kleine krant Elke dag gym op school 'n Nieuwe week, hvers begin* Krematie? Begrafenis? U behoeft nu toch niet te beslissen. 1 DE]Ü) Trouw de vimn Albert Heijn f AH. h Wintel vol kwaliteitswinkeltjes. Meer Hollandse jongens naar zee Vakantiegeld t j FAMILIEBERICHTEN opleiding psychotherapeutisch werker i stichting opleiding psychosociaal werk DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET PI 26 augustus 1980 De Kleine Krant Medewerkenden Piet Hagen Manneke Wijgh Johanneke Leestemaker Gilles Stoop Oneven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Van een onzer verslaggeefsters DELFT Op de Thijsseschool in Delft krijgen de kinderen elke dag gymnastiek of zwemles. Daar mee is de Thijsseschool waarschijnlijk de enige school in Nederland, die tegemoet komt aan de eisen die er aan de lichamelijke opvoeding op scholen worden gesteld. Een groepje gymleraren, schoolartsen en onderwijs kundigen hebben vorige week een rapport uitgebracht over „Bewegingsarmoedig onderwijs". „Kinderen zitten veel te veel stil, ze eten vaak ongezond en beginnen veel te vroeg met roken," „staat er in het rapport. Alle kinderen zouden op school elke dag een uur gym moeten krijgen, is de conclusie van het rap port. Nu wordt er op scholen twee of drie uur in de week gym gegeven. En maar al te vaak gaan deze gymlessen niet door omdat er geen lokaal is of geen gymleraar. Als deze kinderen later groot zijn, zullen ze eerder last krij gen van ziekten, die met ver vetting te maken hebben. Steeds vaker brengt één van de ouders de kinderen even met de auto, in pftats vanzelf met de fiets; maken de kinde ren gebruik van elektrische tandeborstels, roltrappen en automatisch opengaande deuren, in plaats van hun ei gen spieren te gebruiken Ook de vrije tijd wordt vaak hangend achter een televisie toestel doorgebracht en daar krijg je ook geen spierballen van. Op de Thijsseschool is li chaamsbeweging net zo be langrijk als rekenen of taal. Leo Romijn, het hoofd van deze school, zegt; „kinderen kunnen alleen goed met hun hoofd leren als ze ook leren met hun lichaam. Daarom is het belangrijk dat kinderen veel gymnastiek doen. De kinderen uit de eerste, twee de en derde klas krijgen één keer in de week zwemmen en vier keer in de week gym." Volgens Leo is lichamelijke opvoeding niet voldoende; „Op tijd naar bed en gezonde bruine boterhammen met kaas, dat is ook belangrijk voor kinderen om gezond te blijven." Ha! Daar is weer de Kleine Krant! Wat is er nou weer in de wereld aan de hand? In Den Helder donderslagen en bliksemschichten, die geen goede taak verrichten Ook is er in Afrika een sprinkhanenplaag Gelukkig niet hierdat heb ik niet graag Dan weer over inbraken en moorden In de Kleine Krant staat het duidelijk nitgelegd, met (zou je kunnen zeggen) KINDERWOORDEN! „Ahoi. land in zicht!"Ieder een, die het boek „De scheepsjongens van Bonte koe' heeft gelezen, droomt er wel eens van naar zee te gaan. Vroeger was „de wilde vaart" wel het meest avontuurlijke wat je je kon bedenken. Maar tegenwoordig willen de Hol landse jongens niet zo graag meer. Tweederde deel van de bemanning van Hollandse schepen bestaat uit Portuge zen. Spanjaarden en Kaap- Verdlanen. De officieren zijn we) allemaal Hollands, want dat is voorschrift. De stoere Hollandse matroos moet nodig weer een beetje opgepept worden. De klach ten van Nederlandse jongens dat ze het weri^op de schepen te eentonig vinden, niet ge noeg verdienen en nauwelijks de kans krijgen om in een buitenlandse haven van boord te gaan, zullen verhol pen worden. De Koopvaardij wil de ko mende Jaren alle buitenland se matrozen vervangen door Hollandse. De matrozen kun nen bij sommige bedrijven een betaalde opleiding krij gen, gevarieerd werk verrich ten en een betere betaling verwachten. Op de vraag of ook meisjes matroos kunnen worden, ant woordde een meneer van het ministerie van Onderwijs; „Laatst meldde zich een paar meisjes aan bij het oplei dingsschip. De directeur van de opleiding heette de meis jes van harte welkom." „Want," zo zei de directeur, „de minister wil zo graag dat meisjes ook mannenwerk doen. Maar denk niet dat je werk krijgt op een schip. De eigenaars van de schepen wil len geen vrouwen onder de bemanning. De meisjes zijn gekielhaalt, net als de vijfdui zend buitenlandse matrozen, die de komende tijd hun baan zullen verliezen. Fietscontrole Wie weet wordt Winscho ten nog eens de veiligste gemeente van ons land. De ze plaats met 31.000 inwo ners werkt al bijna twee jaar aan een groot plan om de verkeersveiligheid te verbeteren. Nu is het plan klaar, er is ook geld om het uit te voeren en Winschoten kan dus aan het werk. Peu ters, kleuters, kinderen op lagere scholen ei in het voortgezet onderlijs, vol wassenen. bejaarden, ge handicapten, iedereen moet er aan geloven. Voor kinderen van de lage re school komen er op som mige plaatsen aparte loop routes, er wordt nieuw les materiaal gemaakt, er wordt geoefend met het herkennen van geluiden, er komt misschien een serie (regionale) radio-uitzendin gen en zo is er nog wel meer. Een van de aardigste i ten in het veiligheidspla is de controle van (broat fietsen, leerlingen van c middelbare (echnischt school worden waarschijn lijk ingeschakeld bij I nakijken van de fietsen v lagere schoolkinderen, de leerlingen van het voort gezet onderwijs krijgen l*| in het nakijken van hun c gen (brom)fiets. Bezuinigen, bezuinigen en nog eens bezuinigen. Dat hoor je nu al jaren. De ene keer moet er bezuinigd wor den op de kinderbijslag, de volgende keer op energie. Dan weer op de uitkering voor werklozen of op het sala ris van Jan met de Pet. Wat de regering dit keer ver zint om de touwtjes aan el kaar te knopen, horen we bin nenkort nog wel. maar over één van die nieuwe bezui- ningsplannen moeten we het toch even hebben. Dat is het idee om het vakantiegeld af te toppen. Caravan Vakantiegeld is dat deel van het salaris, dat mensen in het voorjaar krijgen om iets ex tra's te hebben voor hun cara van in Egmond of voor hun vliegreis naar de Middelland se Zeekust. Dat kan een flink bedrag zijn. Meestal is het zeven of acht procent van het jaarsalaris. Iemand die per Jaar honderduizend verdient, krijgt dan bijvoorbeeld ze venduizend (daar gaat nog wel heel wat belasting af) en iemand die dertigduizend verdient, vangt in mei toch nog bijna tweeduizend extra (ook daar gaat nog belasting af). Er zijn ministers (Pais van onderwijs bijvoorbeeld) die vinden dat er best wat van de vakantietoeslag af kan. Als we toch moeten bezuinigen, heb je daar het minste last van. Je kunt dat op verschil lende -manieren doen. Bij voorbeeld allemaal twee pro cent minder. Maar het is ook mogelijk dat je er bij de hoge inkomens wat meer afhaalt, dan bij de lagere inkomens. Onze tekenaar Gilles heeft in beeld gebracht hoe je je dat aftoppen moet voorstellen HOE" ZOUDEN WE DN5 HET AFTOPPEN VAN VAKANTIETOESLAG MOETEN VOORSTEtlEN ASI Voor Joden is Jeruzalem de heilige stad. Voordat de stad In het jaar 70 na Chris tus door de Rcneinen werd verwoest, stond daar de tenpel. En in latere tijden, toen de Joden (oor de hele wereld ver strooid waren, hebben zij altijd ge droomd van hestel van het oude Jeru zalem O Toen de Joden n 1948 de staat Israël stichtten, moestn zij de stad Jeruzalem delen met de Aabieren. Het oostelijk deel van Jeruzaltn (waarin de oude stad lag) kwam in Jodaanse handen. Pas in 1967 veranderde dat, toen Israël in de zesdaagse oorlg Oost-Jeruzalem be zette. Sinds kort beshouwt het Israëlische parlement Jerualem officieel als de on deelbare en eeurige hoofdstad van het land. Dat beslui heeft de Arabieren ra zend gemaakt. Vant zij willen Oost-Je- ruzalem terug ribben, net als de andere gebieden die Isaël in 1967 bezet heeft. Per slot van refcning hebben zij eeuwen lang de meerdwheid van de bevolking uitgemaakt. Eraok voor hen is Jeruza lem een heilige stad, omdat volgens de Koran de profet Mohammed daar van af de moskee mar de hemel opgestegen zou zijn. De strijd over Jeruzalem wordt niet al leen ver weg, maar ook dichtbij gestre den. De Nederlandse regering moet na melijk besluiten of zij de Nederlandse ambassade wil verplaatsen van Jeruza lem naar Tel Aviv. Nederland is een van de weinige landen die een ambassade in Jeruzalem heeft. En de Arabische lan den vatten dat op als een erkenning van de aanspraken die Israël op Oost-Jeruza lem maakt. Dus eisen ze dat Nederland de ambassade verplaatst. Het wordt een moeilijke beslissing. Als de ambassade in Jeruzalem blijft, krijgt Nederland ruzie met de Arabische lan den. Die kunnen bijvoorbeeld de handel met Nederland verminderen Maar als de regering de ambassade verplaatst naar Tel Aviv, worden weer andere mensen boos. Die zeggen dat Nederland Israël niet in de steek mag laten, dat we niet moeten wijken voor Arabische dreige menten. Een belangrijk gegeven bij de besljssing zal de uitspraak zijn van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. Die heeft de Israëlische aanspraken op Oost-Jeru- zalem veroordeeld, en ook daarmee moet onze regering rekening houden. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur ..Vaste rots van mijn behoud" Rustig is van ons heengegaan onze lieve dap pere moeder, grootmoeder, zuster en schoon zuster Judith Eleonora Pitlo-Kilian sinds 8 aug. 1977 weduwe van Jan Zeendert Pitlo in de ouderdom van 91 jaar. Amersfoort; E. J. Meijer-Pitlo A. H. Meijer Herman. Noortje, Johan, Jan G. J. Pitlo Utrecht: L. M. H. Kilian Amsterdam: M. Molenaars-Kilian F. Molenaars Utrecht. 25 augustus 1980 „de Lichtkring" Eykmanlaan 72 Corr. adres: Oranjelaan 4 Amersfoort De overledene is opgebaard in de rouwkamer van „de Lichtkring". Donderdag 28 augustus zal om 10.30 uur een rouwdienst worden ge houden in „de Lichtkring" waar na om 11.30 uur de ter aarde bestelling zal plaats hebben op de begraafplaats „Daelwijck" Floridadreef (Overvecht). „De Here was haar Gids op haar levenspad" De Here heeft tot Zich genomen, op 20 augus tus 1980, onze lieve moeder, grootmoeder en overgrootmoeder Engelberta Johanna Meter-van Ommen in de ouderdom van 91 jaar. Uit aller naam: B. J. Meter Amersfoort, Zandbergenlaan 44. „De Amerhorst". Correspondentie-adres: Henri ter Hallsingel 46. 2284 XC Rijswijk (Z.H.). De bijzetting in het familiegraf heeft in beslo ten familiekring plaatsgevonden op de be graafplaats „Den en Rust" te Bilthoven. Tot onze droefheid moeten wij mededelen dat op 24 augustus na een ernstige ziekte nog onverwacht is overleden onze zeer gewaar deerde medewerker en collega, de heer Karei Tijnus Spaan op de leeftijd van 58 jaar. Gedurende een lange reeks van jaren heeft hij zich ingezet voor ons kantoor, waarin hij zich ook als een bewogen en humorvol mens heeft doen kennen. Wij gedenken hem met weemoed. Rotterdam 26 augustus 1980. Pelser, Hamelberg van Til en Co, accountants Heemraadssingel 233 De rouwdienst zal gehouden worden op don derdag 28 augustus a.s. om 14.00 uur in de Nieuwe Oosterkerk, Gerdesiaweg 94. Rotter dam, waarna om 15.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats Oud-Kralin gen. Heden overleed onze geliefde-zusfer. schoon zuster en tante Maria Noordam weduwe van Ph. van den Berg, in de ouderdom van bijna 78 jaar Zij is verlost, God heeft haar welgedaan. 's-Gravenzande, 25 augustus 1980. Fam. Noordam Fam. Van den Berg. ..Houd hoog uw kruis Heer, voor mijn breiend oog" In volle vrede is van ons heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster tante en nicht Johanna Westerhof weduwe van Jan Tilkema fam. Westerhof fam. Tilkema fam. Fris 25 augustus 1980 Stationsstraat 41, Zaandam Corr. adres: Herengracht. 71 1506 DN Zaandam. De ter aarde bestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats Zuiddijk 421 te Zaan dam op donderdag 28 augustus om 11.30 uur Gelegenheid tot condoleren in de aula op de begraafplaats na de begrafenis. Geen bezoek - Geen bloemen. Het overweldigende medeleven na het zo plotseling overlijden van mijn innig geliefde man Leendert van Dalen heeft mij diep getroffen. Voor mij was het een grote steun en troost te ervaren dat zo velen echt liefdevol van hun sympathie hebben doen blijken. Daar dank ik u allen heel hartelijk voor. Elise A. van Dalen-Verzendaal Dordrecht, augustus 1980. Regenboogstraat 30. psychotherapie Voor het in januari 1981 beginnende nieuwe kur- susjaar is de inschrijving opengesteld voor de kursusp/aatsen Amsterdam, 's- Hertogenbosch, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zwolle Deze opleiding op H. B O. niveau is afgestemd op de praktijk van de psycho sociale hulpverlening Gedurende het eerste kursusjaar ligt het accent sterk op het eigen funktioneren van de deelnemers. Duur van de opleiding 3jaar. De trainingen vinden plaats in de avonduren, de kolleges op zaterdagen Vooropleiding op middelbaar niveau. De opleiding wordt niet gesubsidieerd De studie kosten moeten dus door de kursisten zelf worden gedragen. Deze opleiding tot psychotherapeutisch werker wordt verzorgd in samenwerking met de Stichting voor Psycho Neurose Therapie. Uitvoerige informatie kan - uitsluitend schriftelijk - worden aangevraagd bij de psychosociaal centrum herengracht 481 1017 bt amsterdam telefoon 020-25 92 44 JUWELEN. GOUD •n ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19. Tel. 023-320481 Haarlem (bl| Se Ridderstraat) M OP DIT MOMENT ZIJN MISSCHIEN WEL EEN MILJOEN MENSEN DEZE PAGINA AAN HET LEZEN NET ALS U Braadworst, kilo Rolladeschi 100 gram 4 p AH Karnemelk, pak1 liter^ Als U nog geen 70 jaar bent kunt U wel lid worden van DEt> Voor ouderen zijn er oplossingen tegen betaling van een oop- som. DELA regelt en verzorgt (zonder winstdoel) de hele itvaart Hulpverlening, ook in het buitenland;zonder* vooraf te moeten onderhandelen Rekening-1 houdend met individuele wensen. Geen zorg om uitvoering en prijzen - zelfs in een tijd van inflatie. voor begrafenissen en kreiaties de grootste in Nederland met 1.300.000 deelnmers. Informatie-brochure V U ontvangt alle details over rechten en voordelen van een lidmaatschap als U deze coupon in gesloten enveloppe, zonder postzegel, zendt aan: DELA. Antwoordnummer 622.5600 VB Eindhoven I plaats Oude Stadsgracht 1. 5611 DD Eindhoven. Tel. 040-444255

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8