i Haagse raad stap terug voor grote beleggers Nieuwe burgemeester Leiden ziet voordeel in beperkte taak Werkgelegenheid bedrei in Haagse gezondheidszc Wanneer inkrimping en verplaatsing ziekenhuizen doo Op weg naar een autoluwe binnenstad Inspraakavond Informatie Gemeente 's-Gravenhage Gemeente Mil§ 's-Gravenhage CDA, WD en D'66: 'Uitstel debat woonruimte-verordening' Mr. C. H. Goekoop (WD) geïnstalleerd Dader steekpartij verklaart te zijn bedreigd REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Naar aanleiding van een onderzoek dat is gehouden naar het doorgaand verkeer in de binnenstad, is door de wethouder van Openbare Werken, Verkeer, Vervoer en Decentralisatie de discussienota "Op weg naar een autoluwe binnenstad" opgesteld. De nota bevat een aantal voorstellen voor verande ringen aan de wegenstructuur in de binnenstad. Tot 15 september aanstaande kan men op de nota reageren door een brief te schrijven aan de afdeling Openbare Werken, Verkeer en Vervoer, Bankastraat 131,2508 GA Den Haag. Op dinsdag 2 september aanstaande wordt verder in Amicitia aan het Westeinde 15 een inspraak avond gehouden over de nota. Belangstellenden zijn welkom vanaf 20.00 uur. De inspraakresultaten zullen worden betrokken bij het maken van raadsvoorstellen over de wegenstructuur in de binnenstad. De discussienota "Op weg naar een autoluwe binnen stad" en het rapport "Onderzoek doorgaand verkeer binnenstad Den Haag" zijn tegen betaling verkrijg baar in het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt en op kamer 2023 van het stadhuis aan het Burgemeester De Monchyplein. In het Gemeente lijk Informatiecentrum zijn de nota's ook in te zien. Het informatiecentrum is geopend op maandag van 11.00 tot 17.00 uur, van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onder druk van grote banken en verzekeringsmaatschappijen hebben CDA, WD en D'66 gisteravond in de gemeenteraad van Den Haag een debat uitgesteld over de nieuwe gemeentelijke verordening die het mogelijk maakt woningen van grote huizenbezit ters te claimen. Het voorstel voor de nieuwe woonruimte-verordening bevat ook een verbod om goedkope huurwoningen op de koopmarkt te brengen. CDA, WD en D'66 willen dat het college van B en W eerst nog eens goed nagaat of de strakkere greeo op het particuliere bestand aan goedko pe huurwoningen in de stad juridisch wel verantwoord is. Verschillende makelaars en juristen hebben ge dreigd propedures tegen de gemeente aan te spannen wanneer de voorge stelde woonruimte-verordening in de raad zou worden aangenomen. De raadsmeerderheid, die gister avond uitstel van het besluit bepleit te, was vooral onder de indruk geko men van een dreigende brief die juris ten hadden geschreven namens de AGO, Ennia, Friesch-Groningse Hy potheekbank, Nationale Nederlan den, het Philips-pensioenfonds, de RSV-levensverzekeringen, de Amev en de Westland-Utrecht Hypotheek bank. Doorlichten Hoewel topambtenaren en Juristen van Den Haag ervan overtuigd zijn dat de gemeente zich met een groter greep op het huizenbestand volko men aan de wet houdt, gaat wethou der Vink van volkshuisvesting de ver ordening de komende weken toch ju ridisch doorlichten. PvdA-fractielei- der Van Otterloo, en PPR-man Ver- duyn Lunèl wezen er op dat gemeen ten als Delft, Gouda en Amsterdam al jaren zonder problemen voor de verdeling van huurhuizen en regelin gen hanteren die nu bij het Haagse gemeentebestuur op tafel liggen. Een belangrijk punt in de nieuwe Haagse woonruimte-verordening is, dat gTote particuliere huizenverhuur ders (zoals de genoemde banken en verzekeringsmaatschappijen) niet meer in alle gevallen op eigen houtje nieuwe huurders mogen uitkiezen voor hun vrijkomende woningen. De helft van de huizen die leeg komt, zou pr* A „«rintip zij beschikbaar moieten stellen aan HIWUC woningzoekenden die staan inge schreven bij het Gemeentelijk Bu reau Huisvesting. „Eigenaren die een huls verhuren om zich te kunnen voorzien van een goe de oude dag, zijn vaak genoodzaakt hun bezit te verkopen," aldus een makelaar in een brief aan de gemeen teraad. De WD-fractie is pertinent tegen het verbod huurwoningen te koop aan te bieden. CDA-volkshuisvestingsman Halleen heeft de afgelopen jaren al tijd gesteld, dat zijn fractie voorstan der van een dergelijk verbod is. Maar gisteravond lieten andere CDA'ers toch doorschemeren, dat er in de frac tie nog verdeeld over dit punt wordt gedacht. Het gaat overigens alleen om particu liere huurwoningen die goedkoper zijn dan 570 gulden per maand. Daar naast moet de nieuwe regeling het omzetten van goedkope huurwonin gen in koopwoningen aan banden leg gen. Makelaars stellen echter, dat door een dergelijk verbod eigenaars van één of slechts enkele huurwonin gen in grote moeilijkheden komen. Door mee te werken aan uitstel van het debat, is het CDA in een wat pijnlijke politieke positie terecht ge komen, omdat in het najaar van 1979 uitgerekend in een motie-Halleen ge vraagd is om meer gemeentelijke „greep" op de toewijzing van wonin gen. „Wanneer er geen juridische pro blemen opduiken, verwacht ik dat mijn fractie de nieuwe verordening in grote lijnen zal steunen en ik houd mijn fractiegenoten aan uitspraken die wij eerder in het openbaar hebben gedaan", zei Halleen gisteravond. Dit jaar is begonnen met de aanleg van een tramlijn tussen het stadscentrum en Kraayenstein: lijn 2. Tegelijk met de aanleg van deze tramlijn worden ook de wegen waarlangs de lijn komt te lopen - Loosduinsekade, Loosduinseweg en Oude Haagweg - opnieuw ingericht. Over deze herinrichting is gelegen heid tot inspraak. Het totale plan is hiervoor opgesplitst in een aantal deelplannen. Met de uitvoering van een deelplan wordt niet eerder begonnen, dan nadat de inspraak erover achter de rug is. Voor ieder plan worden twee inspraakavonden gehouden. Herinrichting van de Loosduinsekade, de Loos duinseweg en de Oude Haagweg tussen de Valkenboskade en de Thorbeckelaan. Op donderdag 28 augustus aanstaande wordt in het bejaarden tehuis Swaenestate aan de Medemblikstraat 275 de tweede in spraakavond gehouden over het plan voor de Loosduinsekade/ weg tussen de Valkenboslaan en de Kamperfoeliestraat en over het plan voor de Loosduinsekade en de Oude Haagweg tussen de Kamperfoeliestraat en de Thorbeckelaan. Belangstellenden zijn welkom vanaf 20.00 uur. Op deze avond wordt getoond welke veranderingen er zijn aangebracht naar aanleiding van de eerste inspraakavonden (over deze plannen zijn aparte inspraakavon den gehouden) en heeft men gelegenheid nogmaals op het plan te reageren. Informatie Voor informatie over de aanleg van tramlijn 2 en de herinrichting van de wegen kunt u terecht in het Gemeentelijk Informatiecen trum aan de Groenmarkt. Het informatiecentrum is geopend op maandag van 11.00 tot 17.00 uur. van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. D'66-fractieleider Glaubitz deelde de mening van Peters, dat de komst van Goekoop het resultaat is van het sys teem van burgemeestersbenoemin gen, waarin de bevolking geen mede zeggenschap heeft. Plaatsvervan gend CDA-leider Bleyie hoopte op een goed raadsvoorzitterschap van Goekoop. „Inbreng van het CDA, dat als oppositiepartij in de gemeente raad in een ondergeschikte positie verkeert, kan alleen door een goede- leiding van de raadsvergaderingen voldoende tot uiting komen", aldus Bleyie. WD-fractieleider Kuijers ten slotte zei verheugd te zijn over de benoeming van Goekoop. Behalve de fractievoorzitters in de gemeenteraad heette gisteravond ook wethouder Waal de nieuwe bur gemeester welkom. Hij hoopte op een vruchtbare samenwerking met Goe koop. De installatievergadering werd gisteren bijgewoond door een aantal speciale genodigden, onder wie de Amsterdamse oud-burgemeester I. Samkalden, een vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. dr Vis, een afgevaardigde van de Leidse gemeentepolitie en van de Leidse universiteit en vertegen woordigers van de twee zustersteden van Leiden, het Engelse Oxford en het Westduitse Krefeld. Na de bijzondere raadsvergadering maakten veel Leidenaars gebruik van de mogelijkheid om op een welkom streceptie de hand van de nieuwe burgemeester te drukken. Wethouder Vink: „Nieuw onder zoek". Het CDA koos eerder dit jaar de kant van de WD toen er in de gemeente raad gediscussieerd werd over de ver houding tussen het te bouwen aantal grote en kleine woningen in Den Haag (de Nota' „woningdifferenti atie"). De PvdA verloor* dat debat, maar rekende min of meer het CDA bij het voorstel voor een nieuwe woonruim te-verordening weer aan haar zijde te krijgen. De socialisten reageerden dan ook gisteravond uiterst teleur gesteld op de „wankele houding" van de CDA- fractie en fractie voorzitter Van Otter loo maakte het verwijt dat de CDA'ers hem de afgelopen maandne slechts een „worst voor de neus had den gehouden." De PvdA'ers moeten overigens opschieten met een nieuwe woonruimte-verordening, want de fractie heeft al een motie van afkeu ring aan de broek van de Haagse partijleden, die meenden dat er al veel te lang is gewacht met het ne men van een besluit over deze kwestie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wanneer de voorstellen voor verminde ring van het aantal zieken huisbedden in Den Haag en inkrimping van de psychiatri sche ziekenhuizen worden uit gevoerd gaan er zeker zo'n 2750 arbeidsplaatsen in deze sectoren verloren. De vakbon den ABVA en KABO die dit hebben uitgerekend vinden dat de Haagse gemeenteraad stappen moet ondernemen om de beddenvermindering in DEN HAAG (ANP) De 19-jarige Haagse dienstplichtige militair J. J. de L., die vorige week bekende de 31- jarige rijksambtenaar F. Bakker in zijn woning aan de Frederikstraat in Den Haag te hebben doodgestoken, heeft tegenover de politie verklaard door het slachtoffer met een mes te zijn bedreigd. Bekker is in de nacht van zaterdag 9 augustus om het leven gebracht Van een onzer Verslaggevers LEIDEN De nieuwe burge meester van Leiden, mr. C. H. Goekoop, vindt het geen be zwaar, dat in de huidige Leid se politieke situatie zijn por tefeuille is uitgekleed tot de strikt wettelijk voorgeschre ven taken. „In tegendeel", zo zei hij gisteravond in zijn in stallatierede, „het is uiterma te goed, indien er één bestuur der is, die meer tijd ter be schikking heeft voor het alge mene overzicht over de gang van zaken en die als zodanig coördinerend, ondersteunend en stimulerend kan optreden. Zoals bekend heeft de burgemeester van Leiden sinds 1974, toen een links programcollege het dagelijks bestuur van de stad overnam alleen nog de verantwoordelijkheid voor de politie en voor het voorzitterschap van de raad. Daarnaast doet hij de represen tatie van de gemeente. De overige taken werden hem afgenomen. 'Goekoop zei daarover gisteren: „Ik geloof, dat het verstandig is, dat een burgemeester niet veel lijnportefeuil- ,les heeft. Te veel zien wij organisaties in bedrijfsleven èn overheid waarin alle bestuurders onderge sneeuwd zijn door de dagelijkse pro blemen van hun eigen portefeuilles. De taak van de burgemeester zie ik primair in de richting gaan van de algemene manager". Over zijn visie op het voorzitterschap van de raad zei Goekoop: „In elk geval zal de burgemeester zich onpartijdig en on afhankelijk moeten opstellen. Hij be waakt de interne en externe spelre gels van de locale democratie: hij moet er met name op letten, dat de niet in het college vertegenwoordigde partijen aan hun trekken komen. Hij moet zich ook onafhankelijk ten opzichte van zijn eigen politieke frac tie gedragen. Daardoor kan een basis ontstaan voor de functie als vertrou wensman voor raadsleden, wethou- Wethouder Waal, die het afgelopen half jaar het loco-burgemeesterschap op zich heeft genomen, hangt mr Goekoop, de nieuwe burgemeester van Leiden, de ambtsketen om. ders en met name ook ambtenaren bij het oplossen van problemen." Politie Goekoop deed een aantal politke ge laden uitspraken <ver de politie. De nieuwe burgemeester wijst het voor nemen van de regering af, de huidige gemeentepolitie bij de provincie on der te brengen. „De politie behoort zo dicht mogelijk bij de bevolking te staan en dus waar mogelijk onder het lokale bestuur te vallen". Goekoop, wiens voorganger Vis vaak door de gemeenteraad is aangevallen op zijn gebrek aan openheid als hoofd van de politie, zegde de raad een grote mate van inspraak in zijn politiebeleid toe. Een beleidsnota inzake het politiebe leid werd door Goekoop in het voor uitzicht gesteld. Net als tijdens zijn voorzitterschap van de Amsterdamse gemeenteraads fractie van de WD, die twee jaar geleden uit het hoofdstedelijke colle ge van B en W werd gewipt, toonde Goekoop zich gisteren een voorstan der van afspiegelingscolleges. In be dekte termen sprak hij zijn onvrede uit over de Leidse politieke constella tie. waarin de op één na grootste partij, het CDA, in de oppositieban- ken zit „Ik ben voorstander van een college met een program op hoofd punten. waaraan zoveel mogelijk raadsfracties deelnemen. Samenwer king op lokaal niveau tussen partijen acht ik van groot belang", aldus de nieuwe burgemeester, die in Leiden met twee wethouders van zijn eigen partij en vier van de PvdA moet gaan samenwerken. Niet enthousiast PvdA-fractieleider Peters, wiens par tijgenoot en wethouder in Den Haag Van Lier de tweede belangrijke kan didaat voor het Leidse burgemeester schap was, zei „niet enthousiast" te zijn over de benoeming van Goekoop. „De PvdA-fractie ziet de nieuwe bur gemeester als een politieke tegen stander. Ons vertrouwen zal hij moe ten winnen. Wij toetsen ons oordeel aan de mate van openheid, die Goe koop in zijn beleid betracht". Peters wees erop, dat de gemeenteraad in. een profielschets in meerderheid zijn voorkeur voor een progressieve bur gemeester heeft uitgesproken. DEN HAAG Met de bouw van het nieuwe politiebureau, dat moet komen tegenover de huidige vestiging aan de Prins Hendrikstraat in Den Haag, kan voorlopig nog niet begonnen worden. Dit omdat de welstandscommissie, een adviesorgaan van de gemeente, de bouwplannen heeft afgekeurd. De commissie vindt dit plan zelfs nog slechter dan ,een eerder ingediend ontwerp. Het nieuwe gebouw is noodzakelijk omdat de politie over enige tijd niet meer kan beschikken over het pand Prins Hendrikstraat. de regio binnen de perken te houden. De federaUe ABVAKABO meent dat de provinciale planningscommissies voor de gezondheidszorg te weinig rekening hebben gehouden met de dreiging dat er minder werk komt voor verpleegkundigen. In juni van dit jaar kwam een adviescommissie (Vroon) van de provincie Zuid Hol land met het voorstel om het vijftien jaar oude Bethlehemzlekenhuis aan de Haagse Melis Stokelaan te sluiten. In samenhang met vermindering van het aantal bedden in andere Haagse ziekenhuizen zou die ingreep in het bestaan van Bethlehem het over schot aan ziekenhuisbedden in de re gio naar beneden kunntj Volgens de vakfederatie gt J deze maatregel echter ten arbeidsplaatsen verloren. De Haagse regio dreigt a ureigt t meer dan 2000 arbeldspj psychiatrie te verliezen i 0 ideeën van een ander prov ïfl viesorgaan worden uitgevi gi psychiatrische ziekenhui over de hele provincie te vt n De bonden menen dat er 1 huisbedden mogen worde re ten zolang de poliklinieketjar uitgebreid en het aantal verpleeg- en veizoi vermeerderd. De soldaat werd door Bekker op straat uitgenodigd om bij hem thuis wat te praten. Toen de ambtenaar zich begon uit te kleden, gaf zijn gast te kennen daarvan niet a zijn. Daarop greep Bekken V stak de soldaat daarmee i kerhand. Deze zag kans d overmeesteren. Hij pakte) en bracht het slachtoffer b steken toe, aldus De dader word woensdag T den in Den Haag. Zijn sij 0 kwam te voorschijn na buurtonderzoek. n K

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6