Oosterbosch: wegrenner met ambities op de baan Hallenplan een grote flop Hockeytop begint aan verloren jaar Brabander verdedigt wereldtitel op de achtervolging FC Utrecht weet nog van niets Twintig clubs in twee hoofdklassen Nieuwe rel tussen motorsportbonden Jan Peters twee duels geschorst smt Jons ten Distel in Beig» oP blechts twee badmintonclubs staan pal voor een eigen hal Tracy Austin in kwartfinales Liam Brady in Ierse selectie Honkbalteam verliest weer WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET 19 door Johan Woldendorp meer gereputeerde en zeker getructe coureurs als Roger de VlaemLnck en' Francesco Moser. Evenals Oosterbosch pro- beerden de Belg en de Italiaan op de betonnen piste een BESANCON Volkomen onverwacht liet Bert Oosterbosch gelegenheidscarrière op te bouwen. In Besangon, waar van- zich vorig jaar in Amsterdam als wereldkampioen achtervol- middag het baanprogramma van de wereldkampioenschap- ging voor beroepsrenners kronen. De Brabander stortte zich pen wielrennen begint, zijn de laatste twee niet aanwezig, als invaller voor Oerrie Knetemann praktisch onvoorbereid „Voor hen was het vorig jaar geen goede zaak om door een op het baanavontuur, maar ontdeed zich probleemloos van eerstejaars prof te worden geklopt," weet Oosterbosch. Ook voor de nog regerende wereld kampioen Is de achtervolging niet meer dan een bijnummer. Ooster bosch voelt zich primair wegrenner. Dat ligt hem beter, terwijl er uiter aard veel meer geld mee valt te ver dienen. Het ls typerend voor het toch al door armoede getekende baanliet- sen, dat een volstrekte outsider ieder een naar „huis" kan rijden. Er staat af en toe wel een volbloed specialist op zoals de Deen Han-Henrik Or- sted maar de afgelopen Jaren wa ren de asfaltrljders (Moser. Braun) succesvoller dan bij voorbeeld Roy Schuiten en de Belgische veteraan Dirk Baert. „Vorig jaar heb ik tien rondjes op de baan getraind en een keer op de weg zestig kilometer achter de auto," her innert Oosterbosch zich. „Je hebt weinig concurrentie op het baantoer- nooi. Veel achtervolgers laten het af weten, omdat ze bang zijn geklopt te worden Dat ik hier wel ben, heeft niets te maken met de morele plicht om de titel te verdedigen. De weg wedstrijd in 8allanches heeft zelfs gedeeltelijk in het teken van de ach tervolging gestaan. Ik héb zondag niets geforceerd Na drie ronden ben Ik afgestapt, omdat ik toch geen we reldkampioen zou kunnen worden. Het parkoers was ongelooflijk zwaar, maar wanneer ik alles had gegeven, had ik het, denk ik, wel twaalf ronden kunnen volhouden." Dat illustreert niet alleen ten over vloede. dat een aantal renners het wegkampioenschap op één lijn mét pakweg de ronde van Kortenhoef zet te, maar ook, dat een meer ambitieu ze kracht van een stek in de wk-ploeg beroofd werd. Er is Oosterbosch veel aan gelegen om de regenboogtrui ook deze week weer aan te trekken. „Na het wereldkampioenschap van vorig jaar heb ik een mooie en Interessante tijd gehad. Ik werd regelmatig ge vraagd voor het openen van winkels en kon betere contracten voor crite ria afsluiten. Ook mijn salaris werd heizien. In sportief opzicht gaf de trui m« meer moraal. Sommige wedstrij den trad ifc zelfbewuster tegemoet. Overigens heb ik het regenboogtricot maar in drie wedstrijden in Italië, waaronder een omnium tegen Moser en Saronni, gedragen." Öe carrière van Bert Oosterbosch heeft zich in dit bijna afgesloten wie- Ier jaar tamelijk stormachtig ontwik keld. Tegen de verwachting in heeft hij een druk programma afgewerkt, waardoor een van zijn specialiteiten tijdritten in het gedrang lijkt te komen. Oosterbosch: „De Trofeo Ba- racchi rijd ik in ieder geval niet, ter- Van een onzer verslaggevers UTRECHT PC Utrecht weet nog steeds niet of het de eerste wed strijd voor het UEFA-Cup-toernooi tegen Arges Pitesti thuis dan wel uit moet spelen. Bij de loting trok FC Utrecht eerst een uitwedstrijd, maar vorige week zond de Roe meense tegenstander een telex dat de volgorde was omgezet Voor de leiding van FC Utrecht was dat een onaangename verrassing, aange zien de hotelaccomodatie in Pitesti al eerder was gereserveerd. Bij de Europese voetbalunie (UE FA) is men van mening dat de wis sel het resultaat is van een dubbel Nederlands verzoek. Woordvoerder Tappernu liet gisteren weten: .Ajax en FC Utrecht hebben gevraagd om niet gelijktijdig een thuiswedstrijd te spelen." Reglementair heeft de deelnemer aan het toernooi voor landskampi oenen dan voorrang op de clubs die in de andere Europa-Cup-toernooi en uitkomen, waarmee de wijziging in het nadeel van FC Utrecht ver klaard zou zijn. De Utrechtse mana ger Cor Hesselberth ontkent echter ten stelligste dat zijn club het be wuste verzoek aan de UEFA heeft gedaan. ,.Op de dag van de loting hebben alle Nederlandse clubs ge zamenlijk laten weten er geen be zwaar tegen te hebben om gelijktij dig thuis te spelen." Vorige week verdacht Hesselberth Ajax er niettemin van dat het wel voor de omzetting had gezorgd. De Amsterdamse voorzitter Ton Harm- sen wees die verdachtmaking geïni tieerd van de hand. Hesselberth: ..We zijn bij de loting vrij vroeg weggegaan vanwege de retour vlucht. Nu blijkt dat er 's middags tussen vier en half vijf onze wed strijden zijn omgezet. Arges Pitesti was bij die loting niet vertegen woordigd. dus ik weet het verder dan ook niet wie daar voor heeft gezorgd Pikant is trouwens dat Jaap van Praag (Ajax) namens het sectie be stuur betaald voetbal de internatio nale contacten onderhoudt. Zoals bekend wordt dit college voorgeze ten door mr Eric Vilé (FC Utrecht» door Onno Zeisman AMSTERDAM Hockeyspelers, en dan zeker de internatio nals onder hen, zijn niet altijd gemakkelijke heerschappen. Zij beseffen dat van hen het succes van een vereniging afhangt en maken daar als het zo uitkomt gretig gebruik van. Het gebeurt echter ook dat hun verlangens achteloos terzijde worden geschoven, zelfs Indien deze meer dan gerechtvaar digd zijn. Dan slaan de bestuurders toe om hun macht te tonen. Het gevolg van dit laatste is dat op 6 september begonnen wordt aan een hockeyseizoen, dat bij voorbaat als verloren kan worden beschouwd. Toen eind 1978 geluiden werden ge hoord over een nieuwe opzet van de competitie, speelde het Nederlands elftal Juist een lastig toernooi om de Europese titel in Hannover. Zo be langrijk kon dit kampioenschap niet zijn of de spelers hielden zich danig bezig (elkaar zelfs uit de slaap) met wat zij bij geruchte vernamen en voor hen een ware nachtmerrie bleek. Een andere indeling van de hoofdklasse met uitbreiding van 12 tot 20 clubs Bert Oosterbosch: „Veel achtervolgers laten het afweten, omdat ze bang zijn geklopt te worden." kwam hen voor als een enorme stap die eerste klasse landelijk ingedeeld. TIELEN Dietrich Thurau heeft zijn vroegere Belgische werkgever zijn verontschuldigingen aangeboden. De contractbreuk van de Westdultse wielrenner met zijn Belgische sponsor ligt aan de basis van het conflict van de Belgische ploeg met de IntemaUonalc wielerbond voor profs en het besluit van de sponsor zich uit de wielersport terug te trekken Olsteren bood Thurau In het Belgische plaatsje Tlelen Staf Janssens, een van de ploegleiders, zijn excuses aan. Door deze stap en vla persoonlijke bemiddeling probeert Thurau een bijdrage te leveren aan het behoud van deze wielerploeg. Namens de sponsor werd na afloop van het gesprek verklaard dat men niet op de beslissing terugkomt. UTRECHT Opnieuw dreigt er een rel tussen de KNMV (Koninklijke Ne derlandse Motorsportvereniging) en de NMB (Nederlandse Motorsport bond). Inzet van de mogelijke twee spalt is het verongelukken van de zij- spancoureurs Jos Stet en Andre Schilder, afgelopen zaterdag tijdens de training voor de stratenrace van wijl ik over de grote landenprijs mijn .twijfels heb. Beide wedstrijden zijn te laat geprogrammeerd. Ik zou dan vier weken kunnen rusten. Dat is te kort om me op het nieuwe seizoen voor te bereiden. Waarschijnlijk is het beter om enkele zesdaagses te rijden. Ik laat de samenstelling van het pro gramma aan Post (de ploegleider van Oosterbosch - red.) over. Enerzijds is het leven van een zesdaagserenner nogal verschillend van het ritme, dat je als wegrenner hebt, aan de andere kant is het crossen in de winter niets voor mij. Doe ik die periode niets, dan wordt ik in korte tijd veel te zwaar." „Voor mij is het waarschijnlijk het beste, dat het seizoen er snel op zit. Dit jaar heb ik aan acht etappekoer sen meegedaan. Alleen de ronde van de Middellandse Zee en Parijs-Nice heb ik laten schieten, terwijl ik in de Dauphiné Libéré ziek werd. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat ik de Ronde van Frankrijk niet zou rijden. Post vond het beter om mij een beet je te sparen, maar ik heb er zelf op aangedrongen om wel in de ploeg te worden opgenomen. Post maakte er geen probleem van, ik reed goed in die periode. De eerste plaats in de etappe Flers-Saint Malo was de mooi ste overwinning, die ik geboekt heb. Daarnaast startte ik in de Tour met het idee, dat het toch twee weken zou duren, voordat de eerste bergrit op het programma stond. De cols zijn me niet tegengevallen. Ik ben er van overtuigd, dat ik op bepaalde bergen met de eersten mee kan rijden." Bert Oosterbosch probeert voortdu rend een fagade van onverschillig heid voor zich op te trekken. Het lijkt soms meer op een vlucht uit de werk elijkheid. „Ik ben voor niemand bang," zegt hij. En: „Als ik verlies, dan verlies ik. Daar zit ik niet zo mee. Ik begin vanavond met de series en probeer dat innerlijk zo rustig moge lijk te doen. Vaak lukt dat niet en word ik nerveus. De voorbereiding is in ieder geval beter geweest dan vorig jaar. Dat moet ook, omdat de concur renten me nu kennen. Ik rijd op de zelfde flets (het ruim vijf kilo wegen de karretje, waarop Roy Schuiten en kele jaren geleden een mislukte aan val op de werelduurrecord ondernam - red.) met dat verschil, dat de wielen lichter zijn. Daarnaast draag ik een moderner pak. Geplastificeerd, met lange mouwen. Uiteraard alleen om snelheid te winnen." DEN HAAG Jan Peters zal van daag niet voor AZ'67 uitkomen in de competitiewedstrijd tegen FCr Gro ningen. De tuchtcommissle van de KNVB heeft de middenvelder voor twee wedstrijden geschorst. Boven dien kreeg Peters een geldboete van 400 gulden opgelegd. In de wedstrijd AZ'67-PSV, waarin Peters uitblonk en zijn selectie voor het Nederlands terug, een aanslag ook op de schaal die met name de internationals waar deerden teneinde via sterk clubhoc- key te komen tot internationaal spel van het beste niveau. Daar in Hannover gaven de spelers zelfs een persconferentie om hun be zwaren te doen horen. Coach Wim van Heumen hield zich afzijdig, maar het was duidelijk dat hij het in dit opzicht mét zijn speler^ van harte eens was. Toch bereikte het voorstel tot een andere competitievorm de bondsvergadering. Daar kreeg ook Ron Steens, aanvoerder van het Ne derlands elftal het woord. Hij sprak als vertegenwoordiger van zijn club HCKZ, want op een andere manier kon hij geen spreektijd krijgen, maar wat hij zei waren de woorden van een elftal afdwong, toonde scheidsrechter echte international, die zorg had voor Thomas hem zijn derde gele kaart. De Tuchtcommissle schorste Roger Albertsen van FC Den Haag voor drie wedstrijden. De commissie over weegt bovendien een schorsing voor een voorwaardelijke wedstrijd om te zetten in een onvoorwaardelijke. Al be rtsen mag hiertegen verweer voe ren. De Noor moet In ieder geval wel een geldboete van 400 gulden beta- het presteren van de Nederlandse ploeg en ook zonder meer zijn medes pelers achter zich wist. De harte kreet van Steens haalde niets uit. De stemgerechtigde afge vaardigden van de clubs verkeerden in een recalcitrante bui althans in meerderheid en zij gaven hun stem aan een nieuwe opzet.. Die betekende een volkomen andere opbouw van de len. Albertsen kreeg ln de wedstrijd competitie. Waren er tot nog toe tegen Excelsior zijn derde gele kaart. De tuchtcommissle bestrafte voorts: F. van Leen (Haarlem), twee wedstrij den en een geldboete van 200 gulden, plus een eerste registratie wegens een twaalf hoofdklassers en daaronder dertig eerste-klassers en zestig twee- de-kiassers, nu komt er een enorme verbreding: tyintig hoofdklassers, 40 eerste-klassers en 80 tweede-klassers Pas nog lager nam het aantal af. En rode kaart; R. Tiktak (Sparta), drie dan te weten dat indertijd, bij de wedstrijden en een geldboete van 250 invoering van de hoofdklasse, ge- gulden wegens derde gele kaart. dacht werd aan een aantal van twin- ue lt dining voor ae siraienrace van «i i tl j y verzoek van de KNMV is de officier r van justitie in Rotterdam met een onderzoek begonnen naar mogelijke fraude bij het geven van startlicen ties voor de omgekomen coureurs, beiden lid van de NMB. De KNMV is ervan overtuigd dat Stet en Schilder ten onrechte van derden een startvergunning hebben gekre gen. Vorige week had de KNMV per aangetekend schrijven de organisato ren in Sint Joris ervan op de hoogte gesteld, dat 24 Nederlandse coureurs, die een start vergunning hadden aan gevraagd, niet zouden mogen rijden. Deze rijders waren niet in het bezit van een internationaal startbewijs, dat de FIM (Internationale organisa tie) verlangt voor de rijder mag ver trekken Vrijdag, twee dagen voor de wedstrijd kwam er bij de organisatie in St. Joris een telegram binnen, waarin voor vier rijders van de NMB alsnog toestemming werd verleend. Het telegram was, naar later bleek, niet door de KNMV verstuurd In KNMV-kringen is men er zeker van dat een bekende functionaris uit de motorsportwereld, mogeüjk aange sloten bij de NMB. dit telegram moet hebben verstuurd DAMMEN Vijf Nederlanders zullen deelne men aan het toernooi om het wereldkampioen schap, dat van 29 november tot en met 27 december in Mali wordt gehouden. Wlersma. Bastiaannet, Van der Wal. Jansen en Clerc vormen de Nederlandse afvaardiging naar de wereldtitelstrijd. waaraan 23 dammers meedo- be. Alleen de Sowjet-Unle stuurt méér vertegen woordigers. zes ln getal: Gantwarg. Sjisogoljev, Korenevslu. Mltsjanski. MogUJanskl en Lsjtajinskl De overige deelnemers zijn: Ver- Poest (Bel). Issalene (Frai. Koe perman (Vst). Robillard (Hal), Veltman (Can). Marcos (Bra), Knsta (TsJ). B&ssirou-Ba en Dlaw (Sen). I&sa Traore en Benott (Ivo) en NDlaye (Mal) ZWEMMEN - De Brit Duncan Ooodhew, die tijdens de Olympische Spelen van Moskou een gouden medaille won op de 100 meter vrije slag, ntelt zijn amateurstatus opgegeven en wil via «Jn sport geld verdienen In een brief aan de Engelse zwembond pleit Ooodhew ervoor de reglementen voor amateursporters opnieuw te Pralen: „Het moet voor atleten toch mogelijk «Jn in beperkte mate commercieel met hun sport bezig te zijn terwijl zij gewoon aan inter nationale en ln het bijzonder Olympische evene menten kunnen meedoen vOETBAL Zuid-Korea heeft in Seoel een vijnandentoernooi gewonnen door In de laatste wedstrijd Indonesié met 2-0 te verslaan door Erik Oudshoorn AMSTERDAM Drie jaar geleden dacht de Nederlandse Badminton Bond een oplos sing te hebben gevonden voor de toevloed van leden. „Zorg dat je kan blijven groeien en bouw je eigen hal," luidde de tip van de NBB aan de clubs. Accommodatieproblemen zouden er in één klap door worden opgelost. Kortom het ei van Columbus om de toe komstige groei in goede ba nen te leiden. Maar dat ei is nooit uitgebroed. De actie „sta pal voor een eigen hal" om te komen tot de bouw van 25 specifieke badmintonhal- len blijkt ondertussen een grote flop te zijn geworden. Slechts twee clubs hebben het advies van de badminton- bond in de praktijk gebracht: HHW '69 uit Heerhugowaard en HBV uit Hoorn. HBV opent de poorten zaterdag en HHW '69 zal zijn hal medio oktober in gebruik nemen. Volgens het ambi tieuze vijfjarenplan hoopte de bad- mintonbond aan het einde van dit jaar Vijftien hallen te noteren. Dat plan kan dus nu wel op de brandsta pel. Evenals trouwens al het zinloze propagandamateriaal (stickers, pos ters, t-shirts, lucifers en zelfs certifi caten voor renteloze leningen) dat nog steedé in stoffige dozen ligt opge slagen. Bondsdirecteur Rob Spee meent dat het de clubs zijn geweest die de boot hebben afgehouden. „Men heeft voor dit plan niet de be reidheid getoond om het vuur uit de sloffen te lopen." zegt hij. „In deze welvaartsmaatschappij vind je onder clubbestuurders nog weinig onderne mende mensen. Ze houden zich te veel bezig met allerlei nevenactivitei ten, zoals het vervoeren van spelers en publiek bij voorbeeld. Ik weet het: dat moet ook gebeuren, maar het is mijns inziens niet in eerste instantie de taak van een bestuurder. Ik had verwacht dat er ad hoe-werkgroepjes zouden worden gevormd. Daar is he laas bitter weinig van terecht geko men. Toch sta ik nog steeds achter de actie. Ik ben er heilig van overtuigd dat het voor iedere vereniging een lucratieve zaak is om een eigen hal te bouwen. Kijk naar Hoorn. Ze hebben het daar grondig aangepakt. Eerst een marktonderzoek en vervolgens een subsidieaanvraag bij de gemeen te. De hal is nog niet geopend, of er bestaat al een wachtlijst. Ik heb al tijd gezegd dat een badmintonhal vol kan zijn voor het openen van de poorten." Het merkwaardige van de situatie is dat er onder de verenigingen voldoen de behoefte moet bestaan voor een eigen accommodatie Meer dan de helft van de bij de NBB aangesloten badmintonclubs kent een ledenstop. Desondanks wordt de badminton- bond met de dag omvangrijker. Vol- ren om toestemming te krijgen voor een bouwplan. De NBB bouwt mo menteel een badmintoncentrum in Nieuwegein. Voordat de eerste paal in de grond kon worden geslagen heb ik ongeveer zestien instanties moeten aflopen. Dat heeft vier jaar in beslag genomen. In financieel opzicht hoeft het bouwen van een badmintonhal geen probleem te zijn. Dat hebben we zelf bewezen. Het badmintoncentrum in Nieuwegein gaat vijf miljoen kos ten. Het grootste gedeelte van dat bedrag hebben we geleend op de ka pitaalmarkt. Kijk, in feite moet het voor een beleggingsmaatschappij erg interessant zijn om geld te lenen aan een badmintonclub. De speelintensi- teit per vierkante meter ia immers erg groot. Zeker als je het gaat vergelij ken met bij voorbeeld tennis." Jan Hoogeveen, penningmeester van HHW'69 heeft'andere ervaringen op dit gebied. De totstandkoming van de hal in Heerhugowaard heeft wel degelijk financiële hoofdbrekens ge kost. Met de bouw was een bedrag van 2.1 miljoen gulden gemoeid. Jan Hoogeveen: „De plannen die de bad- mintonbond ons voor dit doel aan reikte. waren weliswaar goed bedoeld maar boden geen ideale oplossing. Om geld te lenen heb Je een gemeen tegarantie nodig. Welnu, onze erva ring is dat de lagere overheid zich alleen garant stelt voor multi-functio- nele accommodaties. Ik geloof dat gens eigen opgave slaan tachtigdui- ,dat voor heel Nederland opgaat. Men zend Nederlanders momenteel regel matig een pluimpje. Dat is aanmerke lijk meer dan drie jaar geleden toen er zo'n vijftigdüizend leden bij de NBB waren aangesloten. De clubs moeten kennelijk te grote hindernis sen overbruggen om een eigen ac commodatie van de grond te krijgen. Waar wringt de schoen? NBB-direc- teur Rob Spee: „Misschien bij de ge meentelijke instanties. Het kost ja- is niet bereid geld te steken ln een specifieke sporthal. Wij waren eerst uitgegaan van zestien badmintonba- nen. Dat hebben we terug moeten draaien naar twaalf. Er komt een scheidingswand waardoor het voor scholen mogelijk wordt om er gym nastieklessen te geven, Overigens te gen de prijs van 1700 gulden per uur. Reken daarbij dat we een verdubbe ling verwachten van ons ledental (komt dan op ca. 800 - red.), dan moeten we aardig uit de kosten kun nen komen." De gemeente Heerhugowaard heeft zich garant gesteld voor een bedrag van 1.6 miljoen gulden. Uit de subsi- dlepot (CRM, de provincie Noord- Holland en de stichting voor gehandi capten) kwam ongeveer een kwart miljoen gulden te voorschijn. Het be drag werd verder aangevuld door obligaties en men hoopt door middel van een lokale actie nog 20.000 gul den bijeen te brengen Ook de korfbalwereld is de laatste jaren twee hallen rijker geworden die gefinancierd werden door particulie- rea Ofschoon de impulsen van bondszijde hier ontbrakea De één staat in Dordrecht (Deetos) en de ander wordt binnenkort geopend in Wormer (Groen Geel). De microkorf- balhal in Wormer heeft de vereniging Groen Geel echter slechts zes ton gekost. En toch is het bouwwerkje geschikt voor in principe iedere sport (multi-functioneel). Hoofdzakelijk gaat het om korfbal, tennis en volley bal. Harm Beuker, penningmeester van Groen Geel: „Het korfbalver- bond stond er aanvankelijk nogal sceptisch tegenover. We zijn welis waar een grote vereniging, maar we spelen slechts eerste klasse. De bouw kosten zijn zo laag gebleven door 7000 manuren zelfwerkzaamheid. Daarnaast konden we via bestuursle den veel materiaal goedkoop inko pen. De vereniging kon een bedrag van 1,5 ton zelf op tafel leggen. Verder betrekken we ongeveer 1,5 ton uit obligaties en subsidies en er is bij de bank een hypotheek van een kwart miljoen afgesloten. Het wordt nu mo gelijk om de jeugd meer trainingsu ren te bieden. Dan kunnen de resulta ten op den duur niet uitblijven" tig eerste-klussers, maar dat de bondsvergadering er toen dertig van maakte om niet te veel clubs naar de roemloze diepten te doen verdwijnen. Die eerste klasse van het verleden was eigenlijk het grote knelpunt. De dertig clubs waren verdeeld over drie afdelingen, waarvan de kampioenen op het eind een frustrerende strijd om de promotie speelden omdat er altijd een moest afvallen. Daarnaast was zodat Strawberries uit Velsen naar Concordia in Roermond mocht reizen voor een kostbare wedstrijd, die geen mens interesseerde behalve de locale aanhang. Omdat nogal wat spelers hogerop wilden en zich meldden bij een hoofdklasser, daalde het spelpeil eerder dan dat het toenam. Méér nog dan de spelers zelf, die dikwijls het genoegen van het spelen voorop stelden, leden de ambitieuze bestuurderen eronder. Van hen kwam dan ook de idee tot uitbreiding van de hoofdklasse. En inderdaad: sinds enkele maanden mogen liefst negen ploegen die tot heden in de eerste klasse ronddoolden, zich hoofdklas ser noemen. Er komen twee afdelin gen in de hoofdklasse, belde van tien ploegen, met een merkwaardige me lange van routine en gebrek aan erva ring: A: HCKZ, Amsterdam, Laren, Til burg. Oranje Zwart (uit de oude hoofdklasse). Schaerweyde. MOP (Den Bosch). Groninger Studenten; Breda, DKS (Enschede) (gepromo veerd). B: Kampong, HGC, Bloemendaal. Hatkem, MEP, HDM (uit de oude hoofdklasse). SCHC (Bilthoven), Geel Zwart (Veghel), Gooise en Wagenin- gen (gepromoveerd). Deze opzet houdt in dat er wedstrij den mogen worden verwacht met. enorme verschillen in kracht. Paul Litjens, de topscorer van Kampong, heeft ai aangekondigd, dat hij en zijn medespelers er een sport van gaan maken met zo groot mogelijke cijfers te winnen. Van HCKZ kan het zelfde worden verwacht. Dat is niet het belangrijkste element waarom de komende competitie als verloren kan worden beschouwd. De beste twee van elke afdeling kunnen na afloop van het jaar nog eens met elkaar uitmaken wie zich landskam pioen kan noemen. Pas die toegift belooft de moeite waard te zijn als het gaat om beter ciubhockey. Veel dramatischer echter is. dat de negen clubs die nu de glorie dragen van het hoofdklasserschap na afloop van deze competitie even hard zullen degraderen. Het seizoen 1979-80 was nauwelijks enige maanden oud of de bondsvergadering mocht haar me ning geven over een nieuw voorstel, dat wel beschouwd weinig anders in hield dan een terugkeer tot de oude toestand. Dat wil zeggen: toch weer twaalf clubs in de hoofdklasse. Een na de bedroevende beslissing van een jaar eerder ingestelde commissie, on der de doortastende leiding van de Eindhovense clubbestuurder Van Hout (Oranje Zwart), legde een lijvig rapport voor aan de de verenigingen, waarvan deze salto de voornaamste conclusie was. De heren clubbestuur ders. die een jaar eerder hadden uit geblonken in kortzichtigheid, bewe zen nu tot de redelijke figuren te behoren. De schande van hun draai end stemgedrag voor lief nemend, nam de meerderheid het nieuwe (ou de) voorstel over. Zodat er na dit seizoen weer een hoofdklasse met het vertrouwde aantal van twaalf clubs komt De ommezwaai was opmerkelijk. In 1978 waren er 567 stemmen vóór uit breiding en 468 tegen. In 1979, toen ook achterblijvers het belang van de zaak inzagen, was de opkomst veel groter, maar het aantal hardnekkigen daalde/ 901 stemmen vóór een hoofd klasse van twaalf en 349 tegen. Bij degenen die zich bleven verzetten was Venlo, dat al jaren promoveert en degradeert en nu wel eens vastigheid wenste temidden van de twintig. De ironie wilde dat Venlo in juni van dit jaar, na een serie extra wedstrijden met de nummers drie van de eerste klasse als enige uit de boot viel. nu bij de (inmiddels veertig) eerste-klassers zit en nog maar moet zien dat het de oude plaats herovert Tracy Austin winst NEW VORK De als eerste geplaat ste Tracey Austin bereikte op Flush ing Meadow de kwartfinales van het toernooi om de open Amerikaanse tenniskampioenschappen Austin versloeg de door de organisatoren als tiende getipte Virginia Ruzici uit. Roemenië in twee sets: 6-4 en 6-0. De jonge Amerikaanse had het aanvan kelijk nogal moeilijk met Ruzici en kwam achter met 2-4 Toen bleek Austin eindelijk het ritme te pakken te hebben en won tien games achter elkaar. In de kwartfinales ontmoet Austin haar landgenote Pam Shriver. die voor de verrassing zorgde door van de als zesde geplaatste Dianne From- holtz uit Australië te winnen. Met de cijfers 6-3, 1-6 en 1-6 werd Fromholtz door de achttienjarige Shriver (der tiende op de plaatsingslijst) aan de kant gezet. Martina Navratilova, die door de plaatsingscommissie van Flushing Meadow als tweede werd getipt, is in de vierde ronde gestruikeld over haar ex-landgenote Hana Mandlikova. De achttienjarige Tsjechoslowaakse. die op dezelfde club in Praag met tennis in aanraking kwam als Navratilova. toonde geen enkel ontzag voor haar gevluchte en oudere tegenstandster Mandlikova. die vorige weerk Navra tilova in het toernooi van New Yersey had geklopt, won de eerste set via de tie-break (7-2) en doorbrak in de twee de et al vrij snel de service van Navratilova. waarop ze spelenderwijs de set naar zich toe trok: 6-3. Het open Amerikaanse kampioen schap is bij de mannen opnieuw één van zijn geplaatste speler kwijt ge raakt. In de achtste finales blokkeer de de Pool Wojtek Fibak de weg voor Guillermo Vil as In de eerste set was het krachtsverschil nog gering. Vilas, die zich veelvuldig op de baseline op hield. passeerde de steeds naar het net opkomende Fibak kansloos. 6-3 Hét zouden zijn laatste goede verrich tingen op Flushing Meadow zijn Toen de Poolse machine ging draaien schrompelde Vilas ineen. Hij had geen verweer meer op het gevarieerde spel van zijn tegenstander. Met 6-3,6- 4 en nogmaals 6-3 haalde Fibak de kwartfinales. DUBLIN Liam Brady, de midden velder van Juventus zal voor Ierland uitkomen in de wedstrijd tegen Ne derland op 10 september in Dublin De Italiaanse club heeft de Ier vrijaf gegeven voor deze ontmoeting voor de voorronden van het wereldkampi oenschap. De Ierse voetbalbond heeft 4000 pond sterling op tafel gelegd om Brady voor deze wedstrijd te verze keren. De Ierse selectie «et er els volft uit Peytor (Pulhami ONelll (Shamrock Rovers Hughtor. (Tottenham). Dev-.ne (Arsenal). Langen (Birmine ham City). Moran (Manchester United;. D O Leary tAraenali. Lawrenson (Brighton' P O Le» ry (8hamrock). Daly (Coventry). Grealish «Lutor. Brady (Juventu*). Ryan (Brighter.;. Heigtiway 1L1 verpool) McOee Pre Staple ton (Araenal) i TOKIO Het Nederlands honkbal team heeft ook de tiende en voorlaat ste wedstrijd van de strijd om het wereldkampioenschap in Tokio ver loren. Tegenstander was regerend we reldkampioen Cuba, dat met 8-0 won en daardoor ongeslagen bleef De ver liezende Nederlandse werper was Carlos van Heljningen. Morgen valt wellicht de beslissing om het wereld kampioenschap. Favoriet Cuba ont vangt dan Japan, dat slechts één par tij heeft verloren. Gisteren behield de ploeg van de Verenigde Staten en kans op eremetaal door met 15-8 Por to Rico te kloppen. Venezuela won met 15-12 van Mexico, dat evenals Nederland nog maar één keer heeft gewonnen Stand. I. Cuba 9-18. 2 Japan 9-16, 3 Zuid Kn-ea 1» 14.4 Verenigde Staten 9-14. 5 lUUié 9-8 6 Canada 9-8. 7 Vrnetuela 9-8. 8 Porto Rico 8-«. 9 Australië «-«, 10 Columbia ®4.1Mexico 9-2 12 Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19