Nieuwe aanzet tot rooms weekblad Uit brieven van lezers MTFMAAr Al ^LulvIAAL i5?5/ia75 maarNÜ DOE MEER MET MINDER GELDi VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 /I door Pleter van der Ven AMSTERDAM Er is een nieuwe aanzet gegeven die moet leiden tot een echt roomskatholiek weekblad. Het initiatief is afkomstig uit de kring van verontruste roomskatholieke notabelen. Deze verzochten eind vorig Jaar de paus en bisschoppen per brief om een eind te ma ken aan de gezagscrisis en wildgroei die volgens hen de Nederlandse roomskatholie ke kerk verziekten. Een eerder initiatief werd genomen door de stichting „Communicare". terwijl de bijzondere synode van de bisschoppen in Januari en daarna kardinaal Wiliebrands in een inter view duidelijk maakten dat er be hoefte was aan roomse media, die uitvoerig en positief verslag doen van de vele „mooie, bemoedigende za ken" in de roomskatholieke kerk. De bestaande media zouden daarin te kort schieten, aldus bijvoorbeeld de kardinaal. In de nieuwe initiatiefgroep zitten bekende roomskatholieke verontrus ten als de Utrechtse neuroloog dr. A. van der Does de Willebois en de Bos sche bankier C. de Quay. Deze laatste was een van de opstellers van de brief destijds. Hun zou nu een weekblad voor ogen staan dat zijn taak vervult vanuit een loyale, gehoorzame opstel ling tegenover het gezag en de leer van de roomskatholieke kerk. Over essentiële waarheden zou in de redac tie van zo'n blad geen verschil van mening mogen zijn. Over punten als abortus, celibaat, het belang van het huwelijk en gezin zou ook eenstem migheid moeten heersen. Deze groep van De Quay Jr gaat mor gen met de stichting Communicare praten over mogelijkheden van aa menwerking. Daarmee wordt een misschien succesvolle verbinding ge legd tussen het toekomstig onderne merschap van zo'n blad (de stichting „Communicare") en een redactieraad of groep identlteltsbewakers (de roomskatholieke verontrusten).Een volgende stap zal dan zijn het verwer ven van de zegen van de Nederlandse bisschoppen. Als het zover is, kan een passende redactie worden gevormd waarna het weekblad kan beginnen en de abonnees kunnen toestromen. Deze rubriek is uilsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover ot over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij pubiikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. CDA-dissldenten (10) Na de beschouwing van Willem Aan- tjes op de kritiek van Van de Broek te hebben gelezen, werd het me duide lijk dat hij voor mensen als Duynstee, v.d. Broek en Jammer genoeg nog zo erg veel meer van dezulken binnen het CDA, geheel de verkeerde voor man moet zijn geweest. Een CDA als zij willen, waar alleen de macht van het getal telt en vernieuwing alleen kan als de afloop voorstelbaar is, zal voor veel anderen te weinig christe lijk appel zijn. Andelst H. Niesen CDA-dissldenten (11) Het podium-artikel van mr. H. v.d. Broek en de reacties daarop van H. de Boer en mr Aantjes, resp. van 19 en 22 augustus, hebben een ook voor niet partijpolitiek betrokkenen een hoogst interessante kwestie ter tafel gebracht. Kort geformuleerd gaat het er om, of het uitbrengen van een stem in de Kamer een persoonlijke zaak is of een partij-mandaat De heer Aan tjes bepleit de eerstgenoemde opvat ting, met verwijzing naar de Grond wet: men handelt zonder last of rug gespraak. Hier rtjst al dadelijk de vraag, of deze grondwettelijke bepa ling niet als erfenis moet worden ge zien uit een volstrekt verleden tijd. De „volksvertegenwoordiger" is van daag partij-representant. Men kan dat betreuren, maar in dit licht zijn „last" en „ruggespraak" begrippen zonder functionele inhoud, tenzij men een fractievergadering ook als feitelijk ongrondwettig wil zien. Niet temin kan men het persoonlijk ka rakter van de uitgebrachte stem clai men, ook zonder dit beroep op de Grondwet Men kiest dan voor het beginsel van pluriformiteit binnen het partijverband. Dat is geen kwes tie van staatsrecht maar van ethiek: men handelde naar eer en geweten. Een vraag blijft dan echter, of deze persoonlijke vrijheid naast zaken van concreet-materiële aard ook zaken van zuiver specifiek politieke strek king geldt. Het maakt nogal verschil, of een uitgebrachte stem blijk geeft van een minderheidsvisie tout court of dat ze bijdraagt aan een oppositie- succes in de groote van de val van een kabinet of, eventueel, het tegendeel daarvan. In zo'n geval lijkt mij het ongenoegen van partij of fractie- meerderheid een uitermate begrijpe lijke zaak. Interessant is Intussen de constatering, dat in veler ogen partij discipline een vanzelfsprekende zaak is. Zo schrijft in het gezaghebbende Engelse weekblad Church Times van 15 augustus de commentator Dou glas Brown in een artikel „In defence of the Church parties" dat deze „par tijen" in de Synode „in no way resem ble the secular political parties". Wat niemand voor waarheid houdt hoeft niet te worden opgeofferd, vervolgt hij, aan „the party line". Elke man en elke vrouw in de Synode, welke partij, zij ook „nominally" zijn toegedaan, kan, wanneer het komt „to the crunch", als het erom spant, altijd stemmen naar het geweten het hem of haar ingeeft. Deze vergelijking is des te interessanter, nu H. de Boer zijn visie zo duidelijk afschermde te gen het hiërarchisch denken in de rooms-katholleke, traditie. De parle mentaire praktijk zal een eigen et hiek moeten ontwikkelen, het mid den houdend tussen twee denkwe relden. Lochem Mr. J. van Leeuwen Verplaatsing (4) In de Jeruzalem-kwestle blijkt niet alleen het Israëlische kabinet, maar ook het Nederlandse uit kortzichtige lieden te bestaan. Nu men echter ver keerd kiest, opper ik een andere op lossing. Ik stel dat, mits na ampele voorbereiding, de ambassadeur met zijn soevereine gebiedje naar Nikosia zou kunnen worden verplaatst; hij zou tegelijk bij de presidenten van Cyprus en Israël geaccrediteerd moe ten zijn. Meer aandacht voor Cyprus zou goed zijn, temeer omdat Grieken land per 1 Januari 1981 lid wordt van de EG, en „enosls' (hereniging) van Hellas met Cyprus onvermijdelijk ter sprake komt. Men bekritiseert wèl Israël om zijn nederzettingenpolitiek, men laat Israël zo maar de veroverde Sinalgebieden teruggeven maar slikt aanvaarding van de (mijns in ziens veel schandaliger) Turkse ver overing en bezetting van Noord-Cy- prus, en de aanvechtbare bevolkings migraties van continentaal Turkije daarheen. Verhuizing van de ambas sade naar Nikosia heeft mijns inziens de volgende voordelen: 1) Nederland geeft Begin een zó onvriendelijke af straffing, dat de Arabische staten ons niet verder kunnen chanteren (bij verhuizing naar Tel Aviv zou inder daad het einde zoek zijn); 2) Het kan toor in Jeruzalem (de voormalige am bassade) kan doorgaan met „busi ness as usual"; dit heeft in mijn ge- dachtengang het hoofdaccent, maar het zou als bijbedoeling moeten over komen. Over de „symboolwaarde" van Nederland in Jeruzalem kunnen we hier zwijgen. 3) Zoals ons land vla de toenmalige ambassadeu ne (thans ambassadeur bijl een ongewone rol bij de vi. Griekse dictatuur speelde,T kenland dichter bij Eurof brengen, zo zouden we nu| Cyprioten kunnen voor „enosls", cq. inz. aandj de Turkse verovering en i Hun medewerking voor de vouwde opzet is ook nodig,1 de verbindingen tussen Ni Jeruzalem (voor zover al nli zlg) worden dan onmisbaar, kabinet heeft onze ambassa Jeruzalem naar Tel Aviv v< - en nu blijft Nederland chai voor al wat Arabisch is. Vorden A.D.! IKV en NOVIB (2 a Wanneer I. Elsinga uit Li e „Laten we liever onze tijd, oi ons leven in dienst stellen Levende Heer, Jezus Christu der „Spaar Je tijd. Je geldT" zondheid", dan begrijp ik niet wat hij nou eigenlijk Wat ik wel begrijp is. dat om voor de zaak van Gods wat te doen en daarom ma_ kreten de lucht ingooit zond ten wat in feite de praktiscl ling behoort te zijn van het S zelf citeert Mijns inziens is anti-evangelisch de kreet te „Zoek eerst Gods KonlnkriJ het eigen IK(V)-konlnkriJk." Alphen a/d Rijn Ko Modedametjes in de dop opgelet! Leuke geruite bloes met lange mouw van 6596 polyester en 35% katoen Verkrijg baar in de kleuren wijnrood, petrol, lila en mosterdgeeL Maten 116 t/m 170. En dan deze bodywarmer, ook voor jongens. Gemaakt van 10096 polyamide. .Maten 146 t/m 170. Ook voor de allerkleinsten hebben we een leuke geruite bloes van 10Ö96 katoen Maten 86 t/m 110 en verkrijgbaar in de kleuren blauw, petrol-groen en paars. Bodywarmers, le mode van nu [In de maten 48 t/m 56 en de kleuren ^bordeaux, marine, beige en bleu Gemaakt van 6596 polyamide en 3596 katoen Met twee stevige zakken en feen handige binnenzak Pullover van fijne acryl met wol met ronde hals In de kleuren rood, bruin marine of groen en Anyc de maten 38 t/m 46. Bijpassend vest van dezelfde kwaliteit kleuren en maten En ook hier geldt kwaliteit hoeft niet duur te zijn want u betaalt slechts «ims De winter lijkt nog ver weg, ✓maar tochnu beginnen met breien kan u een hoop geld besparen En dat gaat helemaal op voor de wol van de Hema, kijkt u zelf maar. Soft acryl: zacht pluizig, dun garen voor mooie, modieuze pullovers. Kleuren te kust en te keur, o.a. bordeaux, grijs beige en paars Natuurlijk met de 'bol over, geld terug1 garantie SIM |P En met te vergeten: het nieuwe Hemad betaalt u geen 175 maar MM*CQbreioekmetrutoil20brei-en X H Ww haakmodellen voor nu en 1981. (Geldig t/m 2 september) Dit is nog eens een leuk servies: wit met een blauw randje. Kan makkelijk in de vaatwasmachine en bestaat uit 6 diepe-, 6 platte- en 6 dessertborden? een aardappelschaal, een groente- schaal en een sauskom. Normaal 85,- j Bijpassende kop en schotels Voor 4 stuks betaalt u geen 14,75 maar Mooie foto's horen in een mooi album De Hema heeft een heel mooi album voor u: formaat 28 x 30,5 cm en 100 bladzijden van zuurvrij karton dus geen Mil verkleuring van de foto's In div. IH U kleuren 15,75 Gordijnstof van 100% katoen In blat of bruin/wit 145 cm Breed Normaal 8 meteiNUTf5QP£RM£ De bekende Hema wekker, met lichtgevende wijzers die u nooit in de steek laat als, het om opstaan gaat In 4 kleuren. Een vol jaar garantie. Geen 12,75' maarNü Grove boerenworst een ware delicatesse. Velen vinden onze de lekkerste. Probeer 't zelf eens bij de borrel of op brood In de Hema zijn zelfs de lekkerste dingen helemaal met duur. Ca 500 gram Normaal 435 Aanbiedingen geldig t/m 2 september. 27-Delig vlekvrij, roestvrij bestek le klas kwaliteit en mooie vormgeving. 6 Lepels 6 vorken 6 messen 6 theelepels, aard appel-, groente- en sauslepel. Geen 39,75 maarNÜ Reactor slangstof zuiger op wieltjes 500 Watt motor, radio en tv ontstoord Inklu- sief zuigkrachtrege laar, ca 5 mtr snoer en hulpstukken KEMA-Keur en een jaar garantie Geen 115v— maar

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14