Vrouw beslist in voorstel abortus Uitgifte 101/2% pandbrieven Beëindiging 10% pandbrieven FGH hypotheekbank ABN betrokken bij leningen aan Chili Meer spuitbussen verkocht in 1979 100% Nepbom zorgt uren voor groot ongemak Nieuwe auto moet Ford uit problemen helpen Mogelijke sluiting van drie Avebe-vestigingen Havenarbeiders niet eens met CAO aanbod tijËZJUé Geen verplichte wachttijd Stadhuis Maastricht ontruimd Onderwijsbond wil acties tegen plannen Pais Minister achter uitstel ombouw Leden achter opstelling bonden Comité: geld voor Pinochet Advocaat bekijkt behandeling kleuter door ziekenhuis DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET S 15/H 17 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van PvdA en D'66 mikken op de steun van de WD voor hün gisteren ingediende initiatief-wetsvoorstel inzake abortus. „Wij hebben een haalbaar ontwerp willen maken, geen modelregeling," aldus het PvdA-kamerlid Roethof, die het voorstel samen met zijn D'66-collega mevrouw Wessel opstelde. De WD liet in een verklaring weten het initiatiefvoorstel vooralsnog niet te kunnen steunen, omdat zij zich gebonden acht aan het regeerak- toord De liberale regeringsfractie onthield zich van een inhoudelijke reactie op het voorstel. Ze zei daar thans geen behoefte aan te hebben. De initiatiefnemers hadden deze re actie bij voorbaat verwacht Zij wil len. om de WD niet in moeilijkheden te brengen en hun eigen voorstel niet om zeep te helpen, bewerkstelligen dat hun ontwerp later wordt behan deld dan het wetsontwerp van de ministers Ginjaar en De Ruiter. Roethof en Wessel gaan er van uit, dat de Kamer dit ontwerp zal verwer pen. Zij verwachten, dat het voor een deel van het CDA onaanvaardbaar zal zijn. zodat een meerderheid zal ontbreken. „Dit zal des te meer gel den. als de WD-wens wordt ingewil ligd om de eerste verantwoordelijk heid van de vrouw bij de beslissing over abortus duidelijk tot uitdruk king te brengen," aldus Wessel. ben genomen, omdat dit de spoedige totstandkoming van een verantwoor de abortusregeling kan compliceren." Roethoven Wessel zelden, dat de in diening van het initiatief niet bete kent dat hun fracties pogingen ach terwege zullen laten om het wetsont werp van het kabinet in eigen rich ting om te buigen. „Wij zullen zeker met wijzigingsvoorstellen komen." Delegaties van PvdA, D'66 en WD hebben dit voorjaar vergeefs gepro beerd overeenstemming te bereiken over gezamenlijk in te dienen wijzi gingsvoorstellen. PvdA en D'66 haak ten af, nadat hen was gebleken dat de WD niet de politieke garantie kon geven deze voorstellen „tot het eind toe" te blijven steunen. Volgens Roethof werd na het misluk ken van deze poging de indiening van een alternatief voor het ontwerp van het kabinet onvermijdelijk. „Het uit blijven daarvan zou een bewijs van politieke armoe zijn geweest." Niet gelijktijdig Aansluiting gelijk Kami Volgens Roethof hebben PvdA en ook zo lang met de indiening van een initiatief gewacht om een gelijk tijdige behandeling met het kabinets- ontwerp te vermijden. „De stemmin gen zouden in dat geval onder een 'genlijke politieke druk komen, omdat de WD is gebonden aan het regeerakkoord." De bewuste paragraaf in het regeer akkoord voorziet weliswaar in de mo- jkheid van een initiatief uit de ler, maar pas als het kabinet niet |2ou slagen met een eigen ontwerp te in of indien zo'n ontwerp zou •uvelen. De WD zou in feite over spel plegen als zij met de oppositie- >artijen in zee zou gaan, terwijl het cablnetsontwerp nog op tafel ligt. Dit klonk ook door in de verklaring van de WD-fractie, waarin wordt ge zegd dat de liberalen hangende de behandeling van het wetsontwerp van het kabinet aan het initiatief voorstel geen steun kunnen geven. Overigens liet de WD weten „met i gemengde gevoelens" van de indie ning van het Initiatief kennis te heb- Nadat de explosieven opruimingsdienst ontdekte dat de bom een nepbom was, kon het „gevaarlijke pakje" in een plastic zak door de politie worden afgevoerd. MAASTRICHT (ANP) Vijf uur lang heeft een nepbom, geplaatst in de hal van het stadhuis, gistermiddag van half een tot na half zes, groot ongemak veroorzaakt in Maastricht. Het stadhuis moest worden ontruimd en uit veiligheidsoverwegingen werd de markt voor alle verkeer afgesloten. De explosieven opruimingsdienst uit Culemborg werd meteen ge waarschuwd na de vondst van een pakje met de aanduiding „bom". Bij het demonteren bleek dat het een nepbom was. Een kartonnen doos bevatte wat blik en enkele draadjes en was verder opgevuld met papier. Vanwege de inhoud leek het aanvankelijk op een ech te bom toen de leden van de explo sieven opruimingsdienst een rönt genfoto van het pakje hadden ge maakt. Reden om zo voorzichtig mogelijk het pakje open te makQn. Een ambulance-auto stond nabij het stadhuis, waar ook brandweer wagens en politie-auto's stonden opgesteld Het college van B en W dat in het stadhuis wilde vergade ren week uit naar het stadskan toor en de gemeenteraad die om vijf uur in vergadering bijeen kwam ging door in de Maastricht se concertzaal het Staargebouw. Het verkeer in de binnenstad on dervond veel hinder. wendt. Dat wil niet zeggen, dat we tegen overleg tussen arts en vrouw zijn. Integendeel, dikwijls zal de vrouw die zo'n beslissing neemt be hoefte hebben daarover te praten, haar mening te toetsen aan die van de arts. Dat is echter heel wat anders dan een verplichte bedenktijd." Het initiatief-voorstel Roethof-Wes- sel is de achtste poging tot een wette lijke abortusregeling te komen. De eerste poging dateert van tien jaar geleden en werd ondernomen door dezelfde Roethof en zijn partijgenoot Lamberts. In hun toelichting consta teren de indieners dat Nederland met België en Ierland tot de laatste drie EO-landen behoort die er niet in sla gen de abortus wettelijk te regelen. De landelijke stuurgroep van de Roole Vrouwen in de PvdA heeft gis teren instemmend gereageerd op het nieuwe initiatief, evenals het actieco mité „Wij vrouwen eisen". Ons commentaar staat op pag. 5. Roethof en Wessel hebben in hun voorstel, terwille van de haalbaar heid, aansluiting gezocht bij het vroe gere initiatief van PvdA en WD, dat in de Tweede Kamer met ruime meer derheid werd aangenomen, maar eind 1976 in de Eerste Kamer (door toe doen van de WD) sneuvelde. Verder is getracht aansluiting te vin den bij de bestaande abortusprak tijk, wordt het beslissingsrecht van de vrouw bij abortus duidelijk vast gelegd en strafvervolging van be voegde artsen uitgesloten. Mevrouw Wessel sprak van een „eigentijds" wetsontwerp. „Wij sluiten aan bij de ontwikkelingen in de maatschappij. Wij erkennen dat burgers een eigen beslissingsrecht hebben We nemen geen genoegen met een wetsontwerp, dat de mens niet in staat acht zelf te beslissen en de vrouw beschouwt als een ziek en ongelukkig schepsel, niet in staat tot eigen beslissingen." Anders dan in het kabinetsvoorstel bevat het initiatief-ontwerp geen ver plichte wachttijd. „Wij gaan er van uit, dat de vrouw haar beslissing al heeft genomen, als ze zich tot een arts DEN HAAG(ANP) Het hoofdbe stuur van de protestants-christelijke onderwijsvakorganisatie PCO heeft gisteravond besloten in actie te ko men tegen de bezuinigingsplannen voor het onderwijs van minister Pais. De organisatie (30.000 leden in alle geledingen van het onderwijs) wil tus sen 15 september en 3 oktober de leden raadplegen op dertig demon stratieve bijeenkomsten. Klapstuk wordt een massale onderwijsmanifes- tatie in werktijd, voorafgaande aan de algemene beschouwingen over de rijksbegroting in de Tweede Kamer. Tenslotte wil de PCO de partners in de nationale federatie van onderwijs vakorganisaties voorstellen samen het overleg met het ministerie op te Antwoord op VW Golf en Opel Kadett Van onze automedewerker AMSTERDAM Voor het eerst hebben de Amerikaanse en Euro pese fabrieken van Ford samen een automobiel ontwikkeld. Het is een nieuwe Ford Escort met voor wielaandrijving een novum voor de fabriek in Amerika en een even originele als aërodynami sche vorm. Maar vooral de nieuw ontwikkelde motpr draagt bij tot meer zuinigheid, die volgens Ford tien tot twintig procent gunstiger uitkomt dan bij de oude Escort. Twee miljard gulden ls in deze „wereldauto" alleen al in Europa geïnvesteerd. Een gloednieuw complex in Zuid-Wales zal jaar lijks een half miljoen motoren gaan maken voor de Britse en Duitse Ford-fabrieken; in Ameri ka moet het te produceren aantal het half miljoen overtreffen. De Amerikaanse Ford Motor Compa ny verkeert overigens in ernstige financiële moeilijkheden en het succes van het nieuwe model moet die problemen overwinnen. In feite komt de kleine, zuinige auto daarvoor twee jaar te laat. De beslissing er zo lang mee te wachten werd na de oliecrisis ge nomen door de inmiddels afgetre den eerste man Henry Ford (II) ondanks dat de toen tweede man Lee Iacocca die thans Cnrysler leidt ervoor pleitte het model in 1978 te introduceren. Hard nodig Maar ook in Europa, met name voor de Duitse Ford, blijkt de komst van de jongste Escort hard nodig. Het model is het antwoord op de VW Golf en Opel Kadett, maar dan qua uiterlijk iets karak teristieker dan de laatste, zeker niet minder ruim dan beide en motorisch sterker. Dat geldt met name de stille 1,3-litermotor van 51 kW vermogen. Verder worden een 1,1 liter en 1,6 liter leverbaar. Het zijn geperfectioneerde benzi nemotoren met een speciale zui- gervorm en andere kiepstanden. Van een eigen diesel is bij Ford nog geen sprake. De Escort is 3,21 meter lang, heeft een achterklep en neerklapbare achterbank, naar keus twee of vier portieren en verklikkerlichtjes, die waarschuwen als men onzui nig met het gaspedaal omgaat. De prijs komt op 14.995 gulden voor de basisversie met 1,1-litermotor. Van onze redactie economie DEN HAAG/VEENDAM Volgens minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gaat AVEBE de zetmeelproduktie beëindigen in de vestigingen te Nieuwe Pekela, Nieuw-Am- sterdam eri Stadskanaal. Een woordvoerder van het aardap- pelmeelconcern zegt echter dat nog niet zeker is welke vesti gingen dicht gaan. Wel erkende hij dat er problemen zijn met de genoemde produktie-eenheden. Nleuw-Amsterdam in zuid-oost Dren te loost vuil op de Overijsselse Vecht, in Stadskanaal loopt nog een hoger beroep over het verstrekken van een vergunning krachtens de hinderwet en in Nieuwe Pekela moet een nood- leiding voor vuilafvoer naar de Eema verlengd worden. AVEBE heeft overi gens al geruime tijd plannen om de produktie te concentreren op minder vestigingen dan de huidige tien. Minister Tuijnman maakte zijn op merking over sluiting van de drie vestigingen in een notitie aan de vas te commissie voor landbouw in de Tweede Kamer. Daaruit blijkt dat de bewindsman akkoord gaat met het voornemen van AVEBE om de op- bouwoperaties ten behoeve van de afvalzuivering twee jaar op te schor ten. Tuijnmans voornaamste drijf veer is de „alarmerende" financiële situatie bij AVEBE. De veronderstel ling dat de kosten van de ombouwo peratie wordt goedgemaakt door de opbrengsten van nieuwe uit het afval te winnen prod uk ten. gaan niet meer op. AVEBE, zo schrijft Tuijnman, staat er financieel slecht voor door de zeer hoge rentelasten, de hoge energiekos ten. door de integratie met voormali ge KSH-bedrijven en tenslotte door de zeer matige opbrengstprijzen. De minister noemt een herbezinning op de situatie van AVEBE en de U .volgen gedragslijn „onontkoom baar". Daarom wordt een adempauze van een twee jaar geschapen. Tuijnman is als minister van verkee en waterstaat bij het in agrarisch* sfeer werkende AVEBE betrokke: omdat de vervuiling van buitenwatt ren als Eems en Döllard onder zij: verantwoordelijkheid valt. ROTTERDAM (ANP) Het merendeel van de havenarbt ders vindt het CAO aanbod van de werkgevers onvoldoenc Dit is gebleken na de eerste serie ledenvergaderingen van c Vervoersbonden FNV in Rotterdam en Amsterdam. schorten totdat Pais de voorstellen intrekt De PCO brengt een kwart van de aangesloten leden in bij de overkoepelende FNO. De PCO legt er de nadruk op, dat niet alleen arbeids voorwaardenoverleg zou moeten wor den stopgezet, maar ook onderwijs kundig overleg. Dit laatste zou de eerste keer zijn. De plannen van Pais om ook in het onderwijs te bezuinigen behelzen glo baal het volgende: als het niveau van het onderwijs en de werkgelegenheid behouden moeten blijven moeten de bezuinigingen worden gevonden ind e salarissen van het onderwijzend per soneel. Hiertegen is veel verzet ge rezen. De onderhandelingen over de nieuwe haven CAO werden twee weken gele den afgebroken nadat de vervoers bonden het laatste bod van de werk gevers hadden afgewezen. De leden blijken het nu dus met de opstelling van de bonden eens te zijn. Volgens de bonden werd niet of nauwelijks tegemoet gekomen aan eisen op het punt van vuil en onaangenaam werk, de verlaging van de leeftijd voor ver vroegd uittreden, arbeidstijdverkor ting en herstructurering van de lonen. Uitgevers De dienstenbonden FNV hebben gis teren het overleg met de organisaties Van onze redactie economie AMSTERDAM De Algeme ne Bank Nederland is als lid van het in Londen gevestigde consortium Euro-Latinameri- can Bank Limited (Eula- bank), waarin zij een belang van vijf procent heeft, en het in Parijs gevestigde consorti um Banque de la Société Fi- nanciére Européenne (SFE), de afgelopen drie jaar medeverantwoordelijk is ge weest voor in totaal twaalf leningen aan de Chileense overheid. Die leningen verte genwoordigden met elkaar een bedrag van meer dan één miljard dollar. Dit staat in de publikatie „De ABN en Chili", uitgegeven door het Chili Komitee Nederland, de Onderzoeks groep MOL en het Transnational In stitute. De brochure handelt over „de steun, die een Nederlandse bank sinds 1977 aan Pinochet verleent". Particuliere banken, aldus de brochu re, zijn In enkele jaren tijd de belang rijkste financier van het bewind van generaal Pinochet geworden. Volgens de centrale bank van Chili was vorig jaar bijna 90 procent van het totaal aan buitenlandse leningen afkomstig van particuliere banken. De publikatie noemt leningen aan de Chileense overheid één van de meest directe vormen van steunverlening aan het bewind in Chili „Voor zover bekend, is de ABN de enige bank in Nederland die zich hieraan schuldig maakt Vanuit het oogmerk winst te maken is het voor de ABN waar schijnlijk aantrekkelijk om daarmee door te gaan. Maatschappelijk en - ethisch is deze onpersteuning van de dictatuur in Chili volstrekt verwerpe lijk," aldus de brochure Daarin is ook opgenomen een brief van de raad van bestuur van de ABN, gedateerd 28 juli 1980, waarin wordt verklaard, dat de ABN sedert 11 sep tember 1973 niet is opgetreden als participant in publieke leningen aan de Chileense overheid, noch aan Chi leense staatsinstellingen. Voorts zegt de raad van bestuur, dat de ABN niet heeft geparticipeerd in zogenaamde consortiale kredieten aan Chili. van uitgevers en boeken en tijdsch ten over nieuwe CAO's opgeschc Onder deze CAO's vallen rond neg duizend werknemers. Het overleg L vast op het punt van de werktijd\ korting. In de tuinbouw daarentegen z werkgevers en vakbonden een pri: pe akkoord overeengekomen v een nieuwe CAO. Dankzij herstel de prijscompensatie en enkele ex loonsverhogingen is al met al ha having van de koopkracht in 1 voor de 22.000 werknemers in de ti bouw redelijk gewaarborgd, al een woordvoerder van de voedii bond FNV. Het ontwerp-akkoord voorziet in CAO die loopt van maart 1980 maart 1981 en herstel van de p: compensatie per 1 januari 1981. D bovenop komt nog eens met tei werkende kracht tot maart 1980 loonsverhoging van anderhalf twee procent die voortvloeit uit herstructurering van de lonen Ir. tuinbouw. Burgemeesters J. N. Stuifberg burgemeester van Stede Broec, is 1 oktober benoemd tot burgemee: van Heerhugowaard. De heer St bergen is 51 jaar oud, rooms-kai liek en lid van het CDA. Hij volgt A. F. Molleman op, die per 1 sept ber met pensioen is gegaan. Met ingang van 16 september is m A. N. Patijn benoemd tot burgem ter van Doesburg als opvolger var naar Rheden vertrokken mr. H van Walsum. De heer Patijn is 41 oud, hervormd en lid van de Pv Hij is nu burgemeester van D< waard. ADVERTENTIE wHWHhv De Friesch-Groningsche Hypotheekbank N V. te Amsterdam geeft m.i.v. 3 september 1980 voorbeurs wederom tot nadere aankondiging uit 10/2% pandbrieven 1980 per 1983/1987 tegen een koers van Effectief rendement 10.50 Jaarcoupon per 1 februari. Prospectus van uitgifte op aanvraag verkrijgbaar bij onze kantoren, de banken en de commissionairs in effecten. De uitgifte van de 10% pandbrieven 1979 per 1982/1986 is voorbeurs beëindigd. Amsterdam Herengracht433(020-2212721 Arnhem Ziioendaaiseweg 59(065-427346) Eindhoven. Ten Hagestraat li (040-44 68551 Enschede M H Tromplaan 12 (053-31 24 451 Oen Haag Lange Viiverberg 9 (070-6059Ö0I Groningen Ubbo Emmiossmgei 751050-1831831 Rotterdam Westbiaak67 1010-11 5550) Utrecht Gddenkwartier431030-3103 441 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG —De daling in de ver koop van spuitbussen in Nederland is Van onze correspondent EINDHOVEN Advocaat C. Din ge- mans uit Breda heeft het Diacones- senhuis in Eindhoven opheldering ge vraagd over de behandeling van een driejarige kleuter die nu al twee maanden in coma ligt Het kind moest in het ziekenhuis worden opge nomen, nadat de huisarts een ontste king aan het strottehoofd had gecon stateerd. Door zuurstofgebrek ge raakte het kind in coma. Volgens de ouders had dat voorkomen kunnen worden. De ouders zeggen dat hun zoontje te laat op de beademingsap paratuur is aangesloten. Op verzoek van de ouders onderzoekt de advocaat Dingemans nu of er in het Diaconessenhuis fouten zijn ge maakt en/of het ziekenhuis daarvoor aansprakelijk kan worden gesteld. De advocaat heeft inmiddels ook con tact opgenomen met de inspecteur van de Volksgezondheid in Noord- Brabant. Geneesheer directeur P. de Haan van het Diaconnessenhuis heeft zijn volledige medewerking toe gezegd als de inspecteur een onder zoek noodzakelijk acht vorig jaar tot staan gekomen. gens het jaarverslag van de Nee landse aerosolvereniging (NAV) den 47,5 miljoen spuitbussen i kocht, anderhalf miljoen meer dar 1978, maar nog altijd vijf milje minder dan in 1977. Dat het met bedrijfstak nog redelijk gaat. is vo al aan de export te danken: de tot produktie in Nederland steeg van J naar 159 miljoen spuitbussen. M; die stijging had ten dele een incidt teel karakter, aldus het verslag. Volgens een ruwe schatting van r R. M. van der Meulen, vice-vooizitt van de NAV, bevat 20 tot 25 proce van de in Nederland verkochte spu bussen het omstreden drijf gas free Sinds april vorig jaar zit daar er verplicht waarschuwingsetiket o met de mededeling dat het gas c ozonlaag in de stratosfeer kan aa tasten. Volgens het onderzoek van t. vereniging werkt dat niet. Het is w tot het publiek doorgedrongen d. „er iets met spuitbussen aan de har. is" en dat werd de afgelopen jare dan ook duchtig gemerkt In de on zetcijfers. Maar naar dat waarscht weingsetiket wordt niet gekeken. Minister Ginjaar van mllleuhygiër wil dat de industrie de toepassing va freon in spuitbussen halveert ten oi zlchte van het peiJ van 1976. Volger een voorlopige richtlijn van de Eun pese gemeenschap moet deze toepa sing met tenminste dertig procer worden gereduceerd. Van der Meule is benauwd voor de exportpositie b verdergaande beperkingen. Sommig landen eisen freon in spuitbusse vanwege de brandveiligheid <h< meest gebruikte vervangende drij gas is het brandbare LPG). „En a! wij dat niet mogen leveren, bestelle ze het wel ergens anders."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17