Minister en specialisten nog oneens Handel in bedreigde uitheemse dieren beperkt Sociaal-economische gevolgen 'chips' ernstig maar vertrouwd Beelaerts belooft geld op te maken Weg m Een Spa graag. Maar. dan wel geserveerd mèt het flesje. De bezige mens in de bloemetjes gezet i Bestaand verbod gaat ook gelden voor dode exemplaren Groningse socioloog Huppes in studie: Pot particuliere woningverbetering Gebruik traangas binnenshuis fout In Lekkerkerk nu 570 vaten chemisch afval opgegraven EIGEN LAND Zaak Menten weer voor de Hoge Raad Medische vereniging: inkomens mogen niet te laag zijn Topman Bankunie gearresteerd op verdenking fraude Rita J VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 V, - BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De handel in (bedreigde uitheemse dieren t en in produkten van deze die- ren wordt verder aan banden J gelegd. Het bestaande verbod op de handel in levende be schermde dieren zal vanaf ,j morgen ook gelden voor dode (veelal opgezette) exemplaren van deze dieren en voor pro- dukten waarin delen van deze dieren herkenbaar zijn ver kerkt. Deze uitbreiding betekent onder i meer dat de verkoop van huiden en I bont van. alle katachtigen (zoals tij ger, panter, ocelot) en alle zeehonden wordt verboden. Het verbod treft voorts de verkoop van ivoor (van oli fanten, walrussen en dergelijke), van. hoorns van neushoorns, van geweien van beschermde hertesoorten, van di verse soorten krokodille- en slange- leer en van schilden van zeeschild padden. Ook mag geen handel meer worden gedreven in skeletten of de len daarvan, zoals schedels en sna vels, van vele soorten vogels, zoogdie ren. reptielen en amfibieën. De ver koop van walvisvlees en -baleinen behoort eveneens tot het verleden De uitbreiding van het handelsver bod betekent niet dat vanaf zaterdag alle dure, exotische bontjassen van beschermde dieren uit de winkels zijn verdwenen. Er is een overgangsrege ling, die het mogelijk maakt bestaan de voorraden uit te verkopen. De han delaar moet echter wel aannemelijk kunnen maken dat de dieren of de produkten daarvan zijn gekocht .voordat het besluit van kracht werd. Tegen de overige handel zal straf rechtelijk worden opgetreden Wet Hgt' besluit, dat gisteren door staats secretaris Wallis de Vries (CRM) be kend werd gemaakt, is genomen op grond van de wet bedreigde uitheem se diersoorten. In 1977 werden ruim tweeduizend diersoorten aangewe zen, die in hun voortbestaan worden bedreigd. Het werd toen verboden deze dieren als huisdier te houden of te verhandelen; een verbod dat nu wordt uitgebreid tot de dode exem plaren of de herkenbare delen daarvan Drie jaar terug al heeft een commis sie advies over deze uitbreiding uitge bracht. waarbij onder meer werd voorgesteld ook produkten als olie, traan en soep van beschermde dieren te verbieden Hiertegen ontstonden echter bezwaren, onder meer van de zijde van het Produktschap voor margarine, vetten en oliën, omdat hiermee ook de handel in potvisolie en zeehondetraan zou worden verbo den. Met name Rotterdam is een be langrijk centrum voor de doorvoer van potvisolie. terwijl ook enkele Ne derlandse bedrijven walvisprodukten verwerken. In het nu genomen besluit ontbreken produkten als potvisolie en schild padsoep. Deze zullen echter alsnog worden verboden. Staatssecretaris Wallis de Vries zei gisteren dat hier voor een wetswijziging nodig is, In de ministerraad is die wijziging reeds goedgekeurd, zodat deze na advies van de Raad van State binnenkort aan de Tweede Kamer kan worden voorgelegd Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De sociaal-economische gevolgen van de nieuwe technologische revolutie (de „chips") zullen ernstig zijn, maar ze zullen in zekere zin een vertrouwd karakter hebben. Tot deze conclusie komt de Groningse socioloog en econoom drs T. Huppes in een studie in opdracht van het ministerie van sociale zaken. Huppes voorziet een stijgend ziekte verzuim, een toenemend aantal ar beidsongeschikten, ontregelde ar beidsverhoudingen, een hernieuwde stijging Van het inflatietempo en een verder uit elkaar groeien van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. De auteur komt tot zijn visie door de komst van de chip op te vatten als een versnelde technologische ontwik keling in het algemeen. Hij zocht daarom in het verleden een soortge lijke technische stroomversnelling, bekeek wat er toen in en met de samenleving gebeurde, en probeert daar wijze lessen voor de nabije toe komst uit te trekken. Als zo'n „leerperiode" drongen zich de jaren 1950-'70 op. Vandaar wel- Alle grond is onder de huizen van het eerste van de vijf com partimenten in Lekkerkerk-west weggegraven. De gaten zullen weer opgevuld worden met scho- ne grond. Minister averontfUifiiing; DEN HAAG (ANP) Minister De Ruiter van justitie vindt het jammer dat de Amsterdamse politie op 3 juli bij de ontruiming van een kraakpand aan de Herengracht in Amsterdam binnenshuis twee soorten traangas tegelijk heeft'gebruikt. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) zei De Ruiter dat er tegen de instructie is gehandeld, dat het zogenoemde CN-gas niet bin nenshuis wordt gébruikt. De politie gebruikte bij de ontrui ming binnenshuis elf CN-gasgrana- ten en tien van het type CS. Sinds mei heeft de politie in Nederland de beschikking over dit type CS. De be doeling is, aldus de bewindsman, dat de voorraad CN-gasgranaten wórdt opgemaakt bij oefeningen en dat bij rellen alleen nog CS-gas wordt ge bruikt. De veiligheidsfactor daarvan is zeer hoog. Het veroorzaakt geen blijvende beschadigingen aan huid, ogen of luchtwegen Er zijn geen dodelijke ongevallen van bekend". De werking van CN-'gas. dat ai sinds de tweede wereldoorlog ter beschikking van de politie stond, is minder goed bekend. Minister De Ruiter ontleende zijn' in- formatie 'aan een biologisch-rriedisch onderzoek van TNO Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK - Na vier weken graven inde gjfwijk in Lekkerkerk zijn in'totaal 570 vaten met chemisch afval naar boven gekomen. In de vier de week (van 26 augustus tot 2 sep tember) zijn 78 vaten opgegraven waarvan er 44 leeg waren, 32 gedeelte lij! vol en twee helemaal vol. De ontgraving van het eerste compar timent is de afgelopen week voltooid. Over enkele weken zal, wanneer dé gaten met schoon zand zijn opgevuld, weinig meer terug te vinden zijn van het „palendorp" dat' het een week lang is geweest. Uit het rapport over de vierde graaf- week blijkt dat op een bepaalde plek in één van de sloten verhoogde con centraties tolueen, xyleen en ethyl benzeen zijn gevonden. Ook werden daar relatief hoge concentraties kwik en zink aangetroffen. Er is echter geen benzeen gevonden; deze gevaar lijke stof werd alleen in de eerste week aangetroffen. De kwaliteit van het grondwater dat in de vierde week werd gezuiverd, was in orde, aldus het rapport. De lucht metingen vertoonden ook een nor maal beeld:, er werden lichte verho- gingen van tolueen, xyleen en ethyl benzeen geconstateerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De tweehon derd miljoen gulden, die mi nister Beelaerts van volks huisvesting en ruimtelijke or dening niet kwy t kan aan par ticuliere woningverbetering, zullen alsnog een bestemming krijgen in de stadsvernieu wing. Een deel van het geld echter zal worden gebruikt om de begrotingsproblemen van volgend jaar op te lossen. Een en ander heeft de minister giste ren verklaard tijdens een interpella tie van het PvdA-Kamerlid Duinker. De minister zal voorts op kQrte ter mijn de regeling voor particuliere wo ningverbetering aanpassen, in de hoop dat meer huiseigenaren een be roep op het rijk zullen doen om hun woningen te verbeteren. De minister heeft altijd beweerd dat hij voor de stadsvernieuwing „nooit genoeg geld 2al hebben." Toch doet nu het feit zich voor, dat geld be stemd voor particuliere woningverbe tering een peiler van de stadsver nieuwing niet opraakt. De minister bevestigde gisteren tegenover de Ka mer dat in 1980 nog slechts 79 miljoen van de beschikbare 370 miljoen is uitgegeven. Bij ongewijzigd beleid valt te verwachten dat aan het eind van het jaar omstreeks tweehonderd miljoen gulden overblijft. De minister zelf wijt het aan de on gunstige economische omstandighe den en de hoge rentestanden, die par ticulieren ertoe brengen te wachten met verbeteringen aan de woning. Ook zei Beelaerts dat mensen meer dan voorheen zelf aan het werk gaan om de woningen op te knappen. WD- Kamerlid Lauxtermann legde deze opmerking breder uit en vreesde, dat bij de particuliere woningverbetering veel zwart gewerkt wordt Huiverig PvdA-Kamerlid Duinker legde de verantwoording voor het niet uitge ven van het geld geheel bij de minis ter. Een wijziging van de subsidiere gels voor particuliere woningverbete ring die de minister tot tweemaal toe in 1979 aanbracht zou huiseigenaren huiverig hebben gemaakt om met rijkssubsidie de woning op te knap pen. De PvdA en belangengroepen in het land hebben daar destijds voor gewaarschuwd. Omdat ook bij de re geringspartijen twijfel viel te bespeu ren moest Beelaerts destijds zijn aan vankelijke regeling aanpassen. De minister ontkende gisteren dat zijn regeling er oorzaak van was dat geld niet werd uitgegeven. Hij beloof de dat het merendeel van het geld toch aan stadsvernieuwing zal wor den besteed. Dat geld zal worden toegevoegd aan de pot waaruit de gemeenten putten voor hun stadsver nieuwingsactiviteiten. Een wijziging van de regeling subsidieregels staat echter ook al op stapel. Het ministe rie verwacht dus toch dat verbetering van de regeling tot een groter beroep op de pot particuliere woningverbete ring zal leiden. licht, dat de prognoses ons redelijk vertrouwd in de oren klinken. In hoe verre verschilt dit nu van de allerpri- mitiefste manier van toekomstvoor- spellen: de lijntjes uit het verleden gewoon recht doortrekken (behendig de economische ongeregeldheden van de laatste tien jaar vermijdend)? Huppes houdt vol dat zijn redenering deugt. Die twintig jaar na 1950 waren een unieke periode, nooit in de ge schiedenis deed zich een vergelijkba re ontwikkeling voor. „Als dat voor de periode 1920-'40 gegolden had, zou ik dfe als leerperiode hebben ge bruikt." Geforceerd Een samenleving ontwikkelt zich vol gens Huppes met een karakteristieke snelheid of liever traagheid. In een periode van versnelde technologische groei wordt dat tempo geforceerd en dat werkt ontwrichtend op mensen en hun instellingen. Daar komt bij dat de samenleving anno 1980, zowel in economisch als in sociaal-cultureel opzicht, aanzienlijk minder stabili teit vertoont dan de samenleving in de jaren vijftig. De kans op ernstige ontwrichtingen is daardoor groter, waarschuwt de Groningse onderzoe ker. Geïntensiveerd onderzoek naar de relatie tussen technologie en sa menleving is dringend noodzakelijk. Met de resultaten daarvan zouden de te verwachten aanpassingsproble men met een actief op de ontwikke lingen vooruitlopend beleid tegemoet kunnen worden getreden. De enige concrete aanbeveling van Huppes is eigenlijk de instelling van drie-partijenoverleg (werkgevers/ werknemers/overheid) om de invoe ring van micro-elektronica in produk- tieprocessen te begeleiden. Hij noemt dit op bedrijfs-, nationaal en interna tionaal niveau dringend gewenst, om de toenemende instabiliteit, of zelfs desintegratie van de arbeidsverhou dingen tegen te gaan. Toch biedt de studie eigenlijk meer een diagnose dan een therapie? Huppes: „Helaas wel." T. Huppes, Maatschappelijke gevol gen van de „chip"-technologie (H. E. Stenfert Kroese, Leiden. 1980) 12Q pag. ƒ24,50. ADVERTENTIE Het is wéér tijd voor het Aals- meerde Bloemencorso. Het thema is ..de bezige mens", niet bezig met z'n werk maar met zijn vrijetijds besteding. Zaterdag bezoekt de stoet de hoofdstad met als hoogte punt een défilé op de Dam. - In de stoet worden de bloemenwa gens begeleid door muziekkorp sen. ruitergroepen. koetsen en ver sierde auto's. Ontwerper van het corso is ook dit jaar weer de Vlaar- dingse kunstenaar frits Vogel. Wie graag de bloemenwagens wil zien maar zaterdag geen tijd heeft, kan vandaag en zondag naar de Aalsmeerse bloemenveiling gaan. want daar staat de hele stoet dan tentoongesteld Bovendien kun nen bezoekers daar kijken naar mensen die oude ambachten beoe fenen. Wie in het zuiden des lands woont hoeft voor een bloemencor so niet helemaal naar Amsterdam te komen want zaterdag is er een corso in Aalst, bij Zaltbommel in de buurt en zondag trekt een bloe- menstoet door Zundert. In het oosten kan de bloemenliefhebber zijn hart ophalen op de dahliaten toonstelling in het 750-jarige Zwolle. Lekker met z'n tien-duizenden zuurkool eten kan in Langedijk dat nog druk bezig is met het vieren van het negeneeuWenfeest. Voor velen geldt nog steeds „geen zuurkool zonder worst" en daarom hebben de leerlingen van de plaat selijke slagersvakschool 6000 rookworsten gestopt, met de hand. Dit weekend wordt het druk in Zandvoort. Zaterdag begint het met een luchtige competitie; de Nationale kampioenschappen vliegeren onder de naam Fly Away. De touwtjes worden vastge houden op het Duinterrein en het begint om twee uur Voor de nat halzen biedt het Noorderstrand zaterdag en zondag watervertier Dan worden de vierde Open Bran ding Surf Cupwedstrijden ge varen. In het Rotterdamse Kralingse Bos komt dit weekend het feest zomaar uit de lucht vallen. Zo'n 65 parachutisten springen uit een vliegtuig naar beneden en dan gaat het erom precies op een be paald doel terecht te komen. Wie in een boom landt is af. Omdat de sport op zich vrij geruisloos is voor de kijker, voorziet een speaker het publiek van commentaar en als die is uitgepraat treedt een aantal artiesten op (zaterdag om twee uur). Het springen begint al om tien uur 's ochtends. Het Muiderslot bestaat zevenhon derd jaar en dat is de aanleiding geweest om het slot 's avonds open te stellen. Men kan dan vrij dwalen door de met kaarsjes ver lichte zalen, begeleid door muziek uit de middeleeuwen. Morgen avond is de laatste gelegenheid om (vanaf half acht) hiervan te genieten. ADVERTENTIE U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt. Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket. Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak. DEN HAAG (ANJ>) - Jpe Hoge Raad behandelt op maandag 27 oktober 'opnieuw) de zaak-Mènten Menten (81), nóg steeds opgenomen, .het ziekenhuis in het gevangenis complex Scheveningen, tekende cas satie aan van het vonnis van de recht bank té Rotterdam van 9 juli. Bij dit vonnis werd hij veroordeéld tot tien jaar en een boete van 100.000 tuiden De rechtbank achtte bewezen, dat Menten begin juli 1941 deelnam aan de executie van ruim twintig burgers in het Poolse dorpje Podhorodce.' Het wordt de vierde maal,, dat de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in Nederland, met de zaak-Menten te maken krijgt. ADVERTENTIE Dat er op een forse manier nadien lazen we in de NRC ien als zij een pr QOOr Bram Pols v»miir (n Tal dat. ons rist ffpmirlriplri tacht.io DEN HAAG De landelijke specialistenvereniglng heeft gisterochtend twee uur lang gesproken met de ministers Van Aardenne van economische zaken en Ginjaar yan volksgezondheid en milieuhygiëne over de korting op de inkomens'van de medici. Het was een gesprek, „in bevredigende sfeer" zo werd later van beide kanten vernomen, maar wat er precies besproken werd wilden de partijen niet prijs geven. Anders fietsen is óók zo maar wat zwerven Minister Van Aardenne wilde slechts verklappen dat hij niet verder is gegaan in het gesprek, dan wat er in zijn brief van enkele weken gele den te lezen valt. De medische specialisten zul len binnen enkele weken, volgens de heer Van Aardenne vooralsnog per 1 oktober te maken krijgen met nieuwe ta rieven die zij voor hun ingre pen mogen rekenen. Die tarie ven worden zodanig laag ge steld dat zij met hun jaarinko men terecht moeten komen op het salaris van een zeef hoge ambtenaar, dat wil zeg gen tegen de 130.000 gulden. In die tarieven zitten verder nog 45 procent aankledings- kosten verwerkt, waardoor het inkomen feitelijk op een dikke 180.000 gulden komt. De specialisten nu kunnen zich niet vinden in de veilig stelling van zo'n inkomen, want zeggten ze: als je ons wilt gelijkschakelen met dit soort ambtenaren, dan moeten we voor ons zelf een identieke ou dedagsvoorziening kunnen re gelen. Voorts moeten we onze sociale lasten helemaal zelf ophoesten, lopen we het risico dat ons inkomen stilstaat als we zelf ziek te bed liggen en werken we veel langer en har der dan deze ambtenaren. Zo gerekendvindt men die 45 procent aankledingskosten onvoldoende 'Van de gekke' In het verleden hebben rege ring en specialisten die aan kledingskosten op een percen tage van 60 procent gezet. Voorzitter van de landelijke specialistenvereniging dr A. Kastelwin: „Het is van de gek ke. dat de minister dat per centage ineens met vijftien omlaag brengt, terwijl hij dat niet onderbouwt met cijfers. We hebben zelf een onafhan kelijk actuaris (een verzeke- ringswiskundige) ingescha keld, die op een percentage van 75 uitkomt. Van Aarden ne komt nu nietverder dan dat hij de indruk heeft, dat 45 procent voldoende is. Volgens hem moeten we dan volgend jaar maar eens bekijken of het inderdaad genoeg blijkt. Zo gaat dat natuurlijk niet." Als Van Aardenne nu zegt dat zijn brief van enkele we ken terug nog altijd als lei draad moet worden aange houden, dan mag de buiten wereld rustig veronderstellen, dat de partijen over die aan kledingskosten hun bereid heid te kennen geven om nog eens diep over die 45 procent na te denken. Overeenstem ming is er echter nog niet: de partijen praten volgende week verder. Dat er op een forse manier de beuk in zal gaan over de gehele linie staat wel vast. Dat betekent dat de hoogst betaalden, de radiologen hun inkomen van 370.000 gulden tot de helft verminderd zien. Maar het norminkomen houdt evenzeer in dat kinderartsen, de slechtst betaalde groep er 30.000 gulden bijkrijgt. Met die laatste groep er bij gere kend komt men nog altijd op een gemiddelde inkomenskor ting van 80.000 gulden. Rancune Het is duidelijk dat de rancu ne over en weer tussen de spe cialisten en de bewindslieden let wel twee WD-ministers en een VVD-staatssecretaris groot is. Minister Van Aar- dene sprak afgelopen vrijdag nog zijn ergernis uit over het naar zijn idee volstrekt onte rechte gemok van de specia listen. En voorzitter Kaste lein: „We werden op 5 juni ontboden op het ministerie. Van Aardenne liet ons gevij- ven eerst een uurtje anti chambreren en toen kregen we te horen hoe hij erover denkt. Wat wij ervan vonden deed verder niet zo veel terza ke. We hebben hem gevraagd: excellentie, wat gaan uw denkbeelden voor ons beteke nen? Hij wist dat niet. Daags nadien lazen we in de NRC dat ons dat gemiddeld tachtig mille gaat kosten. Er was een lekje." Minister Van Aardenne weer liet in zijn brief doorklinken dat de specialisten hem im mer in het ootje hebben geno men Hij stelde immers dat, nu de gegevens van de com missie Van Mansvelfnaaf bui ten waren gekomen, bleek dat de specialisten zelf in hun jaarlijkse opgaven altijd een aanmerkelijk lager inkomen hebben gesuggereerd dan ze feitelijk verdienen. Boosdoener is nu natuurlijk de commissie Van Mansvelt, of formeler: de commissie structuur honorering medi sche specialisten, die in haar tussentijdse rapport in mei deze cijfers naar buiten bracht. De commissie heeft inmiddels uitvoerig de kant van de landelijke specialisten- vereniging gekozen. Ze gaat achter de vereniging staan, omdat ook zij' vindt dat met ingrepen van dit formaat brokken worden gemaakt in de specialistische wereld Hyp otheek Dat heeft te maken met de good-willsommen. die jonge specialisten moeten neertel len als zij een praktijk van een scheidend collega overnemen. Die mannen kijken nu wel uit, want met zo'n „klein' inko men, kunnen ze een hypo theek voor een good-willsom nooit betalen. Er zal daarom een tekort dreigen op korte termijn, aan verschillende specialisten. Dat dé commissie Van Mans- velt van tevoren niet wist. dat de bewindslieden zulke stre ken zouden uithalen lijkt on geloofwaardig. Bij de installa tie van de commissie op 1 fe bruari 1979 werd haar immers verzocht zo gauw mogelijk die inkomensgegevens te ver strekken. opdat spoedig een nieuw prijs-inkomensbeleid kon worden vastgesteld. De beroering heeft er nu voor ge zorgd dat de commissie niets meer doet en vindt dat zich eerst maar eens een paar wijze mannen over het conflict moeten buigen. De enige belanghebber in dit conflict, die nog niet is ge hoord is de fiscus. Bij dergelij ke hoge inkomens wordt de top belast met een percentage van rond zeventig procent. Van de tachtig mille die de specialist straks gaat inleve ren neemt hij er dus in feite een dikke vijftig voor zijn re kening. AMSTERDAM (ANP» - Een onderdi recteur van de Hollandse Bankunie. is gisteren door de Amsterdamse poli tie gearresteerd op verdenking van fraude. De onderdirecteur stond al sinds begin deze week op non-actief in verband met gebleken onregelma tigheden. Hij wordt ervan verdacht bij zijn werkgeefster, een onderdeel van de Algemene Bank Nederland, ongeveer 1.5 ton te hebben verduisterd in tier. jaar tijd. Burgemeester De heer J. Schoon- derbeek (54) uit De Bilt is per 1 okto ber benoemd tot burgemeester van Rhenen. Hij is nu gemeentesecretaris in De Bilt. De heer Schoonderbeek is gereformeerd en is lid van het CDA Hij volgt in Rhenen oud-burgemees ter T. Bijleveld op. ..Doorlichten hoeft niet. ik heb mijn zelfportret meegenomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3