Nieuw kaderblad voor evangelisatiewerk Het idee van de Kleine Kerk Uit brieven van lezers Lutheranen houden hun assemblee in Boedapest Trouw Inleveren Deense christelijke krant in gevaar Fans houden bisschop vast De gemeente van Jeruzalem en de oecumene Conferenties VANDAAG VOORBIJGANGERS WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 KERK TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Deze maand komt het eerste nummer uit van een nieuw oecumenisch blad, dat *Missiqnaire Gemeente' zal heten. Dit blad, dat acht maal per jaar gaat verschijnen, heeft als doel „de toerusting tot missionair denken en handelen van de christelijke gemeente in de eigen samenleving" Het blad is een gezamenlijke uitgave van het Evangelisatiecentrum van de gereformeerde kerken en de afdeling evangelisatorisch werk van de her vormde) stichting Kerk en Wereld Beide instanties werken al enkele ja ren nauw samen in de toerusting van gemeenteleden in het evangelisatie werk. zoals Open Deur-groepen en evangelisatiecommissies Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor kote reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties tdeze laatste dienen tot oe directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Ieder praat over inleveren, bezuini gen, maar dan wel buiten eigen beurs om. Waarom zouden de medici en de leraren al piepen vóór ze weten wat de plannen zijn? Als u het mij vraagt zal er geen specialist een volkorenbo terham minder hoeven te eten. Zo ook dat onderwijs. De kwaliteit van het onderwijs gaat niet achteruit als de urenvergoeding iets lager gesteld wordt. En de onkostendeclaratics verdwijnen. De opleiding blijft even goed. Hebt u ooit een specialist ont-' moet die tachtig of zestig uur werkt? Kijk op de tennisbaan, zie de vakan tiedagen, de week-endregeling en de vrije avond, middag, de nachtdienst regelingen. Het kon wel eens wat meevallen. Kijk eens in Spanje. Zwit serland. Friesland, daar vindt u de stoere werkers een aardig deel van het jaar. Dat er een tikje werken tegenover staat, mag toch wel? De heel dure opleiding, die terugver diend moet worden? Het terugverdie nen houdt het studentenleven in dat al lang afgelost is. de studiekosten komen helemaal uit de schatkist. Door wie werd die gevuld? Daar hoort dat terug te verdienen geld in. Een tandarts vertelde zijn kostbare in stallatie in één jaar te hebben be taald. Ook dat geeft te denken. Kom daar eens om bij een boer, een winke lier. Zutphen T. G. Peters Gift ANC KOPENHAGEN (EPD) Kristeligt Dagblad, de enige Deense krant van christelijke snit, verkeert in moeilijk heden Om de toekomst van het blad zeker te stellen is het begonnen met een inzameling onder de lezers en vrienden, die 1,8 miljoen kronen (on geveer 600.000 gulden) moet opbren gen. het bedrag dat ontbreekt in .Tiet budget van dit jaar Het is trouwens niet de eerste keer. dat het Kristeligt Dagblad een be roep op zijn lezers doet. In de afgelo pen jaren is er steeds genoeg geld op tafel gekomen, nadat de direriie van de krant daarom vroeg. De tussenpo zen tussen de oproepen aan de lezers worden echter steeds korter. De inza meling van 1979 eindigde in februari van dit jaar en reeds nu wordt een nieuw beroep gedaan. Met schrik lazen we over de record gift van de Wereldraad van Kerken aan het Afr. Nationaal Congres, dat nota bene beoogt: ..revolutie in Zuid- Afiika. omwenteling van de regering, zwart meerderheidsbewind". Dit kan toch geen taak van kerken zijn9 Dat kan de wil van Christus niet zijn. Zuid-Af rik a verdient het niet door velen zo bekritiseerd te worden. Er is geen land waar zoveel aan ontwikke lingshulp gedaan wordt. Moeten we on. e mede-christenen in de steek la ten9 Terwijl Holland zelf zoveel on kruid in zijn tuin heeft? Waarom htipt de Wereldraad de vervolgde ch 'enen in Rusland zo weinig? En Israël, dat steeds maar naar het leven ge aan wordt? Ik vrees dat we als christen geen lid van de wereldraad van kerken kunnen zijn. Maarn - C. L. Gieling Meer brieven op pag. 11 Naast hervormden en gereformeer den zitten er ook rooms katholieken in de redactie Missionaire Gemeen te' is een voortzetting van de kader bladen 'Weerklank' en 'Bij', die de beide evangelisatiecentra tot nu toe afzonderlijk uitgaven. Het eerste nummer bevat onder meer een gesprek met ds Joke van der Velden over de resultaten van de we- reldzendingsconferentle in Melbour ne. een kroniek van ds. Jan Vuyst de nieuwe directeur van de evangelisa tie-afdeling van Kerk en Wereld over Marokkaanse gastarbeiders, en 'pro fetie' is het eerste bijbelse kernwoord, dat besproken wordt. Tweemaal per jaar zal er een dubbel dik themanummer uitkomen. Het eerste, dat nog eind van dit Jaar ver schijnt, zal gaan over de sociale en politieke consequenties van het evan gelie. Daaraan werkt de Zuidafri- kaarise predikant Alan Boesak mee. KASTELLI (Reuter) Bisschop Eiri naios de Grieks-orthodoxe metropo liet. van West-Duitsland is tijdens een vakantie op zijn vroegere standplaats Kreta gegijzeld. Vijfduizend suppor ters willen dat hij weer zijn oude functie opneemt die hij tot 1972 be kleedde. Het hoofd van de orthodoxe kerk. de oecumenische patriarch van Con- stantinopel, heeft gedreigd met maatregelen als de bisschop niet on middellijk naar Duitsland terug keert. De mensen In Kastelli op Kreta hebben de patriarch laten weten dat Eirinalos van hen geen toestemming krijgt om weg te gaan en dat zij bisschop Nectarios niet accepteren ais Eirinaios' opvolger. De populari teit van de gegijzelde metropoliet is groot omdat hij allerlei liefdadige in stellingen had opgezet. Eirinaios heeft laten weten dat hij zijn gijzeling niet goedkeurt, maar dat de kerkelij ke autoriteiteh terdege rekening zou den moeten houden met de wensen van de plaatselijke bevolking. In het, streven naar oecumene heb ben het Oude Testament en de verdere joodse achtergrond van het christendom tot nu toe maar een bescheiden rol veryuld. Een merkwaardige gang van zaken ei genlijk. Wordt niet in Handelin gen 4 vers 32 van de oudste joods- christelijke gemeente te Jeruza lem gezegd, dat zij één van hart en ziel was? Dat ls een mate van eensgezindheid, die men in de ver dere geschiedenis van de kerk niet meer zo makkelijk zal aantreffen. Het ligt dus voor de hand om in deze eerste gemeente, die leefde vanuit een messiaans verstaan van het Oude Testament, inspira tie te zoeken voor een nieuwe be zieling van de oecumenische be weging. Waartoe dit leiden kan, heeft dr P. A. Elderenbosch, pas tor van de Bergkerk te Amers foort, in zijn nieuwe boek. Israël, Kerk en Oecumene duidelijk ge maakt. Meeslepend Wanneer men het meeslepend pleidooi van Elderenbosch gele zen heeft, zal men moeten vast stellen. dat de rivaliteit tussen kerk en synagoge in de eerste eeu wen geleid heeft tot een betreu renswaardige verschraling van de christelijke theoleogie en liturgie. Men kan het met de auteur eens zijn, wanneer hij stelt, dat het hoog tijd is om ons te bezinnen, of door dr K. A. D. Smelik de kerk op dezelfde weg verder moet gaan of dat men moet trach ten om wat destijds op vrij wille keurige wijze van de oudtesta mentische, dus Joodse traditie is verworpen, opnieuw in het leven van de kerk in te voeren. Wel ben ik minder optimistisch dan Elderenbosch wanneer het gaat om de mogelijkheid de kerk geheel te bevrijden van haar anti- judalstisch verleden. Zo zie ik het niet gebeuren, dat christenen in plaats van het in oorsprong hei dense Kerstfeest Chanoeka (het feest van de inwijding van de Tempel) gaan vieren, zoals de au teur bepleit. Probleem Wetenschappelijk gezien is het bo vendien een probleem, dat onze kennis van de eerste gemeente van Jeruzalem evenals die van het Jodendom ln Jezus' dagen tn feite beperkt is. Voor het merendeel zijn wij afhankelijk van latere bronnen en het is geen makkelijke zaak om te bepalen in hoeverre deze betrouwbare informatie ver strekken. Men zal de bronnen kri tisch moeten analyseren, een werkwijze die niet vrij kan zijn van subjectiviteit. Het ls daarom zaak de lezer de gelegenheid te geven om de beweringen van de auteur zelf aan de hand van de bronnen na te gaan. Een uitge breid notenapparaat mag niet ontbreken. Daarin schiet het boek van Elderenbosch helaas tekort. Hij schetst meer dan dat hij aan de hand van bronnen aantoont. Huiver Elderenbosch legt bovendien een zeer grote nadruk op een messi aans Jodendom: voor het schrift geleerde. synagogale Jodendom, dat de rabbijnse literatuur heeft voortgebracht en de verdere ont wikkeling van het Jodendom heeft bepaald, lijkt hij een zekere huiver te hebben. Zou hier bij de auteur nog iets spelen van het stereotiep ongunstige beeld, dat in de evangeliën van Farizeeën en Schriftgeleerden gegeven wordt? Naar mijn mening zou Juist in het veelzijdige karakter van het schriftgeleerde Jodendom veel in spiratie te puttten zijn om te leren leven in een pluriforme geloofsge meenschap. Dr P. A. Elderenbosch: Israël, Kerk en Oecumene. Ui tg. Boeken centrum, Den Haag; 148 blz., ƒ1930. Van onze kerkredactie AMSTERDAM De volgende we reldvergadering van de lutheranen zal in 1984 in Boedapest gehouden worden. Daartoe ls besloten door het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldfederatie (LWF). Het comité had een uitnodiging ontvangen van de Hongaarse lutherse bisschop Zol- tan Kaldy. In Oost-Europa wonen ruim acht mil joen lutheranen, van wie er zes mil joen zijn aangesloten bij een lid-kerk van de LWF. De lutherse kerk in Hongarije heeft 430.000 leden ln 300 gemeenten en duizenden groepen ln de diaspora. De kerk heeft 18 dlako- nale instellingen. Pelgrimage naar een spirituele re naissance. Meer dan Bhagwan is hier. Studie- en ontmoetingsdag rondom persoon en werk van dr E. Stanley Jones ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de christelij ke ashram-beweging, woensdag 24 september 10.30-20.30 uur, Contact der Continenten, Soesterberg. Opg. teL 053-760536 (na 17 uur). In een brief aan het uitvoerende co mité schreef Kaldy dat een assem blee een getuigenis voor Christus kan zijn in de socialistische landen en een goede dienst kan bewijzen aan de kleine lutherse kerken ln Oost-Euro pa en aan de daar verspreid levende lutheranen. De Hongaarse lutherse kerk is na die in de DDR de grootste lutherse gemeenschap in OostrEuro- pa en de leer van Luther arriveerde reeds in 1520 in Hongarije, zodat het lutheranisme een geschiedenis van 460 Jaar heeft ln dat land. Bisschop Kaldy zet in zijn brief uit een dat de kerk haar moeilijkheden achter de rug heeft en dat Hongarije thans verzekerd is van godsdienst vrijheid en dat de politieke en maat schappelijke sfeer in het land goed zijn. De Hongaarse regering heeft ver zekerd dat alle deelnemers aan de assemblee een visa zullen krijgen. Vorige maand besloot de wereldraad van kerken zijn komende bijeen komst van het centraal comité vol-- gend -Jaar in Dresden in de DDR te houden. waarin opgenomen: Oe Rotter dammer. met Dordts Dagblad Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Letdae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tarbminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Nod Credietbenk Rekemngnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORORECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie! lel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaav 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag te. 070-46*445 (abonnementen er bezorg.ng! tei 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voo' advertenties) Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORO/OOST-NEDERVANO (aDo-.nementen en bezorg.-g Posbus 3 80C0 AA ZwoUe tel 05200-17C30 MemmarW 56 ZwoHe Abonnementsprijzen: Per maand f 16,98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201.60 Aavertentietaneven op aanvraag Tetefomsebe etoonnementenof drachten (zie adressen bove-1 Opgave familieberichten 9-i9 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur letat 0?C- 913456. Opgave mmi-artvertenhes te* 020-936868 of schriftelijk aar M-nt-Adv afde'ing oostbus 433 i000 AK AMSTERDAM Adresw'izingen uitsluitend se' lelijk aan onze Amsterdam** adressen door ds F. H. Veenhuizen ..Pappa, vertel nog eens over de oorlog." ..Wel. m'n jongen, we gingen eens in de weekbaar het Verzetshuis. Daar zongen we onze verzetsliederen en onze commandant hield een Verzetstoespraak. Dan gingen we weer naar huis. maar vast en zeker, de volgende week waren we er weer." Dit is een krankzinnig verhaal natuurlijk Eigenlijk een belediging voor de mensen die werkelijk in het verzet hebben gezeten. Hun verzet was weerstand tegen de onwettige macht van de bezetter. Hun verzet was inzet vóór het rechtmatige gezag van onze wettige regering. Maar dit krankzinnige verhaal gaat helaas vaak wél op voor de kerk. En dat benauwt mij. De kerk biedt verzet tégen de demonische machten die ten onrechte deze aarde bezetten. De kerk zet zich in vóór het rechtmatige gezag van Koning Jezus Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Zijn koningschap wordt aanvaard door de christenen. Zij proberen ook anderen te brengen onder de heerschappij van deze Heer. En zij proberen Zijn heerschappij te laten doordringen in alle situaties van het samenleven der mensen. Tenminste. zo zou het moeten zijn. Maar in de praktijk komt het er veelal op neer dat ze eenmaal per week naar een kerkgebouw gaan. liederen zingen, luisteren naar een preek. Godsdienstoefening heet dat Maar je echt oefenen in deze godsdienst is toch wel wat anders zou kl- ine groepen bijeen oefen J.o:n«-n i n je oefenen in dienstbetoon en getuigenis, in onderlinge geloofsopbouw en meeleven met de zending, in gebed en bijbelstudie Merkwaardig Het is merkw aardig dat wij daar geen vormen voor hebben. Er is wel groepswerk in de kerk. maar vrijwel alüjd is dat toegesneden opeen bepaalde categorie van de gemeenteleden de catechisatie ls voor de jeugd de bijbelkring voor hen die geïnteresseerd zijn ln bezinning, dr- commissies voor hen die gaven hebben op een bepaald gebied, enz. We kennen echter geen vorm van groepswerk waarin alle aspecten (of althans de voornaamste) aan de orde komen Hoe moet ik mij oefenen in dienstbetoon als ik niet regelmatig met anderen daarover doorpraat, hun voorbeelden waarneem en door hen meegenomen en op gang geholpen word? Hoe moet ik mij oefenen in hét spreken over het rt loof als 't mii niet concreet wordt voorgedaan door anderen? Hoe moet ik de goede weg vanden bij mijn geloofsvragen en levensbér.lissingen ais er niet een kieiné gemeenschap is van mensen die ik ken en die ik vertrouw, met wie ik erover praten kan? Hoe kan mijn gebedsleven tot ontwikkeling komen als ik alleen maar die gebeden ken die gezegd worden aan tafel, op een vergadering en in de zondagse liturgie? Hoe houd ik het vol om telkens weer zó de Bijbel te lezen dat ik er wat aan heb en wat mee kan doen als ik ook dat niét regelmatig beoefen samen met anderen? Kleine groepen Jawel, los van elkaar komen deze dingen voor. Want er zijn bijbel- en gebedskringen, er zijn diaconale en missionaire werkgroepen enz. Maar in combinatie komen ze bij mijn weten niet voor. En die combinatie treffen we nu aan in een klein boekje, De Kleine Kerk. Daarin wordt voorgesteld alle aspecten van het christen-zijn in kleine groepen te beleven. Het is geschreven door ds John F. DeVries (De aan elkaar geschreven naam verraadt het land van herkomst: Amerika). Acht jaar lang was hij stafmedewerker geweest bij de evangelisatieafdeiing van een bijbelgenootschap (de World Home Bible League). Toen stapte hij tijdelijk uit deze organisatie om weer als gewoon wijkpredlkant in de gemeente te gaan werken. Maar dat werd een teleurstelling! Want wat hij graag wilde was: een missionaire gemeente, open naar de samenleving, aantrekkingskracht en uitstraling. Maar de kerkelijke activiteiten en organisatievormen bleken daarvoor niet toereikend. En als gevraagd werd: ..Wat heeft die stad er nou aan dat deze christelijke kerk er is?" dan zou het antwoord moeten luiden: Nee. de samenleving heeft er niet veel aan, veel invloed gaat er van de kerk niet uit Hamvraag De hamvraag werd toen voor hem: Hoe organiseer je de gemeente zó. dat ze voor de christenen een oefenplaats is ln geloof, hoop en liefdeen tegelijkertijd zó dat er invloed van uitgaat op de samenleving, buitenstaanders erdoor worden aangetrokken en nieuwe gelovigen er worden opgevangen en verder geholpen! En zo is hij gekomen tot het „Kleine Kerk"-idee. Dat wil zeggen dat het kerk-zijn, het gemeente-zijn. in het klein wordt beleefd. In kleine groepen komen de christenen bijeen en houden zich bezig met de kerntaken van de gemeente. Die kerntaken zijn: omgang met God. pastoraat, diaconaat en apostolaat. Voor de omgang met God-in-Zijn- Woord. de omgang met de Bijbel, gebruikt hij de studie van kernwoorden. Dat wil zeggen dat veertien dagen lang een bepaald bijbels kernwoord wordt bestudeerd aan de hand van veertien verschillende bijbelteksten, iedere dag één. (Leven met een dagtekst is zo gek nog niet.) Iedere twee weken komt de groep bij elkaar, bespreekt de ervaringen die men met de verschillende bijbelgedeelten gehad heeft en ieder krijgt gelegenheid de Heer te danken maar wel kort, liefst in één zin. Het onderlinge pastoraat wordt beoefend door de eigen vragen van geloof en leven met elkaar te bespreken. De mogelijkheden van wederkerig dienstbetoon worden besproken en een of ander diaconaal project geadopteerd. Het zendingsblad en de zendingsgebedsbrief komen op tafer, een zendingsproject wordt geadopteerd, er wordt metterdaad meegeleefd met de evangelisatie van de plaatselijke gemeente. Concreet Indertijd heeft prof. dr J P. Versteeg in zijn boek Oog voor elkaar aangetoond dat de kerk wèl een structuur heeft waarin de ambten tot hun recht komen maar nauwelijks goede organisatievormen heeft waarbinnen de roeping ten opzichte van elkaar vervuld kan worden. Welnu, de Kleine Kerk biedt nu een concrete vorm waarbinnen die wederkerigheid in de gemeente verwezenlijkt kan worden: elkaar vermanen en vertroosten, elkaar opbouwen en elkaar terechtwijzen, elkaar aanvuren, elkaar dienen, elkaar liefhebben. En hetzelfde kan gezegd worden van onze roeping ten opzichte van de omgang met God en onze roeping tegenover de wereld. Hier in de Kleine Kerk kunnen we ons oefenen in de godsdienst. Waar het gezin meestal te klein voor is en de plaatselijke gemeente te groot, daar is de Kleine Kerk laten we zeggen een huiskamer vol juist geschikt voor. In deze tijd waarin de vereenzaming, de contactarmoede en de vervreemding toenemen, waarin de geloofsvragen en de geloofstwijfels zich vermeerderen, in deze tijd is desondanks bij velen een verlangen om aan Gods bedoelingen te beantwoorden. Velen weten dat het op deze aarde pas goed zal zijn en dat de mensen pas gelukkig zullen zijn als het wettige gezag van Koning Jezus wordt erkend. En velen willen zich inzetten voor de komst van Zijn Rijk. En daarvoor zou de Kleine Kerk wel eens een goede vorm kunnen zijn. Niet, dat bet zo alleen moet, maar wel dat het zo kon. Niet dat andere vormen van kerkewerk overboord gezet zou moeten worden, maar wel dat deze vorm hier in Nederland eens geprobeerd zou kunnen worden. A cht redenen Ik noem nog acht redenen waarom ik dit idee de moeite waard vind. 1. De plaatselijke gemeente is de overkoepeling van een aantal Kleine Kerken. De kerkeraad zorgt voor de organisatie, voor bijbelstudiemateriaal, voor begeleiding van de gespreksleiders, enz. 2. De Kleine Kerk stelt zich niet (ter rechterzijde of ter linkerzijde!) buiten de kerk op. Gaven die binnen de Kleine Kerk tot ontplooiing gekomen zijn worden aangewend ten nutte van de plaatselijke gemeente. 3. De diaconie en de evangelisatie/ zendingscommissie vinden in de Kleine Kerk een goede mogelijkheid om de gemeente toe te nisten tot dlakonaal en missionair gemeentezijn Zij schakelen via de Kleine Kerk de gemeenteleden in allerlei projecten in. 4. In een kleine groep is de betrokkenheid veel groter dan in een onoverzichtelijke massa. Daardoor is de Kleine Kerk geschikt om nieuwtngekomenen en nieuwe gelovigen op te vangen. 5. Er vindt een dialoog en communicatie plaats met medechristenen die andere opvattingen en inzichten hebben. Het wordt hoog tijd dat wij christenen leren elkaar te verstaan, elkaar te verdragen en te aanvaarden. 6. De nestwarmte van de kleine groep en de wijze waarop men er met elkaar omgaat zou nog wel eens grote aantrekkingskracht op buitenstaanders kunnen hebben. Zo wordt de-Kleine Kerk een e vangeiisatiemiddel 7. Een kleine groep kan rekening houden met alle aanwezigen. En dan denk ik in 't bijzonder aan de jongeren. Op deze wijze wordt voor de jeugd veel duidelijker wat gemeentezijn inhoudt dan wanneer alleen catechisaties en kerkdiensten aangeboden worden 8. Wat een perspectief naar de eenheid der christenen! Zét de Kleine Kerk open voor straat- en buurtgenoten van andere kerkgemeenschappen John DeVries biedt in zijn boekje een verslag van een Jaar lang proberen en experimenteren. In de Amerikaanse situatie uiteraard. En dat is niet onze situatie. De kerk neemt in de Amerikaanse samenleving een geheel andere plaats in dan in Nederland. En ook blijkt uit heel het boekje een bepaalde geloofsbeleving van de schrijver. Ook daarin zijn we niet allemaal gelijk. Maar de principes die bij deze opzet van gemeente kringen worden toegepast zouden ook wij moeten proberen. F. H. Veenhuizen, predikant voor evangelisatie van gemeenteop bouw, bespreekt „De Kleine Kerk" van John F. De Vries; te verkrijgen door overmaking van 2.50 1.50 verzendkosten op giro 4385121 Ln.v. World Home Bible League Nederland, postbus 3402, 7301 EK Apeldoorn. Het Nieuwe Testament na Auseb- wits. Voor predikanten m.m.v. dr C. J. den Heyer, donderdag 2 oktober 10.15-16.30 uur. Toerustingscentrum. Leasden (tel. 033-943244) De weg van vrede, Reveildag, za terdag 6 september 10.30-16 uur. Goe de Herderkerk. Johan de Wittstraat 2. Groningen. Inl tel. 05921-1569. Zakbijbelbondconferentie over de geschiktheid van het Johannesevan- gelie in het evangelisatiewerk m.m.v. ds F. P. Salverda en ev. A. P. van der Sande, zaterdag 4 oktober 10.30-16 uur, Boschlust, Zeist. Inl. tel. 08373- 2294 DE PROGRAMMA'S In deze dagen rollen de programma in Je bus. Programma's van de volksuniversiteit, series met concerten van het Cencertgebouw ei niet te vergeten de win terprogramma's van de kerken. •Amsterdam zijn dat er tenminste twee. Het extra Dia-nummer van hei hervormde vormings- en toerustingswerk, vol cursussen en kringen en het minstens even gevuld ..koffertje" van het gereformeerde Missionaire Team. Ik hoef de onderwerpen niet te noemen. U kent ze, het gaat over bijbelstudie, jeugd, kerk en buurt, geloof, vredesvraagstukken om er dan maar een paar op te sommen. Ik denk dat er voor iedereen wat bij is. En wie na de brede opsomming van mogelijkheden nog piept, moet dat dan maar bij de opstellers doen, wan dan is er een grote kans dat ze nog een extra trein inleggen of althans voor het volgend jaar ook die cursus overwegen. Het belangrijkste is dat mensen mee gaan doen. Het zijn vrijt cursussen en groepen. In de afgelopen weken hebben we gezien met hoeveel enthousiasme de Poolst arbeiders gevochten hebben om een vrije vakvereniging te mogen oprichten. En zo goed is dat, dat 't misschien maar even gescheeld had of die krachten die de mensen tot slaaf willen maken waren er met al hun geweld op af getrokken. Want cursussen en groepswerk zijn de motten in de pels van het despotism Wij hoeven er gelukkig niet voor te vechten. Intussen is het vrij zeker hoezeer we al dit werk zouden misset als het ons afgenomen werd. Hoe ongelukkig en leeg de wereld emit zou zien. Ja, dit is een duidelijke aansporing om alsnog te overwegen ergens zo'n programma aan te vraga of er bij Je kerk naar te informeren. Ji hoort ergens bij. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Maarssen (toez.) Mooij te Zevenaar; te Zierikzee (U C. L. de Roolj te Zoelen (Gld Aangenomen: naar Hoogeveen M.i Gols te Bome. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Zwolle P. G. dl Hengst te Hoofddorp GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Doesburg en Doetis chem K. Verlind, missionair pred. Paramaribo (Suriname). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bussum J. Oosterbroe te Opperdoes. Hans Koornstra Hans Koornstra Een van de voormannen uit de pink sterbeweging, evangelist en geloof» genezer Hans Koornstra, begint I september een campagne van tiet dagen in de Amsterdamse Jaaj Edenhal. Vorig jaar hield hij xxar hel eerst een serie campagnes in Neder land: in Den Haag, Groningen ei Arnhem, die door 39.000 mensen be zocht werd. Tijdens deze bijeenkom sten zouden de meest ongelooflijk genezingswonderen zijn gebeurd „Zelfs benen groeiden aan", aldus di organisatoren. Hans Koornstra werd 44 jaar geleden in Sint Pancras bi Alkmaar geboren. Sinds 1964 werk hij in België, waar hij een volle evan gelie trainingscentrumTeidt. De orga nisatie van de campagne in Amsterj dam is in handen van de jongerenbe weging Teen Challenge Nederland (tel. 070-649661). Herman Takken Begin oktober vertrekt Herman Tak ken met zijn gezin naar Libanon. Hij gaat de Arabische protestantse kerk] daar assisteren in jeugd- en mannen werk. Takken wordt uitgezonden door de stichting Morgenlandzen-, ding. De afscheidsdienst is 21 sep-' tember, half vijf, in de christelijk gereformeerde Jeruzalemkerk in Gro ningen, waar de heer Takken tot nu toe pastoraal werker was. HIJ zal ook spreken met Catrien Groenenboom op de jaarlijkse ontmoetingsdag van de Morgenlandzending, 20 september in het hervormd wijkcentrum Om Huis. Jac. van Ruysdaelstraat 64 Utrecht. Nans Groeneveld is de derdfj Nederlander die voor de Morgenland zending in Libanon werkt. De Mor| genlandzending steunt de protestant se kerken in Libanon en elders in het Midden-Oosten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2