itichting in gebreke' De Graafs zilver en goud m Rustige voortzetting schaaktweekamp JfVira niawjÉ [}lé: 'Als SABV niet wil controleren moet zij opstappen' Tom Okker en Betty Stöve uitgeschakeld Recordbezoek Europese toernooien Dertiende partij afgebroken Van der Poel leider Het 'meisje voor halve dagen' nu naar Go Ahead m Hinault favoriet voor wereldtitel Horeman meest waardevolle speler Principieel AZ'67 ;NSDAG 20 AUGUSTUS 1980 SPORT TROUW/KWARTET PS 13 RH 15 r Erik Oudshoorn STERDAM Terwijl Michel van de Korput en Simon «mata niet meer bezorgd behoeven te zijn over hun [gerechtigdheid bij respectievelijk AC Torino en Stan di Luik, lijkt het laatste woord over de gevolgen van deze lire nog niet gesproken. Vorige week besloot het sectiebe- tegen het voorlopig advies van de Stichting Arbeldsza- het sectiebestuur sloeg het ne* ve advies van de SABV in de Vervolgens maakte de stichting jszaken bij monde van vooreit- an Mas man bekend geen heil te zien in de controle op de ing van artikel 30. Een reactie, ij mr. Eric Vilé, voorzitter van de i betaald voetbal, in het verkeer- eigat is geschoten. Hij zegt: „De 1 is in deze zaak zelf in gebreke ren. Niet wij. Ik hoop dat het motionele reactie is geweest. Ar- 36 moet natuurlijk gewoon in I blijven. En het behoort tot de aamheden van de SABV om de ing van deze verordening te con- en. Als de huidige bezetting van 4 chting daar niet aan wil moet zij meehielp met het opstellen tekst voor artikel 36. heeft zich os uitgelekte berichten aanvan- l sterk gekant tegen het ver- ken van de speelcertificaten. Hij evenals Witteveen (WON) en ima (WSC) één van de drie te- emmers binnen het sectiebe- 2s Vilé: „Ik voel er niets voor om stemgedrag toe te lichten. Dat is '3 nj nooit gebruikelijk. Je moet de fraak van het sectiebestuur niet ils een principiële beslissing. De- 3ijgjc stond los van andere kwes- De spelers wilden in verband Europees voetbal voor 15 augus- 2e weten waar ze aan toe waren. a lagen er twee telegrammen ftjax en Feyenoord. Beide clubs ''licn met een schadeclaim. Juri- Jj stak hun argumentatie goed in Dus om dan wat te onderne- moet je goed in je schoenen Gelukkig bestond er de onder- de verklaring van Van de Kor- Ik heb Masman gebeld en ge- dit zijn voor-mij harde be wij- waarom geven jullie slechts een opig advies? De SABV durfde Jchter niet aan en vroeg nog meer n. Gezien de belangen die er op het ytonden kon dat niet." toont zich weinig tevreden met erkwijze van de stichting ar- taken. Hij is van mening dat de in het geval Van de Korput te ïeeft geaarzeld met het instellen en onderzoek. Vilé: „Op 4 juni het reeds bekend dat Van de ut contacten onderhield met To- De stichting had het moeten irven om al in dat stadium in te komen." lan der Klink, directeur van de Ég arbeidszaken, kaatst die bal lerug. „Volgens de FIFA-regle- ra kunnen wij een dergelijk on- lek pas starten als de vergoe- lom is geregeld", verdedigt hij „Feyenoord heeft Van de Kor- ide laatste week van juli vrijge- Er is toen tussen ons en Michel riefwisseling op gang gekomen. ken Betaald Voetbal (SABV) in, belde spelers toch een trans fercertificaat te geven. De SABV meende dat er bij de overgang van Van de Korput en Tahamata naar hun nieuwe werkgevers sprake is geweest van commerciële arbeidsbemid deling. Artikel 36 van het reglement betaald voetbal verbiedt een dergelijke handelswijze. Malafide voetbalmakelaars zou den anders hun zakken kunnen vullen door de onkunde van profvoetballers. Eric Vilé „kritiek op werk van Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal" MASON/MAHWAH Betty Stöve begint het voorbeeld van Tom Okker te volgen. Beiden werden in de eerste ronde van internationale toernooien uitgeschakeld. Voor Okker (5-7 en 2-6 tegen de Amerikaan Jeff Borowiak) niets ongewoons, voor Betty Stöve (6- 3, 4-6. 4-6 tegen de Amerikaanse San dy Collins) wel. In de tiende game van de derde set verloor Stöve haar op slag met een dubbele fout en drie slechte slagen. Het koste haar direct de partij. In Mason, waar de heren spelen, werden in de eerste ronde direct drie geplaatste spelers uitge schakeld. De Fransman Yannick Noah (9) ging ten onder tegen de Amerikaan Bill 8canlon, Stan Smith (12) verloor van de Portoricaan Fran cisco Gonzales en de Mexicaan Raul Ramirez (14) werd gewipt door de Amerikaan Robert van 't Hof. Wimbledonkampioene Evonne Caw- ley-Goolagong heeft zich met rug klachten teruggetrokken voor het in ternationale damestennis toernooi in Mahwah. Evonne Cawley was als der de geplaatst. De Australische raakte vorige week tijdens het toernooi in, Toronto aan haar rug geblesseerd, waardoor zij de strijd moest staken. De Amerikaan John McEnroe maakt zijn rentree deze week nog in het toernooi van Atlanta. Nadat hij net als Evonne Cawley wegens een bles sure in Toronto was uitgevallen had hij aanvankelijk rust willen nemen tot het toernooi om de Open Ameri kaanse titels in Flushing Meadow, dat op 26 augustus begint. Na een geruststellend onderzoek van de me dici heeft McEnroe besloten zich toch in Atlanta voor te bereiden. BERN Maar liefst 5.850.698 toeschouwers bezochten het vo rig seizoen voetbalwedstrijden voor de Europese bekertoernooi en. Vergeleken met het voor gaande Jaar een stijging van wel geteld 471.593 kijkers of 7,04 per cent. Gemiddeld bevolkten per wedstrijd 23.217 mensen de tri bunes. Vooral voor het toernooi voor landskampioenen nam de belangstelling sterk toe: 218.124 toeschouwers méér dan in het seizoen 1978/79 passeerden de lo ketten, een stijging van 14,43 percent. Naar wedstrijden voor de Europa Cup II kwamen 152.547 mensen meer kijken en voor duels voor de UEFA beker steeg de belangstelling met 100.922. Plan LONDEN De Engelse voetbal clubs hebben in een rapport, ge titeld „Voetbal, gevecht om het voortbestaan", een aantal wijzi gingen voorgesteld in de natio nale competlte. In het docu ment, dat is samengesteld door een commissie van Engelse voet balmanagers, wordt onder meer gepleit voor het toekennen van drie punten in plaats van twee bij een overwinning. Verder be veelt het rapport aan het aantal clubs in de hoogste afdeling van het betaald voetbal, de eerste divisie, van 22 naar 18 of des noods 20 terug te brengen. De derde en vierde divisie zouden leder in acht kleinere afdelingen van zes clubs moeten worden opgesplitst. Bovendien lijkt het de commissie beter dat de ver enigingen zelf mogen bepalen wanneer zij in het weekeinde hun thuiswedstrijden afwerken. Momenteeel zijn de clubs gebon den aan de zaterdagmiddag. Aberdeen ENSCHEDE Marck de Clerck, de doelman van FC Twente die in de afgelopen drie jaar werd uitgeleend aan respectievelijk Heracles en Go Ahead Eagles, heeft het afgelopen weekeinde een éénjarig contract getekend bij de Schotse kampioen Aber deen. De Clerck zal, als het nodig is, ook mogen spelen in het Europe se bekertoernooi voor landskam pioenen. omdat de overgang nog net op tijd is gekomen voor wat betreft de spelersopgave aan de UEFA door Aberdeen. Van onze schaakmedewerker AMSTERDAM De eerste partij in de verlenging van de tweekamp tus sen Viktor Kortsjnoj (wit) en Lev Po- loegajewskl is gisteren in Buenos Ai res na 44 zetten afgebroken. Op het bord staat een eindspel, waarin Kort sjnoj een microscopisch voordeeltje bezit, zodat het niet onwaarschijnlijk moet worden geacht dat deze partij in remise zal eindigen. Het was een vrij saai duel met weder zijds risicoloos schaak. Noch Kort sjnoj die baat heeft bij elke remise, noch Poloegajewskl die zijn kans af wacht als hij wit heeft, lieten zich verleiden tot met ondernemen van een avontuur. Zo kabbelde de partij langzaam voort, terwijl steeds meer stukken werden geruild. In de slot stelling heeft Kortsjnoj echter toch nog iets van een initiatief in de vorm van een sterk paard, dat de beheer sing heeft over „het stopveld d4". Het ziet er echter niet naar uit dat er van enig reëel voordeel sprake is. Dertiende partij Wit: Viktor Kortsjnoj. Zwart: Lev Poloegajewskl. I. c2-c4 c7*c5: 2. Pgl-f3 Pb8-c6; 3. d2- d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pg8-f6; 5. Pbl-c3 e7-e6; 6. Pd4-b5 Lf8-b4; 7. Lcl-f4 0-0; 3. Lf4-d6 Lb4xd6; 9. Pb5xd6 Ddl-b6; 10. Ddl-d2 Pf6-e8; 11. Pd6xe8 Tf8xe8; 12. e2-e3 Te8-d8; 13. Lfl-e2 d7-d6; 14. O-O Lc8-d7; 15. Tfl-dl Ld7-e8; 16. Tal- bl Ta8-c8; 17. b2-b3 a7-a6; 18. Dd2-b2 Pc6-e7; 19. Tdl-d3 Db6-c7; 20. Tbl-dl b7-b5; 21. h2-h3 Dc7-b6; 22. Pc3-e4 d6- d5; 23. c4xd5 Td8xd5; 24. Td3xd5 Pe7xd5; 25. Le2-f3 b5-b4; 26. Db2-d4 Db6xd4; 27. Tdlxd4 Tc8-c6; 28. Kgl- h2 a6-a5; 29. Td4-d2 Kg8-f8; 30. Pe4- gS h7-h6; 31. Lf3xd5 e6xd5; 32. Pg5-f3 Tc6-c5; 33. Kh2-g3 Kf8-e7; 34. Kg3-f4 f7-F6; 35. gZ-gi gl-gS schaak; 36. Kf4- g3 h6-h5; 37. Pf3-d4 h5xg4; 38. Pd4-f5 schaak Ke7-f8; 39. h3xg4 Le8-d7; 40. SIMMERN Adrie van der Poel. zevende in de Olympische wegwed strijd van Moskou, zal vandaag in de leiderstrui starten voor de eerste etappe van de Ronde van Rijnland- Palts. Van der Poel won gisteren de proloog, een criterium over 35,7 kilo meter in Simmem, dat niet voor de klassementen meetelt. De Zwitser Viktor Schraner werd tweede. Bij de eerste tien klasseerdén zich ook Johnny Broers (zevende) en Frank Moons (tiende). toch logisch dat dat een paar n in beslag neemt? De beslissing het sectiebestuur blijft voor mij grijpelijk. Het is doodzonde. Wij likten over zeer goed bewijsma- iL Michel heeft ons letterlijk ge ven: „Ik heb alles vla Ome Cor er, red.) geregeld." Ik durf zelfs t te gaan door te stellen dat ït geen verstoppertje zou spelen, oedelijk had hij tegenover de er een verklaring willen afleg- Voor hem is het immers ook essant om zijn werkzaamheden de wet te toetsen. Het sectiebe- heeft ons nu een beetje belache- „kemaakt. Een moordenaar stel je I ïrnet op vrije voeten als je weet j een misdaad heeft begaan. Er Se komende week een grondige chtenwisseling nodig zijn tussen en het sectiebestuur." zaak Simon Tahamata beschik- SABV slechts over een onderte- t brief van de AJax-administra- Tahamata had geen handteke- gezet. Vast staat dat Maarten de van Inter Football een rol heeft eeld bij de overgang van de Aja- naar het Belgische Standaard De SABV zou morgen meer i Ijsmateriaal in handen krijgen. de beslissing van het sectiebe is dat overbodig geworden. De fa-certificaten zijn onherroepe- Het afgeven van een voorlopig leaat kent de FfF/\ (intematio- voetbalbond) niet. Het sectiebe- heeft het kapmes om Jungle te e gaan simpelweg weer in de de gestoken. Herman Choufour, fan de voorstanders om het sein jj Tahamata en Van de Korput op te zetten: „De brief van Van de »ut was voor mij niet overtuigend eg- Wat ik heb gelezen heeft Cos- i iem alleen geholpen bij het zoe- van een huis. De stichting is al eerder onderuit gehaald door de Kraal. Kraal ging naar de rech- en kreeg alsnog zijn gelijk. Kijk, raag me verder af hoe het moge- Is dat PSV zo maar een Koreaan aantrekken, terwijl Ajax vorig riet de Hongaar Brlint mocht ven." ufour ontkent dat de belangen het Nederlands elftal ln het ge- zijn geweest." Ik stel het Neder- s elftal niet samen. Ik vind het lurlijk wel leuk als Oranje wint" tichting arbeidszaken zou zich de ende tijd moeten bezighouden de bemoeienissen van Maarten 'os bij de contracten van de Aja- len Hamberg en Schrijvers. Op- Iw liggen de bewijzen voor het 'Pen: Hamberg heeft in een Zwit- e krant verklaard vla De Vos bij le zijn gekomen. De Stichting voorlopig evenwel niets." SPAKENBURG Zoals het een goed Spakenburger be taamt, blijft Julianus „Jaan" de Graaf de voetbal-zaterdag trouw en de zevende dag aan de kerkgang wijden. Het dorp is daar zeer mee ingenomen. Hoewel Jaan de Graaf, de enige gereformeerde vleugelaanvaller van eredivisie-niveau, altijd heeft ontkend dat contröle vanuit het dorp op naleving van het vierde gebod enige invloed heeft gehad op zijn beslissing om het leder nooit en te nimmer op de dag des Heeren te beroeren. Maar het stijl-reformatorische bolwerk Spakenburg vindt die principiële opstelling wel héél mooi. Voor het dorp was er bovendien het bijkomende voordeeltje, dat ln dit zo aparte sportgeval het religieuze met het nuttige kon worden verenigd. Al thans. zo leek het tot maandagavond. Bij de roemruchte IJsselmeervogels glom men dezer dagen bij voorbaat van genoegen nu de verloren zoon het komend seizoen weer leiding zou gaan geven aan de Inmiddels wat weggezakte Vogels. Vorige week bracht Jaan al enige voorpret in de oefening door tegen tweedeklasser Vaassen maar liefst vijfmaal het net te vinden. Maar laat de plaatselijke vedette maandagavond laat warem pel toch weer kiezen voor een nieuwe eredivisieclub: Go Ahead. In Spaken burg zelf nog wel kreeg de Deventer manager Maaskant de aanvaller zo ver om een nieuw zaterdag-contract te ondertekenen. Go Ahead huurt hem nu van AZ '67. Een tegenvaller van jewelste voor de Vogels, waar Jaan dezelfde avond nog aan de trai ning had deelgenomen. Het was een van zijn laatste voorbereidingen op weg naar de wedstrijd tegen Ajax, want de Deventer-lelding wil hem za- Pf5-d4 Kf8-e7; 41. f2-f3 Tc5-c3; 42, Kff3-f2 Tc3-cl; 43. Td2-c2 Tclxc2; 44. Pd4xc2. Afgebroken. De afgebroken stelling luidt: Wit: Kf2, Pc2, pionnen a2, b3, e3, f3. Zwart: Ke7, Ld7, pionnen a5, b4, d5, f6, g5. PARIJ8 Bernard Hinault is bij de bookmakers de grootste favoriet voor het wereldkampioenschap wielren nen op de weg voor profs op 31 augus tus in Sallanches. De Breton noteert 2,5 tegen 1. De Italiaan Giuseppe Saronni staat met 5 tegen 1 op de tweede plaats. Johan van de Velde is de hoogst genoteerde Nederlander op de derde plaats met 7 tegen 1. Op het lijstje van favorieten zijn de Neder landers, die sinds 1975 drie keer de wereldtitel behaalden, het talrijkst. Kuiper, Raas. Lubberding, Zoete melk en Knetemann staan er ook bij I Bernard Hinault (Fra) 2,5 tegen 1. 2. Oiuseppe Saronni <Ita> 5 tegen 1. 3. Johan van de Velde (Ned) T tegen 1, Francesco Moser Ota) 8 tegen l. 5 Hennle Kuiper (Ned) en Daniel Willems (Bel) 10 tegen 1. 7. Roger de Vlaeminck (Bel) 12 tegen 1. 8 Henk Lubberding (Ned) en Fons de Wol! iBel) 18 tegen 1. 10. Jan Raas (Ned) 18 tegen 1. 11. Joop Zoetemelk (Ned). Jean-Rene Bernaudeau (Frai. Oregor Braun (WD1). Ludo Peetera (Bel) en Oerr'.e Knetemann (Ned) allen 20 tegen 1. Bernard Hinault. de tweevoudige winnaar van de Tour de France, is kopman van de Franse ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg in Sallanches. Hinault zal in elk geval door drie ploeggenoten worden ge steund. Het zijn Pierre-Raymond Vil- lemiane, Andre Chalmel en Jean-Re- ne Bernaudeau. Verder heeft de Fran se bond aangewezen: Bernard Theve- net, Regis Ovion, Raymond Martin. Christian Seznec, Robert Alban, Ma riano Martinez. Bernard Bourreau en Yves Hezard. Jos Schipper en Ad van Peer zijn officieel aangewezen als reserves voor in Sallanches. Schipper, die eerste reserve is. reist ln leder geval mee naar de Franse Alpen. Indien er weer een Nederlander wereldkampioen wordt, kunnen de renners een bedrag van zeventigduizend gulden verde len. Dertigduizend wordt betaald door de wereldkampioen, een even groot bedrag wordt gefourneerd door een sponsor. De stichting profwieler- promotion en de KNWU betalen vijf duizend gulden. Van onze honkbalmedewerker HAARLEM Vijf van de acht ere prijzen, die er na afloop van (ongesla gen) door de Miami Hurricanes ge wonnen Haarlemse honkbalweek werden uitgedeeld, kwamen terecht bij spelers van deze Amerikaanse for matie. Op de erelijst slechts één Ne derlander: Harm Horeman. Hij werd tot de meest waardevolle speler uit geroepen. Ereprijzen: beste slagman: Alex De Je sus (Miami Hurricanes. 0.428); beste werper Kip Yangcy (Mi ami Hurricanes), beste coach Ron Fraser (Miami Hurricanes): populairste speler: Ratty Joseta (An tillen): spectaculairste speler Azusa Eto (M/To- kiof. grootste pechvogel: Tim Oudlm (Miami Hur rlcanesi: waardevolste speler: Harm Horeman (Nederland), homerunkomng: Alex De Jesus (Mia mi Hurricanes, vier). Miami 0 4 0 1 1 0 1 0 0-7 M/Tolüo 0 1 0 0 2 0 1 0 0-4 Werpersresultaten. Miami. Eddie Eacrlbano (6 inn) 2-1-7-2. Rob Rajsteh (3 inn) 3-0-2-0. M/Tokio Murta (3-1/3 inn) 3-3-8-1. Oka (1-2/3 inn. l-3-l-O. Yamasaka (1-1/3 lnn> 1-0-2-0. Okasawara <2-2-3 inm 0-0-3-0. door Matty Verkamman (jr* A» f .oW |Ëjjf Iglpk t*.- Selectie: Ype Anema, Peter Arntz, Chris van den Dun gen, Fred Filippo, Jan Gaasbeek, Hu go Hovenkamp. Jos Jonker. Kees Kist, Hans de Koning, Ri chard van der Meer, Johnny Met god, Kristen Nygaard, Harry Oort, Jan Peters. Hans Reyn- ders, Henk van Rijnsoever, Gijs Steinmann, Ronald Spelbos, Rick Talan, Kees Tol. Eddy Trey tel, Kurt Welzl, Ronald Weysters. Nieuw: Chris van den Dungen (FC Den Bosch), Jan Gaasbeek (DOVO), Jos Jonker (FC Den Haag). Vertrokken: Wlm van Dongen (Vitesse), Jaan de Graaf (Go Ahead Eagles), Bart van Nleuw- poort (Telstar), Roger Schouwe- naar (Beerschot), Gerrit Vooys (DS'79). Trainer: Georg Kessler, Hans Eykenbroek, Theo Vonk. Terrein: Alkmaarderhout. Capa citeit: 29.500. terdagavond gelijk al inzetten tegen de regerend kampioen. Jaan was veel eerder al vertrokken bij AZ '67. Volgens trainer Kessler omdat hij absoluut niet langer wilde werken met een speler, die hij steeds maar op zondag moest missen. Daar had de Duitser natuurlijk eerder op moeten komen. Volgens Jaan zelf Is het nochtans kletskoek van Kessler. (terzijde: de zilver-grijze trainer heeft het momenteel maar moeilijk in Alk maar. Het is een publiek geheim, dat een aantal spelers hem niet serieus neemt. Zo riep Kist onlangs nog in het openbaar dat Kessler niets te vertellen heeft. Dat lijkt op het force ren van welke breuk dan ook. Kessler schijnt nu van plan te zijn om de topscorer voor de competitie-ouver ture tegen NAC te passeren. Kessler gaat dus een moeilijk Jaar tegemoet, dat lijkt wel zeker. Jaan de Graaf: „Wat Kessler er ook van denkt, iedereen weet natuurlijk dat er maar één man bij AZ '67 is, die over de gang van zaken beslist: Klaas Molenaar. Ik heb er toch bij gezeten dat Dirk Schouten van het bestuur tegen Klaas zei dat het zo niet langer kon met mij. Toen zei Klaas: maar een ander Is niet te betalen en weet jij soms een ander? Ik had rustig op de zelfde voorwaarden kunnen blijven. En ik kon zelfs nog een beter contract krijgen. Maar ik had er zelf genoeg van. Vanwege mijn werk (de bemid delde De Graaf participeert in een familie-koekfabriek-red.) ben ik aan Spakenburg gebonden. Ik had geen zin om te verhuizen. En die lange ritten naar Alkmaar gingen me verve len. Ik heb zelf de beslissing genomen niet langer bij AZ '67 te blijven" En dus stond Julianus weer heel sterk, want om de een of andere reden is hij een gewilde speler bij de prof- Jaan de Graaf nog in actie voor AZ'67. Hij scoort in de bekerwedstrijd tegen FC Utrecht Doelman Hans van Breukelen en verdediger Wilbret zijn verslagen. clubs. Toegegeven, hl) kan een ver- rassende vleugelspeler en een goal- tjesdief zijn zij het eerder als rechtsbuiten dan als linksbuiten, zijn positie bij AZ '67 maar echt furore heeft hij toch niet gemaakt in het profvoetbal. Of wel dan? „Toen ik twee jaar geleden begon bij AZ was dat niet zo zeer voor het geld. maar eerder om te bekijken hoever ik kon komen in het voetbal. Ik had bij IJsselmeervogels toen al het idee dat ik het zou redden in de eredivisie. En ach, ik werd toch steeds weer opge steld. Ook als er op de zondagen een ander op mijn plaats stond, speelde ik de volgende wedstrijd op zaterdag meestal weer mee. Een keertje maar, nadat 8chouwenaar bij Excelsior op zondag drie goals had gemaakt, werd ik de keer daarna wissel gezet" Dat voortdurende geschuif in de aan val geeft al aan dat het in feite bela chelijk is om als profclub een meisje voor halve dagen in dienst te nemen. Natuurlijk, De Graaf kan men niet verwijten dat hij op die manier een forse grijpstuiver meepakt. Maar fru strerend is het wel voor de anderen (Tol en Schouwenaar bij AZ '67) om met zo'n uitzendkracht uit de duiven til te moeten werken. Net als AZ '67 indertijd, zegt ook Go Ahead dat De Graaf wel meer dan twintig competi tiewedstrijden kan meedoen. En wan neer we Jaan mogen geloven dan was zelfs PSV bereid geweest om een con tract inclusief een zondag-clausule, met de Spakenburger aan te gaan. Ook Eindhoven was hem echter te ver. Deventer, een ritje van vijfenvijf tig kilometer, dat vindt hij net mooi Bovendien heeft hij in die Overijssel se regio zakelijke belangen. Maar wat is dat eigenlijk voor een raar beleid van al die clubs om aan zo'n handicaprace te beginnen? De Graaf haalt over dat onderwerp zijn schou ders op. „Voor Kessler was het wel lastig, denk ik. Het was ln elk geval lastiger voor hem dan voor mij. Ja, en in de groep vonden veertien van de zestien het toch Jammer dat ik weg ging. Ik kon dus blijven. En voor een beter contract Molenaar vroeg zich af waarom hij mij op de oude voor waarden niet zou houden. Nu heeft hij twee of drie ton voor Van den Dungen betaald. Nou. dat is een jon gen waarvan ik durf te zeggen dat hij er niet in komt." Hij is wel onder druk gezet in Alk maar om toch maar voor de zondag te kiezen. Jaan liet soms ook wel eens een opmerking los waaruit de Noord hollanders enige moed op een wereld se houding ln zijn moeilijk te door gronden gedrag putten. Dan vroeg Jaan veertien dagen bedenktijd, of zoiets, en dan begon het loven en bieden weer van voren af aan. Maar even later zei hij weer dat er „nul procent kans" was in relatie tot het voetballen op de sabbath-dag. En zo doende, vanuit zijn eigen sterke posi tie rijk, bepaald geen broodvoet baller, schermend met een terugkeer naar IJsselmeervogels die hem niet eens moeilijk zou vallen werd Jaan de Graaf wellicht meer geboden dan hij als voetballer werkelijk waard was en is. „Als ik de bedragen bekijk, dan was het Molenaar héél veel waard om mij op de zondag te krijgen. Er zijn regelmatig gesprekken over geweest Zwartkruis heeft er ook nog eens met Molenaar over gepraat. Verder be gonnen de Journalisten er steeds weer over. en Kessler. en ook de spelers. Maar zelf ben ik toch altijd duidelijk geweest: ik speel niet op zondag. Nooit." Toen AZ '67 in de slotfase van de vorige competitie tegen Ajax. Feye noord en FC Twente op zondag op een vreselijke manier de boot miste, ging men Jaan de graaf in Alkmaar misschien zelf over-waarderen. Voor Jaan's marktwaarde was die ontwik keling in elk geval niet slecht. Nuch ter als altijd gaat hij daar nauwelijks op in. „Bij AZ '67, met een dergelijk elftal, mag het nooit van één man afhangen." Jaan beleefde die zondagse wedstrij den van AZ'67 trouwens via de radio en Studio Sport. Dat kan anno 1980 in Spakenburg, waar fietsen en zeilen op zondag nu ook al mogelijk is en zelfs twee restaurants de barrière van de zondagsheiliging hebben doorbro ken. „Het was niet zo dat ik dacht: tegen wie moeten de jongens zondag. Er ging dan best iets in mij om." Dat begint dus straks opnieuw, bij Go Ahead. Jaan heeft er inmiddels weer een aardig centje uitgehaald, mag men wel aannemen. Hij laat er weinig over los, maar zijn welstand is zeer zichtbaar. Een kast van een bun galow en een Japanse sportwagen van, naar schatting, vijftig mille er voor. In het reformatorische Spaken burg zijn dat nog respectabele zaken. En het profvoetbal, waar Mammon toch regeert, kan er in het dorp ook best mee door. Op zaterdag. „Neem mijn zilver en mijn goudVers 4 van lied 473. Dat zal Jaan op zondag in de kerk wel heel zachtjes meezingen, schiet me plotseling te binnen. SCHAKEN - Frans Cuypers staat na tww ronden van het schaaktoernooi om het wereld kampioenschap voor spelers tot twintig Jaar op vtJfUg procent. Na njn nederlaag uit de eerste ronde tegen Kaaparow uit de Sowjet Unie won de schaker uit Asten gisteren in Dortmund met zwart van de Japanner Yoahlda. VOETBAL Han van der Zeeuw zal per 1 november B.s. adjunct-secretaris van de ama- teureectte van de KNVB in Zeist worden De 38- Jarlge papendrechter zal voornamelijk werk zaam zijn op het gebied van de beleidsvoering Van der Zeeuw, die het txainersdiploma A bezit, zal acUef blijven als oelenmeester van de derde klasser W Slledrecht CRICKET Nederlands elftal speelt op zater dag 23 en zondag 24 augustus twee keer een één- daagse wedstrijd tegen Queens Park CC uit Trinidad Met de keuze van Cees Ruskamp van de Koninklijke UD en Menzo van Meur» van HOC zijn twee jongere spelers in het team gekomen in plaata van routiniers Maarten Tui- ninga en wicketkeeper Rene Schoonheun Rus kamp zal in de wedstrijd tegen Trinidad optre den als'wicketkeeper Anton Bakker iVOC) is aanvoerder Beide wedstrijden worden gespeeld op het terrein van VRA in Amstelveen en begin nen om 11.00 uur De samenstelling van de Nederlandse ploeg Is Anton Bakker (VOC« Dick Bekedam .Kon, UD«. Ron Eilerink (Kam pong). Peter Entrop (HCO. 8teven Lubber* (Kon UD). Memo van Meurs (HCC). Cees Rus kamp (Kon UD). Hergen Spits (VRA). Jan Spits (VRA), Huib Visee <HBS> en Rob van Weelde (VOO. Twaalfde man ia Died enk Visee (HBS: SCHAATSEN Cees Sroouter. die zes jaar trainer ia geweeat van de Italiaanse schaats bond. heeft zijn overeenkomst niet verlengd. hij gaat verhuizen naar de Verenigde Stalen WIELRENNEN Theo Smit. „de nacht van Alkmaar", een entenum voor profs over 90 kilometer gewonnen Smit won de eindsprint van een kopgroep van vier renners, die na vijfug kilometer was ontsnapt Daarbij behoorde tot tweede ronde voor het einde ook Joop Zoete melk Vijf ronden voor het einde, toen Zoete melk nog vooraan was. probeerde Oerrie Knete mann te ontsnappen. Zijn demarrage had met genoeg venijn Op het moment dat ook Zoele melk wilde demarreren, kreeg ook hij een lekke band. De Tourwinnaar viel terug in het peloton ZEILEN De Oostenrijkers Udo Weberslnke en Max Reiohtert hebben op het IJsselmeer nabij Medembük de vierde race in de strijd om het wereldkampioenschap zeilen in de Tempest- klasse gewonnen De Nederlandse combinatie Joop van Zadel en Dick Zaal ging als 27ste door de finish DAMMEN De uitslagen van de vierde ronde van het wereldkampioenschap dammen voor dames zijn: Michsllovskaja-Sotsjnenko 1-1. Bonnefoy-Barras 1-1. Samofalova-Altsjoel 0-2. Verheyen-HOpez 1-1. Polman-Graas 2-0. Helt meler-Nieuwenhutten 1-1. Inhaalpartlj uit de tweede ronde HUpez-Nieuwenhuizen 0-2 Stand 1 Polman pnt2 Altsjoel 7 pnt 3 Sotajnrnko 8 punt 4 Michailovskaja. Heit meier en Oraas allen 5 pnt. 7 Nieuwenhulzen 4 pnt 8 Bonnefoy. Samofalova en Barras allen 2 pnt. 11 HUpez en Verheyen leder 1 punt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15