liigen sleepbedrijf voor Rotterdam is niet nodig 'Bank spelbreker in Christoffel affaire' Praktische manieren om crediteuren en salarissen te betalen. Rabobank Q arige VU krijgt tuyper-katheder Comité voert actie tegen Taptoe Breda legering afwezig bij ügwash-conferentie gemeentelijke werkgroep in rapport Voorzitter WD legt functie voor verkiezingen neer Haars hengelt in Efteling Aannemers voor miljoenenfraude gearresteerd Reiswereld tast over motief Slavenburg nog in het duister «o Jansen (PPR) liet meer in Kamer Geld en goede raad. PvdA wil debat over W AO-experiment ■NSDAG 20 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND A H S TROUW/KWARTET 'lijk ngl i-l Ne i een onzer verslaggevers m! ITERDAM Het is niet jg dat de gemeente Rot- moj tem een eigen sleepbedrijf ;e qicht om de monopolieposi- van het sleepbedrij van "s |t Internationale te door- sojken. is de mening van een gemeente werkgroep, die een tussentijds leltïort heeft uitgebracht Deze werk- p werd eind vorig jaar ingesteld eha it de Rotterdamse gemeenteraad Ut n motie had gevraagd om maat- enj ien tegen de monopolie-positie van Smit Internationale in de Rotter damse haven. Die motie werd inge diend en aangenomen tijdens een de bat in de gemeenteraad over de lang durige staking (vorig najaar) bij de stadssleepdiensten van Smit Interna tionale. Volgens de werkgroep, die onder voorzitterschap staat van de direc teur economische zaken van de ge meente Rotterdam, is het wel nood zakelijk dat bij de toewijzing van sleepboten het onafhankelijke ge meentelijke havencoördinatiecen trum wordt ingeschakeld. De sleep bootbemanningen zouden aanwijzin gen vanuit het gemeentelijk ver- keersbegeleidingsysteem moeten op volgen, aldus de werkgroep. Blij V: l,9e Van onze onderwij sredactie STERDAM Bij de viering van de honderdste verjaardag i de Vrije Universiteit op 20 oktober in de Nieuwe Kerk te 3 sterdam zal het college van decanen een leerstoel worden geboden in de staatkunde. De naam van deze leerstoel zal om |en: Kuyper-katheder. leerstoel is in 1917 reeds aan de 3 k iter van de universiteit Abraham "W per toen hij 80 jaar was geworden 50. idee aangeboden. Het heeft echter dan zestig jaar geduurd voor idee werkelijkheid was gewor-' Het college van decanen ont- nu de leerstoel als verjaardags- ?nk van het bestuur van de ver- g, waarvan de universiteit uit- tijd van Kuyper dacht men aan eerstoel in het antirevolutionaire (erfrecht. Ook werd aan de Hol- Ise letterkunde gedacht. Het is anders geworden. Voor de jaren 1982 en 1983 is het onderwerp politieke consequenties van de rï 'jlrmatie" gekozen. Er komt een se- j Kingen gedurende zes weken per De eerste gastdocent wordt prof. dr. N. Wolterstorff, hoogleraar filoso fie verbonden aan het Calvin College in Grand Rapids in de Verenigde Staten. Aan de aanbieding van de nieuwe leerstoel gaat tijdens de plechtigheid in de Nieuwe Kerk het verlenen van de negen eredoctoraten, vooraf. Voor het muzikale gedeelte van de plech tigheid zorgen het VU-koor, het VU- orkest, het Noordhollands Koper kwartet en de organist Ewald Kooi man. *s Avonds is in de Nieuwe Kerk een concert verzorgd door het Colle gium Vocale en Orchestre de la Cha- pelle Royale uit Gent. Aansluitend op deze voering houdt Dom Helder Camara, eredoctor van de Vrije Uni versiteit, in het hoofdgebouw aan De Boelelaan in Amsterdam een openba re voordracht. i een onzer verslaggevers HAAG De Nederlandse regering stuurt geen vertegen- liger naar de Pugwash-conferentie, die deze week in :elen wordt gehouden. De dertigste Pugwash-conferen- aaraan wordt deelgenomen door wetenschapslieden van en West en uit de derde wereld, houdt zich bezig met inbeheersing, veiligheid en ontwikkeling. In een eerste reactie op deze aanbeve lingen zegt de directie van Smit Inter nationale blij te zijn dat de werk groep geen voorstander is van een gemeentelijk sleepbedrijf of van ge meentelijke medezeggenschap in het sleepbedrijf. De directie zegt geen bezwaar te hebben tegen een open concurrentie. Volgens het bedrijf is er geen sprake van een monopolie-posi tie van de stadssleepdiensten, die uit sluitend in het voordeel van Smit werkt en in het nadeel van de ge meenschap. „Het feit dat de stads sleepdiensten met verlies draaien, zegt voldoende", aldus de directie. Het advies van de werkgroep een vergunningensysteem te maken om zo de open concurrentie te bevorde ren, ontmoet bij Smit geen bezwaren. Ook zegt de directie geen moeite te hebben met het opstellen van een havenconvenant, dat het overleg met de gemeente moet verbeteren. Volgens Smit zijn inmiddels „de nodi ge stappen" ondernomen om het soci ale beleid binnen het bedrijf te verbe teren. Een commissie van goede dien sten, die werd ingesteld na afloop van de slepersstaking om oplossingen aan te dragen voor de interne proble men bij het bedrijf, kwam tot de conclusie dat het ontbreken van een sociaal beleid mede ten grondslag lag aan de staking. Volgens Smit is een beleidsgroep samengesteld die tot taak heeft het (interne) sociale over leg te bevorderen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mr F. Korthals Altes zal vlak voor de verkiezingen in mei 1981 het voorzitterschap van zijn par tij, de WD, neerleggen. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij worden op gevolgd door de Groningse makelaar Kamminga, die op het ogenblik vice- - voorzitter van de partij is. In een brief aan de kamercentrales en de afdelingen van de WD, laat de heer Korthals Altes weten dat hij al lange tijd voor zich zelf had besloten in mei van het volgend jaar zijn func tie neer te leggen. Hoewel het niet zijn taak is een nieuwe kandidaat voor te dragen dan wel te benoemen, heeft de huidige voorzitter al laten doorschémeren dat zijn vervanger, de heer Kamminga, de juiste figuur is voor die functie. Korthals Altes is van 1963 af lid van het dagelijks bestuur geweest In de Efteling is gisteren de jaarlijkse viswedstrijd tussen pers en parlementariërs gehouden. Wim Bosboom (links) voormalig Koning Klant, geeft mevrouw Haars van Jusitie aanwijzingen omtrent het juiste hanteren van de hengel. Van een onzer verslaggevers BREDA „De nationale tap toe Breda is een onwaarachti ge instelling, die een vals beeld geeft van het leger. Zij verdoezelt de werkelijke func tie van de krijgsmacht en sug gereert dat deze de vrede dient. De taptoe moet daarom verdwijnen". Zo ongeveer beoordeelt het Anti Tap toe Komitee in Breda de grote taptoe die tot en met 30 augustus voor de vijfde maal op de Parade van de Koninklijke Militaire Akademie wordt gehouden. Van het moment af dat de befaamde Taptoe Delft ter ziele ging, maar tot nieuw leven werd gebracht in Breda heeft het comité zijn ongenoegen ero ver van de daken geschreeuwd. Ge woonlijk werden de acties tegen het „militaristische schouwspel" gevoerd op een wijze die wel eens als storend werd ervaren, maar die als vrije me ningsuiting diende te worden geres pecteerd. Vorig jaar echter liepen de zaken enigszins uit de hand. Tijdens de de monstratie die toen werd gehouden bezette de actiegroep Onkruit de to ren van de Grote Kerk. De politie trad bij de ontruiming ervan met straffe hand op. Wat het Anti Taptoe Komitee betreft zal het op zaterdag 23 augustus echter een gegarandeerd vreedzame manifestatie worden. Het heeft het gemeentebestuur subsidie gevraagd voor het houden van een waardige protestbetoging, teneinde de relatie tussen het leger en de Tap toe aan de kaak te stellen. Met KVP bestuur Dissident Dijkman verzet zich niet tegen open gesprek Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA-Kamerlid Dijkman, de enige „dissident" van KVP-huize, gaat een „open" gesprek met het bestuur van zijn partij niet uit de weg. Het KVP-bestuur wil dat Dijkman een mondelinge toelichting geeft op zijn steun aan een PvdA- motie, in het debat over een olieboy cot tegen Zuid-Af rik a-. „Ik wil het bestuur wel informeren over mijn zienswijze, maar ik wens geen verant woording af te leggen voor mijn stem gedrag Ik hoop dat het KVP-bestuur geen gesprek aangaat onder het mot to: .We zullen die Dijkman wel eens een kopje kleiner maken'." Het Comité Zuidelijk-Afrika en de werkgroep K air os .hebben gistefen het KVP-bestuur laten weten „ver ontrust" te zijn over eventuele stap pen tegen Dijkman. De beide groepe ringen menen, dat niet Dijkman, maar het kabinet Van Agt kritiek verdient. APELDOORN (ANP) De recherche heeft gisterochtend de 38-jarige Apel- doornse aannemer J.L. en diens 26- jarige collega E. de B. uit Veesen gearresteerd. Zij zouden voor meer dan twee miljoen gulden de belastin gen en een aantal bedrijfsverenigin gen hebben benadeeld. De verwachting is echter dat de frau de dit bedrag nog aanzienlijk te bo ven gaat. Gebleken is dat de beide aannemers in het gehele land werk hebben aangenomen en personeel te werk gesteld terwijl zij geen belastin gen en sociale premies afdroegen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De reisorganisatie Christoffel die zijn activiteiten heeft moeten staken, had kunnen worden gered als de financier, Slavenburgs Bank, zich niet tegen de afspraak in had teruggetrokken. In mei nog had de bank de ANVR zwart op wit de garantie gegeven dat zij financieel borg zou staan voor een normale uitvoering van het zomerprogramma van Christoffel. Maar nog voor de kredietlimiet was bereikt, werd die waar bog vorige week van de ene op de andere dag ingetrokken en kreeg Christoffel-directeur André Verlinden onverwacht het mes op de keel. In de reiswereld, waar men ervan overtuigd was, dat Christoffel nog op de been zou kunnen worden gehou den, beschouwt men Slavenburg dan ook als de grote spelbreker. Over de motieven om zich terug te trekken tast men in het duister, maar er wordt wel op gewezen dat de bank dit deed op het moment dat de meeste gelden van de klanten binnen waren en er van dat ogenblik af alleen maar ver liezen te verwachten waren. Met an dere woorden: de bank heeft er nog zoveel mogelijk uitgesleept voordat het debacle zich aandiende. Hoe groot het gebrek aan geld was, is niet bekend, maar volgens ingewijden ging het maar om enkele miljoenen. Anderen houden het erop, dat Chris toffel met één miljoen al over het moeilijke punt zou zijn heen ge holpen. Nummer drie Algemeen is de vraag hoe het zo ver heeft kunnen komen met een reisor ganisatie, die tot de grootste drie behoort. Vorig jaar bezette hij na Holland Internationaal nog de twee de plaats, dit jaar zou Arke die inne men en zou Christoffel nummer drie zijn geworden. Dat Christoffel meer dan andere tour operators door de algemene terugval van het vliegtoerisme is getroffen, wijt men eneizijds aan de variabele reizen die de organisatie dit jaar als nieuw produkt op de markt had ge bracht. Dit betekende, dat de klant zelf de duur van zijn vakantie mocht bepalen. Bij het publiek bleek dat idee aardig aan te slaan. Volgens Christoffel vormde de verkoop van die aangepaste arrangementen dertig procent van de totale verkoop van vliegreizen, bij de ANWB die als we derverkoper optreedt, werd zelfs een percentage van veertig bereikt. Verkooppunten Maar de reisbureau's die deze pakket ten moesten verkopen, waren er min der enthousiast over. Ze moesten te veel rekenen en verkochten liever een standaardprodukt van andere touro perators. Wat anderzijds vermoede lijk ook een rol heeft gespeeld is, het feit, dat Christoffel nooit in zee is gegaan met banken als verkooppun ten. Juist die banken blijken dit sei zoen de meeste touroperators voor al te grote duikelingen te hebben be hoed. Verlinden zelf voegt daar nog een derde oorzaak aan toe: de al jaren durende geruchtencampagne, ook in «toren van de conferentie het gisteren opmerkelijk te' dat de Nederlandse regering vertegenwoordiger naar deze i Ipenkomst stuurt. Vorige conferen- in India, Canada en Oostenrijk rden bezocht door de regeringslei- van die landen. Pugwash-beweging wil een ge- eksforum vormen voor weten- apsmensen die, buiten de officië- politiek geladen kaders om, in een rekkelijke afeondering willen pra- over de gevolgen van de wapen wikkeling. De beweging ontleent naam aan een Canadees dorp, arin 1957 een twintigtal weten- apsmensen uit Oost en West de -^ppen bij elkaar staken om te pra- over het stopzetten van de kern- penwedloop. Directe aanleiding deze conferentie was een appèl de filosoof Bertrand Russell en natuurkundige Albert Einstein arin de regering van de Verenigde aten werd gewezen op de gevaren i kernwapens. ltspanning niddels is men al weer aan de der ate conferentie toe. Men zal er in rkgroepen praten over de beper- ng van de strategische kernwapens, nproliferatie, ontspanning in Eu- pa. de wapens voor de middellange stand, het veranderde veiligheids grip en de bedreiging die uitgaat nde problemen in de derde wereld. jdens de conferentie in Breukelen l aandacht worden besteed aan het It dat het vijfentwintig jaar geleden dat het Russell-Einstein manifest rd uitgegeven. Een van de mede- kenaars van dit manifest, de _e lord Noël-Baker zal in ver- and hiermee een toespraak houden, het verleden is over tal van onder open, zoals de verantwoordelij k- tid van de wetenschap voor de wa- ntechnologie gesproken. Binnen- irt zal in Oostenrijk een conferentie orden gehouden over de rol van de *dia bij de bestrijding van de rol w de kernwapens. Deze conferentie d onder auspiciën staan van de Oos- orijkse kanselier Bruno Kreisky. 'an onze parlementsredactie 'EN HAAG Leo Jansen, PPR- *eede Kamerlid zal bij de volgende ïkiezingen niet langer in aanmer- tog komen voor een zetel. Hij zit mds 1972 in de Kamer en meent dat at lang genoeg is geweest. Hij heeft zijn partij weliswaar het verzoek «regen zich opnieuw kandidaat te ehen, maar heeft dat verzoek van i hand gewezen, omdat de inspan ®8on hem te veel zijn geworden, ovendien meent hij dat het een goe- i zaak is wanneer er een zekere torstroming plaats heeft binnen een kleine fractie. Bij de Rabobank kunt u uw betalingsopdrachten aanleveren, zoals u dat gemakkelijk vindt. Met losse, getypte of geschreven bankgiroformulieren. Maar ook met verzamellijsten of gemak kelijk in te typen optisch leesbare formulieren. En zou verwer king via ponskaarten, magneetbanden, cassettes of diskettes nog beter aansluiten op uw eigen administratie: ook daar weet de Rabobank alles van. Hebt u een rekening bij de Rabobank, dan kunt u uw rekeningafschriften en bijlagen precies krijgen zoals u wilt. Bijvoorbeeld met een specifikatieformu- lier per betaling. Zodat uw boekhouder i-"" er goed mee uit de voeten kan. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Daar is een brochure aan gewijd, ("Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekening-courant".) die bij alle 3100 ves tigingen van de Rabobank gratis verkrijgbaar is. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt. de tijd dat het goed ging met het bedrijf. Met regelmaat doken berich ten op. dat het met Christoffel finan cieel slecht zou gaan, wat Verlinden wel eens deed verzuchten: „Ik zou er een hoop geld voor over hebben om te weten wie hier achter zit." Schadeloos Voorlopig ziet het er naar uit, dat er geen passagiers worden gedupeerd. Het garantiefonds van de ANVR zegt, de veertienduizend klanten, die had den geboekt en nog op reis moeten, schadeloos te stellen, er van uit gaan de dat daarmee een bedrag van vier miljoen gulden is gemoeid. Maar vast staat dat nog helemaal niet. Er wordt nog druk gewerkt aan de inventarisa tie. Mocht blijken, dat de schade gro ter is, dan zou dat een gevoelige klap voor het fonds betekenen en zelfs totale uitputting niet denkbeeldig maken. In het fonds zit twee miljoen gulden aan bijdragen van de ANVR-leden. Door een overeenkomst met assura deuren wordt hiermee een risico van ten hoogste tien miljoen gulden ge dekt. Dat is echter een plafond voor alle pventuele calamiteiten die zich in een jaar samen kunnen voordoen. Voor elke touroperator afzonderlijk is een apart maximum vastgesteld. Bij Christoffel is dat vijf miljoen, met dien verstande dat assuradeuren hooguit negentig procent van de schade voor hun rekening nemen en tien procent op tafel moet worden gebracht door het fonds. Hoe hoog de schade ook is, in het geval van Christoffel betalen de ver zekeraars maar een maximum van viereneenhalf miljoen gulden. Dat be tekent, dat wanneer er tenslotte een schadebedrag van 6,5 miljoen gulden uit de bus zou komen, het fonds zelf zijn eigen twee miljoen zou moeten fourneren en daarmee gelijk ban kroet zou zijn. Nieuwe regels Het is ook om die reden, dat bij de ANVR wordt overwogen nieuwe re gels op te stellen voor deelneming aan en uitkering uit het fonds. De risico's zijn in de praktijk van van daag aanzienlijk groter gebleken dan bij de oprichting van het fonds in 1972 kon worden voorzien. Inmiddels heeft het Tweede Kamer lid Voor de PSP Van der Spek, staats secretaris Hazekamp (economische zaken) gevraagd het betalingssys teem voor vakantiereizen van reisor ganisaties te wijzigen zoals door de consumentenbond is voorgesteld. De consumentenbond wil dat de reis- som op een geblokkeerde rekening wordt gestort, waarna het geld na afloop van de reis ter beschikking wordt gesteld van de reisorganisatie. Het financiële risico voor reizigers wordt dan uitgesloten, terwijl het re serveren van geld in een garantie fonds overbodig wordt, aldus de con sumentenbond. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De PvdA wil in de Tweede-Kamercommissie voor socia le zaken een debat met staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) over he experiment met het zoeken van aan gepast werk voor WAO'ers die nie volledig zijn afgekeurd. Dit experi ment, in Rotterdam en Tilburg, kwam onlangs in het nieuws. Het kan ertoe leiden dat WAO'ers na een jaar een deel van hun vaste WAO-uitke- ring zien omgezet in een geleidelijk dalende werkloosheids-uitkering. Om het debat is gevraagd door het- PvdA-Kamerlid van der Doef. Hij heeft de indruk dat ook WAO'ers zelf onvoldoende op de hoogte zijn van het experiment en van de mogelijke consequenties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9