irtugese campagne in ;en van schandaal Heen een wonder kan Strauss redden Ik neem t voor mijn salaris. aantje. Ik neem t voor mijn uitkering. Ik neem 't omdat ik t makkelijk wil. Ik neem Giroblauw omdat ik van simpel hou. Personalia hnen echts park om gif in lem grotendeels dicht in verliezen gedingen uitzetting 'Vredesplicht' twistpunt bij metaal-CAO Tl .4 1 ..1 postgvoen BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET Pil - RHS 13 i HalKcs ION Het schandaal rond de Portugese premier Sa Cameiro dreigt uit te groeien tot igrijkste onderwerp van de campagne voor de parlementsverkiezingen van 5 oktober, [haast plechtige ontkenning van de Portugese premier voor de televisiecamera's blijkt overtuigend geweest. De vraag is of het Portugese regime democratisch genoeg is om \nd te kunnen bieden aan de mogelijke gevolgen van het op de spits gedreven lal. eiro is zo rijk, hoe zou hij nu proces aan tegen O Diario, wegens bij de bank kunnen heb- laster en misbruik van de persvrij- i me, heftig verontwaardigd, heid. oudere dame in goede doen jssabonse lunchroom. Een Het dagblad vroeg zich echter onmid- die het dilemma van de Por- dellijk al hoe Sa Cameiro zijn schul- emierzo vlak voor de verkie- -den dan wel zou hebben betaald, «stekend typeert. Weerlegd Maar pas. in juli van dit jaar, vlak Sjiro de tegen hem lngebrach- voor het proces door de rechter be handeld zou worden, kwam het met bewijzen. Volgens O Diario heeft Sa Cameiro zijn schulden verdonkere maand. In extra bijlagen publiceerde de krant fotocopieën van bankaf schriften en interne bankdocumen- ten waaruit dat moet blijen. De toen malige bankdirecteur, Jose Holtre- mann Roquete, voegde de schulden van Francisco Sa Cameiro 790.000 gulden en zijn broer Ricardo 590.000 gulden samen en boekte ze over naar een niet gesigneerde reke ning van ene R. L. S. Cameiro, zonder adres of verdere gegevens. =fldigingen, dan zal toch blij- hij niet de „keurige rijke raar een groot deel van zijn m voor houdt. Ontkent hij ■jldigingen slechts, zonder ze ggen, dan vergroot hij de en lijken de goed gedocu- beschuldigingen steeds irdiger. 1 nning Sa Cameiro beperkte zich toe tot het laatste. Hij ont- néer niet. Zonder rente mee- zou hij bijna achthonderd- tulden schuld op de bank taan. Het communistische Diario, dat al in 1976 de ang heeft gebracht, beweert bedrag van de bank leende i te speculeren op de effec- Dat was kort voor de anjer van 1974. Na de revolutie teurs gesloten waardoor Sa net als andere speculanten Bverkoopbaar pakket aan- i ritten. n van schuld is echter geen ook al gaat het om bijna ilden. Voor een politicus ehter funest zijn. Dat was schijnlijk ook de reden Cameiro in 1979 de „com- e lastercampagne" beant- oet een officiële verklaring nk. Daarin stond, zwart op lij de bank niets schuldig ilijkertijd spande hij een Fraude Na de nationalisering van de banken kwam deze fraude aan het licht zoals uit het verhaal van O Diario blijkt maar Sa Cameiro's broer Ricardo ontkende schriftelijk dat de loofde daad verricht heeft en dat zijn betrekkingen met de bank zich steeds binnen het kader van de meest strikte legaliteit hebben afgespeeld". Meer niet. De Portugese premier kan niet meer verklaren, zegt hij, omdat dat een schending van het juridisch geheim zou zijn. Maar daarmee over tuigt hij zijn „belasteraars" niet, om dat het proces waarachter hij zich verschuilt Juist door hem zelf is aan gespannen. Het lijkt alsof hij het pro ces alleen maar aangespannen heeft om zich later achter het juridisch geheim ervan te kunnen verschuilen. Kuil De aanhangers van de premier reke nen echter nog op een andere moge lijkheid. Sa Cameiro zou er juist op uit zijn de communisten in de kuil te laten vallen die ze voor hem gegraven hebben. De bewijzen van zijn on schuld zou hij pas tot laatste moment bewaren, tot vlak voor de verkiezin gen, om op die manier in één klap schoon schip te maken met al zijn politieke vijanden. In die tactiek past het de premier zelf het schandaal tot het uiterste op de door J. J. Moskau BONN Over een kleine zeven weken, op 5 oktober, mogen de Westduitsers naar de stembus. Maar één ding is nu al zeker: slechts een wonder kan oppositieleider Franz-Josef Strauss doen slagen in zijn poging kanselier Helmut Schmidt te wippen. Afgezien daarvan blijft het raden hoe de uitslag er precies zal uitzien. Sa Cameiro regeringspartijen om dan ook de pre sident op één hoop met de communis ten te gooien. „Ofwel de premier liegt en tekent daarmee zijn politieke doodvonnis, ofwel O Diario heeft ge logen en doet daarmee hetzelde", was het socialistische commentaar op Sa Cameiro's televisierede. Met het op de spits drijven van de zaak dreigt echter nog een derde mogelijkheid: het doodvonnis van de Portugese de mocratie. De sociaal-democraten van kanselier Schmidt streven vol zelfvertrouwen naar herstel van hun positie van wel eer als sterkste politieke groepering in het parlement. Toch zou zo'n triomf een Pyrrhus-overwinning kun nen zijn en wel om twee, op het eerste gezicht tegenstrijdige redenen. In de eerste plaats zou een overwin ning ten koste kunnen gaan van de liberale Vrije Democratische Partij van minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher, die in het voorjaar al lelijk werd aangeslagen toen zij in Duitslands dichtst bevolk te deelstaat, Noordrijn-Westfalen, de kiesdrempel van vijf procent niet haalde en daardoor uit het parlement in Düsseldorf verdween. In de tweede plaats kan een flinke overwinning van de sociaal-democra- w waarbij Schmidt in theorie tussen uiterst linkse communistenen De kanselier zelf bleef geheel büiten schot. Zijn campagneleider schilder den Helmut Schmidt af als de inter nationale staatsman, die de ene dag Giscard d'Estaing ontmoet en de an- i dere Lëonid Breznjew, die zich voor bereidt op zijn besprekingen met Erich Honecker en die, als de Poolse stakingen niet zo uit de hand zouden 'zijn gelopen, deze week Edward Gie- rek had ontvangen. September Helmut Schmidt de clandestiene bondgenootschap zelfs de absolute meerderheid kan krijgen de kanselier ernstige pro blemen bezorgen met de opkomende linkervleugel van zijn partij in de Bondsdag. Al met al zal de echte campagne niet voor 6 september op gang komen. Op een mammoet-bijeenkomst in Dort mund zullen Willy Brandt en de kan selier het startschot geven voor de laatste fase, daarbij een handje ge holpen door Bruno Kreisky uit Oos tenrijk en Odvar Nordli uit Noor wegen. Open de jongerenorganisatie van de socia listen,. de Jusos, uitbleef was niet.zo- zeer een misgreep van de CDU/CSU- strategen, alswel het gevolg van een nog: steeds duistere samenloop van omstandigheden. Hoofdrolspeler is een van de geheime diensten dit keer die van het ministerie van defen sie -*-:dieiop bijna groteske en klunzi ge wijze heeft getracht pacifistische niet gesigneerde rekening van het zou sPitsJedrijven^Wie^ hem niet ^opzijn zijn. Holtremann Roquete zit dan al in Brazilië. Het dagblad concludeert dat de huidige premier zijn schuld nooit heeft betaald én daagt hem uit het tegendeel te bewijzen. Sa Camei ro laat echter na, binnen de gestelde termijn bij de rechter op de beschul digingen te reageren. Toch zal het nog tot na de verkiezingen duren voor de rechter uitspraak doet, omdat in Portugal tot 15 oktober alle rechters met vakantie zijn. Als Schmidt, Brandt eri* fractieleider Herbert Wehner één ecfit groot pro bleem hebben, is dat het slepende dispuut tussen het gigantische staal concern Mannesmrinn en de machti ge vakbond van metaalarbeiders IG -Metall. In een slimme poging zich Het wékte dan ook geen verbazing lSie j-:die(op bijna groteske en klunzi- onder de wetten op de medezeggen- dat vertegenwoordigers van de drie in ge wijze heeft getracht pacifistische schap uit te werken, h^eft Mannes- het parlement vertegenwoordigde COmités te infiltreren enzelfs,tebeln- mann een vernuftige, structuur voor partijen het er onlangs voor de televi- r vlóedén, tóen die- eind april d"e bèto- het concern uitgedacht die de wet op gingen tegen de beëdigingsceremonie de medezeggenschap grotendeels voorbereidden. buitenspel zet. Sa Cameiro verklaart echter in een speciale televisieuitzending dat hij „nooit enige onwettige of ongeoor- (ANP) Drie Turken die ngen tegen de Nederlandse- len aangespannen om uit- t ons land te voorkomen, e gedingen verloren. In alle besliste rechtbankpresident k Biesen dat er geen belet ten te verwijderen. ige S. Tel uit Hengelo, in net vrouw en zoontje ons nengekomen en naar zijn Zuidoost-Turkije door mos- ilgd, maakt volgens de pré- in kans de vluchtelingensta- Ijgen: de Raad van State nooit Turken die tot de risch-orthodoxe christenen als vluchtelingen aange- lp een verblijfsvergunning unin gerekend worden om klemmende redenen van ire aard zijn, aldus de presi- gezin hier te houden. De State heeft ook uitgespro- rvoor Turkse christenen, in tortestreek vervolgd, moge zijn zich in grotere Turkse aar meer christenen wonen, te houden. ige S. Cicek uit Enschede is oken, en daardoor geeft hij Ie president blijk „geen ver te hebben in het Nederland- systeem, dat de vreemdelin- uitputtende rechtsbescher- eent". De 23-jarige H. özer- lengélo kan volgens mr. Van n geen beroep doen op ge- iging, omdat hij op het van vertrek van de overige naar Nederland al meer was. delen moeten worden afgegraven IHT (ANP) De verontreiniging van de bodem van het in Utrecht is aanzienlijk ernstiger dan tot nu toe werd omen. Burgemeester en wethouders van Utrecht heb- srom gisteren besloten vrijwel het gehele park van rierkante meter onmiddellijk af te sluiten. Adjudanten koningin A. Oudewa ter, majoor der cavalerie, en J. van den Hout, majoor der marechaussee, zijn met ingang van 23 juli 1980 be noemd tot adjudant in gewone dienst van koningin Beatrix. Hans van den Hout (38) ging in 1973, toen hij com mandant was van een transportcom pagnie, over naar de koninklijke ma rechaussee. Zijn laatste functie daar was hoofd van de afdeling materieel en infrastructuur bij de staf. Ton Ou dewater (38) had onder meer een functie bij het 41e tankbataljon. Hij volgt in zijn nieuwe functie luitenant kolonel F. van der Linde van Sprank huizen op, die per 1 juli is benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van koningin Beatrix. Rechterlijke macht Mr. dr. Th. W. M. Lippmann uit Rotterdam is be noemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag. Brandweeracademie Ing. M. L. Pa- schier uit Vlaardingen is benoemd tot directeur van de rijksbrandweeraca demie in oprichting. De academie res sorteert onder de inspectie voor het brandweerwezen van het ministerie van binnenlandse zaken. Passchier is onder meer commandant van de brandweer in Schiedam geweest en districtsinspecteur voor het brand weerwezen in Noord-Holland en Utrecht. Het academiegebouw wordt voorjaar 1981 in gebruik genomen. De huidige rijksopleiding beroepsbrand- weerofficieren in Ede wordt in de academie opgenomen. Ambassadeurs Drs. F. Kupers, ge volmachtigd minister aan de Nedef- landse ambassade in Bonn wordt bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Boedapest (Hongarije). Mr. J. L. van Gelein Vitringa wordt bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in het gemenebest van de Ba hamas met als standplaats Kingston. woord gelooft, wordt onmiddellijk als medeplichtige in de lastercampagne beschouwd. Dat geldt In de eerste plaats voor de socialisten die het, bij monde van Mario Soares, vreemd vonden dat Sa Cameiro geen verweer geeft. „De socialisten willen een anti democratisch proces op gang bren gen, bedoeld als een poging de rege ring met onwettige middelen te ver slaan", was het antwoord van Sa Car- neiro. „Maar de regering verzekert het Portugese volk dat zij niet af zal treden en met de haar beschikbare politieke en juridische middelen zal antwoorden op deze droevige cam pagne." Geheel in stijl wordt daags na de uitzending het partijbureau van de socialisten in Lissabon met hamers en sikkels en het woord Mos kou beklad. Eanes Volgens dezelfde tactiek zal waar schijnlijk ook het parlementair on derzoek, dat door socialisten en com munisten werd gevraagd, geen door gang vinden. Op 25 augustus zal de ordecommissie van het parlement dit verzoek behandelen. De regerings partijen die een meerderheid in de commissie hebben, zullen tegen het onderzoek stemmen. Alleen de stem van de vertegenwoordiger van de Re- formadores Is nog niet helemaal ze ker. Deze groep verbrak vorige maand haar banden met de coalitie die daarmee in feite haar meerder heid verloor maar wil er toch niet de schuld van zijn de regering te hebben laten vallen. Wijst het parle ment het onderzoek af dan kan alleen president Eanes nog stappen onder nemen om het parlement nog voor de verkiezingen bij elkaar te roepen. Een prachtige gelegenheid voor de ZOETERMEER (ANP) Ook het vijfde gesprek dat werkgevers en werknemers in de metaalindustrie over een CAO hebben gevoerd heeft geen resultaat opgeleverd. Volgens een woordvoerder van de industrie bond FNV willen de werkgevers een systeem van wachtdagen invoeren, waarbij een werknemer die zich ziek meldt over de eerste paar dagen geen uitkering krijgt. De bonden zijn daar echter tegen. Een ander punt van verschil is nog de zogenaamde vredesplicht. Die houdt in dat er tijdens de looptijd van een CAO niet wordt gestaakt. De stakin gen in maart mochten echter na een gerechtelijke uitspraak toch door gaan, omdat dit een politieke staking betrof tegen „derden." De werkgevers willen de „vredesplicht" nu ook uit breiden tot stakingen van dit laatste soort. Het onlangs verschenen rapport van de industriebond FNV, waarin wordt voorgesteld de koopkracht tijdelijk los te laten, ten gunste van meer werkgelegenheid, heeft volgens de woordvoerder van de industriebond FNV op de lopende CAO-onderhan- delingen geen enkele invloed. Het worilen besprokei? en het betreft bo- Minister De Koning laakt tekst affiche vendien het beleid op middellange DEN HAAG (ANP) Minister De Koning van ontwikkelingssamenwer king meent dat schelden niet de meest toepasselijke manier is om de apartheid in Zuid-Afrika te bestrij den. Op vragen van het Eerste-Ka- merlid Zoutendijk (WD), antwoordt de minister dat hij zijn ongenoegen over de zin „Stomme trut, klootzak, waarom doe jij niks tegen apartheid in Zuid-Afrika?", niet heeft kenbaar gemaakt aan de Boycot Outspan ac- sie van harte over eens waren dat wat hen betreft „de race nog geheel open is". Die discussie demonstreerde ook dat Strauss en de zijnen niet wezen lijk zijn ingelopen op Schmidt en Genscher. Pijnlijker nog, tot dusver is de oppositie er niet in geslaagd een onderwerp te vinden dat de kiezers voor hen kan winnen. Niet dat Strauss' aanhangers het niet hebben geprobeerd: Ze hebben de kanselier verweten dat hij niet zonder meer de zijde van president Carter heeft gekozen in de confrontatie met de Sowjet-Unie, ze hebben zijn reis naar Moskou gekritiseerd, ze probe ren hem nu tot een onbuigzame hou ding te dwingen als hij eind deze maand met de Oostduitse leider' Erich Honecker onderhandelt. En boven alles was er de storm die opstak na de rellen van begin mei in Bremen, toen pacifistische demon stranten tegen de beëdiging van re- cruten voor de Bundeswehr, slaags raakten met de politie. Dat had, als we de tactiek van de oppositie goed doorgronden, het klapstuk moeten worden in de strijd tegen Helmut Schmidts sociaal-democraten. Dat de beoogde ondergang van de SPD als gevolg van het veronderstel- Voorzover een parlementaire com missie erin is geslaagd licht te werpen op de reilen In Bremen, blijkt daaniit dat de militaire inlichtingendienst in het geheim een van zijn agenten had binnengeloodst in de KBW, de Com-' munistlsche Bond West-Duitsland. Hij speelde daar een uiterst actieve rol bij de voorbereidingen van de demonstratie, die uitliep op een mas sale veldslag met de Bremense poli tie. Uiteraard trok de man de aan dacht van de Landesverfassungs- schutz, een andere geheime dienst die ook een vinger in de pap had. Iro nisch genoeg hadden de twee dien sten hun activiteiten niet gecoördi neerd en daaruit ontstond een bizar spel van kat en muis. Leden van de twee instellingen verdachten elkaar ervan lid te zijn van de KBW dan wel van de Jusos. De comedle die vervolgens in Bonn werd opgevoerd voor de parlementai re onderzoekscommissie bezorgde meer christen-democraten, die zo graag een verbond tussen Jusos en communisten hadden aangetoond, een rood hoofd dan de regerende soci aal-democraten in Bremen. Voor Schmidt en de zijnen schuilt het venijn erin, dat de Vrije Democraten van Genscher min of meer dreigen de sockcoalitie in Bonn te verbreken als de sociaal-democraten grof geschat in stelling brengen tegen Mannes- mann. Zoals de ontwikkelingen van de laat ste toeken bewijzen, laten de Vrije Democraten en met name minister van economische zaken Otto graaf Lambsdorff geen gelegenheid voorbijgaan om hun coalitiepartner de voet dinars te zetten. Hoe lanp kanselier Schmidt het sluimerende ongenoegen in zijn eigen partij over dergelijke openlijke provocaties in bedwang kan houden, blijft de vraag. Tot dusver in ieder geval zijn de speldeprikken van graaf Lambsdorff opgevat als pogingen de Vrije Demo craten duidelijker te profileren. Toch beginnen vele sociaal-demo- craten te vrezen dat het dispuut een eigen leven gaat leiden en dat niet alleen de woede, maar ook vergel dingsmaatregelen van de SPD kan uitlokken, met alle onvoorspelbare gevolgèn van dien. termijn, aldus de woordvoerder. Begin Juni al waren werkgevers en werknemers het grotendeels eens over de nieuwe CAO, die tot eind 1981 zou lopen. Zij bereikten een overeen stemming over een volledige prijs compensatie en over extra ruimte voor vuil en onaangenaam werk. Het CAO-gesprek wordt voortgezet op 25 augustus. tie, die een affiche met deze tekst heeft verspreid. Wel is deze aangelegenheid bespro ken met de Nationale commissie be wustwording ontwikkelingssamen werking. De subsidie van 115.994 gul den, die de commissie dit jaar aan de Boycot Outspan actie verstrekt, is niet bestemd voor de vervaardiging van dergelijke affiches. Het geld is daarvoor ook niet gebruikt, is minis ter De Koning gebleken. ENSCHEDE (ANP) In een vijver in de wijk Dolphla is de tweejarige Es ther van Roon uit Enschede verdron ken. Een man die met zijn hond liep te wandelen zag iets in de vijver drij ven dat hij aanvankelijk voor een pop aanzag. Toen het een kind bleek te zijn is hij met een stadgenoot te wa ter gegaan en heeft hij het meisje uit de vijver gehaald, maar mond-op- mond-beademing mocht niet meer baten. yses van bijna vijfhonderd n grondwatermonsters is de heid gebleken van gevaar- concentraties tolueen, naf- «nzeen, fenol en gechloreer- waterstoffen. De bouw van ■Woningen in het park zal wethouder Van Hassel (ruim- rdening) aanzienlijke vertra- c 'Pen, doordat eerst grote de- dp66ItUin et park moeten worden afge- verontreinigde grond zal hepte van één tot drie meter worden weggegraven. dat een drukkerij tussen 1948 en 1968 in totaal dertigduizend liter tolueen in het park had geloosd. Tijdens het onderzoek bleek dat ook de voormali ge gasfabriek in het park aanzienlijke hoeveelheden giftige stoffen in de bo dem heeft gestort. ■wnte en provincie Utrecht vandaag een gesprek met mi- 'injaar (volksgezondheid en fcëne) over de gevolgen van Pdsten in het park. Volgens Van Hassel zal het verwij- de verontreinigde grond 01 guldens gaan kosten. Jtente Utrecht begon enkele geleden met het bodemon- naar aanleiding van een tip Een maand geleden werd besloten de speeltuin in het park af te sluiten. Kort daarop werd het deel waarop de gasfabriek heeft gestaan, gesloten. Het besluit om nu vrijwel het gehele park te sluiten, is volgens de gemeen te genomen om het onderzoek onbe lemmerd voort te laten gaan. De lucht in het park is niet verontrei nigd. Het onderzoek zal binnenkort worden uitgebreid naar de omgeving van het Oriftpark. Het is niet uitge sloten dat verontreinigd grondwater zich in de loop van tijd tot buiten het park heeft verplaatst. Rondom het park staat een dichte bebouwing. ii Je hebt je eerste baan. Anderen studeren en verdienen wat bij. Hoe dan ook. Je hebt allemaal een reden om je geldzaken goed te regelen. Wil ie het niet ingewikkeld maken, dan kies je Giroblauw. Giroblauw is immers de kleur van cfe postrekening, 't Is gratis. Geld ontvangen mat automatisch. Contant halen kan, óók op zaterdag. Betalen is eenvoudig. Girobetaal kaarten krijg je bij voldoende inkomen op je postrekening. Sparen gaat makkelijk. Lenen kan na je eenentwintigste. En je regelt alles thuis. Simpel. •ik neem een postrekening. |ik heet (achternaam) {(voornamen voluit) •ik woon Trouw-34 _m/v |p0stcode/plaats - JlK ben geboren 0p_ .ik ben te bellen op ■ik stuur deze bon in een envelop zonder fpostzegel aan: postgiro en rukspostspaarbank, jp0stbus 99955,8900 ga leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13