De vrijgemaakte gereformeerden en seks (M) Zorg over politieke druk op de kerken Personalia Trouw l) VN staakt hulp aan Oeganda DE G.S.A. JUBILEERT UIT DE KERKBLADEN Uit de kerk na besluit van synode VANDAAG Moeders helpen loodse kinderen Giro 14844, Amsterdam ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 KERK TROUW/KWARTET Z 2 - door A. J. Klei De vrijgemaakte gereformeerde uitgeverij De Vuurbaak te Groningen stuurde me ter bespreking het boekje ..Bijbel en seksuali teit". Het is geschreven door de Amersfoort- se scheikundeleraar lr. K. Mulder, telt ruim veertig bladzijden en kost 7,75. Deze brochure is ontstaan uit een voor dracht. die de auteur voor verschillende Jeugdclubs heeft gehouden. Zijn bedoeling is „christelijke Jongeren te helpen bij hun meningsvorming over de seksualiteit". Ir. Mulder vindt het „voor de Jongeren van groot belang dat door de ouderen en ook door de leraren op school en door de predi kanten op catechisatie open met hen wordt gesproken. En dan niet alleen over liefde, trouw, huwelijk, het verschil in geaardheid en in ambt van man en vrouw, maar ook over zaken als bij voorbeeld geslachtsge meenschap en gezinsvorming, zelfbevredi ging en homofilie". Ik citeer deze zin met opzet, omdat er uit kan blijken dat de heer Mulder niet van zins is, het te laten bij vage algemeenheden. Hij draait in zijn boekje dan ook niet om de boel heen en de kiese toon van zijn openhar tigheid is wel weer eens verkwikkend na alle voorlichtingslectuur, waar het Je voor de ogen gaat schemeren van al dan niet in bedrijf zijnde geslachtsorganen. BIJ m*n lectuur van ,3ijbel en seksualiteit" ben ik in toenemende mate gefrappeerd door het enorme verschil tussen de manier, waarop vrijgemaakte gereformeerden de Bijbel hanteren, en de wijze waarop „gewo ne" gereformeerden er althans de laatste jaren mee omgaan. Ik heb gezocht naar woorden om dat ver schil aan te geven en ik heb ze gevonden bij professor dr. J. Plomp in zijn nabeschou wing op de gereformeerde oecumenische synode, de G08. gepubliceerd in het Gere formeerd Weekblad en verleden week zater dag door ons overgenomen. Aandachtige lezers zullen in wat nu komt de stem van de Kamper hoogleraar herkennen. Net zoals verscheidene lidkerken van de GOS heeft ir. Mulder met de teksten van de belijdenisgeschriften en nog minder met die van de Bijbel nauwelijks enig probleem. En net zomin als de bedoelde GOS-kerken zit de heer Mulder ook maar een moment verle gen om het antwoord op de vraag naar de waardering van de homoseksuele daad: het mag nooit en nimmer, want er staaten dan volgt er een reeks Bijbelteksten. Maar anderen, op de GOS: de „gewone" gereformeerden, hebben oog gekregen voor het verschil in soortelijk gewicht tussen het, ene bijbelwoord en het andere. Ze zeggen niet (meer), er staat in de Bijbel dit en dat en dusnee. ze vragen zich af wat de Heer ons hier en nu wil zeggen in die oude teksten, ontstaan in de totaal andere wereld van toen en in een volstrekt andere histori sche situatie. En dan spring Je behoedza mer. ik denk ook: eerbiediger, met bijbel teksten om. Ik geef een paar voorbeelden uit „Bijbel en seksualiteit". Op de vraag of een verloofd stel met elkaar naar bed mag, heeft ir. Mulder dit antwoord: 1. Hiervoor is reeds ge wezen op Gen. 224. herhaald in Matth. 195 en Efeze 5 31. waar het tot één vlees zijn uitdrukkelijk verbonden is aan „die twee", die twee men sen die door Ood aan elkaar verbonden zijn t>oor het leven in de band van het huwelijk. Die twee mogen de geslachtsge meenschap beleven als afspiegeling van de liefde pan Christus tot de gemeente. 2. In DeuL 2213 en 14 lezen we dat een man pas na de huwelijkssluiting de eerste geslachtsgemeenschap heeft, en er dan achter komt of het meisje dat hij gehuwd heeft maagd is. 3. Als de engel Oabrlil tot Maria gezegd heeft dat zij zwanger zal worden, reageert zij verbaasd: „Hoe zal dat geschieden, daar tk geen omQang met een man heb?" (Lucas 1 34). Maria is verloofd met Jozef, de tim merman, maar het staat voor haar volko men vast dat zij geen geslachtsgemeen schap met hem heeft of zal hebben tijdens de verloving. 4. Steeds weer vinden we tn de Schrift de volgorde: hij nam haar tot vrouw en hij kwam tot haar. Dus eerst de huwelijksslui ting, dan de geslachtsgemeenschap (zie bijv. Ruth 4 13). 5. 1 Cor. 7:3 en 4 leert ons, dat alleen binnen de verplichtingen die man en vrouw hebben aangegaan (trouwbeloften) er de bevoegdheid is oper eikaars lichaam te beschikken. 1 Cor. 79 leert ons dat er maar twee wegen zijn: óf ongehuwd blijven en geen geslachtsgemeenschap hebben, óf trouwen Op grond van deze argumenten moeten wij stellen dat Oods Woord geslachtsgemeen schap tussen verloofden niet goed acht ir Uit het hoofdstukje over homofilie: De homoseksuele daad wordt in de Bijbel duidelijk als zonde aangeduid (Lev. 18 22: 20 :13; Rom. 1:26, 27; zie ook Oen 19; Rlchteren 19; 1 Cor. 610; 1 Tim. 1 10). De homofiele gesteldheid is een psychische stoornis, waarmee vooral christenen die naar de Bijbel willen leven, het erg moei lijk kunnen hebben. Vanuit hun homofiele gesteldheid is er steeds weer de begeerte tot homoseksueel contact. Vanuit de Bijbel we ten zij dat zij niet aan deze begeerte mogen toegeven, maar ér voortdurend tegen moe ten strijden. Een homofiel die kind pan God is. pindt houvast in de wetenschap dat ook zijn psychische handicap hem niet bij toeval, maar uit Oods Vaderhand toekomt (Hei- delb. Catechismus, zondag 10), en dat hij in de levensweg die Ood hem geeft, Ood heeft te dienen, eoenals iemand met een lichame lijke handicap (Joh. 93, 4). Een homofiel mag in zijn gebeden de Here vragen om genezing van zijn stoornis. Maar belangrij ker is dat hij de Here vraagt om in zijn moeilijke levensweg de vrede van Christus te hebben, en een goede dienstknecht van Ood te zijn (2 Cor. 12 7-9) Er zijn mensen die van een dergelijk bijbel gebruik diep onder de indruk raken. Het staat toch maar in de Bijbel en daarom verhuist Annie naar de logeerkamer en moet Pim z'n vriend wegdoen Ik ben er niet van onder de indruk, ik noem dit: bijbelteksten plukken. Je maakt er een boeketje van. dat jouw opvattingen beves tigt. Met dezelfde moeite kan een radicale 'pacifist of een omverwerper van de maat schappij een aantal bijbelteksten bij elkaar rapen, die hem voor honderd procent gelijk geven, ook al is hij niet vrijgemaakt gerefor meerd. Ir. Mulder draalt niet om de boel heen, merkte ik op. Best, maar hij dekt de zaak wel toe met teksten, die hij met grote vaar digheid her en der licht uit wat hij nadruk kelijk als Gods Woord aanduidt. Op die manier geef Je jongeren èn hun ouders schljn-zekerheden mee. En onnodige zorg en verdriet. ADVERTENTIE LEUSDEN (NOK) Het uitvoerend comité van de Council tor World Mis sion (CWM), van maandag tot vrijdag in Leusden bijeen, heeft een gedrags lijn opgesteld voor het geval lidker ken in politieke spanningen betrok ken raken. Aanleiding is de gevan genschap van dr. C. M. Kao, secreta ris-generaal van de presbyteriaanse kerk van Taiwan. Bovendien moet een van de deelnemers van de verga dering in Leusden, ds. John Thome van de congregatlonallstische kerk van Zuid-Afrika, a.s. dinsdag voor de rechter verschijnen omdat hij tijdens een verboden studenten-bijeenkomst een gebedsdienst leidde. De CWM meent dat lidkerken deze „kosten" moeten opbrengen voor de roeping die zij hebben. De raad nam zich voor, spanningen tussen kerken en overheden nauwlet tend te volgen en verzekerde de be trokken kerken van begrip en steun. De CWM wil door middel van gebed, publiciteit en correspondentie met autoriteiten de kerken laten delen in het lijden van enkelen. Ds. Thome kreeg van de vergadering een sym pathiebetuiging mee, ook voor zijn kerk. Aan de president van Taiwan den kijken vijf weken rond in de zal om dr. Kao's vrijlating worden Verenigde kerk van Papua New gevraagd Guinea. Verder hield de vergadering in Leus den zich bezig met missionaire pro gramma's voor de 27 lidkerken. Uit wisse lings bezoeken zullen worden ge stimuleerd. Het eerstvolgende bezoek betreft enkele meer geïsoleerde ker ken: tien vrouwen van Paciflc-eilan- Behalve in het gebied van de Pacific bevinden de CWM-kerken zich in Zuid- en Oost-Azië, het Caraïbisch gebied en Afrika. In Europa zijn een aantal Britse protestantse kerken aangesloten en sinds kort de gerefor meerde kerken in Nederland. ADVERTENTIE waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFD KANT OÖR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Am si er dam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 Gefneentegiro Amsterdam XH000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lel 010-115588 (abonnementen en bezorging) lel 010-115588 (redactie) lel 115700 (Uitsluitend voor advertenties) Westbiaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half iaar f 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietaneven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vri|dag. Op' zondag van 18-20 uur lelef 020- 913456 Opgave mim-advertenties lel 020-936868 ol schnfteli|k aan Mint-Adv afdekng. postbus 433. 1000 AK AMSTERDAM Adreswi|zmgen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse ONTDEKKINGSTOCHTEN DOOR DE LANDEN VAN DE BIJBEL Géén opgeschroefde „pelgrimsreizen", volgestopt met toe ristische humbug en vrome kitsch, die beledigend zijn voor je geloof én je gezonde verstand! wei TH eotoglxch verantwoorde A rcheologltch lotereseaote C oltoreel belangwekkende I trael THACIR R elzen een boeiend programma van individuele en geheel verzorgde groepsreizen naar EGYPTE - ISRAËL TURKIJE - GRIEKENLAND - ROME. THACIR-Reizen zijn zeker niet geschikt voor iedereen, maar wél voor mensen, die niet van plan zijn om zich heidense knollen voor christelijke citroenen te laten verkopen! Kortom: THACIR biedt reizen met een eigen karakter! Bestel nog vandaag onze uitvoerige brochure zonder kleine lettertjes bij: Oekumenlache Relsstlchtlng „THACIR", Europalaan 14, 3844 AV HARDER WIJK. Telefoon: 03410-21989. (U mag ons ook "s avonds en op zaterdag bellen. Wij zijn maar klein, daarom moeten we beter ons best doen!) Ambassadeur Tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur voor Nederland in Oostenrijk wordt be noemd mr G. W. van Bameveld- Kooy. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken gisteren meege deeld. Mr van Bameveld-Kooy Dit heeft het ministerie van buitenlandse za ken gisteren meegedeeld Mr van Bameveld-Kooy is nu op het ministerie van buitenlandse zaken werkzaam als ambassadeur in alge mene dienst. Hij zal in Oostenrijk de huidige ambassadeur W. P. L. G. de Boer opvolgen die met pensioen gaat. Zijn standplaats wordt Wenen KAMPALA (AP) Internationale hulporganisaties zullen voortgaan voedsel te sturen naar het Oegandese gewest Karamoja, waar grote hon gersnood heerst De VN hebben dit gestaakt, wegens gebrek aan veilig heid voor de konvooien. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseert de sitchting landelijke Gereformeerde raad voor Samenlevings- Aangelegenheden te Leusden een jubileumbijeenkomst onder het thema kerk welzijn samenleving op vrijdag 24 oktober 1980 in het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Sprekers zijn o.a. de Staatssekretaris van het Ministerie van C.R.M mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters, en prof. dr. H. van den Berg, hoogleraar sociologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Aanvang: 10.15 uur. Indien U als belangstellende in het werk van de G.S.A. aan deze jubileumbijeenkomst wilt deelnemen en nog niet recht streeks door ons van het jubileum op de hoogte bent gesteld, zien wij Uw aanmelding gaarne tegemoet bij het bureau G.S.A.. Postbus 203, 3830 AE Leusden, telefoon 033-94 32 44. De presidente van de Nederlandse vereniging van Jesjoea HammasJ- hach (Jezus Messias) belijdende jo den, mevrouw Majorie Eberié-Ootllb, houdt zich in het juli/augustus-nura- mer van Hadderech, het blad van de vereniging, bezig met het besluit yan de gereformeerde synode, een onder zoek in te stellen naar mogelijk con tact met Palestijnse christenen. De gereformeerde synode ging hiermee in op een suggestie van ds D. van der Meulen, wiens als anlt-semltistisch gekenschetse uitlatingen eerder aan leiding waren geweest voor een pro testbrief van de vereniging aan de synode. Door op de gedachte van ds Van der Meulen in te gaan, heeft de synode geen bijbelse, maar een poli tieke keuze gemaakt, aldus mevrouw Eberlé. Uit het feit dat niemand in de synodale discussie de brief van de vereniging ter sprake bracht, leidt zij af, dat men in de gereformeerde ker ken de vereniging blijkbaar wenst dood te zwijgen. Mevrouw Eberlé be sluit haar artikel aldus (waarbij voor gereformeerde kerk gelezen dient te worden: gereformeerde kerken, red. Trouw): „Bovengemelde gebeurtenissen heb ben echter een aantal van onze leden, die lidmaten waren van de Gerefor meerde Kerk, ln grote geestelijke nood gebracht. Een tweetal, onder wie één bestuurslid, bedankte reeds voor het lidmaatschap van de Gere formeerde Kerk in oktober 1979 na de antisemitische uitspraak van ds v.d. Meulen. Nu, na het besluit van de synode in mei is wederom een van onze bestuursleden uit de Gerefor meerde Kerk getreden. Deze kerkver- laters zijn allen slachtoffers van Hit lers ultroeiingspolitiek geweest Zij weigeren ten tweede male op die wij ze te worden aangesproken en zeker door leden van bun eigen synode. Hun frustraties over de gebeurtenis sen aldaar blijken echter weinig bete kenis te hebben in de ogen van de synode. Deze daklozen, die zichzelf schert send „kleine zelfstandigen" noemen omdat ze voor hun bemoediging, be grip, opvang, steun, liefde en solidari teitsgevoel met Israël, plus al het andere dat verder hun deel zou beho ren te zijn, op zichzelf zijn aangewe zen, zijn onze vereniging tot grote zorg. Wij hebben ons altijd als eerste taak gesteld opvangcentrum te zijn voor Joden die Jejoea als hun Masji- ach gevonden hebben. Zoals wij u ln 1966 reeds mededeelden in een artikel getiteld „To be or not te be" hebben de kerken, die het gesprek met Israël wensten te voeren dit over onze gees telijke lijken menen te moeten doen; daartoe werden wij dood gezwegen. Had men onze stem wèl willen laten meetellen en willen horen wat Joden die zich in de eerste plaats en te allen tijde Jood voelen als speciale bijdra ge te leveren hebben, dan zou men minder gemakkelijk deze materie op die wijze behandeld hebben. Het zij zo, de Gereformeerde Kerk beeft door op het kritieke ogenblik te zwijgen en zich door ds v.d. Meulen te laten inspireren de oude vertrouwde weg van „het beter weten dan de Joden" weer ingeslagen. Zij dient zich echter ervan bewust te zijn dat wij Mesjiechiem het eerste slachtof fer zijn van hun trouweloosheid. Im mers hoe kunnen wij ooit het wan trouwen van onze mede-Joden tegen over ons kwijtraken wanneer zij die zich onze broeders en zusters noe men, zich zo verraderlijk gedragen?" Eerlijk? De tekening die bij deze rubriek staat afgedrukt, halen we uit De mondige gemeente, het blad van de gerefor meerde kerk te Zoetermeer. Hij dient als illustratie bij een artikel, dat als titel kreeg: Twee geloven op één kus sen maar het gaat eigenlijk over: één geloof en geen geloof. Ds. F. J. Boer is de auteur en hij schrijft: trouwens. Het gaat hier niet in eerste instantie om een kerkelijke huwe lijksbevestiging van christenen uit diverse kerken, maar het probleem dat alle ter vergadering aanwezigen (Zoetermeerse pastores nl.) herken den: Wat te doen als Jonge mensen komen om een kerkelijk huwelijk, terwijl een van beide partners er to taal geen heil in ziet, maar er „verder geen punt van maakt", bereid is die ander „vrij te laten". In vroeger tijden reden tot vermaan, maar als reactie daarop in onze da gen, bevreesd voor de gevolgen van een weigering van zo'n kerkelijk hu welijk, al bijna geen probleem meer. En dat is toch ook niet helemaal eerlijk: het is wel een problematische zaak. Want de ervaring leert, dat een huwelijk tussen een gelovige en een ongelovige bepaald moeilijk is. Naar mate het christelijk geloven zich nau welijks nog onderscheidt van niet- geloven, wordt dit probleem niet zo onderkend. En dan zitten we toch niet op een heilzaam spoor. Goed. terwijl een en ander in gesprek is, met alle overwegingen vandien kwam er een bijval uit een onver wachte hoek, uit de DDR, uit de marxistische pers aldaar. Terwijl on ze kerken nadenken over betere en meer heldere voorlichting en pastora le begeleiding van verliefden/verloof den, trouwlustigen in spe, luidt het Oostduitse advies eigenlijk zo: Als goed marxist kun Je maar beter niet met een christen trouwen. Het onderstaande kwam uit Trouw, er gens in de vakantiemaand juli. Het zal u niet moeilijk vallen hierop door te denken benieuwd ben ik naar uw conclusie trouwens." „Bij een van de vergaderingen van vertegenwoordigers van de onder- WachtGïl scheiden Zoetermeerse Kerken, kwam het „probleem" van de ge mengd gehuwden weer "es op. Een van de redenen was een uitgebreide notitie die in de Gereformeerde Kerk circuleert, een stuk vanuit wijk 2, waar zich het probleem van gemengd trouwen ook voordoet, net als elders -We bellen nog wel, hè? Ja hoor. we Geknipt uit het Ringblad Ooes (me dedelingenblad voor de hervormde gemeenten in de ring Goes) de vol gende overweging van ds. R. E. da Costa: ONZICHTBARE DINGEN Het geloof is een vaste grond van d wat wij hopen, het overtuigt ons rl van de werkelijkheid van onzicht bare dingen. (Hebreeën 11 vers 1) Vaak zijn deze woorden gelezen ten gunste van een deling in tweeën van ons leven, namelijk in die van een Zienlijke en een onzienlijke wereld. Velen waren dan ook van mening dat het geloof met name te maken had met de dingen van de onzienlijke wereld. In het geloof waren de mensen niet bezig met aardse zaken. Die waren maar lastig en ingewikkeld en onveranderbaar en leidden daardoor af van de eeuwige dingen Altijd nog een reden voor bepaalde „gelovigen" om zich niet met de politiek en de maatschappij te bemoeien. Vaak een minder gehanteerde reden om voor de stoffelijke welvaart van eigen leven in de weer te zijn. Want dat laatste heette zegen. Wanneer men hier in dit richting denkt, ziet men over het hoofd dat de man of vrouw die dit schreef 't telkens heeft over de belofte. Het gaat om geloof in de belofte. En die belofte houdt zich bezig met wat voor ons ligt. Wat voor ons ligt wordt door twee dingen bepaald, namelijk door Gods goede zorg, zijn rijk en toekomst, én door een leven ln overeenstemming met wat afgesproken ls. Zo wordt Abraham hier ten voorbeeld gesteld. Hij geloofde de belofte van het land dat hem gewezen zou worden en van de nakomelingschap die hem in uitzicht gesteld was. Daarom ging hij gelovig en vol hoop op weg en daarom nam hij ook Izak mee naar de berg Moria. Dat waren voor hem zaken die beloofd waren en als zodanig onzichtbaar. De onzichtbare wereld iij allereerst de wereld van wat voor onsl ligt. Onzeker? Tot op zekere hoogte. Er is hoop. en daarvan is het geloof de vaste grond. VOORBIJGANGERS NED. HERV. KERK Beroepen: door classis Harderwijk te Nunspeet (past, medew. Philadelphia atehuizen) L. van Nieuwpoort te Hui zen (NH). Aangenomen: de benoeming tot past medew. herv.-geref. evangelisatie te Oude Pekela J. Geene kand. te Brussel. bellen nog." Een vaak gehoorde vage afspraak, net vrijblijvend genoeg om er als het zover is onderuit te kunnen. Eén van beiden die wacht op de ander, maar er komt geen ant woord. Soms wordt de afspraak wel ge maakt, maar is er niet bij gezegd bij wie. Dat overkwam mij vorige week. „Nou dan tot half acht, hè?" hadden we gezegd. Beiden dachten we „half acht bij mij thuis. Gevolg? Allebei wachten tot acht uur en dan een ongeduldig telefoontje waar die an der blijft. Een onbenullig voorval? Ik denk het niet. In de samenwerking tussen de kerken, de oecumene, ge beurt soms het zelfde. Wachten op elkaar, denken dat de ander wel zal bellen, zal komen. „De gereformeer den hebben nog nooit contact ge zocht", zegt een rooms-katholiek pa rochiebestuur. „Nooit een telefoontje gehad van de- pastoor", bromt een hervormde do minee. En zo wachten ze op elkaar en gebeurt er niets. Die verwarring van „wachten op de ander", speelt ook tussen basis en top in de kerken zelf. De Gemeente, de parochie, wacht op groen licht van de synode, de bisschop. De synode, de bisschop zeggen: De Gemeenten, de parochies moeten zelf initiatieven ne men, ook waar het de oecumene geldt. Wij kunnen nooit algemene re gels stellen. De stituatie verschilt van plaats tot plaats. Laat de basis alsje blieft zelf zien wat kan, zelf experi menteren. En de basis denkt: Wij willen niet tegen de regels van de Kerkorde, van de synode in handelen. Wij wachten op instructies van „bo ven". En die komen niet. Wachten op elkaar, zonder dat er iets gebeurt. Is het niet hoog tijd dat er eens goede afspraken worden ge maakt. zodat ieder weet wat de ander denkt, wat de bedoeling is. Dat voor komt veel vaagheid en bevordert het initiatief en de geloofwaardigheid van de kerk van Chlrstus. Ondergrondse kerk in Oekraine 'leeft en groeit' KOENIGSTEIN (ANP) „Ondank* de vervolging, die reeds 35 jaar duurt kunnen wij met dankbaarheid vast stellen dat onze tot de ondergaiy veroordeelde kerk niet alleen leeft' maar zelfs groeit." Dit staat in eet brief van kardinaal Josef Slipyj. hoofd van de Oekraiens-katholiekt kerk, die is voorgelezen op het dertig ste congres van de katholieke hulpor ganisatie „Kerk in nood". De 88-jari- ge aartsbisschop van Lwow, die ech ter in Rome woont, kon om gezond heidsredenen het congres niet bij wonen. Volgens de brief zijn 't afgelopen jaar elf Jongemannen van de ondergrond se kerk in de Oekraine priester ge wijd. De wijding vond plaats in een kelder. Hun opleiding kregen zij eveneens in het geheim, terwijl zij voor de buitenwereld werkten als arts, ingenieur, jurist of arbeider. Sli pyj schrijft dat zelfs functionarissen van de communistische partij hun kinderen in het geheim laten dopen door priesters van de Oekraiens-kat- holieke kerk. „De brieven die ik van onze gelovigen ontvang zijn bemoedigend", aldus de kardinaal. Hem is ter ore gekomen dat „verscheidene dochters ge trouwd" zijn, d.w.z. dat weer een aan tal meisjes de gelofte heeft afgelegd waarmee ze beloven zich aan de „dienst van God!' te zullen wijden. ADVERTENTIE Toon uw bewogenheid met de slachtoffers van de terreuraanslag in Antwerpen Graag adhesiebetuigingen aan: Postbus 559 1180 AN Amstelveen AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben ernstig bezwaar tegen de toeristische KLM-helicoptervluchten die vanaf Schiphol boven Amsterdam worden uitgevoerd. „Het aantal mensen dat van deze vluchten hinder ondervindt is vele malen groter dan het aantal mensen dat er plezier aan beleeft", aldus het college in een verklaring. B. en w. reageren hiermee op talrijke klachten van een aantal organisaties Zij hebben inmiddels de staatssecre taris van verkeer en waterstaat ge vraagd te bevorderen dat de Rijks luchtvaartdienst alleen nog vergun ningen voor dergelijke rondvluchten afgeeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2