enselijk bestaan vol /ergiftigde relaties PvdA-top wil rol partijraad beperken Transuw gids voor een goede bungalowvakantie. Minister weigert steun veerdienst Geest van de western uit de fles geslagen )ood van showman suikerzoet sentiment Rekende gezichten, gëmengde gevoelens Bij kabinetsformaties Clint Eastwood in Bronco Billy that jazz Kamer wil rederij wel tegemoet komen Vakbond tevreden over akkoord voor nieuwe zuivel-CAO FILM TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17 6 D. Ouwendljk mag dan geen sprake zijn het bestaan van een echt Nederlandse filmkunst", dit emt niet weg, dat Neder- ndse filmers individueel voi- ende prestatie-drang heb- fcn overgehouden om zich kens weer aan nieuwe pro- cten te wagen. individualiteit in het filmen !t zijn voor- en nadelen. Een groot leel is het ontbreken van een na- iaal kader, waarbinnen een ver- iwde dramatiek gewerkt zou kun- worden. Werken binnen zo'n ver- iwde dramatiek zou de veelal uit hand gelopen experimenteerlust jt redelijkere proporties kunnen te- jgbrengen. Een groot voordeel is dat (mers zich. na minder geslaagd Jjrk. steeds weer kunnen ver duwen. e hebben het gezien met Erik van iylen, die na zijn mislukte film „De atste trein" een voor hem geheel juwe kant op ging met „Opname", •rkwaardig genoeg herstelde van ylen in die film, vermoedelijk on anist, precies dat wat hem in „De itste trein" de das had omgedaan: geneigdheid van de Nederlandse teel- en filmdramatiek om te over- door schijnbaar „natuurlijke" in werkelijkheid irriterende, fs lachwekkende overacting. Van jrlen redde zichzelf door verbin- ig met een theatergroep, die, on- derlands, eerder geloofde in onder- elde dan in overschuimende actie dictie. t op zekere hoogte zien we bij Ate Jong iets gelijksoortigs in zijn igste, deze week in roulatie geko- in film „Bekende gézichten, ge- ngde gevoelens". Twee jaar gele- i. na zijn debuut „Blindgangers", takte De Jong zijn film „Dag dok- Niet helemaal vrij van het kneu- lge realisme, dat zo veel Neder- idse films verontreinigt, maar wel !t figuren die. zoals dat met het van de Nederlandse films het val is, leven van het ene spelmo- ent naar het andere. Meer schema's in mensen. Het acteren hield De jng aardig in bedwang, desondanks itbrak aan de individuën een boven tt spel uitgaande authenticiteit. die Van Zuylen op zich zelf toepaste weten te bereiken door welbewust contact met een toneelgroep, de groep Baal. Het gaat bij De Jong om een verfil ming van het toneelstuk „Bekende gezichten, gemengde gevoelens" van de Duitser Botho 8trauss, gespeeld door Baal. Het filmresultaat is niet toe te schrijven aan Baal. behalve voor zover er overleg is geweest tus sen de regisseur en de spelenden. Het beeld van de film als geheel blijft superieur aan de door de personen uitgewisselde teksten en hun (zeer summiere) handelingen. Dat beeld is, een bijna 'statisch absurdistisch beeld van ontwrichting. Geestelijke, psychische, sociale en materiële ont wrichting. Alles speelt zich af binnen de ruimte van een vervallen hotel. Zo vervallen, dat het aan afbraak toe is. Zó zijn ook de mensen, die zich binnen dat verval bewegen. Ze weten geen raad met hun individualiteit, maar net zp min weten zij raad met hun onderlinge betrekkingen. Er is geen sprake van enig verhaal. Alleen van relaties. Vergiftigde rela ties. Doris is de vrouw van de hotelei genaar Stefan. Zij is verzot op stijl dansen en heeft daarbij de portier van het hotel. Herman, als partner. Doris voelt zich mislukt als danseres, Herman is verbolgen, omdat Doris door te stuntelen zijn en haar kansen om zeep brengt. Stefan ziet alles om zich heen in puin vallen. Hij is een „bezittende", maar haat bezit. Hij wil zijn hotel van de hand doen aan de staat, vertegenwoordigd door een ambtenaar van binnenlandse zaken, Jacques, die met zijn vrouw Margot de kerstdagen in Stefans hotel door brengt Dan zijn er nog twee mensen, de vrijgezel Karl, wiens gezicht geschon den is bij een door Doris veroorzaakt auto-ongeluk, en de vrouw van Her man, Hedda. die evenals trouwens de vrouw van Jacques een kort stondige verhouding met Stefan heeft gehad. Waarom deze mensen bijeen zijn is een raadsel. Ze hebben hun voor wendsels de verkoop van het hotel, oefening voor danswedstrijden, ver zorging van de gasten. Maar het hotel is voor elk afzonderlijk en voor de groep als geheel, een hel." Het is in absurditische termen vertaald, ver kommering van het menselijk leven. In de lijn van dit absurdisme worden de teksten de ene keer gestileerd, de nadere keer nadrukkelijk realistisch gezegd. Je voelt aan alle kanten de lugubere ondergangsstemming (vol tooid door de vrijwillige „diepvries dood" van Stefan), al probeert elkeen er voor momenten aan te ont snappen. De film had aan kracht gewonnen als zij meer pantomime was geweest. Ate de Jong heeft zich j zoals hij trou wens zelf toegeeft soms onnodig vastgeklampt aan teksten (dikwijls onverstaanbaar, wat op bepaalde mo menten een voordeel is). De absurde opbouw van menselijke grotesken was, gesterkt door de uitmuntende muziek van Lodewijk de Boer, vol doende geweest. Men zal begrepen hebben, dat „Be kende gezichten, gemengde gevoe lens" niet een film is, die men gaat zien ter nabeleving van een menselij- Een scène uit „Bekende gezichten, gemengde gevoelens' ke anekdote. Het is een film over hopeloos vastgelopen, tot in het zin loze verdraaide menselijkheid. Mis schien niet direct herkenbaar, maar wel tragisch aanvoelbaar. Behalve Ate de Jongs film is er een tweede film van Nederlandse her komt in première gebracht: een nieu we „interview-film" van Thijs Ocker- sen over „Don Siegel. last of the inde pendents". Thijs Ockersen is een stug en taai doorwerkende cineast, die zich door de omstandigheden vooral heeft toegelegd op informatief fil men. Hij doet dat met grote kundig heid en met een imponerende voor-, keur voor opbouwende karakterise ring van de door hem behandelde figuren en dingen. Ik bedoel: Ocker sen vermijdt, zoals ook in zijn ge sprekken met Siegel. haast stelselma tig de analytische benadering. Dit behoedt hem ervoor om met voor opgezette ideeën op iemand af te gaan en hem zo lang onder het analy se mes te leggen, tot de ziel eruitges- neden is. Of liever gezegd, de ziel die door de interviewer als zó aanwezig werd verondersteld. Ockersen geeft Siegel hij deed dat ook met Samuel Fuller alle gele genheid om zonder pose (tegenover een te serviele bewondering) en zon der agressiviteit (tegenover een te analytische nieuwsgierigheid) zich zelf te zijn. Het resultaat is, dat er in de film een heel andere Siegel te voorschijn komt dan je. op grond van de films waaraan hij zijn grote be kendheid te danken heeft, verwacht. Ik zal niet zeggen, dat Siegel te voor schijn komt als een zachtmoedig mens, maar de gewelddadigheid die je hem toekent is niet iets dat hij zoekt, maar iets dat hij als een men selijke noodlottigheid heeft onder kend. De mens speelt gewelddadig met zich zelf en met anderen, men denke aan films als „Riot in Cell Block II", „Coogans bluff". ..Two mu les for sister Sarah". „The beguiled", „Dirty Harry". Siegel is een man met een bijna ver wonderde oogopslag. Die oogopslag is geen pose. Hij „vermomt" er zich niet door. De verwondering is er, om dat de mens tot in zijn geweldda digste kwaliteiten toe hem bekend is en tevens vreemd blijft. De uitbeel ding van gewelddadigheid is daarom geen keuze van Siegel (zoals uit Oc- kersens film telkens weer blijkt), maar een kwestie van „het vak". Dit strookt volledig met de verwondering van de man. Ockersens film heeft de duur van zeventig minuten. Voldoende voor een afdoende impressie van een per soonlijkheid. Bekende gezichten gemengde gevoe lens, Amsterdam, Movies 3, Utrecht, The Movies, Groningen, Movies 3,16 j- Van onze parlementredactie DEN HAAG Het PvdA-partijbestuur wil de rol van de PvdA-partijraad bij de komende kabinetsformatie beperken Het bestuurwil voorkomen dat de partijraad, samengesteld uit vertegenwoordigers uit de partij gewesten, bij de formatie de rol van mede-onderhandelaar vervult, zoals dat gebeurde bij de mislukte PvdA-CDA kabinetsformatie in 1977. Het partijbestuur heeft de partijraad nu voorgesteld de eigen bevoegdhe den zodanig in te perken dat over een kabinetsformatie alleen nog een eind oordeel kan worden gegeven. Voor stellen om een eenmaal gesloten ka binetsakkoord nog te wijzigen zou de partijraad dan niet meer kunnen doen. ze kan het resultaat alleen maar goed- of afkeuren. De partij raad moet op 27 september over dit voorstel beslissen. PvdA-voorzitter Max van den Berg benadrukte gisteren in zijn toelich ting dat de partijraad de uiteindelij ke beslissing over een nieuw kabinet behoudt. De partijraad zal het geslo ten akkoord voor een nieuw kabinet ook eerst moeten goedkeuren, alvo rens dat kabinet daadwerkelijk kan optreden. Van den Berg: „Wij willen niet zeggen: waar bemoeit de partij zich eigenlijk in een formatie mee." Lijsttrekker Stileren lervan heeft De Jong in „Bekende chten, gemengde gevoelens" af- id genomen. Niet door volledig te >pen met het acteren, maar door zodanig te stileren, dat er perso- ontstaan, die buiten de dimensie len van een direct herkenbare kelijkheid. De personen zijn geen Dsen-schema's. zij worden mense- karikaturale symbolen. Dit heeft Jong en daarin is dan de verbin- ig te vinden piet de hernieuwing PvdA-fractieleider Den Uyl zal de partij in de komende verkiezingen als lijsttrekker aanvoeren, tenminste in dien de PvdA ervan afziet zich zonder meer tegen de atoomwapens uit te spreken. Den Uyl heeft al eerder laten weten, en dat is nu schriftelijk nog eens bevestigd, dat hij geen lijsttrek ker wil zijn als zijn partij een al te radicale koers tegen de atoomwapens inslaat. Vergeleken met de afgelopen jaren zal er in de komende verkiezingscam pagne meer aandacht aan het verkie zingsprogram worden gegeven en wat minder alleen op de lijsttrekker. Den Uyl, worden gespeeld. „Het beleid van de PvdA staat centraal in de campagne. Den Uyl Is daarbij uiter aard onmisbaar, maar we mikken niet alleen op zijn persoon. We willen niet alleen maar zoveel mogelijk stemmen halen, maar ook een goede inhoudelijke campagne voeren," al dus Van den Berg. Hij zei desge vraagd dat de PvdA-lijsttrekker niet automatisch minister-president hoeft te worden. „We hebben op dit punt geen staatsrecht, maar in het geval Den Uyl zou het me niet verwonderen als het wel zo wordt." De partijraad moet ook beslissen over een voorstel de Tweede Kamer leden nauwer te binden aan het par tijprogram. Als zij bepaalde bezwa ren hebben moeten de kaniddaat-Ka- merleden die van te voren kenbaar maken en dan moet de partij beoor delen of dat aanvaardbaar is De PvdA zal op een later congres in oktober 1981 beslissen of Kamerle den die zich niet aan het program houden ook teruggeroepen kunnen worden en dus hun Kamerzetel moe ten inleveren. Van den Berg is geen voorstander van deze procedure: ..Als een Kamerlid het niet goed doet geeft de volgende kandidaatstelling vol doende gelegenheid om daar wat aan te doen." zei hij. Clint Eastwood in Bronco Billy Enkele jaren geleden is er een film gemaakt over de legen darische Buffalo Bill en de niet minder legendarische Davy Crockett, waarbij de historische gebeurtenissen werden terug gebracht tot cir cus formaat. Je gedachten gaan bij Clint Eastwoods film Bronco Billy onwillekeurig die richting uit. Je vraagt Je even af, of opnieuw het circus gebruikt is voor een satirische verbeelding van „het Westen". Maar je wordt al gauw uit de droom gehol pen. Het circus dient alleen als kleuri ge achtergrond van de held met de scherp geconcentreerde blik, het met vier opzichten werd bij de ngste Oscar regen de film 11 that jazz" van Bob Fosse Verscheiden met de betite- ig „best". Onder meer voor .best art direction" en de est costume design". Deze derscheidingen zijn onge- ijfeld verdiende honorerin- n geweest. Maar het wil nog it zeggen, dat „AU that z" ook een „beste film" zou n. Dat is zij beslist niet. kwalificatie voor de film die het est voor de hand ligt is. dat het it om de show-dood van een show- n Een glitter dood, gebracht in de biance van een met gazen sluiers pastelkleurige. fondant sentimen- teit, die de werkelijk prachtige riek van bepaalde gedeelten heil- s compromitteert. flfrsonen en verhaal zijn stereotiep geclicheerd. De hoofdpersoon is i door werk en amoereuze neigin- I geobsedeerde regisseur van todway shows en showfilms. Joe leon (Roy Scheider). Als toeschou- r ben je getuige van de keuze van Mers en danseressen voor een uwe show. Dit geeft de gelegen- d tot het laten uitvoeren van test- letten. met de overbekende weige- igen, gevolgd door teleurstelling of «ptaties. E at je hier mist is de spontanieteit. "f zo verfrissend is in een film als pme". Ook dóór zijn de „gelmpro- perde" balletten geënsceneerd. maar zij hebben een frisheid, die je in „All that jazz" de hele film door ver geefs zult zoeken. Dat wordt ten dele goed gemaakt door de soms meesle pend exuberante „oefeningen" voor de door Gideon bedachte en choreo grafisch geleide show. Met name in een „airotic" dans. waar zij het hier en daar met goedkope middelen en duidelijk effectbejag een surrealis tische kracht in is gelegd, waaraan je je onherroepelijk gewonnen geeft. Variaties Het is met dit soort films vrijwel altijd hetzelfde. Ze worden in wezen gemaakt om de veroverende ritmiek en de decoratieve kracht van ballet ten. Maar zelden stelt een ontwerper van fco'n film zich tevreden met een dergelijke louter visuele schoonheid Er moet, om de variaties aan elkaar te binden, een verhaal bij worden verzonnen. Fosse, die de film heeft geregisseerd, heeft ook de onvergetelijke film „Ca baret" gemaakt. Die film bezat even eens een overvloed aan show elemen ten. Maar die waren uitvloeisels uit het goede verhaal, dat aan de film ten grondslag lag. Daardoor kon een evenwichtige dramatiek worden be reikt. In „All that jazz" is het verhaal getrokken Hit de drie stuivers ro mantiek tussen ritmische en deco ratieve elementen door gestrooid. Er is geen echte samenhang ontstaan. Het hangt allemaal als los zand aan elkaar. Het verhaal gaat, zoals hierboven al is gezegd, over de showdood van een showman. De film opent met een con frontatie van Joe Gideon met de „en gel des doods". In goedkope stijl een stijl, die eigenlijk in strijd is met de echte show verbeeldingen van Gi deon, zodat dit element in de film volstrekt vals is. De engel is een met gaas omhulde levende etalagepop, zij is verschenen op het moment dat Gideon na een hartaanval zijn werk aan een door hem op touw gezette show uit handen moet geven. Hij doet dat met tegenzin en blijft in zijn verbeelding tot het einde toe tegen zijn dood vechten. Levensstrijd Deze laatste levensstrijd van Gideon is een eigen showvorm gaan aanne men. Een vorm, waarin het onbewus te van de showman (in surrealistische beelden) wordt vermengd met beel den die van buiten af (dus niet via Gideons brein) worden binnen ge bracht. Beelden van de verrichte hartoperatie, met vrees voor direct sterven of gevoelens van levensverza king worden vermengd met beelden van zakelijke onderhandelingen over voortzetting van de show. Van het eerste de innerlijke ontmoeting van Gideon met de dood is er te weinig. Van het tweede de voort-" gang van het leven buiten de sterven de Gideon om is er te veeL Dat bestempelt „All that jazz" in zijn ge heel als een mislukte film. D.O. Amsterdam: Calypso I, Rotterdam: Calypso I, Den Haag: Asta. Verder in Eindhoven, Utrecht, Den Bosch, Groningen, Arnhem, Hilversum. Roy Scheider als Broadwayregisseur Joe Gideon in All that jazz. ADVERTENTIE Een week v.a. f 215.-. een lans weekend u.a. f130.- en een midweek v.a. flOO.- per bungalow. Buiten het hoogseizoen kunt u in alle rust genieten van een heerlijke vakantie in een komfortabele bungalow in de mooiste natuurgebieden van ons land. Er is keuze uit 19 verschillende bungalowparken. U reist per trein of per auto. Deze en vele andere reizen in eigen land zijn uitvoerig be- schreven in de kleurrijke nieuwe Trans gids: .Vakantiereizen in herfst V LI Ul IO winteren lente 80/81". Haal 'm even bij het NS-station, de Rabobank T of uw reisbureau. Of bel:030 - 62.78.44. \(XbXUlilLlLlZLTl Trans: het aktieue reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen. forse halen gesneden gezicht en de tot een felle streep verstrakte mond Clint Eastwood. Het is niet uitgefloten dat Eastwood, zijn image van „harde knaap" (opge komen uit de westerns van Italiaanse makelij) beu is. Met een circussausje erover heen is het allemaal prettiger te slikken. Want wie neemt momen teel de harde western-vechter, de bar se cowboy of de genadeloze sheriff nog au sérieux. Het begint erop te lijken of het genre, zoals het zich integraal heeft gemanifesteerd, ten dode is opgeschreven. Het circus is daarvoor d.w.z. voor ten dode opge schreven genres het aangewezen conserveermiddel. Gebaren, situaties en figuren kunnen, herdoopt tot min of meer karikaturale typen, het mu seum van het onvernietigbare amuse ment in gaan. In zekere zin gebeurt dat ook met„Bronco Billv". Oppervlakkig genomen fungeert Clint Eastwood in de film als een nep cowboy. De tijd van de cowboys is voorbij, maar je kimt de figuur nog steeds geroutineerd blijven na spelen en doen alsof hij nog bestaat. Dat is een nep cowboy neer zetten. In Bron- co Billy is een andere weg gevolgd. De cowboy Billy is een nostalgische fi guur, die in de ambiance van het circus ver tegemoet komt aan de een voudige verbeelding: de verbeelding van kinderen, die nog in hun romanti sche helden willen geloven en de ver beelding van ouderen, die, met een zekere weemoed, al lang afscheid hebben genomen van het genre de western zonder psychologische frat sen, zonder bleke spaghetti draden, zonder modieuze geweldexplosies, maar simpel ruig en ongecompli ceerd. Men begrijpe overigens goed in Bronco Billy wordt geen circusspel gemaakt van een western. Alleen wordt, binnen circussfeer, de geest van de western typen uit de fles gela ten, zoals in de sprookjes van de duizend en één nacht. Clint Eastwood/Bronco Billy trekt met zijn circus door heel Amerika. Oorspronkelijk is Billy schoenenver koper geweest, maar het leven in New York, waar hij eerzaam schoenen ver kocht, benauwde hem. Hij wilde naar „the West". Niet het actuele Ameri kaanse Westen, maar het Westen zoals dat nog voortleeft In de jon gens-verhalen. Hij herschiep zich zelf tot cowboy, die een lasso-danser,- een slangen-bezwerende indiaan en een rad pratende presentator om zich heen verzamelde en zich zelf opleidde tot snelle scherpschutter en meester lijk messenwerper. Bankoverval Dat Billy zelf moeite heeft de wereld van de werkelijkheid en de circus verbeelding uit elkaar te houden, blijkt wanneer hij in een onvervalste antieke cowboyscène tussenbeide komt. Hij is getuige van een overval op een bank en reageert spontaan als snelle schutter. Hij is er een beetje verbaasd over, maar voelt zich er wel door versterkt in zijn functie van „be waarder van een legende". De film is een pretentieloze amuse mentsfilm. Veelal wordt een dergelij ke omschrijving gebruikt voor een film met de waarde van een lege schil. Dat gaat niet op voor „Bronco Billy". De in de film besloten intenties, zoals die hierboven zijn weergegeven, zijn niet opzettelijk nagestreefd, ze vloei en natuurlijk voort uit de essentie van de in de film verwerkte verbeel ding. De verbeelding van een legende in circus (of clown) abstractie. Pre tenties horen daar niet bij. D.O Amsterdam: Nöggerath, City 7 Den Haag: Metropole 1, Rotterdam: Cor so. Voorts in Utrecht, Groningen, Nijmegen, Arnhem, Heerlen, Zaan dam, Amersfoort, Apeldoorn, En schede, Den Bosch, Eindhoven, Hil versum, Leiden. Voor het debat over de veerdiensten begon ontving het Tweede-Kamerlid M. W. Schakel een petitie uit handen van burgemeester Blommenstein van Terschelling waarin hij namens de bewoners van de eilanden voor handha ving van de bestaande dienstregeling pleitte. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat voelt er weinig voor via een rijksbijdrage de veerdiensten tussen Harlingen, Vlieland en Terschelling op peil te houden. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft er gisteren in een debat over deze zaak bij de minister op aangedrongen wel steun te verlenen aan rederij Doeksen, die de veerdiensten onderhoudt. Tuijnman zal de Tweede Kamer volgende week meedelen of hij toch nog mogelijkheden ziet de gevraagde bijdrage van omstreeks een half miljoen te leveren. De veerdienst op de Waddeneilanden zullen met ingaraj van half september volgens een beperktere dienstrege ling gaan varen, vanwege geldgebrek van de rederij. Eilandbewoners zijn daar tegen in verzet gekomen, omdat zij vrezen moeilijker dan voorheen op het vasteland te kunnen komen. Een delegatie van de eilandbewoners was gisteren dan ook naar Den Haag geto gen om dat regering en parlement nog eens duidelijk te maken. Subsidie De rederij Doeksen is de laatste in Nederland die de verbindingen ge heel op particuliere basis onder houdt. Aller ogen zijn derhalve op de overheid gericht om via subsidie de diensten op peil te houden. Tuijnman betreurde het dat de be trokken provincies en gemeenten in het noorden des lands niets hebben ondernomen om de veerdienst te red den. Hij meende dat dat mede hun verantwoordelijkheid was. Ook rela tiveerde hij de vrees, dat de eilandbe woners geïsoleerd zouden raken, om dat, zo zei de minister, „slechts enke le slecht bezette schepen van de win ter niet meer zullen varen." WD, PvdA en D'66 dienden een mo tie in, waarin wordt gesteld dat in krimping van de veerdienst moet worden voorkomen, totdat er een nieuwe landelijke regeling is voor wat wel wordt genoemd de „zoute veren". Het CDA is met de minister van me ning. dat ook van de plaatselijke overheden wel wat mag worden ver wacht om de reder te helpen. SGP- Kamerlid Van Rossum vroeg de be windsman in een motie tarieven en dienstregeling van de veren te sa neren. Volgende week stemt de Kamer over de moties, waarschijnlijk nadat be kend is geworden of Tuijnman alsnog met het gevraagde geld komt Van onze sociaal-economische re dactie UTRECHT De Voedingsbond FNV is tevreden over het principe-akkoord over een nieuwe zuivel-CAO. Volgens het akkoord in de zuivel blijft de koopkracht op peil en zal er voor vuil en onaangenaam werk beter worden betaald Dankzij een herstructure ring van de loonschalen en de vuil werk-toeslagen die praktisch alle 22.000 werknemers krijgen op de chefs na krijge de werknemers er al met al bovenop de prijscompensatie nog eens vier tot viereneenhalf pro cent meer loon bij. Door verruiming van de loonschalen en betere uitloop mogelijkheden zit er bovendien voor veel werknemers in de zuivel ook de komende paar jaar nog een jaarlijkse loonstijging van een procent of twee in het vat Van werkgeverszijde is erop gewezen dat bij invoering van de nieuwe belo ningsstructuur per 1 januari aan staande en de vuil-werk toeslag eventuele zwarte-loonbestanddelen zullen worden „geschoond", zodat het effect van deze operatie per werk nemer sterk kan verschillen. De CAO kent verder een minimumvakantie toeslag van 2300 gulden, uitbreiding van de basisvakantie met een dag en de invoering van vijf dagen onbe taald verlof. De loontoeslag van 26 gulden wordt bovenop de prijs compensatie verwerkt door een loonsverhoging van een procent per 1 januari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17