Bestuur woningbouwvereniging Hippolytus dient ontslag in jjjsk Van der Luit Bouwsels op het Plein ii Den Haag staan al vast Krakers bezetten in Delft kantoorkolos 99- 89- 69 Conflict binnen vereniging niet op te lossen door bemiddeling Begrafenissen -Crematies Transporten Inspraakavond wijst uit: KORT NIEUWS Slager moe{ rekening toch betalei NIEUWE NAJAARSMODE, VOORDELIGER DAN OOIT! 'Bouw lege ruimten om tot woningen' WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Lex Runderkamp DELFT Het dagelijkse bestuur van de katholieke woning bouwvereniging Hippolytus in Delft heeft zijn taken gisteren neergelegd. In een nog niet gepubliceerde brief aan de Raad van Commissarissen, die sinds begin augustus het conflict tussen het dagelijkse bestuur en de sociaal-culturele commis sie van de vereniging probeert op te lossen, schrijft het dagelijkse bestuur: „De situatie blijft bestaan, dat een verant woorde bestuurlijke besluitvorming niet mogelijk is." Het conflict draalt om de els van de sociaal-culturele commissie dat drie afdelingshoofden van de vereniging (technische dienst, bewonerszaken en financiön) opnieuw betrokken moe ten worden bij het overleg met bewo ners. Het dagelijkse bestuur stelt zich op het standpunt dat die taak Is weggelegd voor de directeur van Hip polytus. de heer De Boer. Voordat de Raad van Commisaarissen duidelijk heid heeft kunnen krijgen over deze tegenstelling, trad het dagelijks be stuur af. Als reden wordt gegeven dat de Raad van Commissarissen, die in deze bemiddelingspoging Informeel heeft gewerkt, geen contact heeft ge zocht met de sociaal-culturele com missie en daardoor geen toenadeing kon bewerkstelligen. De bemiddeling is dus niet geslaagd, aldus het dage lijkse bestuur. Niet mogelijk Op 11 augustus J.l. reageerde het da gelijkse bestuur schriftelijk op de eis van de sociaal-culturele commissie. Functieherstel, waaruit zou voort vloeien dat de afdelingshoofden bij het bewonersoverleg aanwezig kon den zijn, is zonder meer niet mogelijk, werd gesteld. De organisatiestruc tuur van Hippolytus die is vastge steld in december 1979 heeft het be wonersoverleg verplaatst van de af delingshoofden naar de directeur. Te rugdraaiing van de situatie zou het ontslag van de directeur betekenen, zo schreef het dagelijkse bestuur. Al hoewel het een zuiver theoretische uitspraak betrof, die verder tijdens de discussie niet aan de orde was, gaf het de drie leden van de sociaal-cultu rele commissie aanleiding op te stap pen. Op aandrang van de Raad van Commissarissen besloten de leden zo lang de zaken waar te nemen, totdat het dagelijkse bestuur met een gron dige toelichting zou komen op zijn brief. Die brief verscheen op 13 augustus en het dagelijkse bestuur verontschul digde zich voor het feit dat hun eerde re brief meer vragen had opgeroepen dan opgelost. Op het punt van func tieherstel van de afdelingshoofden verklaarde men dat de partijen maar eens rond de tafel moesten gaan zit ten. De betrokkenheid van de afde lingshoofden bij het bewonersoverleg bleek nu bespreekbaar. Zelfs werd aangegeven dat de afdelingshoofden actief bewonersoverleg kunnen voe ren binnen de bestaande functiebe schrijving en arbeidsovereenkomst. Informatie De sociaal-culturele commissie schreef daarop weliswaar een stand puntbepaling aan de verschillende colleges van Hippolytus, maar over het voorstel van het dagelijks be stuur werd met geen woord gerept. Er stond alleen een reactie in op de eerste brief van het bestuur, die zoals vermeld erg onduidelijk was. Kenmerkend voor de huidige situatie binnen Hippolytus is wel dat geen van de partijen direct met elkaar in contact staan. Aanvankelijk liep alle informatie via de Raad van Commis sarissen en later via de pers. Bestond eerst nog het gevoel dat er duidelijk heid kon komen door overleg in het algemene bestuur van de vereniging (vanuit dat oogpunt is ook de bemid deling ingezet) begin deze week werd duidelijk dat het aanblijven van de strijdende partijen de voortgang be lemmert. In totaal staan nu zeven bestuursleden op non-actief, zodat van lopende zaken nauwelijks sprake is. Niet op zichzelf Het conflict over de functie van de afdelingshoofden staat niet op zich zelf. De verschillende bestuurscolle ges staan al Jaren tegenover elkaar. Het dagelijkse bestuur wordt verwe ten de goede gang van zaken te frus treren door onvoldoende informatie te verschaffen over zijn activiteiten. Bovendien bestaat er groot verschil van mening over de invulling van de functie „bewonerszaken", waarin on dermeer bewonersparticipatie moet worden geregeld (niet te verwarren met „bewonersoverleg" dat meer een sociaal karakter draagt). Het gevolg van het massaal terugtre den uit de bestuurfuncties is dat alle bevoegdheden waarschijnlijk terug vallen naar de dgemene ledenverga dering. Die zal moeten beslissen over de nieuwe invulling van de bestuurs colleges. Het dagelijks bestuur doet in zijn ontslagbrief het voorstel dat de Raad van Commissarissen in de tussenliggende periode de bevoegd heden overneemt Ook wordt gedacht om bij de inwerking van een nieuw bestuur een gemeentelijke waarne mer op te nemen. Het dagelijks be stuur laat desgevraagd weten dat de organisatiestructuur van Hippolytus degelijk in elkaar steekt en dat een andere groep bestuursleden in staat zal zijn om de draad weer op te pak ken. Op 30 september aj. komt de ledenraad bij elkaar om de ontwikke lingen rond de bestuurcrlses te be spreken. In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071-142644* De herlndelinfsscheta van het Plein ln Den Haag, vanuit vogelvluchtperspectief. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO De zes bouwsels die op het ontwerp voor de herinrichting van het Plein zijn Ingetekend staan niet meer ter discussie. De bouw van de opstallen, die behoren bij de ln aanbouw zijnde ondergrondse parkeergarage, blijkt al enige jaren geleden met de bouwonderneming te zijn vastgelegd. Dit bleek uit de Inspraakavond die gisteren werd gehouden ln het stadhuis. Benoeming ZOETERWOUDE Ing. A. J. M. Houdljk, wethouder ln Qouda, ls met Ingang van 16 september benoemd tot burgemeester van Zoeterwoude. De heer Houdljk is 48 Jaar en lid van het CDA (KVP). Hij volgt de heer J. A. Detmers ais burgemeester op, die per 1 september eervol ontslag ls ver leend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Satelliet DEN HAAO Franse, Italiaanse en ook Engelse televisieprogramma's kunnen Haagse kijkers binnenkort ontvangen die zijn aangesloten op het Casema-kabeltelevislenet Vanaf 29 augustus tot en met 7 september zijn de programma's te zien op ka naal 4. Op het RAI-gebouw in Amsterdam, waar momenteel de Firato wordt ge houden, staat een antenne die de beelden via een satelliet ontvangt De doorgifte naar Den Haag verloopt via een kabelnet dat de PTT ooit heeft gelegd voor televisievergaderingen. Energieverlies LEIDEN De universiteitsgebou wen in Lelden zijn redelijk goed geï soleerd. Het Stads bouwhuis aan de Langegracht, de nieuwbouw waarin enkele gemeentelijke diensten zijn ondergebracht verliest daarentegen erg veel energie. Deze gegevens blijken uit een onder zoek dat de Leldse universiteit heeft laten verrichten naar warmteverlies van de universiteitsgebouwen. Het Engelse bedrijf Fairey Surveys Ltd. heeft infra-roodfoto's genomen boven de stad, waarop te zien is aan de hand van kleurverschil welke gebouwen veel warmte uitstralen. Drie gebou wen van de universiteit worden nu nader onderzocht, het Sylvuslabora- torium, de watertransportleiding van het zogeheten voor-kandidaatslabo ratorium en het noodgebouw van het Huygenslaboratorium. Op de foto is ook het Stads bouwhuis te zien. „Het ls duidelijk dat er iets mis is met dat gebouw", zegt een universiteitswoordvoerder. „We heb ben het echter niet nader onderzocht, het is een constatering die buiten het onderzoek valt" De gemeente Lelden heeft laten weten de foto's te willen bestuderen. Op het ontwerp van het Plein staan vier voetgangerstoegangen, waarvan twee met lift, aangegeven. Daarbij komen nog twee ontluchtlngsroos- ters van tafelhoogte en een ln- en uitrit De oBstakels zijn soms ge- deeLtelijk dan weer geheel op het Plein gesitueerd. Ook zullen de ge plande nooduitgangen voorzien wor den van een overkapping. Het geheel van het Plein zal omzoomd worden met een dubbele rij bomen. In het midden moet^iet standbeeld van Wil lem de Zwijger geplaatst worden. De rest van het plein mochten de Haagse burgers zelf invullen. Wethouder Niqvist van openbare werken, verkeer en vervoer gaf voor de discussie losbarstte een verklaring van de beknotting. De wethouder ver klaarde dat zijn voorganger Wallis de Vries ln 1977 voorzag dat de subsidie van de parkeergarage ln gevaar kwam als er te lang over de herinrich ting van het Plein gepraat zou wor den. De gemeenteraad heeft toen de bouw van de parkeergarage losge koppeld van de uitwerking van wat er op de parkeergarage zou moeten ge beuren. Er is toen gekozen voor een parkeer garage met opstallen zo bleek uit de door de wethouder voorgelezen notu len. Vervolgens wees Niqvist er op dat er nog wel onder de afspraak uitgeko men kan worden. Dit door de bouw vergunning van de bouwsels te weige ren maar dan loopt de gemeente het risico dat de verzekeringsmaatschap pij Westland Utrecht, die de bouw verzorgt, een proces aanspant. Eén van de Insprekers wees er in dit verband op dat de wethouder Wallis de Vries indertijd in de gemeenteraad heeft verklaard het Plein door West- land Utrehct „schoon" opgeleverd zou worden. Hij toonde dit aan, maar naar later bleek was dit later herzien. Ook het PvdA-raadslid J. ten Velden stelde hetzelfde ln recente vragen aan het college. Hij vroeg zich daarbij af waarom er op het Vrijthof in Maas tricht wel een parkeergarage is opge leverd zonder optrekjes, en dat dit niet mogelijk blijkt in Den Haag. Van achter de tafel kwam men slechts tot de vaststelling dat dit zo was gere geld ln een eerdef stadium en dat bijstellen praktisch onmogelijk was. Zo beperkte de meeste insprekers zich dan maar tot de inrichting van de rest van het Plein. Met name over de verkeersclrculatle bleken er nogal wat meningen te zijn. De vertegen woordigers van de middenstand be toogden dat een fietsstrook niet noodzakelijk was. Liever zouden de winkeliers wat meer laad- en lesruim te hebben dan nu staat aangegeven. Wat de vormgeving van de bouw werkjes betreft vroeg zich een aantal aanwezigen af of ze werkelijk wel die afmetingen moesten hebben (3.20 me ter hoog en twee bij vier zonder lift, en vijf bij zeven met lift). Dit bleek technisch noodzakelijk volgens de ar chitect van het geheel, de heer Wes terduin. Tevens vroeg men zich af of de keuze van glas in de bouwsels nu wel zo'n gelukkige was. Door de ar chitect werd gesteld dat dit een els was van de welstandscommissie, een adviesorgaan van de gemeente dat bouwtekeningen beoordeelt. LEIDEN Het slagerst» ens ln Lelden zeü alsnog eeï staande rekening van ruim 52.1 den moeten voldoen voor vil ringen ln het laatste kwarti 1977. Met dit advies aan B en de raadscommissie voor de n gen een ondeizoek af naar de gronden van een collegebes] 1978 dat Inhield dat Teeka behoefde te betalen. Volgens voorzitter Vink (CDA) onderzoekscommissie hebben indertijd zo besloten op het van de voormalige chef van <j ling bekistingen van de gel Omdat de firma Teekens in h ste kwartaal van 1978 geen meer deed over de hoeVeelhel keuring in aanmerking komen zou volgens de ambtenaar ga slag kunnen worden opgelegd „De gemeente zou geen been I om op te staan" zo luidde zijn De commissie voor de rekenlni als gevolg van een raadsmcl onderzoek naar een en ander ij komt nu echter met een tegen advies, namelijk om dan ma een geschatte vleeshoeveelhq gaande toch de rekening te pn ren. Het is nog niet bekend ha W op deze aanbeveling zulk! geren. De hele kwestie ls een gevolg i per 1 januari 1978 afgeschafte! lljke verplichting vlees dat tl ene naar het andere keurings| wordt vervoerd aldaar voor U ring aan te bieden. De bezette Van der Vormflat in Delft. Van onze correspondent DELFT Krakers hebben gistermiddag in Delft voor korte tijd een gedeeltelijk leegstaande kantoorflat bezet. De kra kers eisten dat de leegstaande verdiepingen van de flat na jaren van leegstand omgebouwd worden tot woningen. Te vens wilden de Delftse actievoerders met deze bezetting uiting geven aan hun solidariteit met de krakers van de Prins Hendrikkade in Amsterdam. De Delftse politie maakte na enkele uren een einde aan de bezetting. De ontruiming geschiedde op vreedzame wijze. De 22 verdiepingen tellende en in "Delft als Van der Vormflat bekend staande kantoorkolos in het winkel centrum in de Hoven werd gisteren omstreeks drie uur door een dertigtal krakers in bezit genomen. Het perso neel van de in de flat gevestigde kan toren werd door de krakers op de hoogte gesteld van de actie. De poli tie was weldra ter plaatse. De krakers wilden echter niet ingaan op het be vel het gebouw terstond weer te ver laten. De actievoerders deelden mee de flat tot 's avonds acht uur bezet te willen houden. Het antwoord van de Delftse politie hierop bestond uit het zenden van versterkingen. Zonder te genstand te biden lieten de krakers zich tegen vijf uur uit het gebouw verwijderen. Doorn Met deze in de eerste plaats als soli- Is. darlteitsactle bedoelde bezetting stelde de Delftse kraakbond opnieuw het huisvestingsbeleid in Delft aan de orde. De leegstand van kantoorpan den is de krakers een doorn in het oog. De Van der Vormflat is volgens hen een duidelijk voorbeeld van fa lend overheidsbeleid. Na de bouw heeft dit flatgebouw een Jaar leeg gestaan en nu na zeven jaar is pas de helft van de luxe en volgens de krakers onbetaalbare kantoor ruimte verhuurd. Aan dergelijke kan toren is in Delft geen behoefte, in tegenstelling tot aan woonruimte, al dus de actievoerders. Zij eisen dat de tien lege verdiepingen van de flat direct geschikt gemaakt worden voor bewoning. De nu onverhuurbare eta ges bieden ruimte aan wooneenheden voor één en tweepersoonshuishou dens van in totaal tweehonderd mensen. Ruimvallende chenille Angora crêpe-japon in Tentjurkje in geruwd lapon in écru, raf en grijs. bleu en rose. katoen in zwart, rat en Mt. 36 t/m 46 Mt. 36 t/m 44 bordeaux. Don Haag: Leyweg 954. Spuistraat 32. Winkelcentrum Leidsehage Jasmijnhof 8 MAAKT MODE BETAALBAAf Polyester deux piéces in lamasiebreisel mei lakceintuur in petrol en zwart. O Mt 38 t/m 46

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6