orgen over list Brocades Eurocard slechts voor kleine elite Brazilië dient zijn buren met vreemdelingenwet Geld voor besparing energie in tuinbouw [iljoenencontract bnsavia-Air Malta idste Groninger nfectiebedrijf aakt produktie Provincie koopt Bussums waterbedrijf Hypotheekrente per12aug. Geen concurrentie voor cheques of betaalkaarten Colportage in lamsvacht Saoedi-Arabië zegt contract met Nestlé op fcÉRPAG 14 AUGUSTUS 19B0 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RS 15 - H 17 i onze redactie economie STERDAM Het gist-produktiebedrijf van Gist Broca- kortweg het GPB, verdwijnt mogelijk uit Delft. De ustriebond FNV, die nog niet officieel op de hoogte is teld vreest dat tegenslagen van uiteenlopende aard, die i overigens niet tot het produktiebedrijf in Delft beperken, ie komende paar jaar enkele honderden arbeidsplaatsen [en kosten. Volgens de bond staat Gist Brocades „een ital zeer moeilijke jaren" te wachten. ktor". het blad van de FNV-leden het personeel van Gist, wekte dagen nogal wat opschudding. pt schreef dat het produktiebe- ln Delft ln een vergaande staat •erwaarlozing verkeert. De vrees reuit, dat de leiding van Glst- les het produktiebedrijf zou overplaatsen van Delft naar wider deel van het land. Bij voor naar een van de „probleemge en" zodat Gist door de overheid handje kan worden geholpen met tsWringssubsidies. Volgens Fak- 5 in dit verband het Moerdijkge- genoemd. [voorlichter van Gist geeft toe dat Moerdijkgebied Inderdaad ter ake is gekomen, maar dat het hem temin „zeer onwaarschijnlijk" i dat het bedrijf daadwerkelijk dt overgeplaatst. Op 1 juli Jongst- en hebben de ondernemingsraad de raad van bestuur van Gist, in bijzijn van de raad van commls- ssen, van gedachten gewisseld r het voortbestaan, van het pro- itiebedrijf in Delft en over de be- ONINGEN (ANP) Het oudste «ctiebedrijf van Groningen, de dit jaar honderd Jaar bestaande jkledingfabriek v.h. Gebr. Levie an plan in april/mei van 1981 de entondse produktie geheel stop etten. In Groningen werken op ogenblik nog 140 man. Vorig Jaar «rerd de vestiging van Levie in warden gesloten. De produktie het bedrijf zal nu geheel ln het id plaats hebben, oa. in drijfsresultaten. Gist Borcades. dat ln 1979 precies evenveel verdiende als negen Jaar geleden (circa 22 miljoen gulden op een omzet van ruim één miljard) kampt met een niet gering dnvesteringsprobleem. Het schoon maken van door het concern vervuild water loopt dit Jaar in de tientallen miljoenen, zodat er weinig te beste den overblijft Water FNV-woordvoerder A. de Jong vreest dat de 22 miljoen winst die Gist afge lopen Jaar boven water wist te halen, daar dit Jaar volledig in terug zullen vallen. Het gevaar bestaat dat dit Jaar drie keer zoveel voor waterzuive ring moet worden betaald. Als dat niet gebeurt, zal het bedrijf trachten de waterzuivering volledig in eigen hand te nemen: een uitgave van, enke le tientallen miljoenen guldens. Be halve de waterzuivering, is ook het binnen de perken houden van ge- luids- en stankoverlast een kostbare zaak. Alsof dat alles niet voldoende is, kampt Gist Brocades, voor wat de fabrikagé van gist betreft, met het probleem van een voortdurend stij gende prijs van de grondstof: melas se. Aan melasse, een restprodukt van suikerbieten, die in de EG beschik baar Is, heeft een bedrijf als Gist niet voldoende. Er moet aanvullend wor den geïmporteerd, voornamelijk uit tropisch gebied. Deze landen, met name Brazilië, zijn echter enthousi ast geraakt over de mogelijkheid al cohol te vervaardigen uit melasse, met als gevolg dat een groot deel ervan voor eigen gebruik wordt aan gewend, en er minder wordt geëxpor teerd. Dat laatste komt de prijs van internationaal verhandelde melasse weer niet ten goede althans niet voor Gist Brocades. cteur, F. P. de Jong. zegt nog Sllbsïdie |te weten voor hoeveel van de ln werkzame personeelsle- let plan tot stopzetting van de ndse produktie ontslag zal B betekenen. norgen zijn de vakbonden, het «bureau en het personeel over iplan tot stopzetting op de hoogte ieli Ms reden voor de stopzetting ntDe Jong de hoge kosten die lbetrekkelijk kleine binnenlandse "He met zich meebrengt Die i blijven lelden tot een onren- 8 produktie." afgelopen vijftien Jaar ls de Gro- confectie-industrie, Jarenlang belangrijkste industriële bedrijfs- de stad Groningen, in snel Ingekrompen. Er gingen sinds al vele honderden arbeidsplaat- iwrioren. Gist Brocades onderkent de moeilijk heden van de slinkende winsten en het onder druk komen staan van de investeringen. Met de overheid wordt gesproken over een subsidie voor wa terzuivering. Een bedrag van één mll-> Joen gulden werd al toegezegd om noodzakelijk onderzoek op dit gebied mee te financieren. Ook de verwaarlozing van het Gist- produktiebedrijf in Delft vloeit voort uit investeringstekorten. De ondernemingsraad heeft intussen twee commissies benoemd die de kwestie onderzoeken en daarvan op 19 augustus verslag uitbrengen aan de ondernemingsraad. Deze zal naar aanleiding hiervan enkele adviezen voorleggen aan de raad van bestuur, die op zijn beurt een beleidsplan OPHOL (ANP) De Nederlandse terluchtvaartmaatschappij nsavia Holland zal met ingang 1 november dit jaar drie van haar tellen van het type Boeing 737 een periode van bijna 2.5 Jaar verhuren aan de nationale itvaartmaatschapplj van Malta. Malta. beide maatschappijen hebben gis- en op Schiphol de overeenkomst toe getekend. Dit heeft Transa- directeur P. Legro bekendge- ikt Met dit contract is een bedrag Luchtfoto van het fabriekscomplex in Delft. moet formuleren. BIJ het Gist-pro duktiebedrijf werken circa vierhon derd mensen, waarvan 150 in de di recte produktiesfeer en de rest op technisch en administratief gebied. In totaal heeft Gist Brocades Neder land ongeveer 3200 mensen in dienst Woordvoerder A. de Jong van de In dustriebond FNV betoont zich tame lijk somber over de gang van zaken. Hij wijst erop dat het rendement van het concern de laatste acht jaar al te wensen overlaat. Hij benadrukt dat het ook sommige andère vestigingen niet voor de wind gaat. Met name noemt hij Kerkhoff Unicura in Weesp, een soort groothandel waar een deel van door Gist vervaardigde prod uk ten zoals Jordan tandenbor stels en Unicura-zeep worden ver kocht. "Waanzin' Een woordvoerder van Gist deelt des gevraagd mee, „geen negatieve gelui den te kennen over Kerkhoff Unicu ra". Een woordvoerder van de onder nemingsraad is op dit moment niet scheutig met commentaar. Op de zor gen die de FNV koestert omtrent Kerkhoff laat hij een kort „waanzin" horen. De ondernemingsraad is er in ieder geval niet van op de hoogte ais het Weespse bedrijf, dat vijftig men sen in dienst heeft, in moeilijkheden is. De o.r.-zegsman zegt het onvoor stelbaar te vinden, dat de FNV over meer informatie zou beschikken dan de ondernemingsraad. „Maar of die informatie waarover wij beschikken volledig is, daar mag een vraagteken achter." De o.r. zal met een uitgebrei der commentaar voor de dag komen zodra de commissie voornoemd rap port heeft voltooid. Van onze redactie economie BUSSUM Als Provinciale Staten van Noord-Holland de transactie goedkeuren, zal de provincie Noord- Holland alle aandelen en daarmee de bedrijfsvoering van de Bussumse Wa terleiding Maatschappij overnemen. Daarover is overeenstemming be reikt tussen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de Industxieele Maatschappij in Bussum. De werkgelegenheid komt met deze transactie waarmee ruim 6,72 miljoen is gemoeid niet in gevaar. De personeelsleden van de Bussumse Waterleiding zijn inmiddels van de overneming op de hoogte gesteld, evenals de medewerkers van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland. Ook de vakbonden zijn op de hoogte gebracht, terwijl het plan ook is gemeld bij de commissie voor fusieaangelegenheden van de SER. De Industrieele Maatschappij heeft, behalve het drinkwaterbedrijf in Bus sum, nog een drinkwaterbedrijf ln beheer in Roermond. Naam bank Rente vast gedurende (in Jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentages met I zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annufteitenhypothe ABN ten 1 Jaar 5 jaar 1.5 1.5 10.5 10.5 11.12 11.12 10.5 10.75 11.12 11.4 Amrobank variabel 5 Jaar 1.5 1.5 10.75 10.5 11.24 10.97 11.0 10.75 11.51 11.24 Bouwfonds 2 jaar 5 Jaar 30 Jaar 1.5 1.5 1.5 10.5 11.32 10.5 11.32 Centrumbank 5 Jaar 1 10.5 10.91 10.5 10.91 NMB 1 Jaftr 3 Jaar 5 Jaar 1 1 1 10.5 10.5 10.3 11.16 11.16- 10.93 10.5 10.5 10.75 11.16 11.16 11.43 Postgiro/RPS 5 Jaar 1 10.3 10.93 10.3 10.93 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 10.5 11.2 10.5 11.2 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 10.8 11.56 10.8 11.56. Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 Jaar 2 1 10.5 10.91 10.5 10.91 Westland/U tree h t standaard 5/10 jaar 2 10.6 11.63 10.8 11.86 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 Jaar 10.0 10.38 10.0 10.38 Ennia 10 jaar - 10.0 10.38 10.0 10.38 NVL 5/10 Jaar - 10.0 10.38 10.0 10.38 Niet één bank heeft deze week rentewijzigingen aangebracht. Verwach tingen op verlaging zijn dubieus geworden. Over de rente-ontwikkeling voor hypotheken valt momenteel geen voorspelling te doen. Publikatle samengesteld door „Vereniging Eigen Huls" te Amersfoort. van ruim 60 miljoen gulden gemoeid. De drie Transavia-vllegtulgen, die de Nederlandse registraties zullen be houden, zullen gevlogen blijven wor den door Transavia-cockpitbeman- ningen. Ook het technisch onderhoud zal door Transavia worden gedaan. De Transavla-Boeings zullen door Air Malta gebruikt worden voor lijn- vluchten op de grote Europese be stemmingen en voor chartervluchten. Transavia ls een dochteronderne ming van de KNSM. Van onze redactie economie DEN HAAG De Consumen tenbond waarschuwt voor col portage met lamsvachten door de firma Monika Reit*. Dit Duitse bedrijf, met een filiaal in Schiedam, biedt dure lams vachten aan, die op speciaal georganiseerde „gezellige" avondjes worden aange smeerd. Op straat krijgen mensen (meest bejaarden) kaarten in de hand gedrukt met een uit nodiging voor een „informa tieshow over de hedendaagse toepassing van natuurlijke materialen". De mensen die erin trappen worden 's avonds dusdanig bewerkt, dat zij in vele gevallen lamsvachten te gen absurd hoge prijzen ko pen, om er later spijt van te krijgen. Mensen die zo'n vacht al heb ben gekocht, wordt geadvi seerd die koop binnen acht da gen na de datum van aankoop te annuleren. In het geval die termijn al voorbij is, kan de kwestie bij de Consumenten bond in Den Haag worden ge meld. Van onze redactie economie ROTTERDAM De Euro card, de kredietkaart van de handelsbanken, spaarbanken en de RPS/postgiro, krijgt slechts een beperkte versprei ding. Kaarthouders dienen een jaarinkomen te hebben van ten minste 60.000 gulden. In eerste Instantie althans, la ter passen we dat misschien wel aan, zegt directeur J. Kraa. van Eurocard De kredietkaart ls een ln Nederland nog weinig populair betaalmiddel. Terwijl miljoenen mensen hun aan kopen voldoen met een girobetaal kaart, een gewone bankcheque of een Waarde 120 miljoen VEVEY (Reuter) Saoedl-Arabtt heeft het contract met Nestlé voor de levering van zeshonderdduizend schoolmaaltijden opgezegd. BIJ de le vering was ook de Compagnie Inter nationale des Wagons-Li ts be trokken. Volgens berichten in Zwitserse kran ten, had het contract een waarde van honderd miljoen francs; dat is een kleine 120 miljoen gulden, per Jaar. Het contract werd ln 1977 afgesloten. De woordvoerder van Nestlé wilde niet zeggen, waarom Saoedi-Arabië het contract heeft opgezegd. De op zegging zou niets te maken hebben met een verandering in de samenstel ling van de maaltijdea Eurocheque, gaat het bij de houders van kredietkaarten om slechts enkele tienduizenden deelnemers, die hun kaart hebben betrokken bij Diners Club, American Express of Eurocard. De houders tonen hun kaart bij het betalen in een winkel of hotel; een handtekening op de rekening ls dan voldoende. Eens in de maand krijgt de kaarthouder een afrekening zodat hij enig rentevoordeel geniet In Noord-Amerlka ls het krediet- kaartsysteem zeer algemeen. Che ques worden minder gebruikt dan in West-Europa en giro bestaat er hele maal niet Er zijn honderden miljoe nen kredietkaarten in omloop, iets waar in Europa alleen Engeland zich heel in de verte aan kan spiegelen met tien miljoen kaarten. Zover komt het voorlopig in Neder land niet Eurocard heeft op het ogen blik 6.000 klanten en dat zullen er volgens de prognoses van directeur Kraa eind 1981 zo'n 20 ft 25.000 zijn. We richten ons op een beperkt pu bliek om de bestaande betalingssys temen geen geweld aan te doen, zegt Kraa. De eigenaars van Eurocard praktisch alle financiële Instellingen in Nederland zouden daar ook geen belang bij hebben, omdat ze zelf de cheques en betaalkaarten uitgeven. geregeld plegen te vliegen. Horeca- instellingen en (duurdere) winkels die meedoen in bet kredietkaartcircuit zijn kenbaar aan een raam vignet Privacy Wanneer Eurocard uitsluitend ver strekt aan mensen met een inkomen van meer dan ƒ60.000, moet deze Instantie dan niet over gegevens over het inkomen beschikken? En gaan banken dan niet bulten hun boekje door deze gegevens uit de privé-sfeer af te geven? Volgens de heer Kraa bestaat dit gevaar niet Iemand die een Eurocard wil hebben, moet een aanvraagformulier invullen bij zijn bank of bij de RPS/giro, waarna deze instantie beslist Slechts deze beslis sing wordt aan de gezamenlijke doch ter Eurocard BV meegedeeld. De betalingsmogelijkheden vla de Eurocarfd zijn niet onbeperkt. Win kels of hotels hebben een niet open bare limiet waarboven zij met Euro card moeten overleggen of de beta ling kan worden geaccepteerd: De hoogte van het limiet hangt af van de aard van het bedrilf en zijn risico's. Limiet of niet de Consumentenbond is niet ingenomen met het verschijn sel kredietkaart. Hoe meer soorten cheques en kredietkaarten er be staan, des te groter het gevaar van overkreditering, aldus de bond. Som mige mensen nemen meer krediet dan ze aankunnen. JERUZALEM (Reuter) Israëls ex port van industriële produktie steeg de afgelopen zeven maanden van dit jaar met 35 procent in vergelijking met vorig Jaar. De export van industriële prod uk ten vertegenwoordigde in totaal een waarde van ruim 2,5 miljard gulden. De export van gepolijste diamanten, Israëls belangrijkste exportprodukt, is hierbij niet inbegrepen. Top Kraa ziet de Eurocard als de top op de andere betalingsmethodes, een aanvulling. Waarbij de beperkte groep kaarthouders dan wel het voor deel heeft over de hele wereld terecht te kunnen terwijl de mogelijkheden voor cheques- of betaaikaartbezitters geringer zijn. Duidelijk ls Intussen dat de financië le instellingen door middel van de Eurocard willen voorkomen dat een gat in de markt geheel wordt opge vuld door de Amerikaanse organisa ties American Express en Diners Club. Dat „gat" bestaat uit zakenlie den en/of mensen met een aardig in komen die regelmatig hotels, restau rants of nachtclubs bezoeken en die DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het Ontwikelings- en Sane ringsfonds voor de Landbouw heeft twee regelingen vastgesteld voor de aanmoediging van energiebesparing in de glastuinbouw. Dit werd mogelijk omdat de minister van Land bouw onlangs geld voor dit doel heeft toe gezegd. Met de ene regeling be taalt het fonds mee aan maatregelen ter verho ging van het rende ment van het in de kas teelt gebruikte aard gas; de andere regeling geeft een bijdrage in de kosten van het aan brengen van mecha nisch beweegbare duurzame i schermin- stallaties in kassen ter besparing van energie. Voor de rendementsre geling kunnen tuinders zich tot 1 januari 1982 aanmelden: Voor de energieschermenrege- ling krijgen ze maar tot 15 november dit jaar de tijd. Bij beide regelin gen wordt de bijdrage slechts gegeven, als de Europese commissie geen bezwaar heeft. Wie de bijdrage voor de aardgasrendements- v er be tering wil ont vangen moet zorgen, dat die rendementsver hoging, vergeleken met het direct voorgaande jaar, op z'n minst tien procent ls. De bijdrage voor ener- gieschermen wordt ge geven voor maximaal 8000 vierkante meter kasoppervlakte per aianvrager. BUITENLAND niet de Braziliaanse nationaliteit bezit het land moet verlaten, zodra ls vastgesteld dat hij of zij gevaar oplevert voor de „nationale veiligheid". Dit begrip is zo vaag omschre ven, dat het op iedereen is toe te passen. PfiGStGrS or Wim Jansen eemdelingen zijn niet langer zonder meer welkom in Brazilië. Een 'uwe wet maakt een einde aan het vrije toelatingsbeleid en geeft de lering de mogelijkheid vluchtelingen uit de omringende landen uit te eren aan de dictatoriale regeringen daar. De nieuwe vreemdelingen- t heeft zo'n heftige reactie veroorzaakt onder de Brazilianen, dat de ering zich haastte te beloven dat ze de scherpe kantjes er af zal Ipen. Shlgeaki Ueki, Kubitschek, Oelsel: «naai namen van Braziliaanse ministers presidenten die nou niet bepaald erg fcins klinken. In feite is meer dan 99 cent van de 120 miljoen Brazilianen van sprong vreemdeling. Alleen de indianen, 5 geen miljoen in aantal, kunnen zich er groepen dat ze geen buitenlands bloed ich hebben. De Braziliaanse bevolking is °er een mengelmoes van Portugezen, kaans slaven, Duitsers. Japanners en Jtoere groeperingen. En zij beroepen zich Pas en te onpas op dat Juist de emi- nten het roemruchte economische won- mogelijk hebben gemaakt en de neder- wng Sao Paulo hebben veranderd in een 7.0® modernste industriesteden ter we id. fe vreemder dat deze regering van granten plotseling ls gekomen met een Qie niet alleen de komst van meer Pandelingen aan banden legt Ook veel rijtenders die al Jaren in Brazilië wonen perken dreigen er het slachtoffer van te ^|^^weMoepaal^aMedereei^i^ van het Argentijnse leger ls uitgevoerd. De politieke vluchtelingen en andere immi granten uit de tien aan Brazilië grenzende landen kunnen zich niet langer beroepen op hun huwelijk met Brazilianen of op hun Braziliaanse kinderen tot voor kort een garantie voor een verblijfsvergunning. Bo vendien krijgen de federale autoriteiten de bevoegdheid mensen die geen „gevaar voor de nationale veiligheid" vormen, te verwij zen naar een bepaalde streek van Brazilië, waar ze mogen werken. Gaan ze daar niet mee akkoord, dan moeten ze ook het land verlaten. Buurlanden Progressievere Brazilianen zijn ervan over tuigd dat de wet is opgesteld om de door militairen geregeerde buurlanden gunstig te stemmen. Het zit Argentinië, Chili, Uru guay, Paraguay en sinds kort ook Bolivia niet lekker dat politieke tegenstanders en guerrillastrijders vrijwel ongehinderd naar Brazilië konden uitwijken. De beperkende maatregelen volgen kort nadat president Figuelredo de banden met deze landen had aangehaald en met Argentinië zelfs een vriendschapsverdrag was aangegaan. Politie en leger ovan Argentinië kennen geen grenzen. Ze wisten eerder dit jaar ai politieke vluchtelingen terug te halen uit Chili en Peru en er zijn aanwijzingen dat de recente staatsgreep in Bolivia met behulp Vooral deze laatste regel bracht ook de kerk tegen de nieuwe wet in het geweer. Veel priesters en nonnen ln Brazilië zijn buiten landers, in het Amazonegebied zelfs meer dan zeventig procent. Deze priesters beper ken zich niet tot het ouderwetse missie werk. Ze proberen voor landloze boeren naast bijbels ook grond te krijgen en steken niet onder stoelen of banken dat veel ellen de onder de armen alles te maken heeft met de sociale structuren in het land. De bisschoppen hebben openlijk hun vrees uitgesproken dat de regering de wet zal gebruiken om lastige priesters naar minder gevoelige streken over te plaatsen. Die be dreiging hangt vijfduizend katholieke gees telijken boven het hoofd, aldus de bis- schoDoen. De kerk noemt het absurd dat iedere Brazi liaan die een buitenlander te logeren krijgt, een formulier moet invullen en afgeven bij de plaatselijke autoriteiten. Een Braziliaan wees er op dat als de wet twee maanden geleden al van kracht was geweest, Iedere bisschop die de paus op zijn omvangrijke reis door Brazilië onderdak verleende, een formuliertje had moeten Invullen met daar op aangegeven wie die gast was en wat hij kwam doen. Noodwet Minister van justitie Ibrahim Abi Ackel, opsteller van de wet en zelf zoon van Liba nese immigranten, zegt dat de wet noodza kelijk is om de werkloosheid in het land te bestrijden. Dat geloofde zelfs een deel van de regeringspartij niet en de wet leek het dan ook niet te halen in het door de regering gecontroleerde parlement President Fi guelredo beriep zich toen op een nog steeds geldende noodwet uit de tijd dat Brazilië nog openlijk een militair bestuur had, waar door de wet buiten het parlement om van kracht kon worden. Het argument van bescherming van de werkgelegenheid voor de Brazilianen ls nauwelijks geldig. Buitenlanders die in Bra zilië werken, doen dat in functies waarvoor enige opleiding is vereist. De grote werk loosheid ligt echter in de sector ongeschool de arbeid. En de wet maakt immigratie nadrukkelijk wèl mogelijk als dat economi sche wenselijk is. Een nog in te stellen commissie zal iedere aanvraag van een buitenlander beoordelen op zijn economische wenselijkheid. Op deze manier kan de regering politieke onruststo kers buiten de deur houden en aan de andere kant doorgaan met het inschakelen van buitenlanders met kennis en geld bij de kolonisatie van grote delen van het land. Braziliaanse boeren die zitten te springen om een eigen stukje land, bezitten volgens de regering onvoldoende kennis hiervoor. Japanner Wat dat betreft heeft Brazilië goede ervarin gen met Japanners, die zich zo'n vijftig Jaar geleden ais contractarbeiders vestigden rond de stad Sfto Paulo. Nu worden hun 700.000 nakomelingen in Brazilië geprezen voor de bijdrage die ze leveren aan de vooruitgang van het land. Zij worden gezien als het wondermiddel, dat het land moet redden. „Brazilië heeft helemaal geen land hervorming nodig. Zet gewoon een Japanse emigrant op ieders boerderij en alle proble men zullen worden opgelost," is een gevleu gelde uitspraak van minister Delfim Neto, de man die speciaal is belast met de sane ring van de Braziliaanse economie. Hoewel van de 12 miljoen Inwoners van Sfto Paulo slechts twee procent Japans is, bezet ten ze twintig procent van alle plaatsen op de universiteit. Voor de regering een teken van hun intelligentie, voor anderen een be wijs van de geringe kansen die de armere autochtone bevolking krijgt. Het hoeft dan ook geen verbazing te wek ken dat de strenge beperkingen voor bui tenlanders niet zullen gelden voor deze mensen. Begin deze week meldde een grote Braziliaanse krant zelfs dat Japan en Brazi lië onderhandelingen voeren over drie gi gantische projecten in het uitgestrekt Ama zonebekken, waarvoor maar liefst tien mil joen Japanners over zouden komen. De Braziliaanse minister van buitenlandse za ken, Bernardo Pericas. reageerde hierop met de opmerking dat deze berichten on juist zijn. Op de vraag of er dan wel Japan ners zouden komen voor andere projecten, antwoordde hij slechts: daarover is nog niets besloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17