Tegenstellingen binnen Hippolytus op te lossen 'Roompot' twintig jaar onder controle houden Julianahof je moet toe wijken voornieuwbou iif5 Onderzoek woningbouwvereniging Op zoek naar chemisch afval op vuilstort in Leiden Provincie gaat weer ongebruikte olietanks legen Haags college wijzigt mening niet in nieuw plan w* HENKES BESSENJENEVER NIEUWE OOGST nu liter WILLIAM LAWS ON BOLL DUNLOP Politie treft ruim 3 kilo cocaïne aan NABEZORGING VAN DE KRANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS I960 REGIO DEN HAAG TROJ W/KWARTET Van een onzer verslaggevers DELFT Hoewel de tegenstellingen binnen het bestuursapparaat van de Delftse woning bouwvereniging Hippolytus aanzienlijk zijn, bestaat de mogelijkheid om in overleg overeen stemming te bereiken. Deze conclusie zal naar verwachting de uitkomst zijn van een onderzoek dat de Raad van Commissarissen van Hippolytus begin volgende week hoopt af te ronden. De situatie binnen de woningbouwvereniging is al lange tijd gespannen. Er bestaat wantrou wen tussen de verschillende be stuurscolleges. wat heeft geleid tot een zeer explosieve vergadering vori ge week. Leden van het algemene bestuur verweten het dagelijks be stuur „besluiteloosheid" en „opzette lijk achterhouden van informatie". De drie leden van de sociaal-culturele commissie, een adviesorgaan, formu leerden een eisenpakket, waarin meer openheid werd gepleit en waarin zij vroegen twee afdelingshoofden te be trekken bij het overleg met bewoners. Die taak is de afdelingshoofden ont nomen omdat volgens de nieuwe or ganisatiestructuur. officieel van kracht sinds begin juni van dit jaar. die taak toebedeeld is aan de direc teur In een brief aan die commissie liet het dagelijks bestuur van Hippolytus we ten dat het terugdraaien van de situa tie tot gevolg zou kunnen hebben dat de directeur overbodig zou worden. De directeur. J. de Boer, heeft deze stelling in een brief aan de Raad van Commissarissen, het bestuur en de ledenraad bevreemdend genoemd. „Het ontgaat mij ten enenmalen hoe het verband ligt tussen functieherstel van de afdelingshoofden en mijn ont slag." Gebleken is dat het ontslag van De Boer niet aan de orde is. De organisa tiestructuur voorziet in een bewo nersoverleg, waarin de directeur Het sociale contact onderhoudt. Daarbij is er een staffunctie „bewonerszaken" waarin zaken als bewonersparticipa tie centraal staan. De betrokkenheid van de afdelingshoofden verloopt via de directeur „Naast de formele gang van zaken moet je ook de realiteit blijven zien," zegt H. M. Hanemaaijer, lid van de sociaal-culturele commissie. Hij meent dat het overleg tussen de vere niging en de bewoners veel baat heeft bij de aanwezigheid van de afdelings hoofden. „Vaak vragen bewoners over heel concrete technische aange legenheden. Als voorzitter kan ik dan uit de eerste hand vernemen van bij voorbeeld het hoofd onderhoudsza- ken, of de wens ingewilligd kan worden." Misverstanden De partijen binnen de woningbouw vereniging staan dichter bij elkaar dan op het eerste gezicht lijkt Vooral door misverstanden is het conflict hoog opgelopen. Het dagelijkse be stuur heeft de Raad van Commissa rissen gezegd dat openheid van be stuursaangelegenheden ook door de bestuursleden zal worden nage- streeft. Over de functie van de afde lingshoofden zullen de partijen nog een flinke discussie moeten voeren. Het conflict dat nu speelt wordt wel het „laatste staartje" van een reorga nisatieproces genoemd. Hippolytus is bezig een stevige organisatie op po ten te zetten, nadat vier jaar geleden door wanbeheer aan dieptepunt was bereikt Het gebied Roomburg in Leiden. Op de achtergrond de voormalige vuilstortplaats. LEIDEN Een onderzoek naar illegaal gestort chemisch afval in en rondom de voormalige vuilstortplaats Roomburg in Leiden heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. Het onderzoek heeft zich echter tot nu toe beperkt tot het nemen van monsters uit het oppervlaktewater in de buurt van de oude vuilstortplaats. De onderzoekende ambtelijke instan tie van Leiden geeft dan ook toe dat het al niet waarschijnlijk was dat zich met name in het oppervlaktewater sporen van bij voorbeeld zware meta len en ander chemisch afval zouden worden aangetroffen. De ondeizoe- kersMiH BÉ' van de tijd dampt. van de fabrieken boven water komt. Het onderzoek richtte zich naast wa termonsters op Roomburg ook op de oude vuilstort van Oegstgeest in de Leidse merenwijk en de geluidswal aan de Dr. Lelielaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/VOORSCHOTEN De provincie Zuid-Holland begint eind augustus met een tweede actie om niet meer ge bruikte olietanks van particu lieren te legen. Deze week al treft de provincie voorbereidin gen voor de zogenaamde „anti tank-actie waterwingebieden". Doel is om te voorkomen dat ondergrondse tanks, die ooit dienden als brandstofopslag voor oliekachels, gaan lekken en daardoor een bedreiging vor men voor de drinkwaterwin ning. In mei en juni van dit jaar zijn aan de noordkant van Den Haag zo'n honderd tanks ge leegd. Ditmaal is de aandacht gericht op een gedeelte van het waterwingebied dat ten zuiden ligt van het duingebied tussen Den Haag en Wassenaar. De globale grens is de Wassenaar- seweg, Raamweg, Waalsdorper- weg, Van Alkemadelaan, Land- scheidingsweg en de grens met Wassenaar. In de loop van deze week krijgen de bewoners van dit gebied die een ondergrond- setank hebben, een folder in de bus, waarin de provincie aan biedt de tanks te legen, schoon te maken en op te vullen op kosten van de provincie. Het belang van deze actie is voor de provincie zeer hoog. Het hele waterwingebied in en rond om Den Haag wordt in feite bedreigd door de aanwezigheid van 11.000 olietanks. Eén liter olie uit een lekkende tank kan volgens de provincie één mil joen liter drinkwater onbruik baar maken. In het gebied waar nu een actie begint, liggen naar schatting 1100 tanks, waarvan er 550 niet meer in gebruik zijn. Voorschoten De gemeente Voorschoten heeft de actie „Bedank voor uw olie tank" aangekondigd. Eenzelfde Initiatief als dat van de provin cie, hoewel de bewoners van de gemeente zelf moeten gaan be talen. Wel verleent Voorschoten een premie van 150 gulden als een tegemoetkoming in de kos ten. Vanaf 800 gulden is het mogelijk om de tank te laten legen en opvullen; vanaf 900 gulden wordt de tank verwij derd. De bedragen zijn overi gens nog niet nauwkeurig vast gesteld. Volgens de provinciale water staat is het voor een gemeente zo duur omdat aannemers zeil de actie moeten organiseren en bovendien omdat het in Voor schoten om een klein aantal tanks gaat (400). Een woord voerster van de gemeente Voor schoten zegt dat de uiteindelij ke prijsbepaling wellicht lager uitvalt, maar rond de 700 gul den zal het zeker blijven schom melen. De vrees Jlestaat dat veel bewoners niet bereid zullen zijn om zo veel geld te betalen. „We hopen dat het belang voor het milieu bij iedereen duidelijk is", aldus Voorschoten. Het stadsvernieuwingsgebied Kavel 6, tussen het Prins Bernhan} viaduct en Uilenbomen in Den Haag. LU [£V Julianahof je dat volgens het plan van de gemeente tot leedwezen van de buurt waarschijnlijk zal worden ges, Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gemeentebestuur van Den Haag blijft vasthouden aan het voomeme Julianahofje, dat gelegen is in het stadsvernieuwingsgebied tussen het Prins Ber Viaduct en de Uilenbomen, ten behoeve van nieuwbouw te gaan slopen. Dit tegen de - de buurtbewoners in. Een en ander blijkt uit het herinde lingsplan voor het betreffende gebied dat volgende week woensdag aan de orde zal komen in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en stads vernieuwing (ROS). Het terrein waar op het hofje staat, ook wel aangeduid met Kavel 6. is grotendeels door sloop vrijgekomen. Evenwijdig langs het Prins Bernhard Viaduct heeft het architectenbureau Groep 5, dat het plan opstelde, aan eengesloten bouwwerken in hoogte variërend van vijf tot zeven lagen gepland. Voor dit bouwwerk moet het Julianahofje .wijken. De buurtbewoners hebben eerder in bezwaarschriften gesteld dat de be bouwing zou kunnen opschuiven richting het middenterrein, omdat daar een groengebied staat ingete kend. Het plantsoen dat binnen het hofje ligt zou dan als openbaar groen kunnen dienen. Volgens de plannen makers gaat dit alternatief niet op, omdat de bouwsels langs het viaduct aaneengesloten moeten zijn en van redelijke hoogte. Dit om de geluids overlast van het autoverkeer te be perken. Wanneer het relatief lage hof je daartussen zou blijven staan wordt deze barrière onderbroken en gaat het geluidwerende effect verloren. Wel heeft architectenbureau 1#^ buurtberaad en de bedrijvenei w\ sie de suggestie over genome: rül winkels te plannen aan de 1 Haven, maar die aan de Pkn z straat te verstevigen. De Nieu w IÏit7ipht ven moet gaan functionen buurtontsluitingsweg. In het De twee onderste lagen van de bouw- van Groep 5 is zoals gezegd werken langs het PB-viaduct zuilen keergarage met een capaciU benut worden voor bedrijfsruimten, 190 plaatsen gedacht in de J* bergingen en parkeervoorzieningen, bouw langs het PB-viaduct. a° Ook zouden, deze etages geschikt zijn voorziening is niet voldoende voor kantoorruimten. Voor bewoning het gehele gebied, maar er is vi komen deze lagen niet in aanmer king, omdat men dan uitzicht zou hebben op de onderkant van het via duct. De derde laag en hoger is bestemd voor bewoning, en krijgen uitzicht naar de binnenzijde van het terrein. (Op het zuiden gericht). De bebou wing van de hoogbouw zal trapsge wijs naar het middenterrein lopen. Het middenterrein biedt ruimte aan 310 laagbouw woningen. De bebou wing aan de Uilenbomen en Nieuwe Haven moet in hoogte worden aange past aan de bestaande panden. de plannenmakers geen ruimt een tweede parkeergarage ADVERTENTIE zeggen dat dit dan wel in de loop p de üjd zou zijn verdund of ver- ".ucaicii In eerste instantie wordt het college voorgesteld om voor het grondwater- onderzoek ln 1980 en 1981 zo'n hon derdduizend gulden te reserveren. Hiervan is vijftigduizend gulden be stemd voor het in de grond brengen van de peilbuizen en de andere vijf tigduizend voor het onderzoek van de watermonsters zelf. Boe vakantie is ïoobbij. are ft-winkels staan weer geheel tot uw dienst; met gratis longdrink glas en mixboekje fruitiger dan ooit ISCHOTSE fles f CQ5 1 WHISKY m dranken ZACHTE JENEVER een kwaliteitsborrel van ouderwetse naam. uter nu zolang de 4jr95 v0qrhaa01en~ l/i£ut strekt 15i85j*fb 15 t/m 28 augustus TOERISTENMARKT Andreasplein in Katwijk vindt vanavond voor de laats dit seizoen van 2 tot 9 uur de toeristenmarkt plaats. Del staat dit maal in het teken visserij. EXPOSITIE Dé ambaj van de Philippijnen opent t een expositie van schilderijen vj land in de tentoonstelling: Madurodam in Den Haag. SHOW- EN DRUMBAND - van de beroemdste Ameri show- en drumbands, de BettJ bels, treedt vrijdag van 20 totjj op op de Promenade van i' ningen. ORGELCONCERT De or|| Joop Brons geeft vrijdag een c in de Marekerk in Leiden. Het| laatste concert in de serie zoi gelconcerten van K&O. Broni muzikaal wordt bijgestaan do^ fluitiste Veronica Steinbach, werken van onder meer Schui Bruhns en Gaubert. Aanvang:! uur, toegang: 2 en 3 gulden. De tot nu toe geruststellende resulta ten van de onderzoekingen mag vol gens het onderzoeksteam niet leiden tot de conclusie dat er helemaal geen schadelijk afval in Roomburg of el ders is. Vaten met chemisch afval zouden immers in de loop van de tijd kunnen doorroesten en alsnog het bodemwater kunnen verontreinigen. Daarom stellen de rapporteurs aan het college van B en W van Leiden voor om een diepgaand onderzoek te Eveneens is het bekend dat Sassen- jaten verrichten naar het grondwater heimse verffabriek Sikkens en de van de voormalige vuilstortplaats. Ook uit de administratie van tussen 1964 en 1976 fungerende vuilstort plaats is niet gebleken dat er ooit chemisch afval zou zijn gestort. Wel wijzen de onderzoekers op de moge lijkheid dat wellicht tegen contante betaling schadelijk afval naar de stort kan zijn gebracht. Hierover is geen administratie bijgehouden. iijmfabriek Vasol enig afval in Room burg hebben geloosd. Hoewel het on derzoek naar de administratie hier van wordt voortgezet zijn de onder zoekers twijfelachtig of de ware aard van dit afval nog uit de administratie AMSTERDAM De narcoticabriga de van de Amsterdamse politie heeft dinsdagmiddag 3,3 kilo cocaïne aan getroffen in de woning van de 56- jarige vrouw S. in de Aliard Pierson- straat in de hoofdstad. De cocaïne, die op de zwarte markt een waarde vertegenwoordigt van 300.000 gulden, werd in beslag genomen en de vrouw aangehouden. De vrouw is de moeder van de 22- jarige S., die later werd gearresteerd Ln een pand aan de Oudekerksplein. In de woning aan het Kwakersplein van de jongeman, die als een hande laar in verdovende middelen bij de politie bekend staat, werd een partij hasj, marihuana en LSD gevonden. Aldus heeft een woordvoerder van de politie woensdagmorgen bekend ge maakt In verband met de vondst in de woning aan het Kwakersplein wer den later elders in de stad nog aange houden de 23-jarige van L., de 20- jarige H. en de 22-jarige V. (allen Amsterdammers). Hiervoor wordt op dit moment bij het Rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening nagegaan waar de grondwa terstromen onder Roomburg heen gaan. Omdat het nog wel enige tijd kan duren voor dat eventueel aanwezige vaten gaan doorroesten zouden die onderzoeken zich over een periode van tien tot twintig Jaar moeten uit strekken. Of dit eventueel conse quenties heeft voor de realisering van het bestemmingsplan van Roomburg zeggen de opstellers van de gemeen telijke nota niet te kunnen zeggen. ADVERTENTIE Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Ala u voor 12 uur btN wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij uw nabezorgd. in DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK, kunt u bellen nummer 070-469445 in DELFT nummer 015-132519. b.g.g 070- 469445 Voor LEIDEN nummer 070-469445 I Volle tram Jarenlang is er in Den Haag gepraat, gediscussieerd en gepolemiseerd over de tram verbinding die er tussen het Centraal Station en Scheveningen moet komen. Dat kwam enige weken geleden ook al ln deze rubriek aan de orde. De ene commissie volgde de andere op in het uitbrengen van adviezen aan de gemeenteraad dié uiteindelijk eenvoudigweg besloot wat al jaren geleden besloten had kunnen worden: de tramlijnen 1 en 9 moesten worden doorgetrokken. Met het schaamrood op de kaken stopte de raad de plannen voor de Koekamplus, het tramviaduct bij het Centraal Station dat al te creatieve verkeersdeskundigen ooit op papier hadden gezet, voorgoed in de archiefkast. En terwijl de gemeenteraad praatte en praatte reed er al die tijd tramlijn 7. Van het Centraal Station naar Scheveningen-badplaats. Inderdaad. Maar dan wel met een enkele wagon, die vaak zo vol zit dat de bestuurder bij de haltes de deuren niet meer opendoet, omdat er echt niemand meer in kan. De HTM weet ongewild dank zij lijn 7 nu ook hoeveel mensen er voor de streep kunnen staan, die naast de bestuurder het voor reizigers verboden gebied markeert. 'Volle tram 2 De gemeenteraad wil zo graag goed openbaar vervoer tussen CS en Scheveningen en laat de HTM op een lijn, die deze verbinding al sinds tientallen Jaren onderhoudt, met een enkele wagon rijden. Hoe kan dat? De HTM weet het antwoord. „Tja, een kwestie van materiaalgebrek, volgend jaar, als de nieuwe gelede trams komen, is het de bedoeling dat ook op lijn 7 met dubbele trams gereden gaat worden. Deze lijn heeft de hoogste prioriteit bij ons," zegt de voorlichter. Bovenaan het verlanglijstje van de HTM dus. Heeft ooit iemand uit de gemeenteraad zijn goede wil getoond en bij de HTM over de mogelijke inzet van dubbele trams Onder redactie van: Marcel ten Hooven (a.i.) Met bijdragen van: Chris Bruijnius en Louis Corne- lisse. op lijn 7 geïnformeerd? „Nee," zegt de informant, „dat kan ik me niet herinneren. De laatste Jaren is daar in ieder geval niet naar gevraagd." MtH Plein De bovenbouw van de ondergrondse parkeergarages aan het Plein ln hartje Den Haag zal nog de nodige stof tot praten opleveren. Uit de burgerij zijn reeds morrende geluiden gehoord naar aanleiding van het gemeentelijke plan dit historische vierkant, waar monumenten als Sociëteit de Witte en de oude ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken op uitkijken, te omzomen met 80 lindebomen. In de komende discussie kan, wat de Hagenaar R. Nolen betreft, het beste eveneens de naam „Plein" aan de orde gesteld worden. Daar dit stadsdeel t.z.t. een attractie moet worden voor toeristen die ook het Binnenhof zullen bezichtigen," lijkt het deze stadgenoot opportuun het gebied in plaats van de „absurde nietszeggende naam Plein", gelijktijdig een „werkelijke" benaming te geven. Je geeft bij uitbreiding van een stad een nieuw aan te leggen weg toch evenmin de nietszeggende naam „Straat", merkt Nolen slim op in een brief aan de gemeente. Hij draag zelf al enige suggesties aan. Zo zou hij „Ministerie Plein", „Hoge Raad Plein" of zelfs (Nieuwe) Garage Plein" al hele verbeteringen vinden. CB Cursus Een halve ton heeft de gemeenteraad van Katwijk er voor over om het ambtenarenkorps bij te scholen, zo staat te lezen in het laatste raadsverslag. Het college mag ook meedoen. Interessant, zou er iets mis zijn met de kwaliteit van de bevolking op het rustieke gemeentehuis van de principiële vissersplaats? Reden genoeg om de telefoon aldaar over te laten gaan, in de hoop niet al te veel verwarring te stichten bij de kennelijk nog niet geheel volleerde dorpsbestuurderen en hun ondersteuning. Niemand wil tenslotte een ander in een gemoedstoestand brengen waardoor de cursus niet met succes gevolgd kan worden. Gelukkig maakt de voorlichtster van Katwijk in het geheel niet de indruk onzeker te worden van de vraag. „Een bijscholingscursus zegt U, dat is helemaal fout gezegd. Als U het verslag goed leest, dan kan U daaruit opmaken dat het om een vormingscursus gaat", bijt ze de vraagsteller toe. „Aha, U bent het verslag kwijt, en daarom vraagt U om informatie. Het is heel dom van U om het verslag zoek te maken. Het boekje moet U niet uit elkaar trekken", laat de voorlichtster bits weten. Cursus 2 Het gaat dus om een vormingscursus waarin de nadruk ligt op het beter overkomen van de ambtenaren bij de Katwijkse bevolking en de rest van de wen zo wordt de in de hoek gezette vraagsteller later duidelijk. Vod imagoverandering is het bureau ODRP van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNO) ingehuurd. Dit bureau zal een aantal agogen afsturen op de Katwijkers teneinde hen te train in zaken ais conflicthantering, b stimuleren van groepsprocessea sleutelen aan hinderlijke gewoonten en andere vaardighe oprhet terrein van de intermenselijke verhoudingen. Bij de afdeling personeelszaken I men al helemaal thuis in het vakjargon. De verklaring over to waarom van het initiatief liegt et ieder geval niet om. De person eels ambtenaar: „We leven een snel veranderende turbulenl wereld, die dermate complex is d men niet altijd ln staat is alert te reageren, wat vaak tot conflictsituaties leidt." En deze: „We willen de vorming Integrerc het totale denken van de ambtenaar", zo legt de ambtenai in academische abasadabra al vaardig uit. „Voor wie is die cursus eigenlijk! wordt de ambtenaar gevraagd. J is vooral nuttig voor mensen die veel met het publiek omgaan, zoi de mensen aan het loket, de parkeercontroleurs en de boswachters." Nog even dit: „En die mensen nou helemaal geend hebben in al dat agogische gedoe Ambtenaar: „U bedoelt, ambtenaren die zich niet geroepen voelen om de vormingscursus tek volgen?" „Inderdaadantwoordtfe de vragensteller geïrriteerd. b Spiegelen noemt men dat in de cj sociale wetenschap, er zijn mensfc die er woedend om kunnen worde „Mmm", vervolgt de zich al goed D inlevende ambtenaar, „Die meni* zouden selectief gaan waarnerr hetgeen het proces verstoort, die kunnen dus maar beter niet deelnemen." tr nzi't

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6