lidden- en kleinbedrijf eer boos op overheid Kans op extra bijeenkomst van OPEC-ministers in kranten duurder van homofielen geen uitzondering verheid kiest ioor werkloosheid' Vliegen op Londen wordt goedkoper Nieuw type staatslening egens beperkte rijksbijdrage aan sociale fondsen volg hogere sociale premies In verband met prijsdaling olie gevers hekelen lobby van STER st" De zomer is nog niet voorbij,.^AWi Beperking van staalproduktie Melkprijs pas volgende week weer aan banden 'erzekeraar wees brandverzekering af Duurdere hypotheken Surséance voor Elka supermarkt Varkenshouders worden geholpen lAG 5 SEPTEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 9 - RHS 11 onze redactie economie STERDAM De vermindering van de rijksbijdrage aan de potten voor sociale uitkerin- heeft tot verschillende afkeurende reacties geleid in het midden- en kleinbedrijf. De s cgeversbonden in het schildersbedrijf noemen de regeringsmaatregelen beslist fataalvoor a kleinere bedrijfsleven. Voorzitter G. Akkerman van de Nederlands Christelijke Installa- njsbond zei dat de arbeidsintensieve bedrijven (en dat zijn de kleine vaak) weer het gelag sifcten betalen. drs C. O. W. Dubbelman [het Nederlands Christelijk On- fcmers Verbond (NCOV) zei het ijk te vinden dat de collectie- •ndfuk in Nederland vermin- laar dat dit niet moet gebeuren de rijksbijdrage aan de sociale •n te verminderen. De werkne- zinnen en de bedrijven moe- pin meer opbrengen om de fond- peil e houden. Ook moet er •id worden op wegenonder- houd en andere infrastructurele wer-, ken en materiële overheidsuitgaven. Dat leidt alleen maar tot meer werk loosheid in de bouw en aanverwante sectoren, aldus Dubbelman. Voor het NCOV moeten overheidsbe zuinigingen meer de kant op van ver minderde stijgingen van ambtena rensalarissen, minder of geen groei van het ambtenarenapparaat en ver mindering van het beroep op de soci- onze sociaal-economische redactie 1 HAAG Met de verhoging van de sociale premies kiest Bgering uiteindelijk voor werkloosheid en inflatie. Boven- j levert zo'n premieverhoging de regering in eerste instan- üvel geld op, maar dat leidt later tot grotere uitgaven. idusie trekt het Nederlands telijk Werkgeversverband, f, in het blad „De Werkgever" uit lingen die het verbond het 1 Planbureau heeft laten ma- Het kabinet wil in het kader van oting voor 1981 de rijksbijdra- n de sociale fondsen verminde- jEen vermindering van de rijks- rage met bijvoorbeeld 1,5 miljard J volgens het Planbureau van tot en met 1984 jaarlijks tot een "tdering van de produktie met icent. De doorsnee werknemer er jakrlijks 0,3 procent extra inleveren. Verder zal er in 1985 j van de operatie de werkge- leid in de bedrijven met 25.000 afgenomen en de werkloosheid J 15.000 zijn toegenomen. De vermindering van de produktie. de grotere inflatie en de via de koppe lingsmechanismen grote loonsom van de ambtenaren leiden in 1985 tot een extra gat in de begroting van 1,5 miljard. Het financieringstekort stijgt dan met 0,5 procent, aldus de CPB-cijfers. Verder zullen door de afwenteling ook de lonen en uitkeringen stijgen. Het NCW concludeert dat de over heid uiteindelijk inteert op haar mo gelijkheden. Het enige werkelijke al ternatief is vermindering van de col lectieve uitgaven, aldus de christelij ke werkgevers. ale uitkeringen. Naar de mening van Dubbelman moet het accent bij het economisch beleid liggen bij toene ming van de investeringen en verster king van de export-positie. Dubbelman sprak op de bondsdag van de Nederlands Christelijke In- stallateursbond. Voorzitter Akker man zei daar dat de vermindering van de rijksbijdrage aan de sociale fondsen tot gevolg heeft dat de uurlo nen weer omhoog moeten opdat de bedrijven en werknemers het ontbre kende stuk van de premies kunnen opbrengen. De loodgieter wordt dan bijna onbetaalbaar voor de consu ment en dat zal ook zeker leiden tot minder werk in onze bedrijfstak, zei Akkerman. Op het ogenblik vindt hij de werkge legenheid in de loodgietersbranche nog goed maar de terugval in de bouw kan negatieve gevolgen heb ben. Nieuwe mogelijkheden ziet Ak kerman in het onderhoud van gas- toestellen dat waarschijnlijk de ko mende jaren verplicht wordt. Schilders Ook de schilders noemen de premie verhoging die het gevolg is van de geringere overheidsbijdrage een on mogelijke zaak voor het midden- en kleinbedrijf. Het Koninklijk verbond van ondernemers in het schildersbe drijf en het Nederlands Christelijk ondernemersverbond voor het schil- KOEWEIT (Reuter) Er komt mogelijk een extra vergade ring van de ministers van olie van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) om de daling van de prijzen als gevolg van het overschot op de wereldmarkt voor ruwe olie te bespreken, zo is donderdag in Koeweit vernomen. Als de extra vergadering doorgaat gebeurt dat onmiddellijk na de bijeen komst van de ministers van olie, financiën en buitenlandse zaken van de dertien landen op 15 en 16 september in Wenen. In die bijeenkomst moeten voorberei dingen worden getroffen voor de top conferentie van de OPEC. Deze wordt in november in Bagdad gehouden en daarin wordt tevens het twintigjarige bestaan van de organisatie herdacht. Volgende week woensdag komt in Londen de economische commissie van de OPEC bijeen om zich te bera- UUUCillCUlClOVCl UUIIU YUUI UCt ÖCIU-t- detsbedrijf schrijven dat in een brief den °P voorsteUen voor het beleid J van Hp nrcanicaftp «r» 1 awrro fomuin aan alle werkgeversverbonden. De schilders menen dat de rendementen van de kleine bedrijven verder wor den aangetast wat zijn weerslag zal hebben op de werkgelegenheid. Om dat dertig procent van de totale be- c roepsbevolking in het midden- en moe, basisprijzen m de OPEC houden kleinbedrijf werkt, zal de klap harder nauw verband met elkaar. Verleden aankomen dan men algemeen ver- Jaar zijn vo? „f® PnJzen op de vrije van de organisatie op lange termijn. Eén daarvan is de ontkoppeling van de olieprijzen en de dollar. Het overschot op de oliemarkt en de terugkeer tot een stelsel van unifor- ter al spoedig tot een inzinking van de vraag en nu is het zover, dat de prijzen sterk onder druk van een overschot staan. Sommige OPEC- landen vinden dat een goede gelegen heid om de prijseenheid te herstellen en afspraken te maken omtrent de 'omvang van de produktie. Eén van de ooizaken van het over schot is dat Saoedi-Arabië nog steeds ongeveer één miljoen vaten 159 liter) per dag meer produceert dan het dit jaar eigenlijk van plan was. De produktie was voor 1980 op 8,5 mil joen vaten per dag bepaald, maar het land besloot meer te produceren om te voorkomen dat de prijzen te ver zouden stijgen. wacht, zo merken de schilders op. Zij roepen de collega's in andere be- feitelijk drijfstakken op een vuist te maken wilden, omdat de overlevingskansen voor kleine bedrijven steeds geringer wor den, mede door de houding van de Nederlandse regering. markt aanzienlijk gestegen doordat er een tekort was en de olielanden konden vragen wat ze Onder druk een onzer verslaggevers iifeTERDAM Advertenties in dagbladen worden met ng van 1 oktober zeven procent duurder. De vereniging krantenuitgevers, De Nederlandse Dagbladpers (NDP), i: It daartoe gisteren besloten op de in Amsterdam gehouden Onderwijs U nvergadering. Volgens de uitgevers hebben zij de prijzen sl moeten aanpassen vanwege de stijging van de papier- i met acht procent. Het ministerie van economische zaken set de prijsverhoging akkoord gegaan. stil" houden, terwijl met ongeduld op hun verlossende woord wordt ge wacht. 10 :ns de jaarlijkse ledenvergade- toonde de voorzitter van de drs. A. A. J. W. Thijssen, zich 2j ntrust over het streven "van de R de etherreclame uit te breiden, is erop dat de miljoenen voor die volgens de STER de markt hangen, nu elders, andere bij de dagbladen, wor- besteed. Thijssen sprak van llfaijdige. vanuit omroep- en R-belang gelanceerde gedachten het inspelen op de komst van ihfoepsateliieten. die enorme risi- voor de dagbladpers kunnen in- NDP-vooizitter wees erop dat de inkomsten van dagbladbedrijven voor meer dan zestig procent worden gevormd door de inkomsten uit ad vertenties. Hij meende dat lering moet worden getrokken uit de manier waarop de STER werd geïntrodu ceerd, tot schade van de dagbladpers. „Er zijn toen wonden geslagen die nooit meer geheeld kunnen worden." Thijssen drong in dit verband aan op een spoedige totstandkoming van een rapport over een samenhangend mediabeleid, dat de Wetenschappelij ke raad voor het regeringsbeleid in het vooruitzicht heeft gesteld. Hij zei dat de rapporteurs zich „stil, akelig Dr. J. A. van Kemenade, Tweede- Kamerlid voor de PvdA en oud-mi nister van onderwijs, bepaalde de dagbladuitgevers gisteren bij de rela tie tussen de media en het onderwijs. ADVERTENTIE Hij hield zijn gehoor voor dat veel van wat op school wordt geleerd een doel in zichzelf is geworden, en dat het isolement waarin het onderwijs vaak verkeert, doorbroken zou kun nen worden door krant, radio en tele visie er meer bij te betrekken. Door de media als lesmateriaal te hante ren. zei hij. zouden de leerlingen dich ter met hun neus op de werkelijkheid worden gedrukt. De jaarlijkse Pnjs voor de dagblad journalistiek, onder meer bestaande uit een bedrag van vijfduizend gul den. is gisteren uitgereikt aan twee verslaggevers van Het Vrije Volk, Van onze redactie economie AMSTERDAM KLM, British Airways en de luchtvaartmaatschappij British Caledonian zullen, indien regeringsgoedkeuring wordt verkre gen. per 1 november a.s. een verlaagd excursie tarief gaan invoeren op de route Amsterdam-Londen. Dit nieuwe tarief zal vooralsnog alleen in de maand november van toepassing zijn. Het betreft een verlaging van het bestaande voordelige retourtarief van ƒ286 naar ƒ228. De belang rijkste bepalingen bij dit tarief zijn: a: heen- en terugreis dienen gelijktijdig te worden geboekt en betaald, b: veranderingen in het reisschema zijn niet mogelijk, c: de terugreis mag niet aanvangen voor zondagochtend 00.01 uur. De maatschappijen hebben beslo ten dit verlaagde tarief in te voe ren om een betere bezettingsgraad op een aantal daarvoor in aanmer king komende vluchten te realise ren. In een later stadium zal wor den bekeken of het tarief ook in een aantal andere maanden het publiek kan worden aangeboden. BRUSSEL (Reuter) De Europese Commissie stemt in met een vrijwilli ge beperking van de produktie van ruwstaal in de Europese Gemeen schap met dertien procent in het vier de kwartaal van dit jaar in vergelij king met die periode van het vorige jaar. Dit is in Brussel meegedeeld. In juli werd overeenstemming bereikt over een beperking van de produktie met tien procent in de tweede helft van dit jaar ten opzichte van dat tijdvak van 1979. Het produktiedoel voor het vierde kwartaal van 1980 is nu 31 miljoen ton. In de laatste drie maanden van 1979 werd 35,67 miljoen ton geprodu ceerd. De doelstelling moet nog worden goedgekeurd door het Raadgevend Comité van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (EGKS) dat op 12 september in Genève verga dert. Dat comité bestaat uit produ centen, verbruikers en handelaren. Volgens Etienne Davignon, lid van de Europese Commissie voor industriële aangelegenheden, is de vermindering van de staalproduktie nodig in ver band met de achteruitgang in de vraag uit de bouwnijverheid, de auto mobielindustrie. Ook de ernstige eco nomische recessie in Engeland speelt een rol. Over de hele wereld neemt de vraag naar staal af. Donderdag schreef het in Beiroet ver schijnende dagblad Al-Beyraq, dat Saoedi-Arabië overweegt zijn pro duktie binnenkort te verminderen, mogelijk nog voor de topconferentie in Bagdad. De Iraanse minister van olie, Ali Akbar Moinfar, heeft Saoedi- De stijging van de prijzen leidde ech- Arabië al ervan beschuldigd dat het met £jn grote produktie het imperia lisme dient en de internationale olie maatschappijen. in de kaart speelt. Saoedi-Arabië produceert op zijn eentje ongeveer éénderde van de to tale produktis van de OPEC. Het overschot op de oliemarkt heeft meegebracht dat de voorraden in de industrielanden groter dan ooit zijn. Sommige olielanden is dat een doom Geert-Jan Laan en Rien Robijns. In in het oog. Ze vinden dat olie moet het juryrapport wordt gezegd dat de worden verbruikt en niet opgeslagen kwaliteit van de inzendingen dit jaar om er later de markt mee te kunnen aanzienlijk beter was dan voorheen, beïnvloeden. Minimum naar 1,08? DEN HAAG (ANP) Het zal zeker nog tot volgende week duren voor er in ons land weer een minimum-melkprijs van kracht is. Het door minister Van Aardenne aangekondigde Koninklijk Besluit, waarbij het Produktschap voor Zuivel op nieuw de bevoegdheid krijgt tot het vaststellen van zo'n mi nimumprijs, zal niet eerder dan begin volgende week in het Staatsblad verschijnen. Pas na de afkondiging van dat Koninklijk Besluit, kan het Produktschapsbestuur verga deren om een nieuwe mini mumprijsverordening vast te stellen. Die moet daarna nog door de ministers van Land bouw en van Economische Za ken worden goedgekeurd. Een aantal organisaties uit het bedrijfsleven heeft donderdag een gesprek over de minimum melkprijs gehad met de vaste' Commissie voor Midden- en Kleinbedrijf uit de Tweede Ka mer. Een van de deelnemers aan dit gesprek, de Nederland se Melkhandelarenorganisatie NMO. deelde mee te hebben gepleit voor een hogere mini mumprijs. (Voor volle melk 1,08 gulden in plaats van 1,04 gulden) en voor opneming van het halfvolle melk in de mini mumprijsregeling. o; "w Pauline van de Ven l ÏONINGEN Worden ho- seksuelen in Nederland ge- - crimineerd? De heer J. de eigenaar van één van twee homofielenbars die I stad Groningen rijk is pit al van wel, maar sinds jrige week heeft het het be te daarvan zwart op wit. In p brief van de verzekerings- itschappij Ago aan de tus- ipersoon, die De Wette's ter verzekering aanbood ,whiJ: ichte heer X (tussenpersoon) irbij retourneren wij tot onze |t de aanvraagformulieren van heer De Wette. Daar het hier een bar voor homofielen han- hebben wij direct, om onno- werk te voorkomen, contact ocht met de Pool Zware Brand- co's. waar wij al onze horeca- co's onderbrengen. Daar deel den ons mede, dat men horeca- rijven waar een dergelijk pu tt komt, niet wil accepteren, oeachtend, X (Ago). schillende verzekeringsmaat- Bppijen, waaronder ook de Ago, ogen hun horeca-bedrijven onder bij de Pooi Zware Brandverzekerin gen. Een overkoepelend orgaan dat is ondergebracht bij de Verenigde Assu rantie bedrijven in Amsterdam. Een voorlichter bij Ago, belast met de pijnlijke taak het geval toe te lichten, verduidelijkt dat er „een fout is ge maakt door een van de medewer kers." En inderdaad, „niet alleen bij de Ago, maar ook bij de Verenigde Assurantiebedriiven." Want zonder dat, zoals gebruikelijk, experts op het Hoge der A nummer drie in Groningen werden afgestuurd, wees de vereniging de aanvraag af, „op grond van persoonlijke vooroor delen". aldus de Ago-woordvoerder. De vereniging deelde de afwijzing mee aan de Ago, die haar klakkeloos overnam, samen met de daarvoor aangevoerde reden. De Ago-woord voerder zegt niet te begrijpen, hoe de formulering („waar een dergelijk pu bliek komt") zomaar in een brief aan de contactpersoon terecht is kunnen komen. Hij geeft toe dat dit soort brieven wordt opgesteld door de afde ling die de behandeling van aanvra gen tot haar dagelijkse taak mag rekenen Hij bevestigt dat het pand niet eerst door experts is bekeken. Was dat wel gebeurd, dan had de aanvraag waarschijnlijk op heel wat acceptabeler grond geweigerd kun nen worden. Het Hoge der A 3, dat het bankroet van de Nederlandse Stich ting Monumentenzorg met kracht on derstreept. biedt een vervallen aan- Verbazing blik. Onderbrengen bij de Pool Extra het geval Groningen geen incident Zware Brandrisico's zou op zijn minst was, bevestigd lijkt, gerechtvaardigd zijn. Meldingen komen binnen van aan vragen voor levensverzekeringen die op grond van iemands seksuele ge aardheid worden geweigerd, en van bars die niet worden verzekerd om „het soort publiek dat er komt". Het blad stelt een onderzoek in naar alle individuele gevallen. De Wette, omringd door een kleine honderd kamerplanten, twee honden, een papegaai, een parkiet en zijn moeder, zegt de brief een keer of wat herlezen te hebben, met klimmende verbazing. Toen hem bij de Ago bij wijze van opheldering werd toege voegd, dat men daar zelf wel uit maakt wie er verzekerd wordt en wie niet, vond hij het welletjes. Hij bracht de zaak onder de aandacht van de Gay-krant (een weekblad voor homoseksuelen dat in Nederland en België verschijnt) en van zijn advo caat Kort geleden werd hem door de Ago meegedeeld, dat er sprake was ge weest van een „betreurenswaardig misverstand", en dat de Ago bereid was de bar van De Wette aanstonds te verzekeren. (De Wette's moeder. Je moet mensen de tijd gunnen eraan te wennen. Toen Jef tegen mij zei, moe der ik ben homofiel, reageerde ik eerst ook met: .Dan moet je naar de dokter'). De Wette zelf is minder ver gevingsgezind. Hij brengt zijn bar on der bij een andere verzekeraar. Intussen heeft de Gay-krant de eerste reacties binnen van mensen die een soortgelijke ervaring achter de rug hebben. Waardoor het vermoeden dat De Nederlandse Vereniging voor Inte gratie van Homoseksuelen (NVIH) in Amsterdam, beschikt over ontslag brieven toegestuurd aan leden, waar in als reden wordt opgegeven het feit dat de sollicitant homofiel is. Nog vaker dan bij ontslag, zou homosek sualiteit een reden zijn, iemand niet in dienst te nemen. De NVIH heeft ook hiervan enkele zwart-op-wit ver klaringen. Een woordvoerder wijst er echter op. dat de werkgever niet verplicht is een reden op te geven voor het feit dat hij iemand niet in dienst neemt. Ook als dat, wel het geval zou zijn, maakt het volgens de woordvoerder weinig uit. De NVIH is eveneens bezig een inven tarisatie te maken van gevallen van duidelijke discriminatie op het ge bied van wonen, werken, erfenissen, hypotheken, promotiekansen en der gelijke. De vereniging wil de kwestie daarna onder de aandacht van de Amsterdam, juni 1978: Homoseksuelen demonstreren voor gelijke reititen. Een strijd die nog niet is uitgestreden. overheid brengen, voor het eerst. De vereniging benadrukt dat zij dit niet alleen voor homoseksuelen doet, maar ook in het belang van andere Overigens niet „alternatieve samenlevingsvormen". Want daarvoor geldt, met name op het gebied van de sociale verzekerin gen, in veel gevallen dezelfde rechts ongelijkheid. Door een misverstand is de toelich ting op de hypotheektabel in de krant van gisteren niet aan de gewij zigde situatie aangepast. De toelich ting op dat overzicht luidt als volgt: door de ontwikkelingen op de kapi taalmarkt is de hypotheekrente door een aantal banken verhoogd. De meest voorkomende verhoging be draagt 0,2 procent. Ongetwijfeld zul len de andere hypotheekverstrek- kende instellingen dit voorbeeld volgen. AALTEN (ANP) De rechtbank van Zutphen heeft na een spoedprocedu re surséance van betaling verleend aan de supermarktketen Elka uit Aalten. Door de beslissing van de rechtbank is de rabo-bank bereid het bedrijf, waar 350 mensen werkzaam zijn, extra kredieten te verstrekken. Dit is door bestuurder J. Verheij van de dienstenbonden FNV meegedeeld. Na intensief overleg met een delega tie van de bank heeft de werkgroep die zich bezighoudt met de proble men van het bedrijf de eigenaar. L. Kip, geadviseerd surséance aan te vragen. Door bemiddeling van diens advocaat werd de aanvraag nog de zelfde dag door de rechtbank behan deld. Na de uitspraak is het personeel direct van de beslissing op de hoogte gebracht. Volgens Verheij was surséance van betaling de enige positieve oplossing van de moeilijkheden, waarin het be drijf zich bevond als gevolg van het wanbeleid van Kip. In samenwerking met de dienstenbonden werd eerder deze week met toestemming van de eigenaar een manager van buitenaf benoemd, die een gedeelte van de bevoegdheden van kip op zich nam. Elka bestaat uit dertien supermark ten en 21 slijterijen. Van onze redactie economie Het ministerie van financiën heeft een nieuw type staatslening aange kondigd. De lening heeft een looptijd van tien jaar maar kort voor de eerste aflossing begint in oktober 1986 hebben de inschrijvers het recht hun obligaties om te zetten in nieuwe stukken die van dat tijdstip af tien jaar lopen en dezelfde rente hebben. De rente van de nieuwe lening wordt 10,25 procent. Wanneer de rente in 1986 lager is, wordt het voor beleggers aantrekkelijk hun stukken om te zet ten omdat ze dan voor een nieuwe lening toch 10,25 procent kunnen krijgen. Is de rente tegen die tijd hoger, dan zullen de obligatiehouders uiteraard niet tot omwisseling over gaan. De inschrijving van de nieuwe lening is op 10 september, de storting op 13 oktober. Ook de vorige staatslening waarop de inschrijving openstond op 29 juli. had een looptijd van tien jaar. De rente was echter 9.5 procent De omvang van deze lening is lager vast gesteld op 875 miljoen, de koers van uitgifte op 101 procent. De inschrijving van de lening ging via het tendersysteem. dat wil zeggen dat de inschrijvers zelf de uitgiftekoers moeten bepalen. Mikken zij te laag, dan zijn zij van deelneming uitgeslo ten. Ook de nieuwe lening volgt het tendersysteem. DEN HAAG (ANP) - In het kader van de Europese Gemeenschap zijn maatregelen genomen om de proble men in de varkenshouderij iets te verlichten. Om tegemoet te komen aan de moei lijkheden waarmee vooral ook de varkenshouderij in ons land heeft te kampen is de EG-regeling voor particuliere opslag van varkensvlees met overheidssteun verlengd tot 4 oktober. Daarnaast zijn de exportres tituties verhoogd en zijn de heffingen op goedkope importen eveneens om hoog gebracht. In het gesprek dat het Landbouw- schap gisteren met minister Braks van Landbouw voerde, is aan de mi nister ook aandacht gevraagd voor de problemen in de vleesverwerkende industrie. In deze sector is een hevige concurrentiestrijd gaande. De minis ter zei de zorgen van het Landbouw schap te delen en liet verder weten dat zijn departement probeert op dit terrein als coördinator „met grote omzichtigheid" op te treden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11