E Geef alle gemeenten een eigen politiekorps Pro Deo- zaken worden goudmijn Justitie gelast onderzoek (Jubileum bij de informatiekloof weekblad I MAARTENT HART Lijkt u op de lezer van Hervormd Nederland? ruw Alternatief plan van vereniging: IeN HAAG Elke gemeente moet over een eigen politiekorps beschikken onder beheer van e burgemeester. Dit is de kem van een voorstel dat de Vereniging van Nederlandse emeenten (VNG) gisteren presenteerde als alternatief voor het regeringsplan voor provincia- politiekorpsen. Jongetje gewond ijdens open ag in kazerne Amsterdam wil kraakpand Groote Keyser vorderen IT DE WEEKBLADEN BON Overal te koop: f3,- ®la5.1e.vcr"ngeiukt Kind verdronken INDERDAG 4 SEPTEMBER 1960 jan onze parlementsredactie TROUW/KWARTET PRS 9/H 11 i vereniging heeft dit plan van de bisters Wiegel van binnenlandse Ken en De Ruiter van Justitie, di et verworpen. Haar voornaamste ezwaar is, dat provinciaal georgani- erde politie verder van het publiek wnt al te staan. Dit wordt temeer [treurd. waar de discussie over de aats van de politie in de samenle- ng juist de andere kant op wijst. ndere bezwaren tegen het plan zijn it centralistische karakter ervan en gevaar van bureaucratisering, lardoor een slagvaardig optreden 'PINGEDAM (ANP) Tijdens een len dag in de W.L. van Nassaukazer- in Appingedam is gisteren de ne- ijarige Marcel van der Werff em- |g gewond geraakt door een rond- egende musketonhaak. Het onge- gebeurde tijdens een demonstra- met een Lynx-helikopter. Een isketonhaak waarmee personen innen worden opgetrokken of neer aten vanuit de helikopter, kwam het rotorveld van het toestel te- cht en werd het publiek ingeslin- rd. De jongen kreeg een metaal- linter in zijn long en liep bovendien kaakfractuur, gekneusde ribben vleeswonden op. Hij werd in eerste itie naar het ziekenhuis van elfzijl overgebracht maar later naar t academisch ziekenhuis in Gro- igen vervoerd, waar geprobeerd Drdt de splinter te verwijderen. koninklijke marechaussee stelt onderzoek in. Meteen na het on- ral werd de open dag stop gezet. van de politie kan worden belem merd. De vereniging van gemeenten meent, dat haar voorstel, getiteld „de politie op de juiste plaats." de bur gers meer invloed op het apparaat geeft en ook logisch aansluit op de politietaak, die voor het overgrote deel op lokaal niveau wordt uitge voerd. Gemeenschappelijk Het voorstel gaat ervan uit, dat elke gemeente met meer dan 25.000 inwo ners over een eigen politiekorps be schikt. Gemeenten met een kleiner inwonertal zouden het met een ge meenschappelijk korps moeten doen. Vooizitter van de politiecommissie van de vereniging burgemeester Von- hoff zei dat naar gelang de omstan digheden van dit getalscriterium moet kunnen worden afgeweken. In deze opzet komt het beheer over het korps in handen van de burge meester of burgemeesters (bij ge meenschappelijke korpsen). Hiermee komt dan meteen een eind aan het euvel, dat in de gemeenten met rijks politie (670) gezag en beheer zijn ge scheiden, aldus de vereniging. De regering wil deze situatie in feite voor de gemeenten met gemeentepo litie doortrekken door het beheer in handen van de commissaris van de koningin te leggen. De burgemeester behoudt wel invloed via een overleg commissie. Hierin hebben alle burge meesters van de provincie zitting. „Stelt u zich eens voor wat dat bete kent voor een provincie als Zuid-Hol land met 144 burgemeesters," aldus een vertegenwoordiger van de vereni ging van gemeenten. Dagelijkse zorg In het plan van de vereniging worden de gemeentekorpsen belast met de dagelijkse zorg op gebied'van dienst verlening, handhaving openbare or de. en opsporing van strafbare feiten^ Voor de meer specialistische taken is er een oplossing die aansluit bij de gegroeide praktijk: een aantal kern gemeenten krijgt extra personeel en materieel waarop het omringende ge bied kan terugvallen. Daarbij wordt uitgegaan van een veertig tot vijftig regio's. De Vereniging wijst de instelling van landelijke diensten niet af, maar vindt, dat eerst moet worden vastge steld of de betreffende taken niet op regionaal niveau kunnen worden ver vuld. De politiebonden hebben in middels positief op het voorstel gere ageerd. In Nieuwspoort presenteerde de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gisteren haar alternatieve politiewet. Van links naar rechts: burgemeester Vonhoff van Utrecht, burgemeester Verplanke van Ridderkerk en burgemeester Brandsma van Leeuwarden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gemeente Am sterdam wil de gekraakte panden aan de Amsterdamse Keizersgracht, de Groote Keyser, vorderen. Het college van b en w besloot hier gisteren toe nadat de economisch eigenaar van de Groote Keyser, projectontwikkelaar Bee rents, het bod van 1,8 miljoen gulden op de panden afwees. Het Amsterdams college gaat het vorderingsbesluit voorleggen aan de vorderingscommissie. Deze onafhan kelijke commissie adviseert b en w bij het vorderen van panden voor urgent woningzoekenden. Als de commissie het college positief advi seert, betekent het niet automatisch dat de krakers in de Groote Keyser mogen blijven. Dat hangt af van de tijd hoe lang zij ais woningzoekenden staan ingeschreven bij de gemeente lijke dienst herhuisvesting. Het Amsterdams college liet gisteren weten dat met het mislukken van de onderhandelingen met Beerents (die het dubbele van de gemeenteprijs wilde hebben) „de eerste fase van een eventuele vorderingsprocedure is af gesloten". ADVERTENTIE Pro Deo-zaken, ooit bezien als schamele opdrachten van de overheid, blijken zeer winstgevend te zijn. Een aantal advocaten maakt er al handig 'misbruik' van: o Wapenschandalen: Handel in moord en doodslag BRIEVEN- Ik vind dat NieuvsNet steeds linkser en roder wordt. Wordt uw semi- communistische propamanda- blaadje wellicht gesponsord door Moskou? Opmerker Met leedwezen constateer ik, dat NieuwsNet met de week conservatiever en kapitalistischer wordt. Zijn Philips en Shell soms aandeelhouders? Toeschouwer ADVERTENTIE or Leo Kleyn laar omvang gemeten, staan de jubileum. In de overigens lezenswaar- feekbladen ditmaal sterker dan ooit dige, meer dan honderd bladzijden 0 de schaduw van Vrij Nederland, tellende bijlage die aan de geschiede- 'at ook in kwantitatief opzicht wei-* nis van het blad is gewijd, klinkt ijg bescheidenheid aan de dag legt nogal wat zelfgenoegzaamheid door, Ij de viering van zijn veertigjarig maar wat wil je ook, als zelfs de - ADVERTENTIE deTijd 'Onderhoudend en met vaart geschreven, vaak geestig en warm, emotioneel, soms een tikje sentimenteel': Wam de Moor heeft aan waardering geen gebrek voor een 'gelukkig niet moraliserende' nieuwe roman over de last van het huwelijk en de deugd van trouw. Bach als basis voor een huwelijk: 'De droomkoningin' van wordt besproken in Boeken-Extra. Daarin ook Martin Kockelkoren over de eerste grote Mauriac-biografie, Cornelis Verhoeven over feminisme voor mannen, Herman Pijfers over een verpletterende pocket, en een interview van P. van der Eijk met Gerard Vermeulen (ex-Panorama): 'Wat is het verschil tussen bloot en een stukje van Jan Mulder?' Verder: "Ontwapening? Het IKV leutert er maar lekker overheen': J. H. Scheps, een eigenwijs portret Prof. Douben: Kabinet op zoek naar sterke schouders e Polen 1: Stakers behielden eenheid met intellectuelen (Ton Crijnen) Polen 2: Te mooi om waar te zijn (Arie Kuiper) o Nationale Tuigdag: 'randgroepjeugd' rukt op naar Eindhoven Onderwijs: moet de katholieke school nog blijven? Ferré en de anderen Frans virus in Nederlandse theaters TR-36 voor proefabonnement 0 weken de Tijd voor TH gulden Naam Adres Plaats Tei Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6. 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (day en nacht, ook in het weekend): 020-462062 concurrentie, in casu de Haagse Post, het gevoel blijkt te koesteren dat Vrij Nederland, zoals John Jansen van Galen in zijn Weekboek schrijft, 'ei genlijk het echte weekblad' is? Van de concurrentie heeft de hoofdre dacteur van Vrij Nederland blijkens dat weekboek overigens geen hoge dunk. Met name Hervormd Neder land ('niks gevaarlijks aan', onder verwijzing naar de reclameleus 'een gevaarlijk weekblad'), Nieuwsnet ('daar zit ook niemand op te wach ten') en De Tijd ('Een normaal mens had het allang opgeheven') zouden, als het aan hem lag, hier en elders beter buiten beschouwing kunnen blijven. Buiten de jubileumbij lage bleef een interview van Jan Kassies met Kees Troost, 'de vergeten oprichter van Vrij Nederland', waaruit blijkt dat bij het feest niet aller gevoelens onge mengd zijn. Troost, zo wordt gememoreerd, is la ter terechtgekomen bij Trouw, ook uit het vereet geboren, en het mag voor Vrij Nederland een troost zijn dat ook daar sprake was van een soms 'moeilijke relatie', naar Kassies* opmerkt. Trouw, en dat komt mooi uit in dit nummer, wordt verderop uitgebreid ter sprake gebracht in een interview met ing. O. Postma ('Ping-O-Postma') ter gelegenheid van diens afscheid als directeur. Postma wordt geportret teerd als een idealistische realist, of een realistische idealist: 'Op een ver gadering van de Nederlandse Dag bladpers vroeg de voorzitter mij eens: 'En hoe denkt de heer Postma principieel over dit probleem?' Ik heb geantwoord: 'Geef mij tien minuten, dan heb ik het uitgerekend.' Zo'n opmerking geeft natuurlijk een te scherp beeld, want ik verzaak mijn principes niet, maar ik vind wel dat je niet kunt volstaan met het uitdragen van idealen.' Levensecht De weekbladen die (nog) niets te vie ren hebben, etaleren, zoals gebruike lijk, de barre werkelijkheid. Om een greep te doen: Suriname, de kabi netsproblemen, de bezuinigingen van Pais en de perikelen binnen de WD. Hoe bar de toestand in Suriname is, wordt uiteengezet in „de eerste le vensechte reportage waarmee uit het Suriname van Bevelhebber Desi Bou- terse", waarmee de Ilaagse Post de losse-nummer-kopers tracht te trek ken, en in drie pagina's van Elseviers Weekblad. De Poolse stakers kunnen zich ook deze week nog in ruime aandacht van de weekbladen verheugen. De Groe ne Amsterdammer meent dat Polen „nog niet verloren" is, maar in De Tijd komt hoofdredacteur Arie Kui per tot „een harde en bittere conclu sie": „Als de stakers weer aan het werk zijn, als de rust is weergekeerd, als de wereld weer aandacht heeft voor andere zaken, zal langzaam maar zeker de zaak worden terugge schroefd, stap voor stap, maar gebeu ren zal het." In De Nieuwe Linie vraagt Gerard van den Boomen zich af of Lenin zich nu in zijn graf heeft omgedraaid. „Er was," vindt hij, „vol gens zijn eigen theorie geen reden voor. Wel zal hij een oogje hebben opengedaan om de ontwikkeling in Polen in de gaten te houden." Ook Elseviers Magazine verwijlt nog even in Polen („De worsteling staat nog aan het begin", meent D. M. van Rosmalen), maar het binnenland, en dan met name het reilen en zeilen van de WD en de functionarissen van die partij, eist meer aandacht op. In de schijnwerper staat de minister van onderwijs, Pais, die met zijn bezuini gingswoede volgens Elsevier wel ge lijk heeft, maar het niet krijgt. Een citaat: „Arie Pais is een uiterst schrandere econoom. Een bekwaam vakminister op onderwijs. Een flit sende debater. En op en top liberaal. Maar hij slaagt er wel in, ledereen tegen zich in het harnas te Jagen, in en buiten het Catshuis." Overigens heeft Elsevier de ontwikkelingen niet helemaal kunnen bijhouden: het blad meent nog dat het erop lijkt of Pais „alleen nog maar van oppositieleider Den Uyl gelijk krijgt." Hoofdredacteur Hoogendljk consta teert knorrig dat ook de partij die door Pais wordt vertegenwoordigd geen gelijk heeft gekregen: „Voor de vierde maal heeft de WD het bij de begrotingsbesprekingen van het CDA verloren." Wiegel, meent hij, „speelt groot slem", en dat is niet als een betuiging van bijval bedoeld. De nieuwe kandidaat-voorzitter van de WD, de makelaar Jan Kammin- ga, toont zich in een interview aan zienlijk luchthartiger dan Hoogen- dijk: „De stemming in de WD is nu erg goed. Dat blijkt uit de discussies over het beginselprogramma en het Liberaal Manifest. Tienduizenden zijn daarbij actief. Ik kan me er ook goed in vinden. Met deze uitgang spunten kunnen wij goed de jaren tachtig in". Overigens weet Elsevier te melden dat Kamminga (een „mon ter ogende Jonge Groninger") „zich ADVERTENTIE Een zoet jaar wensen joden elkaar met Rosj Ilasj ana, Joods Nieuwjaar. Dat is het nu. Maar niet alles was zo zoet. Lees het Keizersgracht IP - 1015CJ AMSTERDAM Neem een abonnement ad 28,10 per kwartaal of 103,- per jaar. Brieven portvrij in envelop: Antwoordnummer 7050, 1000 RA Amsterdam, of tel 020-235584/237763. Losse nrs. 2,30. meer verwant voelt met lijn Geertse- ma-Vonhoff dan met die van Riet kerk-Wiegel". En dat zou dan beteke nen dat hij zich „nogal progressief" opstelt. Eigenwijs Perikelen in Den Haag hebben Her vormd Nederland doen belanden bij het CDA-Tweede-Kamerlid Stef Dijkman, die door het KVP-bestuur ter verantwoording is geroepen over zijn afwijkend stemgedrag bij het de bat over de olieboycot van Zuid-Afri- ka. Hij is misschien wel een roepende in de woestijn, maar: „Wat kan dat nou schelen? Mijn punt is, dat er een beleid moet worden uitgestippeld, dat je weet waar je heen wilt. Doe je dat niet, dan is het louter machtspoli tiek. Het wordt natuurlijk wat vreemd als je eerst macht verzamelt en je dan hst hoofd breekt over de vraag welk beleid er moet worden gevoerd. Ik hang de stelling aan dat het in het CDA moet gaan om de kracht van de overtuiging". Eigenzinnigheid is al evenzeer troef in de kolommen die De Tijd heeft gewijd aan een voorganger Dijkman, zij het in een andere fractie, het gewe zen PvdA-Tweede-Kamerlid J. H. Scheps. onlangs tachtig jaar gewor den. Scheps („Schrijf maar gerust een eigenwijs portret" en die kwalifi catie prijkt dan ook op-het omslag) is nog steeds goed voor wat kernachtige uitspraken. Zo zegt hij, als anti-mili tarist over het IKV sprekend: „Mijn grief tegen het IKV is dat ze er alle maal maar lekker overheen leuteren. Ze houden mooie verhaaltjes, terwijl de eerste vraag die naar de geestelij ke weerbaarheid is". Misbruik Liefhebber van nieuws naast alle be schouwingen, commentaren, opinies, kunnen terecht bij Nieuwsnet, een „nieuwsmagazine" ten slotte, al zit volgens Rinus Ferdinandusse daar dan niemand op te wachten. Het blad meldt dat het ministerie van justitie zich zorgen maakt over „de wonder baarlijke vermenigvuldiging van Pro Deo-zaken". Wie geen advocaat kan bekostigen, kan zich op kosten van het rijk door zo'n rechtsgeleerde la ten bijstaan. „Dit jaar zal 'toegevoeg de rechtshulp' de schatkist bijna 150 miljoen gulden kosten. Een aantal advocaten maakt daar lustig ge- en misbruik van en wordt rijk aan ar moe." Er zijn maatregelen op komst, meldt Nieuwsnet. Wie daarvan, en van de rest van wat er in de weekbladen staat, geen ken nis neemt, is waarschijnlijk terecht gekomen in de „informatiekloof". waarover Gerard Vermeulen, gewe zen hoofdredacteur van het niet on der de opiniebladen vallende „pu bliekstijdschrift" Panorama, zich zor gen maakt. In een interview met De Tijd zegt hij dat die kloof waarschijn lijk nooit door populaire uitgaven, maar slechts door de televisie gedicht zal kunnen worden. Waarom wordt daar niet gemeld wat er in de week bladen staat? Lezers van Hervormd Nederland zijn intens betrokken bij ontwikkelingen in de samenleving. Dat blijkt uit een recent onderzoek onder de abonnees van dit weekblad. Meer dan de gemiddelde Nederlander is de lezer van Hervormd Neder land bezig met het probleem van de wapenwedloop, met de herleving van het fascisme, met de plaats van de minderhe den in ons land, met het milieu en met de derde wereld. Een sterk gemotiveerde, actieve en bewust levende groep, zeiden de onderzoekers. Spreekt die wereld u aan? Dan moet u Hervormd Nederland ook eens proberen. Dan ziet u zelf, dat HN een opinieweek blad met een heldere visie is, niet alleen voor hervormden, katholieken of gereformeerden die oecumenisch denken, maar voor iedereen die een bondgenoot zoekt in de moeiza me strijd voor een rechtvaardiger wereld. Een blad dat vindt dat het christelijk geloof niet als slaapmiddel mag worden gebruikt, maar een kracht is tot vernieuwing. Hervormd Nederland helpt op onconventionele wijze bij de meningsvorming, komt op voor een andere wereld, helpt mee bij het vinden van overeenstemming overeen nieuw beleid in politiek Nederland. Begin het nieuwe leesseizoen goed. Maak eens rustig kennis met Hervormd Nederland via een proefabonnement van twee maanden voor slechts zes gulden. Een abonnement op HN is overigens ook niet duur if 36,50 per half jaar). Lees deze week in Hervormd Nederland: Gevecht met het CDA: Interview met dissident Stef Dijkman/Wat aan de Poolse stakingen vooraf ging/Anton Wesscls over de heilige oorlog'Christophcr Lasch en de cultus van het narcisme/Impressies op de camping: dc vakantie van topless en pizza's/Interview met rechercheur Baantjes: 'Als we mensen marionetten maken is er geen criminaliteit meer Nicaragua. We kunnen leren van de fouten van Cuba 'IK V-voorzitter Ter Veer over Nederland kernwapenvn i Maria de Groot: Kerk koos toch voor Martha in de kcuken/Edgar AÜan Poe cn de zelfvernietiging. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36,50 per half jaar Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegeli Of bel: 070-512111 mm—im—mm—m Overal in de losse verkoop 1,85 APPINGEDAM (ANP) De 81-jarige mevrouw J. Maartens-Meier is woens dagmorgen in het ziekenhuis in Delf zijl overleden nadat zij in haar woon plaats bij het oversteken door een auto was aangereden STOLWIJK De 5-jarige Pieter de Mik uit de Zuid-Hollandse gemeente Stolwijk is op het erf achter zijn ou derlijke woning met zijn fietsje te water geraakt en verdronken

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11