Telefooncentrales xg slecht beveiligd Supermarkten veroveren plaats in bloemenhandel ABN en AMRO verdienden meer liet-commercieel uitzendbureau blijkt succes Verlies verdubbeld Centraal Nederland Conclusie brandweer van Tiel: Ontwikkeling ten koste van marktkooplui en venters Goed half jaar ondanks recessie Seizoensgevoelig DAF Trucks legt produktie 2 weken stil Bod Tanah Radja aste baan via tijdelijk werk: 16 AUGUSTUS 1980 ~jrERDAG~ït FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET Pauline van de Ven De brandweer van de gemeente Tlel is na een onderzoek naar de brand die twee weken en «den in de telefooncentrale van Tiel uitbrak, tot de conclusie gekomen dat de beveiliging het gebouw op een groot aantal punten ernstig tekort schoot. endien spreekt de brandweer de "uit, dat een dergelijke onder- e beveiliging mogelijk voor 1 alle telefooncentrales in Ne- ad geldt. De brandweer wijst er is op, dat de PTT kennelijk niet hoogte was van de gevaren, rten aan het binnen blussen de brand. Enkele Tielse brand- tofcnannen moesten achteraf In het •nhuls worden behandeld, omdat loutzuurgas hadden ingeademd; gas dat vrijkomt bij de verbran- van kunststof. en door de brandweer opgesteld lort worden enkele zeer kritische tekeningen geplaatst bij de be ging van de telefooncentrale. Ge in wordt op het ontbreken van detectors, automatisch in wer- tredende brandbestrijdlngmid- n en alarmsystemen. Bovendien |en talloze tekortkomingen op Fkundlg gebied een maximale gheid in de weg staan. tract dat wij met de PTT hebben nog eens op nageslagen, maar dat voor ziet in een ontsnappingsclausule voor het staatsbedrijf. Een schadeclaim kan dan ook uitsluitend worden inge diend als vaststaat dat er sprake is van nalatigheid. Bij de meeste bedrij ven is het animo voor het indienen van zo'n schadeclaim toen min of meer weggeëbd," aldus Nijenhuis. Gezien het rapport van de brandweer zal tijdens de eerstvolgende vergade ring van de Kamer van Koophandel van Tiel, in oktober, de kwestie ech ter opnieuw aan de orde komen. Ver wacht wordt, dat de bedrijven niette min definitief van verzoeken om schadevergoedingen zullen afzien. Een woordvoerder van een Tiels reis bureau wijst erop dat het tamelijk moeilijk is, de schade aan te tonen. „Ik kan wel te berde brengen dat ik vorig Jaar op 6 augustus twintig klan ten had en nu tien, maar dat kan allerlei oorzaken hebben: het weer bij Jcum Chef van de sectie Milieuzaken en bedrijfsveiligheid bij de PTT, ir. J. B. M. in 't Veld, geeft toe, dat er inder daad geen brandmeldingcentrale in Tiel aanwezig was. HIJ bevestigt dat dit voor een groot deel van de centra les in Nederland geldt, en dat in het geval Tiel slechts één brandblusser aanwezig was. In 't Veld wijst erop, dat de PTT professionele apparatuur in gebruik heeft, van telecommunicatiebedrij ven als Philips en de Zweedse Erics son. „De kans dat deze apparatuur in brand vliegt, wordt op nul geschat, en daar houden wij rekening mee met onze beveiligingsmiddelen." Volgens deze functionaris, heeft de PTT anderhalf Jaar geleden een begin gemaakt met het invoeren van DCF- gas (Halon) om brand mee te blussen. Een bedrijf met een omvang als de dat de PTT vlak na de brand, de indweer ervan op de hoogte stelde, ^het voorval als een „absoluut wordt beschouwd, en „dat ts zich normaal niet voordoet", idt de gemeente Tiel rekening met lelt dat de PTT mogelijk ook bij Ipootste deel van de andere cen- e"llt$, geen afdoende veilighelds- atregelen heeft genomen. tbrand als deze had volgens de Iweer slechts bestreden kunnen den met twee middelen: kool- sneeuw of DCF-gas. Geen van bestrijdingsmiddelen waren ioi>Eer ln het gebouw voorhanden, waren er brandblusapparaten koolzuurgas, „die echter geen kbare invloed op het vuur ultoe- en", zo meldt de brandweer. De zou zijn veroorzaakt door lulting in een tl-buls. gemeentebestuur van Tiel heeft Inmiddels achter de klachten le brandweer geschaard, en heeft ;enbaar gemaakt in een brief aan !cly|tssecretaris Smit-Kroes van ver en waterstaat, waaronder de ,.ea ressorteert, en aan de PTT-di- te In die brief wordt erop aange- igen, dat alle centrales maximaal 'sn beveiligd. Bij een dergelijke tfie, die zeker niet in de laatste Ista het belang van het perso- wordt uitgevoerd, mogen kosten enkele belemmering zijn, zo "het bestuur. (bedrijven, die het enkele dagen telefoon moesten stellen, in aanvankelijk een schade- In te dienen bij de PTT. De Stopen week echter, veranderden chten in een stortvloed van com- benten aan het adres van de PTT, widat ongemakken tot een mini- beperkt waren gebleven, en het nkement zo snel mogelijk werd loipen. ntract retails Nijenhuis van de Kamer Koophandel en de „Vereniging istrieel Contact Tiel", bevestigt aan schadeclaims is gedacht, it tenslotte zijn er bedrijven, die degelijk van schade kunnen spre- zoals reisbureaus, groothandels, lalbedrijven en export-ondeme- V de brand hebben wij er het con- voorbeeld, of de algehele economi- PTT heeft, kan dat uiteraard niet van sche gesteldheid in Nederland, om de ene dag op de andere doen, aldus maar iets te noemen." ;in 't Veld." Ik schat dat we ongeveer Volgens de woordvoerder hebben halverwege zijn. Grote centrales heb ben bij aanpassing van de beveiliging de voorrang, en Tiel was een kleine." klanten soms drie achtereenvolgende dagen geprobeerd het reisbureau te bellen. „Als dat klanten zijn die al Jarenlang hun reizen via ons bespre ken, is er niet zoveel aan de hand. Maar nieuwe klanten, die verspeel je natuurlijk, dat zit er dik in." Overigens is het telefoonverkeer van en naar Tlel nog steeds niet helemaal ln orde. In t Veld ontkent de klacht van de brandweer, inzake ontsnapping van gevaarlijke gassen. „Het is de taak van de brandweer vóór het blussen na te gaan wat de Inhoud is van het pand." Dat zou in Tiel niet zijn ge beurd. Bloemen vormen een levendig onderdeel van de straatmarkten. Maar de rol van de marktkoopman vermindert in de bloemenhandel. Van onze redactie economie DEN HAAG Hoewel de straatmarkt zich ln Nederland mag verheugen in «en grotere populariteit dan ooit, loopt het aandeel van de openlucht-bloemenhandel terug. Grote winnaar ls de supermarkt en ln mindere mate het tuincentrum. Deze ontwikkeling zal de komende tijd doorgaan, voorspelt het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf (EIM) ln een brochure over de bloemenwinkel. Van onze redactie economie AMSTERDAM Zowel de ABN als de Amro Bank heb ben ln het eerste half Jaar hogere resultaten kunnen boeken dan in de eerste zes maanden van 1979. Voor heel 1980 verwachten beide ban ken een redelijke stijging van de nettowinst, hoewel de Am ro Bank daarbij enig voorbe houd maakt in verband met de economische en politieke situatie. De nettowinst bij de ABN Bank nam met 22,4 procent toe van 128,4 tot 157,2 miljoen, die van de Amro Bank steeg met 18,9 procent tot 143 (was 120) miljoen gulden. De winst per aandeel (gecorrigeerd voor wijzigin gen in de omvang van het kapitaal) kwam bij de ABN op ƒ25,69 (was 21,79) en bij de Amro Bank op 5,19 waar deze (bij een kleiner kapitaal) in de eerste helft van 1979 ƒ4,83 be droeg. Ook de balanstotalen van beide ban ken groeiden weer vrij aanzienlijk. Bedroeg deze optelling oij ae ABN per 31 december 1979 nog 86,8 mil jard. een half jaar later was het cijfer met 9,6 procent vermeerderd tot 95,1 miljard. Bij de Amro Bank was de groei met 8,3 pcbcent nauwelijks minder waardoor het balanstotaal van deze instelling steeg van 84,1 tot 91,1 miljard gulden. Zowel de ABN als de Amro Bank keren een interimdividend uit. De ABN geeft 12,50 12) en kan naar keuze geheel contant worden ontvan gen of voor 6 (5,50) contant en 2,50 (2,50) in aandelen ten laste van de agioreserve. De AMRO verstrekt ƒ2,50 (2,40) contant of ƒ1,25 (1,20) contant en ƒ0,50 (0,50) in aandelen uit de agio. Deze dividenden ontlopen elkaar nauwelijks. Het verschil in cij fers zit hem ln de nominale grootte van de aandelen: 100 bij de ABN en 20 bij de Amro Bank. In tegenstelling tot de beide grote banken heeft Bank Mees Hope geen winststijging kunnen boeken ln het eerste half jaar. Deze bank die onderdeel is van het ABN-concem verdiende netto 16,3 miljoen tegen 16,6 miljoen in de eerste helft van 1979. Deze cijfers zijn meegeteld in de bovengenoemde ABN-winst. Volgens het EIM moet de bloemist rekening houden met een toenemen de concurrentie van met name de supermarkt waarvan het marktaan deel bloemen en planten (8 procent in 1973 en 13 procent in 1978) nog aan zienlijk zal stijgen. Onder andere Al- bert Heijn werkt op het ogenblik aan een doorbraak in de bloemenbranche met als doelstelling ten minste dui zend boeketten per week per filiaal. Kapers op de kust voor de traditione le bloemenwinkel zijn verder de huur ders van verkoopruimte ln warenhui zen (een steeds belangrijkere ontwik keling) en de verkoop van bloemen in benzinestations of in groentezaken (een uit Engeland overgewaaid ge bruik). Bij dit alles komt dat de totale om vang van de bloemenhandel waar schijnlijk niet erg zal stijgen wegens de toenemende vergrijzing van de be volking. De ervaring leert dat men sen, ouder dan 65 Jaar minder bloe men kopen dan de leeftijdsgroep van 40-65 Jaar, evenmin trouwens de con sumenten die de 40 Jaar nog niet hebben bereikt. De bloemenhandel is zeer seizoens gevoelig. Liefst 40 procent van de Jaaromzet komt in december tot stand. Andere goede maanden zijn april (wanneer Pasen daar in valt) en mei (Moederdag). Januari, Juli, au gustus en september zijn rustige Verkoopkanalen Ondanks de mededinging van nieuwe verkoopkanalen heeft de bloemen- speclaalzaak zich in de periode 1973- 1978 nog aardig kunnen handhaven. Het aandeel in de totale verkopen steeg van 38 tot 40 procent. Het le- vensmlddelenbedrijf kwam van 8 op 13 en de tuincentra van 3 op 7 pro cent. Daar staat tegenover dat bloe menverkopers op de markt of met een straatstalletje en de venters met mand of kar ln 1973 nog 45 procent van de verkopen voor hun rekening namen en in 1978 nog slechts 36 pro cent Hoeveel de Nederlanders aan bloe men en planten besteden is niet exact te zeggen omdat de statistieken on derling wat verschillen. Het Centraal bureau voor de statistiek noemde Misschien wordt wel geen artikel zo veel cadeau gedaan als bloemen en planten: ruim een kwart van de om zet. Van de bloemstukjes wordt zelfs twee derde cadeau gedaan. voor 1978 een cijfer van 1,4 miljard, het EIM 1,2 miljard. Het bedrag ls afhankelijk van wat onder de uitga ven in de bloemen- en plantensfeer wordt gerangschikt. In de CBS-gege- vens zijn wat meer tuingereedschap pen en verwante artikelen meegere kend dan bij het EIM. 'Bindwerk' Maar men ls het er wel over eens dat de bloemenwinkels gezamenlijk 520 miljoen omzetten of 37 gulden per hoofd van de bevolking. Dat bedrag van iets meer dan een half miljard komt voor minder dan de helft bin nen aan snijbloemen en potplanten want een flinke bron van inkomsten vormt het „bindwerk," dat is het op maken van bloemstukken. Een ar beidsintensief en kostbaar werk waarbij de bloemist goed moet calcu leren wat hij ervoor in rekening moet brengen. Naar de mening van het EIM ls dat calculeren niet het sterkste punt van de bloemenspeciaalzaak. Vaak neemt hij als vuistregel dat de verkoopprijs van bloemen twee keer zo groot moet zijn als de inkoopprijs. Deze grote marge ls op zichzelf niet onjuist om dat bloemen uiterst bederfelijk zijn. Het risico dat een winkelier een deel van zijn voorraad niet verkoopt ls dus groot. HIJ maakt echter een fout als hij een zelfde winstmarge tussen in- en verkoop ook toepast voor vazen of bloempotten en dat gebeurt nogal eens, aldus het EIM. Inkopen is overigens een probleem apart. Gekweekte snijbloemen en potplanten worden vrijwel geheel verhandeld via veilingen maar de in dividuele bloemist kan daar op de prijs weinig Invloed uitoefenen. HIJ komt er minder aan te pas dan vroe ger omdat de veilingen zich tegen woordig toeleggen op het verhande len van grote partijen. Per transactie moet een hele veillngwagen gekocht worden en dat is voor de bloemist niet te doen. Deze is daardoor aange wezen op grossiers. Of de bloemen- prijzen stijgen door deze extra scha kel in de bloemenhandel vermeldt de brochure van het EIM niet. Met jaarwisseling: Van onze correspondent EINDHOVEN DAF Trucks zet de produktie van vrachtwagens tussen 22 december dit jaar en 3 Januari volgend jaar stil. De stop van twee weken rondom de Jaarwisseling is nodig als gevolg van de teruglopende verkoop. Vooral op de Engelse markt het belangrijkste exportland voor het bedrijf stagne ren de verkopen. De werknemers krijgen ln die periode van het bedrijf vijf vrije dagen en zij moeten zelf twee snipperdagen inle veren. Die maatregel geldt voor ruim 1500 werknemers in Eindhoven en voor 1000 werknemers in het Belgi sche OeveL Verder zal de produktie begin volgend Jaar voor onbepaalde tijd worden verlaagd van 66 naar 63 vrachtwagens per dag. De produktleverlaglng zal, volgens woordvoerder T. Schaapveld van DAF Trucks, geen gevolgen hebben voor het personeelsbestand. Hij ken schetst de situatie als .zeker niet dramatisch" President P. van Doorne van DAF Trucks sprak eerder dit Jaar de ver wachting uit, dat de winst in 1980 hoger zou uitvallen dan in 1979, toen 30 miljoen gulden winst werd ge maakt. Volgens T. 8chaapveld heeft die prognose een gevoelige deuk ge kregen maar zal het Jaar zeker winst gevend worden afgesloten. De Nederlandse Spoorwegen heeft bij DAF Nederland chassis besteld voor 142 streekbussen. Met deze opdracht ls volgens DAF een bedrag gemoeid van ruim 10 miljoen. De chassis zullen door Nederlandse carosserle- bouwers worden voorzien van een op bouw. Met de levering van deze order zal in het laatste kwartaal van dit- Jaar worden begonnen. De NS heeft op dit ogenblik circa 2000 DAF-bus- sen rijden. De nieuwe 142 bussen zul len voornamelijk verouderde NS-bus- sen vervangen. AMSTERDAM (ANP) Insinger Wll- lems en Cle in Amsterdam heeft een bod van 425 netto uitgebracht op de aandelen van de cultuur Maatr schappij „Tanah Radja". Over dit bod, dat door het bestuur van Tanah Radja wordt aanbevolen, komt mid den volgende week het officiële ble- dingsbericht, aldus Tanah Radja. Het bedrijf leed in 1979 een verlies van 35.202, terwijl het vermogen eind vorig Jaar 400.646 bedroeg. Van onze redactie economie UTRECHT De autobusondememlng Centraal Nederland heeft ln 1979 een verlies geleden van 2,07 miljoen tegen 1,03 miljoen ln 1978. Deze verdubbe ling van het verlies ls te wijten aan de om bedrijfseconomische reden noodzakelijke afschrijving op basis van vervangingswaarde, die de overheid niet erkent voor de berekening van de rijksbijdrage. De rijksbijdrage aan het streekvervoer bedroeg vorig Jaar ƒ68,09 (ƒ59,43) miljoen, terwijl de gemeentelijke bijdragen 2,30 2,20) miljoen waren. De vervoersopbrengsten stegen vorig Jaar tot 45,42 42,49) miljoen. Dit was met name te danken aan de toeneming met ongeveer vier procent van het aantal reizigers op de lijndiensten. Het groepsvervoer daalde namelijk evenals in het Jaar tevoren met ongeveer tien procent Het toei vervoer bleef constant na Jaren van teruggang. Een positief punt het afgelopen Jaar was met name, dat het tekort aan chauffeurs nagenoeg kon worden weggewerkt. Er werden 144 nieuwe chauf feurs aangenomen uit ongeveer 650 sollicitanten, die óf op eigen initiatief óf op advertenties solliciteerden. Door de personeelsuitbreiding, ook ln het technisch vlak, kan worden begonnen met het wegwerken van achterstallige vakantie. HMarga Rljerse werkloosheid in Nederland neemt Kis meer toe, terwijl de vraag naar te arbeidskrachten verder afneemt, chte economische tijden, maar bloei- ta voor de commerciële uitzendbu- -s. Of met een woordvoerder van de tmene Bond van Uitzendbureaus te ken: „Het gaat goed met ons om de «ieenvoudige reden, dat de werkgevers ir de economische teruggang te be rt zijn geworden om nog mensen in te dienst aan te nemen. Uitzendkrach- geven weinig moeilijkheden en gaan een tijdje toch weer weg, wordt er sdeneerd." mensen die geen vast werk kunnen vinden ïven zich naar het uitzendbureau. BIJ de Gewes- ke Arbeidsbureaus blijkt voor veel mensen vaak n werk voor handen te zijn. Het uitzendbureau is 1 ook vaak het laatste middel om aan werk te Den. zij het dan tijdelijk. Mat de behoefte aan tijdelijk werk de laatste !n nogal fors is toegenomen besloot ook het eidsbureau, via het ministerie vfin sociale zaken fat gat te springen. Op 1 Januari werd het niet- ■Merclële „Uitzendbureau Start" een feit. Vla de Ming Uitzendbureau Arbeidsvoorziening Start toen vooral mensen die via het arbeidsbureau [■mjk bemiddelbaar zijn op ultzendbasls te werk ^en gesteld in bedrijven en bij de overheid. Start is enig uitzendbureau wettelijk toegestaan om te toddelen, iets dat de commerciële uitzendbureaus 1 mogen. Het bemiddelen in tijdelijk werk is de belangrijkste bezigheid van Start. Het «cnts een middel om een ander doel te bereiken, faujk het verkrijgen van een vaste baan via het toujlte werk. proberen die werkloze, die niet normaal ln het ar beidsproces inpasbaar ls, een tijdelijke baan aan te bieden met ais doel een vaste arbeidsplaats te be werkstelligen. Alles in nauw overleg met het arbeids bureau." Het aantal slecht bemiddelbare mensen neemt echter steeds meer toe, terwijl het aantal beschikbare banen vermindert. Vooral de werkloze die al geruime tijd naar werk zocht, heeft het moei lijk. Doordat hij geruime tijd afhankelijk van de WW is wordt zijn achterstand groter, wat vervolgens weer een drempel opwerpt bij sollicitaties. Juist voor die categorie mensen biedt het tijdelijke werk ln Start-verband grote voordelen. Drie maan den tijdelijk werk kan voldoende rijn om de oor spronkelijke achterstand in te halen. Gunstig jaar Voor de Stichting Uitzendbureau Arbeidsvoorzie ning was 1979 een gunstig jaar. In dat Jaar werd 23 procent van de uitzendkrachten die door Start wa ren geplaatst door hun werkgever in vaste dienst genomen. Nog eens 23 procent vond elders een vaste baan. Op dit moment zijn er 31 vestigingen van Start die in nauw contact staan met de arbeidsbureaus. Dat aantal groeit al snel naar de veertig. Volgens directeur Pijnen zal volgend Jaar het aantal vestigin gen rond de zestig liggen. Het bestuur van de stichting bestaat uit vier minis teriële vertegenwoordigers, twee leden, afkomstig uit de vakbeweging en twee vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties. Aan het hoofd van het bestuur staat een onpartijdig voorzitter. In dienst van Start rijn op dit moment ruim honderd mensen. De omzet van de stichting bedroeg ln 1979 ongeveer dertig miljoen, waarvan bijna één miljoen aan het eind van vorig Jaar overbleef. Het bestuur besloot dit geld terug te betalen aan de werkgevers die uitzend krachten van Start werk hebben gegeven. Volgens directeur Pijnen zal het niet de gewoonte worden dat het geld, bij financieel gunstige Jaren steeds naar de werkgevers terugvloeit. „Het kan best zo rijn dat we in de toekomst dat geld besteden aan bijvoorbeeld de verbetering van de rechtspositie van onze uit zendkrachten." C. P. M. Pijnen. die mensen geholpen die al geruime tijd werkloos zijn. Dat wil zeggen ten minste drie maanden en men moet ingeschreven zijn bij het Gewestelijke Arbeids bureau. Mensen die eveneens worden geholpen zijn minder valide mensen (WAO'ers), werkzoekenden van 45 Jaar en ouder en werklozen die door het arbeidsbureau als moeilijk bemiddelbaar rijn be stempeld, en waar bemiddelingspogingen weinig succes opleverden. van Start ia de heer C. P. M. Pijnen. „WIJ Zoals al eerder werd gezegd, worden door Start julat Het uitzendbureau Start valt evenala de commwclê- le uitzendbureaus onder de in 1970 ln werking gestel de Wet op het ter beschikking stellen van arbeids krachten. Ook Start moet zich dus aan bepaalde richtlijnen houden, met als uitzondering dat Start toestemming van het ministerie heeft gekregen om te bemiddelen. Nu heeft minister Albeda van sociale zaken een strenger beleid ten aanzien van uitzend bureaus voorgesteld. In de wet staat dat een bedrijf slechts drie maanden over een uitzendkracht mag beschikken. In het verleden kon dit termijn op eenvoudige wijze worden verlengd. Die bepaling wil de bewindsman nauwkeuriger gaan toepassen. Het blijkt namelijk dat nog al eens vaste arbeidsplaat sen continue worden bezet door uitzendkrachten. Tevens wil de minister het vestigen van uitzendbu reaus aan banden gaan leggen. Betekent dat nu dat de minister Indirect ook zijn „eigen" uitzendbureau aan banden wil gaan leggen? Directeur Pijnen: „Die scherpere maatregelen gel den inderdaad ook voor Start. Het maakt het voor ons wel wat moeilijker. Vooral voor langdurige werk lozen is een arbeidsperiode van circa maanden in het kader van het uitleenwezen wel erg kort Maar het doel van de bewindsman is de nare uitwassen van het uitzendwezen tegen te gaan. Goede verhoudin gen binnen het uitleenwezen zijn natuurlijk belan grijker dan de kleine belangetjes van Start. BIJ ons ligt het effect van dergelijke maatregelen natuurlijk ook anders. Wij zijn een stichting en niet afhankelijk van winst, zoals dat bij commerciële uitzendbureaus wel het geval ls." Concurrentie Van concurrentie met de commerciële uitzendbu reaus ls volgens directeur Pijnen geen sprake. „WIJ kunnen Immers niet iedere vacature vervullen, wij werken puur vanuit het aanbod. WIJ hoeven niet te adverteren, en vanuit dat oogpunt rijden we elkaar bepaald niet ln de wielen." Volgens een woordvoer der van het minis trie van sociale zaken wordt Start door de commerciële uitzendbureaus argwanend be keken en in de gaten gehouden. De Algemene Bond van Uitzendbureaus zegt de komst van Start niets heeft veranderd. „We hebben het Immers druk ge noeg en de zaken lopen prima." Toch blijkt er volgens directeur Pijnen een groeien de weerstand vanuit de bedrijven tegen commerciële uitzendbureaus. „Er zijn bedrijven bekend die alleen nog maar arbeidskrachten van Start ln dienst ne men", aldus Pijnen. „Wanneer die tendens zou aan houden en versterken, zouden de commerciële uit zendbureaus ons sterker kunnen gaan zien als een concurrent. Maar dat zal waarschijnlijk pas ln de toekomst merkbaar zijn. We pretenderen immers niet dat we alle aangeboden arbeidsplaatsen ook Via Start kunnen vervullen," aldus directeur Pijnen. Bonte koe Er ls de laatste üjd nogal wat kritiek te beluisteren op de werkwijze van de Gewestelijke Arbeidsbu reaus. Is bet ontstaan van Start ook te bezien als een kritiek op het functioneren van de arbeidsbureaus? Directeur Pijnen: „Ik denk het niet Start zou Je kunnen zien als een verlengstuk, een hulpstuk van de arbeidsbureaus. Het is niet de bedoeling dat wij taken van de arbeidsbureaus gaan overnemen. WIJ vervullen alleen een functie waar de GAB's niet aan toe komen. WIJ houden ons bezig met het plaatsen van mensen bij bedrijven, we praten de mensen als het ware een bedrijf binnen en proberen zoveel mogelijk drempels die door de werkgevers zijn opge worpen, te verlagen. Het arbeidsbureau heeft na tuurlijk veel meer taken. Het arbeidsbureau ls een koe die heel wat bonter ls dan de koe Start". Een uitzendbureau ln overheidsdienst ls een unicum ln de wereld. Start geniet dan ook veel belangstelling van andere landea Geregeld komen er buitenlan ders naar de werkwijze van Start kijken. „We sljn niet alleen uniek in de zin van de enige zijn, maar we zijn natuurlijk ook bevoorrecht door de samenstel ling van ons bestuur waarin de sociale partners vertegenwoordigd zijn. We hebben een goed Jaar gehad, we hebben veel werklozen aan werk kunnen helpen maar het belangrijkste is natuurlijk dat de opzet ls aangeslagen. Dat alle partijen op de arbeids markt tot de conclusie zijn gekomen dat Start goed werk kan doen. We zijn dan wel geen wonderolie, maar een smeermiddel zijn we ln leder geval", aldus directeur PUnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11