Onenigheid in 'kijkdorp' Orvelte V Video-instructie over huurwetten 'Auteur leeft niet van de pen alleen' Acteur, die Churchill nabootste overleden Belangengroep: van rustige recreatie komt niets terecht Zakelijker aanpak roept verzet op Ook kruisraket VS wordt 'onzichtbaar' BEROEP OP DE VERENIGDE NATIES amnesty international MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Jan Sloothaak ORVELTE Op zonnige da gen lopen toeristen, veelal ge- .wapend met een routekaart, •door het „kijkdorp" Orvelte. Op zoek naar attracties waar ze dan op vertoon van een tolkaart worden toegelaten. Een vreedzaam beeld. Achter de gevels van het best be waarde esdorp van Drente („een levend dorp vol monu menten" zegt de folder) gaat echter onenigheid schuil. Op de achtergrond spelen finan ciële moeilijkheden die de Stichting Orvelte amechtig probeert te overwinnen. Om uit die financiële perikelen te komen is er een nieuw stichtingsbe stuur gekomen. Dat koos voor een andere aanpak om het historische, ongeveer honderd inwoners tellende dorp te exploiteren. Een zakelijker aanpak. „Maar het gevolg is dat er van de creatieve recreatie waarmee wij inderdaad naar Orvelte zijn ge lokt, niets meer terecht komt", zegt een belangengroep die zich „Orvelte Tachtig i.o." noemt. Daartegenover de mening van de heer O. W. Smegen, schoolhoofd en voorzitter van de VA- BO (Vereniging Algemeen Belang Or velte): ..Als Je Orvelte financieel ge zond wilt maken, moet er wat gebeu ren." Ook de heer D. Huizinga. Drents gedeputeerde en voorzitter van de Stichting Orvelte, is het niet met de belangengroep eens. Vormingscentrum De belangengroep Orvelte Tachtig wordt gevormd door een groep men sen die te vinden zijn in het Vor mingscentrum De Borckerhof en drie creatieve ateliers, een keramisch-, een grafisch en een textiel atelier. De vier leiders daarvan en hun assisten ten vormen tezamen elf man, „Onze grief is vooral dat wij in het geheel niet gekend zijn in de veranderingen die het nieuwe bestuur heeft doorge voerd". zegt Robert Mulder, project leider van De Borckerhof. Hij heeft nu een tiental jaren in Orvelte ge werkt. „Maar van de filosofie van een rustige recreatie komt nu niets meer terecht. In plaats daarvan is er een massale passieve recreatie op gang gekomen" Volgens hem liggen de voorbeelden voor het grijpen. Hij vindt dat Orvelte een dorp geworden is van „ijsverkoop en paardetramver- maak". Naast het oude. inmiddels verhuisde, dorpswinkeltje, Is er een snuisterijenwinkeltje bij gekomen beheerd door Ineke Smegen. echtge note van de VABO-voorzltter en Robert Mulder meent dat Je In het dorp nu het „hele Hongkong-repertoi re kunt kopen. Een soort Volendam, maar dan op zijn Drents, met Bartjes en huifkarwagentjes te koop". De passleVe massa komt er op of en dat is volgens Mulder nooit de bedoeling geweest. „Ondanks verzoeken daar toe is er nooit met ons overlegd. We hadden best over de problemen mee willen denken. Het had misschien best anders gekund." Mulder vindt dat zijn vormingscentrum wordt ge schaad. „Als deze cursisten hier naar toe komen, in de veronderstelling een stuk rust tevinden en ze zien dan drommen toeristen, dan is het de vraag of ze later terugkomen". Ook de kunstenaars die de ateliers behe ren zijn tegen het aantrekken van massa's passieve recreanten, die aldus Mulder „komen kijken naar het boertje dat op een hoek van de straat zijn zeis zit te wetten." Boven dien menen de kunstenaars dat hun oneigenlijke concurrentie wordt aan gedaan. Mulder: „De graficus Toon Wegner verkoopt geen grafiek meer, omdat in de winkeltjes tekeningen met-scheve-boerderijtjes worden ver kocht. Daar komt de massa-toerist op af." Twee foto's van het „kijkdorp" Orvelte Meepronken VABO- voorzitter Smegen- „Als dor pelingen hebben wij wel de kans om mee te praten. Dat hadden zij ook kunnen doen." De VABO heeft name lijk twee vertegenwoordigers in het bestuur van de Stichting Orvelte. Via de VABO aldus Smegen hadden de mensen van de Belangengroep hun invloed kunnen aanwenden. Het argument van Mulder dat de le den van de Belangengroep zelf niet in het dorp wonen en dus ook geen lid kunnen zijn van de VABO. wijst hij af. .„Een aantai van hen woont hier wèl. De groep had best met ons kun nen samenwerken. We organiseren van alles, maar je ziet nooit één van hen. Ze hadden best hun- stem kun nen laten horen". Smegen zegt begrip te hebben voor de specifieke belan gen die de groep heeft. „Die hebben ze inderdaad. Vanuit dat oogpunt ak koord. Niets op tegen, maar laat ze dat dan ook op een normale manier kenbaar maken via inbreng in de algemene discussie." „Goede aanpak" Smegen zegt dat de dorpelingen geen last hebben van slecht contact met het Stichtingsbestuur. Volgens hem heeft dat nieuwe bestuur de goede aanpak gekozen. Weliswaar een com merciëler getinte aanpak, maar dat is volgens hem ook nodig om een faillis sement van het dorpje voorkomen. „Wat krijgen we anders? Een dood dorp, met panden die uit het faillisse ment moeten worden verkocht. Die blijven leeg staan of ze krijgen een eigenaar die één keer per Jaar eens komt." Smegen is best tevreden. „De toeristen betalen nu mee aan dit mo numentale kijkdorp. Met die massale opkomst valt het best mee. En boven dien duurt dat maar enkele weken per jaar, in het hoog seizoen." Om de herinnering nog even op te frissen: Vorig jaar werd duidelijk dat het er met de financiën van Orvelte dramatisch voorstond. Met behulp van subsidies en werkloosheidsgel- den was het dorp gerestaureerd. De motor er achter was burgemeester L. T. Lieve van Westerbork. Hij en het toenmalige Stichtingsbestuur wilden er een kijkdorp van maken zonder dat het 't opgelegde karakter van een museum zou krijgen. Een open en vrij voor ieder toegankelijk dorp, waar toeristen hooguit om een vrijwillige bijdrage werd gevraagd. Een ideaal dat ook monumentenzorg wel aan sprak en de raad van Europa prees het vroegere boeren republiekje als een voorbeeldproject van monumen tenzorg. Met de centen ging het echter mis. Tegenover al die uitgaven ook al wa ren die voor een deel gedekt door subsidies stonden onvoldoende in komsten. De gemeente Westerbork was steeds opgetreden als bank van lening en het zag er naar uit dat Orvelte de schuld van vijf miljoen gulden niet meer kon ophoesten, ter wijl het exploitatietekort ook Jaar lijks hoger werd. Na koortsachtig overleg werd een weg gevonden waar langs men de problemen denkt te kunnen oplossen; enerzijds extra rijkssteun en anderzijds een andere meer inkomsten opleverende aanpak van de exploitatie. Gevolg is nu dat men weliswaar nog steeds vrij het dorp in kan wandelen, maar voor het bezichtigen van cultuurhistori sche, ambachtelijke en andere attrac ties bij de ingang van het dorp een „tolkaart" moet kopen voor rond de vijf gulden per persoon. Er zijn ook andere maatregelen aangekondigd, zoals het toestaan van reclame van het bedrijfsleven in De Drenthehof, hogere prijzen voor ambachtelijke produkten in smederij, houtzagerij en dergelijke, bezuiniging op de ener gie- en schoonmaakkosten. Aan de andere kant wordt er ook een project leider aangetrokken (Jan Pol uit Rui nen), wat kostenverhogend werkt. bi We redden het De Drentse gedeputeerde Daan Hui zinga werd als voorzitter gevraagd. Deze zegt: „Ik ben er van overtuigd dat we het redden." De resultaten tot nu toe liegen er dan ook niet om. De bruto inkomsten over april en Juni zijn in vergelijking met vorig jaar maar eventjes met 248 procent gestegen. Alleen al de verplichte tol kaart leverde 474 procent meer op, in vergelijking met de vrijwillige tol kaart van vorig jaar. Een stijging van het aantal betalende bezoekers dus. Een meevallertje is ruim halve ton die het prins fonds gaf. Huizinga ontkent stichtingsbestuur niet gen te benaderen zou zijn. „We hi het begin gesprekken gehad der afzonderlijk. Pas later belangen groep Orvelte Tac gericht. AI voordat ze met hu aan de weg gingen timmeren1 we hun trouwens bericht om een afspraak te maken. Huizinga zegt niet de indruk ise ben dat het karakter van heel inderdaad verandert. Volgeitld wordt er op het vorming» l l „De Borckerhof' subsidie tot i Dat geldt voor meer panden n ren zijn nooit opgevijzeld en s te laag. De kosten gaan eel eld door. Een voorbeeld: de riolei n De Borckerhof wordt verbete tl zinga: „Misschien zijn de gesj ki die we indertijd met elk afzoi üt hebben gehad niet verlopen 21 graag wilden, maor het is beslrei waar dat wij als bestuur niet b baar zouden zijn." DEN HAAG (ANP) Binnen kort gaat een experiment van start met een video-program- ma voor buitenlandse werk nemers over de huurwetge ving. Het experiment wordt aange kondigd in een voorlopige re actie van de regering over het rapport „Etnische minderhe den", onlangs uitgebracht door de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. Het standpunt is voorlopig, omdat de aard van de problemen „dermate complex is. dat meer tijd voor bezin ning nodig is", aldus wordt geformu leerd. Aan het eind van dit Jaar hoopt de regering met een beleidsnota te komen, waarin het gehele beleid ten aanzien van de etnische minderheden en woonwagenbewoners uitvoerig aan de orde komt De voorlopige re actie wordt gezonden naar organisa ties van verschillende minderheids groeperingen in ons land in de ver wachting dat zij leidt tot discussie. Het streven naar het voldoende be schikbaar stellen van woningwetwo ningen ter opheffing van het woning tekort wordt van fundamenteel be lang genoemd voor het welslagen van het minderhedenbeleid. In de reactie wordt veel waarde toegekend aan het bevorderen van samenspraak en in spraak voor etnische minderheden. Nieuwe overlegstructuren, in het bij zonder voor buitenlandse werkne mers en vluchtelingen zullen in het leven worden geroepen. De regering dat het nagenoeg wegval len van de economische groei met zich meebrengt dat een nieuw beleid niet of nauwelijks kan worden gefi nancierd uit de toename van de over heidsgelden. De financiering van het minderhedenbeleid zal aldus de reactie vooral gevonden moeten worden door verschuivingen binnen en tussen de begrotingen van de de partementen. Blijkens de (voorlopige) reactie stelt de regering zich op het standpunt, dat vanuit de eigen cultuur leden van minderheidsgroepen er niet aan zullen ontkomen zich aan te passen aan de Nederlandse samenle ving. Van de hier geboren en getogen Nederlanders vraagt de komst van etnische minderheden eveneens aan passing aan een nieuwe situatie. „In schikkelijkheid is nodig om minder heden een eigen plaats binnen de samenleving te laten vinden." De Spaanse zanger Julio Iglesias ontving zaterdag ia Amsterdam twee platina platen voor zijn dubbel lp 24 Greatest Songs. Hoewel het zijn zoveelste onderscheiding was, nam Julio het met zichtbaar plezier in ontvangst. Kunstschilder Steijn overleden BENTVELD (ANP) In zijn woon plaats Bentveld (bij Haarlem) is za terdag op 86-jarige leeftijd de kunst schilder Wij Steijn overleden. Wim Steijn werd in 1914 in Assendelft ge boren. Hij volgde de avondteken- school in Krommenie en had onder meer lessen van de Haarlemse schil ders Kees Verwey, Jan Visser en Hen drik Jan Boot WA8HNGTON (AFP - De technie ken om vliegtuigen bijna onzichtbaar te maken voor vijandelijke radar, zul len ook kunnen worden toegepast voor de Amerikaanse kruisraketten. Dat verklaarde minister van defensie Harold Brown vorige week in Was hington. Eerder had zijn ministerie categorisch geweigerd iets te zeggen over de voor radar „onzichtbare" ge vechtsvliegtuigen waarmee volgens uitgelekte berichten al boven de woestijn van Nevada zou zijn proef- gevlogen. Brown betreurde dat hij door deze lekken gedwongen was, het bestaan van het geheime ontwikkelingspro gramma te onthullen. Op vragen of de techniek ook zou worden toege past in de opvolger van de B-52 stra tegische bommenwerper, antwoord de Brown dat „elementen van de technologie van het onzichtbare vliegtuig daarin zeker zouden worden gebruikt." Maar de minister weigerde om te be vestigen of een prototype van de „on zichtbare" bommenwerper al gevlo gen had. „Wij zijn niet van plan om de nieuwe toestellen in het openbaar te laten zien", zei hij. Amerika wil de techniek zo geheim mogelijk houden, omdat de Russen er ongetwijfeld ook in zijn geïnteresseerd. Staatssecretaris William Perry van militair onderzoek en ontwikkelings werk preciseerde dat het woord „on zichtbaar" alleen betekent dat- vliegtuigen met radar erg moeilijk zijn op te sporen, omdat ze de meeste radarstraling niet terugkaatsen. ^ÖvÊRTÊffriË" DEN HAAG (ANP) Naar het oordeel van minister Gar- deniers-Berendsen (van CRM) kan de gemiddelde Neder- Speciaal vandaag De Tros zendt de Engelse commerciële tv-film „De kin deren der goden" uit. De twin tigjarige Emma treedt toe tot een religieuze sec te en bezorgt daarmee haar familieleden de schrik van hun leven. Veel po gingen om haar terug te krij gen stuiten op niets. Ned. 1 28.15 AVRO's actualiteitenru briek Televizier Ned. 2 21.15 Vader Sergej is een film van Igor Talankin naar de roman van Leo N. Tolstoi Dtsl. 2/21.20 TROS-radio begint een der- tig-detige hoorspelserie van de Belgische auteur Paul van Herck, die a! eerder voor deze omroep „De blauwe zaden" schreef. In de nieuwe serie „Het zesde continent", gaat het over de raadselachtige ver dwijningen in de Bermuda driehoek in de Atlantische Oceaan. Ililv. 1/18.45 landse auteur niet van zijn pen alleen leven. De bewindsvrouwe zegt dit in een notitie, de Tweede Kamer verstrekt aan de vooravond van het overleg met leden van de CRM-commissie uit de Kamer over het letterenbeleid. Het overleg vindt woensdag plaats. Uit de notitie blijkt, dat ongeveer 250 auteurs aanvullende honoraria aan vragen bij het Fonds voor de Lette ren. Ongeveer -veertig procent van zijn inkomsten verkrijgt de (gemid delde) Nederlandse auteur uit over heidsgelden. Minister Gardeniers wijst er op. dat het lage inkomen van de schrijvers ook te maken heeft met de lage oplagecijfers. Het gemiddeld inkomen per titel lag vorig jaar rond de 5.000 gulden. In de notitie wordt er op gewezen dat de literaire schrijvers, dichters en we tenschappelijke auteurs zullen mer ken. dat er steeds minder publikatie- mogelijkheden zullen zijn. want on danks een stijgend titelaanbod gedu rende de laatste jaren is het aantal verkochte boeken gelijk gebleven. Dit houdt in dat de "oplage per titel daalt. Minister Gardeniers noemt de ko mende sluiting (in september) van het Taalunie-verdrag tussen ons land en België een belangrijke stap in de richting van een verdergaande sa menwerking van beide landen op het gebied van de Nederlandse taal en letteren. Er is zo schrijft zij hoop. dat de vergroting van de eenheid in het taalgebied ook een gunstige uit werking zal hebben op de vraag naar het literaire boek. LONDEN (AP) De radio-acteur Norman Shelley, wiens naboot sing van Winston ChurchüJ er sterk toe had bijgedragen dat de VS, in de Tweede Wereldoolog Groot-Brittannië krachtig materi eel gingen steunen nog voor zij zelf bij de oorlog betrokken raak ten. is op 77-jarige leeftijd over leden. Shelley had in oktober vorig jaar toegegeven dat het zijn stem. en niet die van Chnichill, was ge weest die de Amerikanen hadden gehoord in 1940 tijdens het uit spreken van de beroemd gewor den toespraak die was begonnen met de woorden: „Wij zullen op de stranden vechten en in de velden, de straten en de heuvels, wij zul len ons nooit overgeven." Tot degenen die de toespraak had den gehoord en er bijzonder onder de indruk van waren gekomen, was ook president Franklin Roo sevelt geweest. Shelley's „bekentenis" had dan ook veel Amerikanen, die met mil joenen hadden geluisterd naar de man waarvan zij dachten dat hij de Britse oorlogleider was, ge schokt. De BBC heeft Shplley's bekente nis bevestigd, Churchill had zijn toespraak oorspronkelik gehou den od 4 juni 1940 in het Lager huis. Daar konden toen nog geen geluidsopnamen worden gemaakt en Churchill had het te druk ge- Norman Shelly had om zijn rede naderhand op de plaat te zetten. Hij zei „Laat de een of andere acteur het maar doen." Naderhand prees Churchill: „Heel goed gedaan, zelfs mijn tanden klopten." Daarmee bedoelde hij dat Shelley het typische bijgeluid van Churchills gebit tijdens het spreken ook helemaal „te pak ken" had gehad. Na de oorlog heeft Churchill, die op 24 januari 1965 op 90-jarige leeftijd overleed, zijn vermaarde toespraak plus een aantal andere uit die tijd herhaald voor grammo foonplaatopnamen. n.a.v. het zesde congres van de Verenigde Naties over 'Misdaadpreventie en de Behande ling van Wetsovertreders', dat van 25 augustus tot 5 september 1980 in Caracas. Venezuela plaatsvindt: Ondergefekenden, Zijn gealarmeerd door executies van politieke tegenstanders en wets overtreders in veel landen: - Bevestigen dat de doodstraf onverenigbaar is met het recht op leven en het verbod op wrede, onmenselijke en vernederende behandeling. - Zijn ervan overtuigd dat de afschaffing van de doodstraf in alle landen een belangrijke stap in de goede richting zou zijn voor het respect van regeringen voor de mens. en doen een beroep op de Verenigde Natiee en haar lidstaten om alle nodige stappen te ondernemen voor de onmiddellijke en volledige afschaffing van de doodstraf in de hele wereld. Deze advertentie werd financieel mogelijk gemaakt door tinanciele bijdragen van onder- staanden en enige anderen. Deze petitie werd mede ondertekend door 80.000 andere Nederlanders. J Aarts. Middelburg: N. Al-Wlpnubst. Huisvrouw. Den Bosch; Ton Albers, Kunstschilder, Duivendrecht; M. Al- berse-Baars. Joure; Dr. M. Altenaar. Chemicus. Puth. H J. Algra, Winkelier. Zwolle; R Altena. Onderwijzer. Den Haag: H. Ailing. Predikant, letystad; Amnesty International, schrijfgroep Ureterp; Amnesty International, werk, groep Borger: Amnesty International, werkgroep Drachten; Amnesty International, werkgroep Groningen; Am nesty International, werkgroep Heerhogowaard: Amnesty International, werkgroep Haaksbergen. Amnesty International, kerkengroep Groningen; Amnesty International, werkgroep Wljhe: AmneSty International, werk groep Deventer. A Arens. Cineaste. Waverveen, A C. van As. Rotterdam; R A van As. Raadslid. Zandvoort; A. C Alten Chemicus. Valkenswaard; J. M. Aukema, Wethouder. Zandvoort; Peter Baehr. Politicoloog. Heemslede. W Baggerman, Fraktievoorz VVD, Rotterdam. B Bakker. Bedum. J. P. Bakker. Medew Prov. Waterstaat. Voor schoten; R Bakker, Assen; W. M. de Bakker. Geref Predikant. Middelburg; A van Belkom, Katechete. Boxtel; J. G. Bannink. Secretaris gemeente, Rotterdam; J. M. Banrttnk. Vlissl.ngen, G. E. M. Bardè, Mosselkweker. Yrseke; E. Barnard-Visscher, Wethouder PvdA. Bussum; Basisgroep. Kampen: J. van Beek, Froombosch; J. W. A. van Beers. Wethouder. Den Bosch; F. L. Bekker Geret. Predikant. Wateringen; L. van Bekkum-Marks. Heerhugowaard: D. v. d Berg, Assen; G v. d. Berg. Bakker, 's-Gravenzande: P. J v. d. Bergh, Advokaat. procureur. Sneek: E, A. Bergwerf, Middelburg; G. Berkes-Dousen. Berkenwoude: B. H. Barrier. Best, ltd Ned. Ver. Ex-Pol. Gev., Zand voort; J. Besteman. Almelo, M. Besteman. Almelo; A Beuk. Blarlcum; M. Beuman, Onderwijzeres. Duivendrecht; B van Beurden. Musicus. Loenen a/d Vecht; J. R Bienfalt. Nunspeet; H. C. Biewenga, Fraktievoorz. PPR. Lelystad. K BiezeveW. Herv. Predikante. Voorthuizen; W Blanken. Geref Predikant, Groningen; N Bleeksma. Joure; J Bleeksma. Joure: T. Blokzijl. Bedum: W Blom. Ingenieur, Berkel en Rodenrijs. L Boddendijk. Kleuterleidster, Alphen a d. Rijn; K. P. J. Boerbaas. Wijhe. G. W B. Boerle. Burgemeester, Eindhoven; H Boers. Bedrljfshygiénist, Scheemda; A. L. Boessenkool, Vlaardingen; 'Bommellen'. Vrouwentretcentrum. Zaltbommel; E G. Bonjernoor, Hengelo; D. M. Boogaard. Fraktievoorz CDA. Lelystad; Mevr Boogerd. Lid Prov. Staten. Zaamslag, E. Boon. Epe: E F Boon, Epe; R. Boon. Predikant. Oldenzaal; S Boonzager, Herv Predikant. Barneveld. P. Boot, Haamstede; J G Bos, Herv. Predikant. Slochteren; J. J Bos, Socioloog, Zutphen; P Bos. Student. Venlo; T. A. Bos, Inspekteur Dierenbescherming. Horst; E. van Bos, Twello; Drs. W v d Bos, Wethouder CDA, Gouda; A. Bosch, Pastoor. Den Bosch; J. Bosch. Docent fHosofle HTP. Heerlen; M. v d Bosch, Lelystad; A. L. E Boskamp. Gem.raadslid PvdA. Bussum; J. Bosma. Wethouder D'66. Lelystad; P Bot, Behanger. Vlaardingen: H. Bottema. Arts. Assen; B F. J Bouman, Huisarts. Zandvoort; W. F H ter Braak. Em. Predikant. Epe; S Brandsma, Predikant. Lelystad; M. den Bruyn-Wouters. OuivendreCW; F. Bremer. Huisarts. Ulft; A. H Bremmer. Verloskundige. Barneveld; A. M M Bressers. Officiaal bisdom. Oen Bosch: R. Brinkman. Almelo: P Broens. Overasselt:G Brouwer. Scheemda; M. W Brouwer. Lerares. Rotterdam, L. Brueren. Priester jongerenwerk. Venlo: G Brübne. Almelo: H de Bruin. Heem stede. O. de Brum. Wiskundeleraar. Amsterdam. H j E Bruins Slot. Burgemeester Winsum; M. Brummelman, Twello: J M. Bruning. Scholiere. Schiedam. B J. M Bru6. Pastoor, Ulft; Drs. C de Bruyn Kops. Lerares Frans. Zeist; J J. Brljker, Herv. Predikant. Hengelo; R. Buitenweg. Voorthuizen: T. Bulte; H. v. d. Busken, C;neast. Duiven drecht; W van Buuren. Bedum. P Buys. Internist. Gouda; F. J J Buytendi|k. Bruinisse; Marline Bijl. Loenen a. d. Vecht, P. A. W. Bijl. Wethouder, Zutphen; C. B Bijleveld, Huisvrouw. Sneek, M. Bijlsma. Wethouder PvdA. Kampen: H. T. Bijlsma-Lankamp, Kampen; F. Bijvank. Stafdocent Soc. Akademie, Schinnen; A. Caljè. Advocaat, Schiedam; A. Carstens, Haarlem; CDA, Bestuur Haskerland, Joure; F. Chapiro, Pianiste, Hilversum, P Clasquin, Ambtenaar, Vlaardingen; H. Clemens; J; Clement-Könlga, Vlaardingen; Drs. H. E. L. Coenen, Docent, Schiedam; A. Constandse, Huisarts. Krabbendijke; C. J. Coppens, Wychen, L. van Cranenbergh, Advokaat. procureur, Haarlem; Drs J. Dal- meijer, Register-accountant. Zandvoort; H. van Dam, Zierlkzee: M. J. van Dam. Fraktievoorz. CDA. Emmeloord; Mr. H. J. M. Detesche. Burgemeester. Venray, B. Detfgaauw, Haren; D'66. Afd Bommelerwaard; D'66. Afd. Wierden; T. Deneer, Onderwijzeres. Schijndel; J. J van Deventer, Natuurkundige. W J Dieker. Zevenaar. D. van Diepen. Burgemeester. Slochteren. P Diesvekl. Hoofdleidster kleuteronderw Nunspeet: C Dikken. Putten. E. Dinge- mans. Raadslid D'66. Doetlnchem; J. Dingemans. Sociaal werker. Tilburg; E. C. J. van Dissel. Notaris. Goes; H. E. Doedens. Rector P. C Scholengemeensch.. Doetinchem; Fam. van Doesburg. Drachten. W. Don. Lid Gedep Staten; C. J. M. Donders. Psycholoog, Amsterdam; Hr. den Draak. Boekhandelaar. Vlaardingen; A Drabbe. Sekre- taresse PvdA. Papendrecht; T J. Drent. Dominee. Etten; K Drenth. Huisarts. Zandvoort; Mevr. de Dreu. Lid Gem. raad - VVD. Middelburg. G. J. van Dreven, Putten; Drs R. S. D. van Drumpt. Doorn; Vl B Duimelaar. Maassluis; Andrè van Duin. Artiest, Nieuwersluis; B. Duisterhof. Predikant; G. W van Dunnewold. Ev. Luth. Predikant. Doe tinchem. Frans van Dusschoten. Cabaretier. Castricum; J. van Dijk. Leraar. Drachten; J. van Dijk, Schilder, Heem stede; M van Dijk. Alphen a. d. Rijn; G. van Eek. Maassluis; A. Edel, Zevenaar; L. Edel. Zevenaar; W. G. van Ee, Twello; Drs. J Eikelboom. Haamstede; C. Elselin. Poppenspeolster; F A. Eiselin. Journalist. Den Haag; G. Eiselin. Psychologe. Bllthoven; R T Eiselin. Psychiater. Bilthoven. J. Eisink. Lichtenvoorde. B M S v. d. Eist. Doorn; Dr. D. J. T. Endenburg, Oud-rector. Schiedam; R. Engmann, Losser; M. van Erp. Raadslid. Zandvoort; J van Es. Maassluis; H. Eskens, Wethouder PvdA. Zwolle: Evangelisch Industrie Bedrijfs Apostolaat. Velzen; Evangelisch Industrie Bedrijfs Apostolaat. Beverwijk; M. van Everdingen. Beeldhouwster. Loenga; W van Everdingen. Berken woude; A. M. Eyck. Schilderes. Schimmen; M. Eyk, Bedum, M Faas. Huisvrouw, Aerdenhout; G. Faasen. Gem. raadslid D'6€. Rotterdam; J. Faber, Studenten predikant. Kampen; Peter Faber. Acteur, Amsterdam. A. Feima. Hardenberg; H. Fermina. Fraktievoorz. D'66, Lelystad; J. Feytel. Wethouder. Heerhugowaard. A Flach. Arts, Wlerdert; A. Flörke. Huisvrouw. Rotterdam; M. Flothuis. Amsterdam; Prof Dr. H. Franken, Rotterdam; A. P. P Freeve. Arts, Haaksbergen; F W. Frets. Arts. Spijkenisse; H. Galema, Deventer; B. Gall. Rijssen; C. M Gans. Aer denhout; J. Gefcl. Geref. Predikant, Groningen; A Gelderman; Gereformeerde Jongerengroep, Ommen; J. H. Gesel schap, Arts, Haaksbergen; Dr. J. Geursen, Leiderdorp; M. de Gier. Kleuterleidster. Zeist; J E M. Giiissen, Studie secretaris bisdom, Vught; E. A. A. van Gils, Burgemeester, Groesbeek; A. F. GimbrSre. Arts, Zwolle; Hr Goldstein, Utrecht; F. Govers, Schinnen; Prof. J. de Graaf, Heemstede; P de Graaf, Bedum; W. E. de Graaf. Medew. calcu- latiebedr, Epe; G. H. Ie Grand; P. Grebe. Aalsmeer; W. Grim, Blarlcum; C. P. Grimbergen Zn., Schildersbedrijf. Poeldijk: C de Groen, Burgemeester, Sp'jkenisse: Dr. A Groeneveld. Loenen a. d. Vecht; D. Groeneveld. Doorn. G A. de Groot, Predikant. Heerhugowaard; J. de Groot, Wethouder PvdA, Zwolle, N. de Groot, Maatsch. werkster. Oldenzaal; D Grozema, Verkoper, Scheemda; J Gruytera. Burgemeester. Lelystad. A. A. de Haan, Direkteur. Pa pendrecht; R F. de Haan. Amsterdam. J H. K den Haan. Dtr Scholengem.schap, Spijkenisse; P v. d Haar, Loe nen a. d Vecht; P. J. ven Haarlem. Stafdocent. Groningen, l. Haarman. Maatsch. werkster, Schermer; P de Haas. Maassluis; H Hegeman. Toneeladviseur. Efst; T. v. d. Hagen, Blaricum, J W. P. Hall. Auteur. Zoetermeer; Dr P van Halt. Predikant, Zandvoort, N Harden, Wethouder. Den Haag; Dra. R. Harms, Wethouder. Gouda; Prof Mr. A. C. 't Hart, Olaterwijk; J. D. van Marten, Comm. v. d Koningin. Den Bosch; E. ven HartingsveW. Advokaat, Leider dorp; H. ten Have. Muziekconsufent, Rutten; M. A. v. d Have. Burgemeester. Leiderdorp; Jean Haverdil. Beroeps krant St. Mensen Zonder Werk, Ulft; A. J. E. Havermena, Burgemeester. Doetlnchem; C. van Heerden. Leraar. Wateringen; R. Heerenveen, Atleet, Doetlnchem; A. Heerea, Schelkhaar; Dr. J R. F. Heine, Predikant, Venray; A v. d. Hek, Lid 2e Kamer PvdA, Goude; B. Hakker. Museum-assistente. Winschoten; J. Helder. Docent P A Gro ningen; P. van Heil, Deventer; Prof. Mr. Hene van Maaraeveen, Kesteren, H. G. E. Hengeveld, Amsterdam; Dr. O. V. Henkei, Theol, Faculteit U.v.A Amsterdam, H. P Hermans, Arts, Schinnen; J. L. E. M. Hermans. Hillegom; J. Her mes. Atleet. Molenbroek; L. Herwig. Opbouwwerker. Rotterdam; A. v. d Heuvel. TV-presentator, Loenen a. d. D* II (lUSl1MN eww nmm Mm iwiV«N Mm» In M»S»n Timw. Valktkrtrrt. iw Illse§ MMi SulMimil f I'm Z «ND M M TNMM *n MN NiN 3e Hugo de Grootstraat 7. Tel.; 020-84 79 05. Postgiro 48 92 37, postbus 61501,1005 HM Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4