iDA'ers joegen Duitsers egen zich in 't harnas Inrichtingsarts beboet wegens experimenten GELIEFD OM HUN VEI F. GEVEN EN WEINIGE NEMEN. J ene christen-democratische partij is de andere niet Inleveractic levert niet meer werk op In functie gehandhaafd Ziekenhuis aan de rand van faillissement Noodsignaal gehandicapte automobilisten Dienstplichtigen ontstemd over verlaging wedde JDAG 5 IAG 5 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RHS9 idj UTRECHT (ANP) Van een „natio nale inleveractle" is weinig heil te verwachten. Er bestaat nauwelijks zekerheid dat het geld dat die actie oplevert, gebruikt zal worden voor een gericht werkgelegenheidsbeleid. De vakbonden zullen vooral door on derhandelen in bedrijven moeten proberen het beschikbare werk eerlij ker te verdelen. FNV-bestuurder Frans Drabbe, die deze mening ontvouwt in de Vak bondskrant van het FNV, vindt dat bij de besluitvorming over het toe- FNV-bestuurder: komstig arbeidsvoorwaardenbeleid duidelijk rekening moet worden ge houden met het verband tussen de hoogte van het inkomen, de werkge legenheid. instandhouding van socia le vooreleningen en het handhaven van een goede kwaliteit van andere gemeenschapsvoorzieningen. De ideeën van Drabbe gaan in de richting van de voorstellen van Arie Groenevelt om eventueel koopkracht in te leveren voor werkgelegenheid. Denkbaar is volgens Drabbe dat een centraal geformuleerde looneis ruim te schept om arbeidsplaatsen te be kostigen. Theo Koelé JLEN DEN HAAG Opgelucht keerde een groep Iers deze week uit Keulen huiswaarts. De Europese erpartijen, met het CDA verenigd in de Europese Volks- ij (EVP) hadden zich niet gewaagd aan al te krasse praken over zulke gevoelige zaken als bewapening, het n en de positie van de vrouw. Jammer voor CDU en CSU. midden in de verkiezingsstrijd zitten gelukkig voor het i, dat over enige tijd ook zo'n strijd moet voeren. ij^se christen-democratische partij andere niet. In het gezelschap Europese christen-democraten n de Nederlanders als lastige n. ja. zelfs om een term uit igse" CDA-gelederen te gebrui- als dissidenten. ;eulen. op het tweedaagse con- ra van de EVP. joegen de deelne- en van CDA-huize vooral hun Duit- eestverwanten tegen zich in het ln as. „Ze waren flink nijdig over Q. pogingen om de tekst van de resolutie te veranderen. We zul- srnog wel meer van horen," voor- inejde een lid van de delegatie na p van het congres. cht komt die voorspelling nog maand uit. De 107 leden van de I-fractie in het Europese parle- ierjt maken zich op voor een discus ser de gang van zaken in dat ment. Het eigen optreden zal in id)Hiscussie centraal staan. Over dat (eden leeft bij de tien Nederlandse ieleden nogal wat onvrede. de mate" van samenwerking tussen christen-democraten en socialisten. „Het officieel vastleggen van onze contacten met de conservatieven (met voorbijgaan aan de socialisten - red.) is niet in het belang van de EVP- fractie." De CDA'ers menen dat de EVP toch al gezien wordt als een „werkgevers groepering". Er moet, zo snel moge lijk. een officieel gesprek gehouden worden tussen de fractie en de Euro pese vakbeweging. Fraaie zinnen De Nederlanders hebben nog meer noten op hun zang. „Doen we wel genoeg met het programma, waar mee we vorig jaar de Euro-verkiezin- gen ingegaan zijn?" vragen zij zich af. Wat komt er bij voorbeeld terecht van fraaie zinsneden over „de vastbe sloten strijd tegen ongelijkheden, dis criminatie en armoede in de wereld?" En hoe staat het met de „bijzondere Bouke Beumer: de ergste passa ges zijn verdwenen verantwoordelijkheid voor de minst bedeelden?" De makers van de CDA- notitie hebben de indruk, dat de EVP links (het Oostblok, Cuba) makkelij ker veroordeelt dan rechts (Centraal en Zuid-Amerika, Zuid-Afrika). De notitie vermeldt: „Angstwekkend is het beroep van nogal wat rechtse dictaturen op christelijke Waarden. Wat is onze reactie?" En voorts: „On ze houding tegenover rechtse dictatu ren is onduidelijk. Deze moet grondig doorgesproken worden." De Nederlanders rekenen niet op enthousiaste reacties op hun voor stellen. Maar in het gunstige geval vergaat het die voorstellen als de CDA-pogingen, deze week imn Keu len, om de EVP met een „redelijke slotresolutie voor de dag te laten ko men. Echt tevreden was niemend. „Zelf zouden we nooit met zo'n tekst gekomen zijn. Maar de ergste passa ges zijn verdwenen", zei Bouke Beu mer, eerste man van de CDA-club in de EVP-fractie, na afloop van het Keulse congres. Onwelkom De oorspronkelijke tekst, die vooral door de Westduitsers verdedigd werd, was het CDA hoogst onwelkom. Want hoe kan men zich uitspreken voor „vergroting van de afschrikkeings- kracht van de NAVO", terwijl het nieuwe ontwerp-verkiezingsprogram- ma van het CDA nog een witte vlek bevat, juist waar het gaat om de NAVO en nieuwe kernwapens? En hoe voor een moreel offensief ten behoeve van het gezin", terwijl het programma zegt: „Duurzaam niet-ge- huwd samenlevenden worden in be ginsel gelijkgesteld aan gehuwde sa menlevenden"? Ook de passages over „verbetering van de positie van de vrouw als huisvrouw en moeder" waren de CDA'ers een gruwel. Beu mer: „Eén lid van de Duitse delegatie, een vrouw, viel ons bij. Het overleg over de resolutie was nog niet afgelo pen, of haar mannelijke landgenoten tikten haar al stevig op de vingers." "terzin notiüe. die nu in de Nederlandse circuleert, laat daarover geen el Zo laken de CDA'ers de onwil hun geestverwanten om samen te en met de socialisten. De weer- -j. egen het socialisme in het alge- i, en socialistis<-! Euro-parle- tariërs in het b. zit er bij EVP goed in. K.i. ...daat-bonds- elier Frans Joseph Strauss nde in Keulen „communisten, jasten en socialisten" moeiteloos én adem. de Franse christen-de- raifcratische voorman Jean Lecanuet welde de „dubbelzinnigheden, de h«orten, de geestelijke leegte" van aa socialisme, en menige andere pro spreker sprak met onverho- th leedvermaak over de verdeeld- in het socialistisch Euro-kamp. Iin£ Euro-parlementariërs uit Neder- vinden die verdeeldheid in de dJIalistische fractie daarentegen vervelend. „Overleg met de soci- wordt er moeilijker door. hejr het is tactisch en strategisch om de socialisten te isoleren," ïikefceldt de Nederlandse notitie voor komende EVP-fractieberaad. invoudig Van onze correspondent UDENHOUT Het medisch tuchtcollege heeft inrichtingsarts J. H. van Huize Assisië in Udenhout veroordeeld tot een geldboette van 10.000 gulden. Volgens het tuchtcollege is de medicus bij de behandeling van zwakzinnige pupillen duidelijk tekort geschoten. Desondanks heeft het bestuur van de Daniël de Brouwerstichting, waartoe Huize Assisië behoort, besloten de arts te handhaven. Volgens het be stuur zijn uitwassen, zoals die zich in het verleden hebben voorgedaan, niet meer mogelijk. Huize Assisië kwam eind 1978 in het nieuws toen bekend werd dat dokter edenering van de Nederlanders is uoudig. In een nationaal parle- t is zelfs de kleinste meerderheid Jldoende om resultaat (met name eving) te bereiken. In het Euro parlement ligt dat anders. Dat ement heeft voornamelijk een ad- inde taak, reden waarom er juist ?efd moet worden naar een „bre- ivereenstemming over de belang- te vraagstukken." jenen in onze fractie, die nogal gericht zijn op samenwerking de conservatieven, zien over het d dat het ontbreken van consen- (overeenstemming) met de socia- n de oordeelsvorming vanuit het ement schaadt," aldus de 'ers. De socialistische Euro-par- intariërs vormen immers „de tste partij, met een sterke werk ers-aanhang". In de notitie be en de Nederlanders een „bepaal- HENGELO (ANP) - De financiële positie van het streekziekenhuis mid- den-Twente is zó slecht dat het zie kenhuisbestuur op korte termijn maatregelen moet nemen om een fail lissement te voorkomen. Zo zullen alleen de hoogst noodzakelijke inves teringen plaatsvinden en wordt de noodzaak om vacatures te vervullen kritisch bekeken. Tot voor kort zag het er zelfs naar uit dat het zieken huis geen geld meer had voor de salarissen. De uitbetaling hiervan is inmiddels met medewerking van ban ken voor dit jaar veiliggesteld. „Maar hiermee zijn we uiteraard nog niet uit de problemen." zegt mr C. P. M. Be- .vers, voorzitter van het ziekenhuisbe stuur. Binnenkort wordt een nieuwe econo misch directeur aangesteld. De huidi ge directeur-beheer, J. A. Jqcque- mijns, is volgens het bestuur onvol doende opgewassen tegen de moei lijkheden. In overeenstemming met hem is besloten dat hij zijn functie zal neerleggen, aldus het ziekenhuisbe-, stuur. Het verlies van het ziekenhuis liep in 1979 óp tot 3:5 miljoen gulden en de financiële ontwikkeling in de eerste helft van 1980 is zorgwekkend. Dat het zover kon komen is volgens Bevers een gevolg van investeringen die de draagkracht van het zieken huis te boven gingen. Het bestuur nam die besluiten op grond van door de directie verstrekte gegevens. Be-, vers: „Men moet nu vaststellen dat die informatie onvoldoende inzicht bood in de werkelijke financiële situ atie." HAAG Wie gehandicapt «s en pech krijgt met de auto, kan niet even hulp gaan halen of een fevarendriehoek op de weg zet ten. Daarom is Verkeer en Water staat in overleg met de organisa ties voor gehandicapten met een SOS-signaal gekomen. Het is een geel reflecterend bord met zwarte letters erop dat de gehandicapte ®P het autoraam kan klemmen. 'm ervoor te zorgen dat het sig- -f mi j |jg Om ervi naai goed gebruikt wordt, is een aantal spelregels opgesteld. De gehandicapte mag het bord alleen gebruiken als er werkelijk drin gend hulp nodig is en als die hulp onderweg is of is gearriveerd moet het bord weer naar binnen gehaald worden. Voor de wegge bruiker die hulp gaat bieden geldt natuurlijk dat bij het verle nen van hulp de verkeersveilig heid niet in gevaar mag worden gebracht. Het bord is te koop bij ANWB-kantoren, alleen voor ge handicapten. J. H. en een verpleger in de periode '69-'73 hadden geëxperimenteerd met zwakzinnige kinderen buiten mede weten van de ouders. De arts en de verpleger hadden onder meer sche delmetingen verricht en röntgenfo to's van de hersenen gemaakt. Ook hadden ze 180 pijnijke ruggemerg in jecties gegeven. Het tweetal wilde met die experimenten bewijzen dat er een verband bestaat tussen schede lafmetingen en gedragingen van mensen. De experimenten waren begin 1973 gestaakt nadat de toenmalige ge- neestheer directeur E. van D. een verbod had uitgevaardigd. Het tucht college heeft ook de inmiddels gepen sioneerde geneesheer-directeur verr- oordeeld, maar die uitspraak is nog niet vrijgegeven, omdat de betrokke ne zelf nog niet van de inhoud op de hoogte is. Het tuchtcollege vindt dat de. arts zijn eigen kunnen schromelijk heeft overschat, en dat hij te veel risico's genomen heeft, maar het college vindt dat dokter H. als medicus geen ernstige fouten heeft gemaakt. De pupillen hebben volgens het college geen schade van de behandeling on dervonden. Als verzachtende omstandigheid voert het tuchtcollege aan dat de dokter „weinig steun en supervisie van de medische leiding heeft ge had". De oudervereniging en de on dernemingsraad van Huize Assisië ondersteunen het besluit de inrich tingsarts te handhaven. Voorzitter A. Pullens van de oudervereniging. „We betreuren wat er is gebeurd maar daartegenover staat de grote bewo genheid en liefde van de dokter voor de pupillen." De verpleger heeft des tijds zelf ontslag genomen. Huize As sisië herbergt ruim zeshonderd zwak zinnigen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Dienstplichtige militai ren zijn ernstig verontwaardigd over de voorgenomen verlaging van de wedde. De nieuwe minister van defensie, De Geus, haalt een deel van zijn bezuini gingen uit de verlaging van de wedde voor dienstplichtigen. De wedde is gekoppeld aan het minimum jeugd loon en dat gaat omlaag, dus ook de wedde. Dienstplichtigen van twintig jaar en ouder gaan dan netto 96 gul den inleveren van hun maandelijkse 817 gulden, een achteruitgang van acht procent. Soldaten van achttien en negentien jaar gaan er ook fors op achteruit, aldus de Algemene Vereni ging Nederlandse Militairen. De vereniging vindt dit een schande lijke aantasting van de toch al zo wankele inkomenspositie van dienst plichtigen. In eerste instantie gaat de vereniging dit bezwaar inbrengen in het overleg met het ambtenarencen- trum. Mocht dat niet tot het gewen ste resultaat leiden, dan wordt over legd over eventueel te voeren acties 2CV6Clu De Eend, al 30 jaar up-to-date. Want met deze sympathieke wegge bruiker krijgt u alles wat maar op, aan en in een auto hoort: open dak, vier deuren, lichtmetalen motor, voorwielaandrijving, onafhankelijk ge veerde wielen, 3-punts rolgordels voor, stuurslot, van binnenuit verstel bare koplampen, ruitesproeier, uitneembare achterbank enz. enz. Rijklaarprijs, inclusief tectylbehandeling, transportkosten, leges, kente ken en een volle tank f 9.173,-. Basisprijs f 8.670,- (2CV6 Spécial). De Dyane 6 Confort biedt u alles wat de Eend u biedt. Plus een aantal extra's. Zoals een vijfde deur, schijfremmen op de voorwielen en een snufje meer luxe. En alles wat u meer krijgt, krijgt u voor minder dan u zou verwachten. Inclusief alle kosten en een volle tank is de rijklaarprijs f 10.990,-. Basisprijs f 10.470,-. De Citroen LNA is een charmante combinatie van handigheid en comfort. Want praktisch elk gaatje is groot genoeg voor 'm om door te glippen of in te parkeren. En hij biedt u werkelijk alles wat u maar wensen kunt om comfortabel te rijden. Inclusief alle kosten en een volle tank is de rijklaarprijs f 12.150,-. Basisprijs f 11.590,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9