Nieuwe 'kruiskwal' kan vrij gevaarlijk zijn Medische dienst ongelukkig met publiciteit Pelle Mug omstreden Amsterdammer Aan banden leggen verkoop huurhuis wekt veel verzet Plan donderdag in Rotterdamse raad RAI breidt fors uit Museum en kerk hebben toeristen veel te bieden WEG IN EIGEN LAND 'Doel van WAO-proef is niet bezuinigen, maar mensen aan de slag krijgen' Vinden van opvolger wethouder Sinnige moeilijke zaak Nederlands bedrijf zou defensie-man hebben omgekocht Rita DlMSDAG 12 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 3 Van een onzer verslaggevers YERSEKE Het Nederlandse kwallenbe- stand is verrijkt met een vreemdeling, die vrij gevaarlijk is. In tegenstelling tot de strand- kwaller. en dwergkwallen, die over het alge meen weinig last veroorzaken, is de nieuwe ling, de Gonionemes Vertens, een venijnig beestje, dat een door hem niet gewenste aanra king kan straffen met blindheid, doofheid, verlammingsverschijnselen. brandwonden, hallucinaties, ademhalingsmoeilijkheden en meer van zulk ongerief. In bepaalde gevallen kan zelfs de dood intreden. De inspecteur voor de volksgezondheid in Zee land. dokter S. Lely, heeft de Zeeuwse artsen er van op de hoogte gesteld dat deze uit de Japanse Zee afkomstige kwal behalve in Scan dinavië en België ook in Zeeland is gesigna leerd. De inspecteur heeft hun verzocht attent te zijn op ziekteverschijnselen die de Gonione mes in de wandeling kruiskwal genoemd veroorzaakt kan hebben. Onlangs moest na melijk een sportduiker na een confrontatie met de kruiskwal medisch worden behandeld. Het bleek gelukkig geen ernstig geval te zijn. Bruine vlek De kruiskwal dankt zijn populaire naam aan een kruisvormige bruine vlek op zijn rug. Hij is drie vier centimeter groot. Zijn tentakels meten niet meer dan acht centimeter. Op die tentakels zitten netelcellen die bij aanraking „stralen". Daarbij wordt gif afgescheiden dat de mens dus slecht kan bekomen. In 1946 werd er voor het eerst een kruiskwal waargenomen in Oostende. Veertien jaar later zag men er één in een natuurreservaat op Walcheren. Omdat men aannam dat de kwal als poliep was meegekomen met uit Japan Ingevoerde kweek oesters meende men toen met incidentele ge vallen te doen te hebben. Nu blijkt echter dat hij zich hier heeft kunnen handhaven. Het Delta-instituut voor hydrobiologisch onder zoek in Yerseke heeft de kruiskwal, die in zout tot brak water kan leven, aangetroffen in het havenkanaal van Goes naar de Oosterschelde en In het Grevelingenmeer. Belde lokatles bie den het dier uitstekende leefomstandigheden. Vorige week zijn in de Grevelingen enkele kruiskwallen gevangen om in het Delta-insti tuut grondig te worden bestudeerd. Ondenkbaar Er is weinig kans op dat de Gonionemes in Nederland anders geaard is dan zijn familie in de Japanse Zee. Dokter Lely heeft die moge lijkheid overigens slechts bij wijze van ver onderstelling geopperd. Drs C. Bakker van het Delta-instituut vindt dat echter ondenk baar. „We hebben met dezelfde soort te maken als die in de Japanse Zee voorkomt. Al weet Je het natuurlijk nooit zeker, niets pleit ervoor dat de Gonionemes zich hier braaf bij de onschuldige dwergkwallen zal scharen. Het gevaar moet ook weer niet worden over schat. De kruiskwal is behalve aan ondiep, zwakstromend water, gebonden aan zeegras vegetatie. Die komt voor op rustige plaatsen waar doorgaans weinig of geen recreanten ko men. Het dier is bovendien overdag veel min der actief dan 's avonds of 's nachts. De men sen op de badstranden zullen de kruiskwal nooit ontmoeten. Ook in het Haringvliet en in het Veerse meer kan hij niet leven. Op de Oosterschelde blijft getijde-beweging, maar ook in deze zee-arm kan de kwal op plekken met weinig water-beweging en met zeegras leven. Nooit meer weg Dra. Bakker verwerpt het denkbeeld dat de kruiskwal een halt zou kunnen worden toege roepen. „Het dier is hier nu en Je krijgt hem nooit weer weg," zegt hij. „Voor ze haar be staan van één zomer eindigt, heeft het vrouwe lijke kwalletje vijftig tot zeventigduizend eieren geproduceerd. De bevruchte eicellen ontwikkelen zich tot poliepjes die een halve millimeter groot zijn. Stel dat Je alle kruiskwal len zou wegvangen, wat zou Je dan tegen deze poliepjes moeten doen?" door Henny de Lange ROTTERDAM Het aantal protesten tegen het plan van het Rotterdamse gemeentebestuur om de verkoop van huurwo ningen aan banden te leggen, groeit met de dag. Op het stadhuis van Rotterdam stromen de brieven binnen waarin kritiek en in een aantal gevallen ook dreigementen worden geuit op de gemeentelijke plannen. Het hardst aangekomen is het dreige ment van de Nederlandse vereniging vjn hypotheekbanken om in Rotter dam geen kredieten meer te verstrek ken voor de aankoop van onroerend goed, als de Rotterdamse gemeente raad donderdag de nieuwe woon- ruimteverordening goedkeurt. Daar in wordt bepaald dat met ingang van 1 september geen woonvergunning meer wordt verstrekt aan kopers van een voormalig huurhuis (met 'een maandhuur tot 570 gulden en een koopprijs tot 260.000 gulden. De hypotheekbanken dreigen verder gedeeltelijke aflossing te vragen van al verstrekte hypotheken. Volgens de Nederlandse vereniging van hypo theekbanken gaat het voorstel van B en W van Rotterdam veel te ver en zal het de bereidheid om onroerend goed te financieren aanzienlijk vermin deren. De hypotheekbanken zijn, zoals ge zegd, niet de enige die protesteren tegen de maatregel die de gemeente j Rotterdam in navolging van ande- I re gemeenten wil nemen om de I verkoop van goedkope huurwonin gen aan banden te leggen. Een aantal grote beleggingsmaatschappijen heeft al aangekondigd naar de rech ter te zullen stappen als de „anti- speculatiemaatregel" doorgaat. De Raad voor onroerende zaken noemt de maatregel „eenzijdig". Bovendien, aldus de Raad zijn de direct belang hebbenden op geen enkele manier bij het overleg betrokken door B en W. van Rotterdam. Huizenhandel Tot degefen die ook geprotesteerd hebben behoren uiteraard de huizenhandelaren. Op het stadhuis stromen de brieven binnen van on- roerendgoedhandelaren die hun bezit In de Maasstad door de anti-specula tiemaatregel onverkoopbaar zien worden. Sommige huizenhandelaren zeggen straks mensen te moeten ont slaan. Weer anderen zeggen zelfs een faillissement te vrezen. )ok de huizenhandel zal naar de echter stappen als de Rotterdamse aad donderdag het plan van B. en W. loedkeurt. Dat laatste staat vrijwel vast, want de fractie van de Partij van de Arbeid die een absolute neerderheid heeft in de gemeente- aad staat achter het voorstel van iet geheel uit PvdA'ers bestaande allege. Volgens de PvdA is het on- lanvaardbaar dat. er jaarlijks in Rot terdam tienduizend goedkope huur woningen overgeheveld worden naar de koopsector, terwijl er dertigdui zend woningzoekenden zijn, van wie achtduizend ureent. De WD-fractie in de Rotterdamse raad wijst de anti-speculatiemaatre gel falikant af. Een woordvoerder heeft inmiddels laten doorschemeren dat de WD tot het uiterste zal gaan en desnoods om vernietiging van het raadsbesluit zal vragen bij de Raad van State. Het CDA heeft ook grote moeite met de plannen van B. en W„ die naar de mening van deze fractie te overhaast zijn en niet goed doordacht. Het CDA zal donderdag dan ook aandringen op uitsteL Het CDA is eventueel bereid zijn standpunt te heizien als de nieu we regeling beperkt zou worden tot woningen met een maandhuur tot 260 gulden en een koopprijs tot 80.000 gulden. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft eerder deze zomer ook al een poging gewaagd om de verkoop van huurwoningen een halt toe te roepen. Het gemeentebestuur werd toen ech ter teruggefloten door de rechter in een kort geding, dat een huizenhan delaar had aangespannen tegen de De Amstrdamse RAI breidt haar tentoonstellingsruimten fors uit Boven een parkeergarage voor 800 auto's wordt gewerkt aan het skelet van drie tentoonstellingsruimten en zes congreszalen. In januari 1982 moet de uitbreiding gereed zijn. Bovenin het huidige RAI-complex. Alle kinderen in Nederland moe ten weten dat er in Nederland ook echte auto's gemaakt zijn, vindt men in het Automuseum Lips Au- totron in het Noordbrabantse Drunen. Dit is geen hint in de richting van een autobedrijf in het zuiden des lands, maar bedoeld om kinderen er op te wijzen dat ze tot en met 24 augustus gTatis een rondritje kunnen maken in een antieke Spijker. De mooiste drie old-timers zijn voor deze gelegen heid startklaar gezet: een Spijker racewagen uit 1921 (die een carbu rateur uit Engeland heeft gekre gen en een opnieuw gefreesde starterkrans heeft), een Spijker CO uit 1924 en de Genleve uit 1904. Deze museumstukken van Neder lands fabrikaat kunnen weer een paar weken aan de bak dat wordt weer aanslingeren, dubbel clutchen en in de olie roeren. De toegangsprijs van het museum (dagelijks open van 10 tot !8 uur en op zondag van 11 tot 18 uur bedraagt 6.75 voor volwassenen en 3,65 voor kinderen tot en met 13 jaar. In Hoorn is het kermis. Althans, in het centrum van de stad is tot en met maandag 18 augustus de grootste binnenstadskermis bo ven de grote rivieren opgebouwd. Morgen is Hoorn voor de laatste keer „van alle markten thuis" en dan eveneens in het teken van de kermis staat. Vanaf 9 uur is de maxi-markt open met oude am bachten, een braderie en de dans groep uit De Schermer, die de hele dag optreedt op het centrale marktplein, De Rood es teen. Het is morgen ook de traditionele „lap pendag". die Hoorn al die tijd van de lakenwevers kende. In Gouda wordt morgen voor de dertigste keer de Goudse vee- en Kaastentoonstelling gehouden. Op de markt worden van 9 uur tot half één ongeveer 150 runderen (koeien, schapen, paarden) ge keurd en bovendien vindt de pro vinciale geitenkeuring plaats. In de Burgerhal van het Goudse .stadhuis worden morgen ook de prijzen uitgereikt voor de kazen, die vandaag op hun kwaliteit en smaak worden gekeurd. Verder spelen Goudse jongeren hun Waag-spelen en is in de Agnieten- kapel een tentoonstelling inge richt over dierengezondheidszorg. Het hele programma is gratis. In de tramremise van de HTM in Den Haag kunnen morgen museumexemplaren worden be zichtigd in het kader van het der de lustrum van de Tramweg- Stichting De toegang is beperkt, maar buiten de poort zullen de liefhebbers het „buitenlijn-stel" uit 1923, dat vroeger naar Leiden en Delft reed en morgen op een deel van lijn 3 zal rijden, te zien en te horen zijn. Het is geen grap. maar in Lekker- kerk is het feest. Tot en met 30 augustus wordt het 700-jarig be staan gevierd. Fietsers zijn al be zig met een avondvierdaagse. Za terdag wordt 's middags om twee uur een show gegeven van varen de modelschepen in het water van de Kamerling Onnessingel. In het Utrechtse Wilhelminapark worden deze weck zomeravond feesten georganiseerd: vanavond treden Peter Koelewljn en The Rockets en Albert West op (20 uur), morgenavond is er een po- nyspel en treedt het harmonie orkest weer aan. Donderdagmid dag is er een kindershow. terwijl Eddie Becker. Corry Konings, Ben Cramer en andere artiesten het podium beklimmen. In Rotterdam begint morgen het concours hippique CHIO; tot en met zondag zijn springruiters te zien in de manege aan de Kraling- seweg. Orgelconcerten staan vandaag op het programma in de Martinikerk in Bolsward (20 uur, Herman van Vliet), de Grote Kerk van Breda (19.30 uur. Rob Goorhuis) en de Onze Lieve Vrouwebasiliek in -Maastricht (20 uur. André Luy). Morgen speelt Marjan Verrips om 20 uur op het orgel van de Broe- renkerk in Zwolle (met medewer king van de Meppeler Cantorij) en Bram Beekman om 20.15 uur op de Domkerkorgel in Utrecht. 'Donderdag speelt W. Zwart uit Kampen in de hervormde kerk van Kampen op het orgel. Hans van den Doel, hoogleraar in de economie in Amsterdam, geeft een orgelconcert in de hervormde kerk van Sloten in Friesland (20 uur). Van onze sociaal-economische redactie gemeente. Volgens de rechter hadden DEN HAAG Bij de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) is men ongelukkig met de L'" publiciteit over een proef met WAO'ers in Tilburg en Rotterdam. De dienstenbonden FNV gemeenteraad Dat gaan b en w - hebben in hun blad gepubliceen over de proef. Daarbij werd gesuggereerd dat het te doen was donderdag weliswaar doen. maar vol gens de Rotterdamse huizenhandel zitten er juridisch nog zo veel haken en ogen aan de nieuwe regeling, dat ze, aldus een woordvoerder, de uit slag van een nieuwe gerechtelijke procedure tegen de gemeente „met vertrouwen" tegemoet ziet. Inmiddels gaat de „uitverkoop" van goedkope huurwoningen in Rotter dam onverminderd door. In adverten ties bieden makelaars huizen aan voor „spotprijsjes" onder het motto „Nu kan het nog" of „Uw laatste kans". om bezuinigingen op WAO-uitkeringen. Een woordvoerder van de GMD be klemtoont dat het erom gaat gedeel telijk arbeidsongeschikten aan de slag te krijgen. Dat lukt ook aardig. Slechts in enkele gevallen leidt de proef tot een lagere uitkering voor WAO'ers. Uit oogpunt van bezuini gingen is volgens de GMD-woord- voerder dan ook weinig te verwach ten van de proef. Er zijn ongeveer 600.000 arbeidsonge schikten. Het gros van hen 85 pro cent is volledig arbeidsongeschikt verklaard en ontvangst een volledige uitkering. Vijftien procent 90.000 personen is gedeeltelijk arbeidson geschikt. In de praktijk ontvangen zij toch een volledige uitkering, omdat zij door hun handicap geen geschikt werk kunnen krijgen. Naar de indruk v n de GMD zou echter voor ruim tien procent van deze groep dus zo'n tienduizend uitkeringstrekkers de handicap geen beletsel hoeven zijn om aan aangepast werk te komen. In de proefgebieden Tilburg en Rot terdam wonen 250 van deze tiendui zend arbeidsongeschikten. De proef bestaat hieruit dat een arbeidsdes- kundige van de GMD de betrokken WAO'er een individuele begeleiding geeft gedurende een jaar, met als doel een baan te vinden voor de zoge naamde „restcapaciteit". Dat is ook aardig gelukt volgens de GMD-woordvoerder. Irecieze cijfers over de proef komen in september beschikbaar. Het kan ook blijken dat het niet vinden van een aangepaste baan niet ligt aan de handicap maar aan de algemene werkloosheid. In zo'n geval kan de WAO'er voor een deel van zijn WAO-uitkering, over eenkomend met zijn of haar „restca paciteit". worden overgeheveld naar de werkloosheidsuitkeringen, die na enkele jaren zakken tot bijstandsni veau (minimumloon). Dit gebeurde echter niet veel tijdens de proef, al dus de woordvoerder. Ook hiervan had hij nog geen precieze cijfers. gen, die worden bestuurd door werk-, gevers en vakbonden. De GMD ver zorgt voor deze bedrijfsverenigingen de medische keuringen. De WAO- proef in Tilburg en Rotterdam, be gonnen in 1978, is een autonome' GMD-beslissing geweest. Er is daar over zelfs geen overleg gevoerd met de regering. Wel hebben de bedrijfs verenigingen ermee ingestemd. Uitproberen De woordvoerder ontkent elk ver band van de proef met de noodzaak tot bezuinigen en met recente uitla tingen van premier Van Agt over be zuinigen op sociale uitkeringen. Uit keringswetten als de WAO worden uitgevoerd door de bedrijfsverenigin- door Anita Löwenhardt BONN (Reuter) Een Nederlands bedrijf zou, om zich van opdrachten te verzekeren, een hoge functionaris hebben omgekocht op het Westduitse ministerie van defensie. Deze functio naris. de 51-jarige W. S. wordt ervan beschuldigd meer dan honderddui zend mark (ongeveer 110.000 gulden) aan smeergeld te hebben aangeno men Het bureau van de officier van ustitie in Bonn heeft dit gisteren «kendgemaakt. In de beschuldiging staat, dat de functionaris het geld tussen april 1970 en december 1976 heeft ontvan gen. De Nederlandse firma, waarvan de naam niet werd genoemd, zou per maand 1250 marken (1400 gulden) hebben overgemaakt voor „professio ele diensten". De man die op de afdeling bewape- fungsonderzoek werkzaam, accep teerde het geld. maar voerde aan dit te hebben gekregen als betaling voor adviseursdiensten, die hij onafhanke lijk verrichtte van zijn werk voor het ministerie. De functionaris zou de Ne derlandse firma hebben bevoordeeld bij het verstrekken van opdrachten. Hij was bovendien van plan een apart onderzoeksinstituut op te richten ten 'Kunste van de Nederlandse firma, maar een poging daartoe mislukte, aldus de verklaring. AMSTERDAM Pelle Mug heeft zich noodgedwongen teruggetrokken als kandidaat-wethouder voor het Amsterdamse college. De voorzitter van de PvdA-gemeenteraadsfractie was door een aantal affaires inmiddels zo om streden, dat hem weinig anders meer overbleef. Het ziet er naar uit dat het nog wel even zal duren voordat Amsterdam weer een negende wethouder heeft. Er is in het hoofdstedelijke college van burgemeester en wethouders een plaats vacant door het aftreden van de PvdA-wethouder voor finan ciën Wim Sinnige. Sinnige gaf er van de ene op de andere dag de brui aan omdat hij letterlijk moegestreden was. Dat Pelle Mug voor deze post door zijn eigen fractie gekan dideerd werd. komt voorna melijk voort uit praktische en politieke overwegingen. De post financiën is van ouds her behartigd door de PvdA. de grootste politieke partij van Amsterdam en in de frac tie is gewoon geen andere kandidaat. Door de .zuiverin gen" in de PvdA-Amsterdam vóór de raadsverkiezingen van 1978 en het tussentijds opstappen van vijf ervaren PvdA-raadsleden is er. buiten Mug, niemand meer in de frac tie met meer dan twee jaar ervaring. Behalve dan de soci alisten die al wethouder zijn. Twijfel Een politieke keuze dus. want Hij het ministerie van defensie in Den H*ag was men in het geheel niet op velen binnen en buiten de hoogte van deze affaire. „Ons is PvdA twijfelen aan Mug's be- Wtr niets over bekend ol gemeld", stuurlijke kwaliteiten Het aldus een woordvoerder gisteravond vertrouwen in hem als fractie voorzitter werd al eens opge zegd en dat hij toch aanbleef had hij vooral te danken alweer aan het feit dat er geen andere kandidaat was. Waarnemers in de gemeente raad hebben bovendien meer malen kunnen constateren hoe Mug, bijvoorbeeld bij be langrijke debatten zoals over de ongeregeldheden in de Vondelstraat, als een draaitol van het ene (college)stand- punt naar het andere (partij)- standpunt zwalkte, blijkbaar in het geheel niet gehinderd door een eigen mening. Ook inhoudelijk wordt hij door velen te licht bevonden, al kan hij dingen aardig op een rijtje zetten, hetgeen hem op het stadhuis de bijnaam van „schoolmeester" bezorg de. Nou is er veel voor te zeg gen om iemand het voordeel van de twijfel te gunnen, ware het niet dat Mug inmiddels door een aantal „affaires" op zijn minst omstreden is. Politiek gezien was hij dat voor sommigen al die hem vooral kwalijk namen dat hij „aan de leiband van het ge west liep". Het gewest is het hoogste orgaan van de PvdA- Amsterdam. Onder leiding van Mug trad in de vorige raadsfractie ('74-'78) de zoge noemde „bende van vier" op, die op basis van de wensen van het gewest in kwesties als de metrobouw doorlopend dwars lag en het vooral ge munt had op de toenmalige wethouder Han Lammere. Bij de verkiezingen van 1978 maakte Mug van zijn popula riteit bij dat gewest gebruik om de kandidatenlijst voor de gemeenteraad te zuiveren van alle „Laxnmers-aanhangere". Een van de resultaten van de ze „coup" is op dit moment een totaal onervaren raads fractie. Bordeel Persoonlijk kwam Mug vorig jaar in opspraak toen bekend werd dat in zijn huis op de Lijnbaansgracht, dat hij in 1976 had gekocht, een bordeel gevestigd was. Zijn huurders spanden, buiten zijn medew- ten, een kort geding aan tegen de eigenaren van de seksclub vanwege de enorme geluids overlast. Mug werd verweten dat hij daar niets tegen onder nomen had, waaroD hij rea- Pelle Mug geerde met: „Ik heb op mijn derde verdieping geen last van het geluid". Verder verwe ten buren en huurders hem dat hij. toen de eerste huurder van het bordeel vertrok, had nagelaten te proberen er an dere huurders in te krijgen dan exploitanten van een seksclub. Mug zou toen gezegd hebben dat hij de huur, bijna negen tienhonderd gulden per maand, goed kon gebruiken voor het aflossen van zijn hy potheek. Omdat inmiddels de verhouding tussen Mug en zijn buurtgenoten er niet be ter op was geworden, besloot hij te verhuizen. Hij kocht een ander pand in de Amsterdam se binnenstad en probeerde het pand op de Lijnbaans gracht te verkopen. Toen dat niet lukte en zijn eigen derde verdieping al bij na een jaar leegstond, ver zocht Mug zijn makelaar de etage te verhuren. Dat ge beurde en de huur werd be paald op 750 gulden per maand. Nou worden in het centrum vel vaker zulke hoge huren voor appartementen gevraagd, maar de etage van Mug viel, zo werd vorige week bekend onder de distributie en die heeft in Amsterdam een maximumgrens van 570 gulden. Dus was Mug in over treding. Op een door hem zelf belegde persconferentie verweerde hij zich door te verzekeren dat hij niet wist dat het een distribu tiewoning was, want toen hij de etage nog huurde in 1975 was dat niet zo. Merkwaardig voor een raadslid om niet te weten dat de distributiegren- zen in 1978 werden opgetrok ken. Des te merkwaardiger als men bedenkt dat Mug als ei genaar de huren van de ande re etages ook binnenkrijgt en die vallen wel degelijk binnen de distributiegrenzen. En je moet aan een woning erg veel vertimmerd hebben wil je er een huurverhoging voor mo gen vragen van ongeveer veer tig procent Bovendien moet in zo'n geval de gemeente dat goedkeuren en dat is niet ge beurd. Achternaam Dan is er nog de zaak van een kraker van de luxe-flats aan de Prins Hendrikkade, van wie Mug de achternaam heeft genoemd tegen één van de le gale bewoners. Het kennen van achternamen van krakers is voor de rechterlijke macht de enige manier om krakers uit een pand te krijgen, getui ge de bekendheid van wèlge- steld één (overigens andere) achternaam van een kraker, op basis waarvan de president van de Amsterdamse recht bank de ontruiming van het Prins Hendrikkade-complex heeft bevolen. Ook in deze zaak verweerde Mug zich ui terst zwak. Het was niet aan hem om achternamen van krakers geheim te houden, dat moesten ze zelf maar doen. Een vreemde uitspraak voor iemand die zich had op geworpen tussen krakers en legale bewoners van de Prins Hendrikkade te bemiddelen Vooral de „Lijnbaansgracht- affaire" heeft Mug nu de das om gedaan. Het anders zo ge zagsgetrouwe CDA. de groot ste coalitiepartner van de PvdA in het Amsterdamse college, noemde Mug „onaan vaardbaar" als wethouders- kandidaat. De CDA-fractie- vooraitter heeft ook een oplos sing voor de opvolging, name lijk de CPN weer in het college halen. De communistische wethouder Van der Velde was vorig jaar, ondermeer op voor stel van Mug gewipt omdat hij „het vertrouwen van de raad verloren had." Het had een vreemde indruk gewekt als een man wethou der was geworden die nog voor hij deze post bekleedde al het vertrouwen van velen, binnen en buiten de raad. had verloren. De woordvoerder benadrukt dat de proef geen beleidswijziging inhoudt, maar wel het uitproberen van nieuwe methodes. Ook een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken wijst erop dat in de wetten WAO en AAW zelf al is opgenomen, dat een bedrijfsvereniging inzake een ar beidsongeschikte met restcapaciteit kan besluiten de uitkering slechts voorlopig tot een volledige uitkering aan te vullen, in afwachting van kan sen op aangepast werk of van nieuwe bekwaamheden door omscholing Tot nu toe is van deze bepaling niet veel gebruik gemaakt. Een negatief gevolg hiervan was dat de betrokken WAO'er zich op den duur ook volledig arbeidsongeschikt ging voelen, en dat er noch door de betrokkene noch door de uitkeringsdienst veel moeite werd gedaan om aangepast werk te zoeken. De proef van de GMD houdt, aldus de woordvoerder van het minis terie, slechts in dat de dienst zoekt naar methodes om uitvoering te ge ven aan bestaande wettelijke regels. Deze woordvoerder wijst er ook op dat het ministerie niet veel te zeggen heeft over de uitvoering van de uitke ringswetten en over de werkmetho des van de GMD. Daarover beslissen de bedrijfsverenigingen. Er is overi gens niets van bekend dat de vakbe weging of speciaal de dienstenbon den FNV zich in de besturen van de bedrijfsverenigingen hebben verzet toen daar werd beslist over de WAO- proef van de GMD. Ons commentaar staat op pag. 5. „Kijk nou eens: mijn eigen trompet, die ik al zo lang kwijt was."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3