Vijfurige werkdag en sociale dienstplicht De dans in de verkondiging Vermeende bijbelteksten Uit brieven van lezers Trouw Raad van kerken stelt voor: Turkije: overval op christenen Beter laat dan nooit VANDAAG) Conferenties VOORBjJGANGE Raad van kerken in Madagascar WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 Van een onzer redacteuren AMERSFOORT Een vijfurige werkdag voor iedereen, gecombineerd met een vorm van sociale dienstplicht en een basisinkomen voor iedere volwassene. Dit zijn enkele aanbevelin gen, die de raad van kerken doet in een gisteren verschenen studie over arbeid en inkomen. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Het gis teren verschenen boekje „Over arbeid en inkomen" van de raad van kerken in Nederland blinkt niet uit door zorgvuldig bijbelge bruik. Dat is al te merken, als men de eerste regels van de brochure leest: „In het zweet uws aan- schijns zult gij uw brood verdienen. Wie niet werkt, zal ook niet eten. Twee gezegden uit de Bij- inkomen." bel. Voor een land als Ne derland, met zijn christe lijke culturele achter grond, zijn deze gezegden sterk bepalend voor de manier waarop wordt aan gekeken tegen arbeid en Maar in Genesis 3 vers 19 wordt niet gesproken van „verdienen". In werkelijk heid staat er: „In het zweet uws aanschijn* zult gij brood eten." En het harde woord „wie niet werkt, zal ook niet eten" komt in de bijbel niet voor. Paulus schreef aan de christenen van Thessalonica: „Als iemand niet wil werken, zal hij ook niet eten", en dat is heel wat anders. (2 Thessa- lonicenzen 3 vers 10). Hij had daar naar alle waar schijnlijkheid het oog op mensen, die in een soort van o vergeestelijkheid meenden op kosten van de gemeenschap te mogen leven. Vernieuwing van de levensstijl kan pas goed op gang komen, als de ar beid in ons land anders zou worden verdeeld. Huishoudelijk werk, vrijwil ligerswerk en betaalde beroepsarbeid zijn volgens de raad van kerken niet goed verdeeld over alle mensen. Ontkoppeling De studie, waaraan maanden is ge werkt. is bedoeld om een discussie los te maken. Mede op grond van de reacties zal de raad dan zijn definitie ve standpunt over de verhouding tus sen arbeid en inkomen bepalen De raad merkt op, dat vooral de vele sociale voorzieningen al een ontkop peling gebracht hebben tussen ons inkomen en het werk dat we verricht hebben. Toch zal die ontkoppeling nog veel verder moeten gaan. Gehuwde vrouw Tegelijk zal er meer waardering moe ten komen voor werk waarmee in economische zin geen inkomen wordt verdiend, zoals vrijwilligerswerk en huishoudelijk werk Door een betere verdeling van het werk en een andere manier van werken moet arbeid meer in het teken komen te staan van een rechtvaardige samenleving. Als iedereen die nu acht uren per dag werkt, vijf uur gaat werken, zullen meer werkenden ingeschakeld wor den om de bestaande hoeveelheid be roepsarbeid te verrichten. Iedereen die daartoe in staat is, zou vijf uur per dag betaalde beroepsarbeid moeten gaan verrichten, dus ook gehuwde vrouwen. De raad van kerken pleit dan ook voor een zekere arbeidsplicht voor iedereen. Die arbeidsplicht zou niet alleen moeten gelden voor de betaal de beroepsarbeid, maar ook voor de onbetaalde huishoudelijke arbeid door gehuwde mannen. Zinvol werk Bepaalde arbeid in de sfeer van het vrijwilligerswerk blijft nu liggen bij gebrek aan belangstelling. Andere ar beid. beschouwd als rotklussen, wordt verricht door buitenlandse werknemers omdat alleen zij daar voor nog zijn te krijgen De arbeidsplicht zou ook voor deze vormen van arbeid moeten gelden. De raad spreekt dan van sociale dienstplicht. De raad verwacht, dat door een dergelijke herverdeling van de arbeid meer mensen in staat zullen zijn tot zinvol werk. De inkomensver schillen moeten volgens de raad van kerken ook kleiner worden en er moet een maximuminkomen komen. Ar beid kan ook op andere manier dan met geld worden beloond, bijvoor beeld door plezier in het werk en voldoening over de resultaten, door waardering van anderen. Ook geme ten naar deze aspecten moeten ar beid en arbeidsbeloning rechtvaardi ger worden verdeeld. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in oeze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Politie (8) In de krant van 5 augustus kwam een schrijven van ds. Ter Haar over de Marokkaan die is getroffen in Rhoon. Wij leven mee met het gezin van de politieman, het was toch van hem geen moedwil? Wij wensen de agent veel sterkte. Dominee gaat zo te keer over dit geval. Hij vergeet zeker, dat er in Rotterdam een vrouw van 81 jaar is beroofd en doodgestoken door een Marokkaan. Nu dit in Rhoon is gebeurd staan de kranten er vol van, maar niets over die oude vrouw. 250.000 werklozen en er komen nog dagelijks meer buitenlanders. Ga maar in een kerk, en ds. 'er Haar doet zijn werk wel. Ik geloof wel, ben hervormd, maar er gaan er meer naar de kerk. die er zo over denken als ik. Laten wij als Hollanders anders gaan denken, en niet zo op de politie schimpen en natrappen als die man zijn plicht doet. Als er geen agenten waren, was het een nog grotere bende. Hoogvliet B. B. Haarsdl jk Oorlogsrecht De heer Stelling disputeert met de minister over het oorlogsrecht. Mijns inziens vergeet hij in zijn beschou wingen het feit te betrekken, dat ver dragen geen zekerheid bieden (he- iaas) voor de naleving der bepalingen, r Öijvoorbeeld: momenteel wordt be- weerd, dat de Sowjet-Unie in Afgha nistan deze schendt. Wil men meer zekerheid betreffende de naleving. dan is een stok achter de deur. of wel: de mogelijkheid met gelijke munt te betalen een onmisbare factor. En dit is nu juist waar deheer Stelling een tegenstander van is. Academisch heeft hij mogelijk niet geheel onge lijk, maar praktisch heeft de minis ter. die de verantwoordelijkheid voor de defensie draagt, het bij het rechte eind. Rotterdam C. P. van Reusser Kerk open Onder de titel ,,'t Is zonde van de kerken" schrijft mijn vriend Eimert Pruim (zo mag ik hem wel noemen) in Trouw van 7 augustus een ironisch getint artikel ..In Zwolle", schrijft hij, blijven drie vorstelijke kerkge bouwen op de meest bezochte plaats sen zes dagen per week potdicht. Nee toch niet. "s zomers is er tijdens de markt dertig minuten orgelmuziek. Er voor en erna vergapen mensen zich aan bizarre religiositeit rondom voor de natie gesneuvelde admiraals en2." Ik vind het Jammer dat Eimert nu juist de Zwolse Grote Kerk op de korrel neemt. Het is juist hier, dat wij begonnen zijn de kerk open te stellen voor het publiek. In de maand juli eerst twee dagen later drie en de week van 4 t/m 9 augustus vanaf woensdag t/m zaterdagmiddag De gehele maand augustus zal de kerk verder open zijn vanaf dinsdag t/m zaterdag. Je kunt er dan wat kopen ook, foto's, grammofoonplaten, herdenkingspen ningen van de restauratie, beschrij ving van de kerk en binnenkort nog veel meer Dit alles ten bate van de restauratie. We hebben hier op dit moment 13 vrijwilligers voor. Ter oriëntatie, de hervormde gemeente moet voor de restauratie zelf twee miljoen gulden opbrengen. Tenslotte nog één opmerking: of alle door Ei mert genoemde literatuur door ons zal worden verkocht is nog niet zeker, een gedeelte wel, en wat vrijwilligers betreft, het is wel moeilijk ze te vinden. Zwolle Leo Witvliet. voorz. actiegr. geldinzameling restauratie Grote Kerk Bewust zondigen Wat is nodig om verzekerd te zijn, het eeuwige leven te zullen verkrijgen: Allereerst een kennen van de Wet der Liefde, die ons is geopenbaard door Jezus Christus. En „hoe" voortaan niet meer tegen deze wet te zondigen. Dit laatste kan de mens namelijk alleen „opbrengen" na de bekering die voldoet aan de bepalingen van deze Wet. Hieruit is te verstaan hoe de mens waarlijk zijn oude natuur verloochend en de nieuwe mens heeft aangedaan! En hij/Zij verzekerd kan zijn de gaven tot het kunnen gehoor zamen te hebben ontvangen. Dit ge hoorzamen houdt in dat de mens voortaan bewust niet meer zondigt. (1 Joh. 3:9) Ja. zelfs niet meer zondigen kén! Zij hebben het vlees gekruisd, met de begeerlijkheden! En plegen derhalve geen ontucht meer. Waaron der ook is te verstaan het homofiel gedrag (Rom. 1:27 en andere teksten). Hetwelk absoluut geen ziekte op zich zelf is, doch wel een symptoom van een nog ziels-ziek zijn. Waarmee ieder mens erfelijk in het vlees komt. Laten allen echter weten, dat de mens die in één zaak bewust zondigt, evenzo aan sprakelijk tegen de Wet ten Leven zondigt. En zich dan evenmin gerech tigd een kind Gods kan noemen. Hij pleegt dan wel het grootste zelfbe drog. Werkendam J. A. Bax Bijbelgebruik (2) Hoewel ik het boekje van ir K. Mulder niet heb gelezen, voel ik me toch genoopt tot het reageren op het arti kel van de heer Kiel. Waarom spreekt genoemde columnist van „bijbeltek- sten-plukkerij"? Mogen we de Bijbel niet meer laten zeggen, wat hij te zeggen heeft? Dat een .radicale paci fist" of eenjnaatschapplj-omverwer- per" evenzo met bijbelteksten zou kunnen smijten is een uitspraak, die niet hard zou kunnen worden ge maakt, zonder dat veel bijbelgedeel ten weggefiltreerd moeten worden. Ergens negatief op reageren is na tuurlijk gemakkelijk, waarna met evenveel gemak de zaak als „conser vatief" van de tafel geveegd kan wor den. Ik vraag u: waarom werkt u, ondanks uw oecumenische gericht heid, zo verschrikkelijk polariserend? De dacht, dat wij als christenen niet onze vastgestelde mening maatsta ven aan bijbelteksten, maar veel meer vanuit de Bijbel ons een mening moeten vormen over actuele proble matiek! Zo alleen, en niet anders kan de huwelijks-moraal nog christelijk zijn. Laten wij vooral blijven luiste ren naar wat God ons te zeggen heeft, in plaats van wat wij ervan denken, of wat men ervan vindt. Zwolle D. van Dijk (Ver)dienen „Dienen en verdienen," is dat theolo gie der gewetensbevrijding? Preekt een dominee, die 30.000 tot 50.000 gulden of meer verdient, beter en veel en veel harder het evangelie? Is hij beter van kwaliteit of kwantiteit? Waarom eerste, tweede en vijfde klas betaalde dominees? Worden we ge confronteerd met in rangen gebrach te evangelies? Is dat geen discrimina tie van persoon(en) die minder verdie nen? Is dat bij onze rooms-katholleke geestelijken ook zo? Werd Jezus van Nazareth betaald en zijn assistenten, zijn moeder en apostelen? (die verge lijking gaat misschien niet helemaal op). Al het nog aanwezige klasse ge voel, moet de kerken uit, bij preken, bij dopen, bij trouwen en bij aanne men en rouwen. Amsterdam A. M. Dellemi jn BRAUNSCHWEIG (EPD) Volgens informaties, die de protestantse kerk in Duitsland ontvangen heeft, zijn in het dorp Deir es Salib ln Oost-Turldje alle wijngaarden van de christenen door moslims verwoest. Doel van de overval zou zijn geweest, de christe nen van hun bestaansmogelijkheid te beroven en zo te dwingen hun geboor testreek te verlaten. Er hebben zich al voortdurend ge welddaden voorgedaan in dit dorp, dat tot het district Mardin behoort. In het nabijgelegen dorp Kerburan werd de christelijke burgemeester doodgeschoten en ln een andere plaats in de buurt, Arbay, werd de kerk verwoest De Turkse autoritei ten hebben niets tegen deze geweld daden ondernomen. De regering in Ankara stelt zich op het standpunt dat er in Turkije geen vervolging van religieuze minderheden is. JERUZALEM (AFP) In het bijzijn van een groot aantal rabbijnen en artsen heeft de 85- jarige Iwan Aleksandrowitsj zich in een ziekenhuis in Jeru zalem laten besnijden, zes we ken na zijn aankomst in Israël. Iwan Aleksandrowitsj werd in Rusland in een weeshuis groot gebracht. Veel later keerde hij terug tot het geloof van zijn vaderen, maar het lukte hem toen niet meer om besneden te worden, omdat de Russische ziekenhuizen weigeren aan de ze operatie mee te werken als het om een volwassene gaat. Rabbijn Jozef Weisburg, een van de oudste besnijders in Je ruzalem, denkt, dat Iwan „de oudste die zich heeft laten be snijden is, sinds Abraham, die waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wtbautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 Postgiro 66 00 00 ~Bank Nod Credietbank Rekeningnr 2300 12574 REGIO ROTTERDAM/OORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) iet 010-115588 (redactie) tei 115700 (uitsluitend voo' advertenties) Westbiaak -1 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle lel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwoiie Abonnementsprijzen Per maand 16,98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar f 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op' zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mini-adverlenties tel 020-936868 ot schriftelijk aan Mini-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend senrif- teli|k aan onze Amsterdamse adressen door N. van der Stoep Het is niet bekend wanneer het gewoonte werd om mu ziek te gebruiken ln de ere dienst. In het Oude Testa ment vinden we in 1 Kronie ken 25 het bericht over de muzikale regelingen voor de tempeldienst. Daar lezen we onder meer dat God aan He- man veertien zonen en drie dochters had gegeven, en die allen namen onder leiding van hun vader deel aan het gezang in het huis des Heren met cimbalen, harpen en ci ters. Muziek en zang, met hun direct appèl op emoties en het haft, droegen er veel toe bij om de vitaliteit van de Joodse eredienst te verzekeren tegen over doods ceremonieel. In het tweede boek van Samuël 6, lezen we dat David en heel Israël dansten voor de Heer onder begelei ding van citers, harpen, tamboerij nen. rinkelbellen en cimbalen. En toen de ark de stad binnenkwam, keek Michal door het venster toe en zag koning David dansen en springen voor de Heer; en zij verachtte hem daarom hartgrondig. En toen David de offers gebracht had. zegende hij het volk en hij deelde brood uit en vlees en druivenkoek. Daarna ging iedereen naar huis. ook David, om het feest te vieren. Maar Michal trad Da vid tegemoet en zei: Hoe eervol heeft de koning zich gedragen! Zich uitkle den ten aanschouwe van de slavinnen van zijn dienaren. Zo ontkleedt alleen een schooier zich zonder zich te schamen. Reactie Sommige mensen hebben religieuze ervaringen en willen daar op een spontane manier uiting aan geven. Als midden 1979 een medewerker van Trouw een beschouwing schrijft over een dominee die zich oefent om in de dans uitdrukking te geven aan zijn religieuze ervaringen bij het lezen van de Psalmen, reageert een lezer op merkwaardige wijze, met spottende opmerkingen. Na de zinsnede: Stil maar gemeente, wacht maar, alles wordt toch links, besluit hij met. de vTome opwekking „Onderzoek de schriften en beproef de geesten of ze uit God zijn." Deze schrijver stelt zich op zoals Michal over het „dansen voor de Heer." En Michal werd door Scène uit het dansspel over de gelijkenis van de vijf wijze en vijf dwaze maagden, gedanst door c „Caravs", Jabalpur, India. De dwaze meisjes smeken om wat olie van de verstandige meisjes. David op strenge wijze terecht ge wezen. Thomas De „Thomas-Christenen" in Kerala in India geloven oprecht dat de Apos tel Thomas door Jezus zelf naar India werd gezonden om daar het Goede Nieuws te brengen. Uit onderzoek is duidelijk geworden dat er in de vierde eeuw reeds een niet onaanzienlijke christelijke gemeente in Kerala be stond. Uit de stukken van de kerkver gadering in Nicea in 325 blijkt dat Johannes, bisschop van Perzië en In dia, deze mede getekend heeft. Ondanks vele op en neer gaande gol ven van zendingsijver heeft een be trekkelijk gering aantal personen uit de hindoe-gemeenschap zich bij de christelijke gemeente gevoegd. Het aantal christenen in India komt niet hoger dan twee drie percent van de totale bevolking. Vraag De vraag is opgekomen of de christe lijke kerken in India niet meer wer vende kracht zouden hebben als kerkmuziek, kerkgezang en de bena dering naar buiten, een sterker „ei gen" Indisch karakter zouden heb ben. India heeft een grote schat en een rijke traditie van muziek en zang met eigen aard. En als deze muziek en liederen goed zijn als dragers van de tederste gevoelens en voor de roerse len van de ziel, dan zouden deze ook gebruikt kunnen worden om de chris telijke Boodschap uit te dragen. De traditie van de kerken van de Reformatie werd voor een groot deel voortgezet in de kerken in India, de stijl van de kerkgebouwen, de inrich ting, de wijze van zingen en de bege leiding. In eerste pogingen om gezan gen over te zetten in de volkstaal werd nog te veel vastgehouden aan westerse methoden en stijl. Zulke lie deren die de Indiër niet echt aanspre ken zijn niet bruikbaar in de evange lisatie-arbeid. Een enkel element uit de westerse invloed heeft een verrij king gebracht, dat is het samen zin gen, de gemeentezang; verder de Liedboeken voor de kerken. Door het groeiend nationalisme werd de bui tenlandse zendingsarbeid bemoei lijkt en de zelfstandigheid van de kerken nam toe, gestimuleerd door Indiase kerkleiders. De kerk van Zuid-India wordt gesticht in 1947. La ter volgt de kerk van Noord-India. Met de komst van radio, t.v„ gram mofoon en tape-recorder, zijn muziek en zang algemeen verbreid, in het bijzonder onder christenen. Van oudsher speelden zang, muziek, dans en toneel een vooraanstaande rol in de traditionele godsdiensten. Dan gaan bekende componisten ook pro beren om hun vreugde van de gevon den Heiland en Verlosser in lofliede ren uit te drukken. Ook worden po gingen gedaan om de oude „Folk Music" dienstbaar te maken aan de zendingsarbeid onder eigen volk. Het instituut „Suvartha Vani", dat is „Stem van het Evangelie" in Vijaya- wada, een centrum van de raad van kerken in Andhra Pradesh, legt zich toe op de samenstelling van program ma's voor radio, t.v. en andere com municatie-middelen Spel Ds Raj, die jarenlang directeur is geweest van Suvartha Vani kwam tot de overtuiging dat bepaalde inheem se muziek en dans van Zuid-India ook een belangrijk middel kunnen zijn om de evangelische boodschap over te dragen. Hij schreef een dansvoor stelling Kim Karthavyam (Wat is HET RAADSEL VAN DE SCHQ Derde wereld De studie pleit verder onder meer voor betere betaling van arbeid en grondstoffen uit de derde wereld en overheveling van arbeidsplaatsen naar andere landen in het kader van een mondiale herverdeling van ar beid en inkomen. Het boekje „Over arbeid en inko men" is vooral bedoeld voor groeps gesprek ln kerken en organisaties. Het kost 1.50 en is te bestellen bij De Horstink, Postbus 400, 3800 AK Amersfoort. Zin en onzin van arbeid, voor mensen die werken, 19-21 september, Woodbrookerswerk, Barchem (tel. 05734-443). Mensen zoeken een weg, i.v.m. de gezlnsweek. ter bevordering van het gesprek tussen gehuwden en niet (meer) gehuwden, zaterdag 20 sep tember 10.15-16.30 uur. Toerustings centrum. Leüsden (tel. 033-943244). Enkele weken geleden verscheenli bericht dat uit de Broederkerk ln Deventer de schedel van Geert On 1 verdwenen en blijkbaar dus gestft was. Daarna ving ik nog één keert dat de plaatselijke geestelijke autoriteiten de dieven opriepen og de schedel in vrede terug te breng? De kerk stond daartoe open. En intussen beluisterde ik in de auto? deel van een referaat over deze p* geleerde. Geert Grote hier txachti Ir tekenen zou overmoedig zijn. In zoverre was hij modern dat hij ee positie in het establishment, namelijk als domheer, opgaf voor| leven in een commune. Hij stierf k df 1384. De schedel is dus al oud, bijn^ h< 600 jaar. Daarvoor was het geen schedel, maar wat er nu van overt was een deel van het hoofd van de geleerde. Als zodanig een uiterst waardevol relikwie. Van weinig heiligen zal een schedel bewaard i waarbij ik moet opmerken dat ik i ook weer niet zo erg in thuis ben. Maar meestal ontmoet je beentja] kootjes of wat dies meer zijom zorgvuldig bewaarde haren en n maar te zwijgen. Hier gaat het ooi schedel, de plaats waar het meest waardevolle, het meest edele van deze man zich in bevond, namelijk zijn hersenen, dat orgaan waametj hij eindeloos over God, mens en wereld nadacht. Je vraagt je af dieven eraan hebben. Zit er commerciële waarde in? Leeft er ergens op aarde wie weet een Amerikaanse generaal een snob] die tegen zijn intieme vrienden wil kunnen zeggen: „en hier heb ik stem daalt de schedel van Geen] Grote uit Holland?" Of ls er een concurrerend geestelijk gezelschap dat deze schedel graag aan z'n verzameling ziet toegt Met recht: het raadsel van de Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Utrecht (sti zending, part-time) D. C. Nicotó Oostzaan; naar Hoogezand-fiij meer M. Zuidersma te Haren. Bedankt: voor Ede J. Maasland Barneveld. Beroepbaar: A. Th. Kramer, lijk zendingspred. Chr. Evang. K van Timor, Leidsestraatweg 11 Oegstgeest. GEREF. KERKEN (VRUG) Beroepen: te Zoetermeer J. H. Ukk] ke te Leeuwarden-Huizem, die dit roep heeft aangenomen. Visser 't Hooft mijn plicht?), een spel geïnspireerd op bijbelverhalen over de schapen en de bokken en de ontmoeting van Je zus met de Samaritaanse vrouw aan de bron. En dit stuk heeft groot suc ces, soms komen er wel duizend toe schouwers. Een hindoe, een vakman in de media, zwaaide wel de grootste lof toe toen hij schreef: „I could smell my soil, my land throughout the play." Vrij weer gegeven: Hier proef ik nou echt eigen cultuur! Sleutelrol Ds Raj vertrok later naar Birming ham in Engeland om daar de technie ken van communicatie te doceren aan het Selly Oak College. Ds Daniel volgde hem op en houdt zich vooral bezig met de samenstelling van radio programma's in de Telugu-taal. Maar hij is overtuigd dat de dansspelen een sleutelrol kunnen spelen bij het berei ken van de hindoes met de bood schap van Christus. De christelijke kerken en organisa ties in de gehele wereld kunnen voor het gebruik van de media in de ver kondiging van het Goede Nieuws van Jezus Christus advies en bijstand ontvangen van de W.A.C.C. (Wereld bond voor christelijke communicatie) met hoofdkantoor in Londen. Hulp wordt verleend bij het „hoe" en het „waarom" van communicatie-midde len die ingezet kunnen worden voor het gedrukte woord, het gesproken en het gespeelde woord. Ook uit Neder land worden jaarlijks fondsen naar Londen gezonden door de Nederland se zendingsraad voor de uitvoering van programma's in ontwikkelings landen. De tweede christelijke organisatie in India die gesteund wordt en die zich toelegt op onder meer het gebruik van de inheemse dans in de evangeli satie, is Caravs, het christelijk ge nootschap voor radio en audio-visue- le diensten in Jabalpur. Een hoogte punt ln de jaarlijkse uitvoeringen is een kerstspel. De medespelenden proberen in de dans de vreugde over de geboorte van de Heiland uit te drukken. Voor de Bhasker-familie (ds Bhasker is directeur van Caravs) is dat een gezinsaangelegenheid. Naast mevrouw Bhasker spelen de dochters Grace en Aruna er dikwijls in mee. Een ander dansspel beeldt de gelijke nis van de tien maagden uit. De chris tenen in India zullen voortgaan met de studie van deze authentieke mid delen, om hun geloof uit te dragen. N. van der Stoep is secretaris van de radio- en televisiecommissie van de Nederlandse zendingsraad. Komende zondag zal ln Genève tachtigste verjaardag worden gevk van dr. W. A. Visser 't Hooft, de t voorzitter van ie wereldraad van h ken. Weliswaar is hij pas op 20 a tember jarig, maar voor deze viert is nu mooie gelegenheid, omdat i meeste oecumenische kopstuk! deze dagen in Genève zijn voor vergadering van het centraal comi van de wereldraad, die morgen I gint. Dr. Visser 't Hooft was van 19 toen besloten werd tot de oprichti (de officiële oprichting vond als j volg van de oorlog pas in 1948 plaal tot 1966 secretaris-generaal van wereldraad en nog steeds is hij reg matig in het kantoor te vinden, wr hij zijn belangstelling toont voor zaken die op het gebied van de o« mene gaande zijn. Begin april pub ceerden wij als voorproefje op zt verjaardag reeds een uitvoerig vraa gesprek met dr. Visser 't Hooft. Willebrands Kardinaal Willebrands. de r.k. ai bisschop van Utrecht, krijgt zond een eredoctoraat van het Assumpt* College in Worcester (VS). Tegeli j worden met hem gedoctoreerd grieks-orthodoxe aartsbisschop Amerika Iacovos, de bekende Aro« kaanse rabbijn H. Tannenbaum Cynthia Wedell, het Amerikaanse vrouwelijke lid van het presidia van de wereldraad van kerken. ANTANANARIVO Op Madag* car, het grote eiland ten oosten vs. Afrika, is een raad van kerken F sticht. De roomskatholieke. an# caanse, lutherse en hervormde ken werken erin samen. Doel is, was mogelijk, als kerken als eenheid nas buiten te treden. Van de 8,5 miljoP inwoners zijn 3,5 miljoen christen van wie de helft rooms-katholiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2