esluit over Jeruzalem uitgesteld 41041 Koppelbazen grijpen nieuwe kansen nderhandelingen lijken mislukt' Hoe NQfisk uw ondertHNidskosten i verlaagt? Wieringermeerpolder 50 jaar drooggelegd 'Detachement hoogstens vier jaar in Libanon' huizing ambassade steeds waarschijnlijker linet houdt vast aan korten inkomen specialisten de bond ar je stem Rdt gehoord. rd lid, 030 WEG IN EIGEN LAND Kamerlid over Unifil-taak: Nieuwe investeringen zullen te kort aan vaklieden doen stijgen Speciaal team voor opsporing Illegaal na fout in proces-verbaal op vrije voeten IDAG 21 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 *■70 nnrlpmpntsrpriart.ip n 1 MHWaaaaMa1 w AAC ring jze parlementsredactie .G De Nederland- ig zal naar verwach- lgende week vrijdag op [elijkse ministerraads- g beslissen over de mg van de Nederland- jassade uit Jeruzalem, ering hoopt dat de vei- sraad van de Ver- Naties zich dan ook le kwestie Jeruzalem uitgesproken. Het be an worden uitgesteld, de Arabische ultimata verhuizing (onder het nent van verbreking diplomatieke en han- rekkingen) pas op 7 iber aflopen. Van der Klaauw heeft giste- t beraad met de vaste Twee- jercommissie voor buiten zaken nog geen standpunt kwestie Jeruzalem gegeven. itelijke uiteenzetting van de problemen rondom de am- hebben veel leden van de ye wel de conclusie getrok- Nederland door de pomp bezwijkt voor de Arabische zoals een Kamerlid het Van der Klaauw heeft er in igens niet openbare beraad sea, dat het negeren van de t eisen vervelehde gevolgen *n. Hij noemde onder meer eking van handelscontacten de van tien miljard gulden, van diplomatieke betrek- opzegging van vlieg- en rshten van de KLM in de wereld. Wat betreft de di- Minister van der Klaauw (links) in gesprek met enkele leden van de yaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken. De bewindsman lichtte gisteren in een besloten overleg de Kamerleden in over de problemen rondom de Nederlandse ambassade in Jeruzalem. plomatieke contacten zou ook Alge rije de voorgenomen nieuwe vesti ging van een ambassade in Den Haag weer laten varen. Steun Het ziet er naar uit dat een meerder heid in de Kamer een eventuele rege ringsbeslissing voor de verhuizing van de ambassade zal steunen. Zeker in het geval daaraan een uitspraak van de Veiligheidsraad ten grondslag ligt Nederland behoort uitspraken van de Veiligheidsraad te volgen, is de algemene opvatting. Moeilijker voor regering en Kamer wordt het indien de Veiligheidsraad niet tot een uitspraak komt. De PvdA-fractie vindt dat er ook dan zwaarwegende argumenten kunnen zijn om tot verhuizing te besluiten. Oud-minister van buitenlandse za ken Van der Stoel zei gisteren dat Nederland niet zomaar voor de Arabi sche druk mag zwichten. Die situatie kan overigens veranderen als blijkt dat handhaving van de ambassade in Jeruzalem als symbool gaat functio neren van de Israëlische annexatie van het bezette oostelijke stadsdeel- In regeringskring en de Tweede Ka- MTJSCAT, JERUZALEM Ook Oman heeft risteren Nederland ge waarschuwd de ambassade uit Jeru zalem terug te trekken. Zo niet, dan bestaat de mogelijkheid dat het land de diplomatieke betrekkingen met Den Haag verbreekt. De Nederland se consul in Oman kreeg gisteren te horen dat het sultanaat de handha ving van de ambassade in Jeruzalem beschouwt als Nederlandse steun aan het Israëlische besluit Jeruza lem uit te roepen tot „eeuwige hoofd stad". Voor de ambassade in Jeruzalem de monstreerden gisteren leden van de militante Joodse organisatie Kach tégen een eventuele verplaatsing. Toen de politie arriveerde, maakte de betogers een einde aan hun actie. Gisteravond zag het er naar uit dat de Veiligheidsraad in de loop van de nacht zou stemmen over de resolutie waarin het vertrek van de ambassa des uit Jeruzalem wordt geëist. mer Wordt benadrukt dat Israël zelf belangrijk aan de problemen rondom de ambassade heeft bijgedragen door deze wettelijke annexatie. Het Nederlands instituut voor vre desvraagstukken heeft zich om deze reden gisteren uitgesproken voor ver huizing van de ambassade, als minst kwade van twee mogelijkheden. In een brief aan minister Van der Klaauw constateert het instituut dat Nederland „voor het oog van de we reld aan de leiband van of Israël, of de Arabieren komt te lopen. Aangezien Israël de crisis zelf en moedwillig heeft veroorzaakt zonder zijn vrien den te raadplegen, moet een houding die strookt met de Arabische eis als het minste kwaad gelden," schrijft het instituut. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nilfisk doet het werk grondiger in minder tijd. Heeft niet alleen de juiste schoonmaak- I—AAÏliA ICfl/O machines daarvoor maar vooral ook de kennis u£l aSVWI-I JA Oil en de ervaring om u precies op maat te Toestel adviseren. Voor elk probleem een heldere oplossing. Nilfisk B.V., Flevolaan 7, 1382 JX Weesp. Haagse redactie HAG Het conflict tussen de regering en de medische specialisten over de inkomens vrije beroepsbeoefenaren dreigt hoog op te gaan lopen. Uit een brief, die minister Van ie van economische zaken onlangs heeft gestuurd aan het bestuur van de Landelijke isten Vereniging (LSV) blijkt dat de regering de onderhandelingen als mislukt iiwt. Morgen zullen de specialisten op een besloten ledenvergadering hun standpunt ten aanzien van de voorstellen van het kabinet. „Die vergadering zal buitengewoon «zocht worden, omdat de emoties groot zijn", aldus een woordvoerder van de sten gisteren. e nog niet reageren op een dat het ministerie van volks- eid gisteren uitbracht. Daar dat de regering ondanks astribbelen van de specialis- l vasthouden aan een korting i inkomens van gemiddeld uizend gulden. enquête, die de zogenoemde te-Van Mansvelt heeft ge- is gebleken dat de feitelijke s van de specialisten aan- t hoger liggen dan wat het eerder als norminkomen tgesteld. De commissie-Van moet staatssecretaris Ve- van volksgezondheid advi- er de tarieven van specialis- norminkomens zijn geba de inkomens (ran zeer hoge ren, hetgeen neerkomt op uderddertigduizend gulden Dat verschil het te veel d tachtigduizend gulden aar de mening van de be den binnen twee jaar te wor- bouwd. ndslieden willen, hebben zij verleg naar voren gebracht, ije beroepsbeoefenaren niet n 45 procent toegeven op hun i voor „aankleding". Boven linkomen zou volgens de art- fors bedrag verdiend mogen dat zij moeten investeren in i. sociale lasten en beroepsri- t zijn dingen, die een hoge aar niet tegenkomt bij het Hen van zijn inkomen. Daar- het norminkomen voor dit ongeveer honderdtachtigdui- üden komen. het begrip „werkbelasting" bewindslieden nog wel eens tegenstelling tot het werk ADVERTENTIE ON OP DE GOEDE WEG van ambtenaren menen de specialis ten namelijk dat zij nogal eens werk verrichten dat veel intensiever is dan het op het oog lijkt. „Er is natuurlijk wel een verschil tussen het rapportje dat een ambtenaar opstelt en een operatie die soms uren duurt", aldus de toelichting van een woordvoerder van de specialisten. In de onderhandelingen hebben de specialisten gevraagd de afbouw van de te hoge inkomens hier en daar te remmen door een bodem in te bou wen. Met andere woorden: de achter uitgang van de inkomens moet aan een maximum percentage worden ge bonden. De bewindslieden voelen hier echter niets voor, omdat op die manier de afbouw bij verscheidene specialisten jaren langer zou gaan duren dan de twee jaar die het kabi net hiervoor heeft gesteld. Bovendien is er al sprake van een bodem, stelt het bericht van volksgezondheid om dat de tarieven van de particulier verzekerden pas veel later dan per 1 januari van dit jaar zijn verlaagd. Verlaging van die tarieven met terug werkende kracht is al niet meer mo gelijk. Wat de ziekenfondstarieven betreft wordt overwogen die nog voor 1 januari bij te stellen. Mevrouw Veder-Smit stelt in het be richt verder als pleister op de won de dat de opbrengst van deze maatregel in de inkomens van de specialisten mogelijk wordt bestemd voor de opheffing „van enkele knel punten" in de specialistische zorg. Minister Van Aardenne wijst er in zijn brief aan het bestuur overigens op, dat de cijfers die zij zelf enkele jaren geleden ter beschikking hebben gesteld om daarop de tarieven te ba seren, onbetrouwbaar zijn gebleken. Toen al bestonden er sterke twijfels aan de juistheid van deze cijfers. De uitkomst van de enquête, die de com missie-Van Mansvelt heeft gehouden, geeft thans te zien dat inkomens van de specialisten aanmerkelijk hoger zijn dan de gegevens die de specialis- ten enkele jaren lang zelf hebben aangereikt, blijkt uit de brief van Van Aardenne. Er is maar één krachtbouillon en die is van Struik. Struik krachtbouillons zijn nóg lekkerder dan ze er al uilzien In alle dorpen van de Wieringer meerpolder is het vandaag feest vanwege het feit dat de polder in de voormalige Zuiderzee vijftig jaar geleden werd drooggelegd. Een opmerkelijk stukje landschap vormt nog steeds het voormalige eiland Wieringen: het is een erfe nis uit de Ijstijd in de vorm van een keileembult, waar landschap en begroeiing afwijken van het vlakke land in de kop van Noord- Holland. Op het vroegere eiland staan nog drie kerken met Ro maanse invloeden: in Hippolytus- hoef, Westerland en Oosterland. De kerk in Oosterland, de Mi- chaëlskerk, is nog een echt levend monument, met onder meer op vallende zware muren, lange bal ken met een hoog tongewelf erbo ven, versleten zerken met inscrip ties, een sobere preekstoel, een zwaard van watergeus Blois van Treslong uit 1572 en het kabinet orgel van Tesschemacher uit 1762. Van de eilander dorpen bezit Den Oever de sterkste banden met de zee en de gebronsde kop van dr. Lely, de drooglegger van de Zui derzee. Onderdeel van de festivi teiten in de Wieringermeer zijn onder meer een vuurwerk in MiÖ- denmeer (vanavond om 20.00 uur) en een feestavond op het sportter rein van Slootdorp (eveneens 20.00 uur). Wie vandaag in Den Haag moet zijn (of gewoon een kijkje, komt nemen), kan tussen de middap naar de Grote Kerk voor een pau zeconcert. Tot 13.15 uur zit Krijn Koetsveld achter het orgeL In Heeze staat vanaf morgen de 23e' Brabantse dag in het teken van de eeuwige jeugd. De folklo ristisch historische manifestatie duurt tot en met 31 augustus en wordt vanwege deze lange duur ook wel de langste dag van Bra bant genoemd. In de diverse eve nementen zal aandacht worden geschonken aan de eerste levens periode van de mens. vanaf de geboorte tot het moment waarop hij zelfstandig verder door het le ven kan. Activiteiten in het kader van de Brabantse dag zijn onder meer een folkloremiddag, een ede- lambacht- en kunstmarkt en een internationale toneelmanifestatie. Verder worden verschillende con certen gegeven (volks-, pop- en klassieke muziek). Er wordt een speciaal boek uitgegeven waaraan auteurs als Gerard Walschap, Ward Ruyslinck, Toon Kortooms en Anton van Oirschot bijdragen leverden. De Brabantse dag vindt plaats onder auspiciën van het Belgisch-Nederlandse cultureel akkoord. Vandaar dat aan het eve nement ook inwoners van Vlaan deren deelnemen. Op het IJsselmeer en de Wadden zee begint morgen de zeventiende 24 uur-wedstrijd van de Neder landse vereniging van kustzeilers. De wedstrijd voor zeewaardige zeiljachten eindigt zaterdagavond in Medemblik. Het is de bedoeling dat de schepen, die vanuit ver schillende havens mogen starten, in 24 uur zoveel mogelijk zeemij len afleggen. Daartoe zijn vaste rakken (een rak is de afstand tus sen twee boeien) gegeven, waar langs men mag zeilen. Elk rak mag maar twee keer gezeild wor den; de volgorde is vrij. Verwacht wordt dat meer dan negenhon derd schepen aan de wedstrijd zul len/deelnemen. HARIS (Zuid-Libanon) (ANP) Het Nederlandse Unifil- detachement in Zuid-Libanon moet daar niet langer dan vier jaar blijven. Daarna moet een ander land de vredestaak van de Nederlanders overnemen. Dit zei het PvdA-Tweede-Ka- merlid Klaas de Vries in Haris na een eerste bezoekdag van een parlementaire delegatie aan de Nederlandse troepen in het VN-gebied. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Wallis de Vries (CRM) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de rechtspositie van de kampeerder wet telijk wordt versterkt. In overleg met minister De Ruiter (Justitie) wordt gewerkt aan een regeling. De staatssecretaris komt hiermee te gemoet aan de verlangens van de fracties van PvdA en CDA uit de Tweede Kamer. Het treffen van wet telijke voorzieningen ter versterking van de rechtspositie van de kampeer der wordt door de staatssecretaris onderschreven. Hij heeft de Kamer toegezegd, dat de indiening van het aangekondigde ontwerp kampeerwet zoveel mogelijk wordt bevorderd. In het thans bij de Kamer aanhangi ge ontwerp worden wijzigingen aan gebracht. De Vries, voorzitter van de vaste Ka mercommissie voor defensie in de Tweede Kamer, treedt op als leider van de delegatie, die verder bestaat uit de Tweede Kamerleden Borgman (CDA), Evenhuis (WD) en Waltmans (PPR). De delegatie kwam dinsdag aan In Zuid-Libanon en was 's mid dags al getuige van een korte artille- riebeschieting van het dorp Yatar. Niemand raakte gewond. De schoten werden afgevuurd door de militie van majoor Haddad. De Tweede-Kamerleden werden bo vendien geconfronteerd met het be staan van een nieuwe Libanese bewe ging in het Nederlandse Unifil-ge- bied. De groepering, die zich „Amal". („Hoop") noemt, heeft in twee maan den in dertig procent van de dorpen in het Nederlandse VN-gebied militai re eenheden opgebouwd. Onder het motto „Libanon voor de Libanezen" verzet Amal zich tegen het verblijf van de Palestijnen in Libanon. Aan gezien de PLO in het Nederlandse gebied over verschillende bolwerken beschikt, kan de onstuimige groei van deze beweging voor grote onrust gaan zorgen. Het ministerie van defensie in Den Haag tekent hier overigens bij aan dat Amal niet alleen in Zuid-Libanon door Henny de Lange Zoiets gaat zich natuurlijk wreken." ROTTERDAM Het valt niet te bewijzen, maar het is heel goed mogelijk cfat dé toenemende activiteit aan het koppelbazenfront in het Waterweg-gebied regelrecht verband houdt met de miljardeninvesteringen, die op stapel staan in de petrochemie. Dit zegt een woordvoerder van de loontechnische dienst in Rotterdam. „De behoefte aan vaklieden in de metaal is nu al groot en die zal de komende tijd nog veel groter worden. De koppelbazen zien dat natuurlijk ook aankomen." ROS Hijk Nationaal Vakverbond Sinds enkele maanden is de loontechnische dienst bij de controle op de naleving van de wet terbeschikkingstelling' van arbeidskrachten overge stapt op een andere tactiek. De toenemende activiteiten van koppelbazen houden daar direct verband mee. Er is een speciaal opsporingsteam sa mengesteld met vertegen woordigers van de politie, de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst, het sociaal fonds bouwnijverheid, de economi sche controledienst, het ge meenschappelijk administra tiekantoor en de loontechni sche dienst. Besloten is zich vooral te richten op de sleutel figuren in het koppelbazen- net. De arrestatie van multi miljonair Frans de W. was vol gens de zegsman van de loon-' technische dienst de eerste „vette vangst" van dit opspo ringsteam. De verhalen die bij de loon technische dienst binnenko men over het ronselen van werknemers, nemen de laat ste tijd in aantal toe. „Aan alles is te merken dat de be drijven zitten te springen om vaklui en dat dit aanleiding kan geven tot ontoelaatbare, agressieve ronselpraktijken", aldus de zegsman van de loon technische dienst. Een extra probleem is, zegt Dick Bijl van de industrie bond CNV, de loonwet. Bij de investeringen in de petroche mie zijn nogal wat buiten landse bedrijven betrokken. Deze vallen niet onder de loonwet en zullen zich met aantrekkelijke salarissen op de arbeidsmarkt kunnen be geven. De Industriebond CNV houdt dan ook behalve met een leegloop van de metaalbe drijven in het Waterwegge bied rekening met de moge lijkheid van een loongolf. De metaalbedrijven zullen koste- wat-het-kost toch aan perso neel proberen te komen en dat desnoods inlenen. „Je krijgt dan situaties", legt Bijl uit, „waarbij het binnen één be drijf mogelijk wordt dat een ingehuurde lasser vijfhonderd gulden meer verdient dan een lasser die in vaste dienst is. Het tekort aan bepaalde vak lieden in het Waterweg-gebied werkt op allerlei manieren door, vertelt Bijl. Hij is nauw betrokken bij het vinden van een oplossing voor de mensen die zouden gaan werken bij de ROS (Rotterdamse Offshure- en Scheepsbouwcombinatie). De ROS had dé bouwplaats moeten worden voor de grote scheepsbouw en vooral de offshore (materiaal voor olie- en gaswinning op zee). Zoals bekend viel dit voorjaar op 24 april na een jaar lang van onzekerheid definitief het doek over de ROS. De ROS zou werk gaan bieden aan zestienhonderd mensen, afkomstig van de Rotterdam se Droogdok Maatschappij, de Verolme-werf in Rotter- dam-IJsseimonde en de Verol me-werf op Rozenburg, beter bekend als de VDSM-werf. Toen bekend werd dat de ROS er niet zou komen, merk te minister Albeda (sociale za ken) op dat er niet of nauwe lijks gedwongen ontslagen waren te verwachten gezien de grote vraag naar personeel in de metaalindustrie in het Waterweg-gebied. „Dat klopt", zegt Bijl, „maar de minister vergat daarbij dat toch al een groot aantal men sen. bijvoorbeeld lassers, niet aan de bak komt bij gebrek aan bepaalde vaklieden, bij voorbeeld ijzerwerkers. Las sers kunnen alleen functione ren als er ook ijzerwerkers zijn. Aan ijzerwerkers bestaat in dit gebied een groot\tekort en daardoor is er voor tiental len lassers van de VDSM-werf geen werk." Verreikend Hieruit blijkt dat de meeste mensen terecht konden bin nen het eigen bedrijf. Bij de RDM kon iedereen herplaatst worden binnen het bedrijf. Bij de VMIJ is voor tien mensen nog geen oplossing gevonden, terwijl bij de VDSM. die de spil had moeten worden van de ROS, ruim tweehonderd vijftig man nog steeds in onze kerheid verkeren. Hoewel de bemiddelingsperio de tot 31 oktober duurt, is Bijl erg somber over de herplaat singskansen voor deze groep mensen. „Deze groep bestaat toch voor een belangrijk deel uit mensen die alleen kunnen functioneren bij de gratie van bepaalde vaklieden. Aan deze vaklieden ontbreekt het in het Waterweg-gebied." Van de 827 VDSM'ers die naar de ROS zouden overgaan, zijn er circa driehonderd overge gaan naar de reparatie-afde ling van de VDSM. Voor nog eens vijftig man lijkt er ook een baan weggelegd op de re paratie-afdeling. Verder wordt er een Tekenkamer BV opgericht binnen het bedrijf, die eveneens plaats zal bieden aan vijftig man. Veertig VDSM'ers zijn naar de RDM vertrokken en nog eens 55 naar de werf van Wilton-Fije- noord. voorkomt, maar in geheel Libanon -actief is als Sji-itische moslim-bewe ging. In een groot aantal dorpen han gen portretten van de Iraanse geeste ÜJke Khomeiny aan de muur. Vrijwel de gehele bevolking in het Nederland se VN-gebied bestaat uit sji-ieten De parlementaire delegatie zal van daag in Jeruzalem aankomen en een gesprek hebben met Nederlanders in Israël die verontrust zijn over de mo gelijke verplaatsing van de Neder landse ambassade uit de Israëlische hoofdstad. Delegatieleider Klaas de Vries verwacht dat het gesprek wordt gevoerd op de Nederlandse ambas sade. Van een onzer verslaggevers HAARLEM Een Marokkaan, die op 14 juli in het Zeeuws-Vlaamse Aar denburg door de politie werd opge pakt en nog steeds in voorarrest zat in afwachting van zijn uitzetting, is vrijgelaten. De jongen heeft dertig dagen in Haarlem in het huis van .bewaring gezeten. De Marokkaan was de laatste van een groep van elf illegale buitenlanders, die uit het doopsgezinde vormings centrum Van Eeghenhuis in Aarden burg werden gehaald. De andere tien zijn inmiddels naar hun vaderland uitgezet. De laatste buitenlander kon niet naar Marokko worden tehigge- stuurd, omdat hij niet over voldoende papieren beschikt om te laten zien dat hij Marokkaan is. De vrijlating kwam na een verblijf van dertig dagen hechtenis. De raad kamer van de rechtkamer gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling van wege een vormfout in het proces verbaal, dat opgemaakt is na het ver hoor van de Marokkaan. Onder het verbaal ontbraak de handtekening van een hulpofficier van justitie. De Marokkaan, die een tijdelijk onder dak heeft gekregen in het Rosen- stockhuis in Haarlem, moet zich een keer per week bij de vreemdelingen politie melden. Onduidelijk Wat er na de afbouw van de nieuwbouw-afdeling van VDSM, die eind dit jaar zijn beslag moet krijgen, met het terrein en de gebouwen gaat gebeuren, is nog onduidelijk. Bijl: „Er zijn namen genoemd van verschillende metaalbe drijven die gegadigde zouden zijn, waaronder de Stevin- groep. Hollandia, De O root en de Hollandse Beton Groep." 1 nu wel eten, in de lunch e maak ik altijd m'n huiswerk."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3