lbeda wil een sociale Éenstplicht Politie bestrijdt fietsendiefstal Aantal vermiste mensen op Noordzee neemt toe Van der Stee pakt fraude met spaarbrieven niet aan i troep tot acties in )tterdamse haven Nostalgie troef op heidefeest in Ede IGNIS Koelkasten&diepvriezers b van Raad van Kerken oe WEG IN EIGEN LAND Toekomst van de Antillen in bespreking 'Kapitaalvlucht zou te zeer worden gestimuleerd' in fletten tegen vervoersbonden FNV Ook controle of rijwielen wel op slot staan G 26 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 3 rt.' 5HDAM Het aantal dat op de Noordzee ird slaat en als vermist jpgegeven neemt' toe. imt vooral door het ioegenomen (en nog Stijgende) aantal ple- uigen op de ee A een woordvoerder van de en opsporingsdienst van de jfce Marine. „Als het ergens irordt. neemt nu eenmaal de ongelukken ook toe." worden op de Noordzee vijftien mensen vermist, ale schatting werd gisteren door de rijkspolitie te water dam naar aanleiding van de van een nog niet geïden- ijk in de Noordzee. Die vijf- sen zijn de afgelopen twee et Nederlandse deel van het eiil lale plat overboord gesla- nbj Ihdsdien spoorloos. „Als je uggaat is het aantal vermis- door Henny de Lange lng ien natuurlijk nog hoger, moeten ergens een grens 't het oog op de mogelijk- ;e3(fidentificatie. Na twee jaar is »ng irüjk al erg moeilijk om ach- ■jentiteit van een lijk te ko- in zee heeft gedreven. Maar je moet ergens een grens trekken." Volgens de rijkspolitie te water in Amsterdam worden de gegevens van personen die langer dan twee jaar geleden als vermist werden opgege ven. ..natuurlijk niet vernietigd". ..Het blijft nu eenmaal altijd moge lijk dat aan de hand van sieraden of het gebit iemand na vijf jaar nog geïdentificeerd kan worden 'Man overboord' De rijkspolitie te water in Amster dam is maar één van de instanties die betrokken zijn bij het reddings- en opsporingswerk op de Noordzee. Zo dra een schip het noodsignaal „man overboord" laat horen, wordt dat via Scheveningen Radio opgevangen en XciTiPCrStllUr doorgeseind naar de reddings- en op- v sporingsdienst van de Koninklijke Volgens de zegsman van de reddings Marine en de twee reddingsmaat schappijen aan de Noordzee-kust. Ook schepen in de omgeving van het 'betrokken schip worden maar al te vaak ingeschakeld om uit te kijken. Wanneer de plaats van het ongeluk precies omschreven kan worden, stuurt de reddings- en opsporings dienst van de marine over het alge meen een helikopter van het marine vliegveld De Kooy Is de plaats van het ongeluk niet precies bekend, dan stijgt veelal een vliegtuig op van het vliegveld Valkenburg, omdat men vanuit een vliegtuig een veel beter overzicht van de situatie kan krijgen dan vanuit een helikopter. en opsporingsdienst van de Marine is het sterk afhankelijk van onder meer de weersomstandigheden hoe lang gezocht wordt naar de drenkeling. „Bij golven van zes. zeven meter hoog is de kans op overleving natuurlijk een stuk kleiner dan bij een gladde zee. Oök de temperatuur van het zee water is een belangrijke factor. In de winter, en het voorjaar, als het water erg koud is, heeft een drenkeling erg weinig kans om te overleven, als hij niet snel opgepikt wordt Het lichaam raakt te sterk onderkoeld en dan kan het in een paar minuten afgelopen zijn." Ook de kleding die het slachtoffer draagt, is van groot belang, zegt een woordvoerder van de Koninklijke Zuidhollandse maatschappij tot het redden van schipbreukelingen. „We wijzen de watersportverenigingen daar ook regelmatig op In zwemkle- ding de zee opgaan, ook al is het nog zo warm. is altijd af te raden. Ook al is het zeewater behoorlijk op tempe ratuur (zeventien a achttien graden i, dan nog raakt het lichaam te sterk afgekoeld. Isolerende kleding, olie- kleding of nog beter een duikerspak. maken de kans op overleven beslist groter als je in zee valt, zegt de woord voerder van de reddingsmaat schappij. „Als we weten dat een drenkeling zich drijvend kan houden omdat hem bijvoorbeeld een reddingboei is toe geworpen en ais we weten dat hij goed gekleed is. zoeken we desnoods twee dagen om hem te vinden. Zo iemand maakt een redelijke kans op overleving, zeker als het weer goed is" aldus de zegsman van de marine. Dat er misschien relatief meer ple- ziervaarders als vermist worden op gegeven op de Noordzee, mag volgens de rijkspolitie te water in Amsterdam niet opgevat worden als een bewijs van ondeskundigheid „Als een ple zierjacht vergaat, gaat het meestal om drie of vier mensen tegelijk. De beroepsvaart is nu eenmaal beter uit gerust. Afgezien van grote scheeps rampen gaat het bij de beroepsvaart meestal om één persoon die over boord slaat, al dan niet door eigen schuld." Ikil i int l; ze sociaal-economische redactie ,JJ IAAG Minister Albeda (Sociale Zaken) ziet niets in ciale dienstplicht en een basisinkomen voor elke vol- Suggesties hiertoe worden gedaan in de onlangs rjtnen brochure „Over arbeid en inkomen" van de Raad IV ;rken in Nederland. het ermee ééns dat er meer ng moet komen voor thans oe^de arbeid, zoals vrijWilligers- huishoudelijke arbeid. Ook de opvatting van de brochu- et werk beter moet worden en dat met name mensen /aijn uitgeschakeld door werk- of gedeeltelijke arbeidson- jljlheid. weer in de verdeling irbeid moeten worden betrok- minister ziet een forse uit- (van het aantal deeltijdba- le beste maatregel in de hui- atie. Albeda reageerde op de voor de KRO-radio. fp van een sociale dienstplicht T[in dit jaar ook al geopperd katholieke bisschoppen in itenbrief": „Wij zouden graag elijkheden onderzocht zien sociale diensttijd voor jonge ii( en vrouwen, om tijdelijk een ,rla vervullen van de geestdo- K dustriële en administratieve Be in elk economisch stelsel it. maar nu voor levenslang (gewenteld op bepaalde be- l groepen." De brochure van de Raad van Kerken beveelt een stelsel aan met een basis inkomen en een vijfurige werkdag. Als in de huidige situatie de werkdag wordt verkort naar gemiddeld vijf uren. zouden alle beschikbare ar beidskrachten nodig zijn om de hui dige hoeveelheid werk te verrichten Een zekere arbeidsplicht is dan ook volgens de brochure onvermijdelijk. Enigerlei vorm van arbeidsplicht zou ook nodig zijn als tegenhanger van het basisinkomen voor elke volwasse ne De brochure stelt dat op grond van een bijbelse visie op wat arbeid is. een dergelijke arbeidsplicht aan vaardbaar is. Ede en omgeving-houdt deze week een ..heideweek", omdat de heide in volle bloei staat. Nostalgie is het thema waarmee de festivitei ten omgeven worden, zoals een heide-intocht. Midweekfeesten in Bennekom. de oud-Lunterse Dag en de spiegelzaal in het centrum van Ede. Vanmiddag begint om 4 uur in Ede-zuid een braderie, die omgeven wordt door een buiten- feest en dixielandmuziek. Morgen is het de Bennekomse Midweekdag met onder andere een kinderoptocht, een braderie, een fietscross. huifkartochten, een lunapark, kinderfeesten, volks dansen. muziek, fietstochten en een ponyshow. In Ede is morgen een kindermiddag in het open luchttheater. er zijn feesten aan de Parkweg en in de spiegelzaal worden dans- en discowedstrijden gehouden. Heidefeesten zijn in de gemeente Ede al jaren lang een traditie Eind augustus is dan de tijd dat heidekoning Calluna en heide- prinses Erica de Veluwse gemeen te bezoeken. Tijdens de zeven feestdagen is" een natuurexpositle ingericht in de Schaapskooi, er is een heidefotowedstrijd. er zijn Hollandse markten met oude am bachten. tochten per fiets en huif kar en een vlieg- en vaarshow Donderdag Is een folkloristische dag. vrijdag een Otterlose dag en zaterdag een oud-Lunterse dag Zondag worden in Ede en Otter- loo heidefietstochten georgani seerd Alle inlichtingen over de Heidefeestweek worden verstrekt door de Streek-WV. Zuidwest Ve- luwe. tel. 08380-14444 In de binnenstad van Breda wordt vanaf morgen een grote braderie gehouden onder de naam „Oran- gerie": In het hele voetgangersdo mein zullen de winkeliers met hun kraampjes naar buiten komen Naast de braderie worden andere evenementen georganiseerd, zoals een Orangerie-bal (woensdag avond op de Grote Markt), folklo ristische dansgroepen (donder dagmiddag en -avond), een waren markt (vrijdagmorgen op de Gro te Markt) en optredens van tal van bands (vrijdagmiddag). Zaterdag is het feest voor de kinderen. De braderie die alle dagen „open" is. trekt jaarlijks zo n sau.uoo bezoe kers. De Twentse plaats Enter viert vanaf vandaag tot en met zater dag de „Enterse dagen Van avond is er een concert van het Overijssels Philharmonisch Or kest in de sporthal, morgenmid dag (14 uur) wordt een kindervoor stelling gegeven door clowns en morgenavond zijn er muziekuit voeringen en een kruiwagenrace Donderdagavond is er een brade rie en een popconcert, vrijdag een wielerronde en muziekuitvoerin gen en zaterdag wordt een grote folkloristische optocht gehouden met zo'n 26 praalwagens (vanaf 14 uur). Verder Is er een touwtrek wedstrijd en een muziekuitvoe ring. In Valkenburg wordt aeze week een Oostenrijkse week gehouden ter "herinnering aan Robert Stolz. die honderd jaar geleden werd ge boren. Tot en met zondag worden tal van Oostenrijkse evenementen georganiseerd. In het Noordhol- landse Oudkarspel begint morgen het Nederlands kampioenschap kolven voor vrouwen (14 uur) Vanavond wordt op het Plein voor de Kievitsbloem in Zwolle een oud-Sallantse maaltijd gehouden (18 uur). Orgelconcerten vinden vandaag plaats in Purmerend (Haite van der Schaaf in de lutherse kerk om 11.30 uur), Maastricht (Martin Ha- selböck in de O.L.V. basiliek om 20 uur) en Amsterdam (W. H. Zwart in de Oude kerk om 20.15 uur). Morgen concerteert Bernard Bar- telink om 20 uur in de Grote Kerk te Zwolle en spelen Roger Fisher •orgel) en Evert Bos (hobo) in de Amstelveense Carmelkerk (20 uur). Dwangarbeid" Albeda vindt van een arbeidsplicht: „Ik vind het nauwelijks een sociaal ideaal. We zouden in strijd komen met alle mogelijke conventies van de internationale arbeidsorganisatie, die dwangarbeid hebben afgeschaft. Ik vind het heel ongewenst als ieder een wordt verplicht vijf uur per dag te werken, net zo goed als ik het fout vind dat iedereen verplicht is acht uur per dag te werken. „Ik zou een veel groter stuk spontani teit, vrijheid, zelfstandigheid willen hebben bij de keuze voor werken of niet werken, en ik denk dat het best mogelijk is daarvoor de arbeidsmarkt te gebruiken Ik kom in de brochure een vooroordeel tegen de markt te gen, dat naar mijn gevoel overdreven Invoering van een basisinkomen zou een verdere ontkoppeling betekenen tussen arbeid en inkomen verwerven. De brochure staat verdere ontkoppe ling nadrukkelijk voor Albeda acht ideeën over een basisinkomen voor iedereen echter „een beetje uit de tijd" Verdere ontkoppeling tussen arbeid en inkomen vindt hij niet ur gent. Eerder denkt hij dat „in een aantal gevallen de drempel naar de sociale uitkeringen te laag is" In Den Haag is gisteren een reeks besprekingen begon nen van de zogenaamde Ko ninkrijkswerkgroep. Dit zijn de laatste gesprekken vóór de grote conferentie aan het eind van dit jaar, waar de toekomstige ver houding van Nederland met de Nederlandse Antillen moet worden vastgesteld. De gesprekken staan onder leiding van mr Barend Bies heuvel, de vroegere mi- nister-president. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Minister Van der Stee van financiën ziet af van maatregelen tegen belastin gontduiking via spaarbiljetten aan toonder. De belastingdienst kan nu niet te weten komen wie zulke biljetten bezit. De dienst kan daardoor weinig beginnen tegen mensen die de rente op deze biljetten verzwijgen voor de inkomstenbelasting. Van der Stee acht maatregelen nu echter bovendien niet gewenst, omdat dan de kapitaal vlucht te zeer zou worden gestimuleerd. TB IM ►f en onzer verslaggevers ,te ERDAM Het actiecomité van Rotterdamse havenar- hos heeft opgeroepen tot acties, nu de werkgevers de >p [rijkste eisen van de havenarbeiders in het CAO-overleg 'M980 hebben afgewezen. Maandag zijn bij de stukgoedbe- in de Rotterdamse haven pamfletten verspreid waarin 'epen wordt tot actie „om onze eisen ingewilligd te van het actiecomité, dat vo- aar de langdurige havensta- rganiseerde. zijn de ex-sta- ders Flip Schults en Cor van (den. In het pamflet doet het niet alleen een felle aanval op M (gevers, maar ook op de ver- nden FNV. Het actiecomité het beleid van de bondslei- e onlangs besloot de leden zelf deel te laten uitspreken over ADVERTENTIE Een koelkast of diepvriezer koopt u niet zomaar even op goed geluk. L" wilt een puur funktioneel stuk techniek in de keuken. Een veilige bergplaats voor uw dagelijkse levensmid delen en uw diepvriesvoorraad. Bekijk 'n Ignis koelkast of diepvriezer eens. Tot in de finesses berekend op een lang en intensief gebruik. Typisch Ignis. De Keuken Kluizen. van Ignis. Safe ak een kluis. bod van de havenwerkgevers. jeek wordt een begin gemaakt tt raadplegen van de leden e s Flip Schults pretendeert de eer democratisch te handelen. i?:al de bondsleiding toch het an het laatste woord voor zich- i uden „De vakbondsdemocra- en lachertje." aldus Schults. t nu het actiecomité zich be roeren. kan natuurlijk niet io zijn. zegt woordvoerder Bert van de vervoersbonden FNV ■ijfcmt de actie van het comité oorbarig". „We hebben beslo- rfeen bepaalde procedure waar- 1 degelijk naar de leden wordt Daarmee gaan we nu be- pamflet worden havenarbei- geroepen op 5 september een Milde ..mobilisatiedag" bij te Op deze bijeenkomst zal niet iet begin van de havenstaking 'ng jaar worden herdacht, ver- iults, maar zal tevens de huidi- Batie worden toegelicht. „We de havenarbeiders duidelijk dat het accepteren van het versaanbod tot onaanvaard- diggang in de koopkracht zal ls 8chults is er geen sprake van actiecomité stemming wil m de haven. „Wij vertolken niaar de stemming die leeft de havenarbeiders." Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Negen gemeentelijke politiekorpsen en 43 zogenaamde landgroepen van de Rijkspolitie gaan gezamenlijk diefstal van fietsen bestrij den. Deze vorm van kleine criminaliteit heeft de laatste jaren zo'n onrustba rende omvang aangenomen dat zij wat ontvreemede waarde betreft, de „duurste" diefstal is geworden. De totale schade wordt op het ogenblik op 180- miljoen gulden per jaar geschat. Korpsen en groepen voeren het project uit in de provin cies Utrecht. Zuid-Holland en het noordelijke deel van Zee land en Noord-West-Brabant. Met een reeks maatregelen op preventief, administratief en repressief gebied wil de politie de mensen er op wijzen hoe diefstal van fietsen in de hand kan worden gehouden De preventieve maatregelen dienen om diefstal te voorko men. de administratieve stel len de samenwerkende poli- tieformaties in staat slagvaar dig te reageren bij onderzoek en teruggave van gestolen fietsen. De repressieve maat regelen dienen om de mensen er op te wijzen zorgvuldiger met hun eigendom om te gaan. Zij bestaan onder meer uit verscherpte surveillance bij „diefstalgevoelige" plaat sen (zwembaden, sporthallen, haltes van van het openbaar vervoer) en uit controle op het al dan niet op slot staan van gestalde fietsen. De geestelij ke vader van het project is het hoofd van het strafbureau van de justitiële dienst van de Rijkspolitie district Dor drecht. opperwachtmeester E. W. Klop. Uit een door het staf bureau uitgevoerde studie bleek dat deze kleine crimina liteit ongeveer negentig 95 procent van de ter kennis van de politie gebrachte misdrij ven uitmaakt Merken Een groot gedeelte ervan blijkt te bestaan uit de dief stal van fietsen en bromfiet sen; gemiddeld 32 procent en in enkele gemeenten zelfs tot zestig procent. De voorliefde van de dieven blijkt uit te gaan naar duurdere merken en dan vooral naar damesfiet sen. Vijfenvijftig procent van het aantal gestolen fietsen bleek niet op slot te hebben gestaan. Tweeëntachtig pro cent van de eigenaren kon niet vertellen wat het frame nummer van zijn fiets was en 0,7 procent wist niet eens de kleur van zijn fiets. In zes pro- cent van het aantal aangiften wordt in het district Dor drecht fietsendiefstal opge lost. Doordat veel gedupeer den geen aangifte doen zit de politie doorgaans met een groot aantal teruggevonden fietsen in haar maag. Op de. kijkdagen van de politie ko men maar weinig mensen om te zien of hun karretje is te ruggevonden. Deze Dordtse ervaringen wij ken vrijwel niet af van het landelijk beeld Er blijkt even wel een groot verschil te be staan tussen de officiële gege vens en de werkelijke situatie. Die werd aan het licht ge bracht via een door het minis terie van justitie ingesteld on- onderzoek. Het aantal sinds 1976 geregistreerde diefstal len blijft met ruim 100.000 ge vallen per jaar vrij stabiel. Uit het onderzoek bleek echter dat in 1978 5.7 procent van de Nederlandse bevolking van vijftien jaar en ouder met fiet sendiefstal werd geconfron teerd. Bij omrekening van dit percentage komt men tot de slotsom dat er in dat jaar geen 100 000 maar 400.000 fietsen werden gestolen. In 1979 liep dit aantal op tot 500.000. Toen werd van 7.3 procent van de bevolking de fiets gestolen. Slechts een gering percentage van de fietsendiefstallen werd en wordt opgelost Dit verhoogt bij de bestolenen niet de animo om aangifte te doen. De door fietsendiefstal toch al gewekte irritatie wordt nog verergerd door de gedach te dat de politie er toch niets aan doet. Maar wat moet de politie be ginnen met aangiften waar aan de noodzakelijke gege vens. zoals framenummer en uiterlijk van de fiets, ontbre ken? Het gevolg is dat er spra ke is van een „zwart circuit" van fietsendiefstallen dat niet is te overzien. Volgens opper wachtmeester Klop is er spra ke van een vicieuze cirkel die alleen doorbroken kan wor den met een project als dit en met een positieve reactie daarop van het publiek. Van de fietsers wordt eens te meer verwacht dat zij hun fiets op slot zetten en er voor zorgen dat ze over duidelijke gege vens van hun eigendom be schikken. Kaarten Daarvoor zullen op de poli tiebureaus en bij rijwielhan delaren registratiekaarten ter beschikking worden ge steld. Er wordt tot 1 december een campagne gevoerd met publicaties, posters en stic kers en met voorlichtingsac ties op scholen. Op plaatsen waar veel fietsen worden ge stald zullen kaarten aan de sturen worden bevestigd met de tekst: „Wat heb ik nou aan m'n fiets hangen?" Op die kaarten wordt vermeld of een fiets op slot is aangetroffen of niet. De aan het project deel nemende politiekorpsen gaan een gecoördineerde adminis tratie invoeren, regelmatig ge gevens daarover uitwisselen en mensen aanwijzen die fiet sendiefstallen tot hun bijzon dere zorg maken. Met deze maatregelen wordt vootal be oogd teruggevonden fietsen (op het ogenblik een probleem op zichzelf) zo snel mogelijk bij de eigenaren te kunnen bezorgen Verwacht wordt dat door alle in het kader van dit project uit te voeren acties het aantal geregistreerde dief stallen zal toenemen maar dat op de werkelijke situatie zal worden ingelopen. Ook de jus titie verleent haar medwer- king. Om te beginnen zullen zaken die fietsendiefstal be treffen niet meer worden gese poneerd (terzijde gelegd) en zal er scherper tegen de da ders worden opgetreden Schadeloos Verder wordt de mogelijkheid geschapen dat een gedupeer de zich als civiele partij voegt in een strafzaak. Dat wil zeg gen dat hij de rechter kan vragen de dief te verplichten hem schadeloos te stellen. Slaagt het project, dan wordt het als voorbeeld gesteld voor landelijke acties. De minister antwoordt dit op schrif telijke vragen uit de Tweede Kamer Bij de belastingdienst vermoedt men dat het verzwijgen van spaarrente gaat om grote bedragen. Van PvdA- zijde werd de vorige winter voorge steld om. net als in België, de banken de verplichten inkomstenbelasting over de spaarrente in te houden, wan neer iemand (de „toonder") bij de bank binnenkomt om een spaarbiljet te laten verzilveren. De minister van Financiën voelde toen niets voor dit idee. Wel zag hij wat in een stelsel waarbij banken worden verplicht de namen bij te houden van degenen aan wie zij spaarbiljetten uitbetalen (verplichte identificatie). De belas tingdienst zou dan bij de banken deze gegevens kunnen opvragen („renseig nering"). Nu blijkt dat de minister ook van dit idee is afgestapt. Een van de bezwa ren is dat de overheid zou ingrijpen in de relatie tussen bank en cliënt Tra ditioneel bestaat er in Nederland geen verplichting dat iedere burger zich moet kunnen identificeren met een paspoort of iets dergelijks. Een identificatieplicht uitsluitend omwil le van de fiscus zou die lijn doorbre ken. vindt minister Van der Stee Al eerder was er van de kant van economische deskundigen op gewe zen dat aanpakken van de belasting fraude via spaarbiljetten wenselijk kan zijn uit moreel en fiscaal oog punt. maar dat de economische scha de wel eens aanzienlijk zou kunnen worden. Aangenomen wordt dat zwart verdiend geld nu nogal eens wordt belegd in spaarbiljetten aan toonder, waarbij de belegger ano niem kan blijven. Op die manier komt zwart geld beschikbaar voor de banken, en vindt dan weer zijn weg in het „witte" geldcircuit Bel liever een taxi, zo kom ik ten laat voor het ruiterfeest

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3