rijs krantenpapier en procent omhoog ors verlies van Estel Beëindiging 9%% pandbrieven 10% pandbrieven FGH hypotheekbank Vruchtbaarheidsexplosie zorgt voor mosselramp Melkproduktie groeit nauwelijks 100% Europese Gemeenschap netto exporteur graan idement dagbladen onder druk nig groei in Rotterdamse haven ing produktie en verkoop verwacht Geen EG-overschotten tot lente 1981 Hypotheekrente per 19 aug. Chemie vreest staatsinvloed op produktie verhoogt rente Prijzen dit jaar verdubbeld ERDAG 21 AUGUSTUS I960 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 9 RHS 1 onze redactie economie rERDAM Van Gelder Papier heeft met nagenoeg alle leden van de Nederlandse ladpers (NDP) overeenstemming bereikt over een verhoging van de prijs voor kranten- t met tien procent. De prijsstijging wordt in twee fasen uitgevoerd: de eerste gaat in op 1 mber aanstaande (8 procent), de tweede op 1 januari volgend jaar (2 procent). Hoogwaar- jlijk zullen de kranten als gevolg daarvan in september duurder worden. ■eptember komen de 47 leden Nederlandse Dagbladpers (al- erlandse kranten behalve De id) bijeen om te beslissen of iverhoging moet worden door- id in de abonnementsprijzen, 1 in de advertentiekosten. Al- Secretaris K. J. van der Zan- de Nederlandse Dagbladpers onwaarschijnlijk te vinden, Ixantenbedrijven van het mi- van economische zaken toe- ng krijgen de prijsstijgingen I door te berekenen. De kran- Ijven zullen er daarom zonder ering in rendement op achter- 1 Vooral een negental verlies- dagbladen zullen onder de |png ernstig te lijden hebben. >lend el van de prijsstijging, dat niet iorden doorberekend, moet gerealiseerd uit een groei van ertentievolume, of uit een stij- an het aantal abonnementen, velende feit doet zich echter lat advertentievolumes niet tijgen, evenmin als het abon- enbestand. Uit de halfjaarbe- van Elsevier/NDU en Audet eze week al dat de geringere advertentie-opbrengst de winst heeft aangetast. De landelijke kranten liepen vorig jaar in oplage met 0,8 procent terug, en de NDP acht het uitgesloten, dat dit in 1980 verandert. Op 1 januari van dit jaar werd de abonnements prijs al verhoogd met 7,5 procent mede door de invoering van 4 procent BTW en dat was voor veel lezers al een aanleidihg om de krant dan maar op te zeggen. Nieuwe prijsstijgingen voorspellen wat dat betreft weinig goeds. Het advertentievolume steeg vorig jaar nog met gemiddeld 2,1 procent, maar dat stak al magertjes af vergele ken bij de 9,2 procent stijging in 1978. Uit NDP-cijfers van het eerste half jaar 1980, blijkt dat het advertentie volume is gedaald met gemiddeld 2,1 procent. Ontheffing Het gegeven dat de 47 bij de NDP aangesloten dagbladbedrijven zich akkoord hebben verklaard met de door Van Gelder voorgestelde prijs stijging wekt weinig verbazing. De kranten hebben namelijk geen keus; d onzer verslaggevers EtDAM Het afgelopen halfjaar is de overslag van conventioneel d in de Rotterdamse haven opnieuw fors teruggelopen en wel met tien in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De totale overslag in de eerste helft van dit jaar zes miljoen ton. Daarvan bestond 3,4 ton uit aanvoer en 2,6 miljoen ton uit afvoer. De klap is volgens het tlijke havenbedrijf vooral gevallen in de afvoer. relag' van alle stukgoederen bedroeg het afgelopen halfjaar 18,3 ton, evenveel als in het eerste halfjaar van 1979. De aanvoer steeg hier procent; de afvoer daarentegen liep met vier procent terug. In totaal de eerste zes maanden in de Rotterdamse haven 146,1 miljoen ton i overgeslagen; één procent meer dan in dezelfde periode van 1979. slag van ruwe clie daalde met zes procent. ook de buitenlandse papierfabrikan ten hebben, vrijwel gelijktijdig met Van Gelder, een prijsstijging aange kondigd. Nederland importeert voor al uit Scandinavische landen en Ca nada. Van het ministerie van economische zaken heeft Van Gelder toestemming gekregen voor de drastische prijsstij ging. Op bepaalde gronden kunnen bedrijven bij het ministerie onthef fing aanvragen voor de toegestane maximumverhoging, die ver onder de tien procent ligt. Een voorlichter van het ministerie van economische za ken licht toe dat ontheffing wordt verleend als vaststaat dat een bedrijf de prijsstijging broodnodig heeft. Dat dit bij van Gelder het geval is, is boven alle twijfel verheven. Het be drijf zit al jaren in de Bordeaux-rode cijfers. Van Gelder levert de NDP- leden jaarlijks ongeveer 120 duizend ton papier. De NDP-leden hebben af nameverplichtingen. Een woordvoerder van het ministerie van financiën benadrukt dat niet wordt overwogen, het BTW-tarief voor kranten in januari weer tot nul te reduceren, zoals om de zoveel tijd wel weer eens wordt voorgesteld door kamerleden van CDA en PvdA, en D'66. wor we voor bedrijven in moeilijkheden de belastingtarieven gingen verla gen." De zegsman acht de maatregel bovendien onmogelijk uit te voeren, in verband met bindende EG-afspra- ken op dit punt. „Als het kranten slecht gaat worden ze gesubsidieerd door middel van rechtstreekse bijdra gen via het Bedrijfsfonds voor de Pers." „De lezer moet er maar eens aan wennen, dat hij voor een krant be taalt, wat een krant kost," vindt men bij financiën. nze redactie economie SGEN Ondanks een van de omzet in ver- ng met de overeenkom- periode van het afgelo- aar. heeft Estel (Hoog- Hoesch) in het tweede aal een fors verlies ge- De personeelsbezetting van het con cern daalde in het tweede kwartaal met 762 man. Hiermee rekening ge houden verminderde de personeels bezetting sinds eind 1979 met in to taal 1.369 man. De investeringen beliepen in de eer ste helft van het jaar 309 miljoen gulden, tegen 221 miljoen gulden in de eerste zes maanden van vorig jaar en 654 miljoen gulden ln het gehele boekjaar 1979. Door de verdere teruggang in het tweede kwartaal (het eerste kwartaal toonde ook al een flink verlies), is het verlies in de eerste helft van 1980, vergeleken met dat van 1979, als volgt ontstaan; islechtering is. aldus het tus- bericht, uitsluitend toe te t aan de staaldivisie. De ove- isies staalverwerking, han- taninium en de deelnemin- ren een verbetering van de sten te zien. rekening worden gehouden n daling van de produktie en de tweede helft van dit Jaar. izaken hiervan worden ge- de reeds in het tweede kwar- itstane vermindering van de de verslechterde situatie in de en de toenemende teruggang conjunctuur. aalconcem heeft inmiddels gelen genomen, om de pro- en de kosten aan te passen (aan de conjunctuur te wijten) htering van de verkopen en ten. tweede kwartaal steeg de om- 3.481,5 (3.329,4) miljoen gul- het bedrijfsresultaat daal- 39,9 (98,6) miljoen gulden. De baten uit deelnemingen eh het "saldo baten en lasten waren st voldoende, om de fors hoge- telast 121,2 miljoen tegen Biljoen) op te vangen. Zodoen- est het tweede kwartaal wor- jesloten met een verlies voor ngen van 61,4 miljoen gulden, bet tweede kwartaal van vorig >g een winstje te zien gaf van Bjoen gulden. Januari/juni januari/Juni 1980 1979 resultatenoversicht (x min) omzet7.013.- 6.180,7 afschrijvingen328,6 320,7 overige kosten—6.588,6 5.747,4 bedrijfsresultaat95,8 112,6 baten deelnemingen 18,4 17,4 interest (saldo 232,4 186,2 buitengewone baten en lasten (saldo) 3,2 1,- resultaat voor belasting 115,- 55,2 produktie (x 1.000 t.) ruwijzer n-im -4.459 4.348 ruwstaal5.494 5.496 walserijprodukten 4.562 4.671 Veel Nederlands krantenpapier komt van Van Gelder. Toch wordt ook een aanzienlijk deel geïmporteerd alt Canada en Scandinavië. Van onze redactie economie DEN HAAG De melkproduktie, die ln Nederland Jarenlang sterk steeg en daardoor bijdroeg tot de EO-boterbergen en melkplassen, neemt weinig meer in omvang toe. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor zuivel vertelde in een bestuursvergadering van het schap dat de melkaanvoer dit jaar die van 1979 waarschijnlijk met slechts één procent zal overschrijden. Naam bank Rente vast gedurende (ln jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annafteltenhypothe ABN ken 1 Jaar 5 Jaar 1.5 1.5 10.5 10.5 11.12 11.12 10.5 10.75 11.12 11.4 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 10.75 10.5 11.24 10.97 11.0 10.75 11.51 11.24 Bouwfonds 2 jaar 5 Jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 10.5 11.32 10.5 11.32 Centrumbank 5 jaar 1 10.5 10.91 10.5 10.91 NMB 1 jaar 3 jaar 5 jaar 1 1 1 10.5 10.5 10.3 11.16 11.16 10.93 10.5 10.5 10.75 11.18 11.16 11.43 Postgiro/RPS 5 jaar 1 10.3 10.93 10.3 10.93 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 10.5 11.2 10.5 11.2 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 10.8 11.56 10.8 11.56. Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 10.5 10.91 10.5 10.91 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 10.6 11.63 10.8 11.86 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 10.0 10.38 10.0 10.38- Ennla 10 jaar - 10.0 10.38 10.0 10.38 NVL 5/10 jaar - 10.0 10.38 10.0 10.38 Evenals vorige week moeten wij melden dat geen bank een wijziging heeft aangebracht in de rentepercentages voor hypotheken. Voor lenin gen met gemeente-garantie en een vijf Jaar vaste rentevoet is het meest gangbare rentepercentage nu 10,5 procent.' BIJ enkele financiers kan men goedkoper terecht. (Publikatle samengesteld door „Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort.) In het eerste halfjaar was de groei in de aanvoer ook niet meer dan een procent nadat zij in 1979 de twee procent niet te boven was gegaan. De jaren met sterk stijgende melkaan voer lijken voorbij te zijn, zei Schel haas, die echter wel zo eerlijk was om op te merken dat de weersomstandig heden in 1979 en 1980 tegenzaten. Die belemmerden de ruwvoedervoorzie- ning en daarmee de melkafgifte per koe. De Nederlandse produktiegroei in het eerste halfjaar bleef achter bij het gemiddelde voor de hele EG. Alleen Denemarken, traditioneel Neder lands concurrent in de zulvelexport, bleef met een produktie-inkrimping van drie procent nog verder achter. Ondanks die verdere uitbreidingen in de meeste EG-landen zijn de zulvel- overschotten ln de EG momenteel gering. Dat komt in de eerste plaats door de toegenomen export, die de EG-kas overigens nogal wat gekost heeft aan het bijpassen van de lage opbrengstprijzen. Een tweede reden voor het verdwijnen van de over schotten is de grotere consumptie binnen de EG. De melkpoederbergen en melkplassen zullen, verwacht Schelhaas zeker tot "het voorjaar van 1981 klein blijven. De voorzitter van het produktschap noemde dat een stap vooruit. LONDEN (Reuter) De Europese Gemeenschap lijkt in de nabije toekomst een (netto) exporteur van graan te worden. Pat zal weliswaar een verlichting betekenen voor het nijpend tekort aan voedsel |n de wereld, maar mogelijk ook olie op het vuur van de politieke meningsverschillen over de subsidiëring van de Europese landbouw. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De chemische indus trie in Nederland dreigt in een moei lijk parket te komen wanneer de overheid een vergaande invloed krijgt bij produktie van nieuwe che mische stoffen. De Vereniging van de Nederlandse chemische industrie AmoriVQQncP nQFllf (VNCI) meent dat de industrie dan ln UUtaiiötJ LklIliV haar produktie-mogelljkheden zal worden achtergesteld bij haar con currenten in de EG-landen, omdat de Europese regels minder ver gaan. De Tweede Kamer heeft om een wet telijke regeling voer de produktie en de toelaatbaarheid van nieuwe che mische stoffen gevraagd en minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu hygiëne) lijkt aan de eis van een ver gaande invloed tegemoet te willen komen, aldus de VNCI. De VNCI waarschuwt dat snel uitwijkmoge lijkheden zijn gevonden, wanneer een onderneming moeilijkheden onder vindt bij de produktie van een nieuwe stof doordat veel gegevens van die nieuwe stof eerst aan de openbaar heid prijs moeten worden gegeven. De onderneming zal dan liever naar het buitenland uitwijken, waardoor Nederland kan afzakken naar de rol van een tweederangs-Industrieland. Chase Manhattan Bank heeft dins dag haar „prime rate", het rentetarief in de V8 voor de meest kredietwaar dige klanten, verhoogd van 11 tot 11.25 procent. Volgens een verklaring is tot de verhoging besloten wegens de stijging van de rentetarieven op de markt de laatste tijd. Naar verwach ting zullen andere banken volgen. Uit gegevens van het Engelse graan- bureau Home Grown Cereals Autho rity (HGCA) blijkt, dat in het eind juli afgesloten landbouwjaar de import van tarwe, mals en gerst in de Euro pese Gemeenschap met 5.3 miljoen ton is verminderd tot 13.6 miljoen ton. Gelijktijdig heeft de EG de ex port van tarwe, tarwemeel en gerst zien toenemen met 4.6 miljoen ton tot 16.4 miljoen ton. Hieruit wordt door deskundigen de conclusie getrokken, dat zelfs slecht weer en een tegenvallende opbrengst (dit seizoen wordt overigens een re- cordproduktie verwacht) niet kunnen voorkomen, dat de Europese Ge meenschap een netto-graanexpor- teur zal worden. Subsidies De sleutel tot de groei van de EG- graanoogst zijn de forse prijssubsi- dies die boeren ertoe heeft gebracht hun graanareaal behoorlijk te vergro ten. Er zijn echter al lidstaten, die hebben aangedrongen op verlaging van de landbouwuitgaven omdat die zwaar op de gemeenschappelijke be groting drukken. De groei van de graanexport zal voor die criticasters reden te meer zijn hun kritiek te verscherpen. De regering-Thatcher heeft het mees te verzet tegen het EG-landbouwbe- leid ontketend. Maar ook de West- duitse minister van financiën. Hans Matthoefer, zei eerder deze week het onaanvaardbaar te vinden, dat ze ventig procent van de gemeenschaps- kas is bestemd voor de agrarische sector. De HGCA, opgericht door het Britse ministerie van landbouw, ontleende haar gegevens aan de vergunningen die de EG voor de export en import van graan verleent. De vermindering van de import het afgelopen land bouwjaar is voornamelijk het gevolg van een verkleining van de import van mals met 4.3 miljoen ton. Frank rijk nam zeventig procent van de EG- export van graan en graanprodukten voor zijn rekening, met voor tarwe en tarwemeel het grootste aandeel in de groei van de export. ADVERTENTIE ienlijk ipgemerkt, is de verslechtering resultaten helemaal te wijten divisie staal, die het tweede «1 weer met een aanzienlijk afsloot. De voortgaande stij- *an de produktiekosten, die ontstond door de versnelde ing van de grondstoffenprij- on niet in de verkoopprijzen e walserijprodukten worden frekend. Een van de oorzaken n K zo klaagt de directie, dat rktregelingen van de Europese issie „door het ontbreken van leid om dit beleid te begelei- teeds meer gaan wankelen. over deze ongunstige ontwik- stond een verbetering ten op- van het vorige kwartaal van de ten bij de andere divisies. "isie staalverwerking behaalde een duidelijk positief resul- idanks de omzetdaling door de Pende vraag van de automo- ustrie en de bouwnijverheid, üvisie handel was het resultaat "is hoger dan in het vorige si. niettegenstaande lagere re- bij de handel in de Bondsre- Een belangrijk gunstiger re- toonde de aluminlumsector. °8ere baten uit deelnemingen uitkomst van de divisie diver- Positief. De Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V. te Amsterdam deelt mee dat m.i.v. 20 augustus 1980 voorbeurs de uitgifte van de 9/;% pandbrieven 1979 per 1982/1986 is beëindigd. De 10% pandbrieven 1979 per 1982/1986 blijven tot nadere aankondiging verkrijgbaar tegen een koers van Effectief rendement 10% Jaarcoupon per 1 augustus. Prospectus van uitgifte op aanvraag verkrijgbaar bij onze kantoren, de banken en de commissionairs in effecten Amsterdam. Herengracht 433 (020-221272) Arnhem. Ziioendaatseweg 591085-42 73*81 Eindhoven Ten Hagestraalli (040-44 68 551 Enschede M.H Tromp laan 12 (053-31 24451 Oen Haag. Lange Vgverberg9 (070-605900) Groningen Uböo Emmiussmgel 75 (050-183183) Rotterdam. Westb(aak67 (010-115550) Utrecht. Gitdenkwartier43(030-310344) door Barend Mensen BERGEN OP ZOOM Heelt de vruchtbaarheidsexplosie van de mosselen vorig jaar de oesterkwekers tot wanhoop gebracht, nu stelt zij de handel in de kinderen van het geslacht der Mytllus edulis zeil voor problemen. De enorme zaadval die zich vorig jaar voltrok verstikte niet alleen de oestercultures in de Oosterschelde maar richtte ook op de mosselbanken grote schade aan. Het gevolg is dat er op het ogenblik weinig consumptiemosselen worden aangevoerd en dat de prijzen tweemaal zo hoog liggen als ln 1979. De mosselen legden vorig jaar de basis voor een kolossale nakome lingschap ln de vorm van larfjes die als .mosselzaad" naar de bodem zweefden om daar schelpen te vor men en zich als mossel te ontwikke len. De larfjes die op de oesterperce len „vielen" hechtten zich aan de schelpen van de zich daarop bevin dende dieren vast. De afzetting was zó massaal dat het overgrote deel van de ln cultuur zijnde oesters verloren ging. De ln geen honderd jaar zo groot geweest zijnde zaadval stelde de kwekers voor een catastrofe die vorige rampen (zoals die ln de strenge winter van 1962-63) evenaarde. De mini-mosselen na vijf, zes weken zo groot als koffiebonen overwoeker den ook veel van hun oudere soortge noten die dientengevolge hun schel pen niet meer konden openen en stierven. De schade die de kwekers daar vorig jaar al door leden ls vol gens het kantoor voor mosselzaken ln Bergen op Zoom moeilijk te becijfe ren. Dit Jaar houdt de mosselhandel het hart vast omdat de gevolgen van de ongekende zaadval doorwerken. Verbetering De onlangs begonnen aanvoer voor spelt niet veel goeds. Men houdt het echter voor mogelijk dat de omstan digheden voor de groei van de mosse len zo goed zullen blijven dat er over enkele maanden een verbetering zal Intreden. De prijs van de nu aange voerde partijen loopt tot 200 gulden en ln enkele gevallen nog een paar tientjes hoger per mosselton. Een mosselton ls 100 kg Dit betekent dat de consument voor ëën kg ongeveer 4 gulden moet betalen. Sinds de aan voer begon werd er gemiddeld 17.000 mosselton per week verhandeld. Dat had, om goed te kunnen werken, 30.000 mosselton moeten zijn. Direct gedupeerden zijn de kGokbedrijven die nog niet met de inleg kunnen beginnen omdat de prijzen veel te hoog zijn om nu al ln te kopen. Ook voor de voor deze bedrijfstak zo belangrijke export kan de geringe aanvoer en de omgekeerd evenredige prijsvorming nare gevolgen hebben. Voor de uitvoer ls de mosselhandel voornamelijk op België en Frankrijk aangewezen, afnemers van gemid deld 5 ét 6000 en 4 ét 5000 mosselton per week. De uitvoer naar Frankrijk begint overigens pas goed in sep tember. De handel hoopt nu maar dat de aanvoer over een paar maanden aan trekt doordat nu nog te kleine mosse len dan het normale formaat hebben bereikt. Wat dit betreft is een te lage temperatuur van het water lang een tegenwerkende factor geweest. Nu zijn de omstandigheden veel beter vooral omdat warmer water de moss- len meer voedsel biedt. Over de oesters is nog weinig te voor spellen. De kwekers prijzen zich al gelukkig dat er dit Jaar geen mossel- zaadval op hun opnieuw ingezaaide percelen is geweest. De oester geeft in augustus zaad, de groei begint daar na. In oktober en november wordt met het vissen begonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11