanasie niet nodig •éL a Buitenechtelijke relaties onderzocht Kapitein voelt zich in carrière belemmerd Machinisten willen betere beveiliging lijn Roodeschool De bijbel moet op rantsoen! ;W' omngen voorlopig Een stoet van reuzen trekt door Maastricht Inflatie De mens heeft het recht om leven te beëindigen' cWord lid van de bijbel pergJWaand-Club Prins Claus vandaag 54 jaar If:' 1 Bezwaren tegen kernwapens Vijftien jaar voor twee RAF-leden na 'moord op politie' Solidariteitsfonds Bolivia GIRO 1918108 Handtekeningenactie en enquête Onderzoeker: soms gunstig voor huwelijk, soms ongunstig mm Jaar cel geëist voor kunstdiefstal ATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 :L BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie 'SCHEDE De mens heeft in beginsel het recht zelf te beslissen op welke manier en op .lk tijdstip hij zijn leven wil beëindigen. Er hoeft echter nog geen wettelijke regeling te imen. die zowel passieve als actieve euthanasie toelaatbaar maakt. I deze manier heeft de algemene Henvergadering van de WD zich jteren uitgesproken over het pro- yern van de euthanasie. Dit pro- jem kwam aan de orde bij de be handeling van het liberaal manifest. Vandaag buigen de liberalen zich ver der over dit programma van politieke uitgangspunten voor de komende tien jaar. Het is de bedoeling dat op ADVERTENTIE De bijbelgenootschappen kunnen het niet meer bijhouden, ze komen aan het eind van hun financiële mogelijkheden. Vorig jaar verspreidden ze méér dan 400 miljoen bijbels of bijbelgedeelten. Dit jaar vragen nog meer christenen om een bijbel in hun eigen taal. Dat betekent: vele handen blijven leeg, want de bijbel moet op rantsoen. Laat het zover niet komen! -Dat kost u f 5,- per maand (meer mag natuurlijk ook). Met dit bedrag steunt u elke maand een bijbelproject ergens m de wereld. Om onze plannen voor dit jaar te kunnen verwezenlijken hebben we nog heel veel nieuwe leden nodig. Bent u iemand die blij is met de bijbel en deze ook graag aan anderen doorgeeft? Laat het dan niet bij „graag willen". DOE HET NU! Vul onderstaande bon in en word lid. Dan kunnen we samen het ideaal verwezenlijken: Voor iedereen een bijbel, in zijn eigen taal voor een prijs die hij kan betalen. -23*€- Ondergetekende geeft zich op als lid van de Bijbel per Maand-Club Mijn maandelijkse bijdrage is: f (Bedrag van uw keuze invullen, minimaal f 5. R13 Plaats Over de wijze van betaling ontvangt u nader bericht D.,. bo. BIJBEL PER MAAND-CLUB .Nedorland* Bijb*lgtnootich«^. Antwoordnummer 86,2000 VC Haarlem, Postgiro 343808 (Postzagal plakken ia niat nodig.) dit liberaal manifest het verkiezings programma wordt gebaseerd. Het liberaal manifest is opgesteld door de commissie-Geertsema. die verdeeld was op het punt van de euthanasie. De vergadering heeft zich beperkt tot deze beginseluitspraak, omdat men een rapport wil afwach ten van een WD-commissie die zich over de specifieke problematiek buigt. Die commissie zal ook concrete aanbevelingen geven. De commissie-Geertsema werd ver der geconfronteerd met een uit spraak van de vergadering, die zegt 'dat abortus een zaak van de vrouw alleen Is, en niet een van vrouw en arts samen, zoals in het wetsontwerp van de Rulter-Ginjaar het geval is. En dat uitgangspunt gold ook voor de commissie-Geertsema. In het hoofdstukje mens en gezond heid werd tegen de wil van de com missie het medisch tuchtrecht van artsen van de hand gewezen. De ver gadering schaarde zich achter de ar gumenten van de afdeling Den Haag, waarin wordt gesteld, dat deze récht- spraak middeleeuws en onrechtvaar dig Is. De beslotenheid van deze rechtspraak is onaanvaardbaar. Te meer omdat de argumentatie van de klager nooit naar bulten komt. Ze mist bovendien een wettelijke basis. Voor artsen zelf is deze vorm van rechtspraak vaak nodeloos krenkend en oneervol. De WD zou hiervoor nieuwe ideeën moeten ontwikkelen, zo vond de vergadering algemeen. CT-^i Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Luchtmachtkapitein Meindert Stelling voelt zich in zijn carrière belemmerd. Bij zijn beoordeling is name lijk de notitie geplaatst, dat bij plaatsing van de kapitein in een andere functie rekening moet worden gehouden met zijn opvattingen over de kernbewapening. Zoals bekend heeft de luchtmachtkapitein gewetensbezwaren tegen het gebruik van kernwapens. Rechten patiënt VvTr van b. en w., nadat er een compromis was bereikt over de reikwijdte van de verordening. De patiënt moet spoedig meer rech ten hebben. Hij dient recht op Inzage in het eigen medisch dossier en een afschrift van de stukken te krijgen, zo wil de WD. Er moet verder haast worden gemaakt met de rechtspositie van de patiënt ten opzichte van zie kenhuis, arts en kliniek. De liberalen lieten een passage in het beginselpro- Vprhaast gramma overeind, waarin voorwaar den aan tabak- en alcoholreclame worden gesteld. Dat was niet geheel naar verwachting. In een aantal publikatiea, met name ln het dagblad Trouw, heeft kapitein Stelling getuigd van zijn bezwaren. Hem werd daarom verweten in het openbaar opgeroepen te hebben tot dienstweigering. Gisteren heeft kapitein Stelling een gesprek gehad met de directeur per soneel van de Koninklijke lucht macht, de generaal Mante, over het probleem, dat het standpunt van de kapitein verschilt met de heersende politieke opvattingen. Kapitein Stel ling werd tot dit gesprek uitgenodigd nadat de nieuwe minister van defen sie, dra. De Qeus, deze week tijdens een ontvangst van Journalisten een dergelijk gesprek met de „bezwaar de" kapitein aankondigde. Generaal Mante verzekerde echter, dat het gesprek formeel niets te ma ken had met de aankondiging door de minister. Wel zou het gesprek over Vervolg van pagina 1 Den Haag Hier heeft het ^endomsrecht getriomfeerd over P it woonrecht',, aldus de reactie van ithouder Van der Ploeg. I? [nister Wiegel en staatssecretaris okx zijn er volgens Van der Ploeg fantwoordelijk voor „dat er men- S gaan sterven. Hoeveel hartpa tiënten wachten er bijvoorbeeld niet een benedenhuis, dat nu niet vrij- omt?" Rotterdam verwijt .de be- indslleden dat zij verordeningen on- idaan maken, die Rotterdam en -fmsterdam wel moesten nemen door (t ontbreken van wetgeving op dit :ln. [et college van b. en w. van Rotter- am is niet ontevreden over het feit at het kort geding toch wordt ge- erd. Het wil dat de rechter zich mieuw buigt over de verordening ™an Rotterdam, die bij een vorig ge- ing werd afgewezen omdat de ge- eenteraad niet ln het collegebesluit is gekend. o,, at is vorige week wel gebeurd: de ^meenteraad schaarde zich toen in erderheid (de progressieve partij en het CDA) achter het voorstel ADVERTENTIE hei Keptcmber-namtnei tu het blad lar elke maaad vrat om te doen i>: Heilloze praktijken in het Heilsleger als het gaat om homo's, da. A. J. Brunsaard Erraringen in enkele jaren ongeschoolde «beid van twee theologen, Cors v. d. Brink D'66, wat is dat toch voor «en partij?, Willem Breedveld Reacties op het Bhagwan-nnmmer 5 Wat voor socialisme willen de m Christenen voor het Socialisme? Herman Meijer contra prof. dr. J. de Graaf Theologie van de volle magen, E. R. Toro (Z-Amerikaans theoloog) •nier: over een boek van ds. K. H. Kroon km Dane); Goed nieuws voor de ■en - slecht nieuws voor rijken? ti. Jan Greven); politieke prenten ilieboycot'); prof. Rothuizen op vakantie Schotland: uitleg van een verhaal over •men in Lucas (Aart Schippers). raa§t proefnummer/wil abonnement 132,60 per jaar (studenten f 23,05). pzenden (in open envelop) aan aandblad VOORLOPIG. Antw.no. 101. iOO VC Delft. Geen postzegel. De Haagse wethouder van volkshuis vesting P. Vink reageerde ernstig te leurgesteld op de vernietiging van de Amsterdamse verordening. In Den Haag is een aangepast ontwerp voor een nieuwe woonruimteverordening het college van b. en w. zojuist gepas seerd. Enkele weken geleden werd een raadsdebat over de nieuwe veror dening uitgesteld, omdat de fracties van CDA, D"66 en WD juridische problemen verwachtten. Vervolgens heeft het college het ontwerp op en kele punten aangepast na juridisch, advies te hebben ingewonnen. Wet houder Vink zei niet te verwachten dat Den Haag soortgelijke problemen zal krijgen als Amsterdam, omdat de Haagse regeling juridisch sterker in elkaar zou zitten. Het Tweede Kamerlid van de PvdA Nora Salomons, die over de werking van de woonruimteweg 1947 bijna voortdurend met staatssecretaris Brokx in dispuut gewikkeld Is, vindt het onbegrijpelijk dat Brokx wél een' gemeentelijke verordening als de Amsterdamse voordraagt voor ver nietiging bij de Kroon zonder zelf de gemeenten deugdelijke juridische in strumenten te verschalfen om split sing en verkoop van goedkope huur woningen tegen te gaan. Het PvdA-Kamerlid wijst er op dat de zaak al twee jaar speelt en dat het slechts aan „laksheid" van Brokx te wijten is dat er nog geen oplossing voor de zaak is aangedragen. De vergadering gaf de WD-bewinds- lieden in het kabinet, die de inko mens van medische specialisten wil len aanpakken, een flink schot voor de boeg. In het liberaal manifest klinkt namelijk door dat de aan spraak die de medische stand op de geldstroom doet. minimaal is. Ten aanzien van het inkomen van mensen die vrijwilligerswerk doen spitste de vergadering de uitspraken, die in het voorjaar ln Nijmegen werden gedaan verder toe. In principe vindt men het bij de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie best dat iemand zich aan een arbeidsgebonden baan onttrekt. ln ieder geval meent de WD dat het inkomen van zo iemand aanmerke lijk lager dient te zijn dan het mini mumloon. In dit kader werd door de vergadering gesproken over een „bio logisch minimum", een inkomen waarmee iemand net in leven kan blijven. Dat gaat echter alleen op. zo vond de vergadering, als de maat schappij de diensten van de vrijwilli ger naar die waarde wil schatten. Milieu Een stroming binnen de partij die het tijd vindt, om milieubehoud nu eens te laten prevaleren boven de econo mische vooruitgang, werd stevig naar haar plaats teruggewezen. Milieube leid is prima, vindt de partij, als dat maar niet botst met de werkgelegen heid. „Was men met dit punt akkoord gegaan, dan zijn we nergens meer", viel te beluisteren uit de mond van een liberaal Kamerlid. DOSSELDORF (ANP) - De van ter roristische activiteit verdachte West duitsers Christoph Wackernagel en Gerd Schneider zijn vrijdag in Düs- seldorf leder veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof bevond hen schuldig aan poging tot moord op drie Nederlandse politie mannen en aan het deel uitmaken van een terroristische vereniging. Als leden van de „Rote Armee-Frak- tlon" hadden zij. naar het oordeel van het hof, op 10 november 1977 bewust de dood van de politiemannen op de koop toe genomen, toen zij zich in een bloedig vuurgevecht in Amsterdam aan hun aanhouding wilden ont trekken. De openbare aanklager had tegen belden levenslang geëist. De verdedi ging had betoogd dat het om een politiek proces ging dat niet voor een Duits rechtscollege en zeker niet voor een strafgerecht mocht worden ge voerd. De 28-jarlge voormalige filmacteur Wackernagel en de 31-jarige werkloze Schneider hebben steeds betoogd dat zij de Amsterdamse politiemannen alleen buiten gevecht hadden willen stellen, maar in geen geval doden. zijn beoordeling door de publiciteit over zijn zaak zijn verhaast. De direc teur personeel wilde ln het gesprek over zijn beoordeling, die gunstig was, slechts aanvullende opmerkin gen maken over zijn gewetensbezwa ren. Hij stelde de kapltfeln op de hoog te van de notitie, die door een van zijn meerderen was gemaakt. Kapitein Stelling meent, dat deze aantekening geschreven als een aanbeveling nadelig is voor zijn carrière omdat hij nu niet meer over al inzetbaar Is. Zo'n aantekening mag niet nadelig werken zolang de discus sie in de krijgsmacht over het kern wapenprobleem nog niet Is gevoerd, meent Stelling. De kapitein over weegt dan ook tegen deze aanteke ning in beroep te gaan. Intussen staat kapitein Stelling niet alleen met zijn bezwaren tegen de inzet van kernwapens. Collega-mili tairen zijn van plan de minister van defensie van hun bezwaren op de hoogte te stellen. Meer over de kernwapendis cussie elders in de krijgsmacht op pag. 19 ADVERTENTIE voor de gezinnen van ge vangenen en verdwenen vakbondsmensen voor voedsel en medische hulp aan mijnwerkers en boeren voor de akties in Bolivia te gen onderdrukking en ver volging. t.n.v. Clat-Nedertand Nieuwe Gracht 47 3512 LE Utrecht Tel. 030-319675 Maastricht viert dit weekend een reuzefeest. Morgen trekken 83 reu zen door de stad in een vrolijke optocht met middeleeuwse figu ren. Het prinsbisdom Luik bestaat precies duizend jaar en het thema van de optocht is dan ook „de blijde Incomete van de prins-bis schop". In het Brabantse strandpark van Beekse Bergen wordt vandaag en morgen op internationaal niveau in het water gesprongen. De sport heet eigenlijk parasailing. Met ge- houdl de kogel te krijgen, is een wat schamel symbool in de vorm van een houten vogel op de paal gezet Het schieten gebeurt, met andere feestelijkheden, op het terrein rond de oude toren. I n Den Haag vandaag cultuur op het Lange Voorhout vanaf 12 uur. Op het Voorhoutfestival een kunstmarkt, informatie over cul tuur in het komende seizoen en voorstellingen van theatergroe pen en orkesten. Het Rotterdamse Zuiderpark is morgen vanaf elf uur het toneel voor het Rotterdam New Pop fes tival waar iedereen gratis naar toe kan. Door de Grote Gracht in Brede- voort (Achterhoek) varen van daag twaalf gondels. De schuiten gaan om acht uur 's avonds varen en om ze niet in de schemer ten onder te laten gaan heeft men de moeite genomen duizenden flets- lampjes op de gondels te monte ren. Minder oplettende toeschou wers worden geattendeerd op de afloop van de show door een enorm vuurwerk. Nu de zomerse evenementen ten einde lopen, zal deze rubriek voor lopig op deze plaats niet ver schijnen. UTRECHT (ANP) Het me rendeel van de machinisten die dienst doen op de lijn Gro- ningen-Roodeschool wil dat er op het traject Sauwerd- Roodeschool een nieuw bevei ligingssysteem komt, dat minder kwetsbaar is dan het huidige. Op dit enkelsporige traject kwamen op 25 juli bij een frontale botsing tussen twee treinen negen mensen om het leven. Ooreaak van de ramp was dat de machinist van een van de treinen al uit het station Winsum waar de treinen elkaar hadden moeten passe ren was vertrokken zonder daartoe over de radio opdracht te hebben gekregen van de verkeersleiding in Groningen. Eerder deze week maakte de officier van justitie in Groningen bekend dat door dezelfde ooreaak op dit traject in het verleden minstens tweemaal bijna-ongelukken zijn ge beurd. De lijn Sauwerd-Roodeschool is voor zien van een ln ons land uniek beveili gingssysteem waarbij de machinisten het zonder seinen moeten stellen. Via de radio worden ze door de verkeers leiding van het ene naar het andere station „gepraat". Na de ramp bij Winsum barstte de kritiek op het radiosysteem los. Voornaamste punt van kritiek is dat een menselijke fout (zoals op 25 Juli) nauwelijks meer Is te corrigeren. In de rij van de critici hebben zich nu ook de machinisten geschaard die op de lijn dienst doen. Via een handteke ningenactie hebben ze zich onder meer tot het ministerie van verkeer en waterstaat, NS en de vakbonden gewend. Voorzitter J. Gijsbertse van de federatieve spoorweg vakvereni ging bevestigde desgevraagd dat uit een enquête onder de machinisten is gebleken dat zeventig van de negen tig machinisten die op de betrokken lijn rijden van het radiosysteem af willen en een minder kwetsbaar be veiligingssysteem willen met seinen. Volgens Gijsbertse heeft de NS-direc- tie inmiddels de machinisten en de vakbonden toegezegd dat het omstre den beveiligingssysteem via een uit gebreid onderzoek zal worden door gelicht. Gijsbertse 2ei als leek niet te kunnen beoordelen of de beveiliging tussen Sauwerd en Roodeschool Inderdaad te kwetsbaar is. „Ik vraag me ais leek wel af of de veiligheidsmarge niet erg smal ls als één menselijke vergissing tot zulke fatale gevolgen kan leiden. Wij delen de bezorgdheid van die machinisten en wij vinden net als zij dat er alles aan moet worden gedaan om de beveiliging op dit traject zo groot mogelijk te maken'\ Vervolg van paginal CNV-be- stuurder Terpstra. „Het ziet ernaar uit dat voor grote gcoepen in 1981 handhaving van koopkracht niet haJ- baar is, en voor de minima is het onzeker. Als CNV hebben wij onze prioriteit gelegd niet bij handhaving van koopkracht maar bij de werkge legenheid, waarbij er wel voor moet worden gezorgd dat de offers tot werkgelegenheid leiden. Maar die dis cussie moet je los zien van de belofte die het kabinet bij het treffen van de loonmaatregel heeft gedaan voor 1980. De politiek moet nu waarmaken wat ze beloofd heeft. Ik schat dat de minima er anders negen gulden netto per maand op achteruit gaan. Hoe de overheid de belofte moet waarmaken, moet zij zelf maar uitmaken. Daar laat ik me niet over uit. De overheid heeft ons als vakbeweging door de loonmaatregel uitgeschakeld, en moet nu zelf maar de verantwoorde lijkheid dragen." Ook FNV-vooreitter-Kok wil dat het kabinet zo snel mogelijk beslist over een maatregel voor de laagste Inko mens. Als niet gauw wordt beslist is het te laat om de maatregel nog dit najaar uitwerking te geven, en wordt de belofte niet gestand gedaan. Fractie Vergeleken met augustus vorig jaar ligt het niveau van de prijzen nu zeven procent hoger. Vorig jaar was de prijsstijging in augustus een half procent, dus een fractie meer dan dit jaar. Duurder werden nu kleding, schoeisel en groenten, terwijl koffie en benzine in prijs daalden. Vergele ken met half december steeg het prijsniveau dit jaar met vijf procent. Vorig jaar bedroeg de stijging van het prijsniveau in de eerste acht maan den slechts 2.9 procent. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wanneer een man of een vrouw bulten het huwelijk een intieme relatie aangaat met een derde, kan dat een gunstige uitwerking hebben op het eigen huwelijk. Tot deze conclusie komt de psycholoog dr. Bram Buunk in zijn proefschrift „Intieme relatie met derden", waarop hij gisteren in Utrecht promoveerde. Voor v'ees braad je daar, mam? Itrck b»ineenS CCn verschrikke,ijk« Er zijn mensen, aldus dr Buunk, die daarnaar ge vraagd, zeggen dat een derge lijke buitenechtelijke relatie hun eigen huwelijk weer nieuw leven heeft ingeblazen; men ging weer met elkaar pra ten (of ruziemaken, maar dat is ook een vorm van contact maken). Het tegenovergestel de is echter ook het geval: veel conflicten en uiteindelijk een. scheiding kunnen de gevolgen zijn van een buitenechtelijke relatie van een van beide hu welijkspartners. Overigens is het in de meeste gevallen zo, dat een dergelijke relatie bui ten het huwelijk noch een goe de. noch een slechte invloed heeft: alles blijft gewoon bij het oude. Bram Buunk deed een onder zoek onder 250 mannen en vrouwen, die allemaal een of meerdere buitenechtelijke re laties hadden (gehad). Deze groep bestond voornamelijk uit goed opgeleide, buitenker kelijke. redelijk jonge mensen (vijftig procent was tussen de 27 en 36 jaar, veertig procent was ouder dan 36 en tien pro cent was jonger dan 27), voor het merendeel getrouwd (een kwart was gescheiden) en met een of twee kinderen. (Het hebben van kinderen blijkt geen enkel verschil te maken voor het feit, of iemand wel of geen buitenechtelijke relaties aangaat.) Niet representatief Buunk constateerde in zijn onderzoeksgroep, die overi gens beslist niet ais represen tatief voor de Nederlandse be volking mag gelden, dat bui tenechtelijke seks over het al gemeen goed geaccepteerd wordt, dat de dubbele moraal verdwenen is (een relatie bui ten het huwelijk werd altijd veel erger gevonden van een vrouw dan van een man) en dat buitenechtelijke relaties in deze huwelijken onderwerp van gesprek zijn: er wordt niet langer geheimzinnig over ge daan. Overigens is hierbij op vallend dat getrouwde vrou wen er meer behoefte aan heb ben hun relatie buiten het hu welijk met hun partner te be spreken dan mannen die wil len het nog wel eens toedek ken of het ontkennen. Nog een paar kenmerken van de onderzochte groep: men staat meestal positief tegen over het huwelijk; heeft veel belangstelling voor seks, die men duidelijk scheidt van lief de, men wijst de verboden, die er rusten op seksualiteit bui ten het huwelijk duidelijk af en men staat over het alge meen positief tegenover de emancipatie van de vrouw. Waarom? Waarom beginnen getrouwde mensen een relatie naast hun huwelijk? Vooropgesteld moet worden, dat dit in de helft \ran de gevallen niet ge beurt uit onvrede met de ei gen relatie. Er spelen vooral zaken mee als; het kwam toe vallig zo. de omstandigheden leidden ertoe, het nieuwe en opwindende van een dergelij ke relatie en gewoon het feit, dat men de derde een aardig iemand vond. Bij mannen speelt nog het motief: „Ik wil wel eens wat seksuele varia tie" mee. Je kunt dus niet zeggen, dat mensen die een ouitenechtelijke relatie begin nen, duidelijk slechtere huwe lijken hebben dan mensen, die dat niet doen: de huwelij ken zijn even gelukkig of on gelukkig. De meeste onder vraagden hadden meerdere relaties buiten hun huwelijk gehad, sommige van korte, andere van lange duur. Bij een-derde duurde deze relatie langer dan anderhall jaar. Bijna iedereen, die een bui- Dr. Bram Bruunk tenechtelijke relatie heeft, er vaart deze zowel seksueel als emotioneel als zeer bevredi gend. Toch voelt men zich niet helemaal lekker: een kwart van de ondervraagden had schuldgevoelens en stond eigenlijk afwijzend tegenover de eigen buitenechtelijke ver houding. Jaloezie komt bij vrijwel iedereen voor: met na me het gevoel te weinig aan dacht van de eigen partner te krijgen, gevoelens van rivali teit met „de derde", buiten- geslotenheid en onzekerheid spelen daarbij een rol. Vrouwen blijken in dit opzicht vaker en heftiger jaloers te zijn dan mannen (of ze zeggen het eerlijker, dan kan ook). Opvallend is dat vrouwen, die pas kort getrouwd zijn of sa menwonen. jaloerser reageren dan langer getrouwde vrou wen. Klaarblijkelijk speelt hier de zekerheid van .diet bo terbriefje", een rol Overigens is het in vrijwel alle gevallen, waarin een buiten echtelijke verhouding be staat. zo, dat men het eigen huwelijk duidelijk wil be schermen door het stellen van een aantal voorwaarden. Zo vindt men een relatie buiten het huwelijk geoorloofd, mits er open en eerlijk met elkaar over wordt gepraat; mits deze verhouding niet te diep en te intensief wordt; mits de ver houding beëindigd wordt wanneer de eigen partner dat te kennen geeft. Ook blijkt men het op prijs te stellen „de derde" te kennen. In veel ge vallen blijken man of vrouw een verhouding aan te gaan met een vriend of vriendin met wie beiden een goede band hebben. HAARLEM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft gisteren wegens diefstal van een collectie kunst ter waarde van 420.000 gulden, tegen een 32-jarige man uit Schagen een jaar gevange nisstraf met aftrek geëist Na een bezoek aan een tentoonstel ling in het Bloemendaalse gemeente huis, keerde de man daar in de nacht i van 11 op 12 mei met een vriernj terug. Ze namen 40 schilderijen, aquarellen en pentekeningen mee uit de collectie van Els Noortman van,' der Vliet uit Castricum, die de exposi tie had ingericht. Bedoeling was dat de kunststukken 4 juni naar Utrecht zouden worden overgebracht. In Ouder-Amstel ech ter vond de politie die dag de werkenj in de auto van de verdachte tijdens een controle op de remmen. De vriend met wie de Schagenaar de diefstal pleegde, is onbekend ge bleven. Uitspraak 19 september.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3