Zestigduizend huizen per jaar is voldoende 'Van Gelder moet nu investeren' ledingafzet stagneert leer dienstverlening nodig in Limburg Consumpties e uitgaven Adviseur overheid en gemeenten: Negen gemeenten met papierfabriek: 'Betutteling schaadt detailhandel' r'aartepunt ligt te veel bij Industriële bedrijven Ogem-topman levert titel in Free Record neemt Disco Danser over KAPITAALCERTIFICATEN VAN SLAVENBURG IRDAG 30 AUGUSTUS 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 onze redactie economie LAKEN De bouw zestigduizend huizen per voldoende, als daar- t veel meer aandacht It geschonken aan stads- leuwing en woningverbe- _g Tot deze opmerkelijke jraak komt de architect Hong Seng in het blad nik' van het Bouwfonds jrlandse Gemeenten in retaken. Vap Hong Seng, specialist in vernieuwing en ais zodanig ad- van de overheid en gemeenten, dat de komende vijfentwintig nog hooguit anderhalf miljoen mogen worden gebouwd, zegt hij. de groei van onze icing stabiliseert zich tussen de en- en vijftien miljoen. Hierbij dat de gemiddelde bewoning zover zal dalen dat ze beneden eeënhalve persoon komt liggen. om"- aldus de heer Yap Hong „zullen in de komende kwart eeuw anderhalf miljoen huizen vol doende zijn en dat komt inclusief noodzakelijke vervanging van be staande huizen neer op zestigdui zend huizen per jaar." Daarom ook noemt hij het pleidooi van de PvdA in het nieuwe verkiezingsprogramma voor de produktie van 125.000 huizen per jaar overdreven Voorspeld Hij toont zich daarom ook helemaal niet geschrokken van de teruggang in de woningbouw. „Die klap hebben we in 1972 al voorspeld." Hij voegt hier aan toe. dat dergelijke klappen perio diek te verwachten zijn. „De overproduktie. die we nu voor de woningzoekenden tot stand brengen, zal moeten worden gecompenseerd in de jaren '80 en '90. Die daling zal schoksgewijs gaan. In 1973 hebben we er een gehad (van 150.000 naar 100 000 huizen) en nu beleven we de tweede schok. De heer Yap Hong Seng merkt voorts op dat telkens, wanneer er zo'n „dreun" wordt uitgedeeld, een reactie komt „Onder druk van vakbonden, bouwondernemers, projectontwikke laars en nog veel meer. gaan we de produktie opvoeren Voor enkele ja ren maar. want dan klapt de boel weer in elkaar." Voorraad De heer Yap Hong Seng meent, dat de woningbouw uit de produktiesfeer moet worden gehaald en dat de oplos sing meer moet worden gezocht in het in stand houden van de voorraad en de herinrichting. „We moeten gaan denken aan een goed beheer van de woningen die we nu hebben en aan herstructureren. Gigantische status- projecten kunnen we wel vergeten. Grootscheepse operaties zoals Alme- re zijn voortaan taboe. Almere is een laatste oprisping van de jaren zestig". Hij zegt in bijna dezelfde adem. dat de woningnood in de grote steden enorm zal toenemen, zeker in de randstad Versterking van de typisch Nederlandse stedencultuur en als on derdeel daarvan de stadsvernieuwing ziet hij als één van de antwoorden op dit probleem. In het interview gaat bouwfilosoof Yap Hong Seng ook in op de relaties tussen actievoerders en bestuurders De eersten noemt hij niet onredelijk, de laatsten verwijt hij gebrek aan inzicht in de omgang met actievoer ders. Maar als bestuurders de moeite nemen met hen te gaan praten, dan zullen zij merken dat veel problemen schijnproblemen zijn en dat het meer een zaak is van laten meedoen in de besluitvorming en van onderhande len en niet van het uitvoeren van bevelen of van het invullen van eisen. .Actievoerders kunnen keihard zijn. Maar ik wil niet gezegd hebben dat demonstranten altijd maar onrede lijk zijn, zoals dikwijls wordt be weerd. Ik vind dat de onredelijkheid van de actievoerder een afspiegeling is van de onredelijkheid van de be stuurder APELDOORN (ANP) De negen gemeenten waarin een vestiging van Van Gelder Papier staat, willen dat minister Van Aardenne van economische zaken een structuur-onder zoek instelt naar de hele wit-papierindustrie in Nederland. Bovendien willen zij dat de raad van bestuur van Van Gelder besluit de investeringen die gepleegd moeten worden om het voortbestaan van die vestigingen te garanderen, nu doet. en er niet mee wacht totdat de reorganisatie van het hele bedrijf is afgerond. onze redactie economie ITERDAM De beste en aan dames- en heren- ing in het afgelopen goed voor zo'n 5700 mil- gulden blijven achter ie groei van de consump- bestedingen. Naast het dat het publiek in het neen genoeg kleding in ist heeft hangen (verzadi- en vooral uit mode-over- ngen iets nieuws koopt. It een rol dat er de laatste minder „grote" en meer 'ilne" kledingstukken wor- aangeschaft. aat in een branche-onderzoek de titel „De kledingspeciaal- dat is uitgebracht door het omisch Instituut voor het Mid- Kleinbedrijf (EIM) in samen- ng met het Economisch Bureau Nederlandsche Middenstands- Vooral in de herenconfectie de tendens naar „combinatie- de totale bestedingen negatief oed. !de lagen van de bevolking, al- et EIM. is de plaats die meer lie kleding (kostuums, mantel- e.d.) innam in het dagelijkse sterk teruggedrongen. Dit o.a. tot uitdrukking in een om- neming van jeans en cordbroe- n 1977 al 15 miljoen stuks en in •uim 18 miljoen stuks) en andere en van vrijetijdskleding. \tendens om in plaats van grote tie een aantal kleine aankopen n. zoals jeans, sweaters, blou- n rokken en deze naar eigen t te combineren, werd de afge- jaren steeds sterker. Het kos- dat men vroeger kocht, heeft en belangrijk deel plaats moe aken voor de aankoop van losse Ions, truien en colberts. Per sal- cert dit echter minder op, zo iet EIM vast. e vakanties ijst er op, dt weliswaar de beste- aan kleding zijn achtergeble- ij de groei van de totale con- re uitgaven, doch dat binnen itionele pakket van bestedin- de detailhandel de plaats van ongeveer hetzelfde is geble- matige ontwikkeling van de aan textiel en kleding is dan ;r een gevolg van het feit, dat Costuums hebben plaats moeten colberts in de herenmodezaken. een toenemend deel van de consump tieve bestedingen buiten de detail handel wordt aangewend aan ont spanning, verre vakanties, medische verzorging enz. Een ontwikkeling, die weer nauw samenhangt met de verza- digingsgraad van de textielmarkt. Met betrekking tot de toekomst con stateert het EIM, dat het communice ren door middel van kleding in onze maatschappij van veel meer belang geworden is dan de primaire functie van kleding als lichaamsbedekking. Het laten zien bij welke groep men hoort of zou willen horen wat ook wel de expressieve functie van kle ding wordt genoemd kan sterk onder invloed van de mode staan. Juist de mode-ontwikkeling is de „motor" van de kledingbranche. De consument krijgt voortdurend impul sen zijn of haar garderobe aan te passen. Het is daarom, dat de wijze ws*kop handel en industrie gebruik weten te maken van de expressieve functie van kleding van groot belang zal zijn voor het toekomstige kleding- verbruik. Dit te meer omdat andere vraagbepa- lende factoren, zoals de (stagnerende) bevolkingsgroei, het vrijwel constan te gezinsbudget en de veranderende prioriteitstelling bij het uitgeven daarvan, alsmede de prijzen van tex- tielgoederen. weinig aanleiding geven tot optimistische voorspellingen om trent dit toekomstige verbruik Daar- maken voor losse pantalons en bij komt, dat ingrijpende wijzigingen in het modebeeld, die juist sterke aankoopstimulansen vormen, door een voorzichtige houding van handel en industrie niet waarschijnlijk zijn. Verschuivingen Binnen de totale vraag naar kleding, zo merkt het EIM op. zullen naar verwachting verschuivingen optre den, die samenhangen met de behoef te aan betere kwaliteit en aan bij de diverse vormen van vrijetijdsbeste ding aangepaste kleding. De tendens om zelf kledingstukken te combine ren zet zich voort. Op langere termijn zal de invloed van de veranderende bevolkingssamen stelling merkbaar worden. De jonge renmarkt krimpt in, terwijl de cate gorie 60-plus behoorlijk toeneemt. Velen in de boetieksector, aldus het EIM, zullen dan ook tijdig hun ba kens moeten verzetten. Daarbij komt. dat de bejaarde in de toekomst een hogere gemiddelde leeftijd zal bereiken, mobieler zal zijn en over een ruimer budget zal beschikken dan de 60-plussers, zoals wij die nu kennen. Voor vakbekwame detaillisten die vooruitlopen op te verwachten ont wikkelingen en tijdig hun winkel voorraad bijsturen of verplaatsen, lij ken er voldoende kansen te liggen. Anderzijds zal als gevolg van toene mende concurrentie bij een stagne rende afzetmarkt een aantal bedrij ven van de markt verdwijnen. Nieuwe toetreders zullen rekening moeten houden met hoge financieringslasten. In de komende periode zullen de ster ke punten van de kledingspeciaal- zaak in het midden- en kleinbedrijf naar voren komen in de mogelijkheid een flexibel bedrijfsbeleid te voeren en een duidelijk „eigen gezicht" op te bouwen. Een inkoopcombinatie kan vooral bij dit laatste goede diensten bewijzen, hoewel flexibiliteit en eigen inbreng in het bedrijfsbeleid aan kracht zullen verliezen naar mate het samenwerkingsverband strakker ge regeld is, zo concludeert het EIM. (In miljoenen guldens) 1975 1979 Totaal 120.720 179.350 Via detailhandel 64.630 87 730 In procenten van het totaal 53.53 48.92 waarvan textiel en kleding 11.680 14.750 In procenten van het totaal 9.68 8.22 waarvan herenbovenkleding 2.110 2.88* in procenten van het totaal 1.74 1.56 damesbovenkleding 2.040 2.900* in procenten van het totaal 1.68 1.61 raming EIM Bron: C.B.S. •(RAMING EIM Bron: C.B.S. Van onze redactie economie AMSTERDAM De betutteling van overheden brengt de detail handel grote schade toe. Aldus de heer W. van der Linden, vooriit- ter van de raad van bestuur van de Peek en Cloppenburg Groep. Bij de opening van een nieuw filiaal van Lampe in Groningen sprak hij zijn zorg uit over de wijze waarop overheden de overigens noodzakelijke orde ning in de steden zijn gaan inter preteren. Hoewel hij de noodzaak inziet van voorzieningen, die de kwaliteit en de leefbaarheid in de stadscentra bevorderen, meent hij dat de ordening als zodanig echter bij steeds meer gemeenten en provinciale overheden autono me vormen is gaan aannemen. Daarbij keert de ordening zich tegen zichzelf en ontaardt in een bevoogding en betutteling, waar bij het aanwijsbare voordeel voor de burger nauwelijks meer speelt waarbij het bedrijfsleven en met name de detailhandel gro te schade wordt toegebracht. Vertragingen bij het verkrijgen van verbouwingsvergunningen kunnen door overdreven aan dacht voor details en eindeloos overleg over de interpretatie van voorschriften door een toene mend aantal instanties oplopen tot 1 a 2 jaar, aldus de heer Van der Linden. In een tijd, waarin het behalen van positieve resulta ten in een onderneming geen van zelfsprekende zaak meer is, is het kostenverhogende effect van zo'n ontwikkeling een hoogst onwel kome extra-complicatie. Hoe Van Gelder met name over dit laatste voorstel denkt, kon gister avond niet meer achterhaald worden wegens verblijf in het buitenland van secretaris en woordvoerder van Van Gelder, M. Olgers. De negen gemeenten maken zich be zorgd over het feit dat volgend jaar een aantal belangrijke EG-bepalin- gen komen te vervallen. Als gevolg daarvan kunnen buitenlandse bedrij ven zonder invoerheffingen op de Ne derlandse markt opereren. Volgens de Van Gelder-gemeenten is de tijd aangebroken dat de Nederlandse wit- papierfabrikanten de handen ineen slaan. De gemeenten met een Van Gelder vestiging binnen hun grenzen zijn: Amsterdam, Rotterdam. Apel doorn. Franeker, Heerde. Leeuwar den. Renkum. Velsen en Wormer. Vorige week kondigde Van Gelder aan dat er dti jaar 740 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen Gisteren deelde het bedrijf officieel mee wat officieus al in brede kring bekend was: dat het concern over het eerste halfjaar een verlies heeft geleden van 53.8 miljoen gulden. Dat is evenveel als het verlies van Van Gelder over heet 1979. Daarbij steeg de omzet: van 384,8 miljoen gulden in de eerste helft van vorig jaar tot 416,9 miljoen tot nog toe dit jaar. •WESTLAND-fTRECHT HYPO THEEKBANK heeft voor vijf mil joen Duitse mark de aandelen van de Frankfurter Bodenbank gekocht. WUH deelt mee dat dit is gebeurd in het kader van het voornemen van de bank. zich meer op het buitenland toe te leggen. Dit om te voorkomen dat de WUH te veel afhankelijk raakt van de Nederlandse hypotheekmarkt. De bank heeft nu vestigingen in Zwitser land, België en Frankrijk. De Frank furter Bodenbank legt zich in Duits land onder meer toe op bouwfinancie- ring. Gist Brocades boekte in de eerste helft van dit jaar eën nettowinst van 11,1 miljoen gulden. De omzet steeg met ruim zeven procent tot 640,6 mil joen gulden. Gist deelt mee niet pee- simistisch gestemd te zijn over de rest van het boekjaar, mits wissel koersen en rentekoers zich niet ver der in ongunstige zin ontwikkelen Holec wist de resultaten in het eerste halfjaar te verbeteren, wat in dit geval betekent dat het verlies werd teruggebracht van 9.1 miljoen in de tweede helft van '79 tot 3.2 miljoen. De omzet steeg met 19 pro cent tot 291 miljoen gulden. Gist ADVERTENTIE NV SLAVENBURG^ BANK Slavenburg, dé bank om rekening mee te houden Oók in het buitenland Attiltaiies :e New vork los Ange.es Curacao. Brusse' Antwerpen Hamborg. Frankfurt. Dusseldorf Zunch Cocusinget 63 301? A0 Rotterdam leieloon (OiOt 695911 Peter van Lakerveld STRICHT Regionale bestuurders plegen er vaak op te n hoe centraal hun gebied ligt ten opzichte van de Ipunten van Europa's economie. Zij tonen graag land- in waarop eigen stad of streek centraal is ingetekend en >p concentrische cirkels rond eigen huis en haard moe- ewijzen hoe dichtbij het Roergebied wel is. Of anders iel of Parijs. autoriteiten in Limburg aan ipulaire tekenarbeid meedoen, een verbazing. Vestiging van bedrijven is uiteraard zeer in een provincie waar het isheidspercentage een stuk iet landelijke gemiddelde ligt. tier hebben de Limburgers ook m hun gunstige ligging te be tken. Want zeker ten opzichte randstad zijn steden als Düs- Keulen of Brussel dicht in de I 6 nJst vervolgens hoe de Lim- dit voordeel het beste kun- ytbuiten. Voor industriële be- mag een centrale ligging aan- ']k zijn, van nog meer belang voor de commerciële dienst- Dat is dan ook een van de waarom het Limburg Insti- r Ontwikkeling en Fmancie- >F) de uitbouw van de dienst wil stimuleren. LIOF's di- P. W. A. Niessen beklem- die uitbouw tijdens een recen- angst voor de pers. rvertegenwoordigd ïkere verschuiving naar de erlening toe (zonder dat de iele werkgelegenheid in abso- fers daalt) is ook zinvol tegen «rgrond van wat ABN-topman an deze week zei. Op een bij- 3ftst ter gelegenheid van het bestaan van het LIOF merk te Langman op dat de oververtegen woordiging van de industrie in Lim burg een nadeel betekent in conjunc tureel zwakke tijden zoals we die nu beleven. Daarbij komt dat de indus trie meer dan de dienstverlening na deel ondervindt van de harde gulden. De krachtige munt verzwakt onze concurrentiepositie Des te meer dus in Limburg. Tenslotte wees Langman erop dat de investeringen in Limburg de laatste jaren verhoudingsgewijs arbeidsintensief zijn geweest. Vooral in tijden van sterke loonstijgingen is dat nog een extra nadeel voor de toch al zo zwaar getroffen provincie Dat er aan het stimuleren van dienst verlenende activiteiten niets is ge daan, kunnen we niet zeggen. De overheid heeft het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds naar Heerlen over geheveld evenals een deel van het Centraal Bqreau voor de Statistiek. Maastricht kreeg een universiteit. Op zichzelf zijn dat goede zaken. Niet alleen omdat een aantal nieuwe ba nen zijn gecreëerd; er is ook een ver grote variatie in het voorhanden zijn de werk. Nog niet lang geleden kon de Limburger om het grof te stellen uitsluitend kiezen tussen de industrie en de landbouw. Kantoorwerk van allerlei aard was vrij schaars Uitstraling En toch moet die variatie nog groter worden. Het ABP. het CBS en de universiteit mogen een zeker uitstra lingseffect hebben op hun omgeving er kunnen spontaan instituten ont staan die hun diensten aanbieden in het algemeen werkt niet-commer- ciële dienstverlening zoals overheids diensten minder stimulerend op de economie in een gebied dan commer ciële Een goed voorbeeld van de commer ciële variant is de waterrecreatie, tot voor kort een onbekend fenomeen in Limburg. Sinds echter besloten is de ontgrindingsgaten langs de Maas niet meer op te vullen met uit de mijnen afkomstige stenen maar ze geschikt te maken voor de pleziervaart, liggen duizenden boten in de nieuw onstane plassengebieden. Met alle mogelijk heden die dit biedt aan jachtwerven, horeca-exploitanten en campinghou ders. De steeds verder gaande ontgrinding wekt overigens bezwaar vanuit mili eu-oogpunt en heeft daarom een ze kere verwantschap met een ander op het gebied van de dienstverlening be langrijk project: het vliegveld Beek. De Zuid-Limburgse luchthaven dankt zijn betekenis in de eerste plaats aan het vrachtverkeer. Direc teur Jensen: Op de grote vliegvelden als Schiphol, Zaveltem bij Brussel en Düsseldorf ligt de nadruk zo sterk op lijndiensten en eventueel passagiers- chartervluchten dat er voor charter- vrachten eigenlijk geen plaats is. Aangevoerde goederen blijven soms uren liggen voor ze worden afgehan deld. Op Beek is dat anders. In de eerste plaats is er wel ruimte voor vrachtencharters en ten tweede zijn zowel havendienst als vrachtafhan deling in beheer bij de luchthaven zelf „Wij stuwen in een bepaald vlieg- tuigruim tien procent meer vracht dan op de grote luchthavens in de omgeving." zegt Jensen niet zonder trots. Het vrachtverkeer op Beek groeit ge stadig maar toch ziet Jensen donkere wolken. Meer en meer wordt ook voor vracht gebruik gemaakt van de zoge- heten „wide-body"-toestellen (Boeing WOrVIfig 747 en DC-10) wat betekent dat Beek klem komt te zitten. De huidige start baan van 2500 meter lengte is te klein om DC-10 of Jumbo Jets te ontvan gen. Ze kunnen weliswaar opstijgen maar slechts dan wanneer het vlieg tuig ofwel niet is volgetankt ofwel weinig vracht heeft bij een volle tank. daar „gewassen" en verder gedistri bueerd te worden Dat is economisch gezien onaantrek kelijk en daarom bestaan er al gerui me tijd plannen om een dwarsbaan aan te leggen van 3500 meter lengte. De provincie is daar voor en Jensen zegt zelfs al een financier gevonden te hebben. Omwonenden protesteren evenwel al jaren tegen een dreigende geluidsoverlast en het laatste woord is nog steeds niet gesproken over de uitbreiding. Jensen zegt dat de lucht haven direct en indirect op den duur werkgelegenheid kan bieden aan 2.500 mensen (uitkomst van een Ame rikaans studierapport) maar de pro- testerenden stellen dat slechts een procent van de vrachttransacties be trekking heeft op Zuid-Limburg; de andere 99 procent wordt doorgevoerd naar andere gebieden. Bij het werven van dienstverlenende bedrijven heeft de LIOF een Ameri kaans bureau ingeschakeld dat in de VS moet zoeken naar transportgevoe- lige bedrijven. Ondernemingen die het moeten hebben van de distributie hebben sterk de belangstelling van het Limburgse instituut. Intussen is er ook al het een en ander tot stand gekomen Een speelgoedgrossier die onderdeel is van het Hagemeyer con cern. heeft zich niet in de randstad gevestigd, maar in Zuid-Limburg Bom heeft een kolenoverslagbedrijf Waar vroeger Limburgse kolen hun weg naar elders vonden, komen nu kolen uit vele landen na%r Bom om Werving van bedrijven gebeurt in Limburg tegenwoordig door of onder auspiciën van het LIOF en dat is een veel gestroomlijnder situatie dan en kele jaren geleden toen de drie Ka mers van koophandel, industrie schappen. gemeentebesturen en het Economisch Technologisch Instituut voor Limburg zich allemaal met deze materie bezighielden. Het LIOF on derhoudt de contacten met en krijgt de centen van economische zaken en heeft daardoor ook toegang tot be drijven en gemeentebesturen Als een bedrijf zich in een gemeente wil vesti gen en zelf achter alle vergunningen aangaat wordt het lokettenwerk; het LIOF beschikt over „verkorte lijnen" en dringt direct door tot een burge meester of een wethouder Waardoor vergunningen snel kunnen afkomen. Het instituut heeft in de vijf Jaar van zijn bestaan negen buitenlandse en twaalf Nederlandse bedrijven naar Nederland gehaald en voor investe ringspremies gezorgd ten bedrage van ƒ237 miljoen wat 6300 arbeids plaatsen opleverde. Onder al die be drijven waren er uiteraard toch vele industriële want dienstverlening be tekent niet dat industrie niet meer gestimuleerd behoeft te worden In het laatste jaarverslag schrijft de LIOF-directeur dat de afbraak van de Limburgse industrie tot redelijke proporties is teruggebracht en dat is wel eens anders geweest. Want het management in veel Limburgse be drijven liet lang te wensen over. Men was toeleverancier van de alles over heersende mijnen. Na de mijnsluitin- gen (ruim 40 000 arbeidsplaatsen) moesten diezelfde ondernemers zelf de boer op en voelden zij voor het eerst de kille wind van de concurren tie. Dat konden velen niet aan Limburg met name het zuiden blijft een probleemgebied. Omdat er meer mensen op de arbeidsmarkt ko men, neemt de werkloosheid nog toe Maar de werkgelegenheid groeit per saldo en dat kan van het andere pro bleemgebied Oost-Groningen niet ge zegd worden. deelt mee niet pessimistisch gestemd te zijn over de rest van het boekjaar, mits wisselkoersen en rentekoers zich niet verder in ongunstige zin ontwik kelen. Holec wist de resultaten in het eerste halfjaar te verbeteren, wat in dit geval betekent dat het verlies werd teruggebracht van 9.1 miljoen in de tweede helft van '79 tot 3.2 miljoen. De omzet steeg met 19 pro cent tot 291 miljoen gulden. De order portefeuille werd 47 miljoen gulden dikker tot een totaal van 580 miljoen De gang van zaken in de eerste helft van het boekjaar geeft de raad van bestuur aanleiding te veronderstellen dat het verlies dit jaar beduidend kleiner zal zijn dan het vorige ROTTERDAM De raad van com missarissen van de Ogem tbouw, han del. electrotechniek) heeft gisteren la ten weten dat gedelegeerd commissa ris K. Fibbe zijn titel inlevert, en voortaan .gewoon' commissaris bij Ogem heet. Aan de aard van de <advi serende) taak die Fibbe bij het con cern heeft, verandert niets. Of het idee, de titel van gedelegeerd commissaris in te leveren van Fibbe zelf afkomstig is. dan wel van de raad van bestuur, de raad van commissa rissen of zelfs van het consortium banken, is niet duidelijk. Fibbe zegt in een reactie dat de betreffende titel hier en daar irritatie heeft gewekt en dat over het algemeen ten onrechte wordt aangenomen, dat iemand met zo'n titel het concern bestuurt. Hij benadrukt dat niet alleen hijzelf, maar ook de andere leden van de raad van commissarissen zich volle dig voor het bedrijf inspannen, en dat de bestuurlijke taak is voorbehouden aan de raad van bestuur. Fibbe keerde na het vertrek van drs. B. J. Udink bij de Ogem terug, in de functie van gedelegeerd commissaris Voorheen was hij lange tijd voorzitter van de raad van bestuur. Op zijn terugkomst werd algemeen gerea geerd met: „Kijk, de oude baas is weer terug", verduidelijkt Fibbe „Maar ik ben niet teruggekomen om te besturen." Hij voegt eraan toe dat er voor hem geen aanleiding toe was. de titel te handhaven, nu de Ogem in rustiger vaarwater is terecht geko men. Vorige week bereikte de Ogem overeenstemming met een consort) um van eenentwintig banken, over voortzetting van de kredietverlening VLAARDINGEN (ANP) - Free Re cords Shops BV. een filiaalbedrijf met 17 grammofoonplatenwinkels in het Westen van het land. heeft Disco Danser BV. een filiaalbedrijf met 19 platenwinkels verspreid over heel Ne derland overgenomen. Door deze aandelentransactie ont- staat een winkelketen van 36 filialen met een jaarlijkse omzet van circa 30 miljoen gulden, waarmee deze combinatie, volgens Free Record Shops, de grootste grammofoonpla tenspeciaalzaak van Nederland is ge worden Beide bedrijven zullen onder hun el- gen naam blijven werken. Inkoop en organisatie wórden-geregeld door de Free Record Shops in Vlaardingen waar ook het magazijn en de compu tercentrale is gevestigd. De werkgele genheid van de bijna 100 personeels leden komt niet in gevaar. Visserijnieuws IJMUIDEN - 2045 kg. 48 kisten tarbot en griet. 129 kisten kabeljauw. J kisten koolvts. 195 kisten schelvis. 659 kisten wijting. 1035 kisten schol. 226 kisten schar, 2 kisten haring. 254 kisten makreel. 154 kisten diverse. Prijzen per kilogram: tarbot 21.19.11. gr tong 19.73-19.05, gr m tong 20.36-18.96. ki m tong" 20.92-19.87, tong 1 21 09-20 76. tong U 21 20-19 11 Per 40 kilogram schar 56-28. tarbot 619-510. griet- 521-460. kabeljauw I 188. kabeljauw O 270-180 kabeljauw m 178-132. kabeljauw TV 154 118. ka beljauw V 108-44; schelvis I en II 142. in 20W7.IVP 92-42. makreel O 49-21.60. m 50-21.60. bot 3l-26.r schol I 140-130. U 138-118. in 114-72 TV 76-52. wijting m 83-57. longsehar 241-160. haring I 62 Besommingen kw 194 25200. UK 20 13100. UK 48 2200. UK 121 1300. UK 134 5200. UK 137 10200. UK 141 2800 UK 272 2800 UK 242 4900, UK 159 1200.* UK 206 2450. UK 216 2450. UK 233 2000. UK 234 1460. UK "235 3600. VD T 1400. VD 20 2400 YM 5 2900 IJM 18 1100. IJM 154 13800. IJM 207 19500 ADVERTENTIE Rente-op-rente op dit speciale toonderpapier met telkens uitbetaling in coupures van t 1.000 - f 5.000,- of I 10.000,- op de einddatum per 15 december, na het vooraf door u te kiezen aantal jaren (1988 en 1989) Rente 0'/i% Storting tussen 1/9 en 16/9 '80 I 4.391,99 I 3.974,64 Uitbetaling op Kapitaalcertificaten zijn, zolang voorradig, verkrijgbaar bij al onze kantoren, verspreid over het gehele land Deze certificaten maken deel uit van achtergestelde leningen N.V. Slavenburg's Bank. hoofdkantoor Rotterdam. Dé bank om rekening mee te houden. 15/12 '88 15/12 '89 I 10.000- I 10.000-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11