achtdagen voorkomen ziekte niet 'Ontwikkelingslanden in tien jaar schuldenvrij' sycholoog telt ijna-ongelukken Opnieuw onderzoek nieuwbouw Kamer Kankersterfte is per gebied verschillend achttijd asielzoekers korter 'Argumenten aansluiten bij CNV niet juist' FAMILIEBERICHTEN HIFI-STEREO TVtVTDEO 'Huidige plannen niet geschikt' CAMERA EN PROJECTOR Overdracht in woonwagen KOOPGIDS Pleidooi van minister De Koning in VN: Onderdirecteur ABN geschorst magazine rERDAG 30 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET f HAAG (ANP) Van de invoering van wachtdagen (voor eigen rekening ziek zijn) bij de iewet hoeft nauwelijks verwacht te worden dat dit leidt tot minder ziekteverzuim. Die •lusie wordt getrokken in een onderzoek naar de effecten van maatregelen om het everzuim te beperken. iderzoek heeft als basis de stu- van het ministerie van sociale zaken 91 Nederlandse en buiten- uitgevoerd door TNO. e onderzoeken en is In opdracht in eerste instantie leidt de invoering m onze redacteur wetenschappen ÜSTERDAM Door op verschillende weggedeelten tien [ddagen lang te tellen hoe vaak kinderen net niet het ichtoffer worden van een verkeersongeluk, is er vrij trouwbaar achter te komen wat de gevaarlijkste plek- n zijn. Daar kunnen dan gerichte maatregelen worden nomen om de veiligheid te verhogen. !r is de Leidse psycholoog drs. Viktor Güttinger achter gekomen door ke tellingen van bijna-ongelukken op 25 weggedeelten te vergelijken t de ongevallengegevens over een periode van vijf Jaar. Hij promoveert jdag op zijn onderzoek aan de universiteit van Amsterdam. t was tot nog toe nauwelijks mogelijk om in korte tijd vast te stellen ar in een wijk gevaarlijke punten zijn. Hoewel verkeersongelukken een angrijke bedreiging van de gezondheid vormen, zijn het toch betrekke- incidentele gebeurtenissen: per straat of per kruispunt gebeuren er inig ongevallen. En als er na lange tijd „genoeg" zijn gebeurd om ïclusies te trekken, heeft dat wel slachtoffers gekost. vendien blijkt uit het onderzoek van Güttinger dat de ouders er weinig i op hebben waar de gevaarlijkste punten liggen. Hun opvattingen, in i enquête verzameld, vertoonden niet veel samenhang met de statisti- e cijfers. En ook de verkeersdrukte bleek niet zo goed bruikbaar om de [evalskans te verklaren. Güttinger is wetenschappelijk medewerker het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde TNO. Zijn ■k werd financieel gesteund door de Stichting wetenschappelijk onder- k verkeersveiligheid. van wachtdagen wel tot een teruglo pen van het ziekteverzuim. Er zijn echter aanwijzingen dat de toepas sing van wachtdagen alleen de kort lopende ziektegevallen beperkt en niet of veel minder de langere. Boven dien blijkt uit het onderzoek dat de gemiddelde verzuimduur door wacht dagen wordt verlengd. In het rapport wordt opgemerkt dat het waarschijnlijk is dat door de wachtdagen een min of meer gedwon gen uitstel van ziekteverzuim bij lich te aandoeningen plaatsvindt, waar door later ernstiger aandoeningen ontstaan. Datzelfde geldt voor een verlaging van de zlektegeldultkerln- gen en de toepassing van aanwezig heidspremies. Betere mogelijkheden waardoor het ziekteverzuim kan worden beperkt zijn volgens het rapport het aantrek kelijker maken van taken en het voor werknemers verduldelijken van hun taakinhoud binnen de organisatie; werknemers meer betrekken bij be slissingen en het toepassen van varia bele werktijden. Korter werken heeft een gunstige in vloed op het ziekteverzuim. Voorts is het belangrijk dat er controle op het verzuim wordt toegepast. Het ontbre ken van controle gaat in het alge meen gepaard met een hoger ver zuim. De controle-arts kan vooral in vloed uitoefenen op de duur van de gevallen, veel minder op het aantal, aldus het TNO-onderzoek. DEN HAAG, NIJ MEGEN (ANP) De kankersterfte in Ne derland vertoont per gebied duidelijke verschillen. Dat blijkt uit een atlas over dit onderwerp die het Centraal Bu reau voor de Statis tiek heeft samenge steld op basis van de cijfers uit de periode 1969-'78. De atlas werd gisteren aan staatssecretaris Ve der-Smit van volks gezondheid aange boden. Mevroaw Veder vindt dat de atlas beperkt moet worden gebruikt. Er ver strijkt vaak lange tijd tus sen blootstelling aan kan- kerbevorderende facto- ren en het moment waar op de ziekte blijkt. Tus sentijdse verhuisingen beperken de betekenis van de regionale verschil len. De staatssecretaris verwacht dat de samenle ving de atlas veelal zal ervaren als een confronta tie met feiten die men lie ver voorbij ziet gaan. Aan de andere kant kan de at las een duidelijke bijdra ge leveren aan de infor matie van het publiek. In Noord-Brabant blijkt de sterfte aan kanker voor zowel mannen als vrouwen relatief boog, in Drente Juist laag. Zuid- Holland is de provincie met de laagste kanker sterfte onder vrouwen; voor mannen liggen de cijfers daar jnlst aan de hoge kant. In Zeeland is de situatie net andersom. Het ministerie van volks gezondheid noemt de ver schillen opmerkelijk tus sen de kaarten voor maag- respectievelijk longkan ker. Maagkanker laat lage sterftecijfers zien in het midden van het land, om ringd door gebieden met hoge cijfers. Bij longkan ker doet zich ongeveer het omgekeerde beeld voor. In Nijmegen opende prof. G. Vooijs gisteren het In tegraal kankercentrum Oost (IKO), een samen werkingsverband voor de kankerbestrijding in Oost-Nederland. Het kan kerproces wordt vaak ernstiger beoordeeld dan feitelijk gerechtvaardigd is, aldus prof. Vooijs. Een belangrijk doel van de voorlichting is daarom het leren omgaan met de ziekte door patiënten, om geving en hulpverleners. Het belang van die voor lichting klemt te meer omdat één op de vier Ne derlanders kanker zal krijgen en, dankzij de ver beteringen in de behande ling, met kanker zullen le ven en werken," zei Vooijs. onze parlementsredactie HAAG Staatssecretaris s van justitie heeft maatregelen ekondigd om de wachttijd van tnlanders die asiel vragen te be- :n Op haar departement komt aparte asielafdeling die moet zor- voor een snellere behandeling de aanvragen. Daarnaast zal via wetswijziging de beroepsproce- in vreemdelingenzaken worden ïeld. Door de Tweede Kamer en het vluch telingenwerk is bij herhaling op een kortere asielprocedure aangedron gen. De lange wachttijden laten de asielzoeker in grote onzekerheid. Staatssecretaris Haars heeft op een spreekbeurt in Raai te (Overijsel) een klemmend beroep gedaan op kerken, actiegroepen en particulieren om vreemdelingen van wie de asielaan vraag is afgewezen, niet te laten on derduiken. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Federatie Ne derlandse vakbeweging (FNV) res pecteert de keuze van het hoofdbe stuur van de Katholieke onderwijs vakorganisatie (KOV) om zich aan te sluiten bij het CNV. Maar, zo oordeelt vice-voorzitter Wim Spit van de FNV. de argumenten die tot deze keuze hebben geleid zijn niet Juist. Spit verzet zich met name tegen de opmer king van het KOV-hoofdbestuur als zou een christelijke maatschappijvi sie niet voluit in het FNV-beleld kun nen functioneren. Het KOV (53.000 ledên) is op dit mo ment een nog onafhankelijk opere rende vakorganisatie. Het lijdt echter geen twijfel dat de grootste onder wijsbond begin volgend Jaar zal kie zen voor de christelijke vakbeweging. Het beeld van de FNV dat in de KOV- nota wordt geschetst is volgens Spit onvolledig. „Het getuigt van een op pervlakkige waarneming en biedt op kernpunten onjuiste voorlichting," aldus Spit in een open brief aan de KOV-leden. ADVERTENTIE „Neem Heer, mijn beide handen en leid Uw icmd, lot ik aan d' eeuw'ge stranden de ruste vind". n ons aller bijzijn nam de Here na een moedig edragen ziekte uit ons midden weg, mijn jeliefde man, onze zorgzame vader en opa Teunis Marinus Noordam »p de leeftijd van 69 jaar. 's Gravenzande: J. Noordam-Noordam Abbenes: G. Kranenburg-Noordam W. Kranenburg And ré en Corine 's Gravenzande: L. Noordam N. Noordam-van Vliet Paola en Martin 691 PC 's Gravenzande. 28 augustus 1980 faasdijk 101 Liever geen bloemen ielegenheid tot condoleren aan het woonhuis iterdag 30 augustus van 15.00-17.00 uur en an 19.00-21.00 uur en na de begrafenis in de van de begraafplaats e rouwdienst zal worden gehouden op maan- ag 1 september om 15.00 uur in de aula van de lemene begraafplaats, Naaldwijkseweg 109 's Gravenzande, waarna de begrafenis zal laatsvinden. Psalm 39:10 Ik ben verstomd, ik doe mijn mond niet open Want Gij zelf hebt het gedaan. et heeft God behaagd, in Zijn ondoorgron- Ijke bestel, het leven van mijn lieve zoon. ize broer, zwager en oom plotseling af te eken Johannes Lijsbertus de Mooij echtgenoot van R. A. de Boer ij werd 33 jaar. Rijnsburg P. de Mooij-Cederhout H. de Mooij IJ. de Mooij-de Vreugd G. van der Spijk-De Mooij C. van der Spijk H. Driebergen-de Mooij Joh. Driebergen M. van deh Eijkel-de Mooij J. van den Eijkel Katwijk aan den Rijn: D. A. de Mooij N. de Mooij-Ravensbergen Valkenburg (Z.H.) J. W. de Vries-de Mooij C. J. de Vries Rijnsburg: A. D. de Mooij J. M. de Mooij-Hogewoning Alphen a.d. Rijn: P. Strumpel-de Mooij E. L. H. Strumpel Rijnsburg: L. de Mooij C. Heemskerk-de Mooij J. Heemskerk neven en nichten jnsburg, 28 augustus 1980 indtlaan 72. Wanneer je niet meer vechten kunt Wanneer het leven zwaar wordt om te dragen Wanneer je staat op het dode punt Wanneer je vleugels lijken lam geslagen Wanneer je vuur is uitgeblust Dan is er slechts van één kant hulp te verwachten Wie zo moe is, vindt bij Jezus eeuwig rust en Hij zal alle leed verzachten. Diep bedroefd maar dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekend, delen wij U mede dat na een langdurig geduldig gedragen ziekte, van ons is heengegaan mijn geliefde man, onze lieve vader, opa, broer en zwager Jan Schalk echtgenoot van T. de Koker, eerder weduwnaar van A. Tukker. Op de leeftijd van 71 jaar. Psalm 139 (onberijmd) T. Schalk-de Koker Harry en Bep Corrie en Joost Jan en Anneke Gert en Trudy Riep en Henny Adri en Jaap Louis en Janie Tineke en John Peter en Gre Kleinkinderen en verdere familieleden. 2153 EE Nieuw Vennep, 28 augustus 1980 Weegbreestraat 114. De overledene is opgebaard in de aula van Huize Westerkim, Zaaiersstraat 1, Nw. Ven nep. Gelegenheid tot condoleren op zaterdag 30 augustus van 19.30-20.30 uur. De rouwdienst zal op maandag 1 september om 14.00 uur in de Geref. Kerk te Nw. Vennep worden gehouden, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Nw. Vennep. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Na de teraardebestelling nog gelegenheid tot condoleren in „De Rank", Eug. Previnaireweg Enige en algemene kennisgeving Ingegaan in de vreugde van haar Heer, onze lieve zuster, schoonzuster en tante Wilhelmina Johanna Schiltman op de leeftijd van 82 jaar. Baarn: D. Th. van Willigen-Schiltman J. van Willigen Zeist: A. Jonker-Macquelin J. K. Jonker Rotterdam: C. Maquelin A. Maquelin-van der Zee Krommenie: A. Honing N. Honing-van Rijn Marianna Rotterdam, 27 augustus 1980 „De Schutse" Cordell Huil plaats 22. Corr.adres: A. Honing Braillestraat 5 1561 JN Krommenie Geen rouwbezoek De rouwdienst zal gehouden worden DV maandag 1 september a.s. in de aula van „De Schutse" Cordell Hullplaats 22 om 1 uur. waar na de bijzetting in het familiegraf zal plaats vinden op de algemene begraafplaats „Croos- wijk" Kerkhoflaan 1. circa 1.50 uur. Rijk geïllustreerd. Boorde vol tips, wenken, ideeën, checklists Prijs- en pro- duktinformatie over 136 merken. Overal verkrijgbaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een nieuw onderzoek moet uitwijzen hoe nieuwbouw voor uitbreiding van de Tweede Kamer op of rond het Binnenhof in Den Haag tot stand kan worden gebract Tot op heden ingediende nieuwbouwplannen zoals dk voorjaar door drie groepen architecten zijn geen van alle geschikt voor uitvoering. Deze conclusie trekt het kabinet op basis van een rapport van de beoor delingscommissie over de uitbrei dingsplannen. De plannen blijken niet goed uitvoer baar, omdat de wensen van de Twee de Kamer (het programma van eisen) niet passen in de beschikbare ruimte bij het Binnenhof, een beschermd stadsgebied, dat wel als kwetsbaar wordt aangemerkt. Het nieuwe onderzoek, dat driekwart jaar gaat duren, zal moeten uitwijzen of de wensen van de Tweede Kamer kunnen worden teruggeschroefd, dan wel dat niet alle nieuwe ruimte in één gebouw hoeft te worden verwezen lijkt. Ook zal worden bekeken of ex tra oude gebouwen ten behoeve van de Tweede Kamer kunnen worden gebruikt. Het kabinet wijst de moge lijkheid van onderzoek naar een an dere plaats voor nieuwbouw niet bij het Binnenhof van de hand. Bij het onderzoek naar nieuwe moge lijkheden van uitbreiding zal de des kundigheid van architect De Bruijn uit Amsterdam worden ingeschakeld. De Bruijn was een van de indieners van de laatste drie plannen voor nieuwbouw. Waardering voor de aan pak van de problemen door deze ar chitect wordt door de beoordelings commissie niet onder stoelen of ban ken gestoken. De waardering geldt onder meer de wijze waarop oud- en nieuwbouw worden gecombineerd De Bruijn zoekt ruimte in hoogbouw waardoor duidelijk onderscheid ont staat met het oude Binnenhof. Daar naast wordt de functionaliteit van zijn ontwerp positief beoordeeld. De plannen van andere indieners Ha- goort en de Rijswijkse Groep Van Vijf worden afgewezen. ADVERTENTIE Minister Gardeniers van CRM heeft gisteren een deel van haar werk op het gebied van woonwagenzaken overgedragen aan staats secretaris Brokx van volkshuisvesting. Staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld, van CRM, was ook bij de overdracht aanwezig die, geheel in stijl, geschiedde in een woonwagen. Met een massa tips, wen ken, suggesties en ideeën voor aanschaf en gebruik van foto- en filmappara tuur. Prijs- en produktin- formatie over 121 mer ken. Overal verkrijgbaar. 180 pagina's t 4 75 Andere Welke-koopgidsen Keukens, Badkamers. Tuin, Vloeren, Electr. orgels. Hobby gereedschap, Hifi- Stereo en TV/video. door Nico Kussendrager NEW YORK Minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) bepleit een afschrijving van de schulden van ontwikkelingslanden binnen tien jaar. Ieder jaar zou tot 1990 tien procent moeten worden kwijtgescholden, waarmee de ontwikkelingslanden tegen die tijd schuldenvrij zouden zijn. De minister deed het voorstel aan vankelijk tijdens een openbare verga dering van de commissie-Brandt in Den Haag, in mei, en herhaalde het gisteren tijdens de speciale zitting van de Verenigde Naties over ontwik kelingssamenwerking, die in New York wordt gehouden. Andere finan ciële voorstellen zijn het overhevelen van de overschotten van de olielan den naar de armste ontwikkelings landen, meer aandacht van de zijde van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) voor de armste groepen in ontwikkelingslanden (thans wor den die vaak het slachtoffer van de strenge eisen die het fonds stelt als het een ontwikkelingsland te hulp schiet) en tenslotte het veilig stellen van de tegoeden van de olielanden (op het ogenblik worden die door de inflatie aangevreten). Een van de voorstellen uit de rede van De Koning tijdens de vergade ring van de Commissie-Brandt in Den Haag ontbrak in New York: de verwij zing naar het plan van de Cubaanse premier Fidel Castro een fonds in het leven te roepen van 600 miljard gul den voor extra steun aan de derde wereld. wikkeling van de derde wereld en een eerlijke verdeling betekent dat niet De Koning erkent dat zonder meer, maar voegt er onmiddellijk aan toe dat van de doelstelling 0,7 procent aan ontwikkelingshulp voor de derde wereld de geloofwaardigheid van het westen afhangt. Ten aanzien van het binnenlandse beleid van ontwikkelde en ontwikke lingslanden bepleitte De Koning een „politieke binding" ten aanzien van de internationale ontwikkelingsstra tegie voor de komende tien jaar,, waarover in New York wordt gepraat. De afgelopen tien jaar was vrijblij vendheid vaak troef. „Een politieke binding is het best haalbare", aldus legt De Koning uit. „Een juridische verplichting om de doelstelling na te komen laten de Afkonnsnm verhoudingen tussen staten niet toe. Er moet een poging worden gedaan de vrijblijvendheid te verminderen voor zover dat mogelijk is". In dit verband past ook het idee het ontwik kelingsbeleid vpn derde wereldlan den te laten beoordelen (wie komt het ten goede?) door een groep andere landen binnen de eigen regio. Net zo goed als in de club van de westerse landen (OESO) Jaarlijks bekijkt wat die landen aan ontwikkelingshulp doen. Wat betreft westerse landen zou ook kunnen worden gekeken naar bijvoorbeeld de omschakeling van bedrijvigheid, om meer ruimte te geven aan nieuwe industrieën in de derde wereld. „Hoe verder we met beoordelingsprocedures komen, van gevers en ontvangers, hoe Liever het mij is", aldus De Koning In zijn toe lichting. Doelstelling Wel wees De Koning met nadruk op de doelstelling van 0,7 procent aan ontwikkelingshulp, die „binnen een paar jaar moet worden bewerkt. De EG is daarover verdeeld. De bewinds man verklaarde desgevraagd dat het weinig uitmaakt of nu wordt uitge gaan van het voorstel van Castro, dan wel van de 0,7 procent. Het gaat er om dat een dergelijk bedrag op tafel moet komen. Zekerheid voor een evenwichtige ont- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De hoofddirectie van de Algemene Bank Nederland heeft een onderdirecteur van het hoofdkantoor van de Hollandse Bank Unie in Amsterdam voorlopig ge schorst. De bankdirecteur zou voor enkele tonnen verduisterd hebben door zich fondsen van de bank toe te eigenen. Om hoeveel geld het precies gaat wilde een ABN-woordvoerder niet zeggen. Op het ogenblik is een accountants onderzoek gaande naar de omvang van de verduistering. De geschorste directeur zou over enkele jaren met pensioen gaan. Tenslotte verwees de bewindsman nog naar een voorstel van de secreta ris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, voor onmiddellijke maatregelen voor de meest getroffen ontwikkelingslanden. De derde we reld heeft die voorstellen vooralsnog van de hand gewezen. Zij is bang dat de steun wordt gebruikt als „afkoop som" voor meer ingrijpende en verder gaande maatregelen zoals die vol gend jaar aan de orde zouden moeten komen tijdens een nieuwe ronde van onderhandeling tussen arm en rijk. die ongeveer tien maanden moet gaan duren. De Koning in zijn redevoering tot de VN: „De voorstellen moeten niet wor den beschouwd als een vervanging maar juist als een prikkel voor de nieuwe wereldwijde ronde van onder handelingen." Een verhaal over de eerste week van de VN-zitting staat op pag. 7. Curieuze verhalen Bij veel van wat te zien is op de tentoonstelling „Tot Wozens toe" in het Amsterdams Historisch Mu seum. die gewijd is aan het 100- jarig bestaan van de VU. zijn curieu ze verhalen te vertellen. VU-maga- zine schreef er een aantal op. Het werd een ekstra-dik nummer waarin u alles vindt over de vele jubileumaktiviteiten van de komen de maanden. Geef u snel op als abonnee. Dan kunt u het eeuwfeest nog meebe leven. VU-magazlne, antwoordnr 1771 1000 SN Amsterdam, géén post zegel' 'n opinieblad waar studie achterzit!

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9