otechnologie ijgt meer steun niw Op de rand van de (kraak) gebeurtenissen Europa solt met z'n w raaKnona Otto Frank, de vader van Anne, overleden ON Bewaking kernwapens stuit soldaten tegen de borst De vriend die niets meer goed kan doen. statenleden: huizen bij basis afbreken ikblad anz Josef rauss Starfighters naar Turkije Minister beperkt loontoeslag zuivel Vrachtauto rijdt winkel binnen: ook huis verwoest Geen uitkering voor deel van strandexploitanten UIT DE WEEKBLADEN taal te koop: f3,- Ibrieven it ïhsJiMm i/j" *vt\| 1 1 BDAG 21 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET p 6 RHS 9 rres Chemische vereniging ue redacteur wetenschappen 5HT Minister Van Trier van wetenschapsbeleid jit volgende maand het resultaat van een voorstudie tn op innovatie gericht onderzoekprogramma op het van de biotechnologie. Dat deelde hij gisteren mee op uingszitting van het zomercongres van de Koninklijke ®dse chemische vereniging (KNCVj. ui heeft op dit terrein een uid in te lopen, betoogde na ter ir L. Kretzers van DSM in schets van de Nederlandse industrie. De verwachting eriên en andere micro-orga- of bestanddelen daarvan, chemische prod uk ten han- goedkoper kunnen maken de gevestigde technologie is, heeft hier laat wortel Van Trier dacht aan één of jgramma's voor fundamen- rzoek, één in de sector agra- jduktie, een programma op ld van afvalzuivering of scho- ologie, en twee of drie pro- op terreinen van belang Industrie. Hij kondigde wijzi- ian van de Veiligheidswet en lerbesluit, die de bestaande de onduidelijkheden over Biging van het recombinant IRDEN (ANP) De Friese Bmissie van milieubeheer at ongeveer 180 woningen in d Marssum en Jelsum onder an de Leeuwarder vliegbasis afgebroken. Volgens het erp van de algemene maat- i bestuur op de luchtvaart-, >a deze woningen weg om- de zone liggen met een te ldsbelasting. De dorpen lig- t verlengde van de start- en anen van de Leeuwarder eerde staten van Friesland ver de situatie met betrek- de luchtvaartwet nog geen Dt ingenomen. De statenle- en echter dat het probleem sis moet worden aangepakt, een duidelijk en goed onder- nen om mogelijk de startba- erleggen. Volgens het minis- defensie kan dat niet. Vol- tek dinsdag hebben gedepu- taten van Friesland en de Ie geluidshinder vliegbasis den een onderhoud met de retaris van defensie. Ook de djn in fel protest gekomen gevolgen van de algemene ivan bestuur. ADVERTENTIE het nóóit, straks in iber: de socialisten ten de dsdagverkiezingen en nut Schmidt blijft r. Dat zeggen niet fc.d? piniepeilers maar ook de meeste «duitse ïtendemocraten zélf. Crijnen beschrijft hoe edemoraliseerde CDU haar lijsttrekker in de ^-program: CNV 'redelijk eden' over 'gedurfd (prof. Douben) atiefolter in Maastrichtse bngenis? Katholieke •rwijzers kiezen voor V Carters nieuwe tegie Braziliaanse Biders in opstand enconventie in South nx Europees lohcisme: Nederland koploper derweg': over de trein sdan goeds voor ^abonnement de Tijd voor 7'/, gulden TR-34 der postzegel zenden aan de Tijd •POfdnummer 6, ÖPA Amsterdam. iing na ontvangst acceptgiro. JJJoementen (dag en ook in het weekend): M«20S2 DNA-onderzoek (waarbij erfelijke ei genschappen van micro-organismen gewijzigd worden) moeten opheffen. In samenwerking met de KNCV orga niseert de minister vooronderzoeken voor innovatiegerichte onderzoek programma's over de chemie van koolhydraten (sulkers en zetmeel) en van nieuwe plastics, met nan.e de soorten die met minerale vezels ver sterkt zijn en die als veelbelovende constructiematerialen gelden. Belde onderzoekterreinen kwamen voor in een "rijtje dat de KNCV-commissie Research-doelen voor de chemie had opgesteld. Dat initiatief had Van Trier bijzonder gewaardeerd, het pas te uitstekend in de gedachtegang van de Innovatienota, „waarin immers aan samenwerking tussen overheid, onderzoekers en gebruikers een be langrijke plaats wordt toegekend". Hij legde grote nadruk op het belang van nauwe samenwerking tussen de zich reorganiserende Organisatie voor toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek (TNO) en de techni sche hogescholen en universiteiten. Van Trier liet zich niet uit over de vorm waarin die samenwerking pre cies zou moeten worden gegoten, maar had begrepen dat er dit najaar al overleg kwam tussen de TH's en TNO om in het algemeen de banden aan te halen en tot afspraken te ko men over aanvulling en afstemming van activiteiten. Een knelpunt in de toekomst raakte de minister slechts indirekt aan door eerst vast te stellen dat een goed samenspel tussen bedrijfsleven en door de overheid gefinancierd onder zoek „meer dan ooit geboden was" nu het onderzoek in veel bedrijven steeds mee» onder druk staat, en in ander verband te constateren dat ook het door de overheid betaalde onder zoek „in bet gunstigste geval" op de nullijn wordt gezet. Dat maakt de gesignaleerde noodzaak van herpro grammering wel zeer dringend. Man in zee verdronken ZANDVOORT (ANP) De 48-jarige Otto Brember uit het Westduitse Kempen is bij het zwemmen in de Noordzee verdronken. Zijn lichaam werd aangetroffen op het naakt strand in Zandvoort. De Turkse ambassadeur (links) en minister Scholten (defensie) hebben gisteren een contract ondertekend voor overdracht van vijfentwintig F-104-G Starfighter straalvliegtui gen aan Turkije. De eerste vliegtui gen worden nog deze maand overge vlogen. De rest volgt binnen twee jaar. De Starfighters komen beschikbaar doordat de Nederlandse luchtmacht de F-16 aan het Invoeren is. Daarvan zijn er nu al 24. De overdracht vindt plaats in het kader van de defensiehulp van NA VO-landen aan financieel minder draagkrachtige bondgenoten. In Turkije gaan de Starfighters de sterk verouderde F-102 Delta Daggers ver vangen. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: Dienstplichtige Van Wingerde: 'Niet wij moeten het leger uit, maar de kernwapens'. Verder: Een voorbeeld van ontspanning: Pax Christi praat met Russische kerk Albert van den Heuvel over Visser 't Hooft: Eerbewijs aan een tachtigjarige Na 35 jaar in Hiroshima: Nog steeds ondenkbaar lijden Bolivia, ambulances als overvalwagens: Dictatuur verkracht woorden van de kerk Gesprekken met ondertekenaars van Charta 77 Telebingo: Hans Bergman (Het Dorp) over liefdadigheid CDA maakt tweeslachtig programma Interview met prof. Leenen: 'Arts en patiënt begrijpen elkaar steeds minder' De geslaagde grap van Kloos en Verwey. En: Arbeidersverzet in Polen Kernwapens en het oorlogsrecht. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36,50 per half jaar Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 mm—H—mmmmmm Overal in de losse verkoop f 1,85 Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Minister Albeda van 'sociale zaken wil de 22.000 werkne mers in de zuivel slechts gedeeltelijk dispensatie geven van de loonmaat regel. De loontoeslag voor zwaar en onaangenaam werk, die op 10 januari enkele uren voor het Ingaan van de loonmaatregel werd afgesproken tus sen vakbonden en zulvelwerkgevers, zou wat Albeda betreft slechts voor de helft en met ingang van 1 juli van dit jaar mogen ingaan. Eerder heeft de minister besloten dat toeslagen voor vuil en zwaar werk in de vleesindustrie ondanks de loon maatregel mogen doorgaan. Die toe slagen vloeiden voort uit de staking van vorig jaar augustus in de vlees sector, maar waren bij het van kracht worden van de loonmaatregel nog niet definitief geregeld. In de zuivel was een loontoeslag van 15.20 per week afgesproken ingaande in janua ri. Volgens de minister valt deze toe slag echter normaal onder de loon maatregel. Toch wil de minister wel dispensatie verlenen, maar dan voor niet meer dan 7.60 gulden, en ingaan de 1 juli. De minister heeft gisteren contact gehad met de voedingsbon den. Die toonden zich daarna teleur gesteld. De minister zal binnen an derhalve week zijn definitieve beslis- slng bekend maken. DE KRIM (ANP) In de Krim (ge meente A vereest) ls gistermorgen een truck met oplegger een aan de hoofd weg gelegen textielwinkel binnenge reden. De vrachtwagencombinatie, bestuurd door J. B. uit Dedemsvaart, heeft eerst een personenauto en een lantarenpaal geramd en is daarna de winkel ingereden. Dat er in het huls geen slachtoffers zijn gevallen is vol gens de rijkspolitie te danken aan het feit dat de ingestorte vloer van de boven de winkel liggende slaapkamer op de cabine van de vrachtauto is blijven hangen. De chauffeur is licht gewond. Volgens de politie zijn de vrachtwagencombinatie, de winkel en het erboven gelegen woonhuis to tal loss. DEN HAAG (ANP) Een aantal Haagse strandtentexploitanten dat een aanvraag heeft ingediend voor een tegemoetkoming in de storm schade op 19 en 20 april, beschikt over voldoende andere bronnen van inkomen. Zoals WAO- en AA W-uitke ringen en inkomens uit volledige loondienst. Dit heeft staatssecretaris Hazekamp van economische zaken meegedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Op 12 juni 1979 bracht koningin Juliana ter gelegenheid van de vijftigste geboortedag van Anne Frank een bezoek aan het Achterhuis. Zij werd toen rondgeleid door de gisteren overleden vader van Anne, Otto Frank. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Otto Frank, de vader van de door haar dagboek bekend gewor den Anne Frank, is gisteren op 91-jarige leeftijd in zijn woonplaats Basel overleden. Frank, die op 12 mei 1889 in Frank furt werd geboren, kwam in 1933 na de machtsgreep van de nazi's met zijn gezin naar Amsterdam. In juli 1942 dook de familie Frank met enke le vrienden onder in het tweehonderd jaar oude Achterhuis aan de Prinsen gracht in Amsterdam. Op 4 augustus 1944 werd de schuilplaats, waar schijnlijk door verraad, ontdekt en werden de acht onderduikers naar concentratiekampen in Duitsland overgebracht. Otto Frank was de eni ge overlevende uit het Achterhuis:'hij werd in 1945 door de Russen uit het concentratiekamp Auschwitz be vrijd. Na zijn terugkeer in Amsterdam kffeeg hij het dagboek van zijn doch ter Anne in handen. In 1947 ver scheen de eerste druk van dit dag boek, dat inmiddels in vijftig talen is vertaald en een totale oplage van ongeveer veertien miljoen heeft. In 1952 besloot Frank zich terug te trek ken ln Zwitserland, waar hij zich be zighield met het beantwoorden van de omvangrijke correspondentie en het onderhouden van contacten die samenhingen met de publikaties en vertalingen van het dagboek. Otto Frank was ook een van de stu wende krachten achter de Anne Frank-stichting, die onder meer het Achterhuis beheert. De stichting zet zich in voor de bestrijding van discri minatie, fascisme en onderdrukking. Een schaduw over zijn laatste levens jaren vormde de aanval van neo-nazi- zijde op de waarheid van het dagboek van Anne. Verschillende malen ver scheen Otto Frank voor Duitse ge rechtshoven om deze tegenstanders het hoofd te bieden en steeds met positief resultaat. LONDEN (Reuter) De vestiging van Philips in het Engelse King's Lynn gaat in november dicht. Daar door gaan 390 arbeidsplaatsen verlo ren. Philips maakt In King's Lynn „music centers", dat zijn combinaties van een radio-ontvanger, een platen speler, een casetterecorder en luid sprekers. Er worden ook meubelen vervaardigd om deze geluidsappara tuur op te bergen. ADVERTENTIE Wat weet U van Jeruzalem en het joodse volk? Alles daarover deze week in het nieuw Neem een abonnement ad 28,10 per kwartaal of 103,— per jaar. Brieven postvrij: Antwoordnummer 7050, 1000 RA Amsterdam of tel. (020) 235584 of 237763. door Bart de Jong De krakers. Wat zijn dat nu voor mensen? Zijn ze wel of niet radicaal, haviken of dui ven, vechtjassen of vrede stichters? Uit de weekbladen word je het niet gewaar. Hof land schrijft in de Haagse Post, dat de tijdelijke bewo ners van het pand aan de Am sterdamse Prins Hendrikkade door de politici en dan vooral door de communisten zijn misleid. Elseviers Magazine maakt er geen probleem van en schopt ze meteen in de hoek van de misdaad. De Groene Amsterdammer noemt de enorme politiemacht, die bij de ont ruiming van het pand werd ingezet en schrijft: „Waar ging het al weer om? Om de gijzeling van onschuldige bur gers? Een levensgevaarlijke bende terroristen? Een troep gangsters met handgranaten? Nee, het ging nog al tijd om een aantal jongeren, die het niet pikten dat 49 goede woningen ontruimd moesten worden ten behoe ve van de capriolen van een specu lant, die het formele recht aan zijn kant heeft, maar wapr het hart en het gezonde verstand van ieder fatsoen lijk mens tegen protesteert. Daar ging het uiteindelijk om, maar het schijnt vergeten te zijn, onderge sneeuwd onder de verklaringen, drei gementen. ME'ers, dolgedraaide straatvechters en geweld." Een opgewonden verslag van twee Elsevier-reporters geeft daarentegen echter wél de indruk, dat de politie macht op de been was gebracht tegen een bende levensgevaarlijke terroris ten. Het verhaal wordt versierd met woorden als „geteisem" en „anarcho- krakers" en besluit met „Want op de mestvaalt van de onvrede tiert het onkruid het weligst." In een apart commentaar lees Ik nog in dit opinië rend weekblad: „De zweer van de illegale bezetting van woningen op de Prins Hendrikkade ls uitgebrand. Maar de kwaal blijft De kwaal ls het anarchisme van een groep in onze bevolking die op uitdagende wijze wet en recht aan de laars lapt en, tot nu toe ongestraft, als een kleine min derheid de meerderheid terroriseert." ven. De zoveelste confrontatie tussen overheid en krakers is opnieuw uitge lopen op wedeirijds geweld." Marianne A. van Ophuijsen is in De Nieuwe Linie weer voorzichtig en schrijft: „Nu u dit leest, heeft al of niet in Amsterdam een veldslag ge woed met als doel de ontruiming van een aantal appartementen." Ze ver telt niet wat de krakers voor mensen zijn, maar wel deelt ze mee hoe luxe de appartementen zijn, die werden gekraakt: „De kamers zijn klein, de badcel herbergt de wc. maar heeft geen afvoerputje, in de keuken is geen ruimte voor de ijskast, de was machine kan alleen op het balcon staan, maar er is nergens een aanslui ting voor. op de „zonovergoten patio" (de binnenplaats dus) slaan de stenen groen uitZo gaat het een poos je dcor. Dat je met zo iets nog kunt speculeren! Rechts offensief Er is in de late zomer van 1980 een „rechts offensief" ingezet, dat de PvdA gaat opbreken. Als het zo door gaat, wordt Den Uyl volgend jaar geen minister-president. Jeltje Kui pers (achter de naam Jeltje gaat een „hij" schuil) signaleert in De Nieuwe Linie dit offensief en doet de sombere voorspelling voor de PvdA. Erger nog, de PvdA zelf en ook delen van de vakbeweging doen mee aan het stile ren van een beeld van een nationale crisis. Men maakt zich sterk voor de „nationale taak" de kapitalistische economie te redden. Die taak bestaat dan uit loonmatiging. „Dit nationa lisme steekt altijd de kop op in tijden van crisis", veraucht de Nieuwe Linie, bezorgde profetie van dit linkse weekblad gaat onmiddellijk in ver vulling. In Elseviers Weekblad toont Lubbers de fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer zich voorstan der van de vorming van een nationaal kabinet. Een van de mannen, die meedoet aan het „rechtse offensief" is Bram Buys, voorzitter van de Bouw- en Houtbonden FNV. Hij komt in de Haagse Post aan het woord en zegt; „Als je nu de overtui ging hebt dat het in het kader van het totale economische bestel alleen maar schade betekent, zeker voor wat de sociale uitkeringen betreft, dan kun je als vakbondsbestuurder niet zeggen: wat horen de leden het liefste, dan gaan we daarmee de boer op." Zal het deze vakbondsbestuurder in dank worden afgenomen! Hoogen- dijk van Elseviers Magasine (Is Buys dan toch in rechts gezelschap?) is zo vriendelijk geweest het NIPO dit voor hem te laten onderzoeken. Nu ls het altijd makkelijk, als je een be paalde mening bevestigd wil hebben, een enquête in te stellen. Het geheim is, hoe je de vragen laat stellen. Dr Hoogendijk heeft het in de vraagstel ling over de „economische toestand" (dat suggereert heel wat) en infor meert verder met hoeveel procent sa laris we dan desnoods minder zouden kunnen. Buys hoeft zich niet onge rust te maken. Als het echt nodig is, wil een meerderheid (55 procent) ge middeld vijf procent aan inkomsten inleveren. De koppen van Elsevier vermelden echter niet, dat ruim een kwart van de ondervraagden laat we ten niet met minder toe te kunnen. Dat zou Buys, of zijn collega Arie Groenevelt, als ze de boer op gaan wel achter komen. Zo'n „rechts offen sief" gaat niet vanzelf. Volksverzet In Polen gaat het over meer dan het inleveren van wat koopkracht. In de Haagse Post: „Maar de ernstigste grieven waren de inflatie en het ge brek aan dagelijkse voedingsmidde len in de winkels. Miljoenen Poolse families besteden dagelijks een enor me hoeveelheid tijd en energie om net genoeg te vinden om te leven. Volgens een recent sociologisch on derzoek besteedt iedere Poolse vrouw gemiddeld twee uur per dag aan in de rij staan." Een stakingsleider geeft als commentaar: „Je kunt het vuur op ons openen, maar het verandert onze efsen niet". Het verlangen naar wat behoort tot de eerste levensbehoeften is sterk in Polen. Het veizet zit diep. Daarom vindt Hervormd Nederland het zo onverantwoord, dat de Polen door bepaalde westelijke radio-uitzendin gen worden opgejut. De autoriteiten krijgen nu een alibi om wat een zuiver Pools volksveizet is te diskwalifice ren als een door het Westen geïnspi reerde contra-revolutionaire bewe ging. De stakingen in Polen krijgen veel aandacht in de weekbladen. Er wordt gespeculeerd over Moskou, Washing ton en het ingrijpen door Warschau. Anet Bleich waarschuwt in De Groe ne Amsterdammer: „Het grijpen naar wapenstok, geweer en arresta tiebevel opent alleen de weg naar een escalatie waarvan het einde nog niet in zicht is. De Volksrepubliek Polen staat voor een vuurproef. De gevol gen zullen ln heel Europa voelbaar rijn." Debuut Wie wil weten hoe gek Jan Foudraine is, die in 1971 veel succes oogste met zijn psychiatrisch boek „Wie is van hout", leze het omslagverhaal van Elseviers Magazine. Ik vermeld dit niet in de eerste plaats, omdat Je dit elders niet kunt missen (het glibberig slot is kenmerkend voor het verhaal* Dan zullen we ook weten wat er van de plannen voor de nieuwe stad Kutch terecht is gekomen en welke resultaten die alchemistische acade mie heeft opgeleverd. Afwachten dus maar, Gods gek zal wel blijven Jube len. In zijn Jurk met de kleur van vuur), maar omdat Emmy van Over- eem ermee debuteert in het populaire weekblad. Zij schreef steeds over be tere onderwerpen in NRC/Handels-. blad en haar overgang ls ln het Jour nalistieke wereldje niet onopgemerkt gebleven. Zeker niet na dit debuut Adjunct-hoofdredacteur van De Volkskrant Jan Blokker mag het in Vrij Nederland zeggen in de laatste aflevering van de serie Filmkritiek. Zijn eigen man komt er redelijk af, maar over het voetvolk bij de andere kranten zegt hij: „De schriftuur, puur het schrijven, is natuurlijk bar en boos in die filmkritiek. Critici dreigen altijd gedeformeerd te rakenIk heb in mijn tijd al eens geschreven dat ik denk dat echt negentig procent van hen stront in de oren en de ogen heeft. Ik wéét niet wat ze zien. Ze zien niks". Dat is pas hoofdredactionele kritiek. Leuk hoor! ADVERTENTIE Op de rand Het is moeilijk op de rand van de gebeurtenissen een verhaal en com mentaar te schrijven. Maar als het zo schreeuwerig moet? Hofland deelt tenminste nog eerlijk mee, dat het op het ogenblik dat hij schrijft (dinsdag ochtend) alles nog rustig is aan het front. Hij oordeelt kalm en laat zich niet door de feiten overvallen. Nieuwsnet neemt een ordinaire gok en blundert met „Het kon niet uitblij- Anti-Amerikanisme hier, anti-Europeanisme daar. Twijfels, onzeker heid en verdachtmakingen bedreigen de relatie Europa-VS. Kernvraag: Hoe lang nog riskeren de VS New York voor een bezet Amsterdam of Parijs? Amsterdam: waarom het kon gebeuren? Mm 1VM Mm Het is nu wel duidelijk: NieuvsNet spant samen met A de anarcho-terroristische kraakbeweging tegen de f" democratie en het eigen domsrecht in Nederland. r Schande! Opmerker De aap komt uit de specu lanten-mouw: NieuwsNet speelt onder één hoedje met de knuppelende kapitaalsknechten van de Mobiele Eenheid tot schande ran onze demo cratie. Bah! Toeschouwer Ir f

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9