Triomfale terugkeer van Gerry Mulligan Piet Ouborg: eenling die eigen weg koos IGNIS Windtunnel belangrijk bij luchtvaartonderzoek Politiebond wil veel agenten bij ontruiming Werk aan Lutine een jaar uitgesteld Nieuwe boeken Meisje verongelukt Kraanwagen haalde niets uit bij inbraak DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE BINNENLAND 4 door Rud Niemans AMSTERDAM Oudere jazzliefhebbers herinneren zich de kamermuziekachtige charme van zijn pianoloze kwartetten in de jaren '50, zijn spectaculaire Concertband kort daarna, met Brookmeyer, Clark Terry en drummer Mel Lewis: Gerry Mulligan, pedante bariton-vedette uit vervlogen dagen. Enkele malen was hij tijdens Doelen festivals stilzittend op een krukje als de bebaarde Methusalem aanwezig bij Dave Brubeck. „of all people", maar ouderwets opzien baarde dat niet. De slotavond van het N08-jazz- festival in „De Meervaart" maakte duidelijk, dat een vitale, zelfverzeker de Mulligan, nu 53 jaar oud, nog altijd gezag genoeg bezit om een enig dege lijk geschoold jong talent in een swin gend ensemble samen te bundelen en zijn wil op te leggen. Niet met de kadaverdiscipline van een Buddy Rich, maar vanuit de ty pisch Mulliganeske opvatting van bigband jazz: swingende, dan wel kal me. gedragen thema's die in de en sembles met pasteltinten worden uit gewerkt. open akkoorden die door koper- en rietsectie fraai gearticu leerd worden neergezet. En dan die slotmaten die als Bach- koralen nog even over je heen strij ken. De melomane leider blies op wollige toon soms bevlogen bariton- soli. nam actief aan ensemble-door werkingen deel en toonde aan. dat de sopraansax niet altijd Coltrane-dra- matiek hoeft uit te stralen. Mitchel Forcnan, piano en de inder haast ingevallen trompettist Red Rodney ruime kansen gaf. Het was jammer, dat de drummer op cruciale momenten ronduit wanpres- teerde, maar dat verhinderde niet dat het hedendaags Amsterdams pu bliek. zijn naam slechts kennend uit boekjes en enkele herpersingen, Mul ligan spontaan en geïmponeerd na twee toegiften aan de boezem drukte De comeback van de baritonsaxofo nist werd voorafgegaan door het Wa terlandkwartet van pianist-compo nist Loek Dikker, die zijn materiaal aan volksmuziek en enkele uiteenlo pende jazzgenres ontleent. Bij vlagen boeiend, soms ook wat saaie muziek, waarin naast Dikker ook drummer Van Duynhoven excelleerde en de twee blazers Gerd Dudek en Ferdi nand Povel (op alt) weinig opvielen Na Mulligan zette het rechtaan swin gende kwartet van tenorsaxofonist Teddy Edwards de toffe jongens sfeer van dit festival onverdroten voort. Het leest werd in de kleine uren met wat salsa uitgeluid door Mr Slim's Wonderland Steelband. Ellington Gelukkig Een fraaie hommage aan Ellington en een dichterlijk „Walk on the water" vormden hoogtepunten van een lang programma, waarin Gerry ook enkele prima solisten. Gary Keller, tenor. Buiten beschouwing gelaten de door velen als een soort artistieke zelfver branding ervaren „act" van Herman de Wit op zaterdag, was dit festival op de juiste schaal en onder een geluk kig gesternte geprogrammeerd. De ambiance van „De Meervaart" inspi reert door de wol geverfde musici als Ira Sullivan Big N. Nicholas tot no- nonsense complimenten. De zaal ademde de atmosfeer van een intieme club en bleef toch prima be reikbaar. Het programmapakket werd weer gekenmerkt door het halen van onbekend talent (Jack Wilkins) en het via vakkundige research in het focus plaatsen van vergeten namen uit de apocriefe boeken van deze mu ziek. De radio durft ook wat meer dan voorheen, als het om de avant garde gaat. Kortom: dit was het festival van de stevig in mondstukken happende rietblazers, van jazz „hot and bothe red". van boeiende contrabassoli ook (Harry Emmery bij Free Fair. Ron McClure bij Jack Wilkins). Laatstge noemde liet velen sprakeloos en moet snel worden teruggehaald. Toch tekent zich een wat overdreven hang naar spektakel af. een meer daags gebeuren liet velen sprakeloos en moet snel worden teruggehaald. Toch tekent zich een wat overdreven hang naar spektakel af. een meer daags gebeuren als dit vraagt zeker om wat subtielere muzikale rustpun ten, waarbij de luisteraar, al zijn er entre' acts van dien aard. een stevig jazzmaal kan laten verteren. En hoe ervoer men in „De Meervaart" Gerry Mulligan deze kleinschalige jazzinvasie vol ge- luidsgevoelig radiomaterleel? Direk- teur Han Hogeland: „Een festival als dit krijgt pas zin bij de gratie van de traditie, de continuïteit. Vraag het maar aan de musici, aan de mensen, hoe die het vonden. Hun reacties lie gen er niet om." door Peter Karstkarel LEEUWARDEN Piet Ouborg (1893-1956) was een uniek kunstenaar. In de ontwikkelingen van de kunsten in Neder land is er wellicht niemand bij wie de gang naar de abstractie zo goed te volgen is. Het is des te opmerkelijker, omdat Ouborg met een zekere vertraging en uitsluitend indirect van de ontwikkelingen in Europa kennis kon nemen in de jaren tussen de wereldoorlogen. Ouborg werkte toen in Indië. Zijn ontwikkeling is in een omvangrijke tentoonstelling in Leeuwarden te vol gen. Het Museum het Princessehof. gespecialiseerd in keramiek, houdt de traditie hoog om gedurende de zomermaanden werk van een Neder landse schilder te tonen. Na onder meer Gerrit Benner. Willem Hussem, Job Hansen, Germ de Jong en Luce- bert. is het nu Piet Ouborg die met een overzicht gepresenteerd wordt Ouborg werd in 1893 te Dordrecht geboren, een stad met een sterke ar tistieke traditie. Toch volgde hij geen kunstopleiding, maar werd onderwij zer. De mogelijkheid om in plaats van de militaire dienst het land in Indië te dienen greep hij aan en het grootste deel van zijn arbeidzaam leven bracht hij in de Oost door Het tekenen en schilderen dat hij al sinds zijn jeugd beoefende, werd daar een serieuze liefhebberij. Met tijd schriften hield hij zich op de hoogte van -vde resultaten van eigentijdse kunstenaars in het vaderland en stu derend in Indië. wist hij tijdens de verlofperioden In Nederland de tekenakten te halen. Vader en zoon' Vlak voor het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog vestigde Ouborg zich in Den Kaag waar hij als tekenle raar ging werken. Inmiddels had hij als schilder al een respectabel oeuvre opgebouwd en had de tekeningen en schilderijen al verschillende malen aan het publiek laten zien. Pas na de oorlog zou hij in heel Nederland be kendheid krijgen, omdat zijn „Vader Speciaal vandaag cn zoon met de Jacob Marisprijs bekroond werd. terwijl velen meen den dat het werk niets voorstelde. Door dit schandaal werd hij bekend, bekendheid die hij overigens nooit gezocht heeft. Het schandaal is de kunstenaar blijven achtervolgen. Nu, een kwart eeuw na zijn dood. wordt nog het overgrote deel van de catalo gustekst ingenomen door vrij zinloos gezeur over het geval „Vader en zoon". Veel interessanter ls het om Ouborgs ontwikkeling van een gestyleerd Im pressionisme met. een symbolistische lading via een helder surrealisme naar een open en kwetsbaar nieuw- expressionisme te volgen. Langs we gen der geleidelijkheid heeft Ouborg de artistieke revoluties op een zeer persoonlijke manier verwerkt Die eigen methode bestaat er dan uit dat Ouborg ai het raffinement en daarmee ook de dikdoenerij van de surrealisten en de neo-expressionls- ten tot een eenvoudige helderheid terugbracht. Die integriteit maakte het werk kwetsbaar en hij lokte er bijna kritiek mee uit. „Figuur tussen roepende", tekening in gemengde techniek; in 1950 door Piet Ouborg vervaardigd. Grond" kwam hij met deze methode, die een evenwicht opleverde tussen een statische compositie van dynami sche ingrediënten, tot zeer sterke nirortor schilderijen uiiet/iei sche beginselen niet overtreden mochten worden. Louteringen Het Blauwe Kruis. Docu mentaire over het in twintig landen vertakte Blauwe- Kruiswerk, een beweging ter bestrijding van het alcohol probleem. Ned 1 19.43 uur Democratische Conventie USA. Reportage van de Demo cratische Conventie in de Ma dison Square Garden in New York aan de „vooravond" van de Amerikaanse presidents verkiezingen. Ned 1 18.30 uur Brandpunt besteedt aan dacht aan de economische si tuatie in ons land. !n de studio praat minister Va der Stee van financiën over de begro ting 1980. Ned 2 21.15 uur Het Praatprogramma geeft een profiel van Joke van Leeu wen, schrijfster en illustratri ce van kinderboeken. Hilversum 2 16.40 uur In Europa ging de oude vertrouwde orde tot tweemaal toe bankroet en voor de kunsten betekenden de we reldoorlogen :outeringen Ouborg vertrok uit het beestachtige Europa en keerde pas kort voor de volgende wrede oorlog naar Nederland terug. De werkelijkheid was op een debacle uitgelopen en de kunstenaars hadden elementen uit het fantastisch symbo lisme opgepakt om er het onderbe wuste een kans mee te geven. Toch liet dit surrealisme zich nog inpakken door een traditioneel compositiemo del met perspectief en een centraal gerichte, heïrarchie. Net als bij dé vroege impressionisti sche landschappen volgde Ouborg de nieuwe stijl In vormen die versimpeld werden tot heldere hoofdvormen zon der al te veel detailleringen. In de meeste surrealistische werken arran geerde hij als in de zeventiende-eeuw- se stillevens de voorwerpen, die nu eens meetkundige figuren, dan weer grillige wortelformaties of strenge torsen zijn. keurig naast en achter elkaar. Toch weet hij met een ingeto gen. soms zelfs een somber en drei gend kleurenpalet een imposante sfeer op te roepen. Gedurende de oorlog en kort daarna ontwarde Ouborg zijn kluwens en liet hij de bouwsels uiteenvallen en bij een blonder palet ontstond er zo ge heel nieuw werk. Hoewel hij de surre alistische elementen nog niet losliet en de monumentale figuren hand haafde, werden de schilderijen en vel len papier veel opener. Zonder zich meer gebonden te achten aan de oude compositiemodellen ont wikkelde Ouborg spoedig een volko men vrije wijze van uitdrukken. Hij liet de figuratie nog niet los. behield de eenvoudige, heldere manier van uitdrukken en wekte daar wellicht de wrevel mee op bij de velen uit het kunstpubliek van wie de academi- Ouborgs kordate expressionisme was directer dan het speelse of lyrische werk van de jongere collega's. Ou borg heeft grenzen moeten doorbre ken en dat heeft hij in zijn eentje gedaan, in alle stilte De jongeren onder de experimentelen verenigden zich luidruchtig in de Cobra-groep. Ouborg deed wel eens mee aan hun activiteiten. Toch is hij een eenling gebleven die, wetend wat er op kunst gebied gaande was, zijn eigen weg koos en tot sterke resultaten kwam. De tentoonstelling is samengesteld door galerie Nouvelles Images. De reizende collectie kan niet represen tatief worden geacht voor het gehele oeuvre van de kunstenaar en in het Princessehof heeft men dan ook en kele zeer sterke werken, o.a. uit het Van Abbemuseum te Eindhoven, aan de verzameling toegevoegd, waar door een redelijke doorsnede is ver kregen. De tentoonstelling is dagelijks van 10 tot 5 (zondags van 2 tot 5) gedurende de-maand augustus in het Princesse hof te Leeuwarden te bezoeken. ADVERTENTIE Mystiek Ongetwijfeld zal de oosterse mystiek die Ouborg van nabij beleefde haar uitwerking niet gemist hebben. Het mysterie kreeg ock zijn neerslag in een donker palet en een gesloten compositie. Zelfs in de werken die lichter én vrolijker zijn. bleef de ge concentreerde samenstelling vol mystieke spanning. In „Opstelling" en „Opvliegende vo gel". maar vooral in „Op zwarte LEEUWARDEN (ANP) De Nieuw- Zeelanders die vanaf begin juni voor de kust van Terschelling gezocht heb ben naar het goud van de Lutine, stoppen ermee. De missie heeft niets opgeleverd, aldus een woordvoerder. De bergers zijn van plan volgend jaar terug te keren en hopen dan op gun stiger weer dan dit jaar. Van de zestig werkdagen die op het programma stonden, heeft het bergingsschip „Yak" er maar twintig op zee kunnen doorbrengen. De Lutine, een Engels fregat, zonk in oktober 1799 voor de kust van Ter schelling. Aan boord was een lading goud voor Britse bankiers in Ham burg. - Een koelkast of diepvriezer koopt u niet zomaar even op goed geluk. U wilt een puur funktioneel stuk techniek in de keuken. Een veilige bergplaats voor uw dagelijkse levensmid delen en uw diepvriesvoorraad. Bekijk 'n Ignis koelkast of diepvriezer eens. Tot in de finesses berekend op een lang en intensief gebruik. Typisch Ignis. De Keuken Kluizen. Koeflasten&diepvriezers Safe als een kluis. Economie en ruimte door prof. dr. J. G. Lambooy, Uitg. Van Gorcum, Asen, 290 pag., prijs 39,50. Inleiding in de economische geografie en regio nale economie, deel I (Lokatietheorie en regionale vraagstukken). Bij Elsevier, Amsterdam, versche nen: Gezond eten van eigen tuin door John Seynour (255 pag. groot for maat, ruim 500 werktekeningen en foto's in kleur, prijs 49,50), en Waar ben je? door Toon Hermans, bundel tekeningen, wensen, gedachten e.d. (184 pag., 16,90). Bij de Zuid-Hollandse Uitgeversmij. te Amsterdam verschenen; De roep van de wanhoop door Susan Ho- watch, thriller (168 pag., 17,90) en Mooi weer om te sterven door Jack Higgings, thriller (148 pag., 14,50). Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zal op 27 augustus de Duits- Nederlands lage-snelheidwindtunnel bij Vollenhove in de Noordoostpolder officieel in bedrijf stellen. Zij doet dat samen met de Westduitse staatssecretaris van onderzoek en techniek, H. Haunschild. De windtunnel, de grootste en mo dernste ter wereld, is bedoeld voor onderzoek op het gebied van lucht- en ruimtevaart. Volgens het ministerie van verkeer en water staat komt het accent in de lucht vaart steeds meer te liggen op vergroting van de veiligheid (voor al bij start en landing), lager brandstofgebruik en verminde ring van de geluidshinder. Goede lage-snelheidseigenschappen van het vliegtuig zijn hiervoor onont beerlijk en die kunnen in de wind tunnel aan vliegtuigmodellen wor den onderzocht. Milieubeheer De nieuwe tunnel, die 125 miljoen gulden kost en waaraan ruim vier jaar is gebouwd, is speciaal ont worpen voor het snelheidsgebied van 10 tot 540 kilometer per uur. Een van de eigenschappen van de tunnel is dat er ook onderzoek kan worden gedaan naar lawaai-ver- minderende maatregelen voor vliegtuigen. Dit is volgens het mi nisterie bij de bestaande windtun nels meestal niet mogelijk omdat die zelf veel lawaai maken. Vol gens het departement is de tunnel bovendien erg geschikt voor on derzoekingen op het gebied van milieubeheer, zoals windhinder in woonwijken en winkelcentra. Er wordt dan een maquette van dc wijk in de tunnel geplaatst. Het project is een gezamenlijke onderneming van het nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratori um en de „Deutsche Forschungs- und Versuchsanstalt für Luft- und Raumfahrt", die ieder voor de helft een aandeel hebben in de windtunnel. De nieuwe tunnel heeft verwissel bare meetplaatsen voor vliegtui gen en helikopters met een span wijdte van vier tot zeven meter. De tunnel, die 320 meter lang is, bestaat uit een langwerpig geslo ten kanaal waarin de lucht wordt rondgestuwd door een achtbladi- ge luchtschroef met een diameter van 12,35 meter en een aandrijf- vermogen van 14 megawatt. De installatie biedt aan veertig man zeer gespecialiseerd personeel (Duitsers en Nederlanders) werk. Appartementen Prins Hendrikkade Amsterdam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Politiebond heeft er bij di burgemeester en de hoofdcommissaris van politie van Ani sterdam op aangedrongen „meer dan voldoende" politiemen sen in te zetten bij een eventuele ontruiming van de gekraakti appartementen aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade. Voorzitter Leen van der Linden zegt dit in het belang te achten van alle betrokkenen. „Een flinke overmacht aan politie is in het belang van mijn mensen en ook van alle mensen die menen zich tegen een dergelijke ont ruiming te moeten verzetten." aldus Van der Linden. Volgens hem zijn bij diverse ongeregeldheden in Amster dam dit jaar alleen al 250 politiemen sen gewond geraakt, van wie er een aantal wegens opgelopen fysieke en psychische schade nog steeds thuis De politie staat, volgens de voorzitter van de politiebond, niet te trappelen om deze ontruiming uit te voeren, „maar gebeuren moet het toch. Ik heb persoonlijk best begrip voor alle huisvestingsproblemen, maar als je nu weer een half jaar wacht zoals met de Groote Keyser dan kan het niet meer." De gekraakte kantoorpanden aan de Keizersgracht, bekend als de Groote Keyser, hadden volgens een vonnis van het gerechtshof in decem ber vorig jaar ontruimd moeten wor den, maar uit angst voor ernstige ongeregeldheden is tot op heden aan dit vonnis geen uitvoer gegeven. Van der Linden verwacht overigens wel dat het uiterst moeilijk zal wor den de gekraakte appartementen aan de Prins Hendrikkade te ontruimen. Aan een „draaiboek" hiervoor zou nu al worden gewerkt. Bij het opstellen daarvan zijn ook de politiebonden, die vrijwel het gehele korps vertegen woordigen, betrokken. B en W van Amsterdam hebben giste ren, in een reactie op de weigering van de krakers aan de Prins Hendrik kade om vandaag te overleggen op het stadhuis, gezegd dat zij aan een gesprek geen voorwaarden vooraf Leen van der Linden veel agenten hebben gesteld. Voor het spreekt het vanzelf dat het om mingsvonnis van de president van df rechtbank geen onderwerp van ge sprek kan zijn. „De constatering dï recht en wet moet worden nageleefd kan in dit land immers door niemand als het stellen van een voorwaard!: i vooraf door de gemeente worden b schouwd of als iets dat ter discuss kan worden gesteld." Volgens de kra kers had een gesprek over een even tuele vordering van de koopflats af leen maar zin als b en w een dreigen de gewelddadige ontruiming zoude* opschorten. Volgens het college kan daar geet sprake van zijn. Ook het aan de plichï van de politie de eigenaars bijstand te verlenen bij de ontruiming. He. vonnis is immers niet vatbaar voci uitstel door hoger beroep. Centrale raad akkoord met medisch contract Confrontatie DEN HAAG(ANP) De centrale raad voor de volksgezondheid is gis teren unaniem akkoord gegaan met de tekst voor een medisch contract, waarin de rechten en plichten van arts en patiënt worden vastgelegd. Vrijwel zonder discussie werd het voorstel van de artsenorganisatie KNMG aanvaard om daarin uitdruk kelijk te vermelden, dat de basis van de relatie patiënt arts het onder ling vertrouwen is en blijft. De KNMG had eerder laten weten ernstige bezwaren te hebben tegen de ontwerp-tekst, opgesteld door de commissie „Rechten van de patiënt", waarin met geen woord over dit „ver trouwen" werd gerept. Ze vindt een medisch contract op zichzelf best nuttig, maar is tevens van mening, dat het vertrouwen tussen arts en patiënt zich niet laat vangen of ver vangen door een contract, waarin slechts rechten en plichten worden vastgelegd. De andere vertegenwoor digers in de raad waren het hiermee eens. De tekst, zoals die gisteren is vastge steld, gaat in de vorm van een advies naar de staatssecretaris van volksge zondheid. In het medisch contract staan regels over de informatie, die de arts aan de patiënt moet geven, over geheimhouding, inzage in medi sche gegevens, behandeling van klachten, inschakelen van een me disch specialist en het recht een be paalde handeling te weigeren. Volgens de Amsterdamse politie heD ben de krakers van de Prins Hendrik kade zondagavond zelf een confrofr tatie gezocht. Een politieman pro beerde het uitladen van bouwmateri alen voor het complex te beletten Daarop zou een overmacht van kn kers hem met ijzeren pijpen te lijf zijij gegaan. De man liep daarbij over zij» hele lichaam kneuzingen op, aldus dl politie. Pas later arriveerde assiste» tie die een 21-jarige wist te arresteren Hij wordt verdacht van het stelen var bouwmaterialen. De krakers verkW ren op hun beurt dat de agente pistolen hadden getrokken en dat d bouwmaterialen niet waren gestolei maar geschonken door sympath santen. DRONTEN (ANP) De 9-jarige An na Kleinmeer uit Dronten is gister middag in haar woonplaats om het leven gekomen, toen zij op een kruis punt door een personenauto werd aangereden. UTRECHT (ANP) De heren dachten het zo goed voorbereid te hebben: men stele een kraanwagen en een forse staal kabel, men bevestige het ene eind van de kabel aan de wa gen en het andere aan de brandkast, even gasgeven en de kluis bleek muurvast in beton verankerd te zitten en te blijven zitten. Dit overkwam een stel brand- kastkrakers vorige nacht bij een benzinestation in Utrecht De mannen hadden de wagen achter het station neergezet en via een ingeslagen ruit de brandkast aan de haak gesla gen. Na enig vruchteloos geruk en getrek gaven zij het op, kraanwagen, kabel en kluis achterlatend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4