Scheidsrechters doen niet moeilijk Van der Gijp tart hiërarchie Poloegajewski dwingt verlenging af Aanhang van Feyenoord opgepakt in Brugge titi 'Ik zie het helemaal zitten met Hughes' Twaalf doden bij voetbal in Calcutta Moeilijk Sparta Knetemanifc' wint saaie profronde *5 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET BRUGGE De politie van Brugge heeft na afloop van het voetbaltoer nooi ..Brugse Metten" 44 herrieschop- pende supporters van Feyenoord aangehouden. De Rotterdamse sup porters veroorzaakten in de Brugse binnenstad incidenten en daar bleek de Brugse gendarmerie niet van ge diend. De 44 aangehouden herrie schoppers werden na verhoor weer vrijgelaten. De politie had vrijdagavond al korte" metten gemaakt met Rotterdamse supporters, die de openbare orde ver stoorden. De veelal dronken suppor ters vielen wandelaars lastig, staken banden van auto's lek en beschadig den fietsen. De kettingen van deze fietsen werden de tribunes opgeno men. maar werden later door de poli- tie weer in beslag genomen. Ook ar resteerde de politie een aantal messen. Vrijdag waren enkele honderden sup porters van Feyenoord naar Brugge afgereisd. Een tiental van hen viel autobestuurders en voetgangers las tig. Na de incidenten weigerden de meeste hotels Nederlandse gasten op te nemen, maar het politiebureau zet te een aantal deuren wijd voor hen open. Er werd nog gevoetbald ook. Feyenoord werd in het toernooi der de. Verloren werd van Serajewo met 2-4 (doelpunten van Feyenoord: Ver meulen en Petursson) en van Slovan Bratislava werd met 2-1 gewonnen (Bouwens en Petursson). Club Brug ge won het toernooi door in de beslis sende wedstrijd met 4-3 van 8erajewo te winnen. AZ'67 heeft in het weekeinde het in ternationale toernooi van Gijon (Spanje) gewonnen. In de eindstrijd werd Sporting Gijon met 3-2 versla gen. Bij rust was de stand 1-1. Het scoreverloop was als volgt: 20. Peters 0-1. 30. Aguilar 1-1. 62. Tol 1-2, 67. Ferrero 2-2. 82. Welzl 2-3. Wllhelmlna'08-PSV i-S (0-1) - Doelpunten Van der Klylen (3). Willy van de Kerkhof en Koster. Toeschouwers: 4500. Herklnjen-DS'79 o-S (0-2) Doelpunten: Drost, Van der Oaag. Leros. Jansen en Van der Linde Toeschouwers: 1000. SVV-FC Den Haag I-O (M) - Doelpunt: Derks Toeschouwers- 1200. l'flelte-PEC Zwolle 0-1 (0-3) - Doelpunten: Van der Hengst (3). Stelnvoort. Booy. Jans en Van 't Land. Toeschouwera: 1500. Heracles-FC Twente 1-1 (0-0) - 5«. Klla 01. 87. Lalopua 1-1. Toeschouwers: 5000 Qnlck Boys-FC Den Haag 1-6 (1-9) Doelpunten Den Haag: Van Leeuwen (3), Pen (2) en Rleks (eigen doel). Doelpunt Quick Boys: Van Rooyen (Strafschop). Toeschouwers: 2000. 's-Gravenxande-FC Vlaardlngen 1-4 (1-2) Doel punten Vlaardingen: Van den Osch. Hoogmoed (2) en Snijders. Doelpunt 's-Gravenzande: Van den Burg. Toeschouwers: 500. Telstar-Blauw Wit 0-0. Toeschouwera: 1000. FC Ctrecht-RWD Molenbeek 4-0 (3-0) - Doelpun ten: Rietveld (4). Toeschouwers: 9000. Zandvoortmeeuwen-FC Amsterdam 1-3 (0-2) Doelpunten Amsterdam: Ruiters (2) en Bouw meester Doelpunt Zandvoortmeeuwen: Schoorl. Toeschouwers: 600. DSS'26-AJax 1-10 (0-4) Doelpunten Ajax: Kleft (5). Lerby. Van -Qeel (3) en Ophol. Doelpunt door Erik Oudshoorn ZEIST Ofschoon de discussiestof voor het oprapen lag. maakten de scheidsrechters en grensrechters er zaterdag tijdens hun jaarlijkse bij eenkomst een ontspannen dagje van. Gezelligheid voerde daarbij de hoofdtoon, niet het bij de horens pakken van de schrijnende proble men in het betaalde voetbal. Voor de hand liggende onderwerpen als de toenemende spelverruwlng, het vaak inconsequente optreden van het scheidsrechterskorps of de toe passing van het kaartensysteem werden niet of nauwelijks aange roerd. Slechts enkele huishoudelij ke mededelingen vormden het zake lijke gedeelte van de agenda. Ver der keuvelden de heren vrolijk met cabaretier Paul van Vliet en kregen enkele „overjarige" collega's hun laatste eerbetoon. Kortom, ze dron ken een glas. ze deden een plas en alles bleef zoals het was. De scheidsrechterscommissie, het hoogste college in dit milieu, achtte het niet noodzakelijk om de arbi ters aan de vooravond van het nieu we seizoen nog van nieuwe instruc ties te voorzien. De fluitisten uit het betaalde voetbal moesten het doen met enkele vingerwijzingen van scheidsrechtersbaas Leo van der Kroft, die in een kort speechje heel even met een gebald vuistje ln de richting van de voetballers zwaaide. Van der Kroft: „Het Europees kam pioenschap in Italifi heeft aange toond dat op het gebied van spel verruwlng de grens is bereikt. De overtredingen beginnen een steeds gemener karakter te krijgen. Ik denk aan de aanval op de achilles pees en het krabben naar de tegen stander. We zullen ons er tegen moeten wapenen door sneller een rode kaart te trekken." Vervolgens somde Van der Kroft een tiental Interessante onderwer pen op die best het bespreken waard waren geweest, maar het mo ment leek hem niet zo geschikt om er dieper op in te gaan. „Dat is meer iets voor de maandelijkse werkbe sprekingen", aldus het opperhoofd der scheidsrechters. „We zijn er dit jaar bewust van afgestapt om de scheidsrechters vol te stoppen met instructies. Ze kunnen daardoor zichzelf niet meer zijn en dit ls wel noodzakelijk voor een vastberaden optreden. Het enige wat de commis sie de scheidsrechters op het hart drukt ls: let op bepaalde zeer geme ne overtredingen." Het scheidsrechterkorps knikte over het algemeen zeer instemmend bij de woorden van Van der Kroft. Charles Korver had zich voor het komende seizoen toch al voorgeno men om kordater te gaan optreden, zij het wat twijfelmoedig. De topar- blter: „Ik ben van plan om in de aanvang van de wedstrijd preven tiever te fluiten. Iemand die om een gele. kaart vraagt kan hem meteen krijgen. Verder ben ik ook bereid om de rode kaart sneller te trekken. Maar eenvoudig is dat niet. Kijk, als je stipt de regels opvolgt, kun Je ook onrechtvaardig handelen. Twee eenvoudige overtredingen zoals shirtje trekken en tijdrekken bete kent rood. Maar moet Je zo'n man dan van het veld zenden? Ik vind van niet. Je verliest als scheidsrech ter dan snel het voordeel van de twijfel. Trouwens, je moet er vanuit gaan dat voetbal een harde manne lijke sport is. De bekerfinale Feyen- oord-AJax was een bikkelharde wedstrijd, maar wel mooi om te zien." De scheidsrechterscommissie han delde vorige week al tegen zijn ei gen nieuwe zienswijze in door Eg- bert Mulder bestraffend toe te spre ken in verband met de rode kaart die deze aan Eddy Treijtel verstrek te tijdens het Amsterdam 705-toer- nooi. Corver wijst er terecht op dat de scheidsrechters wel in kunnen pakken als zij niet gedekt worden door de scheidsrechterscommissie, de tuchtcommissie en de clubbestu ren. En zo komen zelfs een paar simpele voornemens bij voorbaat al op losse schroeven te staan. Van der Kroft geeft trouwens ruiterlijk toe dat de richtlijnen van vorig jaar, die wel duidelijk omschreven waren, niet voor honderd procent zijn uit gevoerd. „De consequentie ontr breekt nog wel eens", erkent Van der Kroft. „Voor bepaalde overtre dingen worden soms erg uiteenlo pende straffen gegeven. We zullen de komende tijd dan ook naar meer evenwicht moeten zoeken." Van der Kroft richtte zaterdag nog maals een verzoek tot het sectiebe- stuur om tot een uitbreiding van het scheidsrechterskorps te komen. Hij streeft naar een totaal van 35 man. Nu lopen er 26 betaalde scheidsrechters in Nederland rond. De scheldende Jan Beek hij moest zich het afgelopen seizoen terugtrekken vanwege een hard nekkige blessure kreeg de toezeg ging dat er binnenkort met hem een gesprek zal plaatsvinden over zijn toekomst in het betaalde voetbal. De Amsterdammer krijgt mogelijk een zetel binnen de scheidsrechters commissie aangeboden. Beck was overigens één van de drie rechtspre kers die ln Zeist met enige onvrede afscheid nam. Hij sprak zijn teleur stelling uit over de wijze waarop de KNVB zijn verzekeringszaak heeft afgehandeld. Beek: „Het gaat mij niet om het geld maar om het sys teem van afhandelen. Ik heb giste ren ellenlange telefoongesprekken moeten voeren en nog niets bereikt Volgende week wil ik alle misstan den op dit gebied via het J van de BSBV (scheidsrechte red.) bij de KNVB maken." Grensrechter Jan Plasman voortijdig op omdat hij o slachtoffer wil worden van j leid van de scheidsrechterso sie. De doelstelling om het grensrechters terug te dring* hem wat te ver. Paul Muld< een grensrechter, vond de llZC mende agressiviteit op en t velden aanleiding om te i De Limburger: .Agressieve (AtiOI kelingen als bij NAC-Fej( vie aan het denken gezet. Wij door de voetballers als oud handeld en ook bij het publiek ld. we het nooit goed. Welnu, i sfeer kan ik niet meer voor hi procent geconcentreerd laiX^ul lijn staan. Het ls toch niet leukda als je elke week met de schri die benen het veld opgaat om gens op te letten naar de u waar je in geval van nood n kan rennen?" (het geval Matena, red.) hebb P aan het denken e-ezet Wii ten mar F ROTTERDAM Joop Brand, de voetbaltrainer die altijd zo inter-menselijk over komt, wist tenslotte wel waar het mis ging met René van der Gijp. Het was die vader van 'm, oud international Wim van der Gijp. Die had een slechte invloed op het offensiefe middenveld-talent van Sparta dat vorig jaar bij zijn entree in de erredivisie meteen een zeker gevoel van opwinding („dit is nieuw, dit is iets extra's') opriep. Over het paard getild, enig kind, allemaal de schuld van thuis. En daar werd Van der Gijp weer gepasseerd, van de training gestuurd en „aangepakt" op Spangen. Beslis sende spelers, eigenzinnige talenten zijn immers kwetsbaar. Hun aanvals- talent wordt gewantrouwd, omdat hun defensieve kwaliteiten vaak niet zo goed ontwikkeld zijn. Alsof het publiek dat een zorg is. De anonieme werkers liggen nochtans beter in de markt bij de trainers. fUarlem-Exeeltior 1-8 (6-0) - Doelpunt: Hen driks. Toeschouwers: <800. Meemen-MVV 1-7 (1-2) - Doelpunten MW Scha pendonk Cl). Doelpunt Meersen: Cremers (straf schop). Toeschouwers: 800. Westerwolde-PEC Zwolle 1-29 (0-7) - Toeschou wers: 1500. Heerenveen-Go Ahead 0-2 (0-1) Doelpunten: Kristlansen (2). Toeschouwers: 3000 Selectie zuid-oost Drente-FC Grommen 1-7 (0-3) Doelpunten Groningen: Waaiderbos (2). Dijk stra (2). Tlmisela (2) en Houtman. Doelpunt selec tie: Mulder Toeschouwers: 1500 Oelre-toernooi: Vitesse-Wageningen 2-1 (1-0) Deykers 1-0 en 2-0, Hazelhekke 2-1. NEC-De Graafschap 0-1 (0-1) Hulshof! 0-1. Rode kaart Kelderman (De Oraaf- schap). NEC-Wagenlngen 5-1 (3-1) Heisper 14), Hendriks 2 0. Van Pelt 21. Hendriks 3-1.4-1 en 5-1. Vitesse-De Graafschap 2-0 (24)) - Koolhof 14) en 24). Toeschouwers: 8500. DST9-Ezce)sior 0-1 (0-0) Doelpunt. Piasmans. CALCUTTA Twaalf toeschouwers zijn bij een voetbalwedstrijd in Cal cutta om het leven gekomen toen er onlusten op de tribunes uitbraken. In het Eden Gardens stadion van Cal cutta woonden 85.000 toeschouwers de wedstrijd tussen Mohun Bagan en East Bengal bij. Supporters van bei de verenigingen raakten slaags tij dens de wedstrijd. In de paniek die daarna ontstond werden talrijke toe schouwers onder de voet gelopen. Twee van hen overleden ter plaatse, tien tijdens het transport naar of kort na aankomst in ziekenhuizen. De wedstrijd werd na het incident voort gezet en eindigde in een gelijkspel. De regering van de Indiase deelstaat West-Bengalen heeft alle voetbalwed strijden in de Indiase eerste divisie, die voor vandaag waren vastgesteld, afgelast in verband met de dood van twaalf supporters tijdens en na de wedstrijd tussen Mohan Bagan en East Bengal in Calcutta. Nog 24 men sen zijn ernstig gewond. WEST-DUITSLAND DUSSELDORP Het voetbal in West-Duitsland blijft nog steeds in trek. Op de eerste speeldag van de Bundesliga kwamen bijna driehon derdduizend toeschouwers op de wedstrijden af. Het betekende met een een record. I860 München-VFL Bochum 2-2. Hamburger 8V- MSV Duisburg 04). VFB Stuttgart-FC N Om berg 2- 1. Schalke '04-Elntracht Frankfurt 1-4. Fortuna DOsseldorf-Borussia Mönchen Oladbach 2-1. Karlsruher 8C Bayem München 0-3. Armlnln Blr- lefeld-FC Köln 2-5. Bonissla Dortmund-Bayer ür- dlngen 2-1. Bayer Leverkusen-Kaiserslautern 0-1. ENGELAND Birmingham City-Coventry City 3-1. Brlghton- Wolverhampton Wanderers 241. Leeds Unlted-As- ton VUla 1-2. Leicester City-Ipswich Town O-l. Liverpool-Crystal Palace 34). Manchester United- Middlesbrough 34). Norwich City-Stoke City 5-1. Southampton-Manchester City 24). Sunderland- Everton 3-1. Tottenham Hotspur-Nottingham Fo rest 24). West Bromwich Albion-Arsenal 0-1 EUROPA CUP 1 BOEDAPEST Honved Boedapest heeft de eerste wedstrijd uit de voor ronde van het toernooi om de Europe se beker voor landskampioenen te gen La Valetta (Malta) met 8-0 gewon nen. De doelpunten van de in Boeda pest gespeelde wedstrijd werden ge lijkelijk over beide helften verdeeld. René van der Gijp, net negentien jaar. is een vrolijk brutaaltje. Dat staat vast. Hij zegt wat hij denkt en die aardige gewoonte wordt zeker binnen de eigenaardige voetbal-ver houdingen niet altijd in dank afgeno men. René van der Gijp botst regel matig met zijn omgeving. In de wereld van het betaalde voetbal is doorgaans sprake van een strak gehanteerde hiërarchie. Deels uit eir gen belang handelen de ouderen of de „vedetten" dikwijls onrechtvaardig ten opzichte van de jongeren. Denken in machtsmodellen is gemeengoed bij dit soort. Wie dat accepteert heeftf weinig problemen. Maar wie er bij dit soort. Wie dat accepteert heeft weinig problemen. Maar wie er tegen in gaat of zich zelf blijft, krijgt het moeilijk. En de doorsnee trainer kiest meestal maar partij voor de routiniers, want dat is wel zo veilig. Bescheidenheid siert de méns, maar in het topvoetbal geldt brutaliteit juist als een deugd. Als 19-jarig inter national eiste Cruijff ook al de ballen op van Muller. Pijs en Veldhoen. En René van der Gijp, een fantastisch talent, had vorig seizoen de grootste mond bij Sparta. Maar toch niet op een vervelende manier. Ruud Geels, qua karakter één der aardigste top voetballen. en Louis van Gaal kon den hem wel waarderen, hoewel ze waarschuwende woorden lieten horen. „Dan lachten ze wel om mij, maar dan zeiden ze ook: wat jij hier doet en zegt, dan zouden ze bij Ajax nooit accepteren. Nou ja, ik weet niet hoe het gaat bij zo'n club. Wij zijn thuis allemaal heel gewoon heel eenvoudig. Ik heb het van huis uit alleen niet mee gekregen om tegen iemand op te kijken. Wat maakt mij het uit of ik met Danny Blind of Pim Doesburg praat. Die zijn voor mij precies gelijk. Maar Doesburg dacht daar anders' over." De houding van René van der Gijp, binnen en buiten het veld. riep van begin af aan aversie op bij tegenstan ders en medespelers. In de wedstrij- .den werd en wordt zijn individuele stijl soms als uitdagend ervaren. Zijn solo's zijn mooi, maar lang en maken de bloeddoristige verdedigers obsti naat. Voetbal 80 was terecht verrukt over zijn fantastische rush-goal tegen PEC Zwolle, die langs Israël en al voerde. Maar het was een uitdagende goal. Israël, en alle andere verdedi gers die het hebben gezien knarsten de tanden en kromden de tenen. En dat kreng mocht het later voor de camera ook nog eens komen ver tellen! „Schop 'm kapot, dat loeder", riep een geschorste international van PSV op 29 maart vanaf de tribune. Hij ergerde zich mateloos aan René van der Gijp, die puik voetbalde maar zijn tegenstanders irriteerde (gele kaart) als Van Hanegem in zijn beste dagen. Binnen een mum van tijd had het grillige talent even veel voor- als te genstanders. In het veld wordt hij „gezocht" door collega's en hij rea geert daar vooralsnog heftig op. Het leverder hem in de oefenperiode voor de nieuwe competitie twee rode kaar ten op en een schorsing van drie bindende wedstrijden. In zijn eerste interview, een goed half jaar geleden, besteedde hij schampe re opmerkingen aan internationals als Wim Jansen, Dick Schoenaker en Jan Poortvliet. Pat viel niet in goede aarde. Uit betouwbare bron kan wor den gemeld dat Jansen zich groen en geel ergerde aan de uitspraken van dat snotjong. Hij zou 'm eens een poepje laten ruiken op 24 februari, wanneer Feyenoord naar Sparta moest. Het lukte half. Feyenoord won met 0-4, maar Jansen viel geblesseerd uit toen hij tegen de elleboog van Van der Gijp aan liep. Jansen, Schoenaker en Poortvliet tarten ls natuurlijk niet erg bijde hand van een achttienjarig talent. Maar ja, ergens ergens zijn dat inder daad voetballers waar het publiek niet voor op de banken klimt. Zij zijn zeer nuttige, werklustige krachten, maar voor de liefhebber van een lage re prde dan Ling, Van Hanegem, Ta- li amata. Maar of zo'n Van der Gijp dat dan maar moet zeggen? Die rem ming kent hij echter niet in zijn ge drag, dat op de keper beschouwd eerlijk is. „Zo zie ik dat nu eenmaal. Als ik naar dat Feyenoord-toemooi ga, dan ga ik om Keegan te zien. En als ik naar Ajax ga, dan ga ik om Ling, Tahama ta en Arnesen te zien. Niks ten nadele van die andere jongens hoor, maar ik denk dat de mensen niet voor Zwaro- born of Schoenaker naar het voetbal len gaan kijken." Hij botste dus ook op Spangen, waar hij het als broekje opnam voor de ontslagen trainer Petescu en van al les en nog wat tegen Doesburg en interim-trainer Eijkenbroek ging roe pen. Vooral tegen Eijkenbroek. vroe ger een stoere verdediger, niet be paald zijn type. Die man bleef maar bezig over zijn mee-verdedigen. dat voor het spelen van topvoetbal Inder daad ondermaats ontwikkeld is. „Petetscu was een prima trainer. Alle jongen jongens stonden achter hem, maar ook Van Gaal, zijn grote fan en Geels. Doesburg en Eijkenbroek kwa men bij elkaar thuis om te bekijken hoe ze Petescu zo vlug mogelijk weg konden krijgen. Er zou gestemd zijn door de spelers over Petetscu. Nou, dat hebben Doesburg en die Balke- stein dan zeker gedaan. Wij wisten nergens van. Sommige oudere spelers René van der Gijp: nog altijd achter Petescu (links). door Matty Verkamman waren gewoon bang om hun plaatsje onder Petetscu te verliezen. Gelukkig hebben we nu een goede groep. Meij er, Geels en Van Gaal zijn de overge bleven oudere spelers. Dat zijn de aardigste jongens die je je maar voor kunt stellen." „Toen we na het ontslag van Petetscu de eerste wedstrijd tegen Go Ahead mede door een doelpunt van mij won nen, zei Eijkenbroek op de vraag van een journalist wat nu het verschil was tussen het Sparta van Petetscu en het Sparta van Eijkenbroek: „twee punten." Had ik die bal maar op de paal geschoten in plaats van in het doel, dacht ik toen. Ik moest er ge woon uit van Eijkenbroek. Dat voel de ik aan alles. Hij zat alleen op een geschikt moment te wachten. We be gonnen een keer te trainen en toen zei hij zo maar ineens tegen mij: weet je wat jij moet doen Van der Gijp? Jij moet bij New York Cosmos gaan spe len. Daar hoef je tussen al die vedet ten niet mee te verdedigen. En weet je wat jij moet doen Eijkenbroek zei ik toen: Jij moet bij Phoenix in de vierde klas amateurs gaan trainen, want dat is precies jouw niveau. Mocht ik weer twee weken niet ko men trainen. Later, toen de onderste clubs allemaal punten gingen pak ken; is Brand zich ook veel te veel aan Eijkenbroek gaan vast houden. Toen begon het voor mij weer allemaal van voren af aan. Eerst was ik volgens Brand een kruising van Keegan en Cruijff. Maar even nadien zei hij dat de spelersgroep het niet met mijn spel eens was. Jaja, de spelersgroep, Doesburg en Eijkenbroek bedoelde hij zeker." Dat mee-verdedigen, daar mag een trainer toch wel wat van zeggen? „Ik probeer het op de training best wel te verbeteren. Maar als ik in een wedstrijd veertig keer iets creatiefs probeer te doen, dan mis ik gewoon de kracht om altijd maar terug te komen. Gelukkig gaat Hughes het nu anders doen. Twee spitsen, Geel en Loggie. En twee man, Jansen en Tik tak, achter Meijer en mij. Ik hoef eigenlijk alleen de linksback nog in de gaten te houden. Ik zie het hele maal zitten met Hughes. Hij is prima voor deze groep en hij wil van mijn eigen kwaliteiten uitgaan." Er is zowaar nóg een trainer waar het „enfant terrible" vertrouwen in heeft: KNVB-coach Ger Blok. Opvallend, want over de onrustige Blok worden nog wel eens grappen gemaakt. „En toch zijn Petetscu en Blok de eerste twee trainers geweest waarvan ik zei: die hebben er verstand van. Ik heb veel met Blok over het voetbal gepraat. Uren achter elkaar, veel van opgestoken. Hij liet merken dat hij mij wel als voetballer waardeerde Tijdens dat laatste toernooi in Tou lon stelde hij mij alleen niet op. Hij zei dat ik beter was dan zowat alle andere spelers, maar toch mocht ik niet mee doen. De moest van hem goed naar de wedstrijden kijken. Ik vond dat ik daar niet zo veel mee opschoot, maar ja, misschien had Blok er zijn reden wel voor om zo te doen. Ik heb er verder in ieder geval geen probleem van gemaakt. Toen het slecht ging bij Sparta, was hij de enige die mij belde." Het komend seizoen wil René van der Gijp een contract bij een topclub (Feyenoord -?-, die dub heeft tenslot te geen beslissende speler op het mid denveld) gaan verdienen. .Inderdaad, volgend jaar probeer, ik weg te komen bij Sparta. Ik kan dan voor een gelimiteerd bedrag vertrek ken. Ja, dit seizoen wil ik me goed laten zien. Vorig jaar maakte ik vier goals, dat moeten er, om te beginnen, zeker vijftien worden." Selectie: Adrie' Andriessen, Jer- rel Balrak, Wim Berends, Ron van de Berg, Danny Blind, Joep Bonenberg, Ronald Camerling, Rene Coufreur, Wouter van Driel, Rene Eyer, Louis van Gaal, Ruud Geels, Rene van der Gijp, Ger van de Heide, Bernard Heuser. Wouter Holverda, Riny Iersel, Bert Jansen, Wijnand Klaver, Ronald Langkeek, Da vid Loggie, Geert Meier, Rene Oomen, Leen van Oosten, Edwin Olde Riekerink, Peter Robinson, Louis Schoors. Henk van Stee, Ron Stevens, Dick Stuy van de Herik, Adrie van Tiggelen, Roelf- Jan Tiktak, Robert Verbeek, Pim Verbeek. Nieuw: Berends (DS'79), Tiktak (Veendami, Loggie (York), Ro binson (Burnley). Vertrokken: Doesburg (PSV), Balkestein (Feyenoord). Calder- wood (Willem II). Trainer: Barry Hughes. Terrein: Spangen. Capaciteit 32.000. AMSTERDAM Door een winst in de afgebroken twaalfde partij van zijn match met Viktor Kortsjnoj, ls de Russische grootmeester Lev Po loegajewski er op de valreep alsnog in geslaagd om een verlenging af te dwingen. Toen de partij vrijdag avond na 41 zetten werd verdaagd, was de eerste indruk dat de winst voor Poloegajewski niet al te moeilijk kon zijn. maar in de tweede zitting heeft Kortsjnoj zich nog bijzonder heftig verweerd. Er ontstond een wat bizarre stelling, die pas na de 56e zet weer een nor maal aanzien kreeg, toen er een da me-eindspel op het bord kwam. Hier in waren de pionnen van Poloega jewski reeds verder opgerukt. Op de 73e zet. nadat de witte koning zich buiten bereik van schaakjes had op gesteld. was Kortsjnoj derhalve ge dwongen om op te geven Volgens de berichten stond bij de uitgang van de bioscoop waar de match wordt ge houden, een duizendkoppige massa, die het spreekkoortje aanrichtte: „Poloe, Poloe, Poloe"! Als een echte sportman zei de Rus na afloop tegen de tientallen journalisten „dat hij zeer tevreden was over zijn overwin ning, maar dat het moeilijkste ge deelte van de tweekamp nog moest komen". Kortsjnoj schijnt in Buenos Aires niet erg populair te zijn. Toen hij met een grimmig gezicht naar bulten kwam, werd hij begroet met een fluitconcert. Maandag zal de eerste partij van de verlenging worden gespeeld, nadat opnieuw is geloot. De eerste verlen ging duurt twee partijen. Is er dan nog geen beslissing gevallen, dan vol gen weer twee extra duels. Is de stand dan nog gelijk, dan gaat Kortsjnoj naar de finale, omdat hij meer partij en met zwart heeft gewonnen. In het Italiaanse plaatsje Abano Ter- me is de achtste partij van de twee kamp Portlsch-Hübner na 41 zetten afgebroken. Het is een echte worstel partij geweest, waarin Hübner voort durend onder een zware druk stond. Even voor het afbreken maakte de Duitser echter een pion buit. Por- tisch' aanval hield echter aan en in de afgebroken positie zit Hübner in een lastig parket. Het lijkt echter dat hij de belangrijkste dreigingen moet kunnen pareren en dan zou de plus pion wel eens zwaar kunnen gaan wegen, Portisch heeft ai een vrije dag aange vraagd. ongetwijfeld om deze crucia le partij, die wel eens beslissend voor de einduitslag van de gehele match zou kunnen zijn. uitvoerig met zijn secondanten te analyseren. Twaalfde partij De afgebroken stelling zag er als volgt uit Wit (Poloegajewski): Kgl., Df6., pionnen a2, f4, g5, h2. Zwart (Kort sjnoj): Kd7., Te2„ Ld5„ pionnen a7, b6, c5, c4. 42. h2-h4 b6-b5; 43. Df6-f5t Kd7-d6; 44. Df5-f8t Kd6-c6; 45. Df8-c8t Kc6- d6; 46. Dc8-d8t Kd6-c6; 47. Dc8-a8+ Kc6-d6; 48. Da8-f8t Kd6-c6; 49. a2-a3 Te2-e3; 50. h4-h5 c4-c3; 51. Df8-f6+ Ld5-e6; 52. Kgl-f2 c3-c2; 53. Df6-b2 Te3-h3; 54. Kf2-g2 Le6-f5; 55. Db2-f6* Kc6-c7; 56. Df6xf5 c2-cl; 57. Df5-e5* Kc7-b6; 58. Kg2xh3 b5-b4; 59. ajxb4 c5xb4; 60. h5-h6 Dcl-hlt 61. Kh3-g4 Dhl-dlt 62. Ke5-f5 Ddl-c2t; 63. Kf5- f6 b4-b3; 64. h6-h7 Dc2xb7; 65. De5-e3 Kb6-c6; 66. De2xb3 Dh7-h8t; 67. Ke6- e7 Dh8-h4; 68. Db3-c4t Kc6-b6; 69. Da4-b4t Kb6-c6; 70. Db4-é4 Kc6-b5; 71. Ke7-f7 a7-a5; 72. g5-g6 Db4-g4; 73. De4-e5t, zwart geeft op. Achtste partij Wit: Lajos Portisch (Hon), zwart: Ro bert Hübner (WD1). 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pbl- c3, Lf8-b4; 4. e2-e3, 0-0; 5. Lfl-d3, d7- d5; 6. Pgl-f3, b7-b6; 7. 0-0, Lc8-b7; 8. a2-a3, Lb4-d6; 9. b2-b4, d5xc4; 10. Ld3xc4, Pb8-d7; 11. Lcl-b2, a7-a5; 12. b4-b5, e6-e5; 13. Tfl-el, e5-e4; 14. Pf3- d2, Dd8-e7; 15. Lc4-«2. Ta8-d8; 16. f2- f4. Pf6-d5; 17. Pc3xd5, Lb7xd5; 18. Pd2-c4, n-f5; 19. Pc4-e5, De7-e6; 20. Kgl-hl, h7-h6; 21. Tel-gl, Pd7xe5; 22. d4xe5, Ld6-c5; 23. Ddl-cl, Kg8-b7; 24. g2-g4, g7-g6; 25. Tgl-g3, Ld5-b7; 26. g4xf5, g6xf5; 27. Le2-c4, Lb7-d5; 28. Lc4xd5, Td8xd5; 29. Dcl-c2, Tf8-g8; 30. Tg3xg8, Kh7xg8; 31. Tal-gl schaak, Kg8-h7; 32. Dc2-g2, Td5-d7; 33. Dg2-g3, Lc5-f8; 34. Tgl-cl, De6-b3; 35. Lb2-d4, Lf8xa3; 36. Tcl-al, La3-f8: 37. Dg3-h3, Db3-e6; 38. Dh3-fl. Td7- d5; 39. Dfl-c4, Lf8-c5; 40. Tal-gl. Lc5xd4; 41. e3xd4. afgebroken. niet tm STEENWIJK Geheel vcfnei verwachtingen heeft de plow 0- E ter Post in de massaal bekHjHM ronde van Nederland alle zen gepakt. Gerrie Kentenu^3 er winnaar van de oranje trui. d bosch zegevierde in de prol wijl Van de Velde, Raas enl zich als etappewinnaar ten huldigen. De afslultei tijdrit in Steenwijk werd een prooi voor het ster! in de professionele wielei de laatste dag kwam er zei niet verwachte triomf bij. werd rondewinnaar op pu een enorme blunder van Planckaert. Voor de buil hoofdzakelijk uit België waren er slechts kleine prijz Kelly won het voorstellingsfc^ in Sint Niklaas en won door< mnn lettendheid van een wijkagei ■o.w ter ook de vierde etappe. Li croix zorgde in Zand voort enige Belgische zege, ten landgenoot Walter Schoonj enige geïnteresseerde de de witte trui van het tusafefc" klassement werd. De Post-ploeg heerste zeer na 'e lijk en verdeelde weinig. 1 macht was te groot. Kn< tweede in de proloog op vierl ste seconde van Oosterh Zandvoort, waar hij op hef as"' cuit een geslaagde uitval detó^- Belg Delcroix, trek ln de 8 Zijn positie was te l laten schieten. Gesteund dol hele ploeg en in het Limbui velland vooral geholpen dot kampioen Raas, ondermijni strijdlust in het peloton. De ploeg van Peter Post het kwaliteit van de renners enl sionele instelling, waardot hechte eenheid vormen, in het peloton. Zeker in Nedeij moet ook gezegd worden c mann goed reed in deze profl controleerde meestal zelf deel pingen en hij koos slimf immer is telkens het j ment om zijn positie te verste} Vijfde en laatste etappe: 1. Leo van 109 km in 2.12.45,2. Ouldo van Calsterl Frank Host* (Bel) 2.12.58. 4. Joop I (Ned). 5. Jacques Verbrugge (Ned). 6. Rod (Ned). 7. Rene Wuyckers (Bel). 8 Ludo als Hoste. 10.'Frans van Looy (Bel)! Walter Planckaert (Bel). 12. Walter S: (Bel), 13. Charlie Jochums (Bel). 14. Lot*|K (Bel). 15. William Tackaert (Bel). 16. Ji wer (Bel). 17 Thierry Bolle (Zwit). 18 Afsluitende ploegentijdrit: 1 Ploeg Pod meter rond Steenwijk in 22 minuten ec rji den., 2. Jossart 22.48.. 3. De Bruyne 21 Kimpe 23.03.. 5. Koopmans 23.12.. fl.It 23.32. Eindstand individuele klassement: l 6 te mann (Ned) 25 uur 10 minuten en 25 a 2. Ludo Delcroix (Bel) op 57 seconde! Verlinden (Bel) op 2 minuten en 45 se Hennie Stamsnijder (Ned) op 3.02.. 5. Li (Ned) op 3.58., 6. Bert Oosterbosch (Ned 7. SJaak Verbrugge (Ned) op 5.19.. 8. Hen ding (Ned)., 9. Roelof Groen (Ned) op Patrick Pevenage (Bel) op 6.17.. 11 Wl kaert (Bel) op 6.20.. 12 Hans LangeriJ» 6.24., 13 Ouldo van Sweevelt (Bel) op EUenne de Wilde (Bel) op 6.28., 15 W (WD1) op 6.37.. 16. Ronan Onghenae (Bet 17. Jan Allng (Ned) op 6.43.. 18 Mlel 0 (Bel) op 6.54., 19. Walter Planckaert Philip Andenon (Aua) op 7.08 27. Jol melk (Ned) op 10.56. Eindstand ploegenklassement: 1 Ploef uur 40 minuten en 58 seconden.. 2 JM minuten en 17 seconden.. 3. De Bruyne4 WU1 ekens op 12-43. 5. De Kimpe op Koopmans 17.53 m WILHELM TELL SCHWYZ De Italiéan Mar# ni heeft de tiende grote prijs UT" Teil gewonnen. De 21-jarige s| uit Bergamo, die aan het begin wqek de leiderstrui veroverd B sterkte zijn positie in de tij t< van zaterdag en zondag, wal beide keren vierde werd. Twe het eindklassement werd de 0 rijker Helmut Wechselberger OL. twee minuten. Ad van der Pot m als 23e de beste Nederlander op een kwartier. Eindklassement: 1. PoUnl llta) 31 uur 1' en 46 seconden. 2. Wechselberger tOojit Luchs (Zwi) op 2.34. 4. Orezet (Zwl) op JS der Poel op 14.20.57. De NIJsop 1 uur' 13 seconden. 60. Klein op 1.13.54. MIJNSTREEK HEERLERHEIDE Hans heeft zijn eerste plaats in l meen klassement van de drie-i omloop van de Mijnstreek beH De slotetappe. 174 kilom Würselen naar Heerlerheide.® wonnen door Adrie van der Pt zijn vluchtmakker Tiru van gen te snel af was. Het peloton J1 gevoerd door Pim Bosch Rij seconden na de eersten - streep Eindklassement 1 Boom seconden. 2 Moons op 0.10. Hopman op 0.16. 5. Beckers op 0.31. 7 Van Dijk op 0.31. 8 Van Weenfl Van der Poel op 0 36. 10. Oosterhof op* 11 8 uur 49 rr** IJ 10. 3 Hunt» rs op 0.24. 6 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8