3ntwikkelingen zijn niet gunstig Buitenstaanders, waarom niet? Wij zijn niet amateuristisch Visser vraagt langere financiële polsstok De visie van een trainer: wij hebben niet gefaald .m RVVH - Barendrecht Zwaluwen Lyra Quick Boys iPAG 26 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET RH 21 Kir Adri Vermaat idderkerk WH was In de laatste jnpetttle één van de lbs, die qua prestaties eurstellend voor de ig kwam. De verrlchtln- n waren nauwelijks nstant, hoewel er kwa- elt genoeg ln de forma- van trainer Ton de pop schuilde. Maar ralltelt alleen ls niet ildoende, het moet ook jpen" en dat deed het eer niet dan wel ln de dderkerkse formatie. een wonder, dat pr- an Jan van der Jagt ch wat behoudend op stelt ten aanzien van het seizoen 1980-1981. Oorzaken Over de oorzaken van het te leurstellende seizoen wil Van der Jagt best het een en ander kwijt. „Er waren spelers, die het hele seizoen beneden hun'kun nen hebben gespeeld. Dat kwam vaak door een lakse in stelling, sommigen geloofden het wel. De motivering ontbrak soms, een kwaal waar we bU RWH al lang mee kampen. WIJ hopen toch, dat door de ambiti euze aanpak van Ton de Hoop de instelling geleidelijk beter zal worden. Maar een bepaalde mentaliteit verander Je niet zo maar even. Daar is tijd voor nodig." De Ridderkerkers geloven dat zij van het afgelopen seizoen heel wat geleerd hebben. Het komend seizoen zal de A- en B- selectie bijvoorbeeld gesplitst trainen, waardoor De Hoop een beter inzicht in de capaciteiten en karakters van de spelers hoopt te krijgen. Bovendien zullen uitblinkers in de A-Junio- ren sneller dan voorheen een kans krijgen om zich waar te maken. Zij zullen al tijdens het seizoen mee gaan trainen met de A-selectie. Ook ls er een Jeugdtrainer aangetrokken, omdat ook RWH inmiddels be seft dat Juist de jeugd het be langrijkste deel van een vereni ging vormt. BIJ RWH geeft men veruit de voorkeur aan een trainer, die niet ellenlange theoretische verhalen aan zijn selectiegroep voorspiegelt. Wat dat betreft is de keus, een jaar geleden om Ton de Hoop aan te trekken een gelukkige greep geweest. Moei teloos kan De Hoop in het rijtje trainers als Han Berger en Fritz Korbach worden gezet. „Er zijn veel trainers met een A- diploma, die boordevol theore tische kennis zitten. Maar zij vergeten dat hun gepraat niet interessant is voor de meeste spelers. Die willen gewoon een lekkere pot voetbal spelen en verder geen gezeur." zegt Van der Jagt, die vindt dat creatieve spelers te weinig ontzien wor den in het huidige voetbal. „Er wordt soms genadeloos hard gespeeld, vooral de spitsen moeten het vaak ontgelden. Ook dat is een reden waarom zij zich naar het middenveld laten terugzakken. Het voetbal wij zigt nog steeds en bepaald niet in gunstige zin. Daar komt de ongunstige degradatieregeling in de eerste klasse nog eens bij. Ook die werkt hard en defensief voetbal ln de hand." Dat laatste is volkomen juist. De nummers dertien en veer tien degraderen automatisch uit de beide eerste klassen, ter wijl de respectievelijke teams die als twaalfde eindigen in een onderling treffen uitmaken wie zich de vijfde degradant mag noemen. Door het relatief wei nige krachtsverschil ls er spra ke van een voortdurende „struggle for life", die meestal tot de laatste competitiedag voortduurt. Vooral de tweede competitiehelft wordt dan ge kenmerkt door ploegen die zich misschien wel logisch ne gatief opstellen, wat dan weer ten koste gaat van het kijkgenot. Het is een steeds vaker voorko mend verschijnsel, dat zaken lieden plaatsnemen ln de bestu ren van een vereniging. Er wordt dan, en misschien niet ten onrechte, beweerd dat er op die manier makkelijk geld los komt voor de vereniging. Bedrijven Jan van der Jagt kan ook een andere, best interessante reden aanvoeren. „Het besturen van een vereniging is steeds moeilij ker geworden. Er gaat veel meer geld in om dan vroeger. Tegenwoordig zijn het bedrij ven geworden. De kantine-om zet omvat bij sommige vereni gingen astronomische bedra gen. Dan is het logisch dat je mensen in het bestuur hebt die gewend zijn met geld om te gaan in een bedrijf. Je ontkomt daar niet aan. Aan de ene kant willen de amateurs sober blij ven, aan de andere kant willen zij professioneel zijn. Daarom zullen steeds meer zakelijk ge schoolde mensen hun plaats vinden in het amateurvoetbal." De RVVH-selectie, omgeven door jeugdige supporters, in af wachting van het nieuwe seizoen. werk voor de club met veel ple zier, al doet zijn uitspraak „de pers is te negatief" anders den ken. „Ik doe dat werk graag, anders had ik het niet zo lang (6 Jan van der Jagt doet zijn pr- jaar - red.) volgehouden. Toch denk ik, dat dit één van mijn laatste seizoenen wordt. Anders ben ik bang een beetje „blind" te worden voor de club. en in derdaad. de negatief ingestelde pers zit mij dikwijls dwars." »r Peter Wilschut \RENDRECHT echts drie spelers die >t afgelopen jaar regel- atig deel uitmaakten n Barendrechts eerste am zijn ai vanaf hun ugd verbonden aan in club. De overige spe- s zijn van elders geko- en om Barendrecht in eerste klasse te hou- in. Dat mag je een te rn aan de wand noe- en, omdat nieuwe spe- rs nooit uit clubliefde iar een andere vereni ng gaan. Toch weigert im van de Heuvel, met arry Visser en Cees van Meer, de drie „echte" arendrechters, Baren- recht een doorgangs- Uls te noemen. oeloop en de Heuvel: „Het is denk ik [et zo, dat Barendrecht veel krloop kent, maar het is een loop. Ga maar na wie er nu trokken zijn: Hans van :h, Hans de Wilde en Piet huitemaker. Henk van Kem- n en Harry Spermon zijn ge- opt. Naast de spelers die van- onze jeugd zijn gekomen, elen Jongens als Gerard van Korput, Bas Hokke en Roel inthem hier al zo'n zeven jaar. like jongens hebben langza- erhand ook wel een binding et een club. Als er feestjes organiseerd worden, zie je n ook." ;r het waarom van die toe- bestaan uiteraard vraagte- kens. De doorstroming van de eigen Jeugd loopt zonder meer gevaar, wanneer veel nieuwe le den van buitenaf tot de vereni ging worden toegelaten. Ook bij Barendrecht zelf wordt dat gevaar (gelukkig) onder ogen gezien. Er is zelfs enige tijd ge leden een bijeenkomst gehou den waarbij jeugdspelers onder de 20 jaar van het bestuur in duidelijke bewoordingen te ho ren moeten hebben gekregen waarom niet nadrukkelijker voor de inzet van de eigen jeugd werd gekozen bij het eerste team: Barendrecht wil dolgraag blijven spelen op het hoogst bereikbare niveau, iets wat kan worden gezien als gezonde eer zucht. De eigen jeugd werd incapabel geacht het nu drie jaar geleden verworven eersteklasserschap met succes te verdedigen. Een bestuursvisie die Van de Heu vel ongevraagd onderstreept: „Ik een eigen kweekspeler? ik kan wel zeggen dat er heel wei nig gekweekt is hoor; de luxe van een jeugdtrainer heb ik nooit meegemaakt. Nu is Maup Martens drie jaar bezig als jeugdcoach. Je ziet nu ook dat er wat spelers uit de jeugd dit jaar bij de A-selectie komen." Heuvel, zoals hij zelf zegt on derhand behorend tot de inven taris van Barendrecht, probeert de geruchten omtrent betalin gen te ontzenuwen met gespier de taal: „Als ik samen zou spe len met een jongen die betaald kreeg, en die jongen zou een fout maken, die ik zou moeten herstellen, zou ik dat echt niet voor zo'n man opknappen." Van de Heuvel is nog een gezel ligheidsvoetballer, die buiten het veld de meest mogelijke waarde hecht aan een goede sfeer, maar daarbinnen toch het hoogst mogelijke wil berei ken. Daarom is hij ook niet on gelukkig met de komst Van bui tenstaanders: „De gezélligheid was in de lagere klassen heus wel groter dan nu, maar ik vind het toch voor mezelf wel leuk om de krant open te slaan en Barendrecht in de voor ons hoogst bereikbare afdeling op de derde of vierde plaats terug te vinden. Daarbij ben ik wel blij dat het bestuur goed kijkt wie ze toelaten. Ze hebben toch een goede neus wat dat betreft. Hans van Asch bijvoorbeeld, hij is nu weggegaan, maar dat was een leuke vent. Wat aan trekkelijk is voor de mensen die hier naar toe kómen is denk ik de accommodatie. Barendrecht heeft met Popovics en nu Rab trainers van naam, wat tcoh ook wel aanspreekt. Het is toch aantrekkelijker om onder een man als Rab te trainen, een man met gevarieerde oefenstof, dan onder iemand met een C- diploma die je rondjes laat hollen. Betalingen Het tijdelijk kiezen voor spelers van buiten de vereniging, roept bij (je buitenwereld (collega clubs) wrevel en de gedachte aan betalingen op. Wim van de Trainen Ik ben toch al geen liefhebber van trainen, dus wat variatie is dan wel prettig. Conditie is denk ik mijn zwakste punt. Toch, ik speel nu elf jaar in het Wim van de Heuvel, één van de drie Barendrecht-eerste elftal spelers die bij Barendrecht ook zijn jeugd doorbracht. eerste, en ik twijfel er niet aan dat ik daar in blijf. Zodra ik zou merken dat mijn positie ter dis cussie komt te staan, ga ik echt wel wat extra's doen. Hoelang Ik nog meekan is niet te zeggen. Ik ben nu 27, maar over hoeveel tijd ik minder fit zal zijn, is onvoorspelbaar." Hopelijk staan er tegen de tijd dat Van de Heuvel moet afha ken, vervangers uit de eigen jeugd klaar. Wat is. ook voor het publiek mooier, dan het zien van eigen spelers in de ba sis. Het verenigingsleven moet toch worden gemaakt door een hele club. Supporters hebben geen binding met spelers die van een andere vereniging ko men. Misschien dat dat ook de oorzaak is van de stilte die bij Barendrecht om het veld meestal heerst, en ook door het bestuur meermaals is gesigna leerd. Maar Barendrecht wil de ont wikkelingen meemaken in de amateurtop en dat vraagt of fers. Gelukkig onderkent Van de Heuvel het werkelijke be lang van amateursport: „Het hele gebeuren om het veld heen moet gezellig blijven. Het mooi ste van de hele voetballerij is dat je vrienden maakt. Een jon gen als Gerard van de Korput had ik buiten het voetballen om waarschijnlijk nooit leren kennen." door Peter Wilschut VLAARDINGEN - Pres- tatief heeft Zwaluwen Vlaardlngen een uitste kend jaar doorgemaakt. Vier elftallen spelen in de KNVB, het eerste draai de goed mee in de eerste klasse B van het zater dagvoetbal. Verantwoor delijke man voor het technisch beleid was de laatste twee jaar Theo de Waard, een fanatieke trainer, die zijn eigen lijn wilde uitzetten en daar mee ook prestaties boek te. Vanwege die steeds beter wordende presta ties wekte het uit elkaar gaan van Zwaluwen en De Waard verbazing. Het was eigenlijk niets meer dan het op juiste waarde schat ten van het belang van het amateurvoetbal. De Waard nam zelf ontslag, maar het be stuur zag een continuering van de overeenkomst ook niet meer zitten: het behoud van een ge zonde vereniging werd hoger aangeslagen dan prestaties ten koste van alles. Waaruit niet geconcludeerd mag worden dat' Zwaluwen terug gaat naar een „amateuristisch" beleid. Prestaties Tijdens de afgelopen competi tie leek het erop dat Zwaluwen geïndoctrineerd werd door een klein groepje mensen dat de prestatie boven alles verhief. De oer-Zwaluwers konden daar mee geen genoegen nemen en stelden dat Zwaluwen meer was dan een select presterend gezel schap. Gevolg was een conflict, dat uiteindelijk uitmondde in het benoemen van een begelei dingscommissie die de volledi ge begeleiding en verzorging Trainer André Corveleijn geeft aanwijzingen vanuit de dug-out. - klasser te blijven, gaat je jeugd weg, met als gevolg dat je hele vereniging in elkaar valt. Het geld moet je zo lang mogelijk van de tafel zien te houden". „Amateuristisch" Jos Buitelaar, met erevoorzitter Dick van der Snoeck, Gerrit van Toor, en Henk van Rossen de dus nog niet lang geleden geïnstalleerde begeleidings commissie vormend, vult aan: „Omdat wij niet betalen zullen wij wel dat etiket „amateuris tisch" opgeplakt gekregen heb ben. Maar degene die zegt dat Zwaluwen amateuristisch werkt, weet er niet veel vanaf. Ons tweede elftal heeft bijvoor beeld een eigen verzorger en een eigen masseur". Het tweede elftal lijkt door het instellen van de begeleidings commissie meer gewicht te heb ben gekregen. Dat moet dan weer de doorstroming van het tweede naar het eerste team vereenvoudigen. Die doorstro ming moet voor continuïteit van het selectiekorps op zich heeft genomen. Concrete punten die door het ontstane conflict het levens licht aanschouwden, waren de tails rond de gang van zaken bij de selectie. Routinier Leen Pij pers: „Het zijn altijd de futili teiten waardoor conflicten ont staan. Dat komt omdat de be langrijkste zaken in de organi satie wel goed geregeld zijn. Waar het de selectie om ging het afgelopen seizoen waren echt niet de financiën. Nee, het ging om goede ballen op de training, om voldoende wed- strijdkleding. Wel dat is er nu. Geld is voor ons niét belangrijk. Als je gaat betalen om eerste zorgen. Continuïteit die Zwalu wen aan de top van het zater dagvoetbal zal moeten houden. Dat is het streven, ook van mensen binnen Zwaluwen, die vinden dat het eerste elftal niet alle prioriteit moet krijgen. Se cretaris Cees Kool: „De oplei ding op eerste klasniveau be gint al bij de F-pupillen. Na tuurlijk staat het plezier in het voetbal voorop, maar je organi satie moet je daar al op de eerste klasse afstemmen". Verbetering Zwaluwen hoopt die organisa tie door het instellen van de begeleidingscommissie verbe terd te hebben. Jos Buitelaar, die ook leider wordt van het eerste team: „Zo'n soort com missie zou er toch wel gekomen zijn, maar door de conflicten is het instellen ervan misschien versneld. Als je, zoals Zwalu wen prestatiegericht wil wer ken, moet alles om het voetbal- gebeuren heen goed geregeld zijn. Wat de prestaties betreft, ben je vervolgens afhankelijk van Je jeugddoorstroming". Penningmeester Aad de Bruyn: „De gezelligheid binnen de ver eniging is het belangrijkste. Ie dereen die de poort binnen komt, is Zwaluwenman. Dan maakt het niet uit wat Je bent. Als je ook nog goed presteert is dat vreselijk leuk, maar zorg vooral dat de sfeer goed is". De homogeniteit, volgens De Bruyn dus zeer essentieel, is weer terug bij Zwaluwen. Als de nieuwe trainer André Corve- leijn die weet te koppelen aan een evenwichtige ploeg, moet Zwaluwens topte am dit jaar kunnen eindigen waar het de afgelopen competitie al had moeten staan: in de top. De kwaliteit is er voor. want Dlck van de Bergh (Excelsior), Ton Hendriks (Barendrecht) en J'an Merrelaar (Feyenoord-ama- teurs) moeten in de breedte ge lijkwaardige vervangers heb ben. Alleen interne strubbelin gen kunnen Zwaluwen dan nog parten spelen. uick Boys-trainer Arie La- ndijk: „Ik ben niet te verlei- n tot emotionele uit raken". door Lock Laurman KATWIJK Alleen de eerste plaats telt, zegt de wielrenner. Tweede wor den is het ergste dat je kan overkomen. In dat licht bezien heeft Quick Boys een slecht seizoen achter de rug, waarin ook het bekertoernooi en de nacompetitie sportieve teleurstellingen oplever den. Trainer Arie Lagen dijk wilde wel terug blikken. „We hebben ifiet gefaald. Je moet niet alleen je eigen spel bekijken maar ook dat van de tegenstander en dan waren we net even de mindere. Toch is het een topjaar geweest. Finan cieel was het enorm geslaagd. Per wedstrijd kwamen gemid deld vijftienhonderd mensen. We hebben drie nieuwe spelers moeten inpassen. Het verloop is in Katwijk vrij groot. Niet dat ze naar een andere vereniging gaan, maar er zijn veel jonge spelers die ineens stoppen. Nu weer Joep den Hollander, dat ■betekent zeven spelers in drie jaar." Ondanks het gebrek aan succes is het oordeel, over de nacom petitie positief: „De toekomst zal uitwijzen of het seizoen daardoor te lang duurde. Maar ik vind het belangrijk dat je na afloop van de competitie niet plichtmatig, maar bewust bezig bent met wedstrijden die volle dige inzet eisen. Ik ben wel on tevreden over de organisatie er van. De opzet was goed. Ook de normale competitie krijgt een eerlijker verloop. Elke wed strijd is belangrijk. Neem nou Bennekom, toen ze niet meer ln degradatiegevaar waren, kon den ze periodekampioen wor den. Dan krijg je tenminste niet van die rare uitslagen." Het spel'van Quick Boys ver raadt veel van de visie van de trainer en de geïnvesteerde trai ningsuren. Domineert de trai ner niet te veel, zodat de spelers verkrampt spelen om aan zijn eisen te voldoen? „Natuurlijk zijn er vaste lijnen. Op eigen helft moet Je de combinatie zoe ken, daar mag je geen balver lies lijden. Op de helft van de tegenstander kun je één tegen één spelen. Daar geen vaste sja blonen. Misschien is het faal angst als ze tegenstanders niet uitspelen. In het strafschopge bied mag Mart van der Plas zelf bepalen wat hij doet Als een speler zelfvertrouwen heeft, dan schiet hij wel. Als hij voelt dat het er niet is, dan verlegt hij het probleem naar een ander. Ik vind overwicht en discipline be langrijk, maar er is ook een bepaalde vrijheid en ik zet daar geen rem op. Bovendien, de res ponse is enorm. Waar vind je nog in één vereniging vieren twintig jongens die een vrije dag opnemen van hun eigen geld om mee te doen aan een trainingsweekend. Als er maar een paar jongens zouden zeg gen dat ze me zat waren dan ging ik al." Daar ook het bestuur van Quick Boys bij herhaling te kennen gaf uiterst tevreden te zijn met de huidige trainer, gaat Arie Lagendijk aan zijn vierde seizoen in Katwijk be ginnen met nog een optie voor een vijfde, al kan het betaalde voetbal het afscheid bespoedi gen." In mijn contract heb ik zo'n clausule laten opnemen. Wat ik enorm ambieer is hulp- oefenmeester zijn bij een goede organisatie. En dan maar twee drie jaar observeren, dat vind ik een „must". Ik kan niet gaan wachten tot ik eens gevraagd word, want wie ben ik? Maar zie er maar eens tussen te komen. Misschien is in Katwijk de tijd rijp voor een fulltime manager Bij zo'n grote vereniging als Quick Boys moet zo'n man toch emplooi genoeg vinden en be paalde zaken eisen toch een professionele aanpak? „Veran deren gaat langzaam. Je moet allerlei weerstanden overwin nen. Toen ik hier kwam was er maar één Jeugdtrainer. Nu heb ben we er vier. Voor elke leef tijdsgroep één. Prioriteiten moeten bij de jeugd gelegd wor den. We gaan nu ook twee da gen met hen naar Zeist. Hoe veel jeugdelftallen niet kampi oen geworden zijn? B 1 in de regionale afdeling zelfs, terwijl A 1 regionaal moeiteloos mee- loor Loek Laurman E LIER Ver voor het nde van de afgelopen ompetitie was er een ieln opvallend berichtje issen het andere sport- leuws: Zaterdag twee- eklasser Lyra contrac- «rde Pim Visser oud- ïeler/trainer van onder ïdere Xerxes en Sparta de laatste jaren in het «taalde voetbal werk- lam bij SW als trainer, en ambitieuze daad, als an een muis die brult, nige aandacht en toe- chting ls dus bp zijn laats. i, een poëtische naam voor voetbalclub. Een fusieclub een zaterdag- en een zon- agafdeling, waarvan de zater- agsectie kwalitatief domi- teert; het tweede elftal speelt zelfs in de reserve eerste klas. Een brede basis dus, iets waar op een kabinet zich graag zou beroepen. Maar in De Lier geeft dat nog geen reden tot voldoe ning. Want die grote groep min of meer gelijkwaardige spelers heeft nog geen kans gezien een rol van betekenis te spelen in de tweede klas. Na de fusie van 1973 ging men in twee seizoe nen van de vierde naar de twee de klas. Maar die bracht slechts degradatieproblemen, met een. nauwelijks veranderende spe lersgroep. Opvallend En ineens was daar die opval lende transfer. Verwacht men daar de zo gewenste verbete ring van? Secretaris Strijbis: „We lazen in de krant dat Visser wegging bij SW. We hebben hem toen onmiddelijk bena derd. Binnen enkele weken was de zaak rond, al ging het toch niet zo heel gemakkelijk. We willen wel eens naar de eerste klas. Niet dat we dat dit jaar verwachten te bereiken, want daar hebben we geen elftal naar. Ik verwacht een zware competitie. Maar ik hoop dat we nu eens van die onderste plaats wegblijven. We hebben geen speciale opdracht aan Vis ser gegeven. We verwachten dat deze trainer ons geleidelijk aan resultaat brengt." De sprong naar een trainer van het kaliber Visser vereiste een langere financiële polsstok dan men gewend was te gebruiken. Maar de noodzakelijke lengte is gevonden, zodat men het nu breed ziet zitten, al kijken som migen met argwaan tegen de professionele aanpak aan: in de aanloop naar het seizoen drie avonden trainen en daarnaast nog de nodige oefenwedstrij den. Tevens beseft men echter zijn eigen soms te amateuristi sche verleden. En dan te bedenken dat Pim Visser heeft overwogen met vier, trainingen per week te starten. Er werd echter nu al fijntjes gesuggereerd de bedden maar naar het sportpark te verplaat sen, zodat hij dat plan maar heeft laten varen. Natuurlijk beseft hij dat hij een stap maakte van se mi-profs naar amateurs: „Je moet voor zichtig zijn, maar wel proberen bepaalde dingen in te voeren. De opkomst voor de training bijvoorbeeld. Dat ligt moeilij ker. Maar er moet een zekere orde zijn. Dat is besproken." „Rotbeslissingen moet je altijd en overal nemen. Daarin is voor mij niets veranderd. Je praat wel met spelers. Maar ik houd niet van eindeloze gesprekken. Acht van de tien keer word Je het toch. niet eens. Je moet pro beren eens op eikaars plaats te gaan staan." Hij weet welmg of niets van het zaterdagvoetbal af, dus Pim Visser beperkt zich nog maar tot het maken van enkele posi tieve opmerkingen over zijn nieuwe omgeving: „Opvallend was voor mij, dat het spel voor al gebaseerd ls op een goede instelling. De bal wordt wat minder rond gespeeld. Men speelt meer recht toe, recht aan. Dat ls ook voor de mensen interessanter om te zien, want de bal ls sneller voor het doel. Al zal dat hier ook wel uit nood geboren zijn met die degrada- tiezorgen." „Ik heb geen speciale opdracht gekregen. Ik wil echter wel zo snel mogelijk resultaat. We moeten tevreden zijn als we zor genvrij zijn en gezien de tweede helft van de competitie (zeven tien punten) moet dat haalbaar zijn. We hebben John Teunis- sen aan Den Haag verloren. Dat was een belangrijke spits. In onze afdeling zitten Xerxes en Zwart-Wlf28. Die hebben veel nieuwe spelers. Misschien ls het een voordeel dat Lyra al Jaren een vaste kern heeft." „De ambitie voor het betaalde voetbal is over. Die heb ik wel gehad. Vooral toen het destijds bij Sparta lekker gegaan was. Maar nu wil ik geen fulltimer meer worden en als parttimer kun je te veel niet doen, wat je wilt doen. Natuurlijk speelt de leeftijd een rol. Ik ben nu bijna vijftig. Als je even in de dertig bent, wil je wel. Maar ik wilde niet van hot naar her. En nu zeg ik: 't hoeft niet meer." „Ik voel het ook niet als een degradatie, de tweede klas za terdag. Ik heb het tenslotte zelf gekozen. Natuurlijk had ik ook naar andere verenigingen kun nen gaan. Er waren ook enkele kandidaten, vandaar die aarze ling toen Lyra kwam. Je streeft tenslotte naar het hoogste. Mis schien is het toch wel gunstig voor een kennismaking met het zaterdagvoetbal. Je goede naam als trainer kun je overal verliezen. Daarmee moet Je wat geluk hebben." „Mijn instelling ten opzichte van voetbal is niet veranderd. Ik ben nog even fanatiek. An-» ders stop ik ermee. Inderdaad zijn het de ambities van de trai ners die de trainingsfrequentie opvoeren. Ik vraag me wel af of dat nog wel zin heeft. Straks zul De nieuwe Lyra-trainer Pim Visser vereiste voor de vereni ging een langere financiële pplsstok dan men gewend was te gebruiken. je het weer zien. de blessures aan overbelaste gewrichten en lusteloze spelers aan het begin van de competitie. En het voet bal is er trouwens ook niet door verbeterd." Pim Visser zal het straks alle maal wel zien als hij een ander deel van de voetbalwereld gaat verkennen. „Misschien in het geheel wat meer ontspannen, maar met dezelfde ambitie." draalt. Maar bij de analyse van het seizoen heeft niemand daar oog voor. Dan is het eerste geen kampioen geworden" Toch blijft staan dat Arie La gendijk allereerst wordt beoor deeld naar de prestaties van het eerste elftal. Ook door de pers. Wekelijks wordt hij opgewacht aan de kleedkamerdeur voor de „traditionele persconferentie". •De ervaringen van Lagendijk: „Het volk weet negentig pro cent van het voetballen, het be stuur denkt vijfennegentig te weten, dus de trainer doet alsof hij honderd procent weet. Maar ik verkoop het evangelie niet alleen. Ik ben niet te verleiden tot emotionele uitspraken. Eerst moeten de spelers inge licht worden. Ik wil niet onmid dellijk oordelen. De pers moet dat wel. Ze vragen dan reacties op spelers en de scheidsrechter. Ik begrijp dat wel. maar dan wil ik terug rien wat er gezegd ls. Ik praat altijd over „wij", want niet alleen de spelers hebben verloren. Daarbij wil ik wel eerlijk zijn, maar ook niet het achterste van mijn tong laten zien. En dan scheelt het ook wie er aan de deur staat Want wat krijg Je nou voor vragen? Als lk Journa list was, zou ik me eerst eens goed informeren door het vol gen van cursussen over voetbal. Nu krijg je jongens met een goede algemene ontwikkeling die een d of een t op de Juiste plaats kunnen zetten. Dan krie belt het bij mij." Toch leest hij nog steeds alle verslagen: „Jij mag van mij best relativeren. Ik wel zeil ook relativerend overkomen. Er zijn goede en slechte dingen en la chen vind ik heerlijk. Maar als ik verloren heb, lig ik twee nachten wakker. Wanneer moet ik dan lachen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21