stemming en kritiek op snoeiplan 'nderwijs moet haalbaar blijven' "WEcrm lotterdam snijdt zichzelf in de vingers' buu Ruim miljoen dahlia's in vijftig praalwagens (litici gereserveerd over bezuinigingen op uitkeringen Agt achter salarisplan Pais: rvoersbonden V wijzen it-CAO af Koninklijke onderscheiding voor Jan Roelfs Lekkerkerk koopt huizen goedkoop terug DEFINITIEVE PRIJSVERLAGING VAN SAAB: DE 99 SERIE MET F2000,-, DE900 SERIE MET F3000,- Geen extra vluchten van Suriname Gesprek over de Antillen stagneert ikelaars menen dat besluit slecht is voor woningdistributie EIGEN LAND Rabo weigert Elka krediet Nikko Audio Rita H. Sachnowitz MUZIKANT ONDER DE GALG DAG 30 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze parlementsredactie I HAAG Kritiek vanuit de vakbeweging, gereserveerdheid bij politici en instemming bij erkgevers. Dat beeld rijst op uit de reacties op de Jongste kabinetsplannen om te ligen op sociale uitkeringen en jeugdlonen. ste reactie kwam van de [bij "monde van bestuurder Bo- iet pakket maatregelen, dat mi- i Albeda (sociale zaken) aankon- 5 een regelrechte aanval op de in de samenleving, zoals i die gedeeltelijk arbeidsonge- f zijn verklaard." jerenorganisaties van de vak- FNV en CNV reageerden ijzend op de voorstellen, die tot daling van de minimum- De werkende Jongeren- rekenden, dat die daling in de len procenten kan lopen. „Van niemand anders wordt zo'n enorme matiging gevraagd," betoogde de CNV-jongerenorganlsatle. De samen- werkenden jongerenorganisaties KWJ- en NW-Jongerencontact voor spelden dat de maatregelen niet zul len leiden tot vermindering van de jeugdwerkloosheid Het CDA-Kamerlid Weijers noemde de kabinetsvoorstellen in een reactie „niet onaanvaardbaar". Hij miste echter „de rol van de overheid in het hele verhaal." Zo zou niet alleen het bedrijfsleven, maar ook de overheid de plicht moeten krijgen een zeker percentage minder-validen in dienst te nemen. Een eerste stap Vanuit de kleinere regeringspartij, de WD, klonken positievere geluiden. „Een eerste stap," oordeelden de libe- ralen.Zlj complimenteerden het kabi net met de durf „om de koe bij de horens te vatten." Maar er is meer mogelijk en nodig, bij voorbeeld een hardere aanpak van het misbruik van sociale voorzieningen, aldus de WD. Het PvdA-Kamerlid Van der Doef daarentegen zei.redelijk geschokt te zijn door de plannen. HIJ meende dat het kabinet voor de weg van de min ste weerstand gekozen heeft: „er moet een bepaald bedrag bezuinigd worden, en dat moet maar vla de uitkeringen maar snel op tafel komen." D'66, de kleinere oppositiepartij, sprak er —evenals Van der Doef telerustelling over uit, dat het kabi net niet meer gedaan heeft om de beroep op uitkeringen te beperken. D'66 zei „zeer gereserveerd" te staan tegenover de voorstellen. Niet ver genoeg De grootste werkgeversorganisatie, het VNO, liet weten dat het kabinet nog niet verg genoeg wil gaan. „De besparing van ruim achthonderd mil joen die men bereiken wil, bedraagt ongeveer een procent van de totale kosten van de sociale zekerheid. Dat is, gezien de huidige economische si tuatie, onvoldoende," aldus het VNO. Het NCW (christelijke werkgevers) zet „een dik vraagteken" achter de mogelijkheid, om de beoogde miljoe nen in slechts een jaar te besparen. Een deel van de aangekondigde maatregelen zal immers niet voor het gehele Jaar kunnen gelden, aldus het NCW. Een NCW-woordvoerder noemde het „grote onzin" om te beweren dat juis de zwaks ten in de samenleving ge troffen worden. Ook het VNO had de Indruk dat het kabinet „ernaar ge streefd heeft de onvermijdelijke pijn zo evenwichtig mogelijk te verdelen." onze parlementsredactie HAAG De onderwijssalarissen zullen zich „op een el nieuwe wijze" gaan verhouden tot de salarissen van de rige) ambtenaren. Dit zei premier Van Agt gisteren na p van de ministerraad. Hij verklaarde dat de regering i er het plan van minister Pais (onderwijs en wetenschap- i staat om volgend jaar 250 miljoen gulden te korten op de issen van onderwijsgevenden. Daarmee worden deze 1 issen ontkoppeld van de ambtenarensalarissen. ns Van Agt kunnen de vakbon- illeen nog kiezen voor deze be ing of voor Inlevering van ar- plaatsen in het onderwijs. „Te mensen," zei hij, „bieden zich iroor het geven van onderwijs, r economisch bezien zou je dus eel van dat aanbod moeten af- Zoals ook arbeiders op pswerven bij onvoldoende werk •aat komen te staan." emier vond dat als men dit voor oderwijs niet wil, „dat mooi is de mensen die in het onderwijs n". Hij erkende dat dat ook is voor de kwalilteit van het wijs (meer onderwijzers kleine- issen). „Maar het moet wel be- blijven. En zoveel geld uitge- üs nodig is om de mensen te laven, kan dan niet," aldus Van Agt. Hij zei dat daarom de keus aan de betrokkenen (lees: onderwijsge venden) wordt gelaten: of minder sa laris of minder werk. Op de vraag of dat niet ijkt op chan- tagepolitiek antwoordde de premier: .Dat zou het zijn als het willekeurige maatregel was. Maar de omstandig heden dwingen hier nu eenmaal toe." Van Agt meende overigens dat het onderwijs zonder het eerder genoem de (bezuinigings-)bedrag van 250 mil joen gulden „ook wel redelijk zal lopen". Telegrammen een onzer verslaggevers TERDAM De kaderleden van tfervoersbonden FNV bij het bedrijf van Smit Internationale otterdam hebben het CAO-aan- van de directie afgewezen. De zullen zich nu moeten uit- aderleden zijn van mening dat anbod van de Smit-directie veel er is. Bovendien delen ze de van de onderhandelingsdele- van de Vervoersbonden op het dat de Smit-directie weigert de gelegenheid te garanderen tij de looptijd van de CAO. De eis de directie dat het verbod op ctieve ontslagen geschrapt t uit de arbeidsplaatsenovereen- t was woensdagavond zelfs aan- ig voor de onderhandellngsdele- om het CAO-overleg af te De organisatie van onafhankelijke onderwijsvakverenigingen (35.000 le den) en de Nederlandse federatie van onderwijsvakorganisaties (125.000 le den) hebben er gisteren per telegram bij Van Agt op aangedrongen het plan van Pais terug te draaien. Zij vinden dat de financieringsproble men van een gemeenschapsvoorzie ning niet mogen worden afgewenteld op een deelgroep. Minister Pais heeft gisteren ontkend dat hij over zijn plan een meningsver schil zou hebben met zijn staatssecre tarissen De Jong en Hermes. Hij heeft gisteren met instemming van beide staatssecretarissen een persbe richt laten uitgaan, waarin een be richt hierover In Trouw van gisteren wordt tegengesproken. Gesteld wordt dat dit bericht volstrekt uit de lucht is gegrepen. De drie bewindslie den van onderwijs zouden, wat hun begroting voor volgend jaar betreft, op een lijn zitten, zo blijkt uit het persbericht. Afgelopen donderdagavond wilde staatssecretaris De Jong desge vraagd het vermeende meningsver schil bevestigen noch ontkennen. Hij verwees toen naar het uitkomen van de begroting op Prinsjesdag. Kenne lijk was er gisterochtend, toen Trouw met het bericht kwam, aanleiding voor de bewindslieden om hun een stemmigheid alsnog nadrukkelijk uit te dragen. AMSTERDAM Trouw-journalist Jan Roelfs ontving gisteren de versierselen behorend bij de koninklijke onderscheiding van Rid der in de orde van Oranje Nassan uit handen van burgemeester Polak van Amsterdam. Dit gebeurde tijdens een grootse huldiging ter gelegenheid van het afscheid van zijn lange journalistieke loopbaan bij Trouw. Behalve door burgemeester Polak werd hem onder meer lof toegezwaaid door burgemeester Brautigam van Uithoorn (oud-wethouder van Amsterdam), oud-Trouw-redacteur Arie de Gooijer en de directeur van het WV Amsterdam. Namens alle aanwezigen werd hem en zijn vrouw onder meer ook nog een reis langs de Nijl aangeboden. Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK De gemeente Lekkerkerk mag de woningen in Lek- kerkerk-west voor een symbolisch be drag terugkopen van het rijk. Hier over is overeenstemming bereikt in het overleg tussen rijk, provincie Zuid-Holland en de gemeente Lek kerkerk. De gemeente Lekkerkerk zal daarna proberen de woningen weer te slijten. Vanaf half september kan ieder die in Lekkerkerk-west een huis wil kopen, contact opnemen met de gemeente. Van de oorspronkelijke bewoners hebben er maar zestien een optie ge nomen op hun eigen huls. Tientallen inwoners van de gifwijk zijn inmid- «Korting kerk-west straks een spookwijk wordt. „Lekkerkerk-west is traks het schoonste plekje van Nederland," zegt een woordvoerder van het ge meentehuis. Bij de verkoop van de woningen zal de gemeente het taxatiebureau in schakelen dat indertijd bij de ver koop door de bewoners van hun wo ningen ook de prijzen heeft vastge steld. Over een periodiek medisch onder zoek van de Inwoners van de gifwijk wordt pas na afloop van het graaf werk een definitieve beslissing geno men, omdat dan pas bekend is welke stoffen in de bodem hebben gezeten. dels voorgoed vertrokken uit Lekker kerk en hebben elders een woning gekocht. De gemeente Lekkerkerk maakt zich overigens geen zorgen dat Lekker- ■De directie van het Goudse waterlei dingbedrijf heeft besloten de gedu peerde bewoners van Lekkerkerk een korting van vijftig procent op hun waterrekening te geven eden zullen op vrijdagavond 5 imber bijeenkomen om zich uit ireken over het CAO-aanbod van lirectie. Deze bijeenkomst valt n met de zogenoemde „mobili- dag" die het Actiecomité Rotter- haven heeft georganiseerd, dag dient, aldus de organisato- om zowel de havenstaking van jaar te herdenken als om de narbeiders duidelijk te maken ie zaken er nu voor staan. Dat de ivergadering van Smit juist op dag wordt gehouden, is volgens woordvoerder van de Vervoers- len „een toevalligheid". ADVERTENTIE SAAB 99 SERIE. PER l-8-'80 VA. F 23.990,- SAAB 900 SERIE, PER l-8-'80 VA. F 28.990,- Van onze verslaggevers AMSTERDAM/PARAMARI BO De KLM en de Suri naamse luchtvaartmaat schappij SLM zien in de nade rende visumplicht voor Suri- namers geen aanleiding extra vluchten van Suriname naar Schiphol in te lassen. In Suri name is vrij rustig gereageerd op het bekend worden van de visumplicht, die maandag van kracht wordt. Wel worden de kantoren van de KLM en SLM ln Suriname overstroomd met telefoontjes van verontruste mensen, die zich afvragen of de al geboekte vlucht naar Nederland nog door kan gaan nu zij daarvoor een visum nodig hebben. Voor de Neder landse ambassade in Paramaribo stond gisteren een lange rij Surina- mers te wachten op het visum. Het was niet bekend of en op welke gronden er visa werden geweigerd. Volgens een waarnemer ln Paramari bo is er van een paniekreactie onder de bevolking geen sprake:„Het is nog nauwelijks doorgedrongen wat die vi sumplicht precies voor gevolgen heeft Degenen die vast van plan wa ren om voor de 25ste november naar Nederland te vertrekken, zullen toch wel wegen vinden om daar te komen. Men is vindingrijk genoeg". Hij noemde de eenzijdige Nederlandse maatregel, die in feite het remigratie beleid van president Chin A Sen be vordert, „een weinig elegante stap" en vreesde een verkoeling in de ver houding met Nederland. Surinamers die gisteren met de KLM- vlucht uit Paramaribo op Schiphol aankwamen, werden daar door de douane uitgebreid gecontroleerd op hun papleren. Dit nam zoveel tijd in beslag dat een aantal passagies pas acht uur na de landing het luchtha vengebouw kon verlaten Er is al enige maanden sprake van verscherpte controle op de vluchten uit Parama ribo. DEN HAAG (ANP) De vergadering van de Koninkrijkswerkgroep, die de mogelijkheden onderzoekt voor de toekomstige onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen, is nog steeds niet ten einde. De vergadering, die maandag 25 augustus is begon nen onder voorzitterschap van mr. B. W. Blesheuvel, zou oorspronkelijk tot en met 28 augustus duren en worden afgesloten met een persconferentie. Die persconferentie moest echter al tot tweemaal toe worden uitgesteld, omdat onderling grote verschillen van mening waren, die zo hoog oplie pen dat een teleurgestelde Betico Croes, leider van de Arubaanse rege ringspartij, die voor een onafhanke lijk Aruba pleit, vrijdagochtend de vergadering voortijdig verliet. Voor zitter Biesheuvel schorste hierop de vergadering tot vanmorgen. r Henny de Lange ITERDAM „Rotterdam zit op de verkeerde weg met deze maatregel, ir de verkoop van huurwoningen moeilijker te maken wordt het aantal luizingen minder met als gevolg dat de doorstroming in de knel komt". s de reactie van de Neder- se bond van makelaars et besluit van de Rotter- se gemeenteraad de ver van huurwoningen tot huur van 570 gulden per nd en met een koopprijs 40.000 gulden onmogelijk laken, door aan de koper woonvergunning te ver ken. ens de Bond van make- is er een belangrijke ca- !e huurders die over- een eigen huis te kopen, e mensen zoeken bij keur iets in de esctor tot 00 gulden, want dat is fcdelijk bedrag om mee te men. Dat wordt nu on- riijk gemaakt met als ge- dat deze mensen blijven n waar ze zitten", zegt de "dvoerder van de make- kbond. Het gevolg daarvan is, legt hij uit, dat het aantal verhulzin- gen afneemt. „Door deze ver- huisdrempel op te werpen snijdt Rotterdam zichzelf ln de vingers, want de doorstro ming wordt minder. Een goe de doorstroming is nu een maal noodzakelijk voor een goede verdeling van de wo ningvoorraad". Ook uit een andere minder vanzelfsprekende hoek ko men weinig positieve geluiden over het besluit van de Rot terdamse raad. De bewoners van de oude wijken verte genwoordigd in het Stedelijk secretariaat huuracties die jarenlang hebben aangedron gen op maatregelen om de verkoop van goedkope huur woningen aan banden te leg gen, zijn weinig gelukkig met deze regeling. „In de eerste plaats is Rotter dam twee k drie jaar te laat," zegt een woordvoerder van het secretariaat. „Pas nu half Rotterdam is verkocht, neemt men maatregelen. In Amster dam, Delft, Utrecht en Dor drecht bestaan dergelijke ver ordeningen al enige tijd. Als Rotterdam de ervaringen van deze steden bij de besluitvor ming had betrokken, waren een hoop problemen voor komen". In de tweede plaats is de nieu we regeling naar de mening van het Stedelijk secretariaat „niet waterdicht". „Huizen handelaren hebben al de nodi ge trucs verzonnen om de re geling te ontduiken." Volgens het Stedelijk Secreta riaat wrijven de huizenhande laren zich bovendien ln hun handen, omdat ze een paar goede weken achter de rug hebben. Oorspronkelijk zou Rotterdam de regeling name lijk 18 juli al hebben willen invoeren. Het verrassingsef fect werd echter teniet gedaan door de Rotterdamse recht bank. In een door een huizen handelaar aangespannen kort geding bepaalde de rechter dat B en W in ieder geval de kwestie aan de gemeenteraad hadden moeten voorleggen. Compromis Dat hebben b en w dus nu gedaan. De gemeenteraad trok er maar liefst acht uur voor uit met als resultaat dat er uiteindelijk een compromis uit de bus rolde. B en w hadden de regeling aanvankelijk van toepassing willen verklaren op huurwo ningen met een koopprijs tot 260.000 gulden. Het CDA wil de de koopgrens verlaagd zien tot een ton. Om het besluit een zo groot mogelijke steun van de raad te geven, besloot de meerderheid van de PvdA- fractie (die een absolute meer derheid heeft in de raad) uit eindelijk een compromis te sluiten met het CDA: 140.000 gulden werd de koopgrens. Zoals gezegd zal de regeling ongetwijfeld ontdoken wor den. Actievoerders uit de ou de wijken hebben inmiddels al een aantal trucs gesigna- leer. Eén daarvan is dat de huizenhandelaren de koop prijs van een huurwoning bo ven de grens van 140.000 gul den uit tillen. Na de verkoop kan immers altijd weer geld onder de tafel teruggeschoven worden. 'Uitverkoop' Het gemeentebestuur erkent dat de regeling 'allicht' ontdo ken zal worden. Ook moest het gemeentebestuur tijdens de raadsvergadering erken nen dat het verrassingseffect weg is en dat de huizenhandel Ruim een miljoen dahlia's zijn verwerkt in de vijftig praalwagens die vandaag door Winterswijk rij den tijdens het jaarlijkse Bloe mencorso. Ook in het oosten van ons land kan men er wat van op dit gebied. De wagens zijn alle-, maal door geestdriftige vrijwilli gers gemaakt. De stoet vertrekt om half tien van het gemeentehuis en trekt dan gedurende anderhalf uur door het centrum. Op het landgoed. Zwaluwenberg in Elburg wordt vandaag de tradi tionele Paardendag met streek- concours gehouden. De deelne mers aan het kampioenschap van Nederland komen uit alle delen van het land zodat het echt een nationale strijd wordt ln de sector Tweejarigen voor de dresseerkar". De wedstrijden beginnen om één uur 's middags. Voor de kinderen ls het ook feest. Tussen twee en vijf uur kunnen ze gratis een ritje maken op een pony. Ede beleeft vandaag het hoogte punt van de heideweek met een braderie in de Dorpsstraat en van middag om twee uur een „Groot- moederstijdshow". Ook elders in Ede is er van alles en nog wat te doen De wandelsportvereniging „Laat ons lopen" komt de sportlef ingestelden tegemoet met een wandelmars door bos en heide. Men kan afstanden lopen die va riëren van vijf tot veertig kilome ter. De start is bij het padvinders- huis aan de Selterskampweg in Bennekom. Amersfoort is bescheiden begon nen aan de Jaarlijkse Keistadfees- ten. Vandaag zijn er regionale brandweerwedstrijden op het ter rein van gemeentewerken aan de Eemstraat-Oost. Op de Groen markt, het Havik- en de Appel markt is morgenmiddag tussen twaalf en vijf uur een manifestatie van oude ambachten met als hoogtepunt om kwart over één een stadswandeling in historische kledij door de poorterij van Amersfoort De stads trompetters vergezellen de stoet die vooral voor fotografen en filmers aan trekkelijk is. In Didam in de Achterhoek gaat vandaag een Belgische week be ginnen. In de Markthal wordt mor gen een „vogeltjesmarkt" ge houden. Ook vanavond kan men in Giet hoorn weer puntertochten maken door de versierde grachten. Dit alles omdat Giethoorn 750 jaar bestaat. In Vollehoven trekt van middag het traditionele corso door de straten. En in Zwartsluis, daar niet ver vandaan, kunnen belangstellenden vanavond om acht uur in hervormde kerk het laatste zomeravondconcert bijwo nen. Zwolle dat dit Jaar ook 750 jaar bestaat, zet vandaag de bloe metjes buiten met een feestmarkt waaraan een standwerkerscon cours is verbonden. Dat speelt zich af op de Melkmarkt tussen negen en vijf uur. In de Kastanje- straat is de hele dag een rommel markt. Morgenmiddag herdenkt Zwolle de afgelopen 750 jaar in de Grote Kerk tijdens een dienst die om half vijf begint. Nog een herdenking speelt zich vandaag in de Nieuwe Kerk in Delft af. Op initiatief van de Haagse Oranjevereniging, Oranje Hofstad wordt daar stilgestaan bij het feit dat het morgen een eeuw is geleden dat koningin Wilhelmi- na werd geboren. De herdenking begint om drie uur. Iedereen is welkom. Het register dat ter teke ning bij de ingang van de kerk ligt zal na afloop aan koningin Beatrix worden aangeboden. AALTEN De Rabobank heeft gis teravond bekendgemaakt, niet be reid te zijn krediet beschikbaar te stellen, voor het supermarktbedrijf Elka ln Aalten. Bij Elka, waar 130 mensen werken, zijn enige tijd gele den moeilijkheden gerezen tussen de medewerkers van het bedrijf en direc teur, L. Kip. Het personeel schakelde onlangs de voedingsbonden in, om dat het van mening is dat het bedrijf er zorgwekkend slecht voorstaat. De bonden waren dezelfde mening toege daan. Het conflict bereikte een hoogtepunt, toen het personeel overging tot een bedrijfsbezetting, die nog gaande is. Directeur Kip, die berichten als zou het slecht gaan met de supermarktgi gant tot nog toe halsstarrig ontkent, wordt wanbeleid verweten. Afgelo pen week strandden onderhandelin gen over een eventuele overname van Elka. Nu ook de Rabobank te kennen heeft gegeven, geen krediet te willen verlenen, is direct de werkgelegen heid van alle 130 personeelsleden bij verschillende vestigingen op de tocht komen te staan. ADVERTENTIE Da's niet eerlijk. Ik heb m'n li den al gewassen. En als ik i gezicht doe, was ik ze nóg es T ADVERTENTIE zich inmiddels heeft kunnen indekken door een 'uitver koop' te houden. De afgelopen maanden zijn honderden huurwoningen verkocht. Maar volgens de Rotterdamse wethouder Jan van der Ploeg (volkshuisvesting) is het met ingang van 1 september (de ingangsdatum van de nieuwe regeling) afgelopen met de verkoop van goedkope huur woningen. Jaarlijks worden er, zo heeft hij uitgerekend, tienduizend van deze wonin gen overgeheveld naar de koopmarkt. En dat is ontoe laatbaar, meent Van der Ploeg, gezien het feit dat er dertigduizend woningzoeken den zijn in Rotterdam, van wie achtduizend urgent. Wat Van der Ploeg betreft gaat deze maatregel eigenlijk nog lang niet ver genoeg. In dit verband spreekt de vol gende opmerking van hem boekdelen: „Ook op brood en aardappelen hoeft niet ver diend te worden". I,mi<1S hm,s'cun JSS.WW"1' joor Arnold Totaal 239 pagina's. Formaat 13 x 20,5 cm. Pa perback-uitvoering. Prijs f. 24,50 ISBN 90 6135 297 5 Hoe een Joods musicus aan de vernietiging ontkwam. Dit zojuist verschenen boek vertelt het verhaal van de Noorse musicus Herman Sachnowitz. De Duitse bezetter neemt hem en zijn hele Joodse familie gevangen en voert hen af naar concentratiekampen. Sachnowitz neemt zijn trompet mee, niet wetend dat die 'm voor de dood zal behoeden. De Duitsers dwingen hem de executies van zijn kameraden en hun SS-bacchanalen met muziek op te luisteren. Eén voor één verliest Sachnowitz die hem dierbaar zijn. Lichamelijk uitgeput en geestelijk ontredderd haalt hij tenslotte de bevrijding. „Verbijsterende ervaringen die je tot de laatste bladzijden vasthouden dat zegt Lex van Weren, wiens belevenissen in „Trompettist in Auschwitz" verschenen, over het boek MUZIKANT ONDER DE GALG. Een boek dat ik van harte toejuich. Groot is het toeval dat wij beiden ons leven te danken hebben aan een trompet. De in het bo.ek voorkomende muzikanten heb ik persoonlijk gekend. Hoe zeer gelijk van onderwerp, toch lopen opzet en ervaringen van beide boeken sterk uiteen. Ik hoop dat dit meesterlijk geschreven boek door een ieder gelezen zal worden." Uitgeverij T. Wever b.v., Franeker. Telefoon 05170 - 3147

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3