iraël bepleit zaak )ij buitenlandse zaken Voor t eerst gepubliceerd, actueler dan ooit ïinde van oorlog herdacht FAT MAN IN NAGASAKI ran Agt pleit weer voor kernenergie Personalia tJJJ pjruguay verplaatst oost naar Tel Aviv Koetsen en kastelen WEG IN EIGEN LAND ïderlandse ambassade in Jeruzalem Nog steeds geen gesprek met krakers Niet te veel op gul vissen voor goede vangst later Overvallers maken 60.000 buit Textiel bedrijf krijgt 2 miljoen kliniek krijgt meer personeel eïsoleerde positie Indische Nederlanders centraal I I i I I I I I RDAG 16 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 /[onze parlementsredactie a haAG. columbia Premier lAet blijft in het buitenland plei- L„r kernenergie. Nadat hij al op _8C plaatsen in Europa een lans (■gebroken voor toepassing van 'Lnergie brengt de premier ook in •nlgde Staten zijn mening voor 'tlicht. [moeten ons bedienen van steen- i kernenergie, ook al brengt de sing van beide gevaren en be zwaren voor mens en milieu met zich mee." aldus Van Agt in een gisteren in Den Haag verspreide rede. die hij vandag in de Amerikaanse staat South-Carolina zal uitspreken Van Agt bevindt zich daar om een ere- graad (honorary degree) in de rechten aan de universiteit van South-Caroli na in ontvangst te nemen. Het eerder deze week verschenen ont- werp-verkiezingsprogram van het CDA. de partij van Van Agt. bepleit juist een pas-op-de-plaats met kern energie. De opstellers van het pro gram wensen in ons dichtbevolkte land vooralsnog geen nieuwe kern centrales. met het oog op de veilig heid. Veiligheid Over die veiligheid zegt Van Agt „De gevaren van kernenergie krijgen heel wat meer aandacht dan die, verbon den aan de winning en verbranding van steenkool. Jaarlijks verliezen en kele tientallen mensen het leven bij ongelukken in kolenmijnen, terwijl de kernenergie nog geen leven heeft geelst. Hoe de afvalstoffen van kern centrales veilig tot in verre nage slachten op te bergen, is een pro bleem dat de gemoederen terecht bezighoudt. Maar weinigen hebben echter weet van het nabije gevaar van een overbelasting van de atmos feer met kooldioxyde." aldus Van Agt, „als ten gevolge daarvan verho ging van de temperatuur op aarde zou optreden, kan dat een onvoorstel bare milieuramp oproepen." •Van Agt spreekt de hoop uit dat de Verenigde Staten de leiding nemen van de „grootste reddingsoperatie in de geschiedenis", de strijd tegen hon ger en armoe in de wereld. Van Agt: „Aan de VS danken wij. Nederlanders en andere volken, het herkrijgen van onze vrijheid in de laatste wereldoor log en ons economisch herstel nadien. Opnieuw kijkt een groot deel van de wereld op naar de Verenigde Staten." jruguay zal zijn ambassade van eruzalem naar Tel Aviv verplaat- en. Dit heeft een regeringswoord- oerder in Montevideo bekend ge naakt. Uruguay is na Venezuela iet tweede Latijns-Amerikaanse and dat onder Arabische druk ijn ambassade uit Jerzalem weg- jaalt. Het besluit werd in Monte- rideo gemotiveerd met de stelling lat het handhaven van de ambas- ade in Jeruzalem uitgelegd kan morden als instemming met het iesluit van de Israëlische regering het Israëlische parlement Jeru- em voortaan te beschouwen als onverdeelde, eeuwige hoofd- id. Het besluit bedoelt overi- ns geen afbreuk te doen aan de partijdige opstelling van Uru- ay in het conflict in het Midden- josten. Dit weekeinde komen in de Ma rokkaanse stad Casablanca de le den van het Arabische Jeruzalem- comité bijeen, dat onder voorzit terschap staat van de Marokkaan se koning Hassan II. Waarnemers verwachten dat het comité harde aanbevelingen zal doen voor sanc ties tegen Israël. Eerder deze week ging Saoedi-Arabië al zover, dat het opriep tot een jihad, een heili ge oorlog tegen Israël. Opmerke lijk is overigens dat koning Has san ook Egypte heeft uitgenodigd voor de besprekingen van het co mité, dat werd gesticht door de islamitische topconferentie begin dit jaar, waarop Egypte juist ver oordeeld werd wegens het vredes akkoord met Israël. In het Utrechtse herleeft morgen de tijd van baronnen en graven, want dan houdt De Stichtse aan spanning weer haar jaarlijkse kas telentocht. Antieke koetsen ver trekken om kwart over tien van Huls Doorn en rijden over de ter reinen van de kastelen Moersber gen. Sandenburg, en Maanber gen. waar de lunchpauze wordt gehouden. Om drie uur zijn de koetsen weer terug in Doorn, waar wordt deelgenomen aan een „con cours délegance." Onder het motto „Negen eeuwen ontwikkeling Langedijk, begint vandaag in deze Westfriese ge meente een herdenkingsfeest, dat zes weken zal duren. Meer dan vijftienhonderd mensen hebben er ruim twee jaar aan gewerkt. Van avond is er een groot watersport- feest De schutterijen zijn vooral in deze tijd van het jaar actief, vooral in het zuiden. Met zwaaiende ven dels en slaande trom trekken de schutters in Oirschot morgen te gen het middaguur naar de schutsboom in de Oildetuln om daar de houten vogel naar bene den te schieten. In Limburg zijn er in Stevensweert, Schaesberg en Vaals schuttersfeesten. Ook in Groenlo morgenochtend vogel schieten 's middags trekt een bloe- mencorso door dit vestingstadje. Liefhebbers van windsurfen of tewel plankzeilen komen dit weekeinde aan hun trekken. In Noordwijk beginnen om half twaalfmorgen de kunst-surfkam- pioenschappen. In Loosdrecht zijn er dan ook surfwedstrijden, terwijl er op de toch verrassend mooie Amsterdamse Sloterplas een plankzeil-oriëntatietocht wordt gehouden. Tot slot voor de liefhebbers nog een paar orgelconcerten. Van avond om acht uur in de Wester- kerk van Enkhuizen met de orga nist Aad van der Hoeven, de West- friese cantorij en het Noordhoi- lands Bachorkest. Om 21 uur is er in de katholieke basiliek St. Bavo te Haarlem een concert van orga nist Thijs Kramer. jonze parlementsredactie N HAAG De Israëlische ambassadeur in Den Haag, Eytar Ronn heeft gisteren op tenlandse zaken de kwestie Jeruzalem besproken. Hij deed dit met de directeur-generaal itieke zaken van het departement dr K. W. Reinink (minister Van der Klaauw zit nog in het tenland, maar keert volgende week terug voor het beraad over Jeruzalem). Omwonenden van de gekraakte flats aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam nemen maatrege len om zo ongeschonden moge lijk uit de verwachte strijd tus sen politie en krakers. Een hote lier aan de Geldersekade spij kert zijn ramen dicht. usadeur Ronn was de avond het gesprek op buitenlandse za- uit Jeruzalem teruggekeerd. Al- pel de ambassade noch buiten- i zaken details over het onder- wilden verstrekken, mag vol- dlplomatieke kringen worden igenomen dat Ronn ervoor gepleit it dat Nederland de Arabische toomde ambassade uit Jeruzalem luizen, zal weerstaan. Dr Rei- zou er van zijn kant op hebben in dat Nederland zich momen- iueen moeilijke positie bevindt, odf samenhangt met de wettelij- ixatie van bezet Jeruzalem het Israëlische parlement. Van idse zijde zou voorts bena lt zijn dat de verwachte verhui- van de kantoren van premier naar oostelijk Jeruzalem, de iti* niet zal vergemakkelijken. de dit weekeinde verwachte van de Veiligheidsraad over itie Jeruzalem aan de orde, lest. Indien de Veiligheidsraad Jer tegenstem van de Verenigde len zich dwingend uitspreekt voor verhuizing van de Nederlandse am bassade (en die van de resterende Zuidamerikaanse landen) dan volgt Nederland die uitspraak, zo staat wel vast. Minder duidelijk op dit moment is wat Nederland doet indien de Veiligheidsraadresolutie slechts de verhuizing aanbeveelt. Premier Van Agt noemde zo'n uit spraak eerder deze week „van groot belang", maar „op zich niet beslis send." Kwaad tot erger De AR-voorman prof. Goudzwaard meent dat Nederland helemaal niet verplicht is uitspraken van de Veilig heidsraad over de ambassade op te volgen. De Verenigde Naties hebben volgens hem niet het recht zich over de vestigingsplaats van de ambassa de uit te spreken. Voor het kabinet zou de mening van de VN „niet in het minst" reden moeten zijn tot verhui zing. Voor de EO-radio wees Goud zwaard erop dat zwichten voor econo mische Arabische druk van kwaad tot erger kan leiden. Oud-minister van buitenlandse za ken mr M. van der Stoel meent dat Nederland wel een resolutie van de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een derde poging om de krakers van de flats aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade te bewegen tot een „open gesprek" is mislukt. Het Amsterdamse PvdA- partijbestuur, dat aanvankelijk een open oor vond bij de krakers voor overleg, heeft donderdagavond on- verrichterzake het gekraakte com plex verlaten toen een woordvoerder daar alleen wilde praten op de stoep Gewestelijk PvdA-voorzitter Norbert Smulders meent echter dat het trot toir niet de aangewezen plek is voor een behoorlijk gesprek. Eerder had den het PvdA-raadslid Horn en het Veiligheidsraad moet uitvoeren, ookwijkcentrum d'Oude Stadt hun be- als die niet dwingend is, maar slechts een aanbeveling inhoudt. „Volgen we zo'n aanbeveling niet op, dan breken t'THQPnP we met een tradiüe van 35 jaar en dat A ^JLiuau ic is me zelfs de ambassade in Jeruza lem niet waard. Het gaat tenslotte niet om de plaats van de ambassade maar of we goede diplomatieke con tacten met Israël onderhouden." Zon der uitspraak van de Veiligheidsraad zou Van der Stoel overigens tegen verhuizing van de ambassade zijn. Tussen de Israëlische Arbeiderspartij en de PvdA zijn inmiddels ook infor mele contacten geweest over de pro blemen rondom de ambassade. Soci alistenleider Peres zei gisteren PvdA- fractieleider Den Uyl telefonisch ge vraagd te hebben al het mogelijke te doen om verhuizing van de ambassa de te voorkomen. Den Uyl was niet bereikbaar voor commentaar middeling aangeboden. Ook die po gingen zijn mislukt. Het PvdA-be- stuur heeft de krakers tot donderdag nacht twee uur de tijd gegeven om naar het partijkantoor te komen. De krakers zijn niet verschenen. De ontruiming van de flats wordt op korte termijn verwacht. De president van de rechtbank had de krakers twee weken de tijd gegeven om vrij willig te vertrekken en die tijd is nu verstreken. De dumpgoederenhandel van Loe Lap in Amsterdam meldt een sterk verhoogde omzet van gasmas kers en helmen. De laatste tien dagen zou hij minstens 150 gasmaskers heb ben verkocht. De plotselinge klandi zie komt niet alleen van krakers, rrfaar ook van fotografen, verslagge vers en „belangstellenden." Overleden In Eindhoven is op ze ventigjarige leeftijd prof. dr. J. F. Schouten overleden* Schouten was van 1958 tot 1978 buitengewoon hoog leraar in de perceptie- en informatie- leer aan de TH Eindhoven. Verder was hij onder meer van 1957 tot 1972 directeur van het instituut voor per- ceptleonderzoek en stond hij aan de wieg van het Evaluon in Eindhoven. DEN HAAG Door wat zelfbeheer sing nu, kan volgend jaar met behoor lijke kabeljauwvangsten nog wat worden goedgemaakt van de narig heid, die de vissers ondervinden door de tongschaarste. Dit stelt het rijksinstituut voor visse- rij-ondeizoek RIVO te IJmuiden in het blad „De Visserijwereld". Nodig Is dan wel, dat er nu niet te gretig op gul (jonge kabeljauw) wordt gevist, zodat er straks een goede kabeljauwvangst In zit. Kabeljauw ls gul, die groot geworden is. SNEEK (ANP) Twee mannen heb ben gisteren bij een overval op een in een drogisterij gevestigd postagent schap ongeveer zestigduizend gulden buitgemaakt. Zij kwamen gewapend de winkel binnen en eisten van de achttienjarige lokettiste geld. Zij gaf het. waarna het tweetal met een auto verdween. Alleen de lokettiste en haar vader waren op dat moment in de winkel. „Mag mijn spaarvarken er ook bij. Hij mag best wat groter worden." Beroep onze Haagse re- 'e HAAG Minister ïar van milieuhy- 1 heeft een textiel- jf in Aalten een be- van twee miljoen •n toegezegd om aoet te komen in «plaatsingskosten het gehele bedrijf, heeft die bijdrage ferd in het kader het proefprogram- milieu-hinderlijke ijven in de woon- sving. Het bedrijf en de gemeente en hadden eerder i bijdrage ge- gd. Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft ook een bedrag toegezegd. Enige tijd geleden werd bij koninklijk besluit een hinderwetvergun ning voor de nieuwe uit breiding van de fabriek alsnog geweigerd, na dat B. en W. eerder al wel toestemming had den gegeven. De fabriek veroorzaakt echter zo veel trillingen in de na bij gelegen wijk, dat de protesten hiertegen succes voor de bewo ners opleverden. De enige goede oplos sing bleek de verplaat sing van de gehele fa briek naar buiten het dorp. Samen met een andere textielfabriek gaat het hier om het redden van tweehon derdtwintig arbeids plaatsen. Van verschillende kanten is er de afgelopen dagen een beroep op de Nederlandse regering gedaan niet toe te geven aan de Arabische druk om de ambassade in Jeruzalem te slui ten. „Toegevan aan die druk bete kent een klap in het gezicht van de Joodse gemeenschap en brengt de oplossing van het Midden-Oosten- vraagstuk geen stap dichterbij." zegt het Centrum voor informatie en do cumentatie over Israël in een open brief aan premier Van Agt. Overeenkomstige boodschappen heeft de Nederlandse regering ont vangen van de Werkgroep Israël uit Amsterdam en van de Nederlandse emigranten in Israël vanuit Jeruza lem. Rabbijn Soetendorp van de libe raal Joodse gemeente in Amsterdam heeft in een telegram ook zijn be zorgdheid uitgesproken. Hij wees op de historische verantwoordelijkheid van Nederland. Van onze correspondent EINDHOVEN De rijkspsychiatri- sche Inrichting (RPI) in Eindhoven heeft toestemming gekregen om het personeelsbestand van de forensi- sche-psychlatrische kliniek (FPK) uit te breiden van honderd naar hon derd-zestig mensen. Daarmee wordt gehoor gegeven aan de verzoeken die de directie de laatste jaren bijna maandelijks heeft ingediend. Drs. G. van den Broek van de RPI zei in december 1978 dat het bedrijven van geestelijke volksgezondheid op de afdeling FPK eigenlijk niet meer verantwoord was. Er waren te weinig verpleegkundigen, te weinig psycho logen en te weinig psychiaters. Vol gens directeur Van den Broek was de behandeling daardoor allesbehalve uitstekend. Verpleegkundigen namen noodge dwongen hun toevlucht tot het toe dienen van te veel medicijnen. Ook werd te vaak gebruik gemaakt van de isoleercel. In de afdeling FPK Zitten ongeveer honderddertig patiënten van wie de meesten ter beschikking zijn gesteld van de regering. Volgens directeur Van den Broek zijn voor deze categorie patiënten eigen lijk zo'n 270 personeelsleden nodig. De uitbreiding naar honderdzestig werknemers noemt hij nog steeds on voldoende. maar een hoopvol begin. „We kunnen nu in elk geval de groot ste nood lenigen". ADVERTENTIE mee zij in Nederland werden ontvangen, de achteloosheid waarmee hun belangen wer den beoordeeld en de feite lijke ontkenning van de door hen gebrachte offers schok ten hun rechtsgevoel diep, aidus prof. Beets in de ana lyse die hij gaf van de identi teit van deze groep. n een onzer verslaggevers 'RECHT De herdenking van het einde van oorlog in Zuidoost-Azië op 15 augustus 1945 is i indrukwekkende betoging geweest. Bijna Muizend mensen waren naar de Irenehal van Jaarbeurs in Utrecht gekomen om de slacht ers van de Japanse terreur te herdenken en i zich gezamenlijk te bezinnen op de proble- ïn waar de Indische Nederlanders als groep en Zelfrespect velen van hen persoonlijk 35 jaar na de tog nog mee te worstelen hebben. teneur van deze, door ko- Beatrix en prins 115 alsmede door premier 1 A?t en minister Wiegel «woonde bijeenkomst. er een van rehabilitatie, sprekers, prof. dr. N. Js- prof. dr. J. Bastiaans lr. c- Westra. legden in i betogen een zwaar ac- t op de geïsoleerde posi- *aarin de zwaar beproef- bolsche Nederlanders na 'gedwongen terugkeer in 'eriand kwamen te verke- e" om de hier bestaande onwil te erkennen dat ze als volwaardige burgers van het koninkrijk recht hadden op meeleven en begrip. Men was, aldus ir. G. S. Vrij burg,/voorzitter van de orga niserende stichting, nog te veel bezig met de Duitse be zetting dat men bereid was te luisteren naar de verhalen over het lijden in de Japanse hongerkampen waarin alle Nederlandse burgers en mili tairen waren geïnterneerd. De onverschilligheid waar- Die identiteit, zei hij. is be paald door hun vooroorlogse tropenjaren, door de lange reeks traumatische ervarin gen in de kampen en door in Nederland niet gehonoreer de verwachtingen. Dit laat ste knauwde verder aan het toch al zwaar op de proef gestelde zelfrespect van de ze ontheemde en berooid in Holland aangekomen men sen. Een langdurig applaus onderstreepte de conclusie van prof. Beets dat deson danks zij hun historische en sociale identiteit hebben kunnen handhaven en dat nu erkend wordt dat zij een waardevolle inbreng hebben in de Hollandse samenle ving. Hun positie is overigens nog verre van benijdenswaardig, aldus prof. Bastiaans die over „isolement en bevrij ding" sprak. Na 1945 beoor deelde men hoe iemand een bezetting doorgekomen was naar zijn soms verrassend snel herstelde lichamelijke conditie.. Veel later pas openbaarde zich de psychi sche schade die de gevan genschap in de kampen had teweeg gebracht. De voor oordelen jegens de Indische Nederlanders waren hier zo groot dat zij tenslotte niet openlijk meer over hun erva ringen durfden spreken. Die mensen werden, zoals ir. Vrijburg al had opgemerkt, niet bevrijd zoals dat in Ne derland gebeurde, maar zij verkeerden na de capitulatie van Japan en terecht geko men in de Indonesische vrij- heidstrijd nog maanden lang in onzekerheid over hun lot. Echte bevrijding houdt in de eerste plaats in een innerlijk loskomen van een plaats des onheils. Wel nu. aldus prof. Bastiaans, in Nederland zijn duizenden mensen die nog altijd niet zijn „bevrijd". Opgeruimd Al was de bijeenkomst in de Irenehal geen bevrijdings feest maar een herdenking, er heerste toch een opge ruimde stemming. Daarin paste de toekomstvisie die 's middags ir. Westra gaf. Er was voor deze massale betoging een stijlvol pro gramma voorbereid waar aan ondermeer meewerkten Eric de Vries en prof. dr. L. de Jong. die respectievelijk de op 8 december 1941 door de gouverneur-generaal van het voormalig Nederlands- Indië afgekondigde procla matie over de Japanse inval en de door Koningin Wilhel- mina uitgesproken oorlogs verklaring aan Japan voor lazen. door Dr. J. Stellingwerff Nederlandse krijgsgevangenen c overleefden de atoombom Totaal 160 pagina's, geïllustreerd. Fraaie paperback met omslag-ontwerp in full-colour. Prijs f. 19,50. Atoombommen brengen Japan op de knieën Het is 9 augustus 1945. Majoor Sweeney vliegt de tweede atoombom boven Nagasaki. Na „Thin Man" op Hiroshima, moet „Fat Man" Japan de genadeslag brengen. Nagasaki is in e'en klap verwoest. Ook het krijgsgevangenkamp Fukuoka 14. waar zich op dat moment behalve Britse en Australische militairen ook enkele honderden Nederlandse krijgsgevangenen bevonden, wordt met de grond gelijk gemaakt. U kunt FAT MAN IN NAGASAKI bestellen via het inteke;ibiljet. Zendt dit vandaag n«»g aan uw boekhandel of (in e< n open envelop zonder post eegel) aan: Uitgeverij T. Wever j.v.. Antwoordnummer 5, 8800 VB Franeker. U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Nooit eerder gepubliceerd Dit boek vertelt het verbazingwekkende verhaal hoe de Nederlanders de hel van de atoombom overleefden. Aan de hand van interviews, dagboekfragmenten e.d. recon strueerde Dr. J. Stellingwerff - bibliothe caris van de Vrije Universiteit - het leven in deze dramatische dagen. Door mede werking van de Japanse autoriteiten kon de auteur ter plekke alle feitenmateriaal verifiëren en aanvullen. Zo ontstond een uniek document, dat in een tijd waarin misschien de hele wereld lijdt aan het atoombom-syndroom, actueler is dan ooit. Zend mij bij verschijning rechtstreeks via de boekhandel* ex. Dr. J. Stellingwerff - FAT MAN IN NAGASAKI f. 19,50 Naam: Straat: Postcode: - Plaats:- Bankrekening- of gironummer., •doorhalen wat u niet wenst In open envelop zonder postzegel zenden aan Uitgeverij T. Wever b.v., Antwoordnummer 5, jj 8800 VB Franeker. j Uitgeverij T. Wever b.v., Franeker. Telefoon 05170 - 3147

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3