Buthelezi breekt met premier Botha 'Derde wereld moet Engelse cake eten Trawanten minister Zimbabwe gehoord Spaanse zigeuners hebben het moeilijk Egypte gelooft niet in hervatting gesprek Gewonden bij rellen in Colombo [Doden bij brand in Iers hotel Studenten betogen in Salisbury Kernwapens VS gericht op militaire doelen Bommen gevonden in Torremolinos ^TÊRDAG 9 AUGUSTUS 1980~ BUITENLAND TROUW/KWARTET .Lr„„ „n7P mrrpsnondent Buthelezi stelt onomwonden dat zon- ii^Van onze correspondent dcr A[nkan(,n in de raad er wat hem (OHANNESBURG Gatsha Buthelezi, de eerste minister betreft niet langer over de instelling /ail het thuisland Kwa Zoeloe en leider van de Inkatha van zo'n orgaan gepraat kan worden. l«foeloe-beweging heeft gebroken met de Zuidafrikaanse pre- verklaring voor de andere ier Pieter Botha. Buthelezi weigert ieder overleg en iedere thuisiandieiders, legt Buthelezi dat „amenwerking met de premier, totdat de nieuwe grondwets- hij diverse verschillen van mening unnrstellen zijn opgeschort. Deze omvatten onder meer een met Botha heeft gehad, en door deze hadden gevonden. Alleen de socialis- *00 iiAj-iiwordt behandeld „als ambtenaar" tische nartii stemde teeen de ontrui- wiens baantje en wiens promotie al- .5 presidentiële raad. zonder Afrikanen. Buthelezi is het uitgesloten dat Bo tha steun krijgt van zwarte leiders een goed blaadje staat' MADRID (DPA) Zigeuners in Spanje krijgen het steeds moeilijker. Zo zeer zelfs, dat ze hun aangeboren argwaan tegenover elke vorm van rege- ringsgezag hebben overwon nen. Ze hebben de gerechtelij ke autoriteiten om bescher ming gevraagd. Directe aanleiding voor deze onge bruikelijke stap was de beslissing van het Basklsche stadje Hernani om veertig daar verblijvende zigeuners te verdrijven. De gemeenteraad van het stadje vlak bij San Sebastian heeft met grote meerderheid besloten tot de ontruiming van een oude fabrieks- loods en een vervallend landhuis, waarin de zigeneurs een onderkomen Gisteren vond een gesprek plaats tus- ^sen de leiders van de thuislanden en lier Botha. Buthelezi kwam niet _~_jgen. In plaats daarvan gaf hij verklaring uit, waarin hij een 5,1 scherpe persoonlijke aanval deed op Botha. Hij onthulde hoe tijdens een eerder gesprek Botha zelf zelfbeheer- *1 ging had verloren, en hem had bele- digd en bedreigd. Botha werd woe dend toen Buthelezi het verzoek naast zich neerlegde een memoran dum, dat de thuislandleider had op- 88 gestéld, niet openbaar te maken, tl* Daarin toonde Buthelezi zich ge- schokt over het vasthouden door Bo- i aan „gescheiden ontwikkeling" in id-Afrika, en vroeg hij de premier maatregelen uit te stellen, die •lddadige confrontatie zouden len uitlokken. 'Tegenvaller aanval van Buthelezi is een tegen- Ier voor premier Botha, die de uit- H-tng van zijn plannen voor „her- ""fvormingen" en onder meer een „pre- Hsidentiële raad" nu ernstig bemoei lijkt ziet. Zonder de instemming van tische partij stemde tegen de ontrui ming, de linkse Baskische afschei- leen zeker zijn als hij bij Botha „in dingsbewegingen Herri Batasuna en zelfs niet van de behoudende leiders var» de thuislanden voor zijn plan nen. Het feit dat Buthelezi er tot nu toe over heeft willen praten, vergroot te de geloofwaardigheid van Botha. Zowel binnen als buiten Zuid-Afrika. Buthelezi heeft wegens zijn contac ten met Botha felle kritiek te horen gekregen, van de Afrikaanse nationa le raad (ANC) en van de zwarte be wustzijnsbeweging. Botha blijft op het standpunt staan dat in de presidentiële raad alle blan ken, kleurlingen, Indiërs en Chinezen, zitting kunnen nemen. De zwarten (Afrikanen) krijgen een eigen raad. Overigens zullen beide organen wei nig invloed hebben. Ze krijgen slechts een adviserende taak, en wor den door de regering benoemd. Buthelezi zegt nu dat een van de democratische rechten die hem nog niet ontzegd is, het recht is samen werking te weigeren bij plannen die indruisen tegen een democratische ontwikkeling van Zuid-Afrika. Euskadiko Ezkerra en de grootste partij, de PNV, stemden voor. Het gemeentebestuur werd al enige tijd bedolven onder protesten van „gewo ne" burgers, die het vertrek eisten van „die vuile en stinkende zigeu ners". Het gebeuren in Hernani staat niet op zichzelf, ondanks de in de nieuwe grondwet opgenomen garantie voor gelijkberechtiging van alle Spanjaar den. In Alcantarilla protesteerden honderden inwoners tegen de toewij zing van een woning aan vijf zigeu nerfamilies. Op aanplakborden eis ten zij de uitwijzing van deze mensen. In Madrid stuurde de leiding van een vakantiedorp twintig zigeunerkinde ren naar huis omdat zij „vuil waren, ruzie maakten met de andere kinde ren en lang haar hadden". In Aviles, aan de kust in Noord-Spanje, eisten de bewoners het vertrek van zigeu ners „uit sanitaire overwegingen". De afgelopen jaren zijn er verscheide ne belangenverenigingen voor zigeu ners in Spanje opgericht Een daar van is er in verband met de kwestie Hernani naar de rechter gestapt. De vereniging beroept zich op de grondwet, met name op het artikel over de gelijkberechtiging voor alle Spanjaarden. Het is een van de eerste tekenen van een groeiend zelfbewust zijn onder de zigeuners. Ook in Span je heeft de vervolging van zigeuners een eeuwenoude traditie. In 1499 wer den zij door de koning vogelvrij ver klaard. Nu nog staat in het handboek van de para-militaire guar dia civil dat een zigeuner (alleen al vanwege zijn afkomst) beschouwd moet wor den als een verdacht persoon, die ten alle tijde aangehouden kan worden. Naar schatting verblijven er ongeveer een half miljoen nakomelingen van deze uit India gekomen „graven" en „hertogen" in Spanje. Hun aantal groeit bijna vijf keer zo snel als dat van de rest van de Spaanse bevol king. Viervijfde van de Spaanse zi geuners is analfabeet. Het overgrote deel leeft in krotten aan de rand van de grote steden en nog geen vijftien procent heeft regelmatig werk. De Spaanse overheid ziet integratie van de zigeuners in de Spaanse samenle ving als een mogelijke oplossing voor de problemen. „Maar dan geen inte gratie ten koste van de eigen identi teit", zegt Juan de Dios Ramirez He redia, de enige zigeuner in de Cortes, het Spaanse parlement. CAIRO, TEL AVIV (Reuter, AFP, AP) Egypte zal volgende week woensdag besluiten of het de afgebroken onderhande lingen over de Pelstijnse autonomie met Israël al of niet zal hervatten. De Egyptische vice-president Hosni Moebarak had er echter niet al te veel vertrouwen in en zei dat Egypte de raderhandelingen niet zou hervatten, als Israël voorwaarden rooraf bleef stellen. «barak zei dit nadat de Egypti- che regering dan eindelijk de vijftien uitjes tellende brief van de Israëli- i premier Menachem Begein had sen. Over de inhoud van de brief ikte hij niets bekend. /pte brak de onderhandelingen ir de Palestijnse autonomie vorige af nadat het Israëlische parle- _eïit een wet had goedgekuerd waar- In staat dat Jeruzalem de eeuwige en aelbare hoofdstad van de staat DUBLIN (AP) Een brand in een hotel aan de baai van Donegal in het jnoordwesten van de Ierse republiek heeft aan tien mensen het leven ge- kost, terwijl negen anderen gewond «j raakten De Ierse politie is onmidde- lijk met een onderzoek begonnen naar de ooizaak van de brand. Het wordt niet onmogelijk geacht dat het een aanslag van terroristen is ge weest. Het vuur brak vrijdagmorgen net na middernacht uit op het mo ment dat ongeveer 200 gasten een cabaretvoorstelling in de discokelder van het hotel verlieten. Het vuur ver spreidde zich snel naar de eerste ver dieping en rookwolken verduisterden de andere etages waar veel gasten lagen te slapen. Veel van de gewon den moesten aan het hoofd behan deld worden. Het hotel was volge boekt met zo'n 250 gasten. De politie vermoedt dat de brand is aangesticht door een soort brandbom vanwege de felheid van het vuur en de snelheid waarmee het zich verspreidde. Israël is. Naast Egypte zijn ook de andere islamitische landen verbolgen over het Israëlische besluit. Zij heb ben besloten om bij de Veiligheids raad van de Verenigde Naties te vra gen om sancties tegen Israël te ne men naar het model van die, welke de Verenigde Staten destijds tegen Iran voorstelden in verband met de voort durende gijzeling in Teheran. De zogenaamde Jeruzalem-wet is in ternationaal op veel weerstand ge stuit en gisteren had oud-minister van defensie Mosje Da jan het over een „internationaal offensief dat zou kunnen uitlopen op de vernietiging van ons land" (Israël). Dajan had overigens ook weinig goede woorden over voor de regering van Begin. Hij noemde het ongelooflijk dat de pre mier heeft kunnen aannemen dat de wet over Jeruzalem geen internatio nale repercussies zou hebben. Volgens hem had in de wet duidelijk moeten staan dat de tempelberg in Jeruzalem onder exclusief gezag van stlg, maar volgens sommige deskun- de islamieten zou blijven. Dajan zei digen brengt dat de mogelijkheid van dat Egypte en Jordanië te kennen een kernoorlog dichterbij. Of zoals moet worden gegeven dat over Jeru- men in kringen van het CDA denkt, zalem zonder voorwaarden vooraf de atoomdrempel wordt er door ver- SALISBURY (AP, Reuter) Zes medewerkers van de Zim- babweaanse minister van arbeid, Edgar Tekere, zijn verhoord door het gerechtshof in Salisbury. Zij worden beschuldigd van moord op een blanke boer. Een satellietfoto van Allen, de siedende orkaan die nu al bijna een week dood en vernieling zaait in het Caribisch gebied. Het centrum van de orkaan heeft zich precies boven de zee-engte tussen Cuba en het Mexicaanse schiereiland Yucatan verplaatst haar de Golf van Mexico en stevent nu af op de Amerikaanse staat Texas. De orkaan heeft al minstens 74 doden geëist. Van onze buitenlandredactie AMSTERDAM De Ameri kaanse regering heeft de nu cleaire strategie van de Vere nigde Staten gewijzigd. Het vernietigen van militaire en militaire-industriële objecten heeft voorrang gekregen bo ven het vernietigen van grote bevolkingsconcentraties. Op het eerste gezicht klinkt dat gun- kan worden onderhandeld. De Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO heeft fel gereageerd op Israëli sche uitlatingen over een geheim Pa lestijns document, waarin de El Fa tah (de grootste beweging binnen de PLO, geleid door Jasser Arafat) nog steeds stelt dat de Joodse staat ver nietigd moet worden. PLO-woord- voerders noemden het laag bij de grondse pogingen om de aandacht van de wereld af te leiden van de inlijving van Jeruzalem door Israël. laagd. Van het vernietigen van grote steden gaat meer dreiging uit dan van het vernietigen van militaire ob jecten en industrieën, zodat militai ren en politicie eerder geneigd zijn tot een „beperkt" inzetten van nucleaire wapens. In de Verenigde Staten meent men dat de wijziging van de strategie wel degelijk te maken heeft met de cam pagne van president Jimmy Carter om tot president herverkozen te wor den. Sinds de Russische inval in Af- In plaats van steden ghanistan en de omwenteling in Iran is de sfeer in de Verenigde Staten militanter geworden en is men er meer en meer van overtuigd geraakt dat Moskou er op uit is met zijn wapensystemen raketinstallaties in de Verenigde Staten te kunnen ver nietigen. Aan de wijziging schijnt een vier jaar durend debat en een even zo lang durende strijd vooraf te zijn gegaan en het lijkt erop dat de Amerikaanse regering niet meer gelooft in het idee van de dreiging van de wederzijdse vernietiging, zoals dat vooral in de jaren zestig opgang maakte. Tegenstanders van de wijziging in de strategie menen dat naast het dich terbij halen van een kernoorlog (om dat die immers nu beperkter zou zijn) ook de wapenwedloop een nieuwe stoot gegeven wordt. Voor het vernie tigen van militaire en militair-indu striële complexen zijn namelijk ui terst nauwkeurige en geavanceerde wapens nodig die, zo mogelijk niet al te ver van het te treffen doel moeten worden gelanceerd. En dat zal naar sommige Europese politici menen in houden dat er een sterke pressie zal worden uitgeoefend om moderne middellange afstandsraketten zo snel mogelijk in Europa op te stellen. Daarbij komt nog dat de Amerikaan se intercontinentale raketten mobiel zullen moeten worden gemaakt om de kans op vernietiging door Russi sche raketten te verkleinen. Een van de redenen van de Ameri kaanse wijziging in de nucleaire stra tegie is de Amerikaanse vrees dat de Russen zich aan het voorbereiden zijn voor een beperkte kernoorlog, waar de Amerikanen dan een ant woord op moeten hebben. Verder trekt de Amerikaanse president zich de Republikeinse kritiek aan dat hij zich niet hard genoeg opstelt wat betreft de Amerikaanse defensie. Met name in verkiezingstijden komt deze kritiek hard aan. Ook de minister staat onder arrest. Tekere, die tevens secretaris is van de ZANU-PF van premier Robert Muga be, heeft tevergeefs geprobeerd op borgtocht te worden vrijgelaten. Hij geldt als een van de meest radicale zwarte bewindslieden in Zimbabwe. Hij heeft zich bij herhaling fel uitge laten over de blanke gemeenschap in dat land. In het centrum van Salisbury zijn 150 zwarte studenten opgepakt die be toogden voor vrijlating van Tekere. Het was het eerste teken van openba re steun. De zes lijfwachten versche nen in groene gevechtskleding voor het hof. De officiële beschuldiging tegen hen luidt dat zij „deel uitmaak ten van een groep die een aanval deed op de Stamford-boerderij, wat leidde tot de dood van een zekere Adams." Gerald Adams, werd maandag dood in zijn boerderij gevonden. Hij was in de rug geschoten. De zes mannen kunnen in ieder geval tot 20 augustus in voorarrest worden gehouden. De politie is nog op zoek naar negen anderen, die ook bij de moordzaak betrokken zouden zijn. Een anderé minister, Emmerson Mnangagwa, moest gisteren voor het gerechtshof opheldering verschaffen over het verdwijnen van een man die in Zimbabwe huurlingen zou hebben gezocht om de regering van Samora Machel in het buurland Mozambique omver te werpen. Volgens de advoca ten van Mnangagwa is de agent aan gehouden en overgedragen aan Mo zambique. De justitie daar zegt van niets te weten. President Samora Machel van Mo zambique heeft zijn bezoek aan Zim babwe afgesloten met het onderteke nen van acht verdragen, die de econo- TORREMOLINOS (AFP/AP) De Spaanse politie heeft gisteren in de congreshal van Torremolinos drie bommen aangetroffen en onschade lijk gemaakt, nadat onbekenden meermalen telefonisch er op aan had den gedrongen vooral door te blijven zoeken. De politie verklaarde dat de opbeller, die de zoekactie kennelijk van een afstand kon volgen, nog had gebeld om te vertellen dat een sigarenkistje, dat met de grootste omzichtigheid uit de hal was verwijderd, niet de gezoch te bom was. Bij een grondiger zoekac tie vond de politie drie plastic tassen met ongeveer zeven kilogram springstof. mische afhankelijkheid van Zuid- Afrika moeten verminderen voor bei de landen en van Mozambique een belangrijk doorvoerland moeten ma ken voor de binnenstaat Zimbabwe. Het was het eerste bezoek van een buitenlands staatshoofd aan Zim babwe sinds dat land lt april onaf hankelijk werd, nadat in februari ver kiezingen onder Brits toezicht waren gehouden. Tijdens de onafhankelijk heidsstrijd in zijn land verbleef de huidige premier, Mugabe, veelal in Mozambique. COLOMBO (DPA, Reuter) Een de monstratie, die als geweldloos werd aangekondigd, heeft gisterochtend in Colombo, de hoofdstad van Sri Lan ka, tot ernstige ongeregeldheden ge leid waarbij honderden mensen wer den gewond en veel schade werd aan gericht. De betoging was georganiseerd door vakbonden die wilden protesteren te gen de beslissing van de regering om werknemers die wegens deelneming aan een verboden staking op lt juli waren ontslagen, niet weer in dienst te nemen. De betogers vernielden personenauto's en bussen en vielen de inzittenden aan. De politie meldde dat verscheidene mensen werden mishandeld. Verder werden talrijke kantoren, waaronder die van binnen- en buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, vernield. Na de staking van vorige maand, die de autoriteiten als onwettig bestem pelden, werden 40.000 werknemers bij de overheid en duizenden werkne mers bij particuliere bedrijven ont slagen. Volgens premier Ranaslnghe Premadase ging de staking in werke lijkheid om een poging van de „Vrij heidspartij" van oud-premier Sirima- vo Bandaranaike en linkse groeperin gen om de regering omver te werpen en niet, :oals de stakers aankondig den, om loonsverhogingen. Met behulp van politieversterkingen en legereenheden werd er een eind gemaakt aan de ongeregeldheden van gisteren. Verschillende parle mentariërs van de oppositie en vak bondsleiders werden gearresteerd. M door Nico Kussendrager Groot-Brittannië lijkt de rol van dwarsligger op het terrein van ontwik- kelingss amenwerking te hebben overgenomen van de Verenigde Staten u en West-Duitsland. De regering van Margaret Thatcher heeft het rapport rorvan de commissie-Brandt over de Noord-Zuidverhouding van tafel wgeveegd, voelt niets voor een topconferentie van staats- en regeringslei- 0 ders over het ontwikkelingsvraagstuk, zet bij de hulp aan de derde u wereld het eigenbelang voorop, en heeft bij voorbaat al laten weten dat «van haar niets te verwachten is op de bijzondere algemene vergadering c van de Vereningde Naties, die eind deze maand begint. JjjJ Dat heeft ook gevolgen voor de Nederland- na se houding tijdens de speciale VN-zitting. Ons land maakt immers samen met Groot- Brittannië deel uit van de Europese Ge il) meenschap. En in de praktijk van het ont- wikkelingsoverleg is het EG-standpunt dat i0 i van de meest behoudende partner, in dit x* Seval de Britten. De ontwikkelingslanden mogen alvast de j borst nat maken om toch nog iets uit de Noord-Zuidgesprekken te slepen. Twee za ken springen er uit: energie, en financiële en monetaire kwesties. De industrielanden zouden de olielanden moeten verzekeren dat hun inkomsten niet worden aangetast door de inflatie, waar de OPEC een zekere energievoorziening tegenover stelt. Op fi nancieel en monetair gebied willen de ont wikkelingslanden hervormingen opdat zij elijker geld kunnen lenen, en een «geling voor de grote schulden van een derde wereldlanden, die op de rand bankroet zweven. 1 binden voelt niets voor dergelijke regelin gen. In een reactie op het rapport-Brandt bet Lord Carrington, minister van buiten landse zaken in de regering-Thatcher weten dat zij alle vertrouwen heeft in de werelde conomie, zoals die nu in elkaar zit, met vrije stromen van geld en goederen. Het is niet waar dat daarbij ontwikkelingslanden al tijd aan het kortste eind trekken. Boven dien, aldus de verklaring van de regering in Londen, hangt de groei van de wereldecono mie af van het westen, dat daartoe eerst de inflatie onder controle moet brengen en zich moet aanpassen aan de hogere olieprij zen. Dat betekent dat er, minder geld be schikbaar is voor ontwikkelingshulp. Vol gens het memorandum is er geen enkele reden internationale organen, zoals bijvoor beeld het Internationale Monetaire Fonds, te veranderen, en ze meer toe te snijden op de belangen van de derde wereld. Meer invloed voor de ontwikkelingslanden bin nen internationale organen wijst minister Carrington van de hand. Eigenbelang Voorop staat bij de ontwikkelingshulp het Britse eigenbelang. Steun wordt gericht op die landen die politiek of commercieel be langrijk zijn voor Londen, en moet daar zijn de Britten heel open in profijt opleve ren voor het Britse bedrijfsleven. „Alles wat ze mogen eten is cake. Engelse cake", zei een ambtenaar van het ministerie van bui- Judith Hart tenlandse zaken in Londen tegen Rosemary Righter van de Sunday Times. India bijvoorbeeld moet rekenen op minder steun, omdat de Britse Industrië uit dat land naar verhouding weinig orders krijgt. Turkije krijgt meer aandacht, gezien het strategische belang van dat land. Het is niet toevallig dat er geen aparte minister meer is voor overzeese ontwikkeling in Groot-Brit tannië. „Ontwikkelingssamenwerking" wordt nu beheerd door een onderminister van buitenlandse zaken, Neil Marten. Op dat departement spelen vaak andere belan gen dan die van de ontwikkelingslanden een rol. Lord Carrington Marten stelde zich vorig Jaar keihard op tijdens de conferentie over wetenschap en techniek in Wenen. „Wij hebben geen geld voor een fonds voor wetenschappelijke ont wikkeling in de derde wereld", liet hij de verzamelde journalisten weten. En dat was dan dat. De Britse regering is tegen oprich ting van nieuwe Internationale organen. Niet alleen omdat de derde wereld daarin veel invloed heeft, maar ook om de simpele reden dat ze geld kosten. Voor zover Britse bijdragen aan internationale organisaties vastliggen, gaat dat ten koste van de bilate rale ontwikkelingshulp aan verschillende derde-wereldlanden. Het moet uit de lengte of uit de breedte komen. Op haar ontwikkelingsbeleid heeft de Brit se regering veel kritiek te horen gekregen, zowel uit eigen kring als daarbuiten. Zo zeer zelfs dat minister van buitenlandse zaken Carrington zich genoopt voelde voor de televisie uit te leggen dat hij Brandt „niet begraven had". Hij bestreed dat Groot- Brittannië een wereldtop over ontwikke lingssamenwerking tegenhoudt. Helemaal geloofwaardig was dat niet. Tijdens de top conferentie over de wereldeconomie in juni. In Venetië, was het premier Thatcher, die de voet dwars zette voor een gesprek op hoog niveau over Noord-Zuidzaken. „We willen wel, maar dan moet het wel goed worden voorbereid", zei Carrington op de tv. Mexico maakt zich overigens nog steeds sterk volgend jaar zo'n wereldtopconferen tie te organiseren, waaraan een twintig tot dertig staatshoofden- en regeringsleiders, zouden moeten deelnemen. Of eventueel van Agt ook mag komen, samen met Nyere- re, Manley, Suharto, Giscard, Schmidt, Thatcher en de Amerikaanse president, staat nog niet vast. Hij zou best willen. Carrington zei in het vraaggesprek dat het erg gemakkelijk is mooie verhalen te hou den over ontwikkelingssamenwerking, „maar wij doen iets tastbaars". Dat laatste is nog maar de vraag, en voor zover het gebeurt gaat het erom welke ontwikkelings landen er iets mee opschieten. De Britse belangen liggen niet in de straatarme lan den van de derde wereld, maar juist in de wat minder arme. Kritiek uit eigen gelederen kreeg de rege ring-Thatcher bijvoorbeeld van het Conser vatieve parlementslid Robert Rhodes Ja mes, die in de krant The Guardian verklaar de dat niemand om het rapport-Brandt heen kan, ook Groot-Brittannië niet. Overi gens verteld hij in dat artikel ook dat de Britten 40.000 exemplaren van het rapport- Brandt hebben gekocht, tegen bijvoorbeeld de Amerikanen nog geen 4000"). Belangstel ling voor ontwikkelingssamenwerking blijkt er dus wel degelijk te bestaan aan gene zijde van de Noordzee. Belangrijker nog is de houding van That chers voorganger als conservatief premier Edward Heath, die lid was van de commis sie-Brandt. Hij denkt wezenlijk anders over ontwikkelingssamenwerking dan de meeste van zijn partijgenoten. Heath heeft zich echter tot nu onthouden toe van recht streekse kritiek op de regering, maar stelt wel alle pogingen in het werk het rapport- Brandt te pousseren. Een commissie uit het Britse Lagerhuis sprak zich uit voor meer ontwikkelingshulp, in het belang van Noord (industrielanden) en Zuid (ontwikkelingslanden), helemaal in de geest van de voorstellen van de commis sie-Brandt en en indruisend tegen de Britse regering. De Britse ontwikkelingshulp be draagt 0,4 procent van het bruto nationaal produkt. Internationaal is 0,7 procent afge sproken, maar er zijn slechts enkele landen die dat halen. Verbolgen Het meest verbolgen over de gang van za ken in de Britse ontwikkelingswereld is de vroegere bewindsvrouw Judit Hart, die alles wat zij heeft opgebouwd nu ziet afgebroken door de Conservatieve regering. In een ge sprek met het derde-wereld-persbureau IPS. (International press service) noemde Hart de houding van de Britse regering „verbij sterend. Groot-Brittannië is nu het meest behoudend van alle westerse landen". Een Nederlandse vertaling va» het rap port-Brandt is verschenen bij de Staatsuit geverij. Prijs 10 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7