Lekker warm douchen, onder een flinke straal Werkloosheid in regio fors gestege Van der Luit 'Bouw nieuw gemeentehuis Wassenaar aan Havenkade' I INNEMEE I BV Den Haag zoekt nieuwe functie voor haar twaalf badhuizen Hoofd (m/v) Nieuwe cijfers arbeidsbureaus Advies ingenieursbureau: Meer samenwerking met China op onderwijsgebied V Begrafenissen-Crematies Transporten Leidse PSP blijft weg bij installatie burgemeester TEL. 070/60.39.05 KORTE VLIETSCHOOL WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET VOE Het „badhuis" lijkt een uitstervend fenomeen. Ook in de oudere buurten van de grote steden zijn de meeste huizen inmiddels wel voorzien van een douche of kuip. En voor degene die een dergelijke voorziening wil aanleggen, ligt nog steeds een vette rijkssubsidie klaar. Den Haag telt op dit moment nog 12 gemeentelijke badhuizen. De bezoekersaantallen verminderen snel. Betraden in 1964 ruim een miljoen mensen een van deze huiten, in 1979 was het aantal bezoekers teruggelopen tot 107.600. Hej gevolg is dat de badhuisen stuk voorstuk met verlies draaien. Die tekorten verschillen per huis aanzienlijk. Voor elke bezoeker aan het badhuis aan de Jan van Gojenstraat moet de gemeente bijvoorbeeld 2,62 bijbetalen. terwijl de bader aan de Harstenhoekstraat waarschijnlijk niet beseft dat de gemeenschap op elk bad van hem niet minder van 19,97 moet toeleggen. Om de tekorten een beetje in de hand te houden besloot de gemeente in 1974 het aantal openingsuren van de badhuisen terug te brengen tot gemiddeld 19 per week. Dit met uitsondering van het badhuis aan de Torenstraat, dat een centrale stedelijke functie is toebedacht. Veel badhuisen zijn nog slechts ten dele in gebruik. Van de aparte dames- en herenafdelingen, waarmee de meeste oorspronkelijk waren uitgerust, is in veel gevallen nog slechts een gedeelte in exploitatie om de kosten te drukken. Ondanks de malaise in het badhuisbezoek zijn er de afgelopen jaren in Den Haag geen badhuizen gesloten. De opheffing van een badvoorziening in het HTO- gebouw aan de Rijswijkseweg buiten beschouwing gelaten, dateert de laatste sluiting van een gemeentelijk badhuis uit 1966, toen de Hemsterhuisstraat zonder kwam. Den Haag is al weer een tijd aan het zoeken naar andere functies voor de steeds leger wordende badhuizen. Gesprekken met particulieren over de vestiging van sauna's in de badhuizen, hebben merkwaardig genoeg tot de conclusie geleid dat een lonende exploitatie hiervan niet mogelijk is. Evenmin geslaagd was een experiment met „trim-badhuizen". Op suggestie van een gemeenteraadslid werden twee badhuizen (aan de Tholensestraat en de Noorderbeekdwarsstraat) van trimruimten voorzien, met als bedoeling het badhuisbezoek te stimuleren. Veel gebruik werd er niet van gemaakt en van een wervende kracht bleek in 't geheel geen sprake. Vorig jaar verscheen een nota van wethouder Vink, waarin hij voorstelt zich in de toekomst te richten op twee bevolkingsgroepen: bejaarden en peuters. Voor bejaarden (en ook voor gehandicapten) moeten speciale voorzieningen worden aangelegd. Zo zullen de cellen ruimer moeten worden om ook de aanwezigheid van een helper of helpster mogelijk te maken. Handdouches, handsteunen en andere apparatuur moeten het baden vergemakkelijken. Verder zullen „uitpufruimtes" gecreëerd moeten worden voor na het douchen. En, erg belangrijk, vervoer van en naar het badhuis. In de hadhuizen Spionkopstraat en Noorderbeekdwarsstraat is inmiddels bij wijze van experiment het „bejaarden- baden" gestart. Het is in beginsel mogelijk dit ook te introduceren in de badhuizen Duinstraat, Jan van Gojenstraat, Luxemburgstraat en Paets van Troostwijkstraat. Aan de Escamplaan, waar onlangs een zwembad voor gehandicapten annex wijkcentrum is geopend, is nu ook het aangrenzende badhuis door middel van een liftinstallatie voor gehandicapten bereikbaar geworden. Enige tijd geleden zijn experimenten gestart met het gebruik van de badhuizen Jan van Gojenstraat en Noorderbeekdwarsstraat door nabijgelegen scholen. Daarbij schijnt dan het nuttige (douche* rf de gymnastiekles) met het aangename verenigd te word^ Dit aangename moet gezien worden in het bedrijven vanet*^ „waterspel", meldt de geme^L Verder meent men in de badhoiji een mooie speelgelegenheid vo«m peuters te kunnen creëren. I Kinderen van praktisch alle leeftijden spelen nu eenmaal pJ 1 in en met water. In overleg met wijkorganisatit, 'zal tenslotte bekeken worden hi de niet gebruikte ruimtes in del badhuizen benut kunnen worde* Bijvoorbeeld als vergaderzaalt» clubruimte enzovoort. Den Haai staat welwillend tegenover de wens van bepaalde groepen gastarbeiders voor het in groepsverband huren van badhuizen voor ceremonieel gebruik. door Chris Bruijnius DEN HAAG „Hier in de Torenstraat hadden we vroeger aparte ruimtes voor vrouwen en mannen. Als badmeester mocht je ook niet op de damesafdeling komen, daar stond de doodstraf op. In het badhuis aan de Noorderbeekdwars straat bevonden de douches voor mannen en vrouwen zich wel in één ruimte, maar in rijen tegenover elkaar. Wanneer het erg druk was werden er wel eens mannen die altijd rijker vertegenwoordigd waren in de vrouwenrij gestopt. Maar dan moest er wel een leeg hokje tussenzitten." Badmeester J. de Bruin weet het nog goed. De hoogtijdagen van het badhuiswezen in Den Haag in de jaren veertig, vijftig en nog voor een deel zestig, staan in zijn ge heugen gegrift. Éénenveertig jaar werkt hij nu al in de gemeentelijke badhuizen van Den Haag, waarvan de laatste vijftien jaar „vast" in de Torenstraat. In vroeger jaren werd De Bruin net als zijn collega's steeds weer overgeplaatst. Van Spionkopstraat naar Jan van Gojenstraat, van Har stenhoekstraat naar Parallelweg. Alle twaalf badhuizen van de ge meente heeft hij gehad. De bad meester denkt te weten wat de drijf veer was achter al deze overplaat singen, waar geen reden voor werd opgegeven: „Men wilde voorkomen dat je te amicaal werd met je klanten." Het badhuis aan de Torenstraat, midden in het Haagse centrum, is het enige dat nog vijf dagen in de week is geopend. Dinsdag en woens dag van twaalf tot zes. tegen het einde vim de week elke dag een uurtje langer. Wat de tekorten be treft zit de Torenstraat laag in de middenmoot: voor elk bad legt de gemeente 7,72 gulden bij. Het betreden van dit badhuis, dat iedere Hagenaar tenminste van de buitenkant moet kennen, en het aanschouwen van de badvoorzie- ningen, levert een lichte teleurstel ling op. Hoewel bekend met het feit dat de capaciteit van alle badhui zen is verminderd, verwacht je in dit verdiepingenhoge, kazerne-ach- tig gebouw toch meer dan de aan wezige dertien douches en drie kuipbaden. Uitgebreider badgelegenheid blijkt echter niet meer nodig. Waar in 1964 nog ruim 2.700 klanten per week de kassa passeerden, trekken nu hoog stens 500 bezoekers wekelijks een kaartje uit de automaat, die de kas sa al geruime tijd heeft verdrongen. Wachters Op de benedenverdieping wierpen Het badhuis aan de Torenstraat. vroeger 36 douches hun stralen af op de aan verschoning toezij nde klanten. Alle cellen zijn er nog, ver waarloosd of half afgebroken. Op de eerste etage, bereikbaar via brede betegelde gangen en eenzelfde trap penhuis, blijken zich nog de resten van 36 kuipbaden te bevinden. Met gevoelens van nostalgie toont de heer De Bruin de voor een deel gesloopte cellen. Hij vertelt van vroeger, toen het badhuis nog volop in bedrijf was. „We gingen om acht uur in de ochtend open tot 's- avonds een uur of elf. Of nog later, want we moesten wachten tot ieder een weg was. Als de deuren open gingen stroomden de klanten naar binnen. We zaten 's morgens al di rect met wachters. Soms had je over de honderd wachters. Riep je dan bijvoorbeeld volgnummer 14 af, dan kwamen er twee met dat nummer." Het ging er enige decennia geleden in het badhuis ook aanzienlijk pri mitiever aan toe. „Voor het warm maken van het water werd nog ko- lenstook gebruikt. In die tijd werk ten we met negen man. Eén had stookdienst, die kwam om vijf uur 's ochtends om de vier kachels aan te steken. Tegen achten hadden we dan net genoeg water warm," herin nert De Bruin zich. Samen met het klantenbestand is de personeelsbezetting in de Toren- straat danig ingekrompen. De heer De Bruin wordt nu nog geholpen door één collega. Met z'n tweeën kunnen ze het gemakkelijk aan. De wachtruimte is er nog wel. maar nooit meer bezet. „Wat er nu nog zo voor klanten komen? Wijkklantjes," zegt De Bruin. Op de rand van de oude wijk Westeinde/Kortenbos heeft het badhuis zijn functie nog niet geheel verloren. In een aantal huizen, voor al bij oudere mensen, is nog geen douche aanwezig. Maar zelfs al is-ie er. De badmeester „Ik ken zo'n beetje al mijn klantjes. Veel men sen die hier iedere week komen, hebben thuis wel een douche. Maar daar staat vaak zo weinig druk op, dat er maar een miezerig straaltje uitkomt. Of er is geen verwarming in de doucheruimte. Ik heb ook een klant die zegt: als ik thuis onder de douche ga, moet ik eerst de wasma chine. een trapleer, de strijkplank en weet ik wat voor rotzooi uit de douchecel slepen. In die kleine hui zen wordt die plaats vaak als opslagruimte gebruikt. Wat zal je moeilijk doen, als je hier voor drie kwartjes lekker warm kan douchen, onder een flinke straal Naast de mensen uit de buurt telt het bad huis aan de Torenstraat ook een redelijk aantal buitenlandse nemers onder zijn clientele, b jeugdige toeristen, die met hun* zak door de stad lopen en naX trokken worden door de groteE ters „Badhuis" op de muur. P Voor de prijs hoef Je een bezoek het badhuis niet te laten. ToenT heer De Bruin aan zijn lange lot baan begon kostte douchen r1 dubbeltje (kinderen half geld).» tarief is lang niet met alle prljJ gingen meegegaan. „Daarom ken we ook met verlies. Het btf van de gemeente is dat iedereen* bad moet kunnen nemen," w«t|j badmeester „Een kuipbad, waarfa ons alleen bejaarden in mogen, kX één gulden vijftig. Daar zou Je.sE al dat water, zeker een tientje v* moeten vragen." Pensioen Het badhuis aan de TorenstJ heeft zijn langste tijd gehad.;! gehele buurt wordt binnen enil jaren gesaneerd en een verbred! van de Torenstraat hangt io| lucht. Maar het oude centrum'»! een badhuis nog niet missen,® zal er een nieuw moeten konJI Waar is echter nog niet duideN» Ook voor de heer De Bruin zit 1» bijna op. Volgend jaar gaat hijl pensioen. Móet hij met pende kan je beter zeggen, want leuk vi hij het allerminst. Na 41 jaar h hij er nog geen genoeg van. „Je J het eigenlijk af moeten kui bouwen." vraagt de badmeester^ begrip, „vanaf je zestigste een p uur minder per week. Nu koratj ineens zo'n leegte. Ik zal mijn k jes missen." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De werkloosheid in Den Haag is zowel onder mannen als onder vrouwen in juli fors gestegen ten opzichte van de maand ervoor. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag, dat dit gisteren bekendmaakte, tekent hierbij echter aan dat in deze tijd van het jaar een stijging van de werkloos heidscijfers niet ongewoon is. Het arbeidsbureau registreerde vori ge maand een toename van ruim 5 procent van de werkloosheid onder mannen en ruim 8 procent onder vrouwen. In totaal waren ruim 7500 mannen zonder werk en 3260 vrouwen. De locatie, die een ingenieursbureau heeft geadviseerd voor een nieuw gemeentehuis van Wassenaar. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR De beste locatie voor een nieuw gemeentehuis in Wassenaar is op de plaats van de huidige gemeentewerf, op de hoek van de Havenkade en de Johan de Wittstraat. Dit advies heeft een door de gemeente ingeschakeld ingenieursbureau uitgebracht. Volgens het arbeidsbureau werd de stijging van de werkloosheid onder meer veroorzaakt door de inschrij ving van schoolverlaters en bouwvak kers. De toename van het aanbod van arbeidskrachten kwam voor een be langrijk deel voor rekening van jon geren. De werkloosheid steeg het sterkst in de bouw, de metaal en onder onderwijzend en kantoorperso neel Het aantal vacatures daalde met bij na 400. Deze vermindering had bijna geheel betrekking op schoolverlaters. Ook het aantal aanvragen voor part time krachten nam aanzienlijk ai De afname van de vraag deed zich voor namelijk voor in de sectoren kantoor- en onderwijzend personeel, aldus het arbeidsbureau. Ook de werkloosheid in Leiden is fors gestegen. Hier deelt het Gewestelijk Arbeidsbureau mee dat er in de maand juli ruim 220 mannelijke en 115 vrouwelijke werklozen zijn bijge komen (in percentages uitgedrukt be droeg de stijging respectievelijk ruim 10 en bijna 12 procent). Ook hier deed de grootste stijging van de werkloos heid zich voor onder jongeren. De meeste werklozen werden geregis treerd in de sector bouw en onder wijs. Vergeleken met vorig jaar juli zijn er in Leiden 334 meer werklozen. SCHIPHOL (ANP) Nederland en China zullen op het gebied van onder wijs en wetenschappen nauwer gaan samenwerken. Hiertoe heeft minister Pais drie overeenkomsten getekend. De bewindsman keerde gisteren te rug na een bezoek van ruim twee weken aan dit land. Hij noemde het bezoek een ondersteuning van een mogelijk cultureel akkoord tussen Nederland en China. Premier Van Agt is van plan in oktober met minis ter Van der Klaauw van buitenlandse zaken naar China te gaan, mede ter ondertekening van een dergel koord. Tijdens zijn bezoek heeft Pais de universiteit van Peki gezegd te zullen helpen bij het! van docenten voor de leerstoel! lands. Deze zal in '81/*82 aan d versiteit worden gevestigd, waan voor het eerst in China de mog heid zal bestaan daar Nederlaul studeren. Volgens de bewindsman zal bj uitwisseling van studenten end ten de komende twee jaar heti enigszins verlegd worden naaril wisseling van afgestudeerden. uitwisselingsovereenkomst over en weer maximaal tien'sta ten, vijftien afgestudeerden en docenten per jaar gebruik kun maken. In het nieuwe gemeentehuis zouden 4 gemeentelijke diensten kunnen wor den ondergebracht. Gezien de plaats van de nieuwbouw in het centrum van het dorp, adviseert het bureau er sterk publieksgebonden diensten (GG en GD. bevolking, sociale dienst) in te vestigen. In het monumentale oude raadhuis De Paauw, dat een eind van de dorpskern is verwijderd, kunnen dan, aldus het advies, de ove rige gemeentelijke diensten en het college van b. en w. gehuisvest blijven. De nieuwbouw aan de Havenkade gaat ruim 15 miljoen gulden kosten. Hierbij zijn nog niet inbegrepen de kosten van verplaatsing van een gas- station, dat nu op het terrein staat (1.500.000 gulden). Om meer ruimte in De Paauw te creëren is het noodzakelijk dat dit wordt gerenoveerd. De vernieuwings- werken zullen voornamelijk het inte rieur betreffen, dat opnieuw wordt ingedeeld. Ook de buitenkant van het monument krijgt een opknapbeurt. ADVERTENTIE In hel rouwcentrum is gelegenheid lol opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071-142644* De kosten van deze werken worden becijferd op ruim 3 miljoen gulden. Met de bouw van een tweede gemeen tehuis is het niet meer nodig dat op het terrein van De Paauw nieuwbouw wordt gepleegd. De oorspronkelijke plannen om aan het oude raadhuis een nieuwe vleugel te bouwen, stuit ten op grote weerstand bij de bevol king. De nieuwe vleugel zou de monu mentale waarde van De Paauw te niet doen, was de algemene tendens van de protesten. Op voorstel van de PvdA in de Wassenaarse gemeente raad en de Vereniging Vrienden van Wassenaar is daarna gezocht naar alternatieve locaties voor de nieuw bouw. VOETBALTOERNOOI In het FC Den Haag stadion worden van avond de finales gespeeld van de wijkzomervoetbalcompetitie. De fi nales beginnen om 18.30 uur. SKELTERS Een kart (skelter) demonstratie is vanavond te zien van 17-22 uur in de Alberdink Thijnstraat in Den Haag. TENTOONSTELLING In het museum voor het onderwijs aan de Hemsterhuisstraat in Den Haag is tJ m 20 aug. de tentoonstelling „In de wereld van Boedha" te zien. Ope ningstijden: dagelijks van 10-17 uur en za. en zo. van 13-17 uur. Toegang een kwartje. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De twee fractiele den van de PSP in de Leidse gemeenteraad blijven weg bij de installatie van de nieuwe burgemeester van Leiden, C. H. Goekoop. De installatieverga dering is volgende week maandag. De PSP-fractie laat met haar boycot zien dat zij de functie van burgemeester overbodig vindt, schrijft fractieleider me vrouw Ponsen in een persver klaring. „Zo kan het voorzitten van de gemeenteraadsvergade ring net zo goed door een van de leden van de raad worden ge daan." aldus het raadslid, „dat heeft loco-burgemeester Waal de afgelopen maanden wel be wezen". Mevrouw Ponsen vindt verder dat de representatieve taken van een burgemeester kan wor den overgenomen door „een eens per jaar te kiezen Leide- naar". „Hij zou ten minste we ten hoe je op 3 oktober de eerste haring moet eten," besluit het raadslid. BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING alle formaliteiten £7MW verz advertenties eigen rouwkamers eigen rouwdrukkerij - - eigen rouw/ volgauto's dag en nacht HOOIKADE 43-46 H OEN HAAG Het bestuur van de Stichting Korte Vlietschool te Leiden (samenwerkings school) roept sollicitanten op voor de betrekking van voor haar school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Schubertlaan 131 te Leiden. De gedachten gaan uit naar kandidaten die voldoende ervaring hebben in de omgang met zeer moeilijk lerende kinderen; beschikken over organisatorische en goede contactuele eigenschappen; in staat zijn leiding te geven aan een multidiciplinair team 25 personen); voldoen aan de eisen gesteld in het besluit Buitengewoon Onderwijs 1967 Enkele gegevens: er zijn momenteel ±130 leerlingen ingeschreven; Er wordt gewerkt in 11 groepen De functie van hoofd der school is volledig ambulant. Het nieuwe schoolgebouw is in 1977 gereed gekomen en aangebast aan de moderne eisen. Het team en de oudercommissie van de school zullen betrokken\worden bij de selectieprocedure. Nadere inlichtingen worden U. gedurende de schooluren, gaarne\verstrekt door het waarnemend hoofd der school, mej. M. W van der Gugten (lel.: 071 - 767532), of, na 18.00 uur door de secretaris van het schoolbestuur.de heer J. Kwestro (tel.: 071-150861) Sollicitaties, voorzien van een staat van dienst en opgaaf van referènties, dienen binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad gericht te wo, aan het bestuur van de Stichting Korte Vlietschool. p/a Begonia/aan.. 14. 2343 XN Oegstgeest

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6