Walvisvaart was niet romantisch Trouw, Commentaar fanclub voor 'appie' baantjer Anticlimax (1) Anti-climax (2) Wroeten in grond van Spitsbergen legt veel leed bloot itïïïïiiTJfc ifTiTiirirTTYy 'Kabinet zit op verkeerd spoor' r in de maand schuilplaats VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het Kamerdebat van deze week over het aanpakken van de belas tingfraude is uitgelopen op een droefstemmende anticlimax. Twee punten sprongen er uiteindelijk uit minister Van der Stee van financië weigert de fraude via spaarbiljetten aan toonder aan te pakken, en tn toenemende mate stappen inspec teurs van belastingen over naar het bedrijfsleven, doordat zij als tegen speler van de belastingdienst aan merkelijk meer kunnen verdienen Wie zou zich dan nog een bezwaard gemoed bezorgen wanneer hij wat spaargeld te beleggen heeft of wan neer over enige maanden het aan- giftcbiljet weer in de bus is ge vallen. De uittocht van ervaren inspecteurs en accountants hoeft niet te verba zen. Daarvoor zijn de belonings- verschillen tussen ambtenaren en belastingconsulenten te groot, evenals de praktijkproblemen in de belastingdienst Eerder is het won derlijk dat de uittocht nu pas op gang lijkt te komen Er broeit al lang een onvrede onder belastingambtenaren. Ruim twee jaar geleden brak die naar buiten toen de verenigingen van inspec- Er lijkt slechts één echte oplossing om de uittocht bij de fiscus te stoppen. Dat is een vereenvoudi ging van de belastingregels, bij voorbeeld door uitdeuking van de vele gedetailleerde aftrekmogelijk heden. Het werk van de belasting dienst wordt dan makkelker en dus weer aantrekkelijker. Aan de ande re kant is er bij de belastingbetaler geen zeer gespecialiseerde kennis meer vereist om te bereiken dat niet meer belasting wordt betaald dan nodig. De enige bedrijfstak voor wie er dan een eind komt aan de huidige periode van grote bloei, is die van de belastingadviseurs. Bo vendien zal. door minder aftrek posten en minder mogelijkheden voor ontduiking, de belastingop brengst stijgen. De tarieven kunnen dan omlaag, zodat er ook minder Verleiding tot ontduiken zal zijn Over de weigering van de regering de spaarbrieven aan toonder aan te pakken, is vorige week al op deze plaats geschreven Van der Stee etaleerde deze week een reeks tech nische bezwaren, waarvoor echter naar ónze overtuiging met wat goe de wil een oplossing te vinden is Dat geldt niet voor Van der Stee's hoofdbezwaren namelijk dat aan pakken van de spaarbrieven tot onaanvaardbare kapitaalvlucht zou leiden. Dit bezwaar mag gewoon teurs de koopsompohssen^affaire in de wereld brachten. Hun feitelijke grief was dat er zelfs al openlijk kon worden gesmoesd over kwalijke be lastingpraktijken van Kamerleden en bewindslieden, zonder dat de politici enigerlei aanstalten maak ten de geruchten te ontzenuwen. Daar kwam bij dat diezelfde politici in inspecteurskring werden gezien als de veroorzakers van hun proble men. Zij maakten de belastingwet ten steeds ingewikkelder met steeds meer mogelijkheden voor ontwij king. En als vervolgens grote uit voeringsproblemen ontstonden voor de mensen van de belasting dienst. toonden de wettenmakers zich daarvoor weinig gevoelig en waren traag met het dichten van de lekken De inspecteursverenigingen hebben aan hun actie van twee jaar geleden een grote kater overgehouden Zij kregen voornamelijk zware kritiek vanwege de ongelukkige procedure die zij hadden gevolgd. Aan hun feitelijke grieven werd slechts wat lippendienst bewezen. Wie zal hun dan nu kwalijk nemen dat ze het voor gezien houden, en naar het consulentschap overstappen'' met worden geaccepteerd. Het zou immerfs betekenen dat elke nraatre- gel om hét zwarte-geld-circuit in te dammen, slechts dan aanvaardbaar zou zijn wanneer zij een gering of geheel geen effect sorteert. De frau debestrijding zou een komedie wor den Alleen wanneer er binnen af zienbare termijn een Europese aan pak van de spaarbrieven tot stand- komt. mag de regering'zich ontsla gen weten van de plicht op natio naal niveau maatregelen te nemen. Er wordt vaak gezegd dat de aftrek posten de rechtvaardigheid dienen. Aan die oorspronkelijke bedoeling wordt echter niet meer voldaan wanneer nagenoeg iedereen overda dige gebruik van die posten maakt, en er bovendien misbruik door in de hand wordt gewerkt De bedoel de eerlijke verdeling van lasten komt dan evenmin tot stand. Op dit moment is het waarschijnlijk ai zo. dat de belastingheffing niet on rechtvaardiger zou worden met een vergroving van de aftrekposten Zo lang deze weg met wordt inges lagen. lijken de activiteiten om de uittocht van inspecteurs en de be lastingfraude tegen te gaan. ge doemd te verzanden in lapwerk niet onverdienstelijk maar geen we zenlijke oplossing door Haro Hielkema AMSTERDAM De walvisvaarders, die in de zeventiende eeuw uit de Nederlanden naar Spitsbergen trokken, kunnen nauwelijks als Hollands glorie worden aangeduid. Volgens de Leidse antropobioloog dr. George Maat waren er nogal wat „kneuzen" bij, (vooral jonge) mensen met veel afwijkingen. Velen van hen stierven in het poolgebied of aan boord van vissersschuiten niet alleen door de koude, maar ook regel matig als gevolg van scheurbuik en ondervoeding. De walvisvangst in de wateren van de Noordelijke IJszee is heus niet zo romantisch geweest, als in de afgelo pen eeuwen wel is voorgesteld in ver halen of op schilderijen. Louwrens Hacquebord. een Groningse archeo loog, zei het vorig jaar al. toen hij aan het hoofd van een zeven man tellende expeditie vier weken proefopgravin- gen verrichtte op Amsterdam-eiland De walvisvangst in de zeventiende eeuw was hard. meedogenloos en wei nig gerieflijk Het verhaal van Oeorge Maat over de vele beschadigingen van op Spitsber gen begraven walvisvaarders (..het gebruik van geweld was kennelijk een gewone zaak") onderstreepte de opvatting van Hacquebord nog eens Gisteren kwam de 33-jarige expedi tieleider in Amsterdam aan, aan boord van het expeditieschip Planci us. Twee maanden is Hacquebord in de grond van Spitsbergen aan het wroeten geweest, nu met een ploeg van zeven archeologen, twee botani ci. een zoöloog, een antropobioloog en een conservator. Verder reisden een fotograaf en een landmeter mee. terwijl twee biologen voor een vogel- onderzoek van acht weken op Beren- eiland (halverwege Noorwegen en Spitsbergen) werden afgezet Tevreden De tevredenheid na de tweede reisjn het Smeerenburgproject. dat in 1978 begon met een verkenningstocht van de aan het Amsterdamse Rijksmu seum verbonden Bas Kist. over heerst. Het archeologisch onderzoek van het Arctisch Centrum in Gronin gen heeft volgens Hacquebord al heel wat duidelijkheid verschaft over de relatie mens-arctisch milieu: tijdens de opgravingen op Svalbard (Spits bergen) bleek dat de Hollanders hun nederzetting Smeerenburg net zo op bouwden en inrichtten als hun (klei ne) woonoorden iry de Nederlanden ..Smeerenburg kun je vergelijken met dorpen als De Rijp. Jisp en Marken", vertelt Hacquebord. „Houten huizen, net zo gebouwd als op Marken. Smal ie straatjes de huizen werden dicht tegen elkaar aan gezet De tweede expeditie naar hel poolge bied heeft beter weer getroffen dan de eerste. Bovendien waren de pool reizigers na de ervaringen van vorig jaar beter voorbereid en uitgerust En tenslotte was de aanwezigheid aan de Plancius met aan boord een donke re kamer om infrarood-opnamen te ontwikkeien en twee laboratoria om de vondsten indien nodig direct te conserveren. Hoewel de Plancius een ruime en confortabele behuizing kon bieden, verkoos Louwrens Hacque bord met de meeste expeditieleden het verblijf in tenten ..Op die manier was je nauwer bij de zaak betrokken En uiteindelijk was het best uit te houden. Vorig jaar moest Je hard lo pen om je sokken droog te krijgen; nu hadden we betere laarzen, ik heb geen natte voeten gehad Op 12 Juli bereikte de expeditie Am sterdam-eiland. Drie dagen vergde het opbouwen van het kamp. dat bestond uit tenten, een houten bouw keet en een piastic, broeikas. In de keet stond een potkacheltje en kon den de bevindingen worden uitge werkt. In de broeikas (waarin de tem peratuur onder de'zonnestralen soms boven de twintig graden steeg) kon voortdurend worden gegraven. Het werken was daardoor aanzienlijk aangenamer dan vorig jaar. Ook de nevenonderzoeken konden worden uitgevoerd, zoals het bestuderen van biologische aspecten en het doorzoe ken van de graven. De vegetatie op drie eilanden werd in kaart gebracht en er werden bodemmonsters genó mén voor nader pollenonderzoek Het kamp van de expeditie op Amsterdam-eiland. Op de achtergrond is de Plancius zichtbaar. Spectaculair De meest spectaculaire ontdekking deden antropobioloog George Maat en zijn assistent Menno Hoogland uit Leiden Toevallig („we waren er niet op uit") troffen zij de graven aan van de zeven Hollanders, die in 1634/1635 probeerden te overwinteren om de Hollandse nederzetting Smerenburg tegen eventuele Engelse belagers te verdedigen. Het zevental haalde het voorjaar niet; één voor één gaven zij het in de pooikou op. Drie van hen werden door hun kameraden gekist, twee stierven op hun brits en de laat ste twee lieten het leven zittend op hun stoel kort nadat ze in hun dag boek hadden geschreven: „We geven ons over in Gods handen" Na enkele maanden werden de overledenen ge vonden door de eerste walvisvaarders van het nieuwe seizoen, die hen be gToeven. De twee. die op hun stoel gestorven waren, werden in gehurkte houding in aangepaste kisten gelegd Het was puur geluk dat we de zeven overwinteraars vonden", vertelt Men no Hoogland. „Uit archiefmateriaal waren hun namen en hun geschiede nis bekend. Maar er is op Spitsbergen al zoveel gerauscht en gespit dat we onze ogen niet konden geloven. Begin deze eeuw zijn er nog marine-mensen in opdracht van koningin Wilhelmina naar Smeerenburg gereis om de ze ven een eervol graf te geven. Bijna heel Smeerenburg is toen afge stroopt. Bovendien komen er zovaak tóe ris ten uit Noorwegen op speur tocht en die vertrappen de grond ver schrikkelijk. Ook Noorse studenten zitten er regelmatig. Vorig jaar is er nog eentje met 25 schedels gesnapt en het komt ook wel voor dat bezoe kers van Spitsbergen door de kou en het ijs worden overvallen en om komen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw |ury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzi|de vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het kabinét is. met het plan om komend jaar de sociale premies fors te verhogen, de verkeer de weg ingeslagen. Deze conclusie trokken gisteren zowel het NCW (christelijke werkgevers) als het voor malige CDA-Kamerlid Van Rooijen uit becijferingen die op hun afzon derlijk verzoek zijn gemaakt, door het Centraal Plan Bureau De strekking van de becijferingen is dat de premieverhoging door de werknemers grotendeels geleidelijk zal worden afgewenteld op de bedrij ven. De economische ontwikkeling wordt geremd, waardoor op den duur de overheid zelfs minder geld in het laatje krijgt dan wanneer nu van ver hoging van premies zou worden afge zien. Een premieverhoging die de overheid volgend jaar anderhalf miljard gul den zou opleveren, zou in 1985 als uitwerking krijgen dat de werkloos heid vijftienduizend personen hoger uitkomt en de inkomsten van de overheid anderhalf miljard gulden la ger De premieverhoging brengt dus alleen de eerste paar jaren nog wat op. aldus de becijferingen on verzoek van het NCW Voor Van Rooijen maakte het Plan bureau een becijfering in tegengestel de richting. Van Rooijen had de bnitó loonsverhoging van 1 juli ingevolge de loonmaatregel vervangen willen zien door een netto belastingverla ging. Hier rolde uit de computer dat na enkele jaren zo n maatregel ook voor de inkomsten van de overheid gunstig uitwerkt, evenals voor de werkloosheid. Voorts zette het Plan bureau naast elkaar enerzijds een minlijn voor de koopkracht volgend jaar als gevolg van verhoogde sociale premies, en anderzijds diezelfde min lijn maar nu als gevolg van verlaagde bruto loonstijging. Hoogland en Maat mochten de resten van de overwinteraars (schedels en sommige botten waren al door souve- mrjagers meegenomen) met de Plan cius mee naar Nederland nemen, na dat ze de graven weer netjes hadden dichtgemaakt ..De cultuurconsulen- te gaf ons uiteindelijk toestemming, toen ze had gezien hoe wij te werk waren gegaan We móésten zo wel werken; het is tenslotte een begraaf plaats". aldus Hoogland, die vorig jaar als student zijn docent Maat assisteerde bij opgravingen in de Leidse Pieterskerk „Het verschil met de mensen die we in de Pieterskerk hebben gevonden en die leefden in het tijdperk 1725- 1825. is wel dat het in Leiden om doorsnee Nederlanders ging met ver schillende leeftijden." zégt Maat „Op Zeeuwse Uitkijk hebben we vijftig van de 183 graven opgegraven en onderzocht: allemaal mannen en vrij jong. De gemiddelde leeftijd lag iets boven de 25 jaar Elf van de vijftig waren nog niet volwassen, twee van hen zelfs jonger d&n zestien jaar Scheurbuik Uit het pathologisch onderzoek van Maat bleken dat dertien van de vijf tig walvisvaarders aan scheurbuik zijn overleden: gebrek aan vitamine C en verse groenten en fruit Het unieke van Maats ontdekking is dat we na driehonderd jaar nog een di agnose kunnen stellen vanwege de arctische omstandigheden Waar schijnlijk voor het eerst in de gesdhie denis hebben we scheurbuik kunnen zien van iemand die eraan is overle den. Vanwege de goede conservering hebben we de bloedingen op de bot ten kunnen waarnemen; onder nor male omstandigheden zouden die al lang verbeend zijn en weggespoeld' aldus Maat. die komende winter zijn vondsten nader wil uitwerken Opvallend noemt de wetenschappe lijk medewerker uit Leiden, die ook als teamarts optrad, de vele botbe- schadigingen bij de opgegraven wal visvaarders Scheefgegroeide bot breuken, een gebroken bovenarm, tal van botafwijkingen. ribben die na een breuk verkeerd aan elkaar zijn ge groeid en een versleten rug. ontdekte hij naast een drietal lieden, die een aangeboren afwijking aan de wervel kolom hadden, en een geval van syfi lis. „Ai met al praten we over mensen die nogal krakkemikkig waren, soms jarenlang op hun reserves hadden geleefd en door hun slechte gezond heid én de combinatie kou en vocht het leven verloren" Louwrens Hacquebord citeert Her man Heijermans „De vis wordt duur betaald", zegt hij om aan te tonen dat de walvisvaart een zware tol eiste Toch troffen de archeologen in de bodem van Smeerenburg een rijke zwarte hoed. dure wijnglazen. Frans en Spaans aardewerk er) zelfs een Delftsblauw tegeltjp aan .Aan het comfort werd toch wel aandacht be steed", aldus de expeditieleider die het leefmilieu in de nederzetting ver geleek met Marken „We hebben hou ten huizen gevonden, die van binnen stenen muren hadden vanwege het brandgevaar De expeditie die nogal wat last had van water (Hacquebord „In de zéven tiende eeuw was het net zo Err ook toen gebruikten ze planken en Zaag sel om de boel pen beetje begaanbaar te houden"), heeft een groot huis en een tr.'lankokerij blootgelegd en daar bij voorwerpen gevonden die Hac quebord een „voor Nederland én wel licht voor Europa untt-ke verzame ling" noemde Een wambuis, werktui gen. wollen kleding, sokken en mut sen („Eén keer uitwassen en je kunt m weer dragen") zijn voorwerpen, die de gevent iende-eeuw.se mens typeren „Ze hadden hetzelfde aan. als wat ik aan had", zegt Menno Hoogland An dere vondsten, die in het ruim van de Plancius mee naar Nederland werden genomen, waren walvisribben. balei nen. botten van kabeljauw en haring pijpekoppen. veel ijzer en slakken idie duiden op een smidse' en pitten van vruchten Volgens Hacquebord die met zijn teamgenoten plotseling bezoek kre gen van koning Karl G us taf en konin gin Sylvia van Zweden, zijn er op Smeerenburg twee cultuurlagen on' dekt met een tussenlaag van dertig centimeter zand. die doen vermoeder, dat heel Smeerenburg een keer is plat gelegd door de zee In het voorjaar moet de nederzetting weer zijn opge bouwd Sinds de zeventiende eeuw is er sprake van enige stijging van de zeespiegel, aldus Hacquebord die volgend jaar een derde er. laatste tocht naar Spitsbergen wil maken Vogelkolonie De twee biologen, die acht weken op Bereneiland hebben doorgebracht hebben vogelkolonies geteld Het 20 bij 15 kilometer grote eiland, dat van Willem Barentsz z'n naam kreeg van wege twee ijsberen die hij daar de koppen insloeg, bleek evenwel zo vo gelrijk dat het bij schattingen moest blijven Misschien wel drie miljoen zeekoeten maken Bereneiland tot een van de grootste kolonies van deze vogel Verder zijn 250 000 drieteen meeuwen en 100 000 Noordse stiprm vogels waargenomen Heel binnenkort, komt „De Cock en het dodelijk akkoord uit", het vijfentwintigste misdaadverhaal van de Amsterdamse recher cheur A. Baantjer Dezelfde re chercheur Baantjer is dit jaar vijfentwintig jaar verbonden aan het bureau Warmoesstraat. en zo doende is dit een schitterend jaar om met een Baantjerfanclub van start te gaan. vindt Chris Voogt (32) Hoewel geen echte Amsterdam mer zes jaar geleden kwam hij uit zijn geboortestad Rotterdam naar de hoofdstad is Voogt een verwoed lezer van de typisch Am sterdamse boeken van Baantjer. waarin rechercheur De Cock vrij wel vanaf het eerste verhaal de hoofdrol speelt. Hij ziet nauwe lijks verschil tussen de schrijver en de hoofdfiguur: „Appie." zegt hij familiair. ..is De Cock, of an dersom Dat zie ik duidelijk voor me Ik ken Baantjer vrij aardig, want ik heb natuurlijk contact met hem opgenomen over de fan club In beginsel vindt hij het een zeer gek idee. maar aan de andere kant toch ook wel aardig." Net als met Baantjer heeft Voogt ook Dick Vledder benaderd. Dé Cocks assistent uit de Baantjer- boeken, die echt Dick Vledder heet. ook echt Baantjers assis tent was en nu inspecteur bij de rijksrecherche is. standplaats Den Haag. Een beetje uit de buurt dus Voogt is altijd ai een verwoed detective-lezer geweest. Vanaf z'n twaalfde, dertiende jaar ver slond hij de Maigrets, Saints, en wat al niet meer. En strips. Die vindt hij „het einde", maar uit eindelijk hebben de detectives gewonnen. Zijn eerste Baantjer kreeg hij min of meer bij toeval in handen „Ik had een boekje ge leend. Het boeide me wel. vond het vlot geschreven met veel hu mor. Maar ik moest het dus te ruggeven. Dat was De Cock en de romance- in moord" Sinds dar prille begin heeft hij ze allemaal gelezen Voorlopig vormt hij in z'n eentje het hele bestuur, want op hem zelf na is er nog niet één lid van de fanclub. Zoveel fans van Baantjer/De Cock kent hij niet in zijn omgeving, maar „er moeten er heel wat zijn. Tenslotte zijn er meer dan een miljoen exempla ren van Baantjers boeken ver kocht" Weliswaar loopt hij al een dik jaar met het idee van een fanclub rond, maar hij is pas een week serieus met de oprichting bezig. En met het clubblad, want dat hoort er natuurlijk bij. Hel gaat „De Cock" heten, en Voogt moet het voorlopig alleen vol schrijven. Hij heeft, al een vraag gesprek met Baantjer zelf gehad, wil ook met Vledder praten voor het blad. en verder komt er een rubriek ..De Cock geeft raad en advies". Daarin legt De Cock ali as Chris Voogt („in de schoenen van Appie") uit wat je tegen in braak en zakkenrollers moet doen. dat je je fiets goed op slot moet zetten, echte politie-advie- zen dus ..De bedoeling is dat Appie ook zelf in het clubblad gaat schrijven, twee keer per jaar of zo. maar daar weet hij nog niks van" Nog meer plannen„Clubavon den misschien, met lezingen door Baantjer of mijzelf Maar dat hangt van het aantal leden af Hoe meer leden, hoe meer er kan gebeuren" En hoe eerder leden, hoe eerder het eerste nummer van het clubblad uitkomt Voor lopig houdt Voogt het op januari, maar dat kan dus erg meevaller. De fanclub is aangesloten bij de ..Dutch Fanclub Federation" in Hengelo Het lidmaatschap is 15 per jaar. inclusief het club blad ..De Cock" dus. en wie zich wil opgeven kan dat doen bij Chris Voogt. Saenredamstraat 34 driehoog. 1072 CH Amsterdam Dit is de ingang van een parkeer garage, ïoaU we die hier (nog) niet kennen: voor fietsen. De ga rage is te vinden in Kasoekabe. dertig kilometer ten noorden van de Japanse hoofdstad Tokio. Geen fietser hoeft er met z'n karretje te sjouwen, want een door een computer gestuurde kraan doet het zware werk. Die parkeert de fiets netjes op een van de twaalf verdiepingen die met elkaar ruim 1500 fietsen kunnen bergen en brengt het rijwiel op „vertoon" van een computerkaart weer terug bij de eigenaar Staat de levertraan alweer voor het grijpen'» Tenslotte zit de R weer in de maand en voor veel mensen betekent dat onverbid delijk de levertraancapsules, het drankje met het lekker gemaakte smaakje of. voor de geharden on der de levertraanslikkers ge woon het ouderwets-vette, stin kende goedje Maar de R in de maand septem her betekent nog meer .kwart jesmaand' in Artis. Weliswaar is het kwartje van vroeger inmid dels tot vijftien kwartjes opgelo pen. september blijft toch nog altijd de goedkoopste maand van het jaar voor bezoekers van de Amsterdamse* dierentuin, omdat ze maar de halve prijs hoeven betalen Dat kwartje toegang hebben ze in Artis trouwens wel een eeuwlang kunnen handha ven Eigenlijk was de lage prijs bedoeld om ook „minvermogen den" de kans te geven de dieren te bekijken Indertijd althans, tn 1852 Artis bestond toen pas veer tien jaar en besloot september als goedkope maand te kiezen omdat in die maand op. grote schaal kermis in de hoofdstad werd gehouden Er kwamen dan bezoekers van heinde en verre een mooie gelegenheid om meer mensen naar Artis te trekken en bovendien die 'minvermogenden de kans te geven Toen in 187fi de september-kermis uit Amster dam verdween, bleef de kwartjes maand Tot precies een eeuw na de eerste kwart jesmaand. in 1952 dus. heeft de dierentuin het sep tember-kwartje kunnpn handha ven. maar toen waren de rijden al Z-oveel duurder dat het kwartje veranderde in de halve prijs En dat hopen ze in'Art is nog lang vól te kunnen houden Bezoekers van - hel Nederlandse Untfil-detachement in Zuid-Liba non lopen kans daar een aantal militairen in een grafkelder aan te treffen Het graf dateert ver moedelijk uit het begin van de jaartelling of nog eerder en wordt door de soldaten nu als bunker gebruikt, hoewel pelotonscom rnandant Heimig het eigenlijk maar een eigenaardig idee vindt „dat je bescherming zoekttegen granaten op een plek waar Joost* mag/ weten hoe lang geleder, mensen zijn begraven De kei der is door een aantal soldaten uitgegraven bij Jibal al Boetm waar meer Nederlandse IJnifillers zich als amateur-archeologen hebben ontpopt Ze hebben er al antieke maalstenen, scherven potten, een aarden kom van bij na twee meter doorsnee, een ste nen muur en idem trap blootge legd Ze vonden er voor het eerst iets toen ze heuveltjes afgroeven om er een bunker te bouwen Eer. geweldig interessante vrjjetijds besteding, vinden de militairen Waarschijnlijk vind je op vrij wel elke plek hier in Zuid-Liba non wel iets onder de grond, waai archeologen van zouden smul len." zeggen ze Wc vervelen ons hier geen momen' Of beroeps-archeologen deze gang van zaken ook zo leuk vut den. is natuurlijk iels heel an - dors I'ra cl o Het Prado-paicis .«an de rand van Madrid, sinds Fran co s dood vijf jaar geleden mae richt als aan de dictator gewijd museum, krijgt weer een staats functie Het z.al worden opge - knapt en ingericht als residentie voor bezoekende staatshoofden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5