[EM richt erfhuis in zelafzet bij Akzo stagneert Betaalkaarten en pasje scheiden ritiem plan werd mislukking Akzo in cijfers Saoedi-Arabië beperkt wellicht olieproduktie Nummer noteren zou moeten Pompschakelaar cv-installatie Vrees voor nieuwe prijsverhoging Bij Philips-video definitief verlies van 520 banen Bouwers tegen leegstandswet landse vloot verder achterop resultaat tweede halfjaar Om problemen met cheques te voorkomen Energiezuinige verwarmingsketel Mening over reclame JAG 20 AUGUSTUS 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 ge redactie economie jrDAM De Ogem (handel, elektrotechniek en bouw)' iet zijn bankiers overeenstemming bereikt over voort- van de kredietverlening. Hoewel het consortium van jnntig banken heeft beloofd, zich niet met het investe- ileid van de Ogem te bemoeien, zal Ogem dit jaar pijnlijk alleen investeren in wat door dr. L. Koopmans, ator van de concernstaven, wordt betiteld als: het [temming met de banken teren bereikt, na onderhan- die zes weken hebben ge le banken hebben bij wijze a garantie volledig beslag p debiteuren en voorraden n. Onroerend goed in install- ingemoeid gelaten in tegen- ot wat werd gevreesd. ,t zijn verliezen tussen eind en begin dit jaar herhaalde opwaartse richting moest heeft besloten het concern gerde vorm voort te zetten, wordt ongeveer de helft van IV" waarin voornamelijk de idsdeelnemingen zijn on- cht, afgestoten. Om welke het precies gaat, is niet Vorig jaar mei werd echter eld dat het in geen van de om een deelname gaat, die tien procent uitkomt. De lke bedrijven worden afge- lijft onbeantwoord; het be en ervan zou de verkoop elemmeren. em hoopt aan de snoeiwerk- m circa 300 miljoen gulden ouden, waarbij ook buiten- projectontwikkelingsbedrij- erdracht van energiebedrij- het buitenland hun steentje eten bijdragen. met de benauwende ver- dtie van-het bedrijf, is de maanden gewerkt aan een Ige analyse van de positie rschillende bedrijfstakken. herstructereringsmaat- oeten het concern door de noeilijkheden heen helpen, s van Ogem zal dit jaar huidige prognoses onge- ien miljoen gulden bedra- bedrag dat, samen met de Ln de herstructurering (ge- 190 miljoen) van het eigen zal worden afgeboekt. Het mogen werd begin dit jaar b circa 350 miljoen gulden. L. Koopmans, lid van de bestuur, gaat Ogem al ge- r een rentelast van om en B5 miljoen gulden, reden it bedrijf voor verbetering luiditeitspositie niet heeft ir het afsluiten van een g a 300 miljoen, maar •ten van minderheidsbe- al komt dat afstoten in niet op het gunstigste [Verwacht wordt namelijk »p gepaard zal gaan met insverlies van circa 75 Hoelang de banken waaronder vijf Nederlandse het consortium in stand willen houden, is niet bekend. De Ogem staat zelf een periode van twee jaar voor, maar de banken heb ben zich daarop nog niet willen vast leggen. Overeengekomen is, dat voor de düur van de overeenkomst, geen van de banken zich zal terugtrekken. Eens in de maand zal, onder coördi natie van de ABN, bij Ogem pols hoogte worden genomen. De banken hebben zich inmiddels akkoord ver klaard met de herstructurering, en met de wijze waarop het concern deze wil uitvoeren. Commissaris-zetels zouden niet zijn afgedwongen. Berichten dat een van de buitenland se banken gedreigd heeft, de krediet verlening stop te zetten, worden ont kend. Wel was Ogem zelf bang dat een van de buitenlandse banken geen krediet meer zou verlenen. „WIJ heb ben het plan helemaal zelf bedacht. Het is niet ontstaan op aanbeveling van de banken." Evenmin zou de her structurering het gevolg zijn van een door professor Kuin uit te voeren onderzoek, naar het beleid van de onderneming in de laatste paar jaar. Kier De „handzame structuur" waar het concern toe wenst over te gaan, en die haaks staat op de „kerstboom-struc tuur" waar Ogem zich tot voor zeer kort nog een warm voorstander van toonde, bestaat uit zes onderdelen. Het bedrijf zal in de toekomst zijn opgebouwd uit zes takken: Otra (han del), Otis, een tak elektrotechniek, werktuigbouwkunde, industrie en bouw. Een directieraad zal worden samengesteld uit zes voorzitters van de verschillende bedrijfstakken, als mede de raad van bestuur van Ogem. De raad van bestuur geeft toe dat de deur van het „sterfhuis" nog op een kier staat, en dat na verloop van tijd „nog wel wat kan worden binnenge dragen." Hierbij valt de naam van de „Watergroep" waarin een viertal be drijven is gebundeld, die zich voorna melijk bezighouden met waterzuive ring. De af te stoten belangen zouden bij weinig arbeidsintensieve bedrijven zijn ondergebracht, reden waarom er weinig arbeidsplaatsen zullen sneu velen. Het aantal mensen dat op hef hoofdkantoor is voorgedragen voor ontslag, wordt mogelijk nog wat uit gebreid. Op dit moment is voor veer tig medewerkers ontslag aange vraagd. „We kunnen niet zeggen dat Ogem een kerngezond bedrijf is," be sluit Van Berkel met vertoon van Engelse humor. „Maar het concern heeft een gezonde kern." De tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur van Ogem aan het woord tijdens een toelichting van de maatregelen bij het concern. Rechts naast hem drs. J. Boersma. LONDEN (Reuter) Volgens diplomaten en oliedeskundigen in Londen overweegt Saoedi-Arabië om aan het eind van het jaar zijn olieproduktie te beperken. Dat zou opnieuw een prijsverhoging kunnen veroorzaken. De normale olieproduktie van Saoe di-Arabië is 8,5 miljoen vaten per dag maar al geruime tijd produceert het land een miljoen varen per dag meer. In sommige landen wordt nu ge vreesd dat een produktiebeperkende maatregel van de Saoedi's een paniek kan veroorzaken. Er zou op grote schaal olie gekocht kunnen gaan wor den. Dat wordt gezegd op een mo ment dat de olieproduktie op het laagste punt staat sinds vier en een half jaar. Oorzaken: de recessie in de westerse economie en de grote olie voorraden in de industrielanden. De prijs op de vrije oliemarkt die begin dit jaar 40 dollar per vat bedroeg, is intussen gedaald tot 31,42 dollar. EINDHOVEN (ANP) Het aantal arbeidsplaatsen bij Philips-video ver dwijnt in de periode 1 januari 1980-1 mei 1981 blijkt definitief 520 te zijn. Dat is door Philips aan de bonden meegedeeld. Eerder was vanuit de Industriebond FNV een cijfer van 800 banen ge noemd. Philips had eerder gezegd dat minder dan 200 arbeidsplaatsen ver loren zouden gaan. In Tilburg ver dwijnen 285 banen, in Eindhoven 185 en in Roermond 50. Oorzaak is de teruglopende verkoop van televisie toestellen. Oer van Os (Unie BLHP) is tevreden dat hij duidelijkheid heeft gekregen van Philips. Het stemt hem ook tevreden dat de produktie van kleuren-TV de komende jaren in Ne derland. blijft: Een van de aanwijzingen voor een gewijzigde houding van de Saoedi's is een uitspraak van minister Jamani van oliezaken. Hij zei onlangs in een vraaggesprek: „Wij hebben altijd trachten rekening te houden met de economische crisis in het westen. Maar wat ons betreft was Israels an nexatie van Oost-Jeruzalem het pas seren van een grens. OPEC Volgende maand wordt er in Wenen waarschijnlijk een extra vergadering gehouden van ministers uit de OPEC- landen, dus niet de regeringsleiders. Dit melden zowel het persbureau AP als het Algerijnse dagblad El Moudja- hid. Volgens het Algerijnse blad ma ken verschillende OPEC-landen zich ongerust over de Westerse voorraden en willen zij landen als Saoedi-Arabië en Irak aansporen minder te produce ren. In Wenen wordt waarschijnlijk ook gepraat over een automatische prijsaanpassing van de olie. Van onze Haagse redactie BAARN/DEN HAAG Het NVOB (bouwwerkgevers) waarschuwt voor een verdere daling van de woning- bouw-produktie als de Tweede Ka mer zonder meer Ja" zegt tegen de ontwerp-leegstandswet van het ka binet. De bouw-ondernemers willen niet, dat gemeentebesturen al tot vorde ring kunnen overgaan als voningen vijf maanden leeg staan. RDAM (ANP) Het gaat met de Nederlandse scheep- Dg steeds niet goed. De vloot zakt op de wereldranglijst 12e plaats in 1970 naar de 17e plaats nu. Het maritiem at bedoeld was om de koopvaardij er bovenop te heeft niet de resultaten gehad die ervan werden it. in de nota „Zeescheepvaart derlandse vlag", die minis- nan (verkeer en waterstaat) geboden aan de Tweede Ka- gisteren was van de nota n vrij algemene samenvat- ubliceerd door Tuijnmans gang van de Nederlandse de afgelopen twintig jaar is s de minister. In tonnage- cijfers is de koopvaardij wel gegroeid van 5,2 miljoen ton in 1970 naar 5,4 miljoen in 1980, maar daar staat te genover dat in die periode de totale wereldvloot in omvang is verdubbeld. Tuijnman vindt, dat het nog steeds niet de goede kant opgaat. De trend is ondanks het eerste maritiem plan niet bemoedigend. Het plan heeft weliswaar redelijk wat werk opgele verd voor de scheepsbouw, maar daar blijft het ook bij. De Nederlandse vloot blijft er nauwelijks mee op peil, ook omdat het varen onder de zoge naamde goedkope vlaggen niet af neemt, aldus de nota. Minister Tuijnman signaleert, dat zo wel kabinet als parlement positief staan tegenover de koopvaardij, maar daaruit niet de consequenties worden getrokken. Topambtenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat onderschrijven die me ning. De Nederlandse PTT bijvoorbeeld heeft post vervoerd met Russische schepen, juist op een moment dat Nederland in de rij stond om te pro testeren tegen de moordend lage vrachttarieven van oostblokschepen. Militaire leveranties zijn uitgevoerd met Oostduitse schepen en Neder land is vrijwel het enige land, dat ontwikkelingsgoederen niet ver stuurt met eigen schepen. Deze opsomming komt van drs H. J. H. Janssen, de scheidend directeur- generaal scheepvaart van het minis terie. Janssen vindt, dat Nederland enig protectionisme niet mag schu wen, wil de vloot niet het lachertje worden op internationaal gebied. Een externe factor van belang is ook de Griekse vloot, die volgend jaar tot de EG gerekend moet worden. Het mi nisterie heeft de indruk, dat de Griek se autoriteiten iets meer greep probe ren te krijgen op de reders. Nederland vindt de klacht van met name Frank rijk begrijpelijk over de kwaliteit 'e redactie economie M Hoewel Akzo mening van het be- levredigende resulta- üde in het tweede A is de ontwikkeling dit concem (chemi- izels, chemie, farma- Jie en consumentenar- zeker niet over de he- gunstig. mag dan in de eerste helft aar met zeven procent zijn 'en, dat kwam uitsluitend emiddeld 12 procent hogere n hoeveelheden gerekend 'e eerste zes maanden drie minder afgezet dan in de tare periode in 1979. over het tweede kwartaal 62,2 tot 63,4 miljoen en die eerste half jaar van ƒ101,6 Ujoen. Het netto resultaat in e helft van het jaar zal bij e half Jaar sterk achterblij- lus het bestuur. Het ver- hter niet dat zich een klap 5 zal voordoen, toen honder oenen werden verloren. Al ht men een positief resultaat erelk. r chemische vezels, die zich de laatste tijd aardig had hersteld, baarde in het tweede kwartaal weer eens zorgen. Er werd naar volume veel minder afgezet; in het eerste half jaar 8 procent minder maar in het tweede kwartaal was het verschil nog groter. Mede daardoor kwam het be drijfsresultaat op chemische vezels van plus 18 miljoen in het tweede kwartaal van 1979 op min 20 miljoen in hetzelfde tijdvak van dit Jaar. En- ka (de vezeldochter van Akzo) had veel last van Amerikaanse concurren tie. De kostprijs in de VS is veel lager en dat scheelde ons enkele tientallen miljoenen guldens, zei directeur H. J. Katger in een toelichting op de cij fers. Remmend op de verkoop van vezels was ook dat de afnemers tevo ren forse voorraden hadden gevormd uit angst voor prijsstijgingen. Dit ver schijnsel speelde echter een kleinere rol dan in de crisis van enkele jaren geleden. Andere sectoren De stagnatie in de afzet is ook te Tweede kwartaal Eerste halfjaar 1980 1979 1980 1979 Omzet 3090,2 3.047,8 6.375,0 5.948,8 Bedrijfsresultaat 141,4 164,3 322,0 14.9 interest -69.9 -63,5 -137,9 -123,3 Bedrijfsresultaat minus interest 71.5 100,8 184,1 191,6 Belastingen -24,3 -35,2 -55,5 -69,0 Aandeel in resultaat Deelnemingen 16.6 5,3 31,7 3.2 Nettowinst 63,4 62,2 153,0 101,6 (Bedragen in miljoenen guldens) merken in de andere sectoren van het concern. In volume werd in de chemie en in de divisie farmacle/consumen- tenprodukten over het eerste half jaar evenveel verkocht als in de eer ste helft van 1979 en het was aan het gunstiger eerste kwartaal te danken dat de afzet niet terugliep. De voorraden zijn voor Akzo een bron van zorg. Door werktijdverkorting voor 1200 man in vier vestigingen hoopt men de voorraden die in eén half jaar ƒ200 miljoen groter waren geworden op een gewenst peil terug te brengen. Wat Nederland betreft, de Nederland se activiteiten leverden een winst op van 58 miljoen in het eerste half jaar (was 31 miljoen) over welk be drag geen belasting behoeft te wor den betaald. Akzo heeft in Nederland nog 400 miljoen aan fiscaal compen- sabele verliezen en in andere landen ook nog eens voor 400 miljoen. Akzo heeft inmiddels twee door de staat gegarandeerde achtergestelde leningen gekregen, een van 150 mkn voor de te bouwen elektrolysefabriek en een andere van 75 min voor de herstructurering in Emmen. Het tota le aantal medewerkers bleef nage noeg onveranderd 83.000. In Neder land nam het aantal personeelsleden sinds eind vorig jaar met 77 af tot 23.617. Wie aan vrienden of collega's vertelt, dat zijn girobetaalkaarten zijn ontvreemd, wordt na een eerste meewarige blijk van „dat zal mij niet overkomen" steevast geconfronteerd met twee vragen, en wel in deze volgorde: 1. Is je pasje óók gestolen? 2. Heb je je rekening laten blokkeren? Het opwerpen van de eerste vraag getuigt nog van enig inzicht in de materie. Het maakt na melijk zowel voor degene die de betaalkaarten heeft „gevonden" of ont vreemd als voor de gedu peerde wel wat uit, of het pasje óók weg is. De man of vrouw, die op oneigen lijke wijze probeert an dermans kaarten in te wisselen, kan dat mak kelijker doen met een bijbehorend pasje. De gedupeerde krijgt bij de afhandeling van zijn zaak meer moeilijkhe den, als hij moet melden dat ook zijn pasje weg is. Het blokkeren van een rekening kan echter niet. Het is technisch al on mogelijk om iedereen op de hoogte te brengen van het feit, dat van iemands girorekening een ver keerd gebruik wordt ge maakt. Bovendien is een girobetaalkaart een wet tig betaalmiddel, dat in het geldverkeer „vrije lijk toegang" moet hebben. Toch is het niet de be doeling dat iemand wiens betaalkaarten en/ of pasje zijn ontvreemd, met de armen over el kaar moet gaan zitten. Hij of zij moet direct de politie inlichten én de Postcheque- en Giro dienst in Leeuwarden waarschuwen. Verder moeten de dagafschrif ten nauwkeurig in het oog worden gehouden, en als er Jou te" afschrif ten binnenkomen moet daarvan melding worden gemaakt Als Je alleen je betaal kaarten kwijt bent, dan vergoedt de PCGD hon derd procent van de schade tot een maxi mum van 7500 gulden. Is ook het pasje weg. dan volgt een vergoeding van ten hoogste negentig procent. Het eigen risico van tien procent heeft een plafond van driehon derd gulden. Wordt er bijvoorbeeld vierduizend gulden afgeschreven, dan vergoedt de giro dienst 3700 gulden. Het eigen risico van tien procent is op te vatten, als een soort straf, voor het niet gescheiden hou den van betaalkaarten en pasje. Toch kan het wél keurig opvolgen van dit advies van de giro dienst in bepaalde geval len leiden tot het oplo pen van een eigen risico. Zo was van iemand op zijn werk, in een gebouw dat voor iedereen toe gankelijk is, een tasje ge stolen met daarin een gi robetaalkaart en de huis sleutel. De dief werd door de tekst op de kaart keurig naar het huisa dres van de bestolene ge leid. De sleutel verschaf te makkelijk toegang, waarna, naast enkele waardevolle voorwerpen, ook het pasje en nog en kele kaarten werden ge stolen. De gedupeerde kreeg echter maar ne gentig procent terug van hetgeen van zijn reke ning werd afgeschreven. Het argument van de gi rodienst: „De handteke ning is zodanig nage maakt, dat de begunstig de niet verweten kan worden tot betaling te zijn overgegaan." Bij de banken is de ma nier van afhandeling bi.i verlies of diefstal van be taalkaarten ongeveer hetzelfde als bij de giro. Ook hier moet aangifte worden gedaan bij de po litie en bij de desbetref fende bank. De verdere gang van zaken hangt af van de vraag of het be taalcheques of Euroche ques betreft. De eerste zijn tot honderd gulden gegarandeerd en alleen iii Nederland te gebrui ken. De Eurocheques zijn gegarandeerd tot driehonderd gulden en schijnen „ook zo handig in het buitenland" te zijn. Verlies van alleen betaal cheques leidt tot een ver goeding van honderd procent tot een maxi mum van drieduizend gulden. Is het pasje ook weg, dan kan de gedu peerde zich eigenlijk niet beroepen op een recht. Maar in de praktijk ne men de banken een cou lante houding aan. Ge middeld wordt zo'n tach tig procent uitgekeerd; als laakbare feiten zijn geconstateerd zo'n vijf tig zestig procent. Bij verlies van Euroche ques, waarvan het ge bruik tien gulden per jaar kost, wordt ook hon derd procent van de schade uitgekeerd, maximaal 7500 gulden. Is het pasje ook weg, dan is de schadevergoeding hetzelfde als bij de giro: tien procent eigen risico, dat kan oplopen tot drie honderd gulden. Iedere gebruiker van gi robetaalkaarten en be taalcheques van de ban ken kan constateren, dat veel winkeliers en res tauranthouders bij beta ling niet naar het pasje vragen, laat staan het volgnummer daarvan op de kaart overschrijven. Een dergelijke nalatig heid wordt waarschijn lijk ingegeven door ver meende voorkomend heid of gemakzucht. Maar het maakt het voor mensen, die girobetaal kaarten en betaalche ques zonder het bijbeho rend pasje hebben weten te bemachtigen, wel ge makkelijk. Bij Eurocheques is de ontvanger verplicht het volgnummer van het pasje op de achterkant van de cheque over te schrijven. Bij de banken wordt momenteel gestu deerd op de mogelijk heid ook ontvangers van betaalcheques hiertoe te verplichten. Bij de giro wijst men op de prakti sche problemen, die zo'n verplichting meebrengt: ongerief voor de winke liers. lange rijen voor de kassa's, enzovoorts. Pas als de fraude met betaal kaarten grote vormen gaat aannemen, dan heeft het volgens de giro dienst zin om over een dergelijk voorschrift te gaan nadenken. De frau de valt nu, relatief ge zien, nogal mee: op het totale geldverkeer via de girodienst maakt het en kele „tienden van pro- milles" uit. Humeur Voorlopig zal het dus nog steeds kunnen voor komen, dat uw goede hu meur, opgelopen door een heerlijke maaltijd in een restaurant, nog aan zienlijk verhoogd wordt door de vriendelijke ma nier waarop de ober uw pogingen het pasje te voorschijn te halen te genhoudt. Maar dat hu meur kan nog steeds omslaan in een gevoel van machteloosheid als u daarna bedenkt, dat het verlies van maar één cheque of betaalkaart genoeg is, om de volgen de dag iemand anders te laten genieten van een gratis maaltijd. Dat de giro of bank later de schade vergoedt kan op dat moment dat gevoel nauwelijks wegnemen. Er is een pompschake laar voor cv-installaties in de handel gekomen, die zowel het gaskeur als het Kema-keur heeft. Het ontwerp is van het Veg-Gasinstituut in Apeldoorn en de produk tie geschiedt door Reme- ja in Maastricht. De prijs van de schakelaar is 135 gulden: een uitgaaf die in een tot twee jaar wordt terugverdiend. Bij de meeste cv-instal laties gaat elk jaar tus sen de 300 en 600 kWh aan stroom verloren, om dat het ketelwater nutte loos door de leidingen en radiatoren wordt ge pompt. Door het aan brengen van een pomp schakelaar werkt de cir- culatiepomp van de cv- installatie echter alleen, wanneer dat nodig is. Bij de huidige elektrici teitstarieven van gemid deld twintig cent per kWh kan met zo'n pomp dus 60 tot 120 gulden per jaar aan stroom worden bespaard. De laatste tijd worden (daarom) steeds meer pompschakelaars in de handel gebracht. Vol gens het Veg-Gasinsti tuut voldoet het overgro te deel van deze pomp schakelaars niet aan de eisen van veiligheid en doelmatigheid. Vandaar dat het goed is de techni sche specificaties van de goedgekeurde te vermel den. Veilig en doelmatig is de Resa 180 met Ke ma-keur en het G as-keur GI 79/013. Toepassing Deze pompschakelaar is te gebruiken voor: cv-installaties gecom bineerd met warmwater voorziening; cv-ketels ouder dan acht jaar; cv-ketels zonder inge bouwde pomp; gasw andketels. Daarentegen is deze pompschakelaar beslist niet te gebruiken bij: cv-installaties met een volautomatische klokthermostaat: cv-installaties met een 220 Volts kamerther mostaat. RESA 180 POMPSCHAKEtAAR max vermogen 120 VA spanning 220 V 50 Hz kamertti spanning 24 VS alleen voor c v ketel octr.no 79 04 80t gaskeur no G.l. 79/013 Mooslrichf NL In samenwerking met he^ Gasinstituut, de Gasunie en TNO, heeft Radson BV een verwar mingsketel gebouwd, die een energiebesparing geeft van ongeveer vijf tien procent. Volgens ir A. C. Koelewijn van het VEG-Gasinstituut haalt de nieuwe verwarmings ketel „het maximum rendement wat mogelijk is, zonder gebruik van een dure rookgasventi lator." De Ketel geeft een ver- bruiksrendement van ongeveer 92,7 procent, waarbij ter vergelij king kan worden opge merkt, dat andere cv-ke tels gemiddeld een ver- bruiksrendement halen van circa 80 procent. Ook in dit geval geldt, alle waar naar zijn geld. De ketel kost de particu lier ongeveer 300 gulden meer dan een „conven tionele" ketel. Aangezien echter een besparing op de aardgasrekening wordt bereikt van 240 gulden en door de elektronische pomp- schakeling tenminste 50 gulden op de stroom rekening wordt ver diend, wordt die extra uitgave door de consu ment in één jaar tijd te rugverdiend. Daarnaast is het belangrijk, dat de ketel weinig storingge- voelig is en zodoende la ge onderhoudskosten «vraagt. De naam van de ketel is Alutherm. L. A. ten Brugge Cate (employé oliemaatschappij): Energie verdwijnt als „commercieel" verhandel baar artikel waardoor ook de noodzaak tot adverte ren in zeker opzicht verloren zal gaan. Men zal veel meer de zuinigheid gaan propageren en adverteren, want de energie van de toekomst zal zeer kostbaar zijn en leiden tot grote beperkingen in het gebruik ervan. Bijeengebracht door FHV/BBDO

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11