Renovatie Zwolsestraat gaat in geen geval doo 'Stadse Hagenaar besef voor milieu bijbrengen' Altes in de vuilniszak Sliblozingen in Vlietland moeilijk te stoppen Leids college van b. en w. komt met inspraakverordening Ook bewoners kiezen voor sloop en nieuwbouw Eis vijf jaar voor overval op PTT-auto Dienst School- en Kindertuinen KORT Gemeentebestuur wil bezoek Van Agt toch laten doorgaan Provincie in de knel door contract met wegenbouwer REGIO DEN HAAG LEIDSCHENDAM Pijpleidingen spuwen sinds enige tijd dikke lagen modder over de Meeslouwerpolder. één van de vier polders langs het Vlietkanaal tussen Leidschendam en Voorschoten. De vernieling van de natuur in de polder is niet meer stop te zetten en de eigenaar, de provincie Zuid-Holland, wil en kan dat ook niet. Zij is met handen en voeten gebonden aan een contract, waarmee de wegenbouwer Bos Kalis/Stevin nog de komende zeven jaar vrij spel heeft in het zandwinningsgebied. Het slib, dat de vogelnesten en planten in de Meeslouwerpolder heelt bedekt, Is het teruggestuurde afval van de zandopspuitingen bij het verkeersplein Leidschendam. Bos Kalis/Stevin reconstrueert dit knooppunt van wegen momenteel. De wegenbouwer kon het werk met een gerust hart aannemen in de wetenschap dat zoals gezegd hij tot 1987 verzekerd is van een ongestoorde zandaanvoer. Hoe het bedrijf zich in deze comfortabele positie heeft gemanoeuvreerd, is een geschiedenis die twaalf jaar ge leden is begonnen. Vergunningen In 1968 gaf de provincie aan het Recreatie Centrum Rijnland, dat later een werkmaatschappij van Stevin werd, vergunningen voor zandwlnningswerken in Vlietland (de verzamelnaam voor de vier pol ders). De provincie bestelde voor 7.5 miljoen gulden zand ten behoeve van wegenaanleg. De RCR op haar beurt zegde toe dat na de ontgin ning van Vlietland dit gebied voor het symbolische bedrag van 1 gul den aan de provincie zou worden verkocht. De provincie wil de pol ders inrichten tot recreatiegebied voor de stedelijke agglomeraties rond Den Haag en Leiden. De moeilijkheden kwamen drie jaar geleden, toen het RCR op het rand je van een faillissement balanceer de. Het bedrijf was in deze benarde situatie terechtgekomen door de onverwacht sterk teruglopende vraag naar zand. Niet alleen dreigde de provincie door het faillissement voor miljoenen het schip in te gaan (van het bestelde zand was nog maar net aan een derde geleverd), maar ook haar rechten op Vlietland te verliezen. Uitbuiten De provincie zat in de tang en Ste-, vin buitte dit slim uit. In moeizame onderhandelingen kwamen beide partijen overeen dat Vlietland voor 10,6 miljoen gulden aan de provin cie zou worden verkocht. Om het verkoopbedrag tot dit niveau te drukken, eiste en kreeg de wegen bouwer echter waarborgen voor een ongestoorde zandwinning in de pol ders tot '87. Het is deze overeenkomst in de pri vaatrechtelijke sfeer, die de provin cie nu in een moeilijk parket heeft gebracht. Publiekrechtelijk heeft zij namelijk nog steeds rekening te houden met de vergunning voor sli- bopspultingen, zoals die nu in de Meeslouwerpolder gebeuren, en die is per 1 januari van dit jaar ver lopen. Grove fout „Het was een grove fout van het provinciebestuur om aan Bos Kalis/ Stevin een onbelemmerde zandwin ning in Vlietland toe te zeggen, ter wijl het wist dat de vergunningen daar niet op toegesneden waren," zegt de voormalige vogelwachter van Vlietland, Siebren de Hoo. De Hoo is lid van de Werkgroep Milieu beheer van de rijksuniversiteit van Leiden, die zich actief tegen de zandwinning in de vier polders ver zet. „In het contract met de wegen bouwer hadden de nodige voorbe houden van de kant van de provin cie moeten worden opgenomen," al dus De Hoo. Behalve de Werkgroep Milieube heer, hebben ook de landelijke Stichting Natuur en Milieu en de Vogelwerkgroep Vlietland bezwaar schriften ingediend tegen een door Bos Kalis/Stevin aangevraagde ver lenging van de opspuitvergunning. De wegenbouwcombinatie heeft de ze vergunning nodig: de zandwin- ningswerken in Vlietland zijn tech nisch onlosmakelijk met de opspui tingen verbonden. De Hoo: „De pro vincie heeft het moeilijk met de bezwaarschriften Gedeputeerde Staten (het dagelijks provinciebe stuur. MtH) zijn het, gezien hun privaatrechtelij kfe contract, aan Bos Kalis/Stevin verplicht de ver gunning te verlenen, maar moeten ook de bezwaarschriften volgens de officiële publiekrechtelijke proce dures behandelen." Geen ingrijpen De slibopspuitingen in de Meeslou werpolder gaan, ondanks het verlo pen van de vergunning, tot nu toe gewoon door. Het provinciebestuur weigert in te grijpen. Ook op een verzoek van de milieugroeperingen de lozingen in ieder geval tot na de behandeling van de bezwaarschrif ten stil te leggen, gingen Gedepu teerde Staten niet in. GS hebben de milieuactivisten de deur gewezen door te stellen dat in de Meeslouwerpolder geen sprake is van slibopspuitingen. „omdat het niet de bedoeling is slib op te spui ten". Dit was één van de argumen ten, die het dagelijks provinciebe stuur gebruikte op een zitting van De Meeslouwerpolder in Vlietland. Rechts op de foto de roestige pijpleidingen, waardoor het slib wordt aangevoerd. de provinciale beroepscommissie. Ook bracht het naar voren dat het gespuide water te weinig slib bevat om van een slibopspuiting te kun nen spreken. Ten slotte houden GS staande dat de werkzaamheden in de Meeslouwerpolder deel uitma ken van de reconstructieweden aan het verkeersplein Leidschen dam en daarom niet onder de Vliet? landse vergunningen vallen. De Hoo vindt de argumentatie van het provinciebestuur maar „Juri disch gehakketak" en „een woord spelletje". „De zwakke argumenten van de provincie bewijzen hoe klemmend het zandwinningscon tract met Bos Kalis/Stevin is," al dus de woordvoerder van de Werk groep Milieubeheer. Toch is het niet uitgesloten dat de milieugroeperingen op rijksniveau steun zullen krijgen. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft voor de helft bijge dragen in de 10 miljoen gulden, waarmee de provincie heeft gekocht. Minister van Blokland verbond subsidie echter wel de vo|l v dat de MeeslouwerpoldL schonden zou blijven. Er£d een grote kans dat de zijn miljoenenbijdrage teruj8n aldus het provinciebestut tel druk te zetten. int Van een onzer verslaggevers- LEIDEN Het Leids college van burgemeester en wethouders zal bin nen drie maanden met een raadsvoor stel over inspraak naar buiten ko men. Deze toezegging deed wethou der Bordewijk gisteravond, nadat het PPR-raadslid Beijen het college had geïnterpelleerd over het langdurig uitblijven van het raadsvoorstel. Een ontwerpinspraakverordening had al in mei 1979 bij de gemeenteraad moe ten zijn ingediend. Een werkgroep uit de gemeenteraad werd het ruim een jaar geleden eens over de ontwerp-inspraakverorde- ning. Sindsdien wordt het concept echter op het stadhuis vastgehouden. Wethouder Bordewijk verantwoord de het oponthoud gisteren met de mededeling dat b. en w. het niet over de ontwerpverordening eens konden worden. Behalve Bordewijk zelf, is het wethouder Waal die veel beden kingen tegen het ontwerp heeft De wethouders vrezen dat beroepen tegen het functioneren van de in spraak, waarvoor in de ontwerp-ver- ordening procedures zijn vastgelegd, kunnen leiden tot langdurige strem mingen in de uitvoering van gemeen telijke plannen Het college zal daar om met een alternatief ontwerp ko men. zo kondigde Bordewijk gisteren aan De wethouder wees er ook op dat de welzijnsraad, die in Leidse stadsver nieuwingswij ken de inspraak bege leidt. de ontwerp-verordening heeft gekraakt. Volgens de Welzijnsraad zou het inspraakstatuut „de klok tien jaar terugdraaien." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Na een succesvolle politieke strijd in de Haagse gemeenteraad tegei zal er nu alsnog een sloopplair worden voorbereid voor een complex van 84 huurwoningen aan de Zwolsestraat in Scheveningen. Het complex van de woningboi ging „De Goede Woning" zal wijken voor de nieuwbouw van woningwetwoningen. Zowel wethouder Vink van volkshuis- De wethouder en de raadsleden vol- "tag word®» 4"* vesting als raadsleden zijn er de laat- gen het advies op van de woning- 5®^^" hu^onmgen ste maanden van overtuigd geraakt bouwvereniging en de gemeentelijke keerterrein J dat een aanvankelijk gewenste reno- dienst voor de volkshuisvesting, die ~DAen iie„whmiwnLn vinden. Kinderen bezig in hun tuintje op het school- en kindertuinencomplex aan de Laakkade in Den Haag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De wereld van de stedeling speelt zich voornamelijk al tussen steen. Hier en daar een stukje groen, dat veelal op onnatuurlijke wijze tot stand is gekomen. Niet bepaald een vruchtbare omgeving waar aansluiting wordt gevonden met het milieu, de natuur en de dieren die daarin leven. uai een aanvaiiReujs gewen&be reno- wcnat vuui ut vuiivouujo.coi.ihb. r,jolia.hniiuml vatie van de ruim zestig jaar oude renovatie uitgesloten achten omdat zij" "ei nieuwD wp woningen veel te duur zal worden. De de kosten vee! te hoog zijn. Berekend t"™,en raaSen van raadsleden kunnen vrij gemakkelijk fc. dat een opknapbeurt gemiddeld 5". he, ou(u op hun standpunt terugkomen en 93.630 gulden per woning zal kosten, ties de sloop n voor nieuwbouw kiezen omdat bijna een zo hoog bedrag dat er geen subsi- «aar niei zo siern dcu alle betrokken bewoners aan de Zwol- die valt te verwachten van het minis- rvaiver' sestraat ook omgezwaaid zijn en door terie van volkshuisvesting. Boven- middel van een enquête hebben laten dien zou het dan nog alleen gaan om 'Qppn SDGCialist blijken het ontwerpen van een nieuw- een renovatie van het casco van het r bouwplan de beste oplossing te woningcomplex, een her-inrichting pn mUZlPklGS van de kleine woningen zit niet bij de •genoemde prijs inbegrepen. DEN HAAG (ANP) Mu de basisschool zou door onderwijzer moeten worde i arkecrtCITCin zonder dat er ook nog een seerde leerkracht bij is.i CDA en D'66 kwamen in juli van dit wordt muzieksch0len jaar met het voorstel om nieuwe wo- wijsbegeleldliigsdien.ten nmgwetwomngen te bouwen op het parkeerterrein aan de Zwolsestraat, tegenover het oude complex. Zeker heid of dit plan snel kan worden uitgevoerd is er nog niet omdat er nog bestemmingsplan-technische proble men liggen. In de raadscommissie voor volkshuisvesting eisten PvdA- raadsleden gisteren dat er aan de Zwolsestraat niet eerder gesloopt DEN HAAG (ANP) - Tegen drie Am sterdammers zijn gisteren bij het ge rechtshof in Den Haag gevangenis straffen geëist van vijf en drieëneen half jaar, wegens het plegen van en kele gewapende overvallen. De groot ste slag sloegen de drie toen zij samen met een ander in februari van dit jaar in Den Haag een geldauto van de PTT beroofden. Daarbij maakten zij ongeveer vier ton buit. De 21-jarige J. H.die voor een motor had gezorgd om de geroofde cassette uit een eveneens met bestuurder en al geroofde auto over te nemen, hoorde vijf jaar tegen zich eisen. Hij had ook meegewerkt aan gewapende overval len op een supermarkt in Aalsmeer, een geldloper van een supermarkt in Amstelveen en een geldloper van een Amsterdams winkelbedrijf De buit bedroeg telkens enkele tienduizen den guldens. ACKtru ue 23-jarige N.B. eiste de pro cureur generaal eveneens vijf jaar cel. Hij had de twee andere mannen, die na de Haagse overval met een motor vluchtten, in de auto opgewacht. Hij had nog meer overvallen op zijn kerf stok. De 22-jarige R. de R. stond terecht wegens drie overvallen. Hij was dege ne die de ruit van de PTT-wagen insloeg en de geldcassette uit de auto haalde. Tegen hem werd drieëneen half jaar geëist. Dat realiseerde de gemeente Den Haag zich in 1919 ook al en stichtte de dienst .school- en kindertuinen". Op stukjes grond konden dan de stadse bleekneusjes even buiten hun ver trouwde omgeving naar hartelust wroeten in de aarde en werd er boven dien nog wat van opgestoken ook. De situatie is inmiddels wat gewij zigd. Niet dat er minder steen te vin den is in Den Haag. integendeel, maar de aandacht van de dienst is zich meer gaan richten op het milieu in het algemeen en nu worden ook de ouderen erbij betrokken. Vandaar ook dat de nota „Gemeentelijke school- en kindertuinen 1980" ais on- dertitiel „Dienst ter bevordering van het milieubesef" heeft meegekregen. De dienst heeft als doelstelling een mentaliteitsverandering teweeg te brengen Dat proces bevordert men nu niet direct door een plaatjesboek door te geven door een klas of door een rijk geïllustreerde folder huis- aan-huis te bezorgen. De directe con frontatie met de natuur en al wat daar aan vastzit is de beste methode, zo stelt de nota Doorborduren Sinds de oprichting van de dienst is het een volwassen organisatie gewor den met tal van mogelijkheden. De belangrijkste groep is nog steeds de schoolgaande jeugd waar dan ook de meeste faciliteiten op afgestemd zijn. Een belangrijk deel neemt toch het onderwijs in de zeven lokalen van de dienst plaats. Hoewel voor deze vorm van onderwij» specialisten aanwezig zijn is het niet de bedoeling dat de leerkracht met zijn armen over elkaar achter in de klas gaat zitten, maar werkelijk de les voorbereidt en na het gebeuren bij de school- en kindertui nen op de les doorborduurt De dienst bezit ook een tiental kin derboerderijen en drie dierenweiden. De boerderijen bevinden zich aan de rand van de stad, met als uitzonde ring die aan de Herman Costerstraat. De dieren worden door» vrijwilligers verzorgd. Kinderen die bij het beheer betrokken zijn ontvangen regelmatig de „Boerderijkrant". Overigens wil de dienst af van de huidige naam. en die vervangen door „stadsboerderij". Dit om aan te geven dat de boerderij en er niet alleen voor kinderen zijn en het verschil aan te geven met de kinderboerderijen die louter opgezet zijn voor het amusement. Een bijko mend verschijnsel waar de gemeente een oplossing voor wil vinden is het jaarlijkse aanbod van zo'n 3000 die ren, die door de Haagse bevolking op de boerderijen worden afgeleverd. Vier bijzondere tuinen exploiteert de gemeente. De oudste is de Heimans hof, waar een botanische tuin is en verschillende Nederlandse land schappen worden nagebootst Verder zijn er in Den Haag de J. A. Nijkamp- tuin (achter het ziekenhuis aan de Leyweg), de Düintuin in Meijendel en het natuurreservaat aan de Duinlaan in Kijkduin. Natuurlijk biedt de dienst kinderen in groepsverband en individueel de gelegenheid te tuinieren. Zij heeft de beschikking over 35 kindertuincom plexen van uiteenlopende omvang Op de „eigen" tuintjes kunnen de kinderen onder leiding van een tuin- leider aardappelen, bloemen en groenten verbouwen. Ook heeft de dienst verschillende natuurpaden uitgezet, die voeren door Meijendel. Clingendael en andere parken. AFGELASTING De orgelcon certen, die het Haags Orgel Kontakt de laatste drie maanden van het jaar in de Nieuwe Kerk op het programma had staan, gaan niet door. Zoals be kend verkeert het orgel van de kerk in slechte staat. In oktober, novem ber en december zal ook geprobeerd worden de kerk aan het Spui tocht vrij te maken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bezoek dat minister-president VSn Agt in september aan de stadsvernieu- wingswijken in Den Haag zal brengen gaat als het aan het gemeentebestuur ligt gewoon door. Dit ondanks het feit dat de bewonersgroepen eind vorige week hebben.laten weten niet mee te willen werken aan een „show van Van Agt". Van Agt is door het gemeente bestuur van Den Haag uitgeno digd om eens zelf te zien met welke problemen de stad kampt bij het vernieuwen van de oude wijken. Wethouder Hardon van stadsontwikkeling had daarbij gedacht dat het programma voor het grootste deel samenge steld zou moeten worden door het Stedelijk Overleg Stadsver nieuwing (SOS), het overkoepe lend orgaan van actiegroepen uit het stadsvernieuwingsge bied. Na aanvankelijk meegewerkt te hebben aan het programma be sloten vorige week vrijdag de leden van SOS na een interne vergadering zich alsnog terug te trekken uit de organisatie. Men wenste aldus een verklarende brief aan het college niet mee te werken aan naar het hen voor kwam een toneelstuk, met de heer Van Agt in de hoofdrol, met als doel het falend beleid aangaande de stadsvernieu wing en de volkshuisvesting zo veel mogelijk te verdoezelen. SOS wil daarbij niet de indruk wekken op één lijn te zitten met het gemeentebestuur. Het colle ge staat op het standpunt dat het niet noodzakelijk is dat de bewonersgroepen meewerken aan het bezoek van Van Agt op 11 september, hoewel wethou der Hardon wel van plan is op nieuw contact te zoeken met SOS toegestuurd. Het idee is het uitgangspui j „discussiestuk" van de Leerplanontwikkeling in dat is samengesteld doo Vuyst. Volgens de Vuyst muziekgebeuren beter bij van zaken op school als d< raar dat geheel veizorgt. ADVERTENTIE Leg uw oude kranten dus niet los naast de vuil niszakken. Binnen de kortste keren liggen ze over de hele straat verspreid. En dat is geen gezicht! Gewoon even alle in de vuilniszak doen en u bespaart de reinigingsdienst een hoop werk. Dienst der Gemeentereinigiiig Newtonstraat 2,2562 K R 's-Gravcnhage. Telefoon: 070-654812 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET door Marcel ten Hooven

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6