Voorbede kerken voor Jeruzalem Familiereünie eert „oude schrijver" Trouw VANDA "E CATECHETISCH ADVISEUR SPECIALE REIZEN naar ISRAEL en EGYPTE Reisstlchting „THACIR"voor de fijnproevers! VOORBIJGANG1 Japans episcopaat waarschuwt Rome UIT DE KERKBLADEN Synodebesluit inderdaad onduidelijk ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET door A. J. Klei Voor me ligt een uitvoerig stencil, waarboven staat: „75 Jaar zangbundel Johannes de Heer" en nauwelijks is deze mededeling tot me doorgedrongen of ik zie in, dat het mijn plicht is, te schrijven over deze onverslljtbare bundel. Nu heb ik dat vaker gedaan, want de bundel van Johannes de Heer is in de tijd dat ik meeloop, meermalen in 't nieuws geweest. In het begin van de Jaren vijftig heb ik me de vingers blauw geschreven om de aandachtige lezer op de hoogte te houden van een vinnige pennestrijd die in de kerkelijke pers woedde tussen voor- en tegenstanders van de bundeL In 1966 was het honderd jaar geleden dat de samensteller ervan geboren werd en dit vormde de aanleiding tot het uitbrengen van een langspeelplaat, waarop een flink aantal liederen uit de zangbundel van De Heer gespeeld werd op een hammondorgel. Niemand zong erbij, het was de bedoeling dat je dat thuis zelf deed. Dus net zoals je je vroeger om 't harmonium schaarde teneinde een stichtelijk lied aan te heffen, zouden we ons nu tot hetzelfde doel moeten schikken om een draaitafeltje. Ik gaf als mijn oordeel dat ik dit laatste niet geheel voor me zag en verpakte deze recensie in een omvangrijk herdenkingsartikel. In 1973 (ik ga met forse stappen verder) verscheen het miljoenste exemplaar van de bundel en dit is gevierd met een feestavond in de Rotterdamse Doelen, die een paar dagen nadien via de EO in de hulskamer kwam. Ook bij die gelegenheid liet ik me niet onbetuigd en vandaag is 't wéér zover. Johannes de Heer. De herdenking van het 75-jarig bestaan van de bundel volgende week zaterdag, de 30ste, op de Zoeklicht-dag in de Hilversumse Expohal gaat gepaard met de verschijning van een grammofoonplaat, waarop wel gezongen erfdp een echt orgel gespeeld wordt. Hiervoor staan favoriete EO-musici aangetreden, van wie ik noem: de alt Renate Heemskerk, de organist Klaas Jan Mulder en Urker zangers. Deze elpee met de titel „75 jaar bundel van Johannes de Heer" zal in daarvoor geëigende platenwinkels en in evangelische boekhandels te krijgen zijn. Op dit punt aangeland, zit ik even te aarzelen. Zal ik weer eens proberen de bundel van Johannes de Heer te kenschetsen en te plaatsen? Moet ik opnieuw opperen dat ook de erg toegankelijke melodieën flink wat gewicht in de schaal leggen en nog eens vaststellen dat in de bundel behalve opwekkingsliederen ook „gewone" gezangen staan? Of zal ik de curieuze ontstaansgeschiedenis herhalen? Ik kies voor het laatste en citeer daartoe vrijmoedig mijzelf uit 1966: Johannes de Heer heeft meer dan eens de eigenaardige geschiedenis over het ontstaan van de bundel verteld. Ik lees in zijn geschriftje „Enige historische notities van de samensteller van de zangbundel Een visioen tijdens de Opwekking in Wales en Gods wonderlijke leidingen inzake de zangbundel," dat Johannes de Heer in het vroege voorjaar van 1903 bij het bijbellezen tijdens de maaltijd bijzonder getroffen werd door de woorden uit 1 Koningen 5 vers 9: „Ik zal ze op vlotten over de zee doen voeren, en gij zult het wegnemenGij zult ook Mijn wil doen, dat gij Mijn huis spijze geeft." Een innerlijke stem herhaalde deze tekst en telkens als de herinnering aan deze woorden kwam, „was het alsof een stem zei: die tekst geldt jou". Johannes de Heer redeneerde, eraan denkend dat de tekst in verband staat met de tempelbouw, aldus: God schijnt me nodig te hebben voor de bouw van Zijn tempel in Holland en het materiaal daarvoor zal over de zee gehaald moeten worden. Kortom, De Heer pakte zijn koffer, verklaarde zijn plannen aan zijn vrouw, en stak over naar Engeland. Maar na acht dagen kwam hij onverrichterzake terug. Maar ja, over de zee kon ook evengoed Amerika zijnJohannes de Heer las de tekst nog eens over: je hoefde er tenslotte niet uit te lezen, dat je zélf wat moest gaan halen over de zee. Hij bleef wachten op meer licht. Op zekere dag was Johannes de Heer weer eens in Londen. Daar zag hij toen voor een winkelraam een muziekbundel liggen „Victory Songs", bevattend 801 liederen en koren. Dadelijk besloot hij, niet iets met vlotten over de zee te voeren, maar een zangbundel met muziek naar 't model van de „Victory Songs" voor Nederland samen te stellen. En die tekst dan? Een jaar later was De Heer bij een opwekkingssamenkomst in een kerk in Wales. „We zaten op het platform en de gehele sfeer scheen één heilige trilling. Liederen, gebeden en getuigenissen wisselden elkaar af." Plotselingzag hij dat op de witte muur tegenover hem in vlammende letters iets geschreven werd, „op dezelfde wijze als dat bij lichtreclames geschiedt, als de enige vurige letter na de andere verschijnt en een woord of zin vormt. Ik lees wat er staat en tot mijn ontzetting zie ik de sinds ongeveer een Jaar vergeten tekst Johannes de Heer begreep dat God Zelf hem de verklaring van 1 Koningen 5 vers 9 gegeven had. Hij moest gééstelijke spijze van over zee wegnemen om in Nederland uit te delen. En zó kreeg De Heer zijn „uiteindelijke roeping voor het sprekende en zingende evangelisatiewerk", waarbij de zojuist verschenen zangbundel „een van. Gods instrumenten bleek te zijn." ADVERTENTIES Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Verwacht wordt, dat morgen de spanning rond Jeruza lem in veel kerkdiensten aandacht zal krijgen. Dit ook zonder dat het de centrale instanties in de kerken deze week nog lukte, een brief aan de predikanten en kerkeraden te doen uitgaan. Gelijk bekend had het opperrabbi naat van het Nederlands Israëlitisch kerkgenootschap hierom gevraagd. Het moderamen van de gereformeer de synode vergadert pas komende dinsdag. Maar het moderamen is er desondanks van overtuigd, dat de nood, die in de Joods gemeenschap ervaren wordt vanwege de druk op Jeruzalem, morgen al in de kerkdien sten aandacht zal krijgen. De Israël-deputaten van de christelij ke gereformeerde kerken vergader den gistermiddag over een brief naar de plaatselijke gemeenten. Daarin zou vooral gebed gevraagd worden. Het moderamen van de hervormde synode heeft wel een brief opgesteld, maar kon deze voor zondag niet meer versturen. „De toenemend spanning rondom het conflict in het Midden-Oosten vervult de kerken met grote zorg," aldus het waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagae Courant met Nieuwe Lektee Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Oirecteur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam lel 020-913456 telex 13006 Postgiro 660000 Bank Ned. Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnement* en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tèl 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle lel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op" zondag van 18-20 uur Iele! 020- 913456 Opgave mini-advertenties tel 020-936868 of schrifteli|k aan Mmi-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse hervormd moderamen. „Jeruzalem is volop in discussie, helaas niet als een teken van vrede en hoop, maar als een twistappel, waarover harde en uiterst gevoelige beslissingen worden genomen. Ten gevolge van druk van buitenaf en van besluiten van binnenuit komen Israël en het Joodse volk in een toenemend isolement te verkeren." De band tussen de kerk en het Joodse volk en de gevoelens die met Jeruza lem verbonden zijn, zijn „te innig en te diep dan dat ons deze gang van zaken onberoerd zou laten," aldus het hervormd moderamen, dat de her vormde gemeenten vraagt de zorg en nood rond Jeruzalem ter harte te ne men. „Het uitzicht op Jeruzalem als een stad waar de volken elkaar in vrede en gerechtigheid ontmoeten, lijkt verder weg dan ooit. De posities verharden zich in een steeds sneller tempo en verbittering en angst ne men onrustbarend toe." „Wij bidden," zo besluit het her vormd moderamen zijn brief, „dat God die Sion zijn woonplaats noemt, juist voor Jeruzalem een toekomst moge ontsluiten waarin iets open baar wordt van een waarachtig sa menleven der volken, met name van Israël en de Palestljnen en wij hopen dat diegenen die ook in deze dagen voor Jeruzalem het goede willen zoe ken, de moed niet verliezen en door de voorbede der gemeente bemoe digd mogen worden." Staatsraad De oud-vlce-admiraal L. Brouwer verlaat per 1 september de Raad van State: de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur is eervol ontslag verleend. Brouwer is vanaf 1963 lid van de Raad van State. In dat jaar beëindig de hij een loopbaan bij de Koninlljke Marine; de laatste vier jaar was hij daar chef marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten. ra "C cu TD OJ OJ CU CU CU Dl OJ TD De sectie catechese van het deputaatschap Gemeenteopbouw roept sollicitanten op voor de functie van ten behoeve van het in oprichting zijnde Catechetisch Centrum van de kerken. Het centrum is gevestigd te Kampen, en heeft ten doel, de bevordering van de praktijk van de catechese in de kerken. De te benoemen catechetisch adviseur zal worden belast met de dagelijkse leiding van het Catechetisch Centrum. Gevraagd wordt een THEOLOOG die voldoet aan de volgende vereisten: dienstdoend predikant in de Gereformeerde Kerken; een aantal jaren gemeente-ervaring, of; ervaring in het godsdienstonderwijs. bij voorkeur met specialisatie catechetiek; bereidheid, zich te onderwerpen aan een psychotechnisch on derzoek. De functionaris wordt aangesteld als predikant in algemene dienst van de Gereformeerde Kerken en wordt ook volgens de daarvoor geldende regelingen gehonoreerd. Het zal op prijs gesteld worden, als bij de sollicitatie een beknopte levensbeschrijving gevoegd is. Schriftelijke sollicitaties aan de voorzitter van deputaten voor de catechese, ds D. C. Firet, Bergerweg 63,1816 BP ALKMAAR, bij wie ook inlichtingen kunnen worden verkregen, telefoon 072-113313. Uiterste datum voor sollicitaties: twee weken na verschijnen van deze advertentie. tijdens de herfst-, kerst- en paasvakanties! NIEUW: onze drie-weekse kombinatiereis naar EGYPTE - ISRAEL en JORDANIË. (Vertrekdata in 1981: 21 april; 21 juli; 3 november) ALS VANOUDS: onze geheel verzorgde rondreizen naar EGYPTE-ISRAËL- TURKUE-GRIENKENLAND-ROME Europalaan 14. 3844 AV HARDERWIJK. Telefoon: 03410-21969. THACIR Van een onzer verslag gevers EXMORRA Het Friese dorpje Exmorra in de baurt van Bols- ward beleeft vandaag een opmerkelijke fami liereünie. Dan komt een familie Van Woer den bijeen. Zo'n vijftig neven en nichten en achterneven en aange trouwd worden ver wacht. Maar de bedoe ling is niet alleen om elkaar weer eens te zien* maar om tegelijk een kerkhistorische fi guur te eren: ds. Wilhel mus k Brakel, een van de „oude schrijvers", die rond 1700 leefde. Om 11 uur zal er in het hervormde kerkje een herdenkingssamen komst worden gehou den. Daar zullen twee familieleden spreken, ds. Joh. van Woerden, hervormd predikant te Rotterdam-Delfshaven en Joh. A. Segers, evan gelist van de gerefor meerde gemeenten in Leeuwarden. De fami lie zal daar van Brakels belangrijkste werk, de „Redelijke Gods- diénst" in drie delen,, een exemplaar aanbie den aan de hervormde en de gereformeerde kerk van Exmorra. Ook de beide plaatselijke predikanten, ds. S. Bronkhorst en ds. P. J. van Helden, zullen het woord voeren. De familie Van Woer den is niet alleen be kend geweest in de kaashandel, maar ook door sterke kerkelijke geïnteresseerdheid. Zij behoorden oorspronke lijk allemaal tot de ge reformeerde gemeen ten en hadden grote be langstelling voor de zo genaamde „oude schrij vers", de gereformeer de predikers van de 17e en 18e eeuw die aan drongen op de beleving van het geloof en de beoefening van de praktijk der godzalig heid. De nagelaten preken van deze oude schrij vers worden in de gere formeerde gemeenten en door de oudgerefor meerden nog veel gele zen. Brakel is een van de meest bekenden. C. B. van Woerden en zijn zoon C. B. junior (allebei reeds overle den) hebben veel bijge dragen aan de intro ductie van Schotse „ou de schrijvers" in Ne derland door hun pre ken en andere geschrif ten uit het Engels te vertalen. De familie is nu, in de derde en vierde genera tie, kerkelijk sterk uit gewaaierd: er zijn her vormden bij, rri}-evan- gelischen, een is evan gelist in een kerk in Schotland, maar de on derlinge band en de sterke gerichtheid op zending en evangelisa tie is gebleven. Het idee om de reünie aan Brakel te wijden, werd geboren toen een familielid door Exmor ra reed en daar niet al leen een mooi kerkje zag, maar ook een straatnaambordje met daarop „Ds. W. a Bra- kelstrjitte". Navraag leerde hem, dat oude schrijver Brakel zijn predikantenloopbaan in Exmorra is begon nen. Hij stond er van 1662 tot 1665. Later, toen hij in Leeuwarden en in Rotterdam stond, kreeg hij nationale be kendheid. en VOOR WIE IS DE STAD? Maar weer zal zijn antwoord! ine weet niet waar gij vandaan k< ht Gaat weg van mij, gij allen dl D ongerechtigheid bedrijft (Lui» vers 22-30). P' ke In deze pericoop vertelt Luka er Jezus op weg is naar Jerusale L die weg vraagt Iemand Hemo ,ffl weinigen zijn die gered zullen worden. Het antwoord van Je loopt weg van deze algemene* onpersoonlijke vraag naar he at. persoonlijke. JIJ moet je inspj1 tot het uiterste om binnen tel eI En dan spreekt Hij over het m dat de tijd van die Inspanning is. De huisvader heeft de deur [j, gesloten. Belt Iemand aan noj dan ls het te laat. De huisvade,e niet waar de lats bezoeker van Ue komt. Een beroep op het feltd tu tegenwoordigheid van de heerP gegeten en gedronken hebben onze straten hebt ge onderrich 11 gegeven" is onvoldoende. Wee;1 het: Ik weet niet waar gij vand komt. „Gaat weg van mij, gij ak)€ ongerechtigheid bedrijft." MetT andere woorden: zondec de be)|Pjr van het ongerechtlgheid-doen gerechtlgheid-doen gaat het ol J blijft de deur van het huis, de l *e stad, dicht. Een scherp woord Jezus tot zijn tijdgenoten. De\ zullen het koninkrijk binnengi Geestelijk verstaan, niet vergeestelijkt, is dit woord ook ™j vandaag. Gerechtigheid doenl weg. Gerechtlgheid-doen hlero aarde opent de deur en de stad b toegang tot het Koninkrijk. Ds a zeggen: zien dat de vergevende genade van God je voortstuwt n beweging die de gerechtigheid u Bij die vraag komen al die andi i» van wie ls Amsterdam?, van wi Jerusalem? op de tweede pis t TOKIO (ANP) De roomskatholleke bisschoppen van Japan hebben het Vaticaanse secretariaat voor de nlet- christenen verweten dat het In zee is gegaan met rechtse sjlntolstlsche groepen uit Japan die van dat land weer een sterke militaire macht wil len maken. In november wordt er een Interreligi euze bijeenkomst gehouden waar voor dit curiedepartement zich mede verantwoordelijk heeft gesteld. Aan de conferentie nemen ook hindoes, boeddhisten en moslims deel. In Centraal Weekblad legt prof. dr. K. Runia, een van de Nederlandse afgevaardigden naar de gereformeer de oecumenische synode (GOS) te NImes, uit waar de verwarring over het besluit van de Nederlandse gere formeerde synode inzake de homofi lie op vast zit: Alle besprekingen (in de commissie en later op de synode zelf) hingen uiteraard samen met de interpretatie van het besluit van onze synode. In dit besluit waren twee woorden ge bruikt: „geaardheid en beleving". Het eerste is zonder meer voor iedereen duidelijk. Het tweede kan echter op verschillende manieren uitgelegd worden. Dat geldt niet alleen van het in het Nederlands gebruikte woord, maar ook van het in de Engelse verta ling gebruikte „experience". Bele- ving/experience kan van tweërlei aard zijn. Het kan allereerst slaan op de innerlijke beleving (hoe iemand iets voor zichzelf beleeft), maar het kan ook betekenen: wat je er mee doet in je relaties met anderen. In die laatste zin kan het ook de homofiele praxis insluiten. Door de andere GOS-kerken werd het in die laatste zin opgevat. Dat hoeft ons niet te verbazen, want zo werd en wordt het ook door velen in Nederland en in onze eigen kerken opgevat Op de GOS betoogde ds. Hofland tel kens: we hebben ons als synode niet uitgesproken over de homofiele praxis. We hebben die praxis niet goedgekeurd. Vraag terecht Ook na de GOS is de verwarring blijven bestaan over wat de gerefor meerde synode bedoelde met de aan vaarding van de „beleving" van ho mofiele kerkleden. Prof. Runia (nog steeds in Centraal Weekblad): In Trouw las lk ook dat dr. Kruyswljk voor de IKON-radio had gezegd „dat homofielen die dachten dat de geref. kerken in Nederland hen volledig accepteren, niet alleen in hun geaardheid, maar ook in de uitr- oefening van die geaardheid, zich niet hebben vergist" (hetgeen hij overi gens in NImes niet gezegd heeft). Daarentegen stond in het volgende nummer een verklaring van ds. A. C. Hofland, de praeses van de synode, met de volgende inhoud: „De synode heeft geen (positieve of negatieve, ook geen tolerantie biedende) uit spraak gedaan, maar de vragen rond om de homofiele praktijk opengela ten. Reden was om niet van tevo ren een gesprek met hen te blokke ren, maar juist met de homofielen die naar de bijbel willen luisteren tot een beter bijbels inzicht te komen." Het is geen wonder dat bij zulke tegenstrij dige verklaringen niemand precies weet wat onze synode nu eigenlijk met haar besluit bedoeld heeft. Het is daarom m.i. ook terecht dat de GOS om een verduidelijking gevraagd heeft. Trouwens ook onze eigen kerk leden, en met name de homofielen onder hen, hebben daar recht op. Eenzijdig De nabeschouwing ln het blad van de gereformeerde bond. De Waarheids vriend over de wereldzendlngsconfe- rentie van Melbourne eindigt met de volgende conclusie (van ds. A. Noor- degraaf): Melbourne 1980. De eindindruk is toch wel dat de modernistische be vrijdingstheologie met haar eenzij digheden de overhand heeft gehad, al VprmopipnH zijn er ook tegenstemmen geweest. HiucieilU Toch 2ou het verkeerd zijn als we als hervormd-gereformeerden daarom deze zaak zouden negeren. Vooreerst als we menen dat er vanuit het Evan gelie andere dingen gezegd moeten worden dan zullen we dat ook moeten doen. Bovendien zullen we niet zelf in een andere eenzijdigheid moeten ver- De Alternatieve" vredeskrant Sha lom '80. vallen en doof moeten zijn voor al die stemmen die klagen over onrecht en geweld. Amos en Jacobus zijn niet de enige getuigen Gods in de Schrift. Maar hun getuigenis is wel duidelijk. En juist als we de wacht willen be trekken bij het hart van de bood schap: de verzoening door Christus* bloed voor ieder die gelooft, en dat ook door willen geven, zullen we tege lijk moeten bedenken dat wie in Christus gelooft, ook geroepen is tot de dienst der gerechtigheid en tot de strijd tegen de zonde in welke vorm dan ook. Anders gezegd: Wie nadenkt over de inhoud van de zendingsbood- schap komt bij de vragen van de levensheiliging uit In de Friese Kerkbode schrijft ds. L. H. Kwast over de kernwapendiscus- sie, die „telken jare tot vermoeiens toe in kerkeraden en gemeenten te rugkeert". Ds. Kwast: „De standpunten luiden, als ik goed zie, als volgt: 1. „Het mag niet van Jezus!' Kernwa penen vormen zo'n misdadige en do delijke bedreiging van het leven op aarde dat geen christen daar aan hand- en spandiensten mag verlenen. Ongeacht de gevolgen, inclusief een zelf-flnlandisering van heel Neder land of van West-Europa, kunnen christenen alleen maar neen zeggen tegen elke politiek die op het bestaan van kernwapenen rust. 2. „Het mag niet van Jezus!' Kernwa penen vormen zo'n misdadige en do delijke bedreiging van het leven op aarde dat christenen alles op alles moeten zetten om ze de wereld uit te krijgen. Christenen zouden de Neder landse regering ertoe moeten bewe gen om eerste stappen te zetten in de hoop en de verwachting dat andere naties gaandeweg het voorbeeld van de lage landen bij de zee zullen volgen. 3. Het mag niet van Jezus!' Kernwa pen vormen zo'n misdadige en dode lijke bedreiging van het leven op aar de dat christenen alles op alles moe ten zetten om ze de wereld uit te krijgen. Christenen zouden de Neder landse regering moeten ondersteu nen bij al haar inspanningen om nu cleaire ontwapening overal ter wereld te bevorderen. Zolang besprekingen daartoe weinig resultaat hebben, mag de Nederlandse regering als be trouwbare Navo-bondgenoot geen so lo-acties ondernemen. Langs deze drie hoofdlijnen beweegt zich de christelijke discussie in Ne derland. Ze herinnert aan een lang speelplaat die al honderdmaal op de draaitafel heeft gelegen. Zo langza merhand weten we het wel van el kaar: de ban-de-bom-preken van ds. X, de ingezonden stukken over het Rode Gevaar van broeder Y en de vredesoproep van zuster Z." Shalom In een oplaag van 300.000 exemplaren is deze week de vredeskrant Shalom '80 verschenen. Vorig jaar verscheen voor het eerst een Shalomkrant, waarmee geprobeerd werd de vragen van oorlog en vrede uit een wat ande re gezichtshoek te bekijken dan het interkerkelijk vredesberaad (IKV) doet. Het blad is zeker niet „anti links", Goudzwaard en Schuurman komen uitvoerig aan het woord met een nee tegen de kernwapens, maar ook waarschuwt Shalom '80 tegen „de demonie van het communisme". Florls Bakels (de schrijver van „Nacht und Nebel") betoogt, dat mensen die „Liever rood dan dood" zeggen, „gewoon niet weten waar ze over praten." Shalom '80 is gratis te krijgen bij de stichting Bijbel en Vre desvraagstukken, Postbus 1846, 1200 BV Hilversum. ADVERTENTIE Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Giessendam-Ne ;I dinxveld P. Molenaar te Gro e mers. Aangenomen: naar Hel en Bcx C. Guyt kand. te Katwijk aan 2 bedankte voor Bruchem-Ke; f naar classis Harderwijk (past delphiateh.) L. van Nieuwpc .Huizen (NH). GEREF. KERKEN Intrede (reeds op 17 aug.) te Ef" J. J. van Zoelen kand. te Kas GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Ridderkerk J. weij te Hendrik Ido Ambacht Herre Bartlema 1 Bartlema en Diekerhof. Beki de rebelse legerpredikanten jaren zestig. Die demonstrat en strepen van hun uniform l omdat zij vonden dat ze nietl dominee en legerofficier kondi en daarmee een diepgaande ning in de geestelijke verzorg gang brachten. Ze verlieten dei 1 Bartlema werd weer dorpspre ii is in 1978 overleden. Te nagedachtenis is nu een bo< schenen met een levensbest en een bloemlezing uit zijn kei bijdragen. De biografie is nogal nullig. Het conflict tussen de predikanten wordt in welgeteld tig regels afgedaan. Daara keuvelt de biograaf pagina's door over een ruzie tussen de dorpen Heumen, Malden en 0 selt, waarmee Bartlema in zijn loopbaan te maken kreeg. Bartlema, zijn leven, zijn wooi grafische inleiding en selectdi dr. T. Brattinga" telt 100 kost 15 gulden en is een uitgai Het Witte Boekhuis te Bolswaï ADVERTENTIE boekennieuws Or. G. ttottlnk en D». H. Nogwthula (oindredactie) KERK EN JONGEREN 2» druk. 192 DU-. 18.90 Werkboek ten dient te ven het jeugd- en jonge- renpettoreet. Met bijdragen van K. A. Schip pers, B. J. Aalbers, T M. Gilhuis e.a Een belangrijk boek voor allen dia betrokken zijn bij Or. J. C. i DtAKONIA/CHARtTAS 148 blz. 18.60 de dienst aan de band. Een boek dat inspiratie geeh voor een goede vervulling van da diakonale taak. Serie Gemeentetoeruetlng Prof. Dr. G. l_ Goedhart HET GROEPSGESPREK BESPROKEN 80 Nz.. 10.25 Praktische handreiking voor leiden ven groepshwsbezoeken en gespreksgroepen Een boekje Prof. Dr. G. L. Goedhart HET GESPREK BESPROKEN 8e druk, 84 blz 11.50 Praktische handreiking voor ouderlingen De auteur heeh allereerst gedacht aan pas beves tigde ouderlingen. Maar ook ambtsdragers 'met ervaring' kunnen met dit boekje hun winst doen Vetkn/gbaer m de boekhandel BIJKOK KAMPEN GROTE ZÓEKLICH 1 TOOGDAG In da EXPO-Kal ta Hllveiau Uitgaande van de vereniging Het 2t licht, stichter Johannes de Heer op ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 Thema: „VICTORIE" Sprekers: Ds. W. Harkema, Doom Ds. H G. Koekkoek. Alphen a d. A Ds. J. A. Malgo. Hengelo Ds. J. P. van Roon. Katwijk a. 2» Evang. A. P. v. d. Sande, Rheder Ds. D. W. Veldkamp. Bussum M.m.v.: Gert en Hermien Timmerman, z Maarten de Groot, orgel Ab. Klein Haneveld, trompet Zanggroep Romeinen 1:16 uit IJmud Algehele leiding- Evangelist J. Kits, Zeist Aanvang samenkomsten: 10-1.30 uur-3.30 uur Voor kinderen vanaf 4 jaar zijn er sp Ie kindersamenkomsten o.l.v. W. H.i Weelden en R. H. v.d. Brink. U bent hartelijk welkom op zaterdeg augustus a.s. Ambassadeurs in Mr. N. vac wordt naar verwachting benoem buitengewoon en gevolmachtigi bassadeur in Ottawa. Nu wert nog als chef van de directie Afril Midden-Oosten op het minister* buitenlandse zaken. Mr P. W. Ji in Ottawa, wordt naar verwacht! die functie benoemd in Rome. Leergangen Prof. Mr W. C. L der Grinten heeft 21 augustus functie als president-curator v« katholieke leergangen in Til neergelegd. Hij is opgevolgd prof. dr. J. H. G. I. Giesbers, b van het instituut algemeen ff wijskunde voor de lerarenopia van de katholieke Universiteit ie megen en decaan van de faculte* sociale wetenschappen in Nijro

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2